NOG ENIGE KANS OP APART TOREN-„SOIGNERINGSPLAN" Maandag 9 oktober kan verhuizing gemeentehuis een feit zijn Zilveren tienguldenstukken in 1973 bij regeringsjubileum koningin Moedercursus Groene Kruis te Kerkwervc Gemeenteraad Zierikzee komt van de R.G.D. moei de gemeen te onmiddellijk „ja" kunnen zeggen. Na 1 oktober mag helemaal niet meer bij de kerk geparkeerd en dan zit de gemeente in de moeilijkheden. De voorzitter herhaalde zijn spijt over het feit, dat met de kerkvoog dij blijkbaar geen mogelijkheid tot gesprek meer bestaat. ZIERIKZEE, 27-9. Wat met bijna wiskundige zeker heid was te voorspellen, gebeurde woensdagavond op de gehouden gemeenteraadsvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester Th. H. de Meester: wat wij kortheidshalve maar de kerk-toren-kwestie noe men, kwam opnieuw aan de orde. Veel vooruitgang blijkt sinds het verstrijken van de STREEKNIEUWS laatste twee weken nog niet geboekt, maar het wach ten is op het besluit van de Rijksgebouwendienst al thans het „soigneringsplan" rond de toren toe te slaan. Vraagstelster was mevrouw Befte. In zijn antwoord onderlijnde de voor zitter zijn begeren de zaak zoveel mogelftk uit de emotionaliteit te willen houden. De behandeling van de kwestie in de raad schftnt bij de andere partft destftds juist nogal emotioneel te zijn overgekomen. Op verzoek van de raad is contact gezocht met de president-kerkvoogd der ned. hervormde gemeente, maar de kerkvoogdij berichtte voorshands geen behoefte te hebben aan een hernieuwd gesprek. De voorzitter noemde dit zeer teleurstellend. Met de hele kwestie blijkt voor Zierikzee een bedrag van twee ton te zijn gemoeid, die de R.G.D. wil fourneren om te komen tot realise ring van het plan, dat indertijd in gezamenlijk overleg is besproken. Intussen heeft de R.G.D. wel con tact gehad met de kerkvoogdij, waar na de (burgerlijke) gemeente tegen de vertegenwoordiger van de R.G.D. de heer Scheurkogel heeft gezegd, dat de gemeente twee concessies wil doen. Men wil toestaan dat iedere vorm van parkeren rond de toren vervalt en men wil zich durend be lasten met de parkachtige aanleg, Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bft uw Nutsspaarbank Buitenlands geld Reischeques bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. die de R.G.D. voor ogen staat. „De zaak blijft oris zorgen baren", aldus devoorzitter. Het parkeren Wat een optimaal naar buiten tre den van de plannen en de visie van de gemeente betreft, wilde de heer Becu de zaak eerst nog'eens grondig onderzoeken. De heer Doeleman wilde liever het. publiek breed ge- informeerd zien. Duidelijk kwam naar voren dat het knelpunt in de hele affaire het parkeren is. Wat de gemeente betreft vervallen (als (deel-plan R.G.D. doorgaat) de par- keermogelijkheid bij de toren en de parkeermogelijkheid bij de kerk zuidzijde (hier komt beplanting). Wel wil men houden: parkeermogelijk heid (groen plus insteekhaventjes aan de noordzijde kerk) gedeeltelijk op het plein (groene schutarmen en insteekhaventjes), want (ook) de R.G.D. wilde vervangende parkeer ruimte, als het parkeren bij de toren is vervallen, in wezen kan men de conceptie dus niet uit elkaar halen. Om bevoegdheid h. en w. Wethouder Asma wilde toestem ming van de raad b. w. de be voegdheid te geven althans het to renplan te doen uitvoeren, met de konsekwentié dat de gemeente voor de kosten opdraait en de parkeer gelegenheid rond het complex min der wordt. Wethouder Bij de Vaate viilde aan, dat de gemeente al aan de late kant is. Als er toestemming Gezellige start bejaardensociëteit Sirjansland SIRJANSLAND, 27-9. Dinsdag jl. ging in het Verenigingsgebouw het nieuwe seizoen 1972-1973 van start. Geopend werd met Gezang iG. vers 1 en 1G. waarna mevrouw Op 't Hof-de Rftke een welkomstwoord sprak en met voldoening constateer de dat dezelfde groep, waarmee het vorige seizoen werd geëindigd, weer in z'n geheel aanwezig kon zijn. Zij verwelkomde ook enige mensen die ter kennismaking met de club waren gekomen, in '1. bijzonder de heer De Vries' die uit hoofde van zijn functie - correspondent "an dit blad - aanwezig was. Zij sprak er haar vreugde over uit dat .Sirjans land thans weer een correspondent heert, na het vertrek van de vorige correspondente mej. J- Quist. Plannen De leidster deelde verder mee dat het bestuur weer enige goene sug gesties heeft voor het nieuwe sei zoen. zoals o.a. voor Sinterklaas en Kerstfeest. De aanwezigen werd ge vraagd ook met pionnen te komen, en mee te werken het seizoen zo sfeervol mogelijk te maken. Na de opening serveerden de help sters thee en kon gezellig onderling worden gepraaf, waarbij het cr na de afgelopen rustperiode geanimeerd aan toeging. Vervolgens werden weer diverse spelen beoefend, de heren aan het biljart, de dames aan de klassieke sjoelbak, uiteraard werd bet aloude kaartspel niet vergeten. Al met al was het veel te snel tijd om te ein digen cn werd koffie geserveerd met een traclatie namens mevrouw Hoo- gerhuis, die haar verjaardag vierde in de vakantie. Tot besluit van deze geslaagde bijeenkomst werd gezon gen Goz. 174, „Vaste Rots van mijn behoud". Mevrouw Op 't Hof verzorgde „ook nu" op het orgel de begeleiding waarna zij dc aanwezigen dankte voor hun aanwezigheid cn dc wens uitsprak over twee weken elkaar weer tc mogen begroeten. Hiermee eindigde een fft»c middag, welke, de belofte naliet dat het komende, sei zoen nog vele van dezo door-en-door gezellige middagen zal kunnen bren gen. Onenigheid Oosterschelde-standpun! bij Zeeuwse partijen Dc PPR en D'66 in Zeeland hebben fel protest aangetekend tegen „het voornemen van de PvdA om de Oos- terscheldepavagvaaf uit het ontwerp regeerakkoord van de progressieve drie te schrappen". Deze paragraaf zou inhouden: een nieuwe commissie van onderzoek en opschorting van de afsluitingswerken. De PvdA gaat er ten onrechte van uit dat het merendeel van de Zeeuw se statenleden van de „progressieve drie" zonder meer voor de afsluiting van de Oosterschelde hebben ge- sternd. De stemmen liggen in de Sta ten van Zeeland echter verdeeld, aldps de PPR en D'66 in Zeeland. Praatje over edelstenen voor C.P.B. Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 28-9. De leden van de C.P.B. kwamen deze week voor het eerst na de vakantie weer bijeen in het Ned. Herv. verenigingsge bouw in het Vrije. De leiding was in handen van de presidente, mevr. C. M. Boot-Dieleman, die de verga dering op de gebruikelijke wijze opende. Daarna heette zij allen har telijk welkom, in het bijzonder de heer Faberij de Jonge uit Goes, die een causerie zou houden over edel stenen. Eerst hield hij een korte in leiding over het ontstaan van edel stenen en daarna werden ter verdui delijking nog dia's getoond. De edel stenen vinden hun oorsprong reeds vanaf het ijstijdperk, toen door de steenlagen in het aardoppervlak ver schillende edelsteenen zijn gevormd. Een edelsteen is dan ook een echt natuurproduct. De diamanten wor den voornamelijk gedolven in de diamantmijnen in Afrika. Nadat door verschillende methodes een hoeveelheid ruwe stenen is ver kregen, worden deze verstuurd naar Londen, waar ze op een beurs wor den verhandeld. Vandaar worden de meesten verzonden naar Amsterdam, waar ze worden geslepen. Amster dam heeft namelijk de grootste dia mantslijperijen ter wereld. Geslepen diamanten vertegenwoordigen een zeer grote waarde, maar blijven die ook altijd behouden. Omdat diamant het hardste materiaal is wat bestaat, wordt de ruwe diamantafval veel gebruikt in de industrie, zoals bijv. bij Philips voor grammofoonoaaldcn enz. Na dc pauze werd een collectie ringen getoond waarin edelstenen zijn verwerkt. Eerst werd de zoge naamde groeidiamani getoond, waarbij men met een klein diaman tje begint en deze telkens met bijbe taling kan ruilen voor een grotere, zodat men tenslotte een zeer kost baar sieraad heeft. Ook werden nog andere stenen getoond, zoals opaal, agaat, granaat, bloedkoralen cn pa rels, cn waarvan steeds do bijzon derheden werden verteld. Zeer kost bare exemplaren gingen bij de da mes van hand tot hand. Dc presiden te dankte tenslotte de spreker harte lijk voor zijn prettig betoog cn over handigde hem een boekenbon. De volgende vergadering is op 25 oktober. Dan zal er bestuursverkie zing worden gehouden. Spreekster is mej. M. v. d. Bijl uit Scharcndijkc over Kameroen met dia's. Na het zingen van Gezang 300 vers 1 besloot <le presidente de vergadering met dankgebed. Aanypljend dit raajlsverslag publiceren wft een situatiefoto. Dc fp- to spreekt VpQr zichzelf: mep ziet de parkaanlcg rond de toren, de afwezigheid van parkeerruimte rond dc toren en aan de zuidzftde van de kerk (be planting). De par- keermogelftkheden zijn gedacht aan dc noordzijde (groenstrook) ep op het plein, wapr- bij de gemeente zich bereid heeft verklaard Ijpt ze delijke blok, ha ventjes (links bo ven) oojc nog te willen latep ver vallen. Han ter Keurs exposeert in Kortgene In galerie „Les Deux Chapeaux" te Kortgene worden van 6 oktober tot 3 november a.s. tekeningen en schilderijen geëxposeerd van de Goese kunstenaar Han ter Keurs. De heer Ter Keurs vestigde zich begin van dit jaar in Zeeland, na een verr blijf van vijf jaar in Suriname. Te Zierikzee is deze uit Den Haag af komstige kunstenaar geen onbekende Velen maakten kennis met zijn werk tijdens de-toeristen dagen van deze zomer. Op uitnodiging van V.V.V. maakte de heer Ter Keurs toen een serie historische stadstaferelën. (De tentoonstelling te Kortgene wordt vrijdagavond 6 oktober om 8.00 uur 's avonds geopend.)* ZIERIKZEE Koffieconcert Z.V.U. In de serie „kleine evenementen" wórdt zondag 1 oktober a.s. in de foyer van de Concertzaal het eerste van een drietal koffieconcerten, on der auspiciën van de Z.V.Ü. gegeven. Dit eerste concert wordt verzorgd door Musica de Camera, bestaande uit Lucy van Dael, viool; Ku Ebbin- ge, blokfluit/barokhobo; Jaap ter Linden, violoncel/gamba; Ton Koop man, clave.cimfoel. KERKWERVE, 27-9. Het Groene Kruis „Schouwen-Duiveland" orga niseert te Kerkwerve weer een moc- dercursus, De start vindt plaats op 4 oktober jp het wijkgehopw, Het lesrooster ziet er ajs volgt uit: 1. Zwangerschapsvoeding en zieken- kostjes door mevr. Beersma-Schil- peroort, diëtiste van het Prov. Groepe Kruis te Goes. 2. Zwangerschapscontrole, geboorr teregeling en kankerpreventie door G. J. v. cl. Waarden, arts te Noordgouwe. 3. De zorg en ontwikkeling van de zuigeling door zr. C. P. de Vries, district^,erpleegster v. d. kinde;- hygiëne te Zjérikzee. 4. Lichamelijke en geestelijke optr wikkeling van de kleuter, ook door zr. C. P. de Vries te Zierik- zee. 5. Excursie naar ,De Blokkendoos' te Brouwershavep met a. een korte lezing over ervaringen met een peutercrêche door mevr. Stigter, lerares kunstnijverheid te Noord- gouwe. b. Kleuters op de kleuter school dopr mevr. Quant, hoofd leidster aan de kleuterschool te Zierikzee. 6. Lezing over het B.L.O. onderwijs door de heer W. van Leeuwen, hoofd der Bpatrixscbool te Zie rikzee. 7. Milieuhygiëne in de huishouding dpor mevr. Friderichs-Landpgepl, seer. van het Groene Kruis te Burgh. Wiptersejzoen C.J.V. Bibliotheek Met ingang van zaterdag 30 sep tember a.s. opent de C.J.V. biblio theek haar winterseizoen. Dit is nog geen officiële opening, want in ver band met een verbouwing welke thans nog in volle gang is, moet dat nog pen paar weken wachten. Za terdag a.s. kan men in elk géval weer terecht bij de p.J.V. bibliotheek, Visstraat 5, tussen 400-530 upri Zo dra de verbouwing klaar is volgt een officiële opening van het wintersei zoen rpgt' h.et gratis lézen van boeken. Coöp. Raiffeisenbank De algemene ledenvergadering van dè Coöp. Raiffeisenband „Zierikzee en omgeving" wordt geho.uden op maandagavond 2 oktober a.s. iri het „Huis van Nassau". Op de ggenda staande gebruikelijke stukken, zoals toelichting op de balans, verlies- en winstrekening, vaststelling balans en verlies- eh winstrekening 1971, be stemming winstsaldo. Verder verkie zing bestuurslid en verkiezing lid Raad van Toezicht. De verlies- en winstrekening 1971 van de bank geeft over dat jaar een totaal aan baten en lasten ad f 612.821 en een winstsaldo ad f 70.803. (Over 1970 w.afen deze cijfers resp. f 423.608 en f 73.026). Nog enige cijfers over 1971: ba lanstotaal: f 25.100.000; spaargeld: f 19.100.000; omzet f 169.800.000; boe- kingsposten 269.000; spaarrekeningen 5400; aantal leden 822. HAAMSTEDE Collecte De collecte voor de Nationale Re classering heeft in' Haamstede f 320,25'opgebracht. Een bedrag' dat ■jyèèr hoger ligt dan in het' voorgaan de jaar. Hèt damescomité is een iedér dankbaar voor de milde giften. SCHARENDIJKE Verkoopaktie oliebollen Door de Chr. Gem. Zangvereni ging „Sursum" Corda" alhier, zal za terdag 30 september a.s. in Scha- rendijke en omliggende dorpen een verkoopaktie van oliebollen worden gehouden. De opbrengst js bestemd voor het aanschaffen van gelegenheidskleding voor de koorle den. ZQNNEAfAIRE Vertoning fi|m „Groeten uit Zonoemaire" Vrjjdag 2() september a.s. wordt in het Verenigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat te Zonnemaire ver toond de film „Groeten uit Zonne- mgire". Daarnaast wordt nog een speelfilmpje vertoond dat in 1970 gemaakt werd onder leiding van Harry Kümel, nl. „De onzichtbare verzameling", met Loudi Nijhof, Joan Remmelts en Henni Orri. Deze avond, verzorgd door de Ned. Film academie, zal worden omlijst met muziek door de boerenkapel van de harmonie „Nut en Uitspanning". NIEUWERKERK Bibliotheek Ger. Gemeente Met ingang van woensdag vier ok tober begint de leesbibliotheek van de Gereformeerde Gemeente aan de Molenstraat weer. Er is gelegenheid boeken te ruilen van half acht tot half negen. Een goede keuze voor jong ep oud in kerkgeschiedenis, oorlogsboeken, detektives, streekromans e.d. Ook nieuwe leden zijn hartelijk welkom. SPORT VOETBAL Training V.V. „Zierikzee" Heden (donderdag)-avond 28 sep tember vindt de training plaats van leden van de V.V. „Zierikzee" in de gymnastiekzaal aap de Raam straat. Het veigende schema is op gesteld: B-junioren van 6.30-7.15; C-junioren van 7.15-8.00 uur. Gemeenteraad Westerschouwen HAAMSTEDE, 27-9. Als er geen spoedeisende vergadering meer nodig zal zijn, was deze yergadering de laatste die in het oude gemeentehuis gehouden werd. De voorzitter bur gemeester H. P. Eyerwftn, wilde geen afscheidsrede houden, maar gewoon konstateren dat er in deze toch wel ongeschikt geworden ruim te, veel goede besluiten genomen zijn. Van de verhuizing zal het publiek niet veel last ondervinden. Donder dag 5 oktober sluit de afdeling Bouw- en - Woningtoezicht een dag in Renesse om de andere dag zijn diensten reeds weer te verrichten in het nieuwe gemeentehuis, het om gebouwde voormalige hotel. Vrijdag 6 oktober verhuizen de overige, dien sten naar het tot riant gemeentehuis omgetoverde gebouw aan de Kloos- terweg. Maandag 9 oktober draaien alle diensten weer normaal. Er'is dan een huzarenstukje .verhuiswerk ge leverd, dat voor de betrokkenen veel overleg en arbeid zal gekost hebben. B. en w. hebben nog geen keuze gemaakt hoe de officiële opening zal plaats hebben. De raad had haast met de toch wel grote agenda, waarop twintig punten stonden genoteerd. De voorbehande ling van verschillende punten in de diverse raadscommissie is misschien wel doeltreffend, maar voor het'pu blick wat minder informatief. De dertien ingekomen stukken waren blijkbaar goed doorgenomen door de raadsleden. Zonder enig commentaar werden ze allen voor kennisgeving aangenomen. Schrftvcn Stichting Rcncssc Alleen een schrijven van de Stich ting Renesse inzake de beslemming van de grond die men van dc ge meente wil kopen aan dc Helleweg werd iets uitvoeriger behandeld. Dc stichting wil, indien er geen andere belemmeringen optreden deze grond gebruiken voor het „sociaal toeris me". Desgevraagd door de heer Kloosterman bleek men daaronder te verstaan het mogelijk maken van kamperen in tenten. In een vorige vergadering was naar deze eventuëlo bestemming gevraagd cn de verkoop was even aangehouden. Het bericht van Ged. Staten betreffende dc maximum snelheid in dc Klooster- weg gaf geen reden tot opmerkingen. Wat cr geantwoord is weten alleen de raadsleden. Door dc voorzitter werd een uit voerige toelichting gegeven betref T fende de kèuze uit twee plannen voor de recreatie verdeelweg (weg- vak Scharendijke-Renesse) toège- zonden door Ged. Staten van Zee- lgnd. Behoudens enkele opmerkingen wilden b. en w. kiezen voor plan A. Het verkeer naar de buitenberm- weg van de Brouwersdam zal zeker ook vanuit het verblijfstoerismege- bied toenemen. Voor de ontwikkeling van het bestemmingsplan voor de kem Renesse biedt dit plan ruimere mogelijkheden, als verschillende „T- kruisingen n.l. van de Lagezoom, de Helleweg en de Stoofweg op één punt samen kunnen gebracht wor den. Landschappelijk gezien biedt plan A ook meer voordelen. Enkele raads leden drongen er op aan voor be doelde ontsluiting zo weinig mogelftk grond te gebruiken. De zaak is naar hun mening nu nog al royaal opge zet. Dit is gedaan in verband met tc verwachten verkeersdrukte. „Als men dergelijke plannen opzet moet men niet te vlug vast lopen" aldus wethouder Steur. Streek-V.V.V. Tot plaatsvervangend vertegen woordiger in de Streek-V.V.V. werd gekozen wethouder L. C. Hogerhuis. „Moot men niet komen tot één V.V.V. Schouwen-Duiveland?", was dc vraag van de heer Lustig. De Streek-V.V.V. is nog niet hele maal goed van de grond gekomen. Het Waterschap en dc Z.L.M. hebben zich teruggetrokken uit de bestuurs vorm. Met een nieuwe bestuursvorm hoopt men nu dé plaatselijke V-V.V. meer bij het werk te betrekken. Élke V.V.V. en elke gemeente gaat nu een lid leveren voor het algemeen be stuur, terwijl het dagelijks bestuur gevormd zal worden door een lid van elke V.V.V. plus één vertegen woordiger van de gemeenten. Men zou verder kunnen denken aan een onpartijdig voorzitter. De Streek- V.V.V. opheffen zou een flinke stap terug zijn, maar de plaatselijke V.V.V.'s zullen de zaken op den duur iets ruimer moeten gaan zien, in groter verband", aldus de voorzitter. Uitbreiding rusthuis De Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen, heeft flinke plannen; uit breiding en verbetering van het rusthuis. Aangevraagd zijn 62 bed den. Reeds is toestemming binnen voor 30 en men hoopt uit de toewij zing voor 1973 de overige bedden te verkrijgen. Als alles mee loopt kan eind 1972 alles aanbestedingsklaar zijn. Inmiddels zal er een lift worden aangebracht in het gebouw aan de voorzijde. Ook met dit werk hoopt men eind 1972 klaar te zijn. Dit alles werd meegedeeld naar aanleiding van een vraag van mevrouw Fride- richs-Landegent, toen de herbenoe ming van de heer L. Ticleman ter tafel kwam als lid van het algemeen bestuur van het rusthuis namens dc gemeente. Hij werd als zodanig her kozen en nam zijn benoeming aan. Mejuffrouw M. W. Gilijamse kreeg eervol ontslag als kleuterleidster van de school in Haamstede. DEN HAAG, 27-9. Dc regering heeft besloten in 1973 zilveren tien guldenstukken uit tc geven ter gele genheid van het zilveren regerings jubileum van Hare Majesteit de Ko ningin op 6 september van bet ko mende jaar. Een wetsontwerp tot wijziging van de muntwet om dit mogelijk tc maken is woensdag bij de Tweede Kamer ingediend. De zilveren tienguldenstukken zullen aan de ene zijde een - nieuw tc vervaardigen - beeldenaar van H.M. de Koningin tonen, voorzien van het omschrift Juliana Regina. 148. september. 1973. Dc wijziging opent verder de mo gelijkheid om dc tienguldenstukken 1973 ook in bijzondere uitvoering - met gepolijste stempels van gepo lijste muntplaatjcs geslagen - en verpakking tegen een nader vast te stellen Prijs ten behoeve van verza melaars beschikbaar te stellen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4