DE KRING HORDENLOOP NAAR DE EUROMUNT VAN HET VADERLANDSE ERF Den Uyi: „Confessionelen moeten zich duidelijk uitspreken" Prins Bernhard over natuurbescherming Akzo-afval in België via beekje naar Zeeuws water-wingebied UTRECHT, 16-9. PvdA-fractie- leider drs. J. M. den Uyl heeft zater dag op de partijraad van zijn party in Utrecht verklaard dat gesprekken met de KVP en de andere confessio nele partijen slechts kunnen wor den overwogen als de KVP-partft- raad op 36 september zich duidelijk uitspreekt voor „een duurzame sa menwerking met de progresieve partijen". Dit sluit uit dat de con fessionele partijen eerst of gelijktij dig met de VVD of DS'70 onderhan delen, aldus drs. Den Uyl. De PvdA-fractieleider stelde nog eén andere eis aan de KVP: deze moet van de Tweede Kamerfractie een overeenkomstige beleidslijn ver wachten bij de beoordeling van de begroting en het dekkingsplan van het rondkabinet-Biesheuvel. De PvdA is bereid samen met DS'70 en de PPR - als dat nodig is - een progressieve minderheidsrege-, ring te vormèn, aldus drs. Den Uyl. Een dergelijk kabiriet kan zijns in ziens nooit anders zijn dan de over gang naar weer niéuwe verkiezin gen. „Daar mag niemand, die; de parlementaire democratie ter harte gaat, lichtvaardig over denken". De PvdA-lijs(ttrekker stelde dat op dit ogenblik een. geloof waardige po litiek klimaat ontbreekt voor samen werking met de KVP." Het is z.i. noodzakelijk dat de confessionéle partijen tijdig en düidelijk Hun visie aapgevèn op de noodzaak van fun damentele hervormingen. Dat. bete kent onder andere: een inkomens verdeling, waarbij allereerst de in komens van de laagst betaalden worden opgetrokken, doelbewuste vermindering van de ongelijkheid in vermogensbezit, de aantasting van bestaande economische machtsposi ties, een investeringspolitiek waarbij aan de overheid een beslissende be voegdheid wordt toegekend, een verdere democratisering van onder wijs en bedrijfsleven. Jacht op langharigen •AMMAN, 16-9. De autoriteiten van Jordanië zijn begonnen met een ge nadeloze jacht op langharigen. De politie in de hoofdstad Amman en andere plaatsen van het land is vrij dag begonnen met het wegslepen van jongemannen, die op straat met lang haar en hippie-kleding worden aangetroffen, naar de dichtsbijzijnde kapper. Daar wordt het haar onder hun toezicht afgeknipt. De actie strekt zich ook uit tot de scholen in het land. Scholieren met lange ma nen worden door de leraren naar de kapper gebracht. Drie doden hij botsing KESSEL, 16-9. Bij een verkeers ongeluk in het Limburgse itessel zijn.in de nacht van' vrijdag'op za terdag drie mensen, gedood en één licht .gewond, toeneen personenauto op een kruispunt geen voorrang gaf aan een andere auto. In de wagen die geen voorrang verleende zatende Marokkanen B. S. Taüib (38) en H. B. A. Ikhrakhanè (36), beiden uit Tegelen en F. Blom (33) uit Welterlooi. De bestuurder van de andere auto werd slechts licht gey/ond. Een echte Europese munt is er voorlopig nog niet, maar de eerste stappen worden gezet. De tien lan den van de toekomstige grotere E.E.G. hebben afgesproken tot 1 ja nuari 1974 voorbereidingen te tref fen voor een Europese Monetaire Unie, waarvan men dan hoopt dat die rond 1980 volledig zal zyn. Maar zeker is dit allemaal nog lang niet. Het verlangen naar een Europese munt is begrijpelijk - alsmen dan toch economisch één is, wat zal men dan nog moeizaam tobben met franken van verschillende soort, gul dens, ponden, lires enzovoort. Een enkele munt voor alle internationaal verkeer is dan veel makkelijker voor iedereen. Maar het is een ideaal dat moei lijk te verwezenlijken is als binnen die gemeenschap ook niet een eco nomisch en financieel beleid wordt verwezenlijkt. En dit is maar tot op een beperkte hoogte het geval. Een boeiend voorbeeld is dat alle landen van de E.E.G. in verschillende mate tobben met het probleem van de in flatie. Wat men er tegen doet of wil doen is van land tot land tamelijk Genetisch paspoort JERUZALEM, 16-9. Het is P niet onmogelijk dat in de naaste toekomst iedereen een Genetisch paspoort zal heb- ben, dat bij haar of zijn ge- 1 boorte met behulp van een computer wordt samengesteld. P Dit is voorspeld op een confe- rentie van '150 geleerden uit 22 landen die in Jeruzalem het vierde internationale congres over chromosomen bijwonenr Mensen die willen gaan trouwen zouden dan hun Ge- netisch paspoort tegelijk met een gezondheidsverklaring moeten óverleggen. Militairen en bepaalde groepen burgers zouden het paspoort, evenals hun bloedgroepkaart, altijd bij l zich moeten hebben. Dit jaar minder suiker BERGEN OP ZOOM, 16-9. By de twaalf Nederlandse Suikerfabrieken zal de bietencampagne op 25 septem ber beginnen. Verwacht wordt dat zij omstreeks 16 december zal kun nen eindigen. Weersomstandigheden zullen daarop uiteraard een sterke invloed hebben. De boeren kunnen hun bieten van woensdag 20 septem ber af aan de fabriekeh leveren. De suikerproduktie, voorspelt ir. H. Rietberg, directeur van het in stituut voor rationele suikerproduk tie in Bergen op Zoom, zal later zijn dan vorig jaar, of er zouden al heel gekke dingen moeten gebeuren. Maandag jl. zijn-over'het gehele land monsters genomen en daarbij bleek dat het gemiddelde suikergehalte van de bieten 14,5 pet. is, 0,7 a 0,8 pet. minder dan het gemiddelde over de afgelopen twintig jaar. Ook zijn de bieten nu kleiner dan vorig jaar. De voorsprong die het goede voor jaarsweer schonk - ir. Rietberg heeft nog niet eerder meegemaakt dat er in maart al zoveel bieten konden worden gezaaid - is door de slechte zomer helemaal verloren ge gaan. De oppervlakte suikerbieten - 113.060 ha - is 10.000 ha groter dan een jaar geleden. Erg goed weer in de komende dagen zou het suiker gehalte nog wel met 0,1 pet per dag kunnen opstuwen. Maar dat zal niet voldoende zijn om de produktie van vorig jaar te halen. Iman Zandijk heeft maar korte tijd een winkeltje gedreven aan de Dijk van Bommenede In Zonnemaire. In die tijd heeft hij echter diverse prentbriefkaarten van allerlei hoek jes in het dorp laten maken. Dit is er dan één van links op de achter grond het geboortehuis van Pieter Zeeman, met in het midden de kerk. Rechts de werkplaats van rijwiel hersteller C. van der Werf. De kaart werd in 1923 gemaakt. verschillend, soms zelf zoekt het ene land een oplossing in de ene richting het buurland daarentegen precies in een tegenovergestelde koers. En elk voor zich kan daarin nog volkomen gelijk hebben ook - de problemen zijn verschillend voor elk land. Wel moeten we een paar aspekten in het oog houden vanwege de onderlinge binding, maar dit heeft slechts in vloed op betrekkelijke details - in grote trekken zijn tegenovergestelde manieren van aanpak nog altijd mo gelijk. Niet alleen mogelijk, maar soms ook wel noodzakelijk. Zo is er nog slechts een experimenteel systeem bedacht ter verdediging van een die belaagd wordt door speculatie: de andere landen gaan dan door aan kopen zorgen dat de waarde van die munt niet al te veel gaat afwijken van de afgesproken wisselkoersen. Uiteindelijk is 'het de bedoeling dat ten hoogste 2,25 procent verschil in koers mogelijk kan zijn, wat niet zo heel veel is maar ook niet onbeteke nend weinig. Maar voor een echte Europese munt mogelijk is zou de onderlinge waardebepaling van de munten der E.E.G.-landen geheel en al vast moeten komen te liggen. Hoe dit te bereiken is kan men vandaag maar beter niet vragen, want men weet het nog niet. Of men voor 1980 het wel zal weten is evenmin te zeg gen. Euromunt Het ideaal is natuurlijk een Euro munt, uitgegeven door een centrale bank van die E.E.G., die beschikt over eigen reserves. Maar daar zijn we nog een eind vandaan. Wel is het besluit om er uiteindelijk toe te ge raken tevens een verplichting voor de E.E.G.-landen om in sneller tem po dan tot dusver geschiedde hun economisch beleid één te maken. En met des te meer kracht zullen we dan moeten sleutelen aan wat hier bij basisprobleem was, is en blijft: de kwestie van de zeggenschap. De presidenten van de tien cenr- trale banken bijvoorbeeld meenden dat de Eurobank maar onder hun gezag zou moeten komen te zij ner tijd. De ministers van financiën ac cepteren dit niet maar zien ër een mooie taak voor zichzelf in, of al- thans voor de Europese ministerraad En hoe het dan' moét gaan -met de. democratische controle is allerminst duidelijk Nederland pleit nóg altijd dapper voor meer bevoegdheden voor het bestaande Europese parle ment van Straatsburg, iets waarover de fransen eenvoudig niet peinzen en de Britten waarschijnlijk even min, terwijl de geestdrift der ande ren ook maar gering is. Maar con trole zal er. toch moeten zijn, dat is wel een gemeenschappelijke over tuiging. Het besluit om naar een Euromunt te gaan streven heeft, naar we mogen hopen, voorlopig als voornaamste resultaat dat wy gedwongen worden tal van dergelijke zaken niet langer te laten zweven maar eerst eens degelijk te regelen. Scliilderijendief gepakt AMSTERDAM, 16-9 Omdat een onderhuurster argwaan kreeg door het toenemende aantal witte vlekken op het behang van haar hospita is in Amsterdam een schilderijendiefstal van 25 mille aan het licht gekomen. In verband daarmee heeft de politie de 34-jarige J. G. H. wegens diefstal en de 58-jarige kunstschilder-anti quair C. H. uit Amsterdam wegens heling aangehouden. Zes van de acht schilderijen zijn teruggevonden. J. H. werd ook al gezocht omdat hij enige maanden geleden de overname kos ten van een huurwoning die niet van hem was had getoucheerd. MIDDELBURG, 16-9. Akzo uit Delfzijl stort sinds juli 1972 che misch afval in de groeve van de steenfabriek Waveca te Kemzeke (België), vlak by Hulst in Zeeuws- Vlaanderen. De Watermaatschappij Zeeland heeft daar watermonsters genomen. Men vreest dat het che misch afval via een beekje het Ne derlandse waterwingebied ernstig zou kunnen aantasten. Vliegtuigkapers in Sowjet-Unie veroordeeld MOSKOU, 16-9. In de Sowjet- Unie zijn twee Russische studenten, die in 1970 een Russische vliegtuigje dwongen naar Turkije te vliegen, veroordeeld tot 13 en 10 jaar dwang arbeid. De beide studenten kaapten een klein vliegtuigje kort na het ver trek van de Krim, Nadat ze een jaar hadden doorgebracht in een Turks vluchtelingenkamp keerden ze terug naar de Sowjet-Unie omdat ze geen vooruitzichten hadden op verdere emigratie. Het vonnis is gemeld in het dag blad „Kurortnaya Gazeta", een dag blad dat in de Krim-stad Yalta ver schijnt. Kind onder auto STREEFKERK, 16-D. De 2-jarige Jans Antonia Houweling uit Streef kerk is in haar woonplaats onder een personenauto gekomen. Het kind was op slag dood. De moeder was met het meisje op de Opperstok de weg over gestoken naar haar man die aan de overkant van de weg aan het werk was. Toen de moeder terug liep, liep het meisje haar achterna en kwam onder de auto. Eisen van kleuterleidsters 's-HERTOGENBOSCH, 16-9. De kleuterleidsters eisen ook namens hun collega's bij het basisonderwijs, dat er spoedig iets zal gaan gebeu ren met de leerlingenschaal, opdat zij hun werk beter kunnen gaan doen. Mej. J. Nolten, voorzitster van de sectie kleuterleidsters van de Katholieke Onderwijs Vereniging (K.O.V.), heeft dit zaterdag op de jaarvergadering van de sectie in het Jeroen Bosch-huis in 's-Hertogen- bosch bekend gemaakt. Staatssecretaris Van Es neemt ontslag DEN HAAG, 16-9. De staatssec retaris van defensie, de heer A. van Es, heeft de minister-president te kennen gegeven aan de koningin te zullen verzoeken hem ontslag te ver- lenèn uit zijn functie. De motieven van de staatssecretrais, zo deelde de R.V.D. méde, zijn uitsluitend gelegen in de omstandigheid dat hij een fun damenteel verschil van mening heeft over de door de minister van defen sie voorgestane structuur van de de fensie-organisatie, welke structuur ingrijpende wijzigingen in de posi tie van de krijgsmachtdelen en van het centrale apparaat met zich brengt. Daar deze structuur deel uit maakt van de memorie van toelich ting op de ontwerp-begroting van defensie voor het jaar 1973, meent hij onder deze omstandigheden de verantwoordelijkheid voor het de fensiebeleid over de onderwerpen waarmee hij in het bijzonder belast is, niet langer te kunnen dragen. „Voorwaarden voor Europese top vervuld" DEN HAAG, 16-9. De Nederlandse regering is van mening dat de voor waarden zijn vervuld voor het doen doorgaan van de Europese topconfe rentie op 19 en 20 oktober in Parys. Zy gaat daarbij uit van de overtui ging, dat ook ten aanzien van de in stitutionele versterking van de ge meenschappen op de topconferentie vooruitgang moet worden bereikt, aldus de R.V.D. Dit probleem leggen de Tweede- Kamerleden mevrouw M. Epema- Brugsma en de heer P. Roels voor aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Als de stortingen inderdaad nade lige gevolgen hebben, willen de beide kamerleden, dat de minister stappen onderneemt om een andere oplossing te krijgen voor het afval van de Akzo. BANFF, ALBERTA, 16-9. Zyn steun betuigen aan de zaak van het behoud van de leefklimaat is niet voldoende. Dit heeft prins Bernhard donderdag in Banff, Alberta, op een bijeenkomst van de internationale vereniging voor bescherming van de natuur en de natuurlijke hulpbron nen verklaard. „Het menselijk ras moet zich se rieus wijden aan de vervulling van de zware taak van het behoud van Radstaak gaat zitten en buigt spottend. „Ieder z'n vak, meneer Hoolwerf, u vangt dieven en wij ma ken de mensheid bekend, dat er weer een gevaarlijk individu los loopt. Een algemene geruststelling". Dan begint de rechercheur te ver tellen: „Er is lange tijd een bende aan het opereren. Handel in verdo vende middelen. Op vrij grote schaal. Inspecteur Manussen uit Amsterdam van de afdeling verdovende midde len heeft al maanden deze zaak in handen. En via Interpol kreeg hij mededeling, dat de kopstukken hun hoofdkwartier waarschijnlijk naar Dorringen of omgeving hadden ver plaatst. Iets, wat mij in eerste in stantie ongelooflijk voorkwam. Maar ja, je bent politieman, dus als een collega vraagt: kijk eens wat rond en als je iets bijzonders ziet, meldt het me dan. Iedere kleinigheid kan van belang zijn. Dan doe je het". „Mag ik dit alles noteren?" Rad- staak keek de rechercheur aan. Hoolwerf knikte. „Ja. Het begon eigenlijk anderhalf jaar geleden met dat zogenaamde ongeluk van Maiers, herinnert u zich nog? Die viel in de vrijdagavondkoopdrukte voor de vrachtauto van Tesseling, de vracht rijder. Enkele maanden later kwam hij voor de tweede keer voor een auto te vallen, ditmaal een luxe wa gen, op tweede Kerstdag. Beide ke ren is hij voor de auto gegooid, dat weten we nu. En we weten ook door wie. Dc heren zullen wel opgespoord worden, dat komt best in orde. Hun signalement is al verspreid. Dat is eén. Verder speelde de nieuwe cafeta ria van Wieseveld een rol. Geleide lijk aan kregen we een vermoeden, dat we daar moesten zijn. Er zijn namelijk in de wasgelegenheid drie een wereld waarin het de moeite waard is te leven, voor ons, voor onze kinderen en voor alle vormen van leven". Prins Bernhard, die president is van het Wereldnatuurfonds, heeft van genoemde vereniging een on derscheiding gehad in de orde van John C. Philipps, die toegekend wordt voor uitstekend werk op in ternationaal niveau voor natuurbe scherming. deuren, die naar evenzovele w.c.'s voeren: één voor de dames, één voor de heren en één, waarop het woord „privé" staat. Ga maar kijken, er zal nog wel niet veel veranderd zijn. Hoewel ik veronderstel, dat Wiese veld, die we waarschijnlijk weinig of niets zullen kunnen maken, vandaag of morgen wel zijn zaak voorgoed zal sluiten. Want hij werkt met ver lies en werd waarschijnlijk betaald door de bazen en als dat geld niet meer komt, zal Wieseveld naar een betere bron van inkomsten moeten uitkijken. Dat is twee. Ten derde de villa aan de Ensche- desestraat: „Haersate". Die werd aangekocht door twee speelgoedfa brikanten, Zogenaamd om er te ko men wonen. Maar in werkelijkheid hebben ze er nooit gewoond. Er werd behoorlijk verbouwd. Zelfs een on deraardse gang vanuit de kelder naar buiten, achter de villa in het bos. Een vluchtgang dus. Maar zelfs dat heeft de heren niet kunnen red den, want het drietal, dat op deze wijze probeerde te ontsnappen, liep netjes in de armen van onze mensen, die een cordon rond het gebouw ge trokken hadden. Hei was allemaal heel geraffineerd opgezet. Vooral de show, die ze verleden jaar hebben opgevoerd, het zogenaamd open huis waarin de pakkamer ingericht was als howroom en de ingezetenen van ons dorp en wijde omgeving het speelgoed konden bekijken en zelfs voor een verlaagde prijs kopen. Zo dat iedereen kon weten: hier wonen speelgoedfabrikanten en wol ze ma ken is van uitstekende kwaliteit. Nadat de cafetaria in bedrijf was genomen, fungeerde de derde deur als doorgang naar boven. Want opzij van de stortbak in die zogenaamde WURZBURG. Kreuzwertheim aan de Main zou waarschijnlijk nauwe lijks bekendheid hebben gekregen in de wereld, had men dit marktdorp niet rond een vestingstoren ge bouwd, die uit de tijd van Karei de Grote stamt en zo 1200 jaar oud is. En juist langs dit muurwerk loopt tegenwoordig de straat naar de au tosnelweg, de toren vormt dus een gevaarlijke hindernis voor het ver keer. Afbreken mag echter niet, want de toren staat onder Monu mentenzorg. Kort en goed besloot de gemeenteraad het kolos te verschui ven. Een ijzeren rooster, dat men on der de stabiele fundamenten schoof, en glij-intensieve telefoonpalen de den het gewaagde plan slagen. De Koralingentoren stoort nu niemand meer en blijft toch voor het verbaas de nageslacht bewaard. Vier mensen opgehangen in Rhodesië SALISBURY, 16-9. In de gevan- genis te Salisbury zijn vrijdag vier mensen opgehangen, te weten een 20-jarige blanke man en drie negers. De blanke was veroordeeld wegens verkrachting en moord op een 20- jarige Amerikaanse verpleegster en de negers wegens het doden van een zuigeling van het vrouwelijk geslacht wier lijk tijdens een to verritueel in stukken zou zijn gesneden. De laatste terechtstellingen in Rhodesië dateren van 1968. In de ge vangenis van Salisbury werden toen vijf mannen opgehangen. Ongekroonde koning treedt af COCOS-EILANDEN, 16-9. John Clunies-Ross de ongekroonde koning van de tot Australië behorende Co- cos-eilanden, in de Stille Oceaan bij de evenaar gelegen - is vrijdag af getreden. Zijn familie heeft in 1827 van koningin Victoria het gezag ge kregen over de eilanden, waar nu 490 Maleiers wonen. Clunies-Ross is de grootste land eigenaar op de eilanden. In een Au stralisch rapport is de toestand er „eno-feodaal" genoemd. De bevol king had een slavenleven. Zij werd voor haar arbeid betaald met bon nen die alleen in de winkel van Clunies-Ross in wisselbaar waren. 64 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT w.c. zat een knop en als je daarop drukte, week het paneel naar achte ren en vertoonde zich een smalle wenteltrap naar een van de kamers op de bovenverdieping. Daarheen werd het geld gebracht, dat de bende met haar malafide handel verdien de en vandaar transporteerde Wie seveld het verder. Hoe, weten we nog niet, maar daar komen we ook wel achter. De hele boekhouding is in be slag genomen en de experts van de fiscale recherche zijn al een paar da gen bezig de hele zaak te bestude ren. Een en ander neemt niet weg, dat de heren uitstekend in hun opzet waren geslaagd: de cafetaria was be doeld als camouflage. De heren voor zagen wel, dat er te eniger tijd een inval zou worden gedaan en daarom zorgden ze ervoor, dat er nooit één kruimel drugs of wal dan ook aan wezig was. Zo slim waren zc wol". De journalist onderbrak het ver haal van Hoolwerf en vroeg: „Maar waarom zoveel geheimzinnigheid? Ik bedoel: die derde deur? Het zou veel eenvoudiger geweest zijn en waar schijnlijk veel minder opvallend, als dc mensen, die het geld brachten, gewoon via de normale trap naar boven waren gegaan. Dat zou nie mand opgevallen zijn". Hoolwerf knikte. „Daarvoor heb ik verschillende theorieën. Binnen en kele dagen zullen we wel weten, wel ke de juiste is. In de eerste plaats bestaat de mogelijkheid, dat men aanvankelijk het plan had de cafe taria als werkterrein te gebruiken, maar dat men er later van af heeft gezien, omdat het teveel zou opval len. als verschillende mensen door die derde deur naar boven zouden gaan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4