Hotel „Het Wapen van Burgh" wordt een supermarkt STREEKNIEUWS Installatie raadslid dhr. J. K. Goemans raad Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 september 1972 Nr. 21152 Slag voor verenigingsleven BURGH, 17-9. Vorige week is het hotel „Het wapen van Burgh", eige naar de heer M. C. Koster, in an dere handen overgegaan. Er werd al lang gefluisterd dat het verkocht zou worden, doch het is nu officieel. Nieuwe eigenaars zijn de heren A. Kloet en H. Bouwman, resp. levens- middelenbedrijf en slagerij te Burgh. Beide heren hebben al een half jaar fusieplannen, doch alles stuitte af op verkoopruimte, waarin zowel vlees als levensmiddelen en aanverwante artikelen verkocht zouden kunnen worden. Een verbouwing van de naast elkaar gelegen panden van ge noemde heren zou te lang duren en was uitex*aard onderworpen aan voorschriften. Van het grote hotel wordt straks een. dito grote supermarkt gemaakt, die de grootste van Schouwen-Dui- veland gaat worden. De houten to neel- en uitvoeringszaal blijft, doch wordt in steen gezet en in de ver koopruimte opgenomen. De nieuwe eigenaars en hun gezinnen gaan bo ven de verkoopruimte wonen. Voor het verenigingsleven van Burgh en Haamstede een gevoelige slag, omdat de toneelzaal de groot ste was en ongeveer 260 personen kon herbergen. Ook het toneel zelf voldeed voor b.v. een 35-tal muzi kanten. Gedupeerd hierdoor zyn vooral de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede", de zangvereniging „Nu met Hope", het kinderkoor „Weste lijk Schouwen" de sociëteit „Ons Genoegen" de sportvereniging „DFS". Verder het stembureau en andere verenigingen, die regelmatig gebruik maakten van de grote zaal, waarbij ook nog de jeugdsoos „Big S" ge noemd mag worden in verband met de aldaar gehouden dansavonden. Uitloting verloting Groene Kruis Vrijdagavond heeft in enige ge meenten in Schouwen de uitloting plaats van de verloting die gehouden werd ten bate van de financiering van de aanleg van verwarming in enige Groene Kruisgebouwen. Om bepaalde redenen werd de uitloting, die eerst in augustus zou plaatsvin den, uitgesteld tot september, mede in verband met het feit dat in augus tus nog niet alle loten verkocht wa ren. Aan het eind van de actie bleek dat er ongeveer 8000 loten geplaatst waren. Na aftrek van de kosten, blijft er voor het doel ongeveer vijf- en-vijftig honderd gulden over. Ge let op de kosten die de ombouw van de verwarming met zich mee zal brengen is dat niet bepaald een be drag waar men mee uit zal komen. Een iets grotere reclame voor deze verloting had waarschijnlijk het re sultaat kunnen opvoeren. Deson danks is het bestuur toch dankbaar voor deze bijdrage door de bevolking en de gasten die hier aan meewerk ten. Nieuwe Zeeuwse Culturele Raad Op maandagmiddag 25 september a.s. zal in het gebouw van de Stich ting Zeeland te Middelburg de laat ste vergadering in de huidige samen stelling plaatsvinden van de Zeeuwse Culturele Raad. De ont binding van de bestaande raad betekent dat tegelijkertijd de nieuwe Zeeuwse Culturele Raad de werk zaamheden zal gaan voortzetten. Afdeling Chr. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 26 september wordt in het hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee de eerste seizoensvergade ring gehouden van de Chr. Platte landsvrouwenbond Een causerie over sieraden en edelstenen zal worden gehouden door de heer L. Fabery de Jonge te Goes. Jaarverslag Z.C.R. Voor de Zeeuwse Culturele Raad werd in 1971 een jaar van oriëntatie en heroriëntatie. In dat jaar werd nl. de staf van de raad geheel ver- Ook het Volksonderwijs wordt de dupe en dan niet te vergeten het vrij grote aantal stamgasten, dat de zaak regelmatig bezoekt. Mede de vaste groep vakantiegangers die 's zomers hier hun vrije weken door brachten. Historie Het hotel of herberg in vroegere dagen was al bekend in 1648, toen Lieven Kvijnse Kooman, van beroep „weert" er al een glaasje schonk. Later werd het tevens gemeentehuis en rechtshuis waar op de yephtka- mer de vierschaar zitting hield. Op de rechtkamer werd kort voor 1930 nog zitting gehouden door de zon dagsschool van de Protestantenbond. Het Wapen van Burgh gaat dus uit het dorpsbeeld verdwijnen en daar voor in de plaats komen de moder ne contpuren van een supermarket. Tot 1 januari draait het hotel nog door, doch dan zullen de vakmensen snel met de verbouwing beginnen want voor het seizoen 1973 moet de zaak gereed zijn. nieuwd. Heroriëntatie was nodig om dat het prov. bestuur had verzocht zich te bezinnen op de struktuur van de raad en de plaats van de raad in het kader van de Stichting Zeeland. Een en ander wordt geconstateerd in het deze week versohenen jaar verslag 1971 van de Zeeuwse Cult. Raad. ZIERIKZEE Bejaardenmlddag NCVB Het bejaardenwerk van de NCVB afdeling Zierikzee, organiseert de eerste bejaardenmiddag in dit sei zoen op woensdag 27 september a.s. in het Hervormd Verenigingsge bouw te Zierikzee, aan het Vrije. (Aanvang half drie). Als spreker treedt op ds. J. v. d. Schee, herv. predikant te Zierikzee. Alle bejaar den van 65 jaar en ouder zijn harte lijk welkom. Diefstal scheepsmotor In de afgelopen dagen kwam men tot de ontdekking dat de scheeps motor uit een jacht, liggende aan de Engelse kade, was ontvreemd. De schade bedraagt ongeveer zesduizend gulden. De eigenaar, iemand van el ders, is nog niet ingelicht. De politie stelt een onderzoek in. Toneelvoorstelling Z.V.U. Donderdagavond 2l september a.s. wordt onqler auspiciën van de Z.V.U. in de Zierikzeese Concertzaal een een voorstelling gegeven van het blijspel van Hugh Herbert „Zo'n méisje om in je binnenzak te stop pen", met onder andere Jennifer Willems, John Lanting en Peter Aryans. Toch afbraak gavel Na grondig onderzoek en op ad vies van de architect, is thans toch een begin gemaakt met de volledige afbraak van de gevel van het Appel- marktpand, dat eerder dit jaar zo onstuimig in het nieuws kwam door een instorting. In het pand komt - gelijk bekend - een nieuwe HEMA- vestiging, geëxploiteerd door de heer H. J. Deurlpo. De gevel blijkt niet te redden te zijn geweest; er komt een natuurge trouwe nieuwe copy voor in de plaats. De opening van de nieuwe zaak vindt - zo vernemen wij - plaats op 3 november a.s. Jeugddienst in het kader van de Vredesweek Zondagmorgen 24 september om Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bU uw Nutsspaarbank VERHUUR KLUISLOKETTEN KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.1 15.00 uur. 9.30 uur wordt in de Gasthuiskerk alhier een jeugddienst gehouden, met als thema Vredeeen droom of belofte? De dienst wordt geleid door Wika D. E. Hiensch uit Kloetinge, adviseur provinciaal jeugdwerk. Ver der werken mee J. D. Fierloos uit Goes, orgelen Paul Izeboud en Kees Schoonakker, kornet. Programma bejaardenmiddagen van de N.C.V.B. De N.C.V.B.-bejaardenmiddagen gaan op 27 september a.s. weer be ginnen. (Zie ook elders in dit num mer). Tot het eind van 1972 zijn de data van deze middagen als volgt vastgesteld: 27 september, 11 okto ber, 25 oktober, 8 november, 22 no vember en 20 december, (Kerstmid- WESTENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond 26 september komt de raad van Westerschouwen bijeen voor het afwerken van een 20 pun ten tellende agenda. Uit een voordracht van twee da mes zal een hoofdleidster voor de kleuterschool in Renesse benoemd worden. Ter verbetering van de weg- kruising Serooskerkeweg-Hogezoom- Noordstraat zal van diverse eigena ren grond aangekocht moeten wor den. Het ontwerp tracé recreatiever- deel weg Scharendijke-Renesse zal1 wel stof tot gesprek opleveren. De raad kan besluiten het voetpad langs de slotgracht vap. de N. Landgoed Slot Haamstede aan te kopen. Een voorstel van b. en w. komt in deze vergadering daarvoor in behande ling. Vredesweek 1972 Reeds enkele jaren wordt eV in Haamstede aandacht geschonken aan de jaarlijkse „Vredesweek". De jeugdgroepen van de Hervormde en Gereformeerde Kerk werkten dan samen in deze actie. Voor het jaar 1972 is er enige uit breiding aan dit werk gegeven. De „week" die van 24 september tot 1 oktober gehouden zal worden begint weer met een gezamenlijke Vredes- kerkdienst. Voor dit jaar werken aan de voorbereiding van deze dienst ook de jeugdcommissie's uit Burgh en Renesse mee. Het thema voor de dienst is Macht (eloosheid). Voorganger zal zijn ds. J. de Wit uit Renesse. De dienst wordt gehouden zondag avond 24 september in het Gerefor meerd kerkgebouw te Haamstede, om 7 uur. Er zal een collecte gehouden wor den, die na aftrek van enkele heel kleine kosten, bestemd zal worden voor een doel dat in deze week door het Interkerkelijk Vredesberaad centraal is gesteld. Jongeren die aan de voorbereiding van de dienst wil len meewerken, worden uitgenodigd zaterdagmiddag om 2 uur samen te komen in de Chr. Nationale School te Haamstede. RENESSE Collecte Kon. Wilhelminafonds Voor de collecte t.b.v. het Konin gin Wilhelmina Fonds werd te Re nesse een bedrag opgehaald van f 766,53, een mooi resultaat voor de dames-collectanten. Personeel firma Braber op rejs Vrijdag 15 september jl. maakte het gezamenlijk personeel van de fir ma Braber Groenvoorziening uit Re- nese inclusief de dames de jaarlijkse reis. Omstreeks half acht vertrok men met een bus van de firma Van Oeveren en via de Grevelingendam zette men koers naar Amstei-dam, waar een bezoek gebracht zou wor den aan de FJoriade. In Reewijk werd de reis ondei'broken om een kopje koffie te drinken. Bij de Flo- riale aangekomen bezocht men de prachtige binnententoonstelling waar 24 landen uit de gehele wereld ge tracht hadden elkaar te overtroeven op het gebied van de bloemsierlcunst. Daarna trok men naar het buitenter rein waar, behalve veel op het ge bied van bomen en planten ook aan leg van tuinen viel te bekijken. Om vier uur werd via de Beneluxtunnel de terugtocht aanvaard. In restau rant Eurorama gebruikte het gezel schap, terwijl het, genoot van het im posante schouwspel van binnenva rende schepen, een kop koffie. Ver volgens reed men via de Grevelin gendam terug naar Renese, waar in restaurant Avenue een uiterst ver zorgd diner wachtte. Na de maaltijd werd het pas gebouwde kantoor van de firma Braber bekeken en daarna bleef men in eerder genoemd restau rant nog een poosje gezellig bij el kaar om over de uiterst geslaagde dag na te praten. NIEUWERKERK Verkeersongeval op Rijksweg 18 Maandagmorgen omstreeks 6.20 uur deed zich een verkeersongeval voor op Rijksweg 18, waar op dat moment de heer J. B. uit Vlissingen met een personenauto reed in de richting Flakkee. De voor de heer B. rij dende wagens moesten afremmen toen een auto rechtsaf de Zwanen- burgseweg wilde inrijden. Ook J. B. remde, maar raakte daarbij de macht over het stuur kwijt en geraakte bo vendien in een slip. Het gevolg was dat de auto een slag draaide en met de voorzijde in de richting Zierikzee terechtkwam in een langs de hoofd rijbaan gelegen uitgraving. De auto moest - beschadigd - wor den weggesleept door de kraanwagen van garage Ista te Oosterland. Per- soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. OOSTERLAND Bejaardensoos neemt afscheid van W. Kloote Ofschoon het nieuwe vergadersei Modeshow in Verkoop vroegere vuilnisbelt aan KAVERÖ Borrendomme ZIERIKZEE, 19-9. Op initiatief van de Zierikzeese U.V.V. hebben gisteren (maandag)avond vele bewoners van het rusthuis „Borrendamme" geno ten van een door drie Zierikzeese zaken gepresenteerde modeshow. De ze show van leuke en goed draag bare kleding, waarbij vooral de grote maten goed vertegenwoordigd waren, werd verzorgd door Modehuis Holty, firma Vej-ton (schoenen en tassen) en Maison Drehsen-Poel (bont en hoe den. Voor vele belangstellende da mes en heren uit het centrum, en ook uit de huisjes rondom „Borrendam me", werd de kleding op vlotte wijze gepresenteerd door als mannequins optredende U.V.V.'sters. Dat een en ander bijzonder werd gewaardeerd bleek wel uit het applaus waarmee de fraaiste getoonde combinaties be loond werden. De show werd duide lijk toegelicht door mevrouw Holty. In de pauze werd koffie van het huis geserveerd. Na afloop van deze ge slaagde show kregen de U.V.V.-man- nequins bloemen aangeboden door mevrouw Holty. De U.V.V.-presiden te, mevrouw Der Weduwen, bood op haar beurt mevrouw Holty bloemen aan. De directrice van „Borrendam me", mevrouw De Kok, sprak ten slotte een dankwoord tot alle mede werksters aan deze geslaagde avond en reikte daarbij doosjes versnape ringen uit. Het roos voor „Borren damme" een zeer geslaagde avond. BROUWERSHAVEN, 19-9. Btf de aanvang der gemeenteraadsvergade ring van Brouwershaven, (zie ook elders in dit nummer) werden aller eerst de geloofsbrieven onderzocht van de heer J. K. Goemans te Zon- nemaire, die in de plaats van de heer L. M. Moermond de vacante zetel in de VVD-fractie zal bezetten. De commissie van onderzoek, be staande uit de heren J. A. v. d. Bijl, Ph. van Ast cn C. de Munnik. advi seerde tot toelating als lid van de raad, waarna de heer Goemans de belofte aflegde. Namens de raad en wethouder P. de Moor sprak burgemeester Schou- wenaar een gelukwens uit, waarbij hij nog eens accentueerde, dat het werk van een raadslid steeds in de schijnwerper der publiciteit staat. De kritiek is soms genadeloos en komt dikwijls scherp op de raads leden af. Men moet trachten onge stoord en onbeïnvloed een eigen me ning naar voren te brengen. De ge zagsverhoudingen zijn veranderd, elk raadslid moet zich voor zijn kie zers waar maken. Dit zal vooral in de toekomst een rol gaan spelen nu men aan het begin staat van een gi gantische ontwikkeling. De voorzitter zei te vertrouwen op een goede samenwerking, ook met de raadsleden en het secretarieperso- neel. Eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand werd verleend aan de heer L. M. Moermond. Voorziening vacatures In de ontstane vacatures in de recreatiecommissie, door het vertrek van de heer M. Matthijsse en de be noeming van de heer Van Ast tot wethouder, werden gekozen de he ren C. J. de Munnik en P. C. van Hattum. De raad ging akkoord met de wij zigingen gem. regeling Vleeskeu ringsdienst, destruktie-verordening, en welstandsverordening Brouwers haven. De vroegere vuilnisbelt te Brouwershaven aan dc Heernisweg werd verkocht aan de N.V. Kavero voor f 0,75 m3. De heer J. J. Klaasse kwam nog eens terug op een eerder gedane toezegging, dat op deze grond het rioolslib uit de zuivering te Dreischor zou worden gedepo neerd. De voorzitter zegde toe dat dit alsnog zal gebeuren. Aan de heer S. M. Stoel te Zon- nemaire werd een stukje grond van 12 m3 verkocht voor f 15,- m-. Geen bezwaar ondervonden de posten voor het aanbrengen van een vouwwand in de hal van de openba re basisschool te Dreischor, en aan schaffing gymnastjekmateriaal voor dezelfde school. Op het sportveld te Zonnemaire zal een elektriciteits aansluiting worden aangebracht. In een 29-tal woningwetwoningen zai alsnog centrale verwarming wor den aangelegd. Met dit aantal zijn er dan 142 van de 211 op c.v. aan gesloten. De heer C. J. de Munnik betreurde het dat er in een blok huizen soms één tussen zit die geen c.v. wil. Wanneer hier later een an dere bewoner komt die wel c.v. wil dan brengt dat een hoop extra kos ten met zich mee. De voorzitter vond dat berouw steeds na de zon de komt, er is thans niets aan te doen, daar er geen dwingende maat regelen genomen kunnen worden. Alle personen zijn aangeschreven en er hebben er slechts 29 toegezegd. De anderen stonden er negatief tegen over. De voordracht voor een benoe ming commissaris Haringvlietbrug luidt: 1. A. P. Schouwenaar en 2. P. de Moor. Aan het slot van de vergadering sprak het nieuwe raadslid de heer J. K. Goemans een dankwoord voor de gevoelvolle woorden en geluk wensen, en hoopte op een prettige samenwerking. De P.I.T.-collecte De collecte die hier ter plaatse ge houden werd ten bate van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront P.I.T.) door de dames: mevr. R. Beije-Boogert; mevr. Clerx-Hage; mevr. J. Dooge-Kosten, mevr. Van der Hulle-van 't Hoff, mevr. Ista- Both en de jonge dames Corrie de Jonge,. Jannie Koster, Martijn van der Maas en Rian Rotte, onder lei ding van mevr. P. Stouten-Otte, bracht de mooie som op van f 271,56. Een dankwoord aan de gevers(sters) en aan de leiding en de collectanten is zeker niet misplaatst. BRUINISSE Cursus voor binnenvaart-diploma De cursus voor de opleiding van enkele binnenvaartdiploma's, onder auspiciën van de vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang", startte te Bruinisse met 36 deelnemers. De heer Viergever, die eerst A.V.O.- vakken zou doceren, trok zich terug. In zijn plaats kwam de heer J. Koo man, oud-hoofd der school te Oolt- gensplaat, die thans te Bruinisse woont. Auto tegen afrastering Zaterdagmiddag reed E. B. uit Waddinxveen met zijn personenauto met een matig gangetje over de Gre velingendam richting Rotterdam, toen hij op de Oostkop de macht over het stuur kwijt raakte. Van de zui delijke rijbaan schoot hij door de middenberm op de noordelijke rij baan, om tegen de afrastering (een stevige ijzeren buis) tot stilstand te komen. Dit betekende aan de auto een aanzienlijke materiële schade. B. kwam ~met de schrik vrij. ZIJPE Ruzietje tussen woonwagenbewoners Op de woonwagenparkeerplaats staan enkele wagens (van de familie Van Poppel), die nooit enige last ver oorzaken en als het ware hier inge burgerd zijn. Maar van tijd tot tijd groeit het aantal wagens te Zijpe aan tot enige tientallen en dan is dikwijls het hek van de dam wat de onder linge verstandhoudingen betreft. Ook in de nacht van zondag op maandag moest de politie er aan te pas komen, toen enkele „trekkers" ruzie maak ten onder elkaar. Gelukkig konden de geschillen worden bijgelegd. zoen van de bejaardensociëteit nog even op zich zal laten wachten, heeft het damescomité besloten om op don derdagmiddag 21 september a.s. een extra samenkomst te beleggen in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk, waarop afscheid zal worden genomen van de heer Willem Kloote (77), die volgende week (woensdag 27 september) naar Australië vertrekt. Vanaf de oprichting van de be jaardensoos is de heer Kloote steeds een trouwe bezoeker geweest, die zo goed als nimmer de bijeenkomsten oversloeg en waar hij talloze malen als spreekbuis fungeerde voor zijn medebejaarden wanneer er bedankt moest worden op het einde van een reisje of bij de laatste vergadermid dag van een seizoen. De heer Kloote, die sinds vele ja ren weduwnaar is, gaat zijn laatste levensjaren slijten bij zijn enige zoon en diens gezin in het verre land. Omdat hij wel nimmer meer zijn vaderland zal terugzien op zijn leef tijd, nam het damescomité het initia tief een afscheidssamenkomst voor deze trouwe bezoeker te beleggen. Het bestuur zal op deze middag, die om 2.00 uur aanvangt, zoveel moge lijk bejaarden willen ontvangen. In memoriam J. Stouten Hzn. In de leeftijd van bijna 87 jaar overleed zaterdagmiddag 16 septem ber ten huize van zijn dochter en schoonzoon, de heer Johannes Stou ten Hzn. De overledene was tal van jaren slager hier ter plaatse, en ge noot op Schouwen-Duiveland en ook wel daarbuiten, grote bekendheid omdat hij altijd de noodslachtingen verrichte. Hij stamde uit een slagers familie. Na een leertijd als slagers- bediende, o.m. te Leeuwarden, volg de hij zijn vader op omstreeks 1918, en verrichtte ook talloze huisslach tingen. Hij woonde toen in de Kerk straat. In 1922 bouwde de overledene een nieuw bedrijfspand met woning aan de Molenweg, waar menig paard, rund of varken werd geslacht. Om streeks 1952 begon zijn enige zoon, de heer H. Stouten, in dit pand een originele slagerij toen dê noodslach tingen wat op de achtergrond kwa men. Het stoffelijk overschot van de overledene, die zijn laatste levens jaren doorbracht bij zijp dochter en schoonzoon in de Van den Abeele- straat, zal ter aarde besteld worden op woensdagmiddag 20 september vanuit het Ned. Herv. Verenigings gebouw aan de St. Joostdijk. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3