Europa's nieuwste middenklasser SCHOUWEN'S WESTHOEK BEGROET KALM DE HERFST HERFST ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 september 1972 Nr. 21154 Bietenrooien ging van start WESTERSCHOUWEN, 21-9. Gis teren 21 september begon de herfst en dan kunnen er prachtige dagen komen. Deze week kreeg de mens al een voorproefje van een echt nazo- mertje, hoewel de dagen al aardig aan het korten zijn, want dat is al jaren bekend: met de Burghse ker mis moet om 7 uur de lamp aan. Een stralende zon, met in dc nacht een lagere temperatuur dan gewoonlijk, iets meer nevel en een zwakke wind uit het noord-oosten maken het ver toeven in de Westhoek wel zeer aan genaam. Echt herfstweer betekent ook de eerste hopen bieten langs de wegen. De rooimachines kwamen deze week tevoorschijn bij die boeren die van de extra premie van de voorlevering wilden profiteren. De sui ker fa bri kanten staan gereed voor de eerste opvang der bieten en de bietensche pen legden al in de afvoerhavens Een uienvelcl onder Zierikzee. aan, terwijl tevens woensdag de be kende gele vrachtauto's van de fa- De Vlieger uit Brouwershaven, die een deel van het vervoer op zich ne men, in de Westhoek verschenen. Zo te zien zijn de bieten nog niet groot en er komen nog'al wat vertakkin gen voor, een gevolg van de tamelijk vele milimeters regenwater waarin ze deze zomer kwamen te staan. In droge grond zoekt de wortel diep naar water en wordt dan groot en lang, maar bij een hoge waterstand ontstaan er meerdere kleinere pen- wortels en vervormt de biet in een geheel ander model. Wat het gehalte betreft moeten de boeren nog even wachten, doch proefmonsters wezen uit dat het erg laag lag, mede een gevolg van tekorten aan zonneschijn wat de suikervorming stagneert. Doch de boeren hebben het weer mee en vooral woensdag en donder dag ronkten de tractoren met achter zich de rooimachine en de opvang- wagen ernaast, dat het een lust was. Rjj voor rp verdwijnt van het land en er blijven kaarsrechte sporen van het gebruikte gemechaniseerd mate riaal achter. De tractorchauffeurs komen zelfs niet meer op het land en zouden dit werk wel op hun „zondagse schoe nen" kunnen doen, in tegenstelling" met vroeger toen de vetleren schoe nen elke avond ingesmeerd moesten worden en de „sunen" uitgewassen omdat alles ónder de slik zat. Ook het „peemes" verdween uit de handel en het is een klein kunstje om een gemet bieten per dag te rooien. Zelfs zesrijers maken het rooien nog snel ler uitvoerbaar en ze zijn op Schou wen al aan het werk te zien. De aardappelen Wachten verder hier en daar nog wat aardappelvelden op de komst van de rooimachines. In tegenstelling met voorgaande jaren zijn de prijzen flink opgetrokken en zeker rendabel voor de boer. Dat de prijzen beter zijn is dagelijks te zien op de al ge rooide velden waar door diverse personen, meest 65 ers naarstig gezocht wordt naar achtergebleven knollen. De aardappels zijn flink ge groeid dit jaar en elke boer is te vreden over de opbrengst. Uit de „Onthoofde" bieten op een veld (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). oudheid toen de kunstmest pas uit kwam deze waar gebeurde geschie denis: Elke boer had vroeger zijn knechts en arbeiders (knechts reden met de paarden wat een groot voorrecht betekende; ze moesten wel een uur eerder opstaan en 's avonds terug om „op te voeren", hetgeen hun twee gulden in de week meer opleverde) en elk kreeg daar van de boer zijn „lapje" aardappels. In het najaar, meestal rond Burghse kermis, deden knechts en arbeider hun aardappels „uut" en brachten ze in de „pit" waar ze, met stro en grond als dek laag, voor dc wintervoorraad dien den. Een oude paardenknecht had iets tegen die kunst.,mis" en daar het vrij duur was, en het spul er nel eender uitzag als keukenzout, kocht hij enkele kilo's zout en strooide dot vakkundig over zijn lapje aardappels Hij rooide echter niets dan kriel en poters en het jaar daarop gaf hij zich gewonnen en voorzag zijn pie pers (hel zullen wel Zeeuwse blauwe of eigenheimers geweest zijn) van kunstmest, want van poters kun je niet leven. Inmiddels staat er hier en daar nogal een veldje mais, die dit jaar door dc vele regens de planiep tot een flinke hoogte deed uitgroeien. Doch het is nog te vroeg om de com bines in dit enorme gewas te sturen. Wanneer de planten goudgeel ge worden zijn en de korrel flink hard is, dan pas wordt het voordelig om te oogsten. Het zal wel eind oktober geworden zijn en we komen dan in de voorwinterse tijd. Voorlopig zitten we in fraai herfst weer wat ieder zeer nodig heeft. Fraaie tuinen met "herfstbloemen staan te pronken alsof er geen zo- merstormpjes zijn geweest en het is een lust om momenteel, nog voordat het echte najaar zyn intrede doet nog eens door dc Westhoek te rijden te fietsen of te wandelen. Het is echt de moeite waard. Noorwegen behoudt oude Nederlandse munten OSLO, 21-9. Noorwegen zal Ne derlandse aanspraken op de gouden en zilveren munten afwijzen die dit jaar op de zeebodem voor dc Noorse west kust zijn gevonden. Volgens een bericht van het in Oslo vei-schijnende blad „Aftenpost" zal het Noorse ministerie van bui tenlandse zaken dit negatieve ant woord op de Nederlandse aanspra ken weldra openbaar maken. Kikvorsmannen hebben honderden munten geborgen uit het in 1725 bij de Noorse kust vergane Nederlandse schip „Akerendam". De vogels gaan ons weer verlaten. Ze trekken naar een warmer land. De bloemen gaan verwelken in de tuinen. De bomen worden kaal. en zijn een afgezant. Van 'l najaar nu de herfst het al gaat kleuren. Met zijn palet in linten, brons, geel, groen. Dc blaren vallen langzaam naar beneden. Er ligt een zacht tapijt in bos en in 't plantsoen. Toch zijn die dagen mooi en fris. En fijn zo lang 't geen winter is. Gezond is nu het herfstgetij. 't Geeft nog veel vreugde 't mankt ons blij. Bru A W.-B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9