DE KRING U krijgt tot 65% bij de postspaarbank W.V. „ZIERIKZEE" BELEEFDE „BOZE" ZEILDAGEN Studie over gevolgen afsluiting van Oosterschelde de panty met het korte broekje en de lange benen Wat biedt de BEELDBUIS? altijd safe ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 september 1972 Nr. 21154 Zeilen op de Schelde (Van een medewerkerk) ZIERIKZEE, 20-9. Een groter contrast dan tussen de twee wedstrijddagen van verleden weekend op de Oosterschelde is nauwelijks denkbaar. De zaterdag, van deze door de W.V. „Zierikzee" en „De Maas" georganiseerde zeilwedstrijden gaf zulk rauw weer te zien, dat het vooral bü de kleinere schepen uitvallers regende. Reeds bij de start even na elven, stond er een windkracht vijf tegen de eb in, wat een wild golvende wa terwoestenij voor het Hoofd" ople verde. Alles wat reven kon werd dan ook gereefd, en de kleinste zeiltjes werden uit de motteballen gehaald. Tegen de start van klasse B zag de lucht in 't westen en noorden paars blauw en aan de einder kon men de regen reeds zien neerzwiepen. Niettemin werd er op tijd gestart en al zwaaiend en beukend begonnen de scheepjes zich een weg te banen in de i-ichting van de Hammen. Pal onder het ..Nonnenplaatje" waren dat o.a. Nelisse met „Vuilbaard" de „Klaas Compaen" uit Willemstad en de „Clochard" van v. d. Baan. Enkele andere jachten maakten de eerste slag over bakboord, wat wel een nadeel was wegens de hogere golfslag, maar weer winst bracht door groter profijt van de stroom. Deze methode werd geprefereerd door o.a. v. Hattum van de W.V. „Brouwershaven", „Zierikzee" voor zitter Molenaar, die het commando voerde over het bekende wedstrijd schip „Ternesse" van zijn vriend Moggré en de „Blauwbaard" van Botterweg, die zijn slag echter iets te lang maakte en bijna in het „Rog- genschaar werd getrokken. Heel goed deed ook de kleine „Rode Poon" van Eggink het, die tot Schelphoek vlak achter de kopgroep aan joeg. De later gestarte grote schepen van de A-klasse gingen hier zwaar hangend en stampend hun kleinere collega's voorbij, waarbij het niet verwonderlijk genoemd kon worden, dat de „Polka-Mazurka" van Keste- loo het eerst zijn spiegel liet zien, gevolgd door de „Vrijbuiter" van v. d. Vorm. Dat „zien" was er even later al niet meer bij, want de regen gutste strie mend over water en schepen zodat het zicht niet meer was dan 80 tot 100 meter. Toen het echter even iets minder ging waaien begonnen ver schillende kapiteins „uitreven" te bevelen, wat op de stampende en slingerende schepen geenszins een eenvoudige zaak was. Toen deze af faires goed en wel achter de rug waren kwam de wind terug en hevi ger dan voorheen! De ronding van de sparboei voor Westerschouwen, plat in het water liggend door de hevige windstoten, werd dan ook een spectaculaire show zwaarweerzeilen.' Golven van twee en een halve me ter hoogte lichtten de schepen voor driekwart uit het water, waarna ze een duikvlucht naar beneden maak ten tussen twee spuitende fonteinen DEN HAAG, 21-9. Het visserij - schap zal een studie beginnen over de structurele gevolgen die de afslui ting van de Oosterschelde met zich mee brengt. Deze studie wordt bege leid door de Deltacommissie van het schap. In het bijzonder zal worden nage gaan wat de gevolgen van de vol tooiing van de Deltawerken voor de visserij zijn. Het Visserijschap wijst erop dat het instellen van dit onderzoek me* inhoud dat het schap terug is geko men van zijn mening dat het open houden van de Oosterschelde te pre fereren is boven de afsluiting. buiswater door om daarna weer in de volgende waterberg vast te lopen. Terugtocht De gehele terugtocht tot aan de keerboei bij de Zeelandbrug was een puur stuk snelheidswerk met de harde bakstagswind achterop. In dit stuk probeerde velen weer een zeiltje bij te zetten, wat tot aan de brug ook wel lukte, maar sommigen zul len zich verkeken hebben op het traject wat daarna volgde. Het Schaar van Kolijn wat tot bij de zwarte gasboei Svk-R moest worden opgekruist, tegen stroom en tegen de wind in, was ronduit moordend, vooral voor de kleinere jachten. Niet minder dan 12 van de negentien schepen in de B-klasse moesten de strijd opgeven. De wind ging in bui en met uitschieters over de kracht 7 heen en de regen striemde zo hevig op de steile golven, dat het leek of er tijdelijk olie op gegoten werd. Twee Zierikzee-leden die door ble ven knokken in deze waterwildernis waren v. d. Baan met zijn „Clo chard" en Quartel met „Die Gouwe". Beide schepen kregen veel water over, wat vooral voor „Die Gouwe" zeer onplezierig begon te worden, daar dit scheepje niet over een z.g. „zelflozende kuip" beschikt, en het binnengekomen water dus braaf in de kajuit bleef meeklotsen! Bij de keerboei die dan eindelijk, tegen wind en tij in, kort na vieren ge rond werd, bleek het schip van Quartel 120 kg zwaarder te zijn ge worden (zijnde twaalf emmers pri ma kwaliteit Oosterscheldewater.'). De rest van het traject was bij het vorige vergeleken vrij eenvoudig en de overgebleven strijders haalden dan ook allen de finish bij het ha ven hoofd. In de A-klasse ging zoals verwacht de eerste prijs naar Kesteloo met „Polka-Mazurka" op ruim vier mi nuten gevolgt door de „Ternesse" met Molenaar aan het roer. De derde prijs was voor de „Vrijbuiter" van v. d. Vorm uit Rotterdam. In de B-klasse werd „Jeantine" van v. Fraassen uit Goes winnaar, met een voorsprong van 5 minuten op „Die Gouwe" van Quartel, die echter op zijn beurt slechts 4 secon den voorlag op de „Klaas Compaen" van Henry uit Willemstad, en dat na 6 uur zeilen! Tweede dag Zondag, de tweede wedstrijddag iagen de zaken aanmerkelijk eenvou diger. Met een bezeilde koers naar het westgat en matige bries, kracht 3 stevenden de grote schepen op de keerboei Roompot 1 aan, en de B- klasse op Roompot 3. „Ternesse" en „Polka-Mazurka" die elkaar voort durend het leven zuur maakten gin gen als eersten om deze boei, maar op de terugweg wist Kesteloo toch uit te lopen op Molenaar. Bijna was hij daarbij echter verrast door de, deze dag bijzonder hard gaande „Falstaff" van Ruys, die op de meet slechts seconden te kort kwam op Kesteloo. Molenaar met „Ternesse" voer wederom zeer constant en pakte de derde prijs, voor de „Walva" van Sieverts uit Hellevoetsluis. Van de B-klasse ontbraken deze dag verschillende schepen, die de vorige dag met averij waren binnen gelopen, o.a. de „Vuilbaard", de „Aquamarijn", „Die Gouwe" en „Gu- anabara". „De Klaas Compaen" nam wraak voor zijn nederlaag van de vorige dag en behaalde een mooie eerste plaats, gevolgd door de winnaar van zaterdag „Jeantine" die op 4 minu ten werd gezet. Een zeer goede pres tatie leverde deze dag de farh. v. d. Baan die de „Clochard" naar een vierde plaats zeilde en als eerste Zierikzeeënaar binnenkwam in zijn klasse, voor de „Drecht" van Snij ders die zesde werd, „Blauwbaard" van Botterweg achtste en de „Anne Frederike" van dokter v. d. Zande uit Nieuwerkerk in zijn eerste wed strijd, eindigde als elfde. Twee open scheepjes presteerden het deze dag de wedstrijd uit te zeilen, n.l. De Vos in zijn „470" en v. d. Schee in de verenigingslesboot Centauer In een geanimeerde bijeenkomst in de „Auberge" van Koos en Toos reikte die avond Ir. Muntz de prijzen uit, waarvan het merendeel zoals ge zegd bij Kesteloo terecht kwam. Zijn extra prijs, uitgereikt door de win naar van vorig jaar, was een grote „Auberge sleutel" die recht geeft op een gratis en gastvrij maal in de ge noemde gelegenheid, geserveerd voor schipper en bemanning, door de pa- tron-himself. Al met al een prachtige wedstrijd, waarbij zowel zwaar- als lichtweer- zeilers aan hun trekken kwamen, en waarschijnlijk ook de zeilmakers! Advertentie (in de blauwe verpakking) ZATERDAG 23 SEPTEMBER NED. I: Van de TROS en de NCRV moeten we het deze zaterdag avond hebben. De TROS op het eer ste net. Om zeven uur Donald Duck in Rommelland voor de jeugd en na het journaal een showprogramma en de speelfilm „Onheilsvlucht"waar in een van de hoofdrollen gespeeld wordt door Leif Erickson, bekend als Big John uit de High Chappafaï. Het middagprogramma wordt door de VARA verzorgd. Maar daarvoor, om vier uur, is er eerst nog een Popzien extra, waarin een reportage van het discjockey concours om de gouden microfoon. In de veertig mi nuten zendtijd voor de kleinen brengt de VARA achtereenvolgens „De wind in de wilgen". Ontdek kingstocht door het dierenrijk en de eerste aflevering van „De kinderen van de Zeekraaibaai". Vanuit de Hoogeveense schouwburg De Tam boer komt na het journaal van acht uur het showprogfamma TROS In ternationaal, waarin binnenlandse en buitenlandse artiesten met enige faam voor het voetlicht treden. Na ditluchtig amusement schakelen we over op het meer harde werk. Dat wordt de kijker geboden in de speelfilm „Onheilsvlucht". Het ver haal is gesitueerd in de luchtvaart. Voedselvergiftiging onder de inzit tenden van een vliegtuig brengen de luchtreis ernstig in gevaar. NED. II: Tussen zeven en elf uur vanavond bij de NCRV maar liefst zeven verschillende onderwerpen. Tussen het eerste programma „The Flaxton Boys" en het laatste, Het woord" zitten een tienermodeshow, de zevende aflevering van „De vrouw in het u>it". een Top Show Concours 1972, de slotaflevering van Lang leve de Operette en een docu mentaire over Tunesië. De Flaxton Boys komen er achter wie het spook is. Ze weten het nog maar nauwelijks, of ze raken spoorloos zoek. In „De vrouw in het wit" wor den we geconfronteerd met een in financiële moeilijkheden verkerende sir. Percival Glyde. Rond Franz Le- har is de laatste aflevering van „Lang, leve de operette" opgebou wd. Piet Pons en Hans Baartman laten in hun documentaire het bij ons als vakantieland staande Tunesië zien. De NCRV zond deze documentuire al eens eerder uit. ZATERDAG 23 SEPTEMBER NED. I: 11.00 Teleac; 16.00 Nieuws: 16.02 Popzien extra; 16.50 Kinder programma; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Donald Duck in Rommelland; 20.00 Journaal; 20.20 TROS Internationaal; 21.40 Onheils vlucht; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De Flaxton Boys; 19.30 Tiener modeshow 1972; 20.00 Jour naal; 20.20 De vrouw in het wit; 20.45 Top Show Concours 1972; 21.10 Lang leve de operette; 22.10 Tunesië; 23.00 Het woord; 23.10 Journaal. ZONDAG 24 SEPTEMBER NED. I: De zeventigjarige actrice Loudi Nijhof schittert vanavond in het toneelspel „Claire Obscur" van Marguerite Duras. Haar medespelers zijn Joan Reminelts en Hans Bos winkel. Hoofdpersoon in dit magi strale t.v.-spel, dat in een Belgische versie al eens op het scherm is ge weest, is Claire Lannes, die haar doofstomme nicht, die bij haar in- woont, vermoord. Omdat ze het in stukken gesneden lijk over een aan tal goederenwagons verspreidt worden de lichaamsdelen van de nicht overal in Europa gevonden. Vooraf aan dit t.v.-spel geeft de AVRO een. reportage van het jaar lijkse optreden nart het Concertge bouworkest. De NVSH besluit de zondagavond omstreeks half elf met de rubriek Sekstant. Om zeven uur de t.v.-dienst voor het IKOR, die zijn rubriek „Zingend Geloven" dit maal uit de Ned. Herv. kerk in Vreeland laat komen. De jeugd, kan in de middaguren na het nieuws en het weekjournaal, genieten van ver dere avonturen van Ben de Beer. NED. II: De laatste aflevering van Odysseus is aangebroken. Na de eer ste uitzending van Studio Sport, kunnen we meebeleven hoe Odys seus en zijn vrouw Penelope elkaar na een scheiding van jaren in de ar men vallen. Maar voor het zover is, heeft Odysseus nog vele appeltjes te schillen met zijn tegenstanders. Zijn ivraakexpeditie mondt uit in een bloedig gevecht. Op de tweede editie van Studio Sport volgt een nieuw programma, „Interpellatie". Hierin heeft steeds een ontmoeting plaats tussen publiek en een figuur die op dat moment in de belangstelling staat. Rest nog iets ïe vertellen over het jeugdprogramma van zeven uur. De Partridge Family. Het is triest maar waar: de laatste aflevering staat voor de deur en dat betekent een afscheid van de populaire fami lie. Danhy maakt het zichzelf erg moeilijk door te geloven, dat hij een geadopteerd kind is. ZONDAG 24 SEPTEMBER NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 15.30 Nieuws; 15.32 Weekjournaal; 15.52 Ben de Beer; 16.15 De verre kijker; 16.25 Speedbootraces; 16.55 Voetbaluitslagen; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 Zingend Geloven; 19.30 Concertgebouworkest in de RAI; 20.20 Nieuws; 20.25 Clair Obscur; 22.20 sekstant; 23.05 Journaal. NED. 11: 18.52 Schooltelevisie; 18.55 Brigadier Dog; 19.00 Nieuws; Dinsdag 26 september, 21.35: Met de muziek mee. Een eerste kennis making met Bart je. 19.05 The Partridge family; 19.30 Studio Sport; 20.20 Odysseus: 21.10 Studio Sport; 21.55 Interpellatie; 22.25 Journaal. MAANDAG 25 SEPTEMBER NED. I: vanavond is er op 't eerste net een gelegenheid tot hernieuwde kennismaking met de televisieserie „Salto Mortale". Salto Mortale wordt uitgezonden na Peyton Place, dat sedert vanavond weer op de ge bruikelijke tijd, tien voor half negen, op de buis komt. Tussen zeven en acht uur twee onderwerpen: AVRO's Toppop, met o.m. tips voor de Top 20, en het raadselspelletje Wie van de drie? In Peyton Place zit men nog steeds met de vraag wie nu wel de vader van Kelly is. Rossi's broer, Joe„ houdt bij hoog en laag vol dat het kind van hem is. De artiestenfa milie uit Salto Mortale ontmoeten wij bij deze nieuwe kennismaking in Londen, waar circusdirecteur Kogler een grote toernee voorbereidt. Met AVRO's Televizier, met harde en luchtige nieuwe feiten, gaat het eer ste net de lucht uit. NED. II: Vanavond de eerste afle vering uit de serie Speelfilms met Spencer Tracy in de hoofdrol. De Furie, uit 1936, de eerste Ameri kaanse film van de Duitse regisseur Frits Lang. Tracy speelt hierin de fi guur die, omdat hij veel van een ge zochte misdadiger weg heeft, bijna gelyncht wordt. De veronderstelling dat hij inderdaad de gezochte is wordt gevoed door het feit, dat hij enkele vermiste bankbiljetten op zak heeft. Het vooravondprogramma be staat uit het veertiende deel van de familie Ashton. De familie viert oudjaar 1940 onder zeer trieste om standigheden. Een Duitse bom heeft het dak van hun woning getroffen- Na de speelfilm met Spencer Tracy wordt de vijftig minuten durende documentaire Arnoni: een eenzame wolf, van André Truyman uitgezon den. Arnoni is een journalist, publi cist en filosoof, wiens spoor naar Nederland over Auschwitz, de V.S. en Israël liep. Arnoni, oprichter van de stichting voor relevante progres siviteit, geeft in ons land een eigen maandblad uil. MAANDAG 25 SEPTEMBER NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie?; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Salto Mortale; 22.10 Televizier; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De familie Ashton: 20.00 Journaal; 20.20 Spencer Tracy: 21.45 Arnoni: een eenzame wolf: 22.35 Journaal. KOUWENBERG voor UW gasverwarming Poststraal 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. 67 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Opzoek naar h°ge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Terwijl Manussen en Hoolwerf zich tegoed deden aan de koffie, waarbij voor deze bijzondere gele genheid tevens koek was versierd, en ze genoten van hun rokertje, vroeg Hoolwerf: „Hoe kwam u eigenlijk op de gedachte, dat Piet Maiers de grote baas en ziel was van de handel in narcotica?" Manussen trok èen paar koer aan zijn sigaret en maakte hem toen uit. „Zelf had ik al lang het vermoeden, Hoolwerf, maar ik hield jou ervan onkundig, omdat je dan misschien op een dwaalspoor zou komen. Mai ers is altijd een uitgekookte geweest. Het plan, om de narcotica in de cy linders van de houten speelgoedlo- coomtieven te deponeren, was af komstig van hem. Meneer organi seerde vanuit zijn renteniershuisje in Dorringen de contacten met het buitenland en liet voor het overige het vuile werk over aan de anderen, met name Vilvoorde en Baandcrs enerzijds, Boudewijn Knol. Pietje van der Lee en Toon Brandelaar an derzijds. En zorgde er wei voor. dal hij het leeuwendeel van de verdien sten in de wacht sleepte. Want we zijn er nu achter gekomen, dat hij een bankrekening heeft in Zwitser land. De Zwitserse collega's zijn in geschakeld om te onderzoeken, hoe groot zijn kapitaal aldaar is. Inter pol heeft een schatting gemaakt en volgens Parijs bedraagt zijn tegoed minstens tien miljoen Zwitserse francs." Hoolwerf floot even. „Toe maar. Wat moet die man met al dat geld? Hij had niet eens een auto cn zijn vrouw deed boodschappen op een oude damesfiets." Manussen knikte. „Allemaal ca mouflage. En in die opzet slaagde hij voortreffelijk, want jij hebt geen ogenblik gedacht, dat hij eingenlijk het geestelijke brein van de bende was. Hoolwerf." „Dit laatste inderdaad niet. Maar dat er iets met hem aan de hand was lag minstens voor de hand. Als ik enkel denk aan zijn sluiptochten in het bos achter de villa, zogenaamd om paddestoelen te zoeken Apropos, waarom deed hij dat ei genlijk? Dat bespioneren?" „Maiers is altijd een gevaarlijk mannetje geweest, Hoolwerf. In het verleden schijnt hij ook al op geraf fineerde wijze mensen, die hem in de wiélen reden, uit. dc vveg te heb ben geruimd. Hoewel ik nog geen enkel bewijs heb, staat het voor mij vast, dat Toon Brarideaar met opzet is aangereden. De recherche heeft de man gearresteerd, maar weer in vrij heid gesteld. Want. hij heeft ver klaard afgeleid te zijn door een wiel rijder, die een foute verkeersmo- noeuvrc maakte. Er zijn twee getuigen, die het hebben gezien en bevestigen. Volgens mij is het alle maal een doorgestoken kaart, doch bewijs het maar eens. De man in kwestie heeft in Nederland geen strafblad, doch wij hebben zijn per sonalia plus foto al doorgegeven aan Interpol. Misschien kent men hem daar. Best mogelijk, dat Maiers de man een flink bedrag hoeft gegeven om Toon uit de weg tc ruimen. Trouwens, een dag of wal geleden is Winters ook ternauwernood aan een ongeval ontkomen. Een automobilist raakte op het Rokin in dc stad hiel de macht over het stuur kwijt en reed op twee voorbijgangers in. Eén van hen was Winters, die daar ook liep. Hij kwam er wonder boven wonder af met een paar schrammen En als ik dc naam Winters noem dan begrijp je misschien wel. waarom Maiers er belang bij had hem uit de weg te ruimen." „Ik begin er wat van te begrijpen. Winters was oen der mannen, die Maiers op Tweede Kerstdag voor de auto gooiden." Manussen antwoordde knikkend „En Toon was de ander. De cirkel is dus rond". „Maar waarom wieden ze Maiers middels een in scène gezet ongeluk elimineren?" „Ik zei je al. Hoolwerf, dat Maiers de ziel van de troop was. Het mees terbrein, dat alles uitdacht. Neem bijvoorbeeld dc manier van verzen den der narcotica: in de cylinder van een speelgoedlocomotief. Om cr op te komen is enkel al geniaal. Dc heren Vilvoorde en Baandcrs zagen in Mai ers hun meerdere. Zij moesten ech ter het werk uitvoeren of doen uit voeren, wat Maiers bedacht en dez.e incasseerde het leeuwendeel van dc opbrengst. Dat zette kwaad bloed cn daarom bedachten op hun beurt Vilvoorde en Baandcrs een plan om zich van Maiers te ontdoen. Hetgeen de tweede keer bijna gelukte. Jij en ik. weten nu, dal het Winters cn Brandelaar zijn geweest, met als hoofdpersoon Winters, want hij is al vaker veroordeeld wegens geweld pleging. Brandelaar is dood; dc door hem uitgegooide boemerang heeft hemzelf getroffen. Maar Winters krijgen we nog wel een keer. al heeft hij honderd alibi's. Let op mijn woorden." Hoolwerf dacht geruime tijd na. „Dus u wist waarschijnlijk al eerder vcel meer. dan u aan mij vertelde." Er klonk enige bitterheid in zijn stem. „Dat moet je me maar niet kwa lijk nemen, Hoolwerf. En feitelijk wisten we met zekerheid net zoveel of net zo weinig als jij. Dat van Maiers bijvoorbeeld, was maar een vermoeden. En wij werden pas ver sterkt in ons vermoeden toen jij bel de. omdat Maiers aangehouden was. toen hij uit het bos achter dc villa kwam." Slot volgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7