JERRY'S AGENDA GALERIJWONING DOOR FELLE BRAND IN DE AS GELEGD De V.V.D. en de confessionelen Loods te Briiinisse prooi der vlammen W. Kloote (76 j.) vertrekt naar Australië Kruisverenigingen onthutst over de Miljoenennota Dubbele moord in België Uitkering ineens van 4 procent en nacalculatie overheidspersoneel 1972 De sociale werkvoorziening DAMES Vit brandend huis hou niets meer worden gered Goed dat er brandweer was vanmorgen. Het korps pakte het vuur deskundig aan, bluste snel en voorkwam érger. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode): ZIERIKZEE, 22-9. Een felle uitslaande brand heeft heden-vrijdagmorgen een galerijwoning aan de De Huybertstraat alhier volkomen verwoest. Van het meubilair in de compleet ingerichte gezinswoning kon niets meer worden gered. De bovenwoning nr. 40 van het blok galery woningen, naby het MAVO- scholencomplex, werd bewoond door de familie J. J. van Bemden. Op het moment van het ontstaan van de brand, hedenmorgen omstreeks 08.15 uur, was mevrouw Van Bemden met twee kleine kinderen alleen in de woning. Zij was na het vertrek van haar man naar zijn werk nog enige tijd met de twee kleintjes van één en drie-en-cen-Iialf jaar ter ruste gegaan. „Om acht uur huilde een van de kinderen. Ik ging toen met de kleine naar beneden en schrok ontzettend van rook in de gang. Toen ik de ka merdeur opendeed kon ik helemaal niets meer zien: de hele kamer stond vol rook," aldus mevrouw Van Bem den, nog zeer ontdaan over deze plotselinge ramp. Intussen vond het gezin Van Bemden direct gastvrye hulp en onthaal bij de overburen, het gezin W. Stoutjesdijk. De grootste zorg na het constate ren dat in de woonkamer op onver klaarbare wijze brand moest zijn ontstaan - gedacht wordt aan een defect in de gashaard, welke moge lijk tot een explosie en brand heeft geleid - gold uiteraard de beide kin deren. Zij konden op het nippertje in veiligheid worden gebracht, want direct nadat de woning door de be woonster en de beide kleintjes ver laten was, sloegen de vlammen al uit de ramen. De direct gealarmeerde brandweer was snjgl ter plaatse en bestreed de brand met groot mate riaal. De laaiende vlammen hadden zich echter reeds zo zeer over de ge hele woning uitgebreid dat vrijwel niets meer kon worden gered. Niet alleen de woning nr. 40 werd totaal verwoest, ook het pand, be woond door de benedenburen, de fa milie Kuyer van nr. 28, heeft door de brand in de bovengelegen woning zeer grote schade opgelopen. De wo ning moest door de bewoners direct Brandweer voorkwam erger BRUINISSE, 22-9. Donderdagavond kwart over negen zagen leden van het gezin A. v. d. Berge aan de Dorpsweg te Bruinisse vlammen en rook komen uit de verderop gelegen loods. De direct na alarmering aan wezige brandweer, kon echter de loods niet meer redden. De vlammen sloegen bij aankomst al door het dak en het vuur vond veel voedsel in het in de loods opge slagen verpakkingsmateriaal, onder Afscheid van bejaardensoos Oosterland OOSTERLAND, 21-9. Op cen spe ciaal daarvoor belegde middag na men de leden van de bejaardenso ciëteit alhier in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw afscheid van een trouwe bezoeker van de bijeenkom sten, de heer Willem Kloote (76), in verband met diens aanstaande ver trek naar Australië. Dc middag stond onder leiding van ccn lid van het damescomité mej. A. Boot. Ook het voltallig damescomité was aanwezig, evenals de organistes en de serveersters. Nadat koffie met gebak was geserveerd wees mej. Boot op het bijzondere van deze middag die belegd was, ofschoon de weke lijkse bijeenkomsten nog niet zijn aangevangen, om afscheid te nemen van een trouwe bezoeker van de „soos", die sinds de oprichting nim mer zijn plaats ledig liet. „Afscheid nemen stemt altijd tot weemoed", al dus de leidster die betoogde dat „we hem allemaal zullen rrtisscn". Ze had er echter wel begrip voor dat het hart van de heer Kloote naar zijn enige zoon en diens gezin haakt en dat hij wenst daar in dat verre land zijn laatste levensjaren door te bren- worden ontruimd. Dat was geen overbodige maatregel, want de pla fonds van de slaapvertrekken kwa men t(jdens de buitengewoon fel om zich heen grijpende brand geheel naar beneden. De keuken van de woning van de familie Kuijer kwam voor een groot deel, onder water te staan, vloerbe dekking in de woonkamer werd eveneens beschadigd. Uiteraard ont stond de grootste schade in de slaapvertrekken. Burgemeester Th. H. de Meester stelde zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte. Van politiezijde wordt ons mede gedeeld dat ondanks de grote pu blieke belangstelling de mensen op straat zich uiterst beheerst hebben gedragen: de straten werden vol doende vrijgehouden en er was een behoorlijke afstand. Voor het gezin Van Bemden, dat voorlopig hoopt in te trekken bij fa milie, was het niet alleen een trieste ervaring oin alle materiële bezittin gen in nog geen half uur tijd te moe ten verliezen. In de vlammen vonden namelijk ock een marmotje en een aantal parkieten de dood. Deze brand heeft in de De Huijbertstraat een grote indruk bij alle bewoners gemaakt. Terdege wordt beseft dat wanneer de baby niet was gaan hui len het misschien voor de mensen wel eens te laat had kunnen zijn. Voor zever het mogelijk was van morgen een juist beeld van de si tuatie te krijgen hebben ook de be lendende panden van de uitgebrande bovenwoning (water) schade opgelo pen. Naar de oorzaak van de brand wordt een diepgaand onderzoek, in gesteld. Benzines t ations zonder benzinepompen ROTTERDAM, 21-9. In twee zelf tank stations van Shell (Meppelweg te Den Haag en Oostplein te Rotter damis de vertrouwde benzinepomp verdwenen. Daarvoor in de plaats is een lang werpig aflever-element geplaatst in de vorm van een lange, lage tafel, waarin de slangkranen rusten. Vol gens Shell is deze apparatuur ont wikkeld om de automobilist het tan ken gemakkelijker te maken. De vul- slangen zijn opgehangen in schar nierende omhoog gerichte armen, waardoor ze eenvoudiger hanteer baar zijn dan bij de conventionele pomp. Een elektronische computer boven het aflever-element geeft het pro- dukt, de prijs per liter, het aantal getankte liters en het te betalen be drag aan. DEN HAAG, 21-9. Als de confes sionele partijen geen afspraken vooraf maken met de progressieve partijen zal de liberale fractie-voor zitter Wiegel zich in de komende verkiezingsstrijd niet hard tegen hen afzetten. „Dat lijkt my niet erg verstandig", zo zei hy in Den Haag. Maar voor het geval er wel afspra ken komen zal Wiegel de „fexible Advertentie meer 40.000 kartonnen dozen. De na blussing gaf nogal wat moeilijkhe den. Telkens vlamde het vuur weer op en moest de gehele loods leegge maakt en de kartonnen dozen uit el kaar gehaald worden, om het vuur onder de knie te krijgen. Het werd dan ook half twee voordat de brandweer kon inrukken. De vlak achter de verbrande loods liggende grotere schuur kon behouden wor den, evenals het woonhuis. De oor zaak van de brand is nog onbekend. De verzekering dekt de schade. gen. Gezamenlijk werden hierop ge zongen enkele verzen uit Gezang 300, o.a. het bekende: „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand" en Ps. 121 4. De heer Kloote gaf toe dat het scheiden van zijn ge boortegrond hem zwaar viel. maar dat de banden des bloeds hem trok ken naar zijn kinderen. Dankbaar gedacht hij aan de fijne middagen op de bejaardenbijeenkomsten. Ze zul len hem altijd in gedachten blijven ver van hier. Hij dankte het dames comité, de organistes en de serveer sters en voorts allen die meewerkten otn de sfeer op de sociëteit zo voor treffelijk te doen zijn. Namens de bejaarden werd de heer Kloote als aandenken een vulpen aangeboden waarvoor hij dankte. Tot slot namen alle aanwezigen met een handdruk afscheid van de heer Kloote die woensdagavond 27 september van Schiphol per vliegtuig vertrekt naar zijn nieuwe vaderland. Mevr. J. Ca- pelle-Beije bespeelde op deze af- scheidsmiddag het orgel tef begelei ding van de zang. Over enige weken vangen de gewone wekelijkse be- jaardenmiddugen weer aan in het hervormd verenigingsgebouw. by MARATHON VERTON'S SCHOENEN Havenplein 13, Zierikzee Tel. 2488 response" hanteren, zo liet hij er waarschuwend op volgen. Voor de liberalen zal inzet van de verkiezingen zijn de vraag welke combinatie in de regering komt. Wat Wiegel betreft waarborgt voortzet ting van de combinatie confessione len VVD, met eventueel DS'70, het beste beleid. Overigens wil hij afwachten wat de confessionelen in eigen kring be slissen. „Ik neem aan dat ze ook met de VVD willen praten". UTRECHT, 21-9. Juist nu zoveel gezaghebbende figuren inclusief mi nister Stuyt de laatste tyd hebben gewezen op de noodzaak tot uitbouw en modernisering van de thuisge zondheidszorg komt het des te har der aan dat blijkens de miljoenen nota het ryk volgend jaar op de sub sidies voor de kruisverenigingen cir ca vijf miljoen gulden wil bezuinigen Dit schrijft de stichting samenwer- de landelijke kruisverenigingen in een brief aan de Tweede Kamer, Voor de zoveelste keer wreekt zich het enorme verschil van financiering tussen ziekenhuizen (intramurale zorg) en kruisverenigingen (extra murale zorg). De ziekenhuizen heb ben een beveiligde bron van inkom sten door ziekenfonds, ziektekosten verzekering en a.w.b.z., de kruisver enigingen zijn afhankelijk van vrij willige contributies van de leden, niet vaststaande subsidies en bedel- acties, zo "staat in de brief. Ziekenzorg en thuiszorg „Wanneer ziekenzorg en thuiszorg op elkaar moeten aansluiten, dan heeft die thuiszorg ook recht op een behoorlijke financiering, opdat een goede zorg voor thuisliggende zieken mogelijk wordt. Het is onaanvaard baar dat de thuisgezondheidszorg elk jaar sluitpost op de begroting van de minister van volksgezondheid is en nooit precies weet waar zij aan toe is tot het beruchte koffertje wordt geopend. Een efficiënte plan ning wordt daardoor onmogelijk", stellen de kruisverenigingen. De thuisgezondheidszorg zou ette lijke miljoenen meer moeten ontvan gen. Maar de vijf miljoen waarmee de minister de kruisverenigingen Man reed in op monteur HEERLEN, 21-9. Een Heerlense automobilist is woensdag toen het op afrekenen aankwam voor aan zijn auto verrichte reparaties ingereden 'op de monteur van een Citroëngara- ge in Heerlen. De monteur, die pro beerde opi de garagedeur te sluiten om te voorkomen dat de automobi list er zonder betalen van door ging, kon nog snel opzijspringen. De Heer lenaar kon nog niet door de politie worden aangehouden. Meisje (6 jr.) verongelukt DRACHTEN, 22-9. De 6-jarige Jantina de Jong uit Drachten is donderdagmiddag omstreeks vier uur bij haar ouderlijke woning ver ongelukt. Jantina stak plotseling van achter een'geparkeerde auto de rij weg over. en een 28-jarige vertegen woordiger uit Sneek kon haar met zijn auto niet meer ontwijken. Het meisje werd geschept en raakte daarbij zo ernstig gewond dat ze op weg naar het ziekenhuis overleed. BRUSSEL, 21-9. Een 71-jarige on gehuwde vrouw en haar 70-jarige overbuurman zijn donderdag, in het huis van de vrouw in Kermt (even ten westen van Hasselt) vermoord gevonden. Beiden waren gewurgd, de man met een sjaal en de vrouw met een nylon kous. Volgens de eer ste indrukken van politie en gerech telijke instanties moet de moord ge beurd zijn woensdagavond tussen 19.00 en 23,00 uur. DODELIJKE ONGELUKKEN DEVENTER. De 25-jarige A. R. Verpoorten uit Arnhem is in het St. Geertruida-ziekenhuis in Deventer overleden aan de gevolgen van een ongeluk eerder op de avond. VORDEN. De 73-jarige mevrouw B. van Zandvoort-Takkenkamp uit Wigmond (gem. Warnsveld) is bij een verkeersongeluk in Vorden om het leven gekomen. DEN HAAG, 21-9. In de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken is donder dag overeenstemming bereikt over het bedrag der zgn. nacalculatie 1972 voor het gehele overheidsperso neel: 2,25 procent. Dit betekent dat het kabinet be sloten heeft bij het vaststellen van het percentage van deze nacalculatie geen rekening te houden met de uit komsten van het zeer recent ver schenen rapport van het loonbureau van het ministerie van sociale zaken over salarismatiging in de hogere in komensgroepen. Het kabinet is lol dat besluit gekomen omdat dit zou leiden tot een onaanvaardbare cu mulatie met de (reeds eerder vast gestelde) wijziging (verhoging) van het verhalen van de pensioenbijdra ge. Zoals gebruikelijk zal voor de ge pensioneerden van de overheid eer overeenkomstige maatregel worden getroffen. GeiyktUdig met de uitbetaling der nacalculatie (voor de ambtenaren in oktober, voor de gepensioneerden in november) zal aan het overheids- prsoncel en aan de gepensioneerden een uitkering ineens van vier pro cent (over dc maanden augustus tot en met december 1972) worden ge daan. wil beknotten staan gelijk aan de prijsstijgingen van alle Nederlandse ziekenhuizen in één week, aldus de kruisverenigingen. Niets gemerkt na veroorzaken van dodelijk ongeluk WANROY, 21-9. De bestuurder van de auto, die maandagavond doorreed na een aanrijding, waarby de 11-ja rige Willy Keizers dodelyk werd ge wond, is door de rijkspolitie gevon den. De man, J. van S. uit Wanroy (N. Br. - bij Grave) had naar eigen zeg gen van de aanrijding niets gemerkt. Het ongeluk vond plaats in Mill (N. Br., gem. Mill en St. Hubert) op een onverlichte weg bij zware re genval. Van S. heeft door de hoge snelheid waarmee hij reed de jongen op zijn fiets niet gezien. Hij voelde wel een lichte klap die hij niet thuis kon brengen, ook toen hij even later voor de zekerheid terugreed zag hij niets, omdat hij de jongen en zijn fiets in de berm had geslingerd. Vader en zoon gedood STEENWTJK, 21-9. Bij een fron tale botsing tussen twee auto's in Nijeveen (Dr.) zijn donderdagmorgen twee inwoners van, Kaïlenkotë, bij Steenwij k, om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de 37-jarige Ongehuwde H. Wildeboer en diens vader de 64-jarige weduwnaar J. Wildeboer, beiden uit de Steenwij - kerwoltse buurtschap Kallenkote. Jongen randde achtjarig meisje aan AMSTERDAM, 21-9. De Amster- damse recherche zoekt naar een ca. 18-jarige jongen, die woensdagmid dag nabij het station Sloterdijk in de hoofdstad een achtjarig meisje heeft aangerand. Volgens de Kinderpolitie werd met het kind „ernstige ontucht" gepleegd Het misdrijf speelde zich tussen twee en vier uur af op een zgn. „cross landje", een stuk terrein waar jon gelui zich met hun bromfiets kunnen uitleven. De jongen nam het meisje op zijn donkergrijze bromfiets mee naar een vuilnisbelt en bracht haar na zijn ontuchtige handelingen weer terug naar een negenjarig broertje met wie zij op het cfross-landje was. Ongeluk bij vunrspuwen ARNHEM, 21-9. By een demon stratie vuurspugen is de Amsterdam se fakir Mardra Hasj in de Arnhem se wyk Presikhaaf ernstig gewond geraakt. Met zware brandwonden moest hy worden opgenomen in het Arnhemse gemeenteziekenhuis. Het ongeval ontstond toen tijdens het uitspugen van de vlammen een felle windstoot de brandende vloei stof terugsloeg op de hals van de fakir. Hij vluchtte naar rond hem hangende gordijnen, wist daarmee de vlammen te doven, maar kon niet voorkomen dat hij ernstige brand wonden opliep. Aanvankelijk zette hij zijn demonstratie voor, maar zijn toestand verslechterde dermate dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 23 en zondag 24 september Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119)280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande en dokter Visser. Zuster Adriaanse, Drcischor, tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts J. Minderhoud, Middel, harnis, tel. (01870) 2897 heeft dienst voor Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Vrijdag 22 september Zierikzee Vergaderzaal Chr. Ger, Kerk, 20.00 uur, vergadering A.R. Kiesvereniging Mondragon, 20.00 uur, clubavond Deltafoto. 14.00 uur officiële opening nieuwe openbare basisschool ,,'t Kofschip"; 16.00-17.30 en 19.00-21.00 uur moge lijkheid tot bezichtiging voor ouders en belangstellenden van de nieuwe school aan de Scheldestraat. Zondag 24 september Zierikzee Gasthuiskerk, 9.30 uur jeugddienst in kader Vredesweek. Dinsdag 26 september Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 19.30 uur, vergadering C.P.B. Westersehouwen Vergadering gemeenteraad (gemeen tehuis Haamstede). Woensdag 27 september Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Herv. verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Maandag 2 oktober Zierikzee School Manhuisstraat, 20.00 uur ou deravond Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman". Zaterdag 7 oktober De Ark, 14.30 uur, voorlichtings- en kontaktbijeenkomst N.V.V. DEN HAAG, 21-9. De invoering •van een kortere werktijd voor ou deren in de sociale werkvoorziening betekent niet een uitbreiding van het aantal verlofdagen. De werktijd kan worden bekort door later komen, eerder weggaan of/en door het in voeren van grotere pauzes. Dit zegt minister Boersma (sociale zaken) in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Weijers (KVP). Man doodgeschoten AMSTERDAM, 22-9. Om nog on bekende redenen heeft de 26-jarige elektricien C. E. W. uit Suriname in de nacht van donderdag op vrijdag op de Nieuwmarkt in Amsterdam zijn 27-jarige landgenoot George Ceder met een schot uit zijn revol ver doodgeschoten. Het slachtoffer werd na het fatale schot door voor bijgangers naar het Binnengasthuis gebracht, waar hij enkele uren later bezweek. Om na de Joegoslavische ezel de zaak weer wat in evenwicht te bren gen hier - gelijk ooit beloofd - iels over de dames, die in het land van Tito rijk geschakeerd rondstappen, alles op etnische gronden, want er zijn Serviërs, Kroaten, Slowenen, Macedoniërs en Montenegrijnen. Aan de kust, inclusief de eilanden van de Adriatische archipel, ziet men - naast de autochthonen - natuurlijk wel specima van deze groepen, met als licht sensationele uitschieter da mes met blond haar en koolzwarte ogen. Zo'n combinatie, variant op blond en blauw, komt men natuur lijk niet iedere dag in zijn leven te gen. Ik was zo ontroerd door de aan blik van deze specima van Joegosla vische schoonheid, dat ik - hoewel voorwendend louter etnische obser vatiestudies te maken - wel tot de orde werd geroepen wat tot het zelf- inkerend besef leidde dat een noor delijke man met vakantie in een zui delijk land, maar een zwakke stum per is. Bij de blonden voegden zich uiter aard de vele donkeren die wel van top tot teen blauwzwart geblakerd schijnen door een willige zon, die ginds dagelijks de gulle schijf uit hangt. In Hvar (ook een eiland) telt men 330 zonnedagen per jaar en als men daar een verregende vakantie treft, vergoedt de hotellerie de kos ten. Nog andere grote damesverschil- len intussen in Tito's land: 's mor gens gaan oude vrouwtjes (of lijken ze alleen maar oud?), totaal in het zwart met huji ezeltjes de bergen in, om olijven of vijgen te plukken. Ze hebben zo'n tanig, gerimpeld smoel tje en hun oogjes starend berustend van tussen de zijkanten van hun hoofddoekjes, afweermiddel tegen de zon. Het zijn de ma's van de dochters, die blij en bruin in hun bikini's rond huppelen over de rotsen, om schie lijk in het kristallen water te dui ken. Altijd watertje van 23, 24 gra den. Toen ik vorige week in „ons aller" Westhoek probeerde teensge- wijze het zilte Noordzeenat te testen, dacht ik zo, het is nog niets gedaan met de Europese eenwording. Soms immers heeft men behoefte een eigen (temperatuurs)interpretatie te geven aan dit veelgebruikte begrip. Eerst maar eens eender warm wqter en dan later de munt en zo. Hel zal wel een wensdroom blijven schiereilandman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2