Geld nodig? Binnen'npaar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Tinoccfuo Verton's Schoenen AGENDA Museum - Muziekschool - Tweede woning - Geld voor bulldozer STREEKNIEUWS Rode Kruis-afdeling Bruinisse pakte schitterend uit „Geen driejarigen naar de school" C.B.T.B.-voorzitter wil sociaal contract MILIEUDAG 1972 Kinderzegels 1972 650.000 gulden aan goud gestolen Gemeenteraad Zierikzee Advertentie ZIERIKZEE, 29-9. Behoudens zaken, waarop de diskussies bleven haken (toren- en kerkpleinkwestie), wist de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester zich woensdagavond nog in vrtf snel tempo door een omvangrijke agenda heen te werken. Spijtige mededeling, naar aanleiding van de ingekomen stukken, was, dat de gemeente het des tijds in het stadhuis gestolen bedrag van f 15.000 niet door de verzekerings maatschappij wordt uitbetaald. De heer Simmers bracht lof aan het personeel van gemeente-archief en museum, in verband met de gun stige jaarresultaten (1971) van de hand van de archivaris/conservator van archief en museum. De voorzit ter onderstreepte dat vooral het ma ritiem museum goed floreerde. Mevr. Beije wees op de f 22.000,- die de gemeente fourneert voor de muziekschool, die echter niet naar buiten treedt met aktiviteiten. Toch blijkt er een uitvoering te zijn ge weest, maar niet in het verslagjaar 1971. Zij gewaagde wel van aktivi teiten naar buiten van andere afde lingen van de Zeeuwse Muziek school. De voorzitter zal de zaak opnemen met de directeur. Hij wees er echter op, dat de (januari)-uitvoering goed was en wilde de kwaliteit van de school niet afmeten naar het aantal keren, dat naar buiten wordt opge- Advertentie treden. Wethouder Asma wilde dat bepaaldelijk ook' niet, maar speciaal letten op de lessen. Het aantal leer lingen aan de school is intussen aan een limiet gebonden. Enkele notulai- re correcties werden geaccepteerd. Grondzaken Grond wordt gekocht van de heer L. de Ruijter (1,90 are) voor plan West VI. Idem van de heer J. v. d. Sluis (9,75 are). Grond verkocht wordt aan de P.T.T. (17 m- a f 10 per m-) aan de Zelke. B. W. stelden voor geen toestemming te geven aan de heer H. J. Ringelberg voor ge bruik van het pand Zevenhuisstraat 1 als vakantiewoning. Het huis is hiervoor te goed en kan als perma nente woning dienen. De raad werd gevraagd een beroepschrift van be trokkene, ongegrond te verklaren. De heer Doeleman herinnerde er aan dat zijn fraktie destijds tegen de besluitbevoegdheid ter zake van b. w. was en wilde nu ook tegenstem men. De heer Simmers was er huive rig dergelijke goede huizen in de re creatiesfeer te betrekken. Wethouder Bij de Vaate zei dat er echt nog' al wat tweede-wónirigvergunningen worden verstrekt. Griezelig De voorzitter vond - met het oog op de mogelijke ontvolking van de binnenstad - de zaak maar griezelig. Het voorstel van b. w. werd aan genomen met de stemmen van de V.V.D.-fraktie tegen. Van andere zijde werden over het onderwerp nog opmerkingen ge maakt. De heer Sprengelmeijer: ei- moet ergens een grens zijn; mevr. Beije: het gaat hier echt om een be hoorlijke woning; de heer De Moor: wij zijn tegen spekulatie met huizen; de heer Becu: het betreffende huis heeft drie jaar leeg gestaan; de voorzitter: waarde van potentiële tweede woningen stijgt sneller dan beurskoersen. Het presentiegeld van stembu reauleden werd vastgseteld op f 40,- per dag. Bouw supermarkt Aan de fa. Krijnse Locker wordt een perceel grond van 2702,5 m'~' in plan West verkocht, nodig voor de bouw van een supermarkt. De to taalprijs is f 148.500 (excl. b.t.w.). De zaak is aktueel, omdat het gaat om herziening van een plan-deel dat nog niet bouwrijp is hetgeen voor 1 januari 1973 een herziene exploi tatierekening zou vergen. Tijdelijke bebouwing zal niet worden toege staan. De supermarkt moet in per manente bouw worden opgetrokken. Onder de hamer door gingen: wij ziging G.R. Vleeskeuringsdienst, hef fing rechten Woonwagencentrum; en een drietal (reeds gepubliceerde) subsidie^ voor restauratie van antie ke panden. De heer L. Groenleer krijgt ver goeding van f 2.452,48, voor bi-and- schade aan een bulldozer, die hij gebruikt voor schoning van de vuil nisbelt. Hierover ontspon zich tevo ren een diskussie, waarop wij nog terug komen. Boer ranselt jongetje af ROTTERDAM, 27-9. De vader van de 12-jarige Marcel van Velde uit Rotterdam heeft "bij de politie in het Brabantse Chaam een aanklacht in gediend tegen een boer uit dat dorp wegens het mishandelen van zijn zoontje. De boer takelde Marcel op zondag 3 september dusdanig toe, dat de jongen die avond in allerijl naar een ziekenhuis in Rotterdam moest wor den vervoerd. Hij heeft inmiddels drie operaties ondergaan en zal een nier moeten missen. De boer ontstak de bewuste zondag in woede, toen Marcel en zijn even- oude vriendje het erf opliepen om in een drinkwaterbak een water pistooltje te vullen. Eierprijzen blijven laag ZEIST, 27-9. In de eerste acht maanden is de eierexport niet onbe langrijk groter geweest dan vorig jaar (toeneming 16,6 procent), doch momenteel is de situatie in de eier- sektor toch moeilijk dóór de vrij la ge prijzen die bij de afzet naar het buitenland kunnen worden gereali seerd. Dit zei de heer J. T. Mellema ing, voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en eieren tijdens de in Zeist gehouden openbare be stuursvergadering van dit schap. Opening nieuwe zaak Om nog even terug te komen op het bericht van maandag, betreffen de de te openen nieuwe zaak in de Hoge Kerkstraat-Kerkring, zij ver meld dat dit niet helemaal volledig was. De genoemde zaak „La Renaissan ce" in goud, zilver en sieraden, zal verder ok nog handelen in kunstnij- verheidsartikelen, luxe kop en scho tels en alle mogelijke luxe vazen, schalen enz. enz. Daarnaast zal in dit pand, wat eertijds bij vorige bewo ners woonkamer was, een winkel worden ingericht in exclusief be hang. Men hoopt een geweldige sor tering te brengen. Terwijl in alle mogelijk dessins ruime voorraad aanwezig-zal zijn. Deze nieuwe aan winst voor de Hoge Kerkstraat hoopt a.s. maandag 2 oktober te openen. CAIRO. Het Egyptische blad „Al Achram" meldt, dat de Westduitse regering het vertrek heeft gelast van een functionaris van de Arabische Liga in Bonn, die volgens West- Duitsland, de Arabische guerillaor- ganisatie „El Fatach" vertegenwoor digt. De uitgewezene is een Palestijn en heeft een Algerijns paspoort. fci Juchtleder,met Plantage Crcpe Rubber Zolen,voor Iedereen die zich jong voelt en de hêééccle winter gezond en prettig wil lopen! Alleen écht met hctGPinOCcfuOmcrk!. Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 De „Orca" te Zierikzee ZIERIKZEE, 26-9. De Rode Kruis afdeling Bruinisse is uitbundig be groet aan boord van het motorschip „Orca'' van rederij Flevo te Harder wijk. Geen wonder, het Bruse Rode Kruis presenteerde zich bijzonder royaal aan de 40 uiterst zwaar licha melijk gehandicapten uit het ver pleegtehuis „Dr. P. C. Borststichting" te Hengelo (O.). Het begon ook deze avond weer met de rode draad die door alle bootprogramma's loopt. Het team van het Rode Kruis Korps Zierikzed o.l.v. mevr. L. v. d. Sluis-Bij de Vaate gaf de Hengelose patiënten ruimschoots de gelegenheid om kaar ten naar familie en kennissen te zenden. Er was deze avond opvallend veel vraag naar kaarten van het stadhuis van Zierikzee. En de gids van het V.V.V. bleek een welkom souvenir te zijn. De Rode Kruis afdeling Bruinisse kwam met een aardig geschenk en veel muziek. Burgemeester G. Hok ken, voorzitter van het Rode Kruis „De Novauit Bruinisse. in Bruinisse maakte dankbaar ge bruik om een hartelijke toespraaic te houden tot de patiënten en te ver tellen wat hen te wachten stond. En dat was verrassend. Twee dames van het Rode Kruis Korps, t.w. mevr. J. v. d. Berge-Mol en mevr. M. L. Ste- ketee-de Later kwamen met souve nirs van Bruinisse. Prachtige lepel- Les, glazen asbakken waarop o.a. afgebeeld het laatste Nederlandse stoomschip „Krammer" en tegeltjes. De bewoners uit het (voor Hengelose begrippen) „Borsthuis" mochten kie zen uit de verscheidenheid van ge schenkjes. „De Nova's" Inmiddels was er wat ruimte ge maakt voor het instrumentarium van „De Nova's". De band van de heren W. Kik en P. v. d. Velde was goed voor een uurtje dolle muzikale pret. Er werd enthousiast gereageerd op de vele bekende „hits" door spon taan mee te zingen en te applaudi- Seren. Het was een gezellige, feeste lijke Hengelose avond op Zierikzeesc grond met hartelijke Rode Kruis mensen uit Bruinisse. Niet minder gelukkig met deze fijne avond waren de geneesheer- direkteur dr. B. Jonker en de direk- trice mevr. H. Keeman-Stamperius. Ook de Rode Kruis-penningmeester van Bruinisse was aan boord. De heer L. E. van Pöpering zal met een glimlach graag de onkosten van deze avond noteren. En met deze ont vangst heeft Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee er de helft op zitten van de vijfweekse boten-ma- rathon. Gezien op het m.s. Orca dinsdag j.l.: 40 mensen die voor het meren deel afhankelijk zijn van hun ver zorgers en verzorgsters. Het personeel was 35 man, beter gezegd vrouwen sterk. Diepe bewondering moet er zijn voor het ongelooflijk zware werk dat door - voor het meest - jonge meisjes wordt verricht. De jongeren hebben meer „hart" voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten dan men vaak wil doen geloven. Het wa ven ditmaal Hengelose meisjes die daarvan zichtbaar blijk gaven. Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsohe Middenstandsbank Kleuterleidsters: Brandkast gekraakt - 12.000 gulden weg DEN HAAG, «7-9. In hot kantoor van de diakonie der hervormde ge meente in Den Haag is in de nacht van dinsdag op woensdag de brand kast gekraakt. De buit bedroeg f 12.400,Om bij het werken met de snijbranders niet betrapt te wor den hadden de inbrekers de gordij nen van het kantoor dichtgeschoven en meubilair rond de brandkast op gestapeld. Advertentie MODE! „Hè/a" DEN HAAG, 28-9. De kleuterleid sters, die vorig jaar een actie voer den om driejarige kinderen niet in de huidige kleuterschool op te nemen hebben ook thans stelling genomen tegen de plannen om de leeftijd voor toelating tot de kleuterschool te ver lagen van vier jaar tot drie jaar en negen maanden. LEEUWARDEN, 28-9. De kosten in de agrarische sector zijn in de af gelopen drié jaar met 32 procent ge stegen: Deze bedrijfstak krijgt de rekening van de inflatie ten volle gepresenteerd, maar kan die niet doorschuiven. Daarom is het van groot belang dat het overleg over een sociaal contract met succes wordt bekroond. Dit zei drs. R. Zijl stra, bondsvoorzitter van dé Neder landse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond (CBTB), donderdagoch tend te Leeuwarden op de algemene vergadering van deze bond. Kiud overleden aan brandwoudeu ROTTERDAM, 27-9. De 7-jarige Luca van Son uit de Schipholstraat in Rotterdam is in het Sophia kin derziekenhuis in de Maasstad aan ernstige brandwonden overleden. Zij had met twee vriendjes een vuurtje gestookt op een terrein aan de Van der Duyn van Maasdamweg. Een vat met vermoedelijk gasolie is daarbij ontploft. Twee andere kinderen wer den met ernstige brandwonden over het hele lichaam opgenomen in het ziekenhuis. Overleden na duik in opdiep water ALKMAAR, 27-9. In het St. Elisa- bethziekenhuis te Alkmaar is de 31- jarige C. Vlaar uit Ursem aan de tij dens zijn vakantie opgelopen ver wondingen overleden. Daags na zijn aankomst op zijn vakantiebestemming Las Palmas nam hij een duik in een ondiep deel van de Middellandse zee. Met kwetsuren aan de ruggegraat werd hij naar een ziekenhuis in Torremolinos gebracht. Vandaar werd hij overgebracht naar een ziekenhuis in Alkmaar, waar hij is overleden. DEN HAAG, 28-9. Dinsdag 17 ok tober wordt Milieudag 1972 gehou den. Het initiatief hiertoe hebben de overkoepelende vrouwenorganisaties uit Amsterdam, Den Haag en Rot terdam genomen. Niet alleen de in dustrie en landbouwgiften tasten het milieu aan, vinden zij, maar ook de huisvrouw draagt bij tot de mi lieuvervuiling. In de drie grote steden zullen ac ties worden gevoerd. De organisaties pleiten voor het opnieuw gebruiken van grondstoffen, zoals glas en pa pier. Bovendien hopen zij dat de huisvroutu zorgvuldiger zal omsprin gen mei de energiebrónnen. De leidster van de actie van vorig jaar, mej. Stephanie Brokerhof uit Zeist, heeft namens de kleuterleid sters het kabinet en de leden van de Eerste en Tweede Kamer hierover geschreven. Ze wijst er op, dat uit het voorstel van de regering niet blijkt, dat het zorgvuldig is overwo gen. Volgens haar past het driejarige kind niet in de huidige kleuterschool. Mej. Brokerhof meent, dat het de kleuterleidsters in ons land een vol slagen raadsel is, hoe de regering met duistere argumenten een dergelijk voorstel durft te doen. De regering wil, dat de kinderen aangepast wor den aan het schoolsysteem in plaats van het schoolsysteem aan te passen aan de kinderen. Zo'n uitgangpunt verraadt een beleid, waaruit niet het minste respect en interesse blijkt voor de behoeften en belangen van de peuters en kleuters, aldus mej. Brokerhof. Automobilist rijdt in op politie-auto OUDER-AMSTEL, 28-9. - Op de rijksweg 2 van Amsterdam naar Utrecht is ter hoogte van Ouder- Amstel een automobilist ingereden op een stilstaande surveillanceauto van de Amsterdamse politie. De be manning hiervan assisteerde bij een ander ongeval de 28-jai-ige Amster dammer J. G. Bronkhorst die in de auto meereed overleed ter plaatse. De bestuurder werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Amsterdam. Dreigende ontslagen bij VMF-dochters UTRECHT, 27-9. De vermindering van het aantal arbeidsplaatsen bij twee dochterondernemingen van de Verenigde Machinefabrieken - Brons- werk in Amersfoort en de Brons- wérk-ópparatenfabriek in Utrecht - blijft een reële mogelijkheid. In Amersfoort gaat het om een vermin dering van 64 arbeidsplaatsen, in Utrecht om 104. Deze sombere perspectieven heb ben de vakbonden dinsdag te horen gekregen in een gesprek met de be drijfsdirectie in Amersfoort. Het to tale personeelsbestand in deze twee VMF-vestigingen is 900 man. GROESBEEK, 27-9. Dc Kinder postzegels 1972, die op 7 november zullen verschijnen, tonen foto's van de drie kinderen van prinses Beatrix en prins Claus. De hoofddirekteur posterijen, dr. H. de Jonge, heeft dinsdagmorgen op het instituut voor beroepsoplei ding voor gehandicapte jongens en meisjes „Werkenrode" in Groesbcek de ontwerpen onthuld. Hij toonde dc in een koffer met het opschrift „4c dinsdag" (dc prinsjesdag van dc PTT) meegenomen vergrotingen van de nieuwe zegels op een bijeenkomst die 't Ncd. Comité voor Kinderpost zegels in Groesbcek had belegd om de verdeling van dc opbrengst can de kinderpostzegelaktie van vorig jaar bekend te maken. Dieven slaan grole si; ROTTERDAM. 27-9. Onbekenden hebben in dc nacht van maandag op dinsdag uit dc Martinus Steynstraat in Rotterdam een personenauto ge stolen. die was geladen met zeven koffers met gouden sieraden ter waarde van 650.000 gulden. Dc Rot terdamse politie heeft dat eerst woensdag bekendgemaakt. Do auto die behoort aan oen Rot terdamse goudimportfirma werd maandagavond om acht uur in dc Steynstraat geparkeerd met een in werking gestelde alarminstallatie. De dieven zijn waarschijnlijk op dc hoogte geweest van het alarmsy steem. Personeel van do goudimporl- handel vond dc volgende morgen op dc plaats waar dc auto was gepar keerd, de linker achterzijruit. De auto waar het om gaat is een lichtgroene Taunug 1600 L. Tot dus ver is dc wagen nog spoorloos. Vrijdag 29 september Zonnemairc Verenigingsgebouw: Film: .Groeten uit Zonenmaire". 8 uur. Verenigingsgebouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat, 20.00 uur, vertoning film „Groeten uit Zonnemaire". Zondag 1 oktober Zierikzee Foyer Concertzaal, 12.00 uur, koffie concert (ZVU). Maandag 2 oktober Zierikzee School Manhuisstraat, 20.00 uur ou deravond Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman". Huis van Nassau, 20.00 uur, alg. le denvergadering Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o.". Dinsdag 3 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Ver. van Oud-leer lingen, 8 uur. Woensdag 4 oktober Kerkwerve Wijkgebouw, 19.30 uur, start moeder cursus Groene Kruis. Nieuwerkerk Bibliotheek Ger. Gemeente (Molen straat), 19.30-20.30 uur. Zaterdag 7 oktober Renesse De Ark, 14.30 uur, voorlichtings- en kontaktbijeenkomst N.V.V. Oude Zeeuwse boerderij afgebrand RILLAND, 27-9. In Rilland is een oude boerderij tot de grond toe af gebrand. De brandweren van Rilland en Kruiningen wisten de nevengebou wen te sparen. De brand is vermoe delijk ontstaan door een lek in een gasfles. Bij het aansteken van de geiser is de fles ontploft. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het is nog niet bekend hoe hoog het schadebedrag is. JKOR-wiiiterprogramma HILVERSUM, 28-9. Het IKOR zal met ingang van het komende win terseizoen op de zondagmiddag (van 17.00 tot 17.50 uur via Nederland I) gaan uitzenden in plaats van op de vroege zondagavond. Televisiedirec teur ds. W. J. Koole zei op een pers conferentie in Bussum, zéér gelukkig te zijn met deze wijziging. „Het we kelijkse zondagavond-halfuur werd steeds meer een frustratie, zowel voor de kijkers als voor onze eigen mensen. Wat overigens de zondag middag anders waard is dan een kerkdienst zal nog moeten blijken", aldus ds. Koole. „Brandpuiit"-ploég iu Oeganda HILVERSUM, 29-9. Een drie man sterke televisieploeg van KRO's ac tualiteitenrubriek „Brandpunt" be vindt zich sinds eind vorige week in de Oegandese hoofdstad Kampala voor het maken van een televisiere portage. Hoewel de gespannen poli tieke situatie in het land het werk in ernstige mate bemoeilijkt, hoopt de KRO-televisie toch, zaterdag 30 sep tember een eerste reportage in „Brandpunt" te kunnen uitzenden. Het „Brandpunt"-team behoort - na de uitwijzirig van de vele Britse te levisiejournalisten - tot de kleine groep van Europese verslaggevers, die zich nog in Oeganda bevinden. Dc heer W. Klootte (76) tc Ooster- land viel een officieel afscheid ten deel van de bejaardcnsociëteitin verband met zijn vertrek naar Au stralië, waar hij zijn verdere levens avond wil slijten. Grootmoeder „brandmerkt" automobilisten BIRMINGHAM. 2.5-9. Kan Bra- ricr. een grootmoeder, heeft automobilisten, die 's avonds en 's nachts in Birmingham rondrijden om prostituees op te doen, de oorlog verklaard. Mevrouw Brazier wil groene verf spuiten op de wagens van „prostituee-snorders", die vol gens haar een bedreiging vor men voor honderden huisvrou wen in haar omgeving, die in het donker niet alleen op straat durven te lopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2