ZEE EN LAND - ELEMENTEN VAN EMINENT WERKBEZOEK ZIE 11 IK ZEE SCI IK NIEUWSBODE Donderdag 28 September 1972 Nr. 21157 Visie vissers Vragen heei't, maar de uitvoering in samen werkingsverband doet. Voor het (toen) experiment werd een subsidie uit het Ontwikkelings fonds verleend. Prins Claus vroeg naar de juridi sche gronden van het type bedrijven als de onderhavige. Comparanten blijken meer moreel, dan juridisch gebonden, zij het dat de zaken bij notariële akte zijn vastgelegd. De verkoop (inkomsten) van elk der twee bedrijven zijn apart gehouden. De prinses vroeg of er van dit voorbeeld een uitslralingsefl'ekt uit gaat. De heer Visser wees op de aan vankelijke scepsis in landbouwkrin- gen, maar geloofde dat men aan samenwerkingsverbanden in de toe komst niet kan ontkomen. Van invloed is de persoonlijke instelling van de comparanten. Men moet niet te sterk steunen op een eigen bedrijfstraditie. Overigens zijn er op Schouwen-Duiveland reeds allerlei samenwerkingsvormen. De heer G. J. de Jager, voorzitter van de C.B.T.B. West-Nederland noemde een voorbeeld uit de prak tijk van een integrale samenwerking die leidt tot een feitelijke fusie. Prins Claus wilde vvetep hoe het gaat bij toekomstige overdracht van bedrijven in de onderwerpelijke si tuatie en naar fusie van kleinere bedrijven. Het eerst blijkt te correleren met de wederzijdse familieverhoudingen - c.q. omstandigheden; bij het laatste moeten van b.v. vijf bedrijfsvoerders er enkele afvloeien en dat kan wrij vingen geven. De werknemers Prinses Beatrix wendde zich tol de werknemers. De heer J. de Jonge vertelde dat hij aan het „dualistisch bazendom" niet zo zwaar tilt. „Baas is bovendien een oud begrip", zo merkte hij op, „je wordt gewoon ge acht je werk te doen". Ter sprake kwamen verder nog de situaties bij ziekte en vakanties. Op deze punten blijkt de samenwer kingsvorm een uitkomst te zijn, want de afzonderlijke ondernemers kunnen zich toch iets vrijer bewegen Uiteraard gaan zij nooit samen weg. Ir. L. Th. J. M. de Wit, konsulenl voor de Akkerbouw en Rundveehou derij in Zeeland van het ministerie van Landbouw en Visserij schelste nog enkele moeilijkheden bij het streven naar meer samenwerkings vormen. „Er zijn nog klein-landbou- wers, die het liever uithouden tol hun 65-ste en zij remmen de ontwik keling wat af". Aantrekkelijk landschap Op uitnodiging van ir. Van Bee- kom vertelde de heer Doeleman nog het een en ander over de nood zaak tot behoud van een aantrekkelijk landschap. Zijn in principe bomen vijand van de landbouw daar moet toch gezocht naar groen en een dui delijke leefbaarheid in de regio. Na de ramp van 1953 is geprobeerd er iets van te maken en onder agrariërs is ten aanzien van groenbeplanting (erven) e.d. toch een andere mentali teit gegroeid, al keert men zich te gen illusionisten, die van de polders ech'te boslandschappen willen ma ken. Probleem is verder de tweede woning, die feitelijk de streek geen algemene voorzieningen biedt, omdat de bewoners er doorgaans alleen weekenden. Tot slot bood de heer J. Kakebee- ke, fruitteler te Wolphaartsdijk een exemplaar aan van de landbouw- struktuurnota: „Landbouw in de stroomversnelling". Geschenkjes Een knus typische agrarisch en vertederend tafereeltje volgde na het gesprek: het aanbieden van produk- ten van het land door de kindertjes Doeleman en Visser. Ze hadden een „poterbakje" volgestouwd met aller lei akkerbouwprodukten, als zakjes bonen, erwten, tarwe-aren. De be langstelling was ongeveinsd. „Dit is een suikerpee", zei één der jongetjes. „Biet", verbeterde zijn ma en dit „juin". Nadien werd een rondgang ge maakt over het bedrijf; waarop een sorteermachine aardappeltjes stond af te scheiden en ook heel wat pure Duivelandse slik. Na een hartelijk afscheid vertrok ken prinses en prins - motoren voor op - met het uitgebreid gezelschap via de Zeelandbrug naar Middel burg. Produkten van het land aangeboden in een „poterbakje" door de kinde ren van de families Doeleman en Visser. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). De vier vissers, die woensdag op de Oosterschelde van het vissers vaartuig „Bruinisse 68" op het wa terstaatsschip „Directeur-generaal Harmsen" overstapten, hebben prin ses Beatrix en prins Claus een uit eenzetting gegeven over de mossel cultuur in Zeeland. Het was een on derdeel van het bezoek van prinses en prins aan de provincie Zeeland. De vissers betoogden dat de af sluiting van de Oosterschelde een to taal verlies van de mossel- en oester cultuur voor Zeeland zou betekenen. Ook al zouden de proeven met de kunstmatige verwatering van mos selen op Texel succes opleveren, dan nog moet in Zeeland de mosselcul tuur behouden blijven, zeiden de vertegenwoordigers van de vissers verenigingen uit Yerseke en Brui nisse en de mosselhandel uit Yerseke. westerse samenleving, die duidelijk gepaard gaat met schaalvergroting op allerlei terreinen. Zo ook in de landbouw in Duiveland, een schaal vergroting die bij de praktische toe passing eisen stelt zowel aan de on dernemers als aan de werknemers, in het geval van dit samenwerkingsbe- drijf tussen twee ondernemers en twee werknemers. Twee uitgangspunten De heer Doeleman gaf een com pact exposé wat er op beide bedrij ven „aan de hand is". Twee uit gangspunten leidden - vroeg al (1960) tot een samenwerkingsverband tus sen de bedrijven, n.l. de arbeid die steeds meer vervangen wordt door kapitaal, dat echter (tweede punt) niet altijd in voldoende mate aanwe zig is. Uit enkele andere mogelijk heden kozen de heer Visser en hij voor het samenwerkingsverband, zij het - aanvankelijk schoorvoetend. Belangrijk punt is daarbij de on derlinge samenwerking, die goed moet zijn. „En zo'n tien, twaalf jaar is het nu al goed gegaan, aldus de heer Doeleman, die er op wees dat ook het personeel het samen moet willen doen. Het personeelsbestand is - in vergelijking met vroeger - ingekrompen en naast de „bazen" moeten twee mensen het doen. Er wordt dan ook vaak - vooral in de oogsttijd overgewerkt. De vraag wordt wel gesteld: moet het nog groter?". Voorzichtigheid is geboden, want het spreekwoord wil: „de derde man brengt ruzie an". Zo vormen op dit samenwerkingsbedrijf de bieten al een probleem en loonwerkers wor den ingeschakeld. De afvoer evenwel geschiedt door de boeren zelf. Wat betreft de zelfstandigheid der beide comparanten, in de praktijk merkt men van een mogelijk veron dersteld verlies niets. Prinses Beatrix informeerde naar de verdeling der werkzaamheden, waarop de heer Doeleman antwoord de dat ieder wel zijn eigen bouwplan Prinsesselijke belangstelling op het erf van de boerderij, waar nog even werd gedemonstreerd met een aardappelsorteermachine. Prinselijk paar in Duiveland mosselvissers en de -handel zouden bijzonder gebaat zijn met het be houd van de mosselverwatering in Zeeland, zo hebben zij het prinselijk paar verteld, omdat van de 100.000 pond mossels 90 procent naar België en Frankrijk wordt uitgewoerd. Te grote afstand Als de mosselverwatering naar Texel zou worden verplaatst, zou de afstand tussen verwaterplaats en af nemer te groot worden en er zou 's winters door de lage temperatuur in de Waddenzee stagnatie in de mos- selaanvoer kunnen ontstaan. Bepleit werd het bevorderen van een kreeftencultuur in de Grevelin- gen als eventuele vervanging van de mosselcultuur. Voorts klaagden de vissers over de langzame uitvoering van de Delta-schadewet. Ontvangst in schuur Non plus ultra van ongedwongen heid was - ondanks een ingewikkeld draaiboek voor het Zeeuwse werk bezoek - de ontvangst in de schuur van de heer A. J. G. Doeleman, voor aanstaand (ook) in de sfeer van de landbouworganisatie, als voorzitter van de Z.L.M. met zijn echtgenote, mevrouw W. A. Doeleman-Stols en het comparantenechtpaar de heer en mevrouw R. J. Visser-Gi'oenendal, ruim tevoren wachtend op dit wel zeer uitzonderlijke bezoek aan het bedrijf. De schuur had wel wat make up meegekregen; geveegd, stoeltjes, tafeltjes, maar helemaal „clean" kon het niet zijn ,want de bewerking van de aardappeloogst is nog niet aan de kant. Later wierp een aard appelsorteermachine vrolijke patatjes over de band en daarbij kwam écht wel wat heuse Duivelandse slik te De onderzoekingen naar het kunst matig verwateren moeten worden versneld, menen de vissers. Voor september '73 moet bekend zijn of het bedrijfsleven wil meewerken aan de aanleg van kunstmatige verwater plaatsen in Zeeland. De Zeeuwse Prins Clans in gesprek met mevr. Doeleman-Stols. (Van onze redakteur) DUIVELAND, 27-9. Water en laiul waren woensdag de elementen die het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Duiveland duidelijk bepaalden. Door het water tijdens een vaartocht met het m.s. „Direc teur-generaal Harmsen" over Zijpe en Keeten én door het land als uitvloeisel van een uitzonderlijk geslaagd bezoek aan het samenwerkings-landhouwhedrijf van de heren A. J. G. Doeleman en K. J. Visser aan de Stolpweg te Nieuwerkerk. Hoewel er geen massale uitlopen waren gisteren zat het hoge bezoek toch duidelyk tevoren al in de lucht, door de ge-ijkte symptomen; vlaggen hier en daar in de zachte herfstwind, tassendragend fotografenvolkje en op aller lei saillante punten rijkspolitiemannen met geperste broeken en witte handschoenen. Voordat de tocht naar Duivekmd werd ondernomen, hadden prinses en prins Tholen er al op zitten met als eindpunt op het „over-Zijpse" Anna Jacobapolder, van waar de overtocht gemaakt werd met de veerpont. Overstapje van de visserijdelegatie van de Bric 68 - schipper W. Okker- se op de „Directeur-Generaal Harm sen", met aan boord prinses Beatrix en prins Claus. Inschepingshaven te Zijpe was de vluchthaven, waar burgemeester G Hokken ter begroeting aanwezig was, die zich daarna aan boord begaf. De „Directeur-Generaal Harmsen" voer onmiddelijk uit, een wat williger zonnetje tegemoet, dat vonken ketste op het woelige water en voortdurend poogde het grijs van de lucht te doorbreken. Aan boord bevonden zich verder o.m. Zeeland's commis saris mr. J. van Aartsen en de bur gemeester van Reimerswaal mr. C. Pijl Hogeweg, gewaardeerd leider bij het gespi-ek over visserijzaken, die relevant waren in deze zilte omge ving. Extra kleur kreeg het allemaal nog toen de Bru 68 langszij kwam varen met een fikse lading mosselen en en kele mensen op de prinsesseboot oversprongen, de heren W. Okkerse, voorzitter van „Algemeen Vissers- belang" de heer H. Schot, secreta ris van die vereniging en enkele fi guren uit de Yersekse mosselwereld. Met lege handen kwamen de he ren niet. Aangeboden werd aan prinses en prins, die zich tevoren aan dek hadden begeven: geconcer- veerde mosselen, potjes mosselsau- sen en door de heer C. P. van IJs- seldijk te Yerseke, een zak met kleertjes voor de kleine prinsjes, thuis op „Drakensteyn". De vaderlandse journalistiek kon het buitengebeuren allemaal volgen vanaf de R.P. 9, een welvertimmerd politieschip met een kombuis, die juist op tijd koffie met broodjes prijs gaf, waardoor kranteverhalen over dit water-land-bezoek gegarandeerd leken. pas. Goed gesprek Aankomst van prinses en prins in de schuur aan de Stolpweg. Rechts van de prinses, de partikulier secretaresse mej. M. E. Tiele. Achter deze dr. ir. C. W. C. van Beekom. Duidelijk leidde de bijeenkomst tot een goed gesprek over landbouw zaken, in het kader waarvan het prinselijk paar de gelegenheid te baat nam de nodige vragen te stel len. In een inleidend woord gewaagde dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofd ingenieur-directeur voor de Bedrijfs ontwikkeling in Zeeland van het ministerie van Landbouw en Visserij, van de grote veranderingen in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3