Hoe verzorgen wij onze handen FEESTEUJKE OPENING JEÜGDSOCIETEIT „BROGUM" STREEKNIEUWS VOOR DE VROUW Onze handen vragen veel aandacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 september 1972 Nr. 21151 Wethouder H. Asuia hoopt op lang bestaan Wethouder Asma gaf vanachter de „disco-bar" het officiële startsein dat de „open soos" „Brogum" definitief was geboren. ZIERIKZEE, 16-9. Onder het motto „Wees gogum en voel je brogum", werd zaterdagavond op feestelijke wijze, met 'n drankje, kleurrijke verlichting en uiter aard vrijwel non-stop muziek op de „achtergrond", Zierikzees' nieuw verrezen jeugdsociëteit „Brogum" (ondergebracht in de oude mulo-school aan het Kerk plein) in gebruik gesteld. Dat gebeurde niet alleen op feestelijke wijze, maar óók officieel. De opening werd namelijk - mede in aanwezigheid van wethouder C. Bij de Vaate, een aantal ouders en belangstellenden, verricht door wethouder H. Asma, die onder andere constateerde dat er te Zierikzee niet zo erg veel aan jeugdwerk wordt gedaan. Uitgezonderd dan „de sport", want op dit gebied zijn er bijzonder veel activiteiten. Wethouder Asma herinnerde aan de totstandkoming van „Brogum": na lang en breed gepraat vond het ge meentebestuur het goed om het ge bouw voor de jeugd ter beschikking- te stellen, ondanks het eerdere vaste voornemen van de gemeente aan het gebouw geen cent meer te spenderen De enige bestemming was eigenlijk afbreken. De gemeente kwam in de periode van voorbesprekingen op initiatief van de Brogum-pioniers, eigenlijk ook voor een groot dilemma te staan. „Zouden we ja zeggen dan moesten we ook over de brug komen", aldus wethouder Asma. „Maar aan de an dere kant, als iemand in Den Haag zegt er moet op die plaats een nieuw belastingkantoor komen dan moeten jullie er overmorgen al_weer uit". Overigens wilde de heer Asma geen al te grote domper op de feestvreug de zetten, want hij meende wel te mogen verwachten dat „Brogum" zeker zo'n vier jaar en misschien nog wel langer in de oude school zal kunnen blijven draaien. De wethouder vond het verheu gend dat in het „Brogum"-bestuur jongelui uit verschillende groeperin gen zijn vertegenwoordigd. Het is dan ook duidelijk „een soos voor ie dereen". Respect had de heer Asma voor de perfectionistische wijze waarop door een in feite kleine groep werkers de zaak was aangepakt; „de resultaten mogen nu dan ook gezien worden", zo constateerde hij. Ernstig woorxl Ondanks al het feestgedruis van deze eerste avond wilde wethouder Asma een ernstig woord niet achter wege laten. HU constateerde nl. dat gemeentebestuur en ouders dit hele soosgebeurenmet enige reserve bezien. In dit verband stelde hy de vraag „komen jullie hier alleen maar passief zijn, of ook creatief?" Er zyn pessimisten die verwachten dat het wel „fout" zal gaan met de soos maar de wethouder hoopte dat het tegen deel het geval zal zijn. Daarbij komt: het oudercontact is er bepaald niet om in „Brogum" toe zicht te moeten gaan houden. „Dat zullen jullie zelf moeten gaan doen", aldus de wethouder. „Toezicht moet ook niet nodig zijn, ouderen kunnen eigenlijk alleen maar geld geven en goede raad, en dat "dan nog alleen langs een omweg. Trouwens,, de jeugd heeft al heel wat medewerking gekregen. De heer Asma wilde .de jeugd verzekeren dat de kritielc dat de jeugd niet „serieus" zou zijn be paald niet komt van de zijde van het gemeentebestuur. De wethouder be sloot met de wens dat getoond zal worden dat de ouderen hun kinderen vol vertrouwen naar de nieuwe jeugdsoos zullen kunnen laten gaan. Namens een aantal ouders werden vervolgens bloemen en een geschen kenbon aangeboden door de heer W. F. Schel. Namens de C.J.V. wenste voorzit ter B. Schot in 't bijzonder ook na mens de voormalige soos ,,'t Slopje" de nieuwe sociëteit een voorspoedige toekomst. In feite is „'t Slopje" op gegaan in „Brogum". „We zijn niet uit 't slop gevist maar eruit gekomen met jongelui die graag iets willen", aldus de heer Schot. „Er is hier hard en enthousiast gewerkt". Hy hoopte dat de „Brogummcrs" in Zierikzee een goede naam zullen krygen: „maak er wat van", aldus de C.J.V.-voorzitter. „Brogum"-be- stuurder Kees Verkerk bedankte hierna de sprekers en belangstellen den en dat was het sein voor alge mene feestvreugde bij de jeugd die Grote openingsdrukte en ook belang stelling van ouderen op de eerste avond in de nieuwe jeugdsociëteit. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). deze eerste avond in zeer grote ge tale in „Brogum" - of-te-wel „Hier is't'" - aanwezig was. Zeeuwse Rijkspolitie kampt met personeelstekort De RUkspolitie in Zeeland heeft een personeelstekort van ongeveer twintig procent. 61 procent van de politiemannen by deze korpsen is ouder dan 50 jaar. Er zyn in Zeeland maar vyf rijkspolitiemannen tussen de 30 en 40 jaar werkzaam. Vorig jaar hebben zich 117 aspi ranten aangemeld. Na keuring zyn er maar zeventien over gebleven. Deze cijfers gaf vrijdagmorgen de nieuwe commandant van de Rijkspolitie in Zeeland, majoor W. Lanting tijdens zijn installatieredc in het stadhuis van Veerc. Hengelwedstrijd H.S.V. „Oosterschelde" Door de H.S.V. „Zijpe" wordt aan staande zaterdag 23 september, een hengelwedstrijd georganiseerd om het kampioenschap van Schouwen- Duiveland. Deze wedstrijd zal plaats vinden bij Oude Tonge. Voor de le den van de H.S.V. „Oosterschelde" telt deze wedstrijd tevens mee voor het klubkampioenschap van de ver eniging. De leden dienen zich hier voor, zo spoedig mogelijk op te ge ven. Om 11.30 uur zullen de deelne mers, vanaf het Havenplein naar de wedstrijd vertrekken. ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Zierikzee komt in openbare vergadering bij een op woensdagavond 27 september aanstaande in de raadszaal van het stadhuis. Op de agenda staat o.a. een voor stel van b. en w. aan de raad tot ongegrond verklaren van het be roepschrift van de heer H. J. Rin- gelberg te Brouwershaven. De heer Ringelberg was in beroep gekomen tegen een beslissing van b. en w. geen toestemming te verlenen de woning Zevenhuisstraat 1 te Zierik zee te verkopen als vakantie-woning Het college staat op het standpunt dat woningen die in een goede staat van onderhoud verkeren in het al gemeen niet in aanmerking komen voor de bestemming vakantie-wo ning. Uit een onderzoek is nl. geble ken dat de onderhavige woning in een zeer goede staat van onderhoud verkeert en geschikt is voor perma nente bewoning. Evenals vorig jaar is geschied stellen b. en w. voor de leden van de stembureau'.s een presentiegeld toe te kennen van f 40,-. Dit in ver band met de verkiezingen op 29 no vember a.s. voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voorgesteld wordt de raad verder subsidies, te verlenen voor restauratie van de panden Oude Haven 43, Vissersdijk 44 en Havenpark 31. Het college deelt de raad mee dat door onbekenden in de loop van 1972 vernielingen zijn aangericht aan Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank Aan- en verkoop en bewaarneming effecten SCH ARENDIJKE tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. de bulldozer van de heer L. Groen- leer op de gemeentelijke stortplaats. Op 16 april werd schade aangericht waarvan de herstelkosten f 3.420,68 bedroegen. Op 24 juni is brand ge sticht in de op de stortplaats aanwe zige bergplaats. Deze brand is over geslagen naar de bulldozer, waarvan het herstel f 1.484,28 bedroeg. De bulldozer was niet verzekerd, aan gezien, zo delen b. en w. mee, de premie in verband met de plaats waar de machine werkzaam is, nog al aan de hoge kant is. Gezien het feit de de heer Groenleer van de gemeente geen aparte vergoeding ontvangt voor de bulldozer, stellen b. en w. de raad voor hem een bij drage van 50 procent in de herstel- kosten te verlenen. Dit komt neer op een uitgave van f 2.452,48. Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman" Aan de Rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman" te Zierikzee zijn na herexamen geslaagd: voor Mavo- 3: mej. J. L. F. G. de Bruine (Haam stede) en mej. A. Hage (Zierikzee). Voor Mavo-4: mej. W. M. C. Boot (Haamstede), de heer A. van Nieu- wenhuijze (Zierikzee) en mej. A. K. Wagenmaker (Noordgouwe). Vergadering N.C.V.B. Voor de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. spreekt op woensdagavond 20 september aanstaande de heer G. J. van Sluijs te Kerkwerve over het onderwerp „Vooroordeel". De bij eenkomst vindt plaats in het Herv. Verenigingsgebouw. Vergadering „Philatelica" De afdeling Schouwen-Duiveland van „Philatelica" komt in vergade ring bijeen op maandagavond 18 september aanstaande in „Mondra- gon". Op de agenda staat o.a, veiling en verloting. MIDDENSCHOUWEN Collecte K.W.F. De collecte ten bate van het Kon. Wilhelminafonds heeft in de ge meente Middenschouwen f 355,37 opgebracht. Een dankwoord aan de collectrices en de burgerij is zeker op zijn plaats. BROUWERSHAVEN Afdeling Plattelandsvrouwen De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen komt op dinsdagavond 19 sep tember a.s. bijeen in het Jeugdge- bouw. Deze -avond zal worden ver zorgd door mevrouw Stigter te Noordgouwe, en zal in het teken van de kunst van touwknopen staan Vergadering N.C.V.B. De afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. komt in vergadering bij een op woensdag 20 september a.s. in het verenigingsgebouw. Aan de hand van dia's zal mej. E. Stroot- man een en ander vertellen over het werk in de Stichtingen „Het Hooge- land" en „Huilenoord". Geslaagde bejaardenreis Dank zy de activiteiten van de heer W. Janse te Brouwershaven met het ophalen van oud-papier kon hij vorige week donderdagmiddag de bejaarden weer een onvergetely- ke reis aanbieden, welke werd ge maakt met een touringcar van de fa. Van Mourik te Dinteloord. Via de Zeelandbrug ging het door het Zuid-Bevelandse land naar Ber gen op Zoom, waarna te Hooger- heide in hotel „De Arend" de thee werd genuttigd met gebak. Vandaar werd een tocht gemaakt door de Wouwse plantage naar Roosendaal. Gewinkeld werd er in het winkel centrum te Etten-Leur. Via Ouden bosch werd koers gezet naar Wil lemstad, waar in hotel Bellevue een voortreffelijke Brabantse koffietafel stond te wachten, welke alle eer werd aangedaan. Ongeveer kwart voor negen arriveerde men weer in de smalstad en kwam er een einde aan deze onvergetelijke middag, welke mogelijk werd gemaakt d.m.v. het „oude papier". Namens de bejaarden werd een hartelijk dankwoord gesproken tot de heer Janse, door de heer R. J. v. d. Wekken, waarna wethouder P. de Moor, die de reis meemaakte nog een algemeen dankwoord sprak. ZONNEMAIRE De te Zonnemaire gehouden col lecte ten bate van de kankerbestrij ding heeft het bedrag van f 277,93 opgebracht. Muziektent wordt gesloopt Momenteel is men bezig de mu ziektent op de hoek van de Oostweg te slopen. Deze tent, waarvoor in 1938 de eerste steen werd gelegd door de heer Molenburg heeft vele jaren dienst gedaan als concertplaats van de muziekvereniging „Nut en Uit spanning". De laatste jaren werd de tent niet meer gebruikt, omdat de gemeente Brouwershaven een mo biele muziektent ter beschikking had. De stenen muziektent vindt nu een roemloos einde onder de slopershan den van het bedrijf Smalheer uit Brouwershaven. OUWERKERK Geslaagd Mej^ Corn. P. Hagc Ad„ geboren te Cuwerkerk, thans werkzaam in de Cornclia-stichting te Zierikzee, slaagde te Goes voor het praktijk diploma Zickenverzorgster NIEUWERKERK De Hemava-collecte De leidster van de Hcmava-col- lectc deelde ons mede dat weer een bedrag is overgemaakt en wel f 41,27. Dit werd opgehaald door: Lyda Smit, John Terriet en Ingeborg van Eugen. Straatnaamgeving Dezer dagen werden op enkele plaatsen bordjes geplaatst, ter aan duiding van straatnamen. Zo heb ben we nu ook een Wethouder Van Klinkenstraat. Deze loopt vanaf de Zuidring (richting zwembad) tot aan de woning van burgemeester De Kam. De Burgemeester Van Eetenstraal loopt vanaf de Schoolstraat over de eerstgenoemde straat heen. Wethou der J. J. van Klinken, reeds vele ja ren geleden overleden, was destijds een groot aantal jaren gemeente raadslid voor de Staatkundig Gere formeerde Partij. Een lange reeks van jaren was deze heer Van Klin ken wethouder der toenmalige ge meente Nieuwerkerk, ver voor de herindeling der gemeenten op Schou wen-Duiveland. Ook was deze heer Van Klinken vele jaren ouderling in de kerk der Ger. Gemeente in Nieu werkerk. Ongetwijfeld zullen vele ouderen met eerbied terugdenken aan deze toen zo bekende figuur in onze gemeente. Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der rijks politie te Nieuwerkerk zijn inlich tingen te verkrijgen over de volgen de gevonden voorwerpen: Een breekijzer; een kruissleutel; bruine jas met handschoenen; groe ne portemonnee met inhoud; fiets pomp je; sleutelbos; beige kinder windjack; meisjesjurk; wit kinder vestje; wit-blauwe dameshoed; zwembroek en 'badhanddoek; enige bankbiljetten; dubbele bruine fiets tassen; hamer; twee roeispanen; zwarte dameshandsChoen; groen re genjack met capuchon; aansteker met kam in etui; bruine portemonnee met inhoud. OOSTERLAND Woningen onder „de pannen" Het eerste blok van zes woningen aan de Weelstraat zijn dezer dagen onder de pannen gekomen. Er wor den door de firma De Hartog, 's-Gra- vendeel-Zierikzee, hier ter plaatse 22 woningen gebouwd, zg. woning wetwoningen. Hef tweede blok van zes zal spoedig volgen, want ook hier op is het dakbeschot gedeeltelijk ge reed. Ook de pastorie van de Geref. Gemeente, die hier in de onmiddellij ke nabijheid wordt gebouwd door het bouwbedrijf Capelle-Stouten, is deze week onder de pannen geko men. Zodoende is dit hier in het plan Stouten een hele bedrijvigheid. Vergadering Chr. vrouwenveren. Martha" De chr. vrouwenvereniging „Mar- t'ha" alhier is deze week begonnen met de vergaderingen, die om de twee weken plaats vinden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De lei ding berust bij de vice-presidente, mevr. J. van 't Hof-Dorst. Wegens het feit dat de zaal in het Herv. Ver enigingsgebouw ditmaal niet dispo nibel was werd deze eerste vergade ring gehouden in de consistorie v.an de Ned. Herv. kerk aan het Toren plein. Omdat er verschillende leden ziek waren, waaronder de secreta resse, mevr. J. Stoutjesdijk-Borst, was de belangstelling niet bijster groot te noemen voor een vereniging van 29 leden. De vice-presidente sprak een welkomstwoord en hoopte weer op een goed vergaderseizoen. Hierna las zij een Schriftgedeelte, waarna ze over dit onderwerp een meditatie voorlas. Verbouwing woonhuis Het geheel verbouwde woonhuis Molenweg 21, eigenaar de heer L. Verhoek Jz., is dezer dagen gereed gekomen en door de bewoners, die zolang hun intrek namen in een wo ning van het voormalige werkkamp „Oosterland", weer in gebruik geno men. Er is van deze woning maar zeer weinig blijven staan zodat dit nu een royaal woonhuis geworden is. Bouwbedrijf Capelle-Stouten voerde het metstelwerk uit, en de firma L. M. Meerman, timmerbedrijf, verzorg de het timmerwerk. Handen spreken, verraden veel van ons innerlijk. Hierdoor en ook omdat ze eigenlyk voortdurend in beweging zyn, vallen ze op, wordt er naar ge keken en wordt er vergeleken. Van de één zullen de handen ons aan spreken, van de ander stoten ze ons af. De handen van de vrouw horen te bekoren door de schoonheid die er van uitgaat. De hand draagt ook ze ker bij tot haar elegantie. Dat déze schoonheid een verplichting met zich meebrengt is logisch. Verstandige vrouwen verzorgen dus niét alleen haar kleding en haar gezicht, maar ook de handen zorgvuldig, want ver waarloosde vrouwenhanden zyn on aantrekkelijk en verliezen elke charme. In de eerste plaats zorgen we daarom voor schone handen, ook al uit hygiënisch oogpunt, in de twee de plaats doen we handschoenen aan bij de vaatwas en het ruwere werk en in de derde plaats verzorgen we ze met huismiddeltjes, handlotions en crèmes. Zorg dat ze zacht zijn Om met een paar huismiddeltjes te beginnen. Met citroen kunnen we de handen schoon krijgen. Daarom is het dan ook verstandig steeds een citroen of op zijn minst de schil er van, gebruiksklaar bij de hand te hebben. Glycerine bevordert de zachtheid, evenals amandelolie. Ook een flesje olijfolie bewijst goede diensten voor het zachtmaken van ruwe vingertoppen. Glycerine en la- noline maken brosse nagels weer soepel. De vorm en kleur der nagels be palen mee het karakter van de hand. Manicuren, dat een bepaalde ken nis en handigheid vereist, neemt daarom een zeer grote plaats in b\j de handverzorging. Wie zelf niet zo handig is of om één of andere reden liever zelf niet aan het manicuren slaat, roept de hulp in van een pe dicure of schoonheidsspecialiste. Een middenweg is er ook. We kunnen namelijk de „grote" beurt aan de deskundige overlaten om zelf tus sentijdse verzorging ter hand te ne men. Goed gereedschap is ook hier belangrijk. Als gulden regel geldt de nagels één tot twee millimeter te la ten uitsteken, al zal de persoonlijke smaak bij de lengte natuurlijk de doorslag geven. De nagels worden om te beginnen met een lange vijl gevijldwe kiezen hierbij een niet te spitse vorm en zeker niet een te botte vorm. Zo goed als recht afgevijlde nagels ma ken de hand immers grof? Na het vijlen weken we de vingers in een lauw sopje van zeep, daarna drogen en reinigen we de nagels. Dit laatste heel voorzichtig om het na gelkussen niet te beschadigen. In vetten van de nagelriemen volgt daarna, waarna het terugschuiven van de nagelriemen komt. Hel maayilje moet ruim te voorschijn komen. Een teveel aan eeltrandjes wordt met een nageltangetje voor zichtig weggeknipt, de nagelriemen kunnen daarbij beter ongemoeid gelaten worden. Zijn ze inderdaad niet mooi glad dan is het beter ze in te vetten dan bij te knippen. Vóór het lakken het nog overtollige vet zorgvuldig van de nagels verwijde ren. Hoe moeten we lakken? We lakken de nagels van onder naar boven. Gekleurde lak vanaf de nagelriem tot aan de top, maar nooit over de gehele breedte van de nagel aanbrengen, doch aan elke kant on geveer een millimeter vrij laten. Kleurloze lak kan al dan niet het maantje bedekken. Is de lak droog dan nog een keer nalakken. Wéér goed laten drogen en dan de nagels even onder de koude kraan houden. Deze laatste behande ling vergeten we zeker niet, want de houdbaarheid van de lak wordt er groter door. We lakken liever een kéer extra dan dat we met gelakte nagels rondlopen waar stukjes lak afgesprongen zijn. Daartoe verwijde ren ive de lak eerst in het geheel met een speciale remover. Bijwer ken is alleen mooi als het heel klei ne beschadigingen betreft. De kleur van de nagellak is aan mode onderhevig en past zich geheel aan bij de kleuren van de make-up en vooral bij de aangegeven lipstick- kleur van het seizoen. Om de ramp van een gebroken na gel te verbergen kan een vrouw haar toevlucht nemen tot de kunstnagel, een welkom hulpmiddel op het laatste ogenblik. Kunstnagels zijn ook een uitkomst voor de vrouw die door haar werk geen lange nagels kan dragen, voor het jonge meisje dat nagels bijt en voor vrouwen die de wanhoop nabij zijn als haar na gels met de regelmaat van de klok breken. Een avondje uit hoeft dus, wat de nagels betreft, niet bedorven te worden. Kunstnagels kunnen zo natuurlijk zijn, dat eenmaal aange bracht, niemand het verschil met de eigen nagels kan zien. Vele mogelijkheden Er zijn daarom kunstnagels in ve le vormen verkrijgbaar. Voor grote en voor kleine handen. Een doos be vat tien nagels en een paar extra nagels, om een beter aanpassing aan de lengte en de breedte van de hand mogelijk te maken. Wanneer bij voorbeeld de kunstnagel voor de duim te klein is, kan het „extra-mo del" die vervangen. De nagel voor de duim bestemd, kan worden ge bruikt voor alle overige vingers. In iedere doos zit ook een tube mei kleefstof, een kapsule met een op losmiddel en een gebruiksaanwij zing. De voornaamste kleuren zijn Pearl-pink, Carnation clear, Natural pink en Coral. Indien nodig kunnen de kunst nagels. worden aangepast aan dc vorm van de natuurlijke nagels. Dit gebeurt door de boog te wijzigen door de nagel in goed warm water te dompelen of bij te vijlen. Een goede vorm vergemakkelijkt het aanbrengen. We leggen een dun ne laag kleefstof over het oppervlak van de natuurlijke nagel én over die van de kunstnagel. Deze laagjes on geveer tien minuten laten drogen en pas daarna de kunstnagel op zijn plaats laten glijden, zo dicht moge lijk bij de huid. Om de extra nagel te verwijderen laten we een of twee druppels van het oplosmiddel tussen dc twee na gels glijden. De kunstnagel laat dan onmiddellijk is. Dat de nagels daar na grondig gereinigd moeten worden is vanzelfsprekend. Aanbevelens waardig is om kunstnagels niet Ion- per dun 48 uur achter elkaar te ge bruiken om de groei van de natuur lijke nagels niet te verhinderen, BETTY TEELING

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3