RESTAURATIE SINT LIEVENS MONSTERTOREN GEREED STREEKNIEUWS Patiënten uit Wolfheze bezochten tijdens vaartocht de Zierikzeese haven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 september 1972 Nr. 21153 „Een dikke lor en als een huis ZIER1KZEE, 20-9. Met een variant op het bekende liedje „In Holland staat een huis", zon men nu kunnen zingen „In Zierikzee staat een toren". Die toren is ove rigens al heel oud want hij werd „gefonderd" in 14-54. Maar vandaag is deze „dikke" Sint Lievens Monster toren eigenlijk weer zo nieuw als een pas uit de stei gers verrezen huis. De toren was ook nooit tevoren zo „huiselijk" als nu, want voor het eerst in zijn veel bewogen bestaan is de toren - net als een hnis - geheel water- en winddiclit. De gedurende de laatste vyftien jaar zo deskundig uitgevoerde ingrij pende restauratie heeft namelijk me de als resultaat gehad dat de vroe gere „travee", de oorspronkelijke verbinding met het kerkgebouw, ge heel werd dichtgemetseld. Dat betekende in de praktijk dat een „gat" van 18 bij 6 vierkante me ter moest worden dichtgemetseld. De immense opening werd gevuld met niet minder dan 40.000 metselstecn- tjes, geen „gewone" metselsteen, maar oude Utrechtse stenen. En om de vergelijking met een huis verder door te trekken: dat zijn stenen ge noeg om een complete woning en nog eens een garage daarbij te bouwen. Zierikzee weet het nog wel: wind, regen en sneeuw hadden altijd vrij spel in de toren. Vroeger werd zelfs in de toren wel sneeuw geruimd. Het is allemaal definitief voorbij, want niet alleen de travee werd dichtge metseld, ook de monumentale boog vensters werden afgesloten. Dat ge beurde op zeer speciale wijze: met in lood gevatte glaspanelen van pers- plex. Onbreekbaar glas in de vorm van glas-in-lood. De torenrestauratie werd deze week definitief afgesloten. Het voor ons land unieke bouwwerk torent in vol le glorie en in nieuwe pracht om hoog. Van een zeer imponerende ruimtelijke pracht en monumentale kracht getuigt nu ook het inwendige van dit toch altijd in zekere zin wat bizarre torengebouw. Waar nog niet zo lang geleden een tochtige en om te verblijven in vele opzichten on prettige ruimte bij binnenkomst de bezoekers een weinig stijlvol onthaal bood, is thans door de afsluiting naar buiten een sfeervolle en bijzonder wijdse ontvangsthal ontstaan. Een eerste indruk: welk een unie ke mogelijkheden voor bijzondere entvangsten, voor exposities, voor het geven van muziekavonden. In dit benedengedeelte werden Doornikse hardstenen tegels op de vloer aan gebracht dat wil zeggen: een ruimte van f20 vierkante meter. Restauratieploeg uiteen Een heel andere kant van het ge reedkomen van de torenrestauratie is de menselijke factor. De afsluiting van het werk betekent namelijk ook het uiteenvallen van de restauratie- ploeg. Veelzeggend is in dit opzicht het opschrift dat dezer dagen op de bouwkeet op het torenterrein te le zen was: „monumenten vergaan in Zierikzee, maar wij gaan in de w.w." Een rechtstreekse „kreet" van de torenwerkers Uitvoerder de heer S. Peene, ge durende tien jaar belast met de da gelijkse leiding van de restauratie, betreurt het bijzonder dat „zyn" mannen uit een moeten gaan. „Het is uiteindelijk een groepje specialisten dat nu de w.w. of de nieuwbouw in moet". Deze situatie bevreemdt hem, temeer omdat er nog altijd genoeg te restaureren valt, zoals bijvoorbeeld de toren van Goedereede. Een opknapbeurt van deze toren-is zeer dringend nodig. Het bestek ligt gereed, maar er wordt geen geld De restauratieploeg voor het laatst hijeen in het hartje van het zo gron dig gerestaureerde torenlichaam. voor beschikbaar gesteld. En wat te denken van de Nobelpoort, aldus de uitvoerder. Uitvoerder Peene het werk is gedaan. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). De heer Peene heeft met zijn men sen - van het aannemingsbedrijf fir ma Versluijs, Middelburg - vele ja ren met grote liefde voor het werk, steen voor steen en van „hoog tot laag" gewerkt" aan de oude St. Lie ven. Door elkaar genomen werd er regelmatig gerestaureerd met tien mensen. Voor de heren H. J. Dorre man en J. Kouwenberg te Zierikzee is het gereedkomen van het karwei in 't bijzonder wel het bereiken van een persoonlijke mijlpaal, want bei den waren van de eerste tot de laat ste minuut dagelijks werkzaam bij de restauratie, dat wil zeggen vanaf oktober 1957 tot nu. Voor al deze restauratiespecialisten betekent de voltooiing van het werk tevens ont slag. Dat geldt onverminderd ook voor de beeldhouwers Van Strien, Kemperman en Simonis. Passende „lijst" nodig Voor alle bij de restauratie betrok kenen betekent de voltooiing van het werk een definitief afscheid van het eeuwenoude bouwwerk. Voor de toren breekt echter een nieuw tijd perk aan. De St. Lievens Monster staat daar als een wijze „wachter" en ziet als zodanig over de eeuwen heen terug, maar ook wel degelijk vooruit. De toren „wacht" daarbij als het ware op een logische voltöoiïng van de directe omgeving: het terrein rondom zou dringend moeten wor den aangepast. De plannen hiervoor liggen gereed maar zoals bekend dreigt uitvoering ervan in het slop te geraken door de gerezen controverse tussen gemeente en Hervormde ker- kcraad. Het grandioze herstel van de toren kan worden gezien als een monu mentaal pleidooi voor „verstandige praat" tussen de instanties. Onge twijfeld zou het in hoge mate betreu renswaardig zijn Avanneer de directe omgeving van de toren afbreuk zou blyven doen aan het monumentale bouwwerk. Om het juweel van de toren dient immers een passende lyst te komen. Over dc bestemming van de toren in de tóekomst zijn nog geen plan nen bekend. Het aloude monument, in volle glorie hersteld, vraagt ech ter duidelijk om een bestemming, al thans een in goede banen geleide mogelijkheid tot regelmatige bezich tiging. Een „open dag" zou al velen kunnen bewegen tot een bezoek aan de toren. Een bezoek dat ongetwij feld voor velen een ongekende bele venis zal vormen. Albert de Klerk speelt te Oude Tonge Men schrijft ons: Door de Stich ting Kerkconcerten Goeree en Over- flakkee is voor deze maand een or gelconcert georganiseerd te houden op het Frobenius-orgel in de Neder lands Hervormde Kerk te Oude Ton ge en wel door Albert de Klerk op zaterdag, 23 september. Albert de Klerk werd in 1917 te Haarlem uit Vlaamse ouders gebo ren. Reeds toen hij 16 jaar oud was, werd hij benoemd tot organist van de St. Jozefkerk te Haarlem, als op volger van Hendrik Andriessen. Te gelijkertijd ging hij naar het conser vatorium te Amsterdam, waar hij in 1940 zijn eindexamen voor orgel „eum laude" deed, met een onder scheiding voor improvisatie, terwijl hem twee jaar later de „Prijs van Uitnemendheid" en de Toonkunst- prijs werden toegekend. Voor zijn spel op kleine orgels ontving hij in 1962 de Edisonprijs. Albert de Klerk is hoofdleraar voor orgel aan het Amstei-dams Conservatorium en sinds 1956 stadsorganist te Haarlem. Het concert dat hij zaterdag a.s. hoopt te geven op het prachtige Fro benius-orgel te Oude Tonge, belooft heel mooi te worden. Het programma vermeldt onder andere werken van Zipoli, Scarlatti, Mozart en hemzelf. ZIERIKZEE Officiële catalogus postzegeltentoonstelling Deze week verscheen de uitstekend gedocumenteerde officiële catalogus voor de op zaterdag 7 en zondag 8 oktober aanstaande in het sportcen trum „Onderdak" door de intern, ver. „Philatelica", afdeling Schou- wen-Duiveland, te organiseren Post zegeltentoonstelling 1972. Het programma voor de twee ten- toonstellingsdagen luidt als volgt: Zaterdag 7 oktober: 10.00 uur offi ciële opening door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee; 11.00- 22.00 uur tentoonstelling voor pu bliek geopend; 19.00 uur bekendma king der door de jury toegekende be kroningen; 20.00 uur trekking der loterij. Zondag 8 oktober: 10.00-16.00 uur tentoonstelling voor publiek geopend; 15.00 uur bekendmaking uitslag b£- zoekei-s-enquête. De uitgebreide tentoonstellingsca talogus is voorzien van een inleidend woord door burgemeester De Mees ter, en een ten geleide van de afde lingsvoorzitter de heer J. A. Rotte. In de ruime sporthal van „Onder dak" zullen 300 kaders worden ge toond. De tentoonstellingscatalogus geeft verder onder de titel .Bouwstenen voor de postgeschiedenis van Zie rikzee" een bijzonder interessant overzicht over de geschiedenis van het postwezen alhier vanaf 1584. Dit historische overzicht is verlucht met enige oorspronkelijke oude illustra ties, zoals bijv. een portlijst van Zie rikzee uit 1827. Verder werd een ar tikel opgenomen van B. C. van Tien hoven, secretaris van de I.V. Phila telica afdeling Goes, over 200 jaar briefvervoer van en naar Zierikzee. N.V.V.-afdeling Sch-D'land en Flakkee Op zaterdag 7 oktober organiseert de N.V.V.-afdeling Schouwen-Dui- veland en Flakkee een voorlich- tings en kontaktbijeenkomst, die ge houden wordt in „De Ark" te Re- nesse. Als spreker treedt op de N.V.V.-secretaris de heer W. Kok, met het onderwerp: „De werkgele genheid zou in algemene zin behan deld moeten en zo mogelijk nader bezien moeten worden vanuit de si tuatie van een groen middengebied." Voor de vrolijke noot zorgt na de pauze het kabaret Koos v. d. Velde. Ouderavond R.S.G. „Prof. Zeeman" Op maandagavond 2 oktober aan- staande wordt in het schoolgebouw aan de Manhuisstraat een ouder avond belegd door de oudercommis sie van de rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman". Op de agenda staat onder andere bestuursverkiezing. Volgens rooster zijn aftredend mevr. J. van Oeve- ren-Gaanderse en de heer M. F. de Vos, beiden niet herkiesbaar en de heer J. van der Maas, herkiesbaar. Door de commissie worden als kan didaten voorgesteld mevr. G. F. J. Visser-Groenendal te Nieuwerkerk, de heer W. F. Schell te Zierikzee en de heer J. v. d. Maas te Oosterland. Het tweede gedeelte van deze avond zal bestaan uit twee inleidingen te geven door de docenten de heren R. Keizer over de moderne wiskunde en J. P. H. van de Riet over het vak handvaardigheid. Aangehouden Op verzoek van de Rijkspolitie te Zierikzee zijn in Barendrecht aange houden J. B. B. en A. J. E„ beiden uit Rotterdam. Zij worden ervan verdacht een mobylette, staande bij het R.T.M.-station in Zierikzee. ont vreemd te hebben. De eigenaar of eigenares van de mobylette is nog onbekend. Bij nader onderzoek bleek ook dat deze jongens op het eiland met een slengun hadden gejongleerd. De stengun is inmiddels in beslag genomen. Aanrijding Dinsdagmiddag half zes had op de Scheepstimmerdijk - Sas - Zille een ongeval plaats tussen een personen auto en een motorfiets. De bestuur der van de personenauto. J. S. B. uit Zierikzee gaf toen hij linksaf wilde slaan geen richting aan. Hierdoor reed J. H. Z. frontaal op de achter zijde van de auto. Dc bestuurder van de motorfiets liep hierbij een lichte verwonding op aan zijn voet. Sportsuccessen voor wachtmeester Op de te Nijmegen gehouden na tionale sportwedstrijden van de Ne derlandse politie behaalde de wacht meester J. van Elzelingen van dc groep Zierikzee op de 800 meter B- klasse in een tijd van 2.04.1 het kam pioenschap van de Nederlandse po litie in die klasse. Op de te Utrecht gehouden sport wedstrijden van het district West van de Nederlandse politie behaalde genoemde wachtmeester bij deze at letiekwedstrijden op de 1500 meter een tweede plaats in een tijd van 4.18.2 en op de 3000 meter een twee de plaats in een tijd van 9.38.6. Hier mede kwam de sportvereniging Luc- tor van de rijkspolitie in het district Middelburg landelijk op de derde plaats. BURGHSLUIS Afscheid opstapper reddingboot De oud-havenmeester, tevens op stapper van de reddingboot „Presi dent Jan Leis" en vroegere redding boten van de Kon. Zuid-Holl. Mij tot Redding van Schipbreukelingen, waaronder de „Blankenheim" en de „Prinses Juliana", de heer C. A. Overbeeke, neemt vrijdag afscheid van zijn mede-bemanningsleden en van de directie van de Maatschappij. Daartoe wordt vrijdag 22 september des namiddags in hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh een speciale bijeenkomst gehouden. HAAMSTEDE L.R. „Westelijk Schouwen" op reis De Landelijke Rijvereniging „Wes telijk Schouwen" trekt dit weekend er weer eens op uit. Het doel is Dru- nen, waar bij de Drunense duinen de prachtige manege „De Hoge Heide", eigenaar de heer P. Mommersteeg, is gelegen. Aldaar zullen de leden van de Westschouwse rijvereniging en dat zullen er voor deze trip een 20-tal zijn, een paar gastvrije dagen doorbrengen. Het vertrek is gepland op zaterdagmorgen 5 uur, wanneer de vrachtauto's van Gebr. Hendrikse de paarden op komen halen. In dit mooie Brabantse duingebied zullen de amazones en ruiters een aantal tochtjes maken, waarna de terugreis zondagavond weer wordt aangevan gen. RENESSE Gestaagd Aan de landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het examen bosbouw (houtteeltkundige richting) de heer E. P. v. d. Hoeven te Renesse. SCHARENDIJKE Leerlingen Chr. Nat. School zagen drukkerij Naar aanleiding van de vraag „Hoe maken ze nu een krant?", brachten de leerlingen van klas 5 en 6 maandagmiddag jl. een bezoek aan" de drukkerij te Zierikzee. Allereerst werd een kijkje geno men in de redactiekamer. Hier zag en hoorde men de werking van een telex en werd tevens verteld waar het wereldnieuws vandaan korpt. Onder leiding van de heer Van ZIERIKZEE, 20-9. „Opvallend ge zellig" zyn woorden die de sfeer ty peren dinsdagavond aan boord van de m.s. Orca van Redery Flevo te Harderwyk. Deze avond waren er jongere geestelijk gehandicapten uit het protestants-christelijk psychia trisch ziekenhuis Wolfheze te Wolf- heze. Ansichtkaarten van Zierikzee, zang van de Ouwerkerkse zondagsschool, een boekje van VVV en presentjes van de Hervormde Vrouwenvereni ging uit Ouwerkerk waren belangrij ke ingrediënten van een spontaan aangeboden recept als intermezzo op de vakantietrip van de ge-importeer de Wolfhezenaren. De kinderen van de zondagsschool uit Ouwerkerk zongen voor het eerst „buiten de deur". In alle maten en leeftijden. Cathy, Louise, Ineke, Jea- net, Jacqueline, Josien, Jaenet, Cora. Marja, Wim, André, Peter, Johnny, Marco, Rini, Peter, Rien, Wim, Erna, Diana en Marco. De eenvoudige lied- Vessem ging men vervolgens naar de zetterij en maakte men kennis met „loden regels". De leerlingen kregen hier deskundige uitleg. Hierna werd getoond, hoe een foto in de krant verschijnt en hoe het nieuws en advertenties in de krant hun plaats krijgen. Tenslotte ging men naar de pers waar de krant gedrukt werd. Tot hun verbazing zagen de leerlingen, dat dezelfde pers ook vouwt en snijdt en men kon er bijna niet ge noeg van krijgen om alles te bekij ken. Op een vraag: „Waar worden ge boortekaartjes gedrukt?" gingen de jongens en meisjes weer naar een andere afdeling. Zo was jl. maan dagmiddag de drukkerij enkele uren a.h.w. „bezet" door de leerlingen, die tot slot een pas klaargekomen krant mee kregen. Nadat de heer Van Vessem een at tentie aangeboden kreeg, ging een ieder tevreden en nog zeer onder de indruk van hetgeen men gezien had, naar huis. BROUWERSHAVEN Opbrengst collecte De kollekte voor de kankerbestrij ding te Brouwei'shaven heeft opge bracht het mooie bedrag van f700,04. ZONNEMAIRE Opbrengst P.I.T.-coliecte De opbrengst van de collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront bedroeg in Zonnemaire 1' 64,75. Allen die hieraan meege werkt hebben hartelijk dank. NIEUWERKERK Bijeenkomst Ger. Bijbelstichting De Ger. Bijbelstichting heeft een samenkomst uitgeschreven tegen donderdag 21 september a.s. in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente Als voorganger treedt op ds. C. He geman te Tholen. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. BRUSSEL. Ook op de Israëlische ambassade in Brussel heeft men een brief, „geladen" met springstof ont vangen. Deze brief was verzonden vanuit Amsterdam, zo heeft het par ket van Brussel woensdagmiddag bevestigd. jes die de jongens en meisjes zongen kregen telkens een enthousiast ap plaus, vroegen om door de patiënten te worden meegezongen en zelfs meegenomen muziekinstrumenten werden er bijgehaald. Het was het helemaal met de sfeer aan boord. De zondagsschooltouwtjes waren in han den van de dames M. N. Kuijper- Vijverberg, T. C. Stoutjesdijk-Wil- brink, T. J. de Jonge-Saman, J. Kaa ij steker-Verwest. Gezellig kado-papier sierden de pakketjes van de Hervormde Vrou wenvereniging. Een heerlijk stuk zeep en een zakdoek verrastten de patiënten. Hiervoor waren present de dames B. v. d. Sande-Helmstrijd, H. A. den Boer-Lukus, H. Hille- brand-Padmos, P. Bakker-Kuijper. Als vaste klanten waren er ook deze avond weer mevrouw L. v. d. Sluis-Bij de Vaate met een team van het Zierikzeese Rode Kruis Korps en de heer J. K. Joppe namens Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee. Een kijkje in de „ontvangsthal" vanaf een der balustraden. Foto: kliniek Neder Veluwe, één van de vele gebouwen en paviljoen* die samen het immens grote ziekenhuisterrein vormen van het prot.-chr. psy- chiathisch ziekenhuis Wolfheze te Wolfheze en vele hectaren omvangrijker is dan het gelijknamige dorp. Van de ruim 800 verpleegden waren er 2 x 36 in Zierikzee in het kader van een vakantievaartocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3