Kant en klare kunsthars vnlpasta PORION Spreidingsbeleid kostbare zaak z.v.u. FEESTELIJK SAMENZIJN VAN ALLE „TORENWERKERS" STREEKNIEUWS WEER GRONDAANKOPEN PLAN-WEST Visie op mogelijkheden voor geslaagden ZlERDvZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 22 september 1972 Nr. 21154 aannemersbedrijf Homel N.V. te Oud Vossemeer. Verder heeft op verschil lende plaatsen nog de ombouw van kooktoestellen enz. plaats. Over het algemeen kan worden gezegd dat de werkzaamheden een vrij vlot ver loop gehad hebben. Vele inwoners zijn overgeschakeld op centrale ver warming, doch ook hebben velen aardgaskachels of gevelkachels aan geschaft. In elk geval is één en ander voor het stookseizoen gereed. BRUINISSE Leerlingen visserijschool Op de visserijschool te Ouddorp wordt thans door drie jongens uit Bruinisse dagonderwijs gevolgd. Woningbouw Eind september hoopt de aanne merscombinatie Bruinisse de vijf woningen aan de Grevelingenstraat op te leveren. Voor de verkoop van grond aan Planobouw N.V. is medio september de akte gepasseerd. Ver wacht wordt dat Planobouw eind 1972 met de bouw van vijf woningen zal beginnen. Omwisseling tonnen Grevelingen Vroeger kwam men vanuit zee het Brouwershavense Gat en de Grve- lingen binnen, dat betekende volgens goed zeemansgebruik, dat men va rend de spitse zwai-te tonnen aan stuurboord moest houden. Maar de vaavrichting is verandex-d, men kan nu alleen nog op de Grevelingen ko men door de sluis bij Bruinisse en vindt dan de tonnen volgens goed navigatiegebi'uik verkeerd liggend. Deze en volgende week vindt de om wisseling van de tonnen plaats. Ko mend uit de Grevelingensluis zal men de zwarte tonnen weer aan stuur boord vinden. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. Toenemend aantal inwoners Op 1 september 1972 bedroeg het aantal inwoners van Bruinisse 2586, sinds 1 januari een vooruitgang van 30 personen. Men denkt eind 1972 de 2600 te passeren. Lek in gasleiding Het ontstaan van belletjes in een plas, als gevolg van de regen, in een put in de bestrating, op de hoek van de Beigstraat-Noordstraat, deed een lek in de gasleiding vei moeden. Niet zonder moeite is dit lek maandag opgespooi'd en de leiding dinsdag en woensdag na een ingrijpende repar- ratie hersteld. Uitgestelde lampionoptocht De lampionoptocht te Bruinisse, na het concert in de tent, dat vorige week vanwege de i-egen moest wor den afgelast, zal nu bij goed weer plaats vinden op zaterdag 23 septem ber. Na een concert in de tent van 7.30 tot 8 uur, scharen de kinderen, nadat ze bij de chr, nijverheidsschool van lampions zijn voorzien, die daar worden uitgereikt, zich achter de mu ziek die dan een x-ondgang door het doi-p maakt. BEN HAAG, 2-9. Het Centraal Planbureau heeft uitgerekend, wat het spreidingsbeleid de Nederlandse economie zal gaan kosten. Om een jaarlijkse migratie van ge middeld 12.000 beroepsbeoefenaai's en een verschuiving van 7500 ar beidsplaatsen uit het westen naar andere landsdelen tot stand te bren gen, zou een bedrag van minstens 500 min. gulden per jaar gemoeid zijn aan premies. Deze premies zijn nodig om het bedrijfsleven ertoe te bewe gen arbeidsplaatsen te creëren in de stimuleringsgebieden en om de mi- gi-atie van beroepsbeoefenaars te bevorderen. ALARMFASE 3 VOOR RIJNMOND ROTTERDAM, 21-9. De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond heeft donderdagmiddag om vyf uur alarmfase drie afgekondigd voor de industrieën in het waterweggebied. Hiermee wil het voorkomen dat zich vrijdag in de ochtenduren smog vormt. Het weertype dat wordt ver wacht leent zich hier uitstekend voor. Advertentie DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handenKrimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,55 ƒ15,30 ƒ29,95 „Een meisje 0111 in je binnenzak te stoppen" De Z.V.U. hield het donderdag avond op een lichtgewicht sleuteltje om het nieuwe speelseizoen te ope nen. „Achter de deuren", bleek een volle zaal te wachten op het blijspel van Hugh Herbei-t: „Zo'n meisje om in je binnenzak te stoppen", een successtuk met een rijke variatie aan verrukkelijke en spitse woordgrap pen en vondsten, goed voor een ge zond - en lacherig - avondje uit. Voor het vaderlands publiek, is meer dan een snufje couleur locale toegevoegd aan deze suikei-spin van menselijke liefdesrelaties door sce nes de top van de Euromast als ach ter grond te geven, compleet met fabrieken in de vex-te en „boe" roe pende scheepshoorns. De mensen in dit stuk: vreselijk bij-de-hand meisje, of vreselijk na ïef; dat mag namelijk ook, tamelijk onbedreven jonge architect en een in dezelfde flat wonende bon vivant, een bijna „mauvais sujet", die met geld en gladde woorden het lieve Klaartje poogt te verleiden Maar het lukt niet, want wie voor elkaar be stemd zijn, zijn voor elkaar be stemd. Op de top van de Euromast wordt in een sterke slotscène de ver houding architect-meisje geloof waardig gemaakt. Bij elkaar een pretentieloos, maar wel gezellig stuk;niet geforceerd modern, maar wel allemaal heel ei gentijds en gebracht door een vier tal aan elkaar gewaagde tonelisten. Klaartje Nuninga werd vertolkt dooi de actrice Jennifer "Willems, een rap meisje, in het klein - maai'-dapper- genre, die de soms ijzersterke tek sten moeiteloos uit de mouw van haar roze troxitje schudt. De architect - Bas van Oosten - werd adequaat gebracht door John Lanting, een kluchtenspecialist van origine. Niemand minder verder dan Peter Aryans in de rol van Herman Slufter, de rijke bovenbuurman, die op basis van de tekst treffend illu streerde hoe op middelbare leeftijd de relatie met vrouwen niet moet worden ond§x-houden. Tenslotte de strenge pa van Klaartje, Tabe Nu ninga, een soort snel slaande Mai- gret-figuur, gebracht door Jan Ju- ray, goed voor een kaakslag, die de ze bijrol schraagde. Heel geprononceerd applaus na afloop voor deze tableau de la troupe, die de hele avond de zaal mee had. Voor de aanvang meldde - namens de Z.V.U. - drs. J. C. Erbrink een uitstekende vex-koop van abonne menten, de komst van een cursus Engels voor beginners en deed een oproep om een vrijwilliger (ster), die zich wil belasten met de administra tie van deze abonnementen. B.d.V Z1ERIKZEE, 20-9. Woensdagmor gen om half acht had een aanrijding plaats op de Schuithaven te Zierik- zee. Doordat de bromfietser C. H. de W. uit Kerlcwerve te veel rechts reed, kwam hij frontaal in botsing met de personenauto van F. P. uit Zierikzee. De bestuurder van de bromfiets moest met een gebroken linker onderbeen in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ie Zierikzee worden opgenomen. Dokter Vleugels Schutter verleende eerste hulp. De bromfiets werd totaal vernield. Slot-etentje na 15 jaar restaureren ZIERIKZEE, 21-9. Alle werkers aan de zo tot in de kleinste details geslaagde restauratie van Zierikzees' St. Lievens Monstertoren hebben donderdag in de namiddag gezamenlijk met alle onderaannemers en de hoofdaannemer van dit unieke werk in het café „Old City" van de heer Voets aan het Beddeweeg de voltooiing van dit unieke karwei op feestelijke wijze met een geslaagd etentje gevierd. Dit gezellig samenzijn als bekroning van een werk dat vijftien jaar heeft geduurd was een voor alle medewerkers bijzonder gewaardeerde geste van de aannemer en de gezamenlijke onderaannemers. Namens de heer J. Wattel, eige naar van het Middelbui'gse aanne mingsbedrijf de firma Versluijs, sprak de uitvoerder van het werk, de heer S. Peene, een woox'd van welkom tot alle aanwezigen. „Het gebeui-t meer dat een toi-en wordt gerestaureerd maar aan de St. Lie- vensmonstertoren hebben we 15 jaar gewei-kt", aldus de heer Peene, die in dit verband de namen noemde van de heren H.,J. Dori-eman en J. Kou- wenberg, die gedurende die jaren in dienst waren van de toreni-estauratie. „Een derde deel dus van een werk zaam leven en dat wil toch wel wat zeggen", aldus de heer Peene. Het werk vervult trouwens alle mede werkers met zekere trots: de toren blinkt weer ih de zon en domineert de stad: een karwei dat in goede sa menwerking door een volhardende groep werkers wei-d volbracht. Veiligheid Een grote zorg gedurende al die jaren was de veiligheid. Er wei*d ge werkt op hoogten van 40, 50 en 60 meter, maar ongelukken hebben zich niet voorgedaan. „We zijn hier bij zonder blij om", aldus uitvoerder Peene, het personeel dank brengend voor de medewerking elke dag weer ondervonden. „Over het algemeen is 't bijzonder goed gegaan, het ging eigenlijk reusachtig, en ik hoop voor alle betrokkenen op spoedig werk en dan het liefst in dezelfde branche". De heer Peene sprak hierna dank woorden tot de onderaannemex-s: de heer Timmerman van Timmerman Natuursteen te Nieuwerkerk, de on der aannemer van de beeldhou- wersploeg de heer Kemperman uit Bergen op Zoom, de beeldhouwers Wessel van Strien, Theo Kemperman en Simonis, schildersbedrijf Van Strien te Renesse, electrotechn. in stallatiebedrijf firma Steutel, de heer S. de Vlieger (timmerbedrijf), antiek handel Kosters, loodgietersbedrijf Kouwenberg, opzichter Rombouts van de Rijksgebouwendienst en de hoofdaanemer de heer Wattel. De heer Peene gaf uiting aan zqn spqt over het feit dat het dienstver band bjj de voltooiing van het werk voor al het personeel moest worden verbroken omdat er in ae restaura tiesector geen ander werk beschik baar is. „Ik betreur het uiteenvallen van deze ploeg op elkaar ingespeelde mensen bijzonder. We hadden geza menlijk een ander karwei mooi kun nen klaren". De heer Van Strien van het schil dersbedrijf Van Strien, constateerde dat met de voltooiing van de toren restauratie een werk werd opgele verd waai'op alle medewerkers bij zonder trots kunnen zijn. Hij was bijzonder te spreken over de goed ingespeelde wijze waarop er elke dag opnieuw aan de toren wei'd ge werkt. De heer Van Strien wilde als oud-Zierikzeeënaar niet nalaten de gemeente Zierikzee geluk te wensen met deze prachtig geslaagde restau ratie en sprak woorden van dank aan het adres van de Rijksgebouwen dienst en tot de heren Rombouts en Peene. De heer Peene stond naast zijn mensen, aldus de heer Van Strien, die in 't geheel van de res- taui-atiewerkzaamheden tekende ZIERIKZEE. 21-9. Op de woens dag 27 september a.s. te houden ver gadering van de gemeenteraad, ko men nog verschillende belangrijke zaken aan de orde. Zulks in ver band met het subsidicringspcrccnta- ge worden de jaarstukken 1968/71 van de Kon. Harmonie „Kunst cn Eer" overgelegd. Overeenstemming is bereikt inza ke de oanKoop van een perceel grond - eigenaar de heer L. de Rui ter tc Zierikzee - voor de vcibre- ding van een sloot in bestemmings plan West VI. Idem een perceel voor het plaatsen van de glas-in-lood ramen. Hij vond het jammer dat er op dit ogenblik „gekrakeel" is tus sen gemeente en de Hervormde ker- keraad over de inrichting en bestem ming van het terrein. „We zouden al lemaal nog veel ti'otser op de toren kunnen zijn als een gaaf geheel werd opgeleverd", zo sprak de heer Van Strien. NOOKDYVELLE Herbouw kerk in onzeker stadium In het Hervormd Kerkblad van de ze week wordt in het gemeentelijk nieuws van Noordwelle melding ge maakt van een wat genoemd wordt „triest briefje" van het ministerie van C.R.M. aan de kerkeraad. Twee jaar geleden werd bericht dat dit ministerie, waaronder Monumenten zorg ressorteert, bereid was een be langrijke subsidie in de herbouw van het koor achter de kerk te geven. Thans werd deze toezegging die voor 1974-'75 zou gelden, ingetrokken vanwege de toestand van 's lands kas. Opgemerkt wordt dat de her bouw van het koor daarmee even onzeker is geworden als enkele ja ren geleden. „Natuurlijk kan over enige tijd een nieuwe poging ge waagd worden, maar nu reeds zijn de kosten bijna 4 ton en daar komt elk jaar een heleboel bij. Dat wordt diep denken geblazen", aldus de Kerkbode. BROUWERSHAVEN Uitslag ballonnenwedstrijd VVV Van de op 12 augustus jl. door de VVV-Bx-ouwershaven gehouden bal lonwedstrijd zijn maar een gering aantal ballonkaarten teruggezonden. Door de slechte weersomstandighe den en ongunstige windrichting zijn de meeste kaarten waarschijnlijk in zee terechtgekomen. Alle terugge zonden kaarten zijn dan ook op Schouwen-Duiveland teruggevonden. De prijswinnaars zijn L. Blokzijl te Rotterdam, Conny Bokelaar, Arjan Quist en Sjaak Nouwen, allen te Brouwershaven. Alle winnaars ki'e- gen inmiddels een gelijkwaardige prijs toegezondén. NIEUWERKERK Gunning werk Namens het gemeentebestuur van Strijen is op 1 september j.l. in het openbaar aanbesteed, het uitvoei-en van bestratingswerken, aanleg van trottoir en voetpaden, en parkeer plaatsen, de uitvoering van grond werk en plantsoenen met bijkomende werken in het bestemmingsplan Over de Keen gemeente Strijen voor 185.000,aan Straatmakex-sbedrijf L. C. v. d. Cingel, Nieuwerkerk. grond van de heer K. v. d. Sluis te Zieijikzee. Een perceel grond van 17 m- aan dc Zelke. wordt verkocht aan het; Staatsbedrijf der P.T.T. Een pcrèeel grond - zo wordt vooi'gesteld - djent gekocht van de fa. Krijnse 'Lockei\ De verkoopprijs is f 148.500. exl.' b.t.w. Enkele wijzigingen in dc gemeenschappelijke regeling. Vlees keuringsdienst komen aan de orde. Idem enkele wijzigigingen in de ver ordening heffing rechten woonwa- genpentrum. Voorlopige vaststelling vindt plaats van dc gcmecntorekc- ning 1969 cn de rekening Volkskre- dietbank 1969 De torenwerkers voor de laatste maal als ploeg bijeen: aan de afscheidsdis in „Old City". (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode). Goede organisatie Beeldhouwer Wessel van Strien dankte in 't bijzonder de heer Peene voor de uitstekende wijze waarop het dagelijks werk werd georgani seerd. Hij dankte ook de collega's Kempex-man en Simonis voor de on dervonden samenwerking. Een kort dankwoord sprak ook de heer Simo nis. Namens de beeldhouwers sprak de heer Kemperman van een geslaagde restauratie, dankzij aller samenwer king en de goede sfeer op het wex*k. De heer Peene had geen gemakkelij ke taak: hij had de verantwoording voor het werk en de werksfeer. „U bent daar goed in geslaagd", aldus de heer Kempei'man die de wens uit sprak dat de huidige „bestedingsbe perking" in de toekomst niet zal lei den tot een tekort aan goede vaklie den. Namens de onderaannemex-s maakte eveneens de heer Timmer man gewag van de goede samenwer king. Hij verbond daaraan de wens: „We moeten door-gaan met restau reren, er is nog werk genoeg". Tenslotte complimenteerde de heer Wattel de heer Peene voor de goede verzorging van deze afscheidsmid- dag.. Hij dankte het personeel voor al het werk gedurende de afgelopen vijftien jaar gedaan. „Het is bijzon der jammer dat er geen vex-vangend object voor u allen is", aldus de aan nemer, die al zijn medewerkex-s een geschenk onder couvert aanbood. De heer' Rombouts kreeg een ingelijste tekening aangeboden, voorstellende: de „dikke tox-en". Hierna ging de gezamenlijke „to- renploeg" aan tafel voor een gezellig etentje als een feestelijke afsluiting van een grote reeks stoffige werk uren in een eeuwenoud gebouw, dat dankzij aller inspaning weer in volle luister kon worden hersteld. OOSTERLAND Oud-wagenmaker B. Moelijker overleden In de Cornelia-Stichting te Zierik- zee, waar hij de laatste tijd wex-d verpleegd, ovex-leed de heei; Boude- wijrx Moelijkex-, -op de hoge' leeftijd van x-uim 87 jaar. Omstreeks 1900 kwam de overledene, die een ras- echte Bruinissenaar was, naar Oos- terland, waar hij wei-kzaam wex-d in het timmer- en wagenmakersbedrijf van zijn broer, de heer S. P. Moelij ker. Deze deed omstreeks het jaar 1938 de zaak aan de overledene over, zodat deze de zaak verder voortzet te. Toen door oorlogshandelingen de bëdx'ijfsgebouwen in het Groenen- daal werden verwoest bouwde de heer Moelijker achter 'de woning vex-der in het Groenendaal een nieu- wérkplaats, waar hij nog enige ja ren het bedrijf voortzette en vooral als wagenmaker vele nieuwe wa gens heeft vervaax-digd, nadat de luchtbandenwagens hun intx-ede de den. Vex-der genoten de hex-en Moe lijker bekendheid overal op het ei land, omdat zij zich hadden gespe cialiseerd in het slaan van de zgn. Nortonpompen, die in de vele droge zomers, toen er nog geen waterlei ding was, op de dorpen, en veelal ook op boerdei-ijen, voorzagen in de watervoorziening. Later ging men over op het boren naar aardgas, dat op sommige paatsen op het eiland gelukte. O.m. in de Lange weg onder Bruinisse, en aan een gedeelte van de toen nog Prov. weg naar Ooster- land. Daarom kan de heer Moelijker de man van het eerste aardgas ge noemd worden. De teraardebestel ling van de overleden middenstan der zal plaats hebben op zaterdag 23 september a.s. op de algemene be graafplaats alhier. Aardgasleidingen De aanleg van de aardgasleidingen begint te Oosterland langzamerhand zijn beslag te kxijgen. De aanleg van de binnenleidingen komen deze week gereed, terwijl de dienstleidingen vermoedelijk nog wel een kleine maand in beslag zal nemen. Deze werken worden uitgevoerd door het Gemeenteraad Zierikzee Chr. Meisjes-nijverheidsschool te Bruinisse Volgt een leei-ling het derde leer jaar dan wordt getracht een beroeps richting te vinden en voor het vinden van een passende betrekking woi-dt samengewerkt met het Ai*beidsbu- reau. Langere schooltijd De wetgever tendeert in de rich ting (daartoe door de werkende jon geren en de vakbeweging gedreven) naar een steeds langere schooltijd en per 1 september 1973 is sprake van de z.g. partiële leerplicht, waarbij jongeren, in het bedrijf werkzaam, nog twee dagen naar schoolmoeten. Na de school krijgt men dan de z.g. vormingsinstituten, een onder wijsvorm, die nog in een experimen teel stadium verkeert. Schouwen-Duiveland kent nog geen vormingsinstituut. Maar het gaat er om, de leerlingen een bredere basis te geven, dan tot dusver in de huidige en toekomende maatschappij structuur. Hoe dit alles zal uitpakken moet nog worden af gewacht, of per 1 september 1973 werkelijk met de partiële leerplicht en de mogelijkheden daarvan Zal worden begonnen is nog de vraag, financieën spelen daai-bij een grote rol. In de verzorgende beroepen is gezinshelpster de meest voor de hand liggende mogelijkheid. Voor gezins- vei-zorgster kan men in internaats- vei'band in Dordrecht een tweejai'ige cursus volgen. BRUINISSE, 21-9. In de Chr. Nij verheidsschool voor meisjes te Brui nisse werd woensdagavond een ou deravond gehouden. Het hoofd der school, de heer A. Ouweneel, zette in een interessante causerie uiteen het verschil tussen vroeger en nu, wat betreft de mogelijkheden na het met vrucht volgen van de twee- of drie jarige cursus op de school. Waren vroeger de mogelijkheden c.q. de waardering voor de huishoud school niet zo hoog aangeschreven, dit verandert steeds. Er is een pro ces gaande van onderwijs vernieu wing, c.q. van nieuwe mogelijkheden. Men kan het px*aktisch examen doen of het theoretisch examen. Bei de cursussen houden respectievelijk in: Nederlands, Engels, rekenen, bio logie, zorgvakken T. en P. of: Ne- dex-lands, naaldvakken, biologie, re kenen, zoi'gvakken T. en P. terwijl er nog een derde mogelijkheid is: praktisch examen met aanvullende theoretische vakken. T. en P. geven toegang tot middel baar huishoudelijk onderwijs, oriën- tering vex-zoi'gende beroepen, INAS. kinder- en jeugd verzorging, oplei ding gezipsverzorgster. Ook kleuter leidster komt in het vei*schiet, naast lerares lager nijverheidsonderwijs, maar men moet dan eei-st wel drie jaar V.H.B.O. achter de rug hebben. De leerlingen worden onderworpen aan een interesse-test, teneinde te peilen, welke richting ze uit willen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3