EEN BUITEN-ZEEUWSE STEM OVER DE CEWESTVORMINC Horeca voelt niets voor Olympiade Meer wereldvoedselproduktie in 1971 A.R.-, C.H.U,- en K.V.P.-bestuurders GOES, 16-8. Voor do gezamenlij ke verenigingen van gemeentebe stuurders van A.R., C.H.U. en K.V.P. sprak in de Prins van Oranje te Goes jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Amstel veen, voorheen burgemeester van Vianen en van Wolfaartsdyk. Zijn onderwerp bestond uit twee delen: de mogelijke reconstructie van het ^openbaar bestuur en de openbaarheid in dat bestuur. Schou- wen-Duiveland was op die vergade ring redelijk vertegenwoordigd. De heer Beelaerts kan ondanks zijn jeug dige leeftijd, wel worden gerekend tot een der subliemste sprekers en knapste gemeentebestuurders van ons land. Drs. Beelaerts die zich volgens drs. Dijkgraaf wethouder van Goes wat vaag over de gewestvorming had uitgelaten, bleek daarvan toch wel een groot voorstander. Vooral in de gemeente Amstelveen had hij de voordelen daarvan, boven die van talrijke gemeenschappelijke regelin gen gezien en ondeiwonden, „Maar we raken en zijn teveel in gebed in ons eigen cultuurpatroon en zullen nu alles in beweging is, de reconstructie van het openbaar bestuur er toch moeten komen en is bezig te komen," aldus de spreker. De mening in Zeeland Wethouder Jumelet van Bruinisse vond het vreemd, dat men in Zee land unaniem de gewestvorming af wees. Hoe had spreker zich dan de grenzen van dat gewest gedacht? Hij had eerder nog op Flakkee ge meend te mogen constateren, dat de bevolking daar anders geaard is dan op Schouwen-Duiveland. Een Gre- velingenschap c.q. een gewest van Zeeuwse eilanden annex Flakkee en West-Brabant, zou een moeilijker te besturen geheel vormen, dan nu de provincie. Drs. Beelaerts deelde deze mening niet. Dat men in Zeeland nog weinig oog heeft voor gewest vorming weet spreker aan het feit, Advertentie STERK EN DEGELIJK dat men overal in Zeeland een fik se herindeling van gemeenten ach ter de rug heeft. Men had daardoor geen tijd om over gewest vorming te denken. De veranderingen in het be stuur zouden wel geleidelijk niet schoksgewijze moeten gaan. Ook van meer betrokkenheid van de gewone burger bij het bestuur van de overheid toonde spreker zich een voorstander. De burger mag en moet weten, wat hem bestuurlijk boven het hoofd Voor al I uw vl[__ DAM 9 LÊNGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE DEN HAAG, 18-9. De Olympiade is uit ondernemingsstandpunt geen koek meer om begerig naar te hap pen, zelfs in de vereenvoudigde op zet van staatssecretaris Vonhoff zou de organisatie nog een investering vergen, die door de inkomsten bij lange na niet gerechtvaardigd kan worden. Deze conclusie wordt getrokken in het hoofdartikel van het weekblad „Horeca" naar aanleiding van de Olympische Spelen in München. Uit alles blijkt volgens Horeca, dat de kassa's in München in tegen stelling tot de hooggespannen ver wachtingen, niet meer dan een be scheiden geklingel hebben laten ho ren. De grootste ontnuchtering heb ben volgens het vakblad voor de Horeca de restauranthouders in de Beierse hoofdstad ervaren. Zelfs die op en rondom het Olympiadeterrein haalden niet de verwachte „omzet ten van hun leven". In de meeste ge vallen bleven de omzetten in het Olympische seizoen twintig tot veer tig procent beneden die in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. MÜNCHEN. De Olympische Spelen van München zijn de meest drama tische geweest in de geschiedenis. Misschien daardoor willen velen toch een herinnering aan deze spelen be waren in de vorm van Olympische vlaggen, die grif van de hand gingen voor vijftig gulden per stuk. hangt en moet daar inspraak in kun- hebben. Enquetering kan daarvoor een goed middel zijn, maar dan wel een „goede" enquetering. Geheime rapporten moeten niet te lang geheim blijven, of eigenlijk he lemaal niet meer voorkomen. Voor zichtigheid is echter wel geboden. De overheid moet niet' schaakmat wor den gezet door pressiegroepen." De bijeenkomst stond onder lei ding van de heer H. Eversdijk te Heinkenszand. Zwitserse politieman ensceneerde ongeluk MARTIGNY (ZWITSERLAND), - 18-9. Marcel Carron, een 28-jarige Zwitserse ex-politieman, is maandag tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens een geënsceneerd auto-ongeluk, waarbij zijn twee kinderen om het leven kwamen en zyn vrouw ernstig werd gewond. Volgens de openbare aanklager had Carron in april 1971 zijn auto in een ravijn laten storten, maar was hijzelf op het laatste nippertje uit de auto gesprongen. Het vijfjarig dochtertje en het tweejarig dochter tje van Carron verloren het leven, maar Carrons vrouw kwam in een struik terecht en overleefde het „ongeluk", zij het dat zij ernstige verwondingen opliep. Dé bedoeling van Carron was, de verzekerihgsuitkering geheel in ei gen zak te kunnen steken. De rechtbank heeft Carron schul dig bevonden aan moord en aan po ging tot oplichting. Collectiev^ schuld bij verkeersramp Breda? BREDA, 18-9. De officier van justitie te Breda, mr. J. Korsten, vindt het uit ethisch oogpunt recht vaardiger te spreken van een col lectieve schuld aan de grote ver keersramp bij Princenbeek, die op 25 augustus het leven kostte aan 13 verkeersdeelnemers. Er is een kans, dat hij in het geheel geen strafver volging zal instellen. De verzekeringsmaatschappijen houden volgens hem het recht, op grond van het proces verbaal een civielrechtelijke procedure in te stellen om te proberen zo een deel van de schade te verhalen op een aantal betrokkenen. De verzekeringsmaatschappijen hebben laten weten niet zonder meer aan alle betrokkenen een volledige schadevergoeding te geven Na de verkeersrampindertijd bij Schiphol gebeurde dit wel. Bonilskaderleden j over Enka-conflict EMMEN, 19-9. De kaderleden van de vier bonden hebben tijdens een vergadering, maandagavond in Em- men, een resolutie opgesteld naar aanleiding van het Enka-conflict in Breda, Zij menen dat in iedere plaats van een Akzo-vestiging commissies moe ten worden gevormd, bestaande uit leden van de bonden. Deze leden moeten zich dan beraden over even tuele acties, die in de gezamenlijke Akzo-bedrijven zouden moeten wor den gevoerd, indien de raad van be stuur van Akzo het structuurplan van 6 april jl. zonder meer tot uit voering zou brengen. NOS verslaat koninklijk bezoek aan Zuid-Slavië HILVERSUM, 18-9. He bezoek dat koningin Juliana en prins Bernhard van woensdag 20 tot en met zaterdag 23 september aan Zuid-Slavië bren gen, zal door het NOS-journaal wor den verslagen. Een filmploeg zal daarvoor de reis meemaken. Voor de verschillende actualiteitenrubrieken van de radio zal Link van Bruggen voor een verslag van het koninklijk bezoek aan Zuid-Slavië zorgen. Ook zal de NOS-radio in een aan tal - meest korte - documentaires in gaan op verschillende culturele, poli tieke en andere aspecten van dit land. Geschenk voor Amsterdam AMSTERDAM, 18-9. Ter gele genheid van het 700-jarig be staan van de stad Amsterdam in 1975 heeft burgemeester Samkalden het eerste „buiten landse" geschenk namens het gemeentebestuur aanvaard. - Het cadeau is een gastconcert door de Berliner Philharinoni- ker, dat in november 1975 zal worden gegeven. Het werd de burgemeester aangeboden door de beleggingsmaatschappij Rembrandt Park N.V. ter gele genheid van de voltooiing van het kantoorcomplex Rem- brandtpark. Van deze maat schappij is een aantal Duitse maatschappijen aandeelhouder. DODELIJKE ONGELUKKEN OISTERWIJK. In de observatie kliniek voor zwakzinnigen „De Hondsberg" in Oisterwijk (N.Br.) is de 14-jarige patiënt Roland Molthof uit Woerden door rookverstikking om het leven gekomen. Hij lag ter observatie alleen in een houten ba rak. MIDDELBURG. In Middelburg is zondagavond de 26-jarige R. Leijnse met zijn auto in het water gereden. Een snelle reddingsactie had geen succes. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. BREDA. Bij een verkeersongeluk in Breda is de 27-jarige J. de Kort uit die plaats om het leven gekomen. Zijn echtgenote werd ernstig gewond Het ongeluk gebeurde doordat de heer De Kort te hard door een scherpe bocht reed. Hij verloor de macht over zijn stuur en kwam met zijn wagen tegen een boom terecht. HENGELO. De 40-jarige mecha nicus B. H. Strikker is in zijn woon plaats Stad-Delden (bij Hengelo) om het leven gekomen, toen hij met zijn auto voor een flauwe bocht op het linker weggedeelte raakte en daar in botsing kwam met een tegenligger. UTRECHT. De 82-jarige D. Drost uit Wilnis (ten noorden van Utrecht) is in zijn woonplaats in het riviertje de Geer terecht gekomen en ver dronken. De oude man die een zwer vend bestaan leidde, was vermoede lijk onder invloed van sterke drank. WASSENAAR. Bij het spelen in een garage is de 12-jarige R. Lonk- huyzen uit Wassenaar om het leven gekomen, toen een auto van een hef- brug gleed en hem tegen de muur drukte, zo heeft de Wassenaarse po litie, eerst nu bekend gemaakt. „Flitsen" uit het buitenland m De Amerikaanse senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat voor ziet in strengere straffen voor perso nen die misdrijven begaan tegen bui tenlandse diplomaten. Zo wordt op moord of doodslag levenslang ge steld. Ook ontvoerders kunnen le venslang krijgen. SYDNEY. In de drukke straten van Sydney zijn twee bommen ont ploft. Vijftien mensen raakten ge wond en aan huizen en winkels werd veel schade aangericht. BADEN-BADEN. West-Duitsland onderhandelt met de Sowjet-Unie over de verkoop van graan, zo heeft minister van landbouw Josef ErtI zondag in een radio-interview gezegd Vanguard-leider niet naar conferentie BELFAST, 19-9. William Craig, leider van de extremistische protes tantse Vanguard-beweging, is niet bereid deel te nemen aan de ronde tafelconferentie over de toekomst van Noord-Ierland, die maandag in Darlington begint. De Noordierse ex-premier Brian Faulkner, had Craig voor de conferentie uitgeno digd als „adviseur van de Unionis tische partij". Craig wil niet deelnemen aan ge sprekken die zijn georganiseerd door een bestuur dat hij niet erkent, zo liet een Vanguard-woord voerder weten. Geheime documenten in Frankrijk PARIJS, 18-9. De Franse voormali ge ministeriële raadsman Gabriela Aranda, die dezer dagen in Frank rijk een politiek schandaal heeft ver oorzaakt door met openbaarmaking van geheime documenten te dreigen, heeft zich maandagmiddag in Parijs ter beschikking van de justitie ge steld. Aranda kwam met zijn advocaat, de beroemde Rene Floriot, naar het paleis van justitie in Parijs. Vorige week was tegen Aranda een aanklacht ingediend wegens diefstal en heling van geheime documenten. De politie had hem vergeefs gezocht. Verkeersdoden, grootste leefmilieu-probleem BRUSSEL, 18-9. Het aantal men sen dat jaarlijks op de wereld bij verkeersongevallen om het leven komt is twee maal de bevolking van de Belgische stad Brugge. Dat wil zeggen ver over de 100.000 mensen. „Het verlies van mensenlevens op de weg moet dan ook besohouwd wor den als het grootste leefmilieu-pro bleem van deze tijd". Dat zei maandag in Brussel de voorzitter van de Wereldorganisatie voor het Toerisme en de Automobiel, A. C. Durie. Vrouwenarts verdacht van miljoenenoplichting BRUSSEL, 18-9. Een vrouwenarts in Antwerpen is gearresteerd nadat tegen hem een klacht was ingediend door het Belgische Rizi, het Rijks instituut voor Ziekte en Invaliditeit. De man wordt er van verdacht de Belgische ziekenfondsen voor een bedrag van ongeveer 1,4 miljoen gulden te hebben opgelicht. Hij zou ziekenfondsbriefjes waarop hij geld van de ziekenfondsen verkreeg, in grote aantallen vervalst hebben. Tij denlang zou de arts op die manier bedragen tot 3500 gulden per week opgestreken hébben. Ook ministers praatten over Enka DEN HAAG, 18-9. De ministers Boersma (sociale zaken) en Langman (economische zaken), hielden maan- dagagvond in het ministerie van so ciale zaken in Den Haag een bespre king met bestuurders van de vak bonden, die leden hebben onder het personeel van Enka-Glanzstoff. Minister Boersma zei op de ge- improviseerde persconferentie in de hal van het ministerie o.m. dat hij wel bijzonder teleurgesteld is over het feit dat werkneemsters en werk nemers deze dag het bedrijf in Bre da hebben bezet hij zei er niet op te hebben gerekend, hoewel het hem niet was ontgaan dat er, begrijpelij kerwijs, wel spanningen en onze kerheden waren. Uit auto's gestolen ROTTERDAM, 19-9. De politie in Rotterdam heeft de 58-jarige A. O. uit Den Haag aangehouden. Hij wordt ervan verdacht samen met de 31-jarige slager R. R. uit Portugaal een aantal personenauto's te hebben opengebroken. Zij stalen daaruit goederen van uiteenlopende aard. De waarde bedraagt ongeveer f 30.000,-. De slager was al eerder door de politie ingerekend. Portier toegetakeld met mes ROTTERDAM, 18-9. De portier van een Rotterdamse bar-dancing, de 36-jarige T. Tuitel, is zondag nacht door twee mannen stevig toe getakeld met een mes. De man moest met zeven steekwonden worden op genomen in een ziekenhuis. Htf was maandag buiten levensgevaar. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Het tweetal ging de portier te lijf toen deze de toegang tot de dancing „De Wiek" aan de Westblaak wei gerde. De mannen bewerkten de heer Tuitel met een mes, waarna zij er vandoor gingen. De portier zette de achtervolging in. Na verloop van tijd keerde hij hevig bloedend in de dan cing terug. Ijlings werd hij daarop naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. INGEZONDEN STUKKEN De volleybalsport Geachte redactie, Naar aanleiding van het artikel over de volleybalsport het volgende. De volleybalsport in ons stadje wordt al jaren door een kleinere groep aktief beoefend en deze zijn dit seizoen ook alweer gestart. Delta Sport en Movo, de beide VLAARDINGEN. Nederlands kampioen tienkamp 1972 werd te Vlaardïngen J. van Merode met een totaal van 6703 punten. Op de foto Van Merode in actie tijdens de 1500 meter, die op een bijzonder slechte baan gelopen moest worden. plaatselijke verenigingen hebben al enige toernooien achter de rug en nog niet eens onverdienstelijk kan wel gezegd worden. Na de inge bruikneming van de sporthal kan de volleybalsport aktiever beoefend worden en daar wordt door de ver enigingen hard aan gewerkt. Na 1 oktober spelen Mevo zowel als Delta Sport op vrijdagavond hun thuiswedstrijden in de sporthal. Daar beide verenigingen goede te genstanders zullen krijgen, hoewel nog niet op het niveau van Bekker- veld of Delta Lloyd, maar wel aan elkaar gewaagde ploegen, zullen de ze wedstrijden spannend worden. Eén reden te meer om er eens te gaan kijken. Trainen doet de S.V. Mevo in de Mulockstraat. De heren op maandagavond van 7-9 en de da mes op dinsdagavond van 7-9. -En dit alles onder deskundige leiding. Op trainingsavonden kan men zich opgeven als lid, dit kan telefonisch ook bij J. L. Alofsen, Touwbaan 16, telefoon 3002. Ook volleybal als trimsport wordt in Ziërikzee beoefend. De s.v. Mevo heeft op vrijdagavond van 7-8 een enthousiaste groep trimmers, die best nog enige medespelers willen hébben. Kom gerust eens kijken! L. Sipman wedstr. leidster S.V. Mevo afd. volleybal Medisch Komitee Nederland Vietnam Geachte redakteur, Dezer dagen is opgezet de Werk groep Schouwen-Duiveland van het Medisch Komitee Nederland-Vièt- nam. Het ligt ih onze bedoeling eind oktober op geheel Schouwen-Duive land aktiviteiten te ontwikkelen, ge richt op het inzamelen van gelden voor het Medisch Komitee. De steeds toenemende bombardementsakties op het Noord Vietnamees dijkenstel- sel, noodzaken ons de hulpakties voor het Vietnamese volk te intensi veren. De Zeeuwse bevolking, die uit eigen ervaring, wéét heeft van wat dijkdoorbraken voor afschuwelijke gevolgen kunnen hebben, zal op di verse manieren gevraagd worden nu hulp te verlenen aan een ander volk, dat met deze ramp bedreigd wordt. Op deze wijze zullen wij iets terug kunnen doen voor de wereldwijde hulp die aan Zeeland werd verleend in 1953. Wij roepen iedereen, die ons wil helpen deze akties tot een sukses te maken, zich in verbinding te stellen met ons sekretariaat: Meelstraat 27, Zierikzee, telefoon 01110-2048 (Henk Branderhorst). Op korte termijn zal dan een bijeenkomst wox*den belegd, waarop konkrete aktieplannen zul len worden voorgelegd. Bij voorbaat zeggen wij u hartelijk dank voor het plaatsen van deze op roep. Inmiddels verblijven wij, met de meeste hoogachting, Medisch Komitee Nederland- Vietnam Werkgroep Schouwen-Duiveland Henk Branderhorst (secr.) Nogmaals: Het geslacht Van der Have OOSTERLAND. Naar wij verna- men van de heer C. L. van Es van der Have, Schouteneinde 17 te Put- tershoek, de geestelijke vader van de in 1934 uitgekomen genealogie van het geslacht Van der Have, hebben zich reeds vele afstammelingen van zijn geslacht aangemeld die graag een exemplaar zouden willen bezit ten van een eventuele herdruk van een bijgewerkte stamboom. Er zou den er echter nog wat bij moeten komen, wil het nieuwe boek niet te duur worden. Het vorige, dat 170 bladzijden telt en slechts een oplage van 50 exemplaren telde, kostte in 1934: f 18,50 per exemplaar, wat ge zien de crisistijd toen voor velen een bezwaar was. Nu ligt dit heel wat beter, maar het zou nu niet meer kunnen voor die prijs. Welke prijs het grotere boek gaat kosten zal pas uitkomen als het aantal gegadigden bekend is. Daarbij kunnen nog twee berekeningen worden gemaakt, t.w. een herdruk bv. in ofsett, of een 2e druk, bijgewerkt tot deze tijd. Wan neer de heer Van Es van der Have z.i. genoeg deelname heeft, gaat hij vragenlijsten zenden aan de hem bekende „Van der Have"-adressen. Overigens zou hij nog graag wat adressen binnen willen krijgen van geslachtsgenoten, die graag de nieu we genealogie van hun geslacht wil len bezitten. Zijn adres: Schouten einde 17 te Puttershoek en telefoon nummer 01856 - 1296. L. A. C. ROME, 18-9. De wereld heeft in het afgelopen jaar drie proeent meer aan l^indbouwproduktcn voortgebracht dan in 1970. In dc arme landen was dc toename echter kleiner, in de rijke landen groter, aldus een voorlopige versie van het jaarverslag van dc voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) der Verenigde Naties die maandag is gepubliceerd. De organisatie schat de toeneming van dc produktic in dc ontwikkelingslanden op écn a twee procent. Dat is veel minder dan in voorgaande jaren. Dc doelstelling voor het tweede ontjvlkkclingsdcccnnium is gemiddeld vier procent per jaar. In Noord-Amerika was dc agrarische produktic verleden jaar acht procent groter dan in 1970, in West-Europa ongeveer zes pro cent en in Oceanic bijna drie procent. In Oost-Europa en dc Sowjct- Unic bedroeg de toeneming slechts een procent, voornamelijk door een ongunstige ontwikkeling van dc produktic in de Sowjet-Unie. In Afrika en het Midden-Oosten was de groei van dc produktic bevredigend. In het Verre Oosten, waar in voorgaande jaren een bemoedigende toeneming was geconstateerd, ontwikkelde dc pro duktic ziph verleden jaar teleurstellend, gedeeltelijk als gevolg van dc oorlog in Bangla Desj. India had een betrekkelijk goed jaar, zij het niet zo goed als dc jaren die onmiddellijk aan 1971 voorafgingen. Dc graanvoorraden in India zijn op een zeer bevredigend peil gekomen. In het Latijnsamc- rikaansc gebied deed zich een kleine vermindering van dc produktic voor, voornamelijk tengevolge van slecht weer in Argentinië en Cuba. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4