DE KRING VAN HET VADERLANDSE ERF Landelijke politieke perikelen nu en straks STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Wat biedt de BEELDBUIS? Nieuwerkerk krijgt een juwelierszaak A De meest bezorgde mensen in de komende maanden z'jn niet de poli tici, noch de vakbondsleiders zij wel het minst), zelfs nog niet de velen die van een vaststaand pensioentje of ander vast inkomen moeten zien rond te komen (die kennen hun zor gen al lang), maar dat zijn de pen ningmeesters van de politieke par tijen. Zij moeten de verkiezingspro paganda gaan bekostigen terwijl daarvoor geen voldoende geld in kas is, ja zelfs de vorig jaar aangegane leningen voor eenzelfde doel nog niet zijn afbetaald. Dat lijkt nu wel niet de ergste nationale zorg die zich in de komende maanden gaat voordoen, het betreft tenslotte maar enkele tientallen kasbeheerders en hun be sturen, maar de invloed van dit di lemma vult toch niet iveg te cijferen. Propaganda moet er worden gevoerd want er zijn altijd vele zwevende kiezers die door woord en geschrift moeten worden bewerkt om hun stem te bepalen. En dat kost op z'n minst enige tienduizenden en voor menige partij enige honderdduizen den guldens. Het moet er ook toe dienen dat zoveel mogelijk kiezers ter stembus zullen trekken. Die zwevende en die ongeïnteres seerde kiezers kan men in ons land op minstens een derde van het totale aantal kiesgerechtigden schatten. En ivellicht meer dan. ooit zullen de meesten van hen zich afvragen; wat nu? De krisis waarin de heer Bies heuvel ons heeft laten verzeilen, is namelijk ongewoner dan de meeste voorgaande regeringskrises. Deze is niet ontstaan doordat het parlement het vertrouwen in het kabinet Bies heuvel opzegde maar doordat één van de koalitiepartners geen vertrouwen meer in het uitgestippelde beleid stelde. De daaruit voortiüoeiende konsekwenties zijn voor de kiezer onoverzichtelijker dan ooit. De overgebleven regeringsploeg besloot al, nog vóór zijn het kontakt met het parlement heeft hersteld, om na indiening van een met veel pijn en moeite tot stand gebrachte begroting voor 1973, het parlement te ontbinden, nieuwe verkiezingen uit te schrijven en zelf dus in te ruk ken. Als men ooit de oppositie in de kaart heeft gespeeld, dan zeker wel' met dit beleid waarmee men blijk geeft de eigen lijnen niet meer goed gekeurd en verwezenlijkt te zullen krijgen. En dit terwijl men kan en kon bevroeden, dat door nieuwe ver kiezingen de huidige koalitie eerder minder dan meer zetels zal verkrij gen en de oppositiepartijen winst zullen boeken. Het ligt dus nogal duidelijk dat de financiële en ekonomische zorgen, de huidige koalitie te zwaar zijn gaan drukken, dat men het er min of meer op heeft aangelegd om de op- postiepartijen - in elk geval mede - met de zorgen te belasten. Misschien op zichzelf niet zo onverstandig, doch voor een regerende koalitie, die met wat soepelheid in stand gehouden had kunnen ivorden, wel ongebrui kelijk. Bovendien zal het er na de verkiezingen wellicht toe moeten lei den, dat één of een paar van de Icon fessionele koalitiegenoten dan met de P.v.d.A., met de huidige opposi tiepartijen, zal moeten en waarschijn lijk ook ivillen gaan regeren. Dat houdt dus ook in: een andere be leidslijn volgen dan men tot nu had uitgestippeld. Want het is natuurlijk niet te verwachten dat de P.v.d.A. de lijnen van het kabinet Biesheuvel zal willen volgen. Nationale Plocgmanifestatics 1972 Op 11 en 12 oktober worden in Oostelijk Flevoland de nationale ploegwedstrijden gehouden. Aan deze wedstrijden zullen ruim honderd ploegers deelnemen. De twee beste ploegers worden uitge zonden naar de wereldploegwedstrij den, die in 1973 in de republiek Ier land zullen plaatsvinden. In het ka der van deze ploegmanifestaties vindt op .de middag van 12 oktober een demonstratie met zware trek kers voor de grondbewerking plaats. Landbouwschap over BTW DEN HAAG, 23-9. Het Landbouw schap heeft bezwaren tegen het handhaven van het zgn. lage BTW- tarief van 4 procent, als de vèrho- ging van hel hoge tarief van 14 naar 16 procent wel doorgaat. Verhoging van het 14-procents ta rief betekent dat landbouwers meer BTW moeten betalen bij aankoop van produktiemiddelen. Dit is op te vangen door de voorgestelde verho ging van het 4 procenttarief voor produkten die de boerderij verlaten. Handhaven van het lage tarief op 4 procent betekent het verbreken van het evenwicht tussen de te be talen en te ontvangen BTW, vastge legd in de landbouwregeling van de EEG. De landbouwbedrijven schroeven op grond van deze regeling geen BTW-administratie te voeren. Ludiek historisch feest te Dordrecht DORDRECHT, 23-9. Zaterdag be- gon in Dordrecht een feestweek waarin op ludieke wijze de gebeur tenissen van 1572 zullen worden her dacht. In juni hebben de staten van Noord- en Zuid-Holland op plechtige wijze bij aanwezigheid van koningin Juliana de 400-ste verjaardag van de eerste vrije statenvergadering ge vierd. Nu is het de beurt van „het gemene volk" om feest te vieren. Nieuwe arbeidsplaatsen in Breda BREDA, 23-9. Skil Power Tools (electrisch en pneumatisch gereed schap) in Breda zal de komende vijf jaar het aantal personeelsleden uit breiden van 400 tot 800. Het bedrijf - een dochteronderneming van een Amerikaanse maatschappij - is van plan de produktie te verdubbelen en heeft daartoe een terrein van 12.000 vierkante meter aangekocht. Tachtig procent van de produktie in Breda gaat naar het buitenland. NIEUWER KERK Algemene Leesbibliotheek Vrijdag 29 september gaat de Alg. Leesbibliotheek weer van start met het uitlenen van boeken; als vanouds in de zaal „Rehoboth" aan de Oost straat (18) en wel van kwart voor zeven tot half acht. Het nieuwe leesseizoen begint met c-en groot aantal nieuwe boeken; dit jaar ook veel nieuwe boeken voor de jeugd. Kledinginzameling Nu het weer schoonmaaktijd wordt is het de tijd,, dat de kleerkasten worden nagezien. Zuster Haagei', die werkt in de binnenstad van Rotter dam, is steeds weer blij met een overschot aan kleren. Op bepaalde tijden komt een auto uit Rotterdam om gedragen kleren af te haleh. Contactadres voor Nieuwerkerk is: mevr. De Visser, Esdoornstraat 13. Extra diensten Cer. Gemeente In de kerk der Geref. Gemeente, Molenstraat te Nieuwerkerk zullen woensdag 27 september- twee dien sten worden gehouden. Om 3 uur zal èr een huwelijksbe- vstiging zijn. Om half 8 wordt een extra-kerkdienst gehouden. In bei de diensten hoopt voor te gaan ds. Van Kooten van Emmeloord. ZIERIKZEE/BRUINISSE Muzikaal slot seizoen De muziekuitvoering van „Nu met Hope" in de muziektent en de daar na gevolgde lampionoptocht door de gemeente Bruinisse is een groot suc ces geworden. Na de uitvoering van fanfare en drumband werd voorop gegaan door de majorettes een tocht door het dorp gemaakt. Honderden kinderen al of niet vergezeld van ouderen volgden de muziek en zo werd met deze kleurige lichtstoet af scheid genomen van de zomer 1972. BRUINISSE Eerste bieten verscheept Via de weegbrug te Bruinisse is de bietenievering in Buiveland ge start. De eerst aangevoerde bieten waren dit jaar van de heer J. de Winter uit de polder Oosterland. Zij werden geladen in het schip Godefrieda van schipper Kieboom uit Werkendam. Dit schip kwam nog diezelfde dag vol en de eerste dagen kan van een vlotte aanvoer worden gesproken, vooral omdat het hier nog slechts de voorlevering fyetreft. Het bietenseizoen begint eigenlijk pas op 25 september. Of ook dan nog zo vlot zal wor den geleverd dient te worden afge wacht. Ook in het gedeelte van het eiland oostelijk van Zierikzee moe ten nog veel aardappelen gerooid worden, of uien en peulvruchten bin nen worden gehaald. Men zag daarom zaterdagmiddag 23 september nog op veel plaatsen aardappels rooien. Dubbele vracht mosselen Veel mosselkwekers maakten ge bruik van het mooie weer om vorige week twee keer een vracht mosselen van de Waddenzee te halen. De aan voer was dan ook zeer groot, bijmf 69000 tonnen, waarvan er 32319 ton nen in het Opvangfonds terecht kwamen. De verkochte partijen brachten voor het merendeel niet meer dan de minimumprijs op of hoogstens enkele centen daar boven. GRONINGEN. Het algemeen be stuur van de medische faculteit in Groningen heeft besloten 225 stu denten toe te laten tot het eerste studiejaar. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 25-9. Aanvoer: to taal 1323, slachtrunderen 1035, var kens 288. Prijzen (per kg): koeien le f 5,40-5.70, 2e f 4,70-5,05, 3e f 4,55- 4,65; vaarzen le f 5,75-6,25, 2e f 5,15- 5,60; stieren le f 6,60-7,05, 2e f 6,10- 6,45; worstkocien f 4,65-4,80; varkens le f 2,65-2.70, 2c f 2,60-2,65. 3e f 2.55- 2,60; slachtzeugên f 2,25-2,30; zware varkens f 2,55-2,65. Overzicht: slachtrunderen: aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen koeien moeilijk prijshoudend, stieren duur der; varkens: aanvoer kleiner, han del vlug, prijzen onveranderd, enke le prima's boven notering. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Beroepen le Veenendaal, b.g.w.i.w, (toez.): M. van de Bosch. Goes: te Lunteren: C. v. d. Bergh, Katwijk aan Zee. Aangenomen naar St. Jacnbipnro- chic en. Wier: K. Mulder, Haaksber gen. Gcref. Kerken Beroepen tc Sleen: M. Uittenbosch, kand aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; t te Dordrecht: D. Braam, Haarleïnmermeer-oost. Bedankt voor Den Helder: G. v. d. Veere, Wezep. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschedé-noord voor de missionaire dienst op Irian-Barat: E. Hoogendoorn, kand., Amstelveen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Kerkwerve: B. Bijle- veld, Bussum, Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-centrum: D. Hakkenberg, Dordrecht en Chr. v. d. Poel, Yerseke. De kerken en de Yrcdesweek DEN HAAG, 23-9. Van 24 sep- tember tot 1 oktober houden de Ne derlandse kerk (RK en Protestants) voor de zesde maal een Vredesweek, ditmaal onder het thema: De macht van Europa. De belangstelling voor de jaarlijkse interkerkelijke vredes- weken neemt niet toe, zo menen de organisatoren. Van de speciale vre- deskrant die dit jaar in een oplage van 500.000 exemplaren verschijnt, is door de plaatselijke kerken nog niet de hele voorraad afgenomen. Schip 'Kom over de brug' DEN HAAG, 23-9. Voor de komen de interkerkelijke actie (Kom over de Brug II) waarmee de Rooms Ka tholieke Kerk en de meeste protes tantse kerken een bedrag van 50 miljoen gulden voor 700 projecten in 60 landen bijeen willen brengen, gaat een speciaal schip naar Neder land varen. Op 2 oktober begint het motor schip „Kom over de Brug" vanuit Haarlem een tocht langs meer dan 60 plaatsen in ons land. De bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis, zal 's morgens om half tien de „Kom- over-de-Brug-vlag hijsen als start sein. Dagelijks wordt in een andere stad of dorp afgemeerd. Het schip is bemand met mensen die ervaring hebben in de derde wereld. Z wingl i-eonf erentie EXLOO, 24-9. De jaarlijkse con ferentie van de groep vrijzinnigen in de Hervormde Kerk, de Zwinglia nen, die zich links vrijzinnig noemt, heeft dit weekeinde plaats gehad in het vakantieoord de Hunzebergen te Exloo. De conferentie stond onder leiding van ds. A. J. Roodzant', Ne derlands Hervormd predikant te Odoorn, die ook zondagmorgen in de kerkdienst voorging. Ds. W. Chr. Smits, emeritus predi kant sprak over kerk en mystiek. RECHTSZAKEN Zeeuwse overvallers aangehouden MIDDELBURG, 23-9. De Middel- burgse recherche heeft de daders aangehouden van een overval drie jaar geleden op een benzinestation in Arnemuiden. Het tweetal is na overleg met de officier van justitie bij de rechtbank in Middelburg, naar huis gestuurd, maar zal binnenkort wel voor de rechter moeten verschijnen. Stuurman D. J. Z. (23 jaar) uit Goes en de even oude chauffeur W. van de M. uit Reimerswaal, sloegen op 16 november 1969 de pompbe diende en zijn verloofde met een houten hamer neer, waarna ze met een buit van slechts f 150,de be nen namen. Mte lappen en bivak mutsen hadden ze zich onherkenbaar gemaakt. „Ja, met als voorwendsel dat zoge naamde zoeken naar paddestoelen. In feite heb ik nooit begrepen, wat Maiers, die dus de hoogste baas was, daar telkens moest doen." „Maiers was van nature erg wan trouwend. Officieel was hij een ge woon renteniertje. Het plan, om het hoofdkwartier te verplaatsen naar Dnringen werd bij hem geboren. De villa is door hem gekocht. Natuurlijk via de stromannen Vilvoorde en Baanders. Met tegenzin, dat weten we nu. Maar Maiers overtuigde hen van het feit, dat de aandacht van de politie beslist afgeleid zou worden, want hij had ook het cafétaria aan gekocht en liet zowel de zaak als de villa verbouwen door mensen uit Rotterdam. Die goed betaald werden en verder hun mond hielden. Maiers had er altijd slag van de juiste men sen voor het juiste karwei uit te zoeken. Maar, zoals gezegd, deson danks was hij erg wantrouwend. En daarom ging hij op zijn manier van tijd tot tijd poolshoogte nemen ach ter de villa, met een mandje, waarin hij paddestoelen verzamelde om zo eventueel wantrouwende mensen op een dwaalspoor te brengen, maar in werkelijkheid om de mensen, die in de villa voor hem werkten, te be spioneren. Want het tempo, waarin dc verzendingen naar het buitenland plaatsvonden, was volgens hem veel te laag. We weten nu van Vilvoorde, dat hij cr steeds maar op hamerde, dat dc produktie opgevoerd moest aan dc vraag kon voldoen. Vandaar, dat hij dc mensen ongemerkt aan de achterkant van de villa bespioneerde om te kontroleren, of ze zijn op dracht: harder tc werken en meer te exporteren, wel uitvoerden. Weet je, hoe Maiers was? Hij heeft het gepresteerd een hele dag in een res taurant nabij de los- en laadplaats van dc spoorwegen in Hengelo te zitten met een paar consumptie*, t-en etentje, zijn pijp cn een paar tijd- Z.V.U. en koffieconcerten Geachte redakleur, Naar aanleiding van uw recensie betreffende onze voorstelling „Zo'n meisjevan donderdag j.l. zie ik mij genoodzaakt enige corrigerende opmerkingen te maken. Dit niet zo zeer wat de tendens van uw betoog inzake het stuk betreft: het was een pretentieloos, maar wel gezellig to neelstuk. Wèl betreft' onze Ju'itiek de weer gave van mijn woorden over de va- kature binnen onze werkgroep. Wij vroegen geen vrijwilligers voor de administratie van de abonnementen, want deze taak - uiterst zorgvuldig en gewetensvol uitgevoerd door de heer P. Mom - behoort voor wat het nu lopende seizoen betreft alweer tot het verleden. Wij vroegen echter een vrijwilliger voor ons lezingen- en cursuswerk. Tot mijn genoegen kan ik u desbetreffend mededelen, dat de vaqature intussen vervuld is door de komst in onze werkgroep van de heer W. Ploeg. Verder betreft onze kritiek het ontbreken van één enkel woord over een nieuw soort evenementen in on ze stad, n.l. de koffieconcerten. Het eerste concert zal op 1 oktober a.s. in de foyer van Restaurant Mondra- gon plaats vinden om 12 uur, zulks om ook kerkgangers de gelegenheid te geven deze concerten bij te wonen. De sfeer zal er erg ongedwongen zijn. We beginnen met koffie of frisdrank, echtparen met jonge kinderen (zo vanaf 5 jaar, mits ze kunnen luiste ren) zijn er van harte welkom. Er zal ongeveer een uur worden gemusi ceerd, vaak wordt uitsluitend klas sieke kamermuziek gespeeld. De prijs per volwassene, inclusief consumptie bedraagt f 3,kinderen f 2, Tot zover onze opmerkingen. Wij stellen het altijd zeer op prijs, dat onze voorstellingen door uw redaktie worden gerecenseerd. Vergeef het ons, dat wij dan wel de puntjes op de i willen zetten. Met onze dank voor de plaatsing, namens de Z.V.U.-werkgroep Schou- wen-Duiveland/Goeree-Overflakkee, J. Chr. ERBRINK, voorzitter. (Wij vergeven altijd alles; de mede- delingenstof was wel iets voor een apart stukje geweest. Dat is thans (door u) „dus" inmiddels geschreven. Het punt „vrijwilliger" was een ver gissing, waarvoor excuses. Red.) Waarom Prinses Beatrix Fonds? Vindt u een collectebus ook zo vervelend? Helaas kunnen wij er niet buiten, want de inhoud is nodig om aan onze gehandicapten een beetje meer levensvreugde te kunnen ge ven. Een dezer dagen komt het Prin ses Beatrix Fonds met de bus aan de beurt. Wie en wat is het Prinses Bea trix Fonds? Dit fonds, geboren uit een polio epidemie in 1956, heette destijds Na tionaal Fonds voor de bestrijding van de Kinderverlamming. In 1957 werd dat Stichting Prinses Beatrix Poliofonds en in 1962 Stichting Prin ses Beatrix Fonds, want toen kon de doelstelling worden uitgebreid met aangeboren spastici. Later vielen er steeds meer groepen gehandicapten onder de doelstelling, zodat het Fonds zich thans bezig houdt met polio, aangeboren spastici, multiple sclero se, spina bifida, spierdystrofie en aanverwante spierziekten, populair samengevat met: steunverlening aan polio, spasticiteit en diverse andere groepen van lichamelijk gehandicap ten. In 1971 werd door het Prinses Bea trix Fonds hulp verleend tot een to taal bedrag van ruim 1 xfz miljoen gulden, een bedrag dat kon worden uitgekeerd dank zij de opbrengst van de landelijke collecte. schriften. Maar in werkelijkheid telde hij de vrachtauto's die er op die dag naar de losplaats gingen om zo te kunnen nagaan, hoeveel dozen met speelgoed en narcotica dagelijks werden verzonden. Daah be je de baas, himself, ten voeten uit. Enfin, we halen hem morgen of overmor gen naar Amsterdam en reken maar, dat we hem dan zullen uitmelken!" Hoolwerf knikte begrijpend. „Zeg Manussen, nog één ding: wie was eigenlijk die belangrijke tipgever, waarover je het zo vaak had? Of moet dat voor mij onbekend blijven? Manussen dacht een poosje na. Schouder ophalend antwoordde hij: „Vandaag of morgen halen we Wie- seveld ook een keer op om hem eens duchtig aan de tand te voelen. Er gens krijg ik het wel voor elkaar, dat hij voor medeplichtigheid op gaat. Hij zal heus de dans niet ont springen. Aproposheb je wel eens op zijn buffet bediende gelet?" Hoolwerf keek de inspecteur ver rast aan. „Wel, weldat zou ik nooit vermoed hebben. Laat ik nu een enkele keer gedacht hebben, dat Maiers het was Na enkele dagen was de „grote zaak in verdovende middelen opge rold" vergeten. Er was weer ander belangrijk nieuws, dat de mensheid bezighield. En in Dorringcn vonden weer kleine misdaden plaats, zodat Hoolwerf en zijn assistent handenvol werk hadden. Maar 's avonds was hij doorgaans bijtijds thuis, zat ge noeglijk in zijn leunstoel, dc pantof fels aan, een sigaret of een pijp ta bak rokend, zijn krant lezend of naar dc t.v. kijkend, waarbij ver wend door Coby, zijn charmante vrouw. Ook zij had alles in de krant gele zen en toen het eenmaal wereldkun dig was geworden, vulde Gert de hiaten aan, zodat Coby een volledig beeld kreeg van dc aktiviteiten van Schrikt u dus niet als u een dezer dagen een collectebus voorgehouden wordt voor onze gehandicapten, maar geef, en geef royaal, voor die ge handicapten die zo dringend een tweede paar orthopaedische schoe nen nodig hebben, die zo dolgraag ook eens op vakantie zouden willen gaan, een vervoermiddel nodig heb ben om uit hun isolement te komen, die hun longen alleen maar kunnen vullen met behulp van beademings apparatuur enz. Komt U onze collectebus niet te gen, stort dan Uw bedrage op giro nummer 9 69 van het Prinses Bea trix Fonds, Den Haag. Namens onze gehandicapten heel hartelijk bedankt!! DINSDAG 26 SEPTEMBER. NED. I. De VARA maakt na het journaal een start met een 26-delige serie die ons Nederlanders als zee varende natie van oorsprong wel moet aanspreken. Het is de Engelse produktie van De Onedin-lijn. Bij het begin van deze monsterproduktie ontmoeten we de hoofdpersoonde 28-jarige James Onedin, op het mo ment dat hij ernstig overweegt een eigen schip aan te schaffen. De jon ge Onedin probeert via zijn charmes een eigen schip als eigendom te ver werven, bij de door haar vrijgezel lenbestaan verbitterde dochter van de eigenaar van de schoener. Het ene programma komt, het andere gaat. Dat laatste is het geval met de tril lerserie „De Liftster". Na de kennis making met de Onedin-lijn, behan delt Marcel van Dam vragen van kijkers in zijn Ombudsman-pro gramma. Stappen we vervolgens over naar lichtere kost, namelijk „Met de muziek mee". Met „Europese droom- een reportage over de Lap landers en hun betrokkenheid bij de Europese politiek in verband met het in Noorwegen gehouden referen dum over toetreding tot de E.E.G. - komt de VARA-avond aan zijn einde. NED. II. Het ene afscheid na het andere beleven we deze week op de buis. Nu zijn we om zeven uur weer toe aan het afscheid van „De Flax- ton Boys". Zal de avontuurlijke zo mervakantie een vrolijk einde krij gen? Voor acht uur kan men in het NCRV-programma ook nog kijken naar Dier en Vriend. Na het jour naal wordt het tweede deel uitgezon den van A.D. 1917, de Franse serie Oorlog of Revolutie. In Frankrijk slaan soldaten aan het muiten. Rus land telt drie-en-een-half miljoen doden als gevolg van de oorlogshan delingen. Van „De vrouw in het wit" kunnen we voorlopig nog even blij ven genieten. Inmiddels zijn alle kaarten geschud en begint er enig zicht in alle vreemde situaties te ont staan. Aandacht voor het actueel ge beuren vraagt vervolgens Hier en Nu en met het derde programmaatje van een optreden van de Amerikaanse Continental Singers zit het NCRV- programma er op. DINSDAG 26 SEPTEMBER. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 14.00 Schooltelevisie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De liftster; 20.00 Journaal; 20.20 De Onedin line; 21.10 De Ombudsman; 21.35 Met de mu ziek mee; 22.15 Europese droom; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 19.05 De Flaxton Boys; 19.30 Dier en Vriend; 20.00 Journaal; 20.20 A.D. 1917; 21.10 De vrouw in het wit; 21.35 Hier en nu; 22.15 The Continen tal Singers; 22.25 Den Haag vandaag; 22.35 Journaal. 68 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT de bende. Waarbij ze opnieuw weer trots was op haar man, die zo'n groot aandeel had gehad in de liqui datie van deze bende. Op een avond, toen Gert de krant zat te lezen, zei hij: „Kijk, kijk, onze vriend Wiesenveld heeft er genoeg van gekregen. Hij meldt, dat ingaan de heden het cafétaria gesloten is. Dan zal hij binnenkort wel met de noorderzon vertrekken, nu zijn ba zen achter slot en grendel zitten, want van die kant behoeft hij niet meer op geld te rekenen en zijn zaak brengt nauwelijks droog brood op." Coby knikte. „Ja, die cafétaria. Waarom zouden ze hem eigenlijk „De Kring" hebben genoemd?" Haar man lachte. „Ik heb me er nooit in verdiept, maar van Manus sen weej ik, dat de naam een uitvin ding was van Maiers cn een symbo lische betekenis had: zelf liepen zc in een kring rond met de poitie ach ter zich; met andere woorden: zc suggereerden met die naam, dat de politic hen nooit te pakken zou krijgen. Maar „De Kring" is nu let terlijk en figuurlijk gesloten." „Je moet maar op het idee komen" merkte Coby op. „Moet jc eens horen, Coby. Dat meisje, die Riek Grazer, die verle den jaar - of is het al twee jaar gc- leden?Ecn mens leeft tegenwoordig zo snel - trouwde met Nico Vrcde- veld en ons de tip gaf over die derde deur? Herinner je haar nog?" „Ja zeker. Ik ken haar wel." „Wel, het echtpaar Vredcnoord geeft met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon, die ze Gcrrit noemen. Dat is ook toevallig? We moeten een der komende dagen maar eens heenrijden, vrouw, om ze tc feliciteren en de nieuwe wereldbur ger tc bewonderen. Gerritnet zoals ik heet.Dat is wel heel toe vallig. EINDE. NIEUWERKERK, 23-9. In het za- kenpand hoek Hogekerkstraat-Kerk- ring za! binnenkort weer een winkel werden geopend. Nadat kapper Hendriks dit beken de pand had verlaten is het korte tijd door partikulieren bewoond ge weest. Nu zal het echter weer als zaak worden gebruikt. Men is druk bezig de winkel in te richten. Een zaak wordt geopend, in horloges, goud en zilver, Zeeuwse sieraden en juwelierssieraden. Deze zaak zal de naam dragen van „La Renaissance". Voor de gemeente zal een winkel in deze branche zeker een aanwinst betekenen. Het is na melijk reeds 20 jaar geleden, dat een zaak in deze luxe branche werd op geheven. Deze keerde na de ramp van 1953 niet meer terug te Nieu- werkerk. De manufacturenzaak van de toenmalige Fa. Risch aan dc Appelmarkt tc Zierikzee. De foto is van voor 1920. In de oorlogsjaren ('40-'45) brandde het Itand geheel uit. Dc Appelmarkt is kennelijk altijd gevoelig geweest voor calamiteiten. Hu de oorlog werd het „gat" gevuld mei een nieuwbouwpand, maar de fa. Risch keerde niet terug. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4