DE KRING „Krentjes" uit de miljoennota-rijstberg STIJCING CONSUMPTIE MOET TERUC TOT VIJF PROCENT LOONSOMSTIJGING MAG HOOGUIT NEGEN PROCENT ZIJN Oosterschelde moet worden afgesloten Onderwijsstaking in Washington Alg. Vergadering der Ver. Naties Willy Brandt stelt vertrouwenskwestie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 september 1972 Nr. 21153 De huidige financieel-economische situatie noopt er toe de personeels formatie bij het landbouwkundig onderzoek in 1973 en 1974 tezamen met 200 medewerkers te verminderen. Minister ir. Lardinois van landbouw en visse rij schrijft dit in de toelichting op zijn begroting 1973. Naast een verdere toeneming van het postverkeer, een stijgende vraag naar telefoon- en telexaansluitingen zal het komende jaar ook het aantal girorekeningen zich uitbreiden. Het is noodzakelijk in 1973 een bedrag van f 998 min. te investeren. In dit verband merkt minister Udink op dat eind 1972 de wachtlijst voor een telefoonaansluiting nog ca. 90.000 aanvragen zal aangeven. Voor de financie ring van genoemd bedrag kan geen beroep worden gedaan op de schatkist. Eind 1973 zullen vooral de kleine geldkantoren van een deugdelijke beveiliging voorzien zijn. Deze verwachting spreekt de minister van justitie mr. Van Agt, uit in de toelichting op de begroting van zijn departement. Stuurgroep Er zal een stuurgroep worden ingesteld die is belast met het formuleren van uitgangspunten en doelstellingen van de hulpverlening aan jeugdigen en een daarop afgestemd jeugd welzijnsbeleid. Minister mr. Van Agt, justitie, heeft dit meegedeeld in de toelichting op zijn begroting 1973. De noodzaak om ook in 1973 de uitgaven te beperken leidt ook bij ver keer en waterstaat tot vertraging of uitstellen van activiteiten. Onder de huidige omstandigheden kunnen slechts weinig nieuwe projecten aan het uitvocringsprogramma van wegen worden toegevoegd. Uit de percentages blijkt dat van 1972 op 1973 85 a 90 °/o van de volume groei van het netto nationale inkomen per werkende via verhoging van de belastingen en premies toevloeit aan de collectieve sector. Bij de ramingen in de begroting van verkeer en waterstaat is rekening gehouden met de aanvang van de bouw van de Schiphollijn. In de toelichting op de begroting verkeer en waterstaat wordt gewag gemaakt van een stijging van de ongevallen cijfers in absolute zin. Hieruit wordt de conclusie getrokken, dat de noodzaak om met alle terbeschikking staande middelen de verkeersveiligheid te verhogen dan ook onvrminderd aanwezig blijft. Inkomstenbelasting De aanslaggrens voor de inkomstenbelasting zal worden verhoogd van 1 18.000 tot f 25.000. Een desbetreffend wetsontwerp wordt by de Tweede Kamer ingediend, zo heeft minister Nelissen van financiën meegedeeld. Een bedrag van f 250.000 is uitgetrokken als bijdrage in de kosten, die verband houden met de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana. Op enkele punten zal in 1973 prioriteit gegeven kunnen worden aan scheppende kunsten en aan experimenten. Voor beeldende kunst kon een verhoudingsgewijs aanzienlijk accres worden opgevoerd. Het voor experi menten en kunstzinnige vernieuwingen beschikbare bedrag heeft de minister kunnen verhogen van f 820.000 tot f 1.000.000. Voorlopig komt er nog geen nieuwe subsidieregeling voor vaste toneel gezelschappen. Voor het seizoen 1972/1973 is derhalve gekozen voor een subsidiewet, die in feite de subsidieniveau's van het vorig jaar tot basis had. Naar verwacht mag worden zal in oktober het rapport gereed zijn van de migratie-commissie die de problematiek onderzoekt rond de migratie van rijksgenoten uit Suriname en Nederlandse Antillen naar Nederland. Gewestvorming Naar het zich laat aanzien zal de komende gewestvorming leiden tot een ingrijpende provinciale herindeling. Ook zal de gewestvorming gemeen telijke herindeling niet kunnen voorkomen doch daartoe veeleer aanleiding geven. Aldus de toelichting op de begroting van het departement van bin nenlandse zaken. De tijdelijke extra verhoging van de schaalbedragen voor de gemeenten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht - het „noodverband" als com pensatie voor de financiële gevolgen van de terugloop van het inwonertal - zal worden vernieuwd. Het toegezegde civiele verdedigingsplan 1973-1976 zal niet worden op gesteld. Minister Geertsema (binnenlandse zaken) acht het, gezien de politie ke ontwikkelingen, thans niet opportuun een dergelijk vier-jarenplan, waar in het te voeren beleid zou worden bepaald, nog aan de kamer aan te bieden. Als de verwachte verdere groei van de universiteiten en hogescholen in kaart wordt gebracht blijkt „het licht op rood te staan". Aldus minister Van Veen (onderwijs) in de toelichting op zijn begroting 1973. Hy deelt daar in mee, dat de instellingen van wetenschappelijk onderwijs bij de aanstel ling van nieuw personeel opnieuw tot de uiterste beheersing worden ge dwongen. In de sector van het hoger beroepsonderwijs zal met ingang van 1 augustus 1973 het aantal wekelijkse lessen verminderd worden, dit is één van de beleidsombuigingen, die aangekondigd worden in de toelichting op de onderwijs-begroting voor het komende jaar. De personeclssituatie maakt het niet mogelijk dat in 1973 maatregelen getroffen worden tot verlaging van de leerlingenscliaal, die sinds 1 augustus 1971 36 per klas bedraagt. Pas voor het schooljaar 1974-1975 komen voldoen de onderwijzers beschikbaar om de schaal te kunnen verlagen. Minister Van Veen (onderwijs) deelt dit mee in de toelichting op de begroting 1973. Uit dc begroting van onderwijs en wetenschappen blijkt, dat een bedrag van drie miljoen gulden is uitgetrokken om de uitbreiding van de huidige partiële leerplicht tot twee dagen per week voor te bereiden. Kleuter- en basisonderwijs Er zal een ontwikkelingsplan voor de integratie van het kleuter- en basisonderwijs worden opgesteld. Dit wordt mee gedeeld in een beleidsnota ter voorbereiding van een gedetailleerd en concreet beleidsplan voor het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs. Minister drs. J. Boersma van sociale zaken rekent het tot stand komen van afspraken met de sociale partners over de loon- en prijsontwikkeling alsmede het werkgelegenheidsbeleid tot de meest dringende aangelegen heden die thans zijn aandacht vragen. De regering wil volgend jaar de uitgaven ter bestrijding van de lucht verontreiniging met f 6 miljoen verhogen tot f 35 miljoen. Dit bedrag moet geheel bijeen komen door op te leggen heffingen. Dit staat In de toelichting van minister Stuyt van volksgezondheid op zyn begroting 1973. Minister Stuyt van volksgezondheid heeft de indruk, dat het Neder landse publick niet voldoende let op dc waarschuwingen over de rookge woonten. De minister zegt dit in de toelichting op de begroting van volksgezondheid. De regering heeft besloten tot een afremming van dc bouwactiviteiten in dc gezondheidszorg, zo heeft minister Stuyt van volksgezondheid meege deeld in de toelichting bjj zjjn begroting 1973. De Miljoenennota DEN IIAAG, 19-9. Uitbreiding van de collectieve be stedingen moet in bet jaar 1973 gepaard gaan met een voldoende beperking van de groei van de inko mens in de particuliere sector. Dit is voor het indam men van de inflatie een onmisbare voorwaarde, aldus het standpunt van het kabinet-Biesheuvel, neergelegd in de Miljoenennota-1973. De belangrijkste, in die nota aan gekondigde lastenverzwaringen zijn: verhoging van de beide BTW- tarieven (het tarief van 4 procent moet 5 procent worden dat van 14 procent 16), verhoging van de vermogensbe lasting van 6 naar 7 promille (gecombineerd met een verhoging van de belastingvrije voet), verhoging van de vennootschaps belasting van 46 naar 48 procent, verhoging van de kansspelbelas ting van 15 naar 25 procent, verhoging met een punt van loon- en inkomstenbelasting, verhoging bijzondere verbruiks belasting voor personenauto's van 15 naar 17 procent, verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting van 224 naar 308. Wat de belastingmaatregelen voorts betreft: het kabinet heeft besloten de in flatiecorrectie van de loon- en inkomstenbelasting te beperken tot 80 procent, het voorgestelde belastingtarief (in het kader van de nieuwe ta- riefsstructuur voor loon- en in komstenbelasting - het schijven- tarief) voor de middengroepen moet met twee punten verlaagd worden, de eerste fase van de voorgeno men oudedagsvoorziening voor zelfstandigen moet voor de helft ingevoerd worden. Bij de kwantificering van het be leid is als uitgangspunt genomen dat voor een reële verbetering van de inkomens in de particuliere sector in 1973 vrywel geen plaats is. Voor de loonsom per werknemer leidt dit uitgangspunt tot een styging van 9 procent, die dan ook in de begro-; tingsopstelling is verwerkt. De overheid wil de stijging van het prijspeil van de particuliere con sumptie terugdringen tot 5 procent. Het Centraal Planbureau berekende, dat bij een ongehinderde voortgang van de inflatoire ontwikkeling de loonsom per werknemer in de be drijven met 13 procent en het prijs peil met 7 procent toeneemt. In de miljoenennota zijn die percentages op respectievelijk 9 en 5 gesteld. Doorbreking van de inflatiespiraal blijft, naast een gunstige ontwikke ling van de werkgelegenheid, een belangrijke doelstelling van het be leid van het kabinet. Wanneer volgend jaar de loon- en prijsstijgingen zich overeenkomstig die doelstellingen ontwikkelen zal de groei van het produktievolume in bedrijven de toeneming van de arbeidsproduktiviteit overtreffen. Dalende werkloosheid De werkloosheid zal dan in de loop van 1973 een duidelijke teruggang te zien geven en tot onder het jaar ge middelde van globaal 100.000 dalen. Deze daling zal echter in mindere mate optreden, aldus de miljoenen nota, wanneer de loon- en prijsstij gingen hoger mochten uitvallen om dat dan zowel de overheidsbeste dingen als de uitvoer qua volume minder kunnen toenemen. De ontwerp-begroting-1973 geeft een netto impuls van ruim 13 pro cent. Hierbij is rekening gehouden met het vervallen van de wiebeltax en met de toeneming van de uitga ven in 1973 ter bestrijding van de werkloosheid. Als maatstaf voor de beoordeling van deze uitkomst kan de trendmatige groei van het natio nale inkomen worden genomen. De ze zou met inbegrip van een zekere prijsstijging op 8 tot 8,5 procent kunnen worden gesteld. Samenvattend begrotingsbeeld Het samenvattend begrotingsbeeld zoals dit uit de mijoenennota-1973 naar voren komt, is als volgt: omschrijving ontwerp-begroting ontwerp-begroting 1973 exclusief 1973 incusief wiebeltax 1) en wiebeltax 1) en uitgaven i.v.m. uitgaven i.v.m. conjuncturele conjuncturele werkloosheid 2) werkloosheid 2) (in miljoenen guldens) GEWONE DIENST Uitgaven 36.392 37.048 Ontvangsten 38.41038.608 Saldo 2.018 1.560 BUITENGEWONE DIENST Uitgaven 6.033 6.033 Ontvangsten 1.5071.507 Saldo 4.526 4.526 GEHELE DIENST Uitgaven 42.425 43.081 Ontvangsten 39.91740.115 Saldo 2.508 2.966 1) Dit betreft de opbrengst in 1973 ad f 198 min uit de wiebeltaxmaatregelen 1971 en 1972. 2) Samengesteld als volgt. a. Reserve bestrijding conjuncturele werkloosheid 50 b. Uitgaven ingevolge de wet werkloosheid voorziening voor zover deze het gevolg zijn van conjuncturele werkloosheid 150 c. 2e werkgelegenheidsprogramma (in totaal f 606 min; Was-rvan f 150 min. ten laste van de begroting 1972) 456 656 Begroting verkeer en waterstaat DEN HAAG, 20-9. Het thans nog overwegen van een andere oplossing dan de afsluiting van de Ooster schelde zou tot „onaanvaardbare vertraging" in de noodzakelyke be veiliging leiden, temeer onaanvaard baar waar inmiddels - als gevolg van de afdamming van het Volkerak - de waterloopkundige situatie in de Oosterschelde ongunstiger is gewor den. Aldus de toelichting op de begro ting 1973 van het departement van verkeer en waterstaat. Gesteld wordt dat de afsluitingswerken dan ook zo snel als technisch mogelijk is moe ten worden voltooid. Aan de gevol gen van de afdamming van de Oos terschelde voor het milieu en aan de maatregelen om bij veranderde om standigheden zo goed mogelijke condities te handhaven en te schep pen zal zeer grote aandacht worden besteed. De ontwikkeling zal ..zeer zorgvuldig" worden begeleid, niet alleen om de vorming van nieuwe gebieden te stimuleren, maar ook om te voorkomen dat bestaande na tuur- en recreatiegebieden moeten worden prijsgegeven. Libanese militairen in Israëlische handen TEL AVIV, 20-9. De Israëlische troepen, die in het afgelopen week einde een operatie tegen Palestijnse guerrillabases in Libanon hebben uitgevoerd, hebben vijf Libanese mi litairen gevangen genomen, zo is van gezaghebbende zijde in Tel Aviv meegedeeld. De gevangen genomen Libanezen zijn een luitenant, twee korporaals en twee gewone soldaten. Het Internationale Rode Kruis is op de hoogte gesteld, aldus de Isra ëlische bron. WASHINGTON, 20-9. - Voor het eerst in de geschiedenis zijn de on derwijzers in de Amerikaanse hoofd stad Washington dinsdag in staking gegaan om salarisverhoging te krij gen. Aan de stakingsoproep - die in an dere Amerikaanse steden al eerder succes had - hebben 4.500 van de 7.500 onderwijskrachten gehoor ge geven. Ze hebben hiermee een gerechtelijk verbod tot staken van de justitie in het district of Columbia naast zich neergelegd. Invalide viel student aan BRUSSEL, 20-9. Een man die zich voortbewoog met behulp van twee krukken heeft in Luik een 22-jarige Zairese student plotseling aangeval len en zo toegetakeld dat de Zairees met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Na zijn aanval maakte de man zich zo snel als hij zich op zijn kruk ken kon voortbewegen uit de voe ten. Hij is spoorloos. NEW YORK, 20-9. Temidden van scherpe veiligheidsmaatregelen is dinsdag in New York de 27ste zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties geopend. De vertegenwoordigers der 132 lidstaten verhieven zich van hun ze tels toen de scheidende voorzitter van de assemblee, de Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik, hen opriep tot een mi nuut van stille herdenking en gebed Vervolgens werd de Poolse onder minister van buitenlandse zaken Stanislaw Trepczynski tot voorzitter van deze algemene vergadering ge kozen. Dat was slechts een formali teit daar Polen dit jaar aan de beurt was voor het voorzitterschap en Trepczynski al geruime tijd geleden kandidaat had gesteld. Geen ereteken voor Oostfrontstrijders BRUSSEL, 20-9. De burgemeester van Stekene in België, A. Heyse, heeft voör zondag 24 september alle manifestaties en vergaderingen op het grondgebied van zijn gemeente verboden. Dat geldt ook voor parti culiere terreinen. Als gevolg daar van zal het „inhuldigen" van een ereteken voor* gesneuvelde Oost frontstrijders in deze, tegen de Ne derlandse grens liggende, gemeente niet kunnen doorgaan. BONN, 20-9. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft voor de Bondsdag de vertrouwens kwestie gesteld. Hij wil daarmee de weg vrijmaken voor ontbinding van het parlement en het houden van vervroegde verkiezingen. Brandt moet vrijdag bij de stemming over deze kwestie een nederlaag lijden omdat dit volgens de Westduitse grondwet de enige weg is naar nieu we verkiezingen en naar beëindiging van de voortdurende patstelling tus sen regeringspartijen en oppositie in de Bondsdag. 66 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Vogels vergiftigd (België) BRUSSEL, 20-9. In de streek tus sen Overijsse en Jezuseik, even ten oosten van Brussel, zijn vele hon derden dode vogels gevonden. Er zijn veel fazanten bij. De procureur des konings (officier van justitie) heeft een officiële waarschuwing aan de bevolking laten uitgaan om de vo gels niet te eten. Waarschijnlijk zijn de dieren vergiftigd. Er wordt een onderzoek ingesteld. „Rare dingen UTRECHT, 20-9. In de Lim burgse gemeente Heel is by „Ja. Dat vroeg ik hem ook. Als verklaring gaf de heer Maiers, dat hij gewoon gefascineerd was bij de aanblik van al dat mooie speelgoed. Flauwekul natuurlijk, doch een be ter excuus kon hij blijkbaar niet verzinnen. Enfin, we konden hem niets anders in de schoenen schui ven dan het zioh bevinden op ver boden grond en lieten hem gaan. Maar mij gaf het te denken. En toen ik dat idee kreeg, waarover straks meer, verbond ik dit aan 't geheim zinnige gedrag van de heer Maiers achter de villa. Wat had hij daar te zoeken? Ongetwijfeld had hij een gegronde reden om er te gaan kij ken. Of spioneren, als u dit liever wilt. Voeg daarbij nog het feit, da.t tot tweemaal toe een aanslag op Maiers was gepleegd, dan kom je tot de conclusie, dat meneer Maiers waarschijnlijk ook wat te maken had met deze affaire. Tussen haak jes: hij zit momenteel ook achter slot en grendel." De journalist schreef ijverig en knikte. „Die snuiter heb ik eigenlijk nooit erg vertrouwd. Zijn sulligheid was me een beetje te dik opgelegd." Holwerf glimlachte. „Dat hebt u dan wel goed gezieq: Maiers is een uiterst gevaarlijk mannetje. Maar laat ik verder gaan. Inspecteur Balk en ik gingen terug naar het Henge lose bureau. Zodra het gestolen speelgoed terecht was. zou het ver voerd worden naar het politiebureau en ik zou daarvan terstond bericht krijgen. Dat bericht kwam enkele dagen later in de late avond. Ik reed onmiddellijk naar Hengelo en be keek het speelgoed: houten treinen bestaande uit een locomotief en drie wagons. Maar behalve dat er in ie dere doos zes complete treinstellen zaten, waren er ook nog eens zes lo comotieven in. Toen ik de locomotie ven op de hand woog, vermoedde ik een gewichtsverschil. Op een weeg schaal constateerde ik, dat het ver schil inderdaad bestond, variërend van veertig tot vijf en vijftig gram. Op dit moment wist ik één ding ze ker: zes locomotieven hadden een massieve cylinder, de andere zes een holle. We controleerden het en maakten de zes holle cylinders open. Het waanzinnige idee, dat ik op het stationsemplacement van Hengelo had gekregen, bleek helemaal niet zo gek, maar waarheid: de holle cy linders bevatten zakjes heroïne, buis jes LSD-tabletten en ampullen mor fine. Intussen zijn alle holle cylin ders geopend en met wat we boven dien in de villa hebben gevonden, bedraagt de totale waarde van de buit wekaminen en andere verdo vende middelen rond een miljoen gulden. We hebben hier in Dorrin gen acht man in arrest en in Rot terdam, waar in de afgelopen nacht gelijktijdig een razzia is gehouden, nog een aantal mensen, waaronder een paar kopstukken. Nu noem ik verder voorlopig geen namen en ik wil ook niet, dat u de naam Maiers vermeldt. U hebt vandaag een pri meur - dat is overigens met toestem ming van inspecteur Manussen van de afdeling verdovende middelen in Amsterdam - maar namen noem ik verder niet. Ik kan u enkel nog zeg gen, dat de leider, de eigenlijke gro te baas zich in Dorringen in de cel bevindt. Terwijl u hier zit en van mij bijzonderheden krijgt, wordt hij ongetwijfeld al met bekwame spoed naar Enschede gebracht om elk mo gelijk contact met de andere zeven te voorkomen. Overigens, we heb ben hier niet voldoende permanente opbergruimte voor deze heren, dus de rest gaat vandaag of morgen ook wel elders heen." Radstaak had ijverig zitten schrij- venen toen de rechercheur zweeg. zei hij: „Maar dat is een geweldig sukses, meneer Hoolwerf." De aangesprokene knikte beschei den. „Op z'n tijd hebben wij wel eens geluk, meneer Radstaak." Deze begon te glimlachen. „U had het over „geen namen noemen". Zal ik eens een gokkie wagen? U bent politieman, ik ben journalist. Maar ergens hebben wij raakvlakken, niet veel, maar toch een paar. Zal ik u de naam van de leider noemen? Er gens kan ik ook combineren en de duceren, zoals Sherlock Holmes het noemde. De leider is natuurlijk Piet Maiers, de zogenaamde rentenier. Het mannetje dat ik - ik zei het u al - nooit erg heb vertrouwd." Op zijn beurt begon Hoolwerf te lachen. „Ergens mag ik u, meneer Radstaak. We hebben in het verle den af en toe verschil van mening gehad, maar ik mag een krantenman wel, die zelf zijn hersens op de juis te wijze gebruikt. Goed. U hebt het geraden: het is meneer Maiers, het eerzame renteniertje. Maar de duivel hale je, meneer Radstaak, als je zijn naam vandaag in de krant zet. Dan is dit het laatste, wat u ooit van me te weten komt Een week later hadden Manussen en Hoolwerf de hele zaak rond. Zes en twintig mensen werden naar di verse huizen van bewaring gebracht en toen deze veilig achter slot en grendel zaten, slaakten de beide po litiemannen een zucht van verlich ting. De kranten hadden het bericht van de twee razzia's en de daaruit voortvloeiende arrestaties met grote opmaak op de voorpagina gebracht en van rechercheur Hoolwerf was zelfs een foto geplaatst: „De Dor- ringse rechercheur, die op het bril jante idee kwam". (wordt vervolgd) een zwakzinnigeninrichting met gemeentelijk fiat en pro vinciale garantie voor rente en aflossing een verpleegstersflat gebouwd, die qua opzet ruim dubbel zo groot is als waar voor in mei 1970 ministeriële goedkeuring werd verleend. De bouwkosten blijken ruim drie maal hoger (12.7 miljoen) dan was toegestaan (ruim vier mil joen). Zonder goedkeuring, maar wel met fiat van de ge meente en garantie van pro vincie, werd bij de inrichting ook nog een zwembad van 2.4 miljoen gulden gebouwd. Mr. L. Andriessen, secretaris van de Nederlandse Unie van Zie kenfondsen, signaleert deze „klandestiene activiteiten" in het maandblad van de Unie onder het motto „Er gebeuren in de ivereld van onze gezond heidszorg rare dingen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7