KLEURRIJKE „TEWATERLATING" NIEUWE OPENBARE BASISSCHOOL ,,'T KOFSCHIP" IN ZIERIKZEE-WEST STREEKNIEUWS Recreatieve zwemmers gaan examen doen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 september 1972 Nr. 21155 Piraatjes en haltonnen" ZIERIKZEE Causerie voor N.C.V.B.-afdeling Deze eerste vergadering bij het begin van het nieuwe winterseizoen werd geopend door de presidente, mejuffrouw E. C. de Ruiter, die na het gezamenlijk zingen van Psalm 25 4 ons voorging in gebed. Zij las vervolgens uit 1 Kronieken 4 9 en 10 met hierop aansluitend een medi tatie. Zij heette alle aanwezigen har telijk welkom. In het bijzonder de spreker, de heer C. J. van Sluis, hoofdonderwijzer van de Chr. school van Kerkwerve. Na nog enkele huis houdelijke zaken afgehandeld te heb ben kreeg deze -spreker het woord om zijn onderwerp te behandelen over „Vooroordeel". Spreker begon met erop te wijzen dat wij allen wel eens geconfron teerd worden met een voorbarig vooroordeel. Onberedeneerde en zon der aanwijsbare redenen oordelen heeft ons allen wel eens beschaamd. Als voorbeeld gaf hij hoe vele men sen op deze manier een vooroordeel kunnen hebben tegen joden of tegen negers; tegenwoordig ook veel te gen vreemde gastarbeiders waardoor grote conflicten kunnen ontstaan. En waarom? kwetsend Meestal omdat zulke mensen een andere huidskleur hebben of heel andere levensgewoonten waardoor ze in hun ogen niet volwaardig zijn. De behandeling van die mensen is daaraan dikwijls aangepast en moet dus wel kwetsend zijn voor de be treffende personen. Het is ook veelal een oorzaak van ellende voor be trokkenen. Ook de generatie-conflic ten zijn terug te brengen naar voor oordeel want het berust wel eens op het elkaar niet willen begrijpen. Zo kan men niet alleen van bepaalde mensen, maar ook van bepaalde din gen, bepaalde reuk, bepaalde dieren enz. een zekere afkeer hebben en zijn mensen gauw geneigd hierover een vooroordeel te hebben. Als men naar het gebod Gods wil leven zal men tegenover een mens nooit een derge lijk vooroordeel mogen hebben maar zal hen altijd met Christelijke liefde moeten benaderen. Na de pauze volgden nog enkele vragen die door de heer Van Sluis werden beantwoord, waarna de pre sidente de spreker hartelijk bedank te voor zijn waardevolle lezing. Na het zingen van Gez. 280 3 sloot de heer Van Sluis mot dankgebed. Geslaagd Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde on ze vroegere, stadgenoot dhr. C. L. de Hooge, cum laude. voor het dokto raal examen bedrijfs economie. BURCfl Opening bibliotheek De bibiotheek te Burgh is gereed met de samenstelling van het boe- kenareaal voor het op handen zijn- den herfst-, winter- en voorjaars seizoen en heeft weer gezorgd voor een schat van leesgenot. Op zater dag 30 september kunnen 's middags van 16.00-17.00 uur de ouderen een boek komen halen, natuurlijk weer in „Revasa" aan de. Kerkstraat. De jongere lezers dus de zg. school jeugd komt op donderdag 5 oktober als eerste uitleendag aan de beurt 's middags van 15.45-16.30 uur. Ook voor hén zijn weer interessante boe ken bijgekocht. HAAMSTEDE Aanvang bejaarden-sociëteit Met de maand oktober voor de deur, hetgeen de definitieve afslui ting betekent van de zomeractivitei- ten in het dorp, worden de meer winterse vaste werkzaamheden van diverse verenigingen weer op poten gezét. Zo opent de bejaardensocië teit Haamstede a.s. donderdag 28 september 's middags te half drie haar deuren. In het rusthuis, in de grote zaal wordt een ieder verwacht die 60 jaar en ouder is. Een nieuwtje dus, want in voorgaande jaren was de limiet 65 jaar. Het bestuur zal weer zorg dragen voor gezellige middagen, waarin de nadruk op wat afwisseling gelegd zal worden. NGORDWELLE/ELLEMEET Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Nu het zomerseizoen weer voorbij is, gaat de Bond voor Plattelands vrouwen afd. Noordwelle e.o. weer van start in het nieuwe seizoen. Woensdagavond 27 september wordt in het Dorpshuis van Ellemeet de eerste bijeenkomst gehouden. De avond wordt geheel verzorgd door eigen krachten. Verschillende dames zullen wat voordragen en/of zingen, terwijl anderen iets zullen vertellen van hun werkkring buitenshuis. Ook de verschillende clubs van dc plattelandsvrouwen gaan weer be ginnen. Maandagavond 25 september gaat de gymclub o.l.v. de heer R. M. Jones van start en 3 oktober begint de handwerkclub voor oudere dames o.l.v. mevr. Dalebout-Koster. De jon gere dames starten eveneens o.l.v. mevr. Dalebout-Koster de 10de ok tober. Er" zijn ook plannen om o.l.v. mevr. Blom-Schaleven tot een cursus En gels voor beginners te komen. ZIERIKZEE. 25-8. Op zaterdag 30 september 1972 zullen in het zwem bad van het sportcentrum Onderdak te Zierikzec zwemwedstrijden ge houden worden voor recrcafieve zwemmers. De zwemwedstrijden worden ge organiseerd door de Commissie Re creatief Zwemmen van de K.N.Z.B. kring Zeeland. Er zullen deelnemers zijn van de volgende verenigingen uit Zeeland: Luclor, de Ganze, Zee- landia, de Stormvogel en last but not least 48 deelnemers uit de regio Schouwen-Duiveland. Het totaal aan deelnemers zal tussen de 150 en 200 liggen! Er worden 22 nummers ver- zwommen verdeeld over diverse leeftijdsklassen. NIEUWERKERK Opbrengst collecte Reclassering De collecte voor de nationaie re- classeringsactie, die van 18-23 seo- tember ook in Nieuwerkerk werd gehouden, heeft opgebracht het be drag van f 141,69. De collectanten waren: mevr. Rotte-de Jonge, mevr. De Molenaar-Schiettekatte, Anne- marie van Putten, Dieneke Steketco. Jeannet Sijrier, Marian Folmer en Jaap Rentier, terwijl de organisatie in handen was van mevr. Rienstra- Wijnja. Een dankwoord aan de col lectanten en de gevers is hierbij op zijn plaats. Geslaagd Onze dorpsgenoot, de heer J. S. Dalebout, is geslaagd voor het Po- litiediploma A en zal als wachtmees ter der Rijkspolitie geplaatst worden in de gemeente Tholen. Advertentie NIJTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. De kring Zeeland van de K.N.Z.B. hoopt hiermede te bereiken, dgt de jeugd (en ook de ouderen) zo en thousiast zullen zijn, dat het moge lijk zal blijken op korte termijn tot wederoprichting te komen van oen zwemvereniging te Zierikzec. Voor deze bijzondere gelegenheid zal het bad ook toegankelijk zijn voor toeschouwers tegen betaling van f 1.-, dit ter derving van kosten die zijn verbonden aan de organisa tie van dit evenement. Voor de goe de orde wordt er op gewezen dat het aan deelnemers en toeschouwers verboden is etenswaren en drank, fruit of snoep mede te nemen in de zwemhal. Het is duidelijk dat dit om hygiënische redenen niet kan. Zwemmen in „Onderdak" Mevrouw Van Roon-Vooren, begeleid door de waarnemend voorzitter van de oudercommissiecle heer Cashoek, bij aankomst op het scheepspleinvan ,,'t KofschipRechts op de foto: wethouder Asma. ZIERIKZEE, 22-9. Zierikzees' nieuwe openbare basisschool ,,'t Kofschip" aan de Scheldestraat in plan West is vrijdagmiddag als een volledig (onderwijs)- zeewaardig schip van stapel gelopen. De officiële „te waterlating" werd door de inschakeling van in kleur rijke kledij uitgedoste jeugdige „zeerovers" een hij zonder opgewekte en vrolijke aangelegenheid. Een weldadig herfstzonnetje zette het door alle leerlingen en zeer vele autoriteiten, belangstellenden, leerkrach ten en ouders bemande „scheepsplein" in een vrolijk licht, dat weldra doorspekt werd met tientallen vrolijke, snel in het niets oplossende helle kleurvlek- jes, toen vele tientallen felgekleurde ballonnen dooi de leerlingen aan de vrijheid werden prijsgegeven. Het „buitengebeuren" was met dit ballonnenfeest nog niet afgesloten, want twee jeugdige piraatjes, Heieen Klompe en Jantje v. d. Ven kwamen opge doken uit het op het schoolplein als blijvende hulde aan de zee opgestelde scheepsjacht en met zich brachten zij een grote scheepskist met het opschrift ,,'t Kofschip". Deze kist bevatte de sleutel van de school. Het was de te Zierikzee uit vroeger jaren zo welbekende hoog-bejaarde oud-onderwijzeres mevrouw J. A. van Roon-Vooren die op dit grote moment door Heieen en Jan de sleutel van ,,'t Kofschip" kreeg aangeboden, waarmee vervolgens de „scheeps"-deur officieel werd ontsloten. Begeleid door de waarnemend voorzitter van de oudercommissie, de heer J. L. Cashoek, was mevrouw Van Roon door dichte kinderhagen het schoolgebouw genaderd, waarna kennismaking volgde met burge meester Th. H. de Meester en de wethouder van onderwijs de heer H. Asma. „Namens het gemeentebestuur heet ik u allen welkom en zeer in het bijzonder de oud-leerkracht en ereburgeres van Zierikzee mevrouw Van Roon, de inspectrice mevrouw W. P. Bouwman, leden van de raad oudercommissie en alle vertegen woordigers van het plaatselijk on derwijs", aldus burgemeester De Meester, die hierna de leiding van deze middag overdroeg aan wethou der Asma. Het einde van het kleurrijke schouwspel buiten werd, zoals on vermijdelijk bij dit soort plechtig heden, voortgezet met 'n officiéél ge- De „scheepskist" van ,,'t Kofschip" waarin de sleutel, door twee „pi raatjes" aangeboden aan mevrouw Van Roon. Geheel rechts: burge meester De Meester. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). deelte in de gemeenschapsruimte van de school. Van deze gelegenheid maakten velen gebruik hun zegje te doen. In eerste instantie wethouder Asma, die constateerde dat de oude school aan de Nieuwe Boogerdstraat heeft „afgedaan", maar niettemin thans weer volop in gebruik is als tijdelijke school voor het R.K. ba sisonderwijs, en voor een gedeelte van het vakkenpakket van de Rijks scholengemeenschap. De school in de „Nieuwstraat" werd op 2 oktober 1882 aanbesteed voor f 34.000,in 1914 werd er een verdieping op geplaatst. Het gebouw liep belangrijke schade op tijdens de oorlog en watersnood; in 1951 had een grote opknapbeurt plaats waar mee een bedrag gemoeid was van f 90.000. Wethouder Asma herinner de aan „schermutselingen" in vroe ger tijden tussen de openbare scho len A en B. Andere officiële gege vens: de urgentieverklaring voor een nieuwe school wérd afgegeven in februari 1968, op 21 mei 1971 volgde aanbesteding, de bouw werd uitge voerd door aannemingsbedrijf Ever- aers en v. d. Berg te Steenbergen naar een ontwerp van het architec tenbureau Chr. de Heer te Rotter dam. Totale kosten van ,,'t Kof schip": f 987.500,—. „Gelukkige <lag" Burgemeester Dc Meester was er van overtuigd dat deze openingsdag van de nieuwe school een gelukkige dag betekent in het leven van Zie rikzee. Dat mevrouw Van Roon, onder vele onderen „kleintjes van toen" had herkend, vond de burge meester een fijn tafereel. Met wee moed maakte hij gewag van het overlijden van wethouder C. Lin- ders, die veel werk heeft verzet voor de totstandkoming van de school, maar deze grote dag helaas niet meer mocht beleven. Wat betreft de nieuwe school wees burgemeester De Meester op het feit dat het gebouw heel „wat anders" is dan wat men tot nu toe gewend is. De school is veel lichter, beter en vrclüker. Hij hoopte dat in de prak tijk deze nieuwe moderne „strak heid" niet zal leiden tot een steriele dagelijkse gang van zaken. „Onge twijfeld had ook het verleden goede kanten, vooral op het persoonlijke vlak". Burgemeester De Meester herin nerde aan kritiek uit „verschillende hoeken en gaten" naar aanleiding van de plaatsing van het „speel schip" op het schoolplein. Dit school- schip kwam voort uit de wens om het eens „anders" te doen en eens niet te vervallen in een „gewoon" versierend ornament of reliëf. Ove rigens deed burgemeester De Meester de mededeling dht alsnog voor ,,'t Kofschip" een kunstwerk in de vorm van een reliëf zal worden gereali seerd. Hij wenste de heer M. Vaarzon Morel als hoofd van de school en al het „scheepspersoneel" voor de toe komst een „vlakke zee, niet te veel storm en volle kracht vooruit". Van een „feestdag in alle opzich ten" sprak vervolgens mevrouw Van Roon-Vooren, die zich bijzonder had verheugd uitgenodigd te zijn de ope ning van de school te verrichten. „Ik ben hier al in 1953 vertrokken maar kom hier graag en nog bijna elk jaar". Mevrouw Van Roon wilde als opdracht voor alle leerkrachten graag gesteld zien „geef de kinde ren liefde". „Maak gelukkig en wordt gelukkig", zo luidde de raad van me vrouw Van Roon. „Ik betreur het heel erg dat in deze wereld soms zo weinig liefde voor het werk te vin den is". Als afsluiting van haar soms be wogen woorden en herinneringen aan lang vervlogen jaren doorge bracht temidden van de Zierikzeesé „lieverdjes" in de school aan de „Nieuwstraat" las mevrouw Van Roon een zelf geschreven gedicht voor over de evacuatie als gevolg van de watersnood in 1953. Een lang leve de lieve jeugd en de school" werd door een driewerf hoera door alle aanwezigen onderstreept. „Tocli gekregen" „Lang gewacht en toch gekregen". Tot deze slotsom kwam de inspec trice van het basisonderwijs district Goes, mevrouw W. P. Bouwman. Zij vertolkte een zakelijk geluid: „ga niet overhaast te werk met school- uitbreidingen en nieuwbouw; de be volking van elke stad gaat immers „op", maar soms ook „neer". Ze benadrukte in dit verband de finan ciële lasten en noemde een enkel sprekend cijfer: in de inspectie Goes zijn 110 lokalen aangevraagd, daar van kwamen er reeds 41 na maart j.l. gereed. De inspectrice was er van overtuigd dat in ,,'t Kofschip" door dacht en progressief gewerkt wordt. Een onverbiddelijke eis' is daarbij: „zuinigheid op de nieuwe moderne leermiddelen". De waarnemend-voorzitter van de oudercommissie, de heer J. L. Cas hoek meende dat de inrichting van de school elke kritiek kan doorstaan. „Er staat een gebouw om trots op te zijn". Een dringende wens leeft ech ter bij de ouders: er dienen maat regelen genomen te worden om de jeugd bij het naar huis gaan een be tere verkeersbeveiliging te geven. De heer C tshoek deed in dit ver band een beroep op de gemeente om aan deze gewenste verbetering, in de vorm van een zebrapad en een rij Het hijsen van de piratenvlag op het schoolschip: een vrolijk karwei door jeugdige „zeerovers", uiteraard met het nodige enthousiasme verricht. wielpad langs de Laan van St. Hilai- re, te willen meewerken. Namens de oudercommissie bood hij vier koper gravures van een „werkelijk kof schip", ter verfraaiing van de school, aan. Bovendien, namens de ouders, een fraai geschenk: een cassettere corder met verdeelkast en acht kop telefoons. De heer J. W. Roskam sprak een gelukwens namens de oudercommis sie van de Theo Thijssenschool, her innerend aan een goede samenwer king tussen de twee oudercommis sies. Hij bood als geschenk onder het motto „trek-aan-de-bel" een fraaie scheepsbel aan, die inmiddels al een plaatsje in de gang had ge kregen. Hierna werd het woord gevoerd door de directeur van de rijks peda gogische academie te Middelburg, de heer M. A. Hage. Namens het convent van alle hoofden van scho len te Zierikzee sprak de heer J. G. Brugman en namens de Ver. tot Be vordering van Chr. Schoolonderwijs te Zierikzee werd een gelukwens uitgesproken door drs. A. J. v. d. Hoorn. „Onze komst naar hier is geen formaliteit maar oprecht ge meend", aldus drs. Van den Hoorn, die verder herinnerde aan de goede onderlinge samenwerking van de Zierikzeese scholen. Als geschenk overhandigde hij een fraaie inge lijste oude prent van Zierikzee. Fraaie geschenken Gelukwensen kwamen verder van drs. J. C. Erbrink namens de rijks scholengemeenschap, in 't bijzonder die onderdelen van de R.S.G. die voorlopig onderdak hebben in de oude school van ,,Ot-en-Sien". Na mens de R.S.G. werd ,,'t Kofschip" verrijkt met Elseviers Groot Vogel boek. Daaraan werd als fraai ge schenk door de afdeling Zierikzee van de Ver. voor Openb. Onderwijs toegevoegd een getuigd scheepsmo del: een oude boeier. Van deze taak kweet zich de heer H. M. v. d. Post, die zich wat de verkeerssituatie be treft aansloot bij de woorden van de heer Cashoek en de wens uitsprak dat ook de „loopplank" van het nieu we Kofschip spoedig aan alle eisen zal voldoen. Een fraaie koperen scheepsschroef was het volgende ge schenk, aangeboden door de-heer B. v. d. Lelie namens de Alg. Bond van Onderw. Personeel. Na afwerking van de lange spre kerslijst gaf architect De Heer nog een toelichting op de bouw. Hij wees daarbij in 't bijzonder op de aanwe zigheid van de zg. patio's in de school die een indruk van levendig heid geven aan het geheel. Als ge schenk bood de architect aan, de smeedijzeren letter waarmee de naam „t Kofschip" op de gevel ver meld staat. De heer Everaers sprak een enkel woord namens de aannemers en bood een eerste bijdrage aan voor een te stichten „onderhoud sfondsje" voor het schoolschip. Het hoofd der school, de heer Vaarzon Morel dankte tenslotte alle sprekers voor de vele gesproken goede wensen en aangeboden ge schenken. Een bijzonder woord van lof richtte het hoofd daarbij tot al zijn medewerkers die zeer veel vrye tijd hebben gegeven, en een grote en belangeloze inzet hebben getoond bij de inrichting van de nieuwe school. Tenslotte bood de onderwijzer, de heer J. A. Brandenbarg, mevrouw Vaarzon Morel een fraai boeket bloemen aan en het hoofd der school een goed bij deze nogal in „nautische sfeer" gehouden middag passende „kapiteinspet". Wethouder Asma rondde, voordat de erewijn werd rondgediend en de school voor belangstellenden werd opengesteld de middag af met de mededeling de „loopplankkwestie" opnieuw in de verkeerscommissie zal worden gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3