Prettig! >depostgiro éne druppel BLIK DOOR HET WERELD Amerikaanse twijfels over of militairen te vertrouwen zijn [de panty met het korte broekje en de lange benen Chaos in Kampala Wat biedt de BEELDBUIS dab makkelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 september 1972 Nr. 21156 Advertentie De angst voor oorlog uit zich voornamelijk in zorg om de bewape ning. En ivat ertegen wordt gedaan is miniem - het voornaamste is dat de Russen en Amerikanen overeen komsten hebben gesloten om weder zijds de trategische kernraketten een beetje in aantal te beperkenal is dit aantal nog kolossaal hoog. Daar naast evenwel ontwikkelen de V.S. nieuwe vliegtuigen - die vallen niet onder het akkoord - om eventueel kernbommen met meervoudige kern koppen die onafhankelijk op ver schillende doelen gericht kunnen worden - een punt waar ze een beet je op de Amerikanen achter liggen. Daarenboven wil deze of gene natie wel eens beslissen geen krijgstuig te leveren aan landen van wie verwacht kan' worden dat ze het snel willen gebruiken. Bijvoorbeeld naar het na bije oostenmaar daar ligt het ge vaar minder in het gebruik van die wapens dan wel in de mogelijkheid dat een kleine strijd daar per onge luk de groten ook met elkaar in kon- flikt brengt - en voor een dergelijk onheil is al voldoende materiaal voorhanden. Om het te voorkomen is meer handigheid van politici nodig. Tenslotte maken de bommen ook niet de oorlog dat doen mensen. Dit wordt, men zich in de V.S. vooral bewust nu daar een kommis sie uit de Senaat bezig is een klein emmertje uit de Vietnamese beerput te onderzoeken. Het gaat nominaal tegen ene generaal Favelle die als kommandant van een luchtvloot rustig ging bombarderen hoewel het hem vanuit Washington uitdrukke lijk verboden was. Uit getuigenissen blijkt dat een en ander gedekt werd door valse rapporten die de aanval len omtoverden tot verdedigingsak- ties na vijandelijke aanvallen, wat wel toegestaan zou zijn. En het is heel merkwaardig dat hogerop in de generale staf niemand er iets van gemerkt heeft dat die valse rappor ten, vooral in zo'n aantal, toch wel hoogst bevreemdend waren. Het valt natuurlijk nooit te bewijzen - de on dervraagden verklaren ernstig dat ze echt niets in de gaten hadden gehad - maar het heeft er de schijn van of die hogere generaals een oogje dicht knepen als er weer zo'n curieus rap port werd aangeboden en wellicht met het andere een knipoogje gaven naar de indiener. Onnodig verlengd? Zelfs in een toch bepaald niet met de losse hand gedirigeerde strijd macht als de Amerikaanse is het dus mogelijk dat de bevelen van de op perbevelhebber, dat is krachtens zijn funktie de president, genegeerd wor den door lagere bevelhebbers die hun eigen strategie uitvoeren ook al gaat die regelrecht in tegen de be doelingen van de president - ze ne men het deze misschien min of meer Belg gewond door leeuw BRUSSEL, 25-9. Een 77-jarige Belg uit Marchin, die zondagmiddag een bezoek bracht aan het Safari park in Dochamps, is daar door een leeuw aangevallen en ernstig ge wond. Binnen de omheining van het wildpark verliet hij even zijn wagen. Hij was echter nauwelijks zijn auto uit of hij werd door een leeuw aan gevallen. Hoewel bewakers onmiddellijk po gingen deden om de oude man te ontzetten konden ze niet voorkomen dat de 77-jarige ernstig door de leeuw werd toegetakeld. De man moest opgenomen worden in een ziekenhuis in Marche. Een oude plaat uit 1900 van het ver maarde logement „De Drie Schapen" .an de Ring te Dreischor. Dit loge ment dateert uit het laatst van de vorige eeuw, want het vorige is in 1879 afgebrand. Links bij de kerk- grachl staat nog een juweel van een dorpspomp die reeds jaren geleden met onbekende bestemming is ver dwenen. kwalijk dat hij zich niet laat leiden door militaire overwegingen alleen maar ook door, politieke, in dit geval het bereiken van een vredesregeling met Noord-Vietnam. Het zal nooit aan te tonen zijn dat door militaire ongehoorzaamheid zowel onder Johson als onder Nixon door eng- militair-strategisch denkende gene raals vredeskansen de grond inge boord zijn. Maar in ieder geval heb ben deze generaals, van wie deze luchtmachtbevelhebber nu gebruikt wordt als zondebok, kans gezien si tuaties te scheppen waardoor de Noordvietnamese delegatie uit toorn over schendingen van bestandsaf spraken wegwandelden van de on derhandelingstafel. Het is dus heel goed mogelijk dat deze partikuliere initiatieven van generaals het Viet namese drama onnodig hebben ver lengd. Nixon is voor alle zekerheid vrij aardig aan het wieden gegaan in de lange lijst van generaals vooral door flinke aantallen die op grond van dienstjaren te mogen rekenen op be paalde prestigeposten over te slaan. Maar of met deze zuivering voortaan het risiko is verdwenen dat leger, vloot of luchtmacht - indertijd be gon het zware Amerikaanse oorlogs- werk in Vietnam nadat de. vloot zo genaamd verraderlijk was overval len, wat intussen tamelijk betwijfeld wordt - vredespogingen van de pre sident ondermijnen kan natuurlijk niemand garanderen. In hun wapens hebben vele Amerikanen nog een ta melijk vertrouwen, maar in de man nen die ermee om moeten gaan niet zo erg meer. DODELIJKE ONGELUKKEN JÖURE. In de .gemeente Hasker- land .bij Joure) is de 57-jarige tand arts J. C. Pape uit Wolvega om het leven gekomen. De man kreeg in zijn personenauto een hartverlamming en reed met zijn voertuig in een sloot. Het sachtoffer werd op slag gedood. OIRSCHOT. Bij een verkeerson geluk op de Oirschotseweg in Oos- telbeers (bij Oirschot) is de 11-jarige Peter Bergsma uit Middelbeers op slag gedood. Het slachtoffer reed met zijn 19-jarige broer mee in een personenauto, die frontaal in botsing kwam met een tegemoet komende personenauto. EMMEN. Het 8-jarig meisje G. J. Robertus uit Exloermond (gem. Odoorn) werd op slag gedood toen zij in haar woonplaats de weg overstak en gegrepen werd door een passeren de personenauto. ROSMALEN. De vierjarige San dra van den Hanenberg uit Rosma len (NB) is kort na een verkeerson geluk in haar woonplaats overleden. Het meisje stak bij huis plotseling de weg over en werd aangereden door een personenauto. ECHT. De 25-jarige motorcoureur Barry Steengen uit Assen is zondag op zijn verjaardag gedood bij een ongeluk tijdens motorsprintwedstrij- den op de Annendalerweg te Echt. De renner raakte in een slip. en bot ste tegen een boom. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuic in Sit- tard overgebracht waar hij is over leden. GENDRINGEN. De 77-jarige heer Th. J. Verbeek uit Ulft is bij een verkeersongeluk in Gendringen om het leven gekomen. Hij sloeg op de fiets linksaf de weg over en werd aangereden door een tegemoetko mende vrachtauto. ETTEN-LEUR. Op Rijksweg 56 in Etten-Leur heeft de bestuurder van een personenauto geen voorrang ver leend aan een andere personenauto. Er ontstond een botsing, waardoor één der inzittenden uit laatstgenoem de auto, de 50-jarige mevrouw A. J. Oostvogel-Dilin uit Zundert, later aan haar verwondingen is overleden. I (in de blauwe verpakking) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEUSDEN. Op de Arnhemse weg in Leusden is een personenauto uit de bocht gevlogen. De vrouw van de bestuurder, de 47-jarige N. de Vries- van Essen uit Veenendaal, was op slag dood. De bestuurder zelf en nog een andere inzittende zijn gewond. DEN HAAG. Twee eerste jaar stu denten, die in een kort geding tegen de staat geëist hadden dat zij een plaats zouden krijgen aan de Medi sche Faculteit in Leiden, mogen aan deze faculteit gaan studeren. De plaatsingscómmissie geneeskunde heeft beiden één van de nog te ver delen plaatsen in Leiden toegewezen. RIJSWIJK. Minister J. P. Engels van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk heeft zaterdagmiddag op het ministerie in Rijswijk de deel nemers aan de Olympische Spelen in Sapporo en München en aan de Pa ralympische spelen te Heidelberg 'ontvangen. DEN HAAG. De Nederlandse vrij- gezellenbond wil dat op korte ter mijn de fiscale positie van de onge- huwden in de Tweede Kamer aan de orde wordt gesteld. De sociale verzekeringen zouden daarbij ook betrokken moeten worden. DEN HAAG. In het St. Antonius- ziekenhuis in Sneek is in de nacht de 17-jarige H. Boersma uit Bol- sward overleden die eerder was overreden door een personenauto. DEN HAAG. Het Gerechtshof in Den Haóg heeft maandag de drie hoofdverdachten in een miljoenen- zwendel in auto's veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee jaar met aftrek van voorlopige hechtenis. AMSTERDAM. Bij een controle in de Beursstraat in Amsterdam hebben rechercheurs van de hoofdstedelijke narcoticabrigade vrijdagavond zes kilo hasjiesj in beslag genomen. We gens bezit van de hasjiesj werd aan gehouden de 26-jarige Canadese te kenaar F. Z. uit Toronto. AMSTERDAM. De voorzitter van de Federatie Paardrijden voor Ge handicapte Kinderen, W. F. K. Bis- schoff van Heemskerck heeft zon dagmiddag op de Floriade in Am sterdam een cheque van 9500 gulden in ontvangst genomen. Het geld is bedoeld voor achttien stichtingen op het gebied van paardrijden voor ge handicapten. HEERLEN. Dit weekeinde werd te Heerlen, Brunssum en Schinnen de anti-nato-demonstratie 1972 ge houden. Zij stond in het teken van de Vredesweek 1972. De demonstra tie is rustig verlopen. LONDEN, 25-9. Aziaten, die maan dag uit Oeganda in Engeland aan kwamen, hebben gezegd dat Oegan- dese militairen in Kampala iedereen aftuigenen beroven, niet alleen Aziaten, maar ook Afrikaanse bur gers en zelfs politie-agenten. „Het is verschrikkelijk. Het leger is volko men heer en meester", zei een van hen. Soldaten zitten mensen achter na en tuigen hen af alleen om geld en waardevolle dingen van hen tc roven. Veel Aziaten vertelden dat de militairen met het geweer in aanslag hen gedwongen hadden al hun waar devolle bezittingen te overhandigen. NIEUWEROORD. In het Drentse Njeuweroord (gemeente Westerbork) heeft een felle brand de kuikenmes- terij „van de firma Schonewille aan de Hoogeveensevaart volkomen in de as gelegd. 8000 kuikens kwamen in de vlammen om. WOENSDAG 27 SEPTEMBER. NED. I. De VPRO zit op deze woensdagavond op het eerste net. Opmerkelijkste programma-onder deel is het t.v.-spel Der Pott van Pe ter Zadek, dat om half tien op het scherm komt. De NCRV verzorgt des middags het kinderprogramma. De kijkkast staat bol van alerlei aar dige onderwerpen. In de vooravond de gebruikelijke rubrieken: Van ge west tot gewest, Tips van het Natio naal Bureau voor Toerisme en, na het journaal, de politieke zendtijd (P.v.d.A.) en de Stichting Socutera. Als dan ook nog VPRO's Berichten uit de Samenleving en het program ma over Straatmuziek in Parijs o;i het scherm geweest zijn, is de tijd aangebroken voor het t.v.-spel Der Pott. Peter Zadek, die dit stuk van de Ierse schrijver Sean O'Cassey be werkte, wordt in Duitsland als een van de bekwaamste regisseurs be schouwd. Zadek toont zijn publiek allereerst een groep voetballers, die zojuist getriomfeerd hebben en ver volgens moeten aantreden voor een andere strijd: de oorlog. Na dit stuk waarin de humor duidelijk een dub bele bodem heeft, resteert van de NOS nog de rubriek Den Haag van daag. NED. II. Vanavond bij de NCRV weer een speelfilm, namelijk „De moord op de kabeltram" van Jerry Thorpe, die vorig jaar werd uitge bracht. Een bekend gezicht in deze rolprent, dat van Robert Wagner, die de rol speelt van de onsympathieke medewerker van een scheepsconcern, die eens verliefd was op een meisje wier broer dood in een wagen van een kabeltram werd aangetroffen. De vermoorde is de zoon van een groot scheepsmagnaat. De dagslui ting wordt door dr. J. v. d. Werf uit Utrecht uitgesproken. Vanaf tien uur volgen dan nog op het rijtje af de rubriek „Kenmerk", het HIRO-ma- gazine, het laatste nieuws en les twee van de Teleac-cursus Hoe word ik de computer de baas? Tussen zeven en acht zijn wij weer terecht bij NCRV's Eddy Ready Go, waarin optreden o.a. Heintje en The New Seekers. WOENSDAG 27 SEPTEMBER. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 17.00 De kijkkast; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Socutera; 20.35 Berichten uit de samenleving; 20.55 Straatmuziek in Parijs; 21.25 De Pott; 22.50 Den Haag vandaag; 23.00 Journaal; 23.05 Studio Sport. Vrijdag 29 september, 20.55 uur: Het meisje met de blauwe hoed. André van Duin als soldaat Toon Bulthuis. NED. II: 1S.45 Brigadier Dog: 18.55 Nieuws: 19.05 Eddy Ready Go; 20.00 Journaal; 20.20 De moord op de ka beltram; 21.55 Dagsluiting; 22.00 Kenmerk; 22.25 H1RO; 22.45 Jour naal; 22.50 Teleac. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. NED. I. Onverbiddelijke topper vanavond is natuurlijk de tweede wedstrijd tussen Europacuphouder Ajax en het Argentijnse Indepen- diente. De NOS verzorgt om tien over acht een rechtstreeks verslag van de voetbalmatch. Voor het voet- balgebeuren heeft de TROS moeten wijken, het vooravondprogramma uitgezonderd Om zeven uur eerst een aflevering van de vrolijke serie rond het kuiken Calimero. Dan volgt het programma „Dag donderdag, hallo vrijdag", omdat de TROS voortaan op de vrijdagavonden gaat uitzenden, waarin de TROS enkele hoogtepun ten uit het afgelopen seizoen voor schotelt en een blik op de nabije toe komst richt. In deze vijftig minuten durende uitzending o.a. Danny Kay, Petula Clark, Johan Cruyff, André v. d. Heuvel en Udo Jurgens. NED. II. Tussen zeven en acht drie programma's: Betty Boop, Popeye en „Toerist in China". Jan Kiers was een van de uitverkorenen die in de volksrepubliek China toegelaten werden om te filmen. Ook na het journaal en Berichten uit de Samen leving. is het China wat de klok slaat. De theorieën die in China ver kondigd worden zijn ook de inhoud van het Chinese ballet Het rode vrouwenleger". Het programma Death in the port Jackson hotel", waarmee de VPRO besluit, een film portret van Ed van der Elsken van de Australische artieste Vali Mijers. Als een vrolijke kluizenares woont Vali Mijers in de~ omgeving van Na pels, waar ze dieren houdt en zich aan de kunst wijdt. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 14.00 Schooltelevisie; 18.45 Brigadier Dog: 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Dag donderdag hallo vrijdag; 20.10 Ajax-Independiente22.15 Den Haag vandaag; 22.30 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog: 19.05 Betty Boop19.11 Toerist in China: 19.47 Popeye; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.40 Het rode vrouwenleger; 21.45 Death in the port Jackson hotel; 22.20 Jour naal. Advertentie Met Postgiro minder mensen met kwitanties aan de deur, geen incasso- of stortingskosten meer. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Hoofdstuk 1 Haastig hel brood soppend in de slappe, lauwe thee, keek ze op de klok, het kleffe voedsel in haar mond proppend. Bijna tien voor ne gen. Waarom kwam die meid niet meteen uit bed, als je haar riep? Ie dere morgen datzelfde vervelende liedje: „Bettie, kom nou. het is al bijna half negen Bettie had ochtendziekte. Van wie ze die kwaal geërfd had, was haar een raadsel. Bij haar thuis had nie mand er tijd voor om ochtendziek te zijn; daar was je 's morgens om zes uur beneden en na vlug een glas melk of kop thee gedronken te heb ben naar het land. Meehelpen en aanpakken, want er was altijd volop werk: in het voorjaar, in de zomer, in de herfst eveneens, tot de winter inviel. Dan was het buitenwerk goeddeels afgelopen.' maar dan had je in de grote schuur genoeg te doen. Nee, van haar kant had ze het zeker niet. Misschien van Toon's kant? Zo wist het niet. Wat wist ze eigenlijk van Toon's familie? Nu ja, in dc verkeringstijd kwam ze bij Toon's ouders thuis: vrocg- oud geworden mensjes, want Toon was dc jongste uit een nest van twaalf. Zo ging dat immers in die tijd? Ga heen en vermenigvuldig u. In een sekonde dronk ze het rest je thee, keek of het gas uit was cn trok toen baar verschoten blauwe mantel aan. Met baar oude werk schoenen in de tas cn dc twee sneet jes brood voor bij de koffie - ze had 's morgens zo vroeg geen trek - liep ze door de gang naar buiten cn trok dc deur achter zich dicht. Een paar minuten later zat. zc in de bus. die haar binnen het kwartier naar de city bracht. Vlak bij het postkantoor stapte zc uit, stak de straat over en betrad de achterzijde? van een groot, kantoorgebouw. Vlug boven, mantel uit, schoenen uit en dc werkschoenen aan. De klok wees zeventien minu ten over negen, toen ze zich bij de cheffin meldde. De vrouw keek met één oog schuin naar de klok, waarvan de wijzer ge lijk versprong: drie minuten tc laat. constateerde ze, maar ditmaal be sloot ze er niets van te zeggen. „Goeiemorgcn, Worms, jij neemt vandaag zes en zeven cn vergeet de ramen niet en alsjeblieft schoon wa ter nemen, als je aan de buitenkant begint. Ik kom straks wel kijken." „Goed, mevrouw." Martje Worms was al lang blij, dat er geen aanmer king was gemaakt op haar to laat komen. Dus liep ze naar het berg hok, plakte tlvee emmers, dweilen, spons cn zeem en een luiwagen, liep naar de kraan om de emmers te vul len. En passant deed zc de benodigde schoonmaakmiddelen in de tas. En kele minuten later begon ze haar da gelijks werk, ditmaal in de beide grote magazijn vertrekken: nummers zes cn zeven, 't Was geen prettig werk tussen al die rekken door. maar het voordeel was in elk geval, dat de cheffin niet op onverwachte ogenblikken binnenliep om te con troleren of er gewerkt werd cn zo ja. of er ook goed werd gewerkt. Want werksters, die drie en een kwart per uur verdienden, moesten het volgen:, cheffin Bol vliet ook werkelijk ver dienen. De lijn trekken was cr bij haar niet bij. Elf werksters had zc onder zich. die elke morgen het gro te kantoorgebouw onder handen na men: van de bovenste verdiepingen af. waar dc archieven lagen opgesla gen. tot beneden, waar de entree van het publiek was. Alleen begonnen twee werksters daar 's morgens al om zeven uur. want als om half ne gen dc'grote deuren opengingen voor dc bezoekers, moest de hal en de ruimte voor de balies schoon zijn. Martje Worms verrichtte werk tuiglijk haar eentonige taak, die ze nu al acht jaren zo deed. Van alle werksters - schoonmaaksters heette dat tegenwoordig - was zij hier het langst in betrekking. Misschien ook als gevolg van het feil, dat ze er uil zag als een timide, zielig vrouwtje, hoewel ze dat in werkelijkheid niet was. Gaven verschillende harer collega's de cheffin wel eens een gro te mond, zoiets zou niet in het hoofd van Martje Worms zijn opgekomen. Vier morgens in de week verdien ik hier een tientje min een kwartje per ochtend en waar krijg ik dat, als zc me hier zouden ontslaan? Goed. chef fin Botvlict door sommigen harer collega's fluisterend „rotgrict" ge noemd - was niet gemakkelijk, maar herrie was er vrijwel nooit. Martje deed haar werk, zoals het opgedra gen werd en omdat ze vrouw was cn zelf een huis had te verzorgen, dat ook schoon gehouden moest worden. Dus wist zc. wat er van haar werd verwacht. Deden anderen het wel eens met de Franse slag, Martje deed keurig cn tot tcvredendheid van de cheffin in anderhalf uur een vertrek, zodat zc op één morgen beide maga zijnen schoon had. inclusief de ra men van binnen en buiten. En nog tijd had om kwart voor elf het kopje koffie te drinken, waarbij ze gauw gauw dc thuis klaar gemaakte 1wcc boterhammetjes op at. om geen leeg gevoel te hebben aan het eind van de werktijd. Haar man had er aanvankelijk niets voor gevoeld, toen zc het plan opperde, om 's morgens een paar uur uit werken tc gaan. „Ben jc mal! Waarom zou je? Heb jc thuis niet genoeg tc doen?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7