DE KRING Jarig Jetje zou trakteren, kaasuittvuistje nam ze mee... Wm BLIK DOOR HET WERELD Tegen terreur geen verdediging f C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VrUdag 15 september 1972 Nr. 21150 Het Olympisch bloedbad van Miin- chen is terstond gevolgd door een reeks oproepen om internationaal iets te ondernemen tegen terreurda den zoals er de laatste jaren steeds meer voorkometi met steeds wreder karakter. Secretaris-generaal Wald- heim heeft de leden van zijn V.N. hiertoe opgewekt en de vele rege ringsleiders die dergelijke bood schappen uitspraken, zagen er even eens een taak in voor de volkerenor ganisatie. Dit ligt inderdaad in de rede, behalve dan dat de V.N. niet zo vermaard zijn ivegens doeltref fend ingrijpen. Trouwens het optreden tegen ter reur is niet zo eenvoudig. De West- Duitse regering weet het uit eigen ervaring met de Baader-Meinhoff- groep, die ondanks intensieve be strijding door een toch niet gering rechecre- en politie-apparaat jaren lang zeer aktief kon blijven. En in Bonn zal niemand de garan tie durven geven dat na het oprollen van deze organisatie niet een andere zal opkomen die eveneens bezield is van de gedachte dat de terreur een doeltreffend middel kan zijn om de samenleving te verbeteren. Japan kent eveneens fanatieke groepen met zo'n makabere filosofie dat het af en toe tussen de Palestijn se desperado's en de Japanse en Duit se geestverwanten tot samenwerking is gekomen, lijkt haast wel logisch. Wie eveneens mee kan praten over het moeilijke en doeltreffend tegen terreurgroepjes o pte treden is de Britse regering die in Noord-Ierland al jarenlang bezig is zonder afdoend sukses. En verder zijn er ettelijke Latijns-Amerikaanse landen - Ar gentinië, Brazilië, Uruguay als be kendste - die hebben ervaren dat de stadsguerrilla althans door leger en politie vrijwel niet uit te roeien is. In het Brazliaanse geval ziet men trouwens twee soorten terreur door elkaar lopen. Er zijn konsekwente regeringshaters die hun aanslagen verrichten, ontvoeringen plegen en zovoort. Er zijn ook groepjes van vermoedelijk politiemensen die door moorden hun privé-opvatting van gerechtigheid belijden: executies zonder al die moeizame franje van rechtszaak, bewijs leveren en het aanhoren van een verdediging, die naar hun smaak te vaak leidt tot te lichte straffen. Techniek en terreur Waarvan al deze groepen gebruik maken is dat de moderne samenle ving vol zit met technische middelen die het leven vergemakkelijken maar die even gemakkelijk uit te buiten zijn voor terreurakties. Tegen indi vidueel optredende terroristen, zoals men het internationale legioen van vliegtuigkapers en ontvoerders wel KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Niet zo oud maar toch al weer bijna twintig jaar geleden. Het Finse stoomschip „Bore VI" strandde in de rampnacht op het strand van Wes- tenschouwen. mag noemen, is geen waterdichte verdediging mogelijk, tenzij men daarvoor technische gemakken en burgerlijke vrijheden wil offeren waaraan tmen toch wel verknocht is geraakt. Zelfs al zou de V.N. - maar hoe ze dit zou kunnen is niet aanneme lijk te maken - de landen die op hun gronid wel iets meer zoden kunnen doen tegen ook buiten hun grenzen opererende terreurgroepen tot in grijpen kon dwingen dan zou dit al leen betekenen dat deze groepen on gemakkelijker en ivat voorzichtiger moesten worden. Maar hun werk on mogelijk maken zou niet lukken. Hierbij kan men uiteraard in de eer ste plaats denken aan bijvoorbeeld Libanon en Eyrië, die de Palestnijse verzetsorganisaties nogal wat arm slag toestaan. Maar bijvoorbeeld ook aan de republiek Ierland waarvan daan aanzienlijke steun komt voor de I.R.A. in Noord-Ierland. Op een recente bijeenkomst van kerngeleerden is de pessimistische verwachting uitgesproken dat binnen niet al te lange tijd de vervaardiging van primitieve atoomwapens tech nisch mogelijk zou worden voor par- tikulieren, die de benodigde plutoni um ervoor zouden kunnen stelen uit kerenergiecentrales. Men kan er haast zeker van zijn dat de eersten van deze mogelijkheid gebruik zul len maken de politiek gedreven fa natieke terreurgroepen van dat tijd perk zullen zijn. Het is geen prettig idee te moeten beseffen dat de sa menleving nagenoeg machteloos staat. Maar het heeft ook geen zin dit feit te verdoezelen met een mooie verklaring van de V.N., die door schone klank aan de feiten niets kan veranderen. Nog negen partijen ingeschreven in het kiesregister DEN HAAG, 14-9. De Kiesraad heeft opnieuw negen politieke par tijen en groeperingen geregistreerd en ingeschreven in het kiesregister. Dit register omvat thans 53 namen van partijen en groeperingen. De nieuwe namen in het register zijn: Partij Nieuw Rechts (P.N.R.), Partij van Belastingbetalers, Partij van Sociaal- en Economisch Radica len, Partij voor Ongehuwden (P.V.O.) Groepering voor de juiste Universele Democratie (JUT-groep), Evangeli sche Solidariteits Partij (E.S.P.) en Rechts Politieke Unie (R.P.U.). Flitsen uit het buitenland BOGOTA, COLUMBIA. De bevol king van Latijns-Amerika heeft dit jaar het aantal van 300 miljoen be reikt en dit zal tegen het eind van de eeuw, als het huidige tempo dei- bevolkingsaanwas aanhoudt, ver dubbeld zijn. NEW YORK. Secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, die volgende week dinsdag bijeenkomt, opgeroepen concrete maatregelen te nemen om het terrorisme te bestrij den. BELGRADO. De Palestijnse guer rilla-organisatie Zwarte September bereidt nog elf acties voor tegen mensen en installaties die verbonden zijn met Israëlische belangen, zo heeft het Zuidslavische dagblad Bor- ba gemeld. MOSKOU. Verscheidene studenten en enkele functionarissen en docen ten van de polytechnische school zijn tot dwangarbeid of gevangenis straffen veroordeeld omdat ze met steekpenningen hebben gewerkt. Volgens het Russische dagblad Troed hebben 30 studenten in totaal 58.000 roebel (230.000 gulden) aan steek penningen betaald om tot het insti tuut tc worden toegelaten. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft twee van de vier lagere wijdin gen van de R.K. geestelijkheid die de Latijnse ritus volgt, afgeschaft, zo blijkt uit twee apostolische brie ven die in Vaticaanstad zijn gepu bliceerd. Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 SEOEL. Het pas begonnen overleg' tussen Noord- en Zuid-Korea over een hereniging van gezinnen aan weerszijden van de bestandslijn is vastgelopen. MUNCHEN. Nog twee leden van de Roemeense Olympische ploeg hebben in West-Duitsland politiek asiel gevraagd. Het zijn een 36-jarige sportinstructeur en een 21-jarige studente, beiden ongehuwd. BONN. West-Duitsland en Polen hebben donderdag diplomatieke be trekkingen aangeknoopt en zullen binnenkort ambassadeurs uitwisse len. LONDEN. Het aantal personen dat vorig jaar in Engeland en Wales is veroordeeld wegens het besturen van een auto in staat van dronken schap, is gestegen met 94,8 pet. in vergelijking met het aantal in 1970. In 1971 werden ongeveer 35.000 automobilisten veroordeeld. Bomaanslag op Mexicaanse bisschop MEXICO, 14-9. Op mgr. Sergio Mendez Arceo, de als progressief be kend staande R.K. bisschop van Cuernavaca in Mexico, is donderdag een bomaanslag gepleegd. De brand bom ontplofte toen de bisschop een rede hield po een conferentie in de stad Mexico die ging over: „De ker ken als werktuigen voor verande ringen". De bom lag naast het spreekgestoelte. Niemand werd gedood of gewond en de schade is gering. Gevangenisstraf voor stakende militairen ARNHEM, 14-9. De krijgsraad in Arnhem heelt donderdagmorgen vier militairen uit de Prinses Margriet kazerne in Wezep veroordeeld tot gevangenisstraffen van elk twee maanden. Zij hadden op 14 juni deelgenomen aan een zitstaking bij de kazerne uit protest tegen maatre gelen van de kazernecommandant tegen de soldaat G. Siebrand, die tij dens een theorieles een dienstbevel niet zou hebben opgevolgd. Miljoenen-jacht wordt verbouwd AMSTERDAM, 13-9. Een sprook jes-jacht waarmee de Amerikaanse stedenbouwer F. W. Levitt, een van 's werelds rijkste miljonairs, Onassis de loef poogt af te steken, is in de Amsterdamse haven aangekomen om in een dok van de werf Verschure een ingrijpende verbouwing te on dergaan. Deze zal worden uitgevoerd door de scheepsbouwer W. de Vries Lentsch en A. J. van Kempen. Het. zeewaardige jacht, dat volgens een raming van de heer Van Kem pen circa 40 miljoen gulden heeft ge kost, is in Italië gebouwd, maar ver toonde nadat het begin van dit jaar zee koos enkele kinderziekten. Le vitt is er niet geheel tevreden over en laat er in Nederland nieuwe schoorstenen op bouwen, hel voor dek vernieuwen, de airconditioning verbeteren en de davits vervangen. Genoemd naar de echtgenote van de eigenaar draagt het jacht de naam „La Belle Simone". Het meet 1400 ton (driemaal zo groot als een kleine coaster) en is 74 meter lang bij een breedte van bijna 12 meter. De hete rogene bemanning van 27 man telt een tiental nationaliteiten, onder wie een Nederlandse radio-officier, de 56-jarige Frans Dunnebier. r,* KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEEUWARDEN. De Vereniging tol behoud van de Waddenzee heeft de politieke partijen in Nederland ge vraagd zich ruim voor de verkie zingen uit te spreken over de toe komst van het Waddengebied. Dit zou moeten gebeuren „in een klare, heldere tekst, die de mogelijkheid tot het houden van een slag om de arm uitsluit". ROTTERDAM. De slechte woning situatie in Rotterdam jaagt jonge gezinnen weg. De stad vergrijst, ook geestelijk. Maar gezien de situatie- kan Rotterdam niet anders. Dat zegt de heer Th. Eitjes, adjunkt-chcf van de sociale afdeling van de volkshuis- vestingsdienst in het blad „Rond vraag", een uitgave van de Rotter damse gemeentevoorlichting. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft de 28-jarige lasser V. uit de Domstad aangehouden die ervan wordt verdacht de remleiding van de auto van zijn ex-verloofde te heb ben doorgezaagd. De man wordt vastgehouden op verdenking van poging tot moord ol' zware mishan deling. DEN HAAG. De Surinaamse ge volmachtigd minister in Nederland dr. J. D. V. Polanen zegt in een reac tie op eisen van de z.g. „Acht Sep- temberbeweging" dat hij wel dege lijk maatregelen heeft genomen naar aanleiding van de dood van een Surinamer in het Amsterdamse Von delpark. EPE. Dunk zij de oplettendheid van een bediende van een bijkantoor van de Nederlandse Middenstands- bank heeft de politie van Epe twee Duitsers kunnen aanhouden die de laatste maanden in ons land er hun werk van hebben gemaakt vervallen Franse bankbiljetten bij banken ter omwisseling in Nederlands geld aan te bieden. DEN HAAG. Binnenkort zal op het voormalig vliegveld Woensdrecht een centrale opleiding van mobiele eenheden van gemeentepolitie van start gaan. Naast speciale oefeningen waarbij de omstandigheden bij ern stige ordeverstoringen nagebootst zullen worden zal speciaal aandacht worden besteed aan de mentale be geleiding van de politieman. UTRECHT. „Er is geen enkele aanleiding te veronderstellen dat er een verband is tussen de moord op de Amsterdamse jongen Bastiaan Bloemena vorig jaar augustus en die op Hansje van Soest in Utrecht vo rige week", zo heeft de Utrechtse subsie/iut-officier van justitie, mr. B. de Hoogh, nadrukkelijk verklaard. DEN HAAG. Bij een nauwkeurige technische inspectie is gebleken dat een aantal „Starfighters" van de Koninklijke Luchtmacht haarscheur tjes vertoont in de hoofdliggers van het verticale staartvlak, zo deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst mee. AMSTERDAM. „De Nederlandse Volks Unie, waarbinnen meer en meer teleurgesteldé-maar-nog-im- mer-goedwillende groeperingen hun krachten bundelen, is thans in staat sterke buiten-parlementaire actie te voeren. Zij zal niet aarzelen strin gente maaregelen toe te passen, in dien het belang van het Nederlandse volk dit noodzakelijk maakt", aldus een communiqué van deze groepe ring. ROTTERDAM. Met ingang van lieden vrijdag 15 september, worden de prijzen aan de benzinepompen van autogasolie en petroleum met 0,3 cent per liter verhoogd. DEN HAAG. De Israëlische presi dent Zalman Shazar heeft koningin Juliana en prins Bernhard donder dag telegrafisch bedankt voor het telegram van medeleven, dat zij hem vorige week in verband met de ge beurtenissen in München hadden ge stuurd. Dit heeft de Rijksvoordich- tingsdienst meegedeeld. ESSEN. Bijna geruisloos trekt sedert enige weken de „Vliegende Muskeltier", het eerste na 1945 in de Bondsrepubliek Duitsland gebouwde luchtschip, zijn cirkels boven het Roergebied. Konrad Hess, de 53-jarige gezagvoerder van de zilver glanzende „sigaar", noemde alle testvluchten „geslaagd". Het lucht schip, 60 meter lang en bijna 15 meter in diameter, kan zeven passagiers ver voeren. Het is met twee Rolls-Royce-tnotoren uitgerust, die elk 240 pk. ont wikkelen, en vliegt het prettigst op een hoogte van 1500 meter bij een ge middelde snelheid van 100 km. per uur. De reusachtige huid is met niet brandbaar helium gevuld, 5000 kleurige gloeilampen glimmen aan de bui- tenwand. De op de werf van de luchthaven Essen-Mülheim gebouwkde Zep pelin-nakomeling vliegt in opdracht van een reclamebedrijf. Een tweede van dezelfde grootte wordt binnenkort aan Japan geleverd, waar deze als „vlie- gend laboratoriumstationzal worden gebruikt. Advertentie Stukjes kaas met een vruchtje erop vastgeprikt - een druifje, een partje mandarijn, een schijfje banaan. Dat maakt een feestelijk trakteer- schaaltje, de kinderen vinden 't lekker en hun tanden blijven er gaaf bij. Een grote klas heeft veel Jarige Jetjes: is kaas uit 't vuistje dannietverstandiger? - Met een triomfanteijke blik op zijn gezicht wendt Hoolwerf zich tot Bou- dewijn Knol, in wie hij nu wel de baas vermoedt. „Leuk idee. meneer Knol. Jullie vindingrijkheid is een betere zaak waardig. Nog ontkennen, dat jullie betrokken zijn in de han del in verdovende middelen"? „Ik zeg niets," antwoordt Knol. „want ik weet hiervan niets af. Ik exporteer enkel speelgoed. Dat ze er wat in gedaan hebbenL zie ik nu voor het eerst. Ik sta 'gewoon ver baasd." Hij schudt niet begrijpend het hoofd. „Ik ook, meneer Knol", antwoordt de rechercheur grinnekend. „En wel over zoveel naïoviteit." Met een handgebaar zegt hij tot de man schappen in het vertrek: „Ze kun nen alle zeven mee. We hebben ge lukkig opbergruimte gecreëerd, dus er is plaats voor iedereen. Wat dat betreft, zijn wij in Dorringen op z'n tijd erg gastvrij." Om half vier is operatie-Dorrin- gen ten einde. In de villa houden nog vijf man politie de wacht. In de loop van de morgen zullen de Haag se experts wel komen voor een ver der onderzoek. Daar heeft Hoolwerf voorlopig niets mee te maken. De zeven zitten veilig achter slot en grendel. En uit Rotterdam komt een telefoontje, dat ook daar alles is op gerold. Manussen zegt: „We hebben voorlopig twaalf man. maar ik voor zie morgen of overmorgen nog wel een paar arrestaties. Wat 'k zeggen wilde: Twee bazen hebben we in elk geval. Dat zijn die zogenaamde speelgoedfabriknaten. Vilvoorde en Ba anders. Tjonge. Hoolwerf. wat een lelijke mensen zijn dat. Ze gingen toch tekeer... een bootwerker zou er van gebloosd hebben. F.n hoe is het bij jullie?" Hoolwerf brengt verslag uit en zegt, dat de vangst zeven man be draagt. „Waaronder Boudewijn en kleine Pietje. Maar Toon Brandelaar is er niet bij." „Klopt," antwoordt Manussen. Die is gisteren omgekomen bij een ver keersongeval. De stakkerd, want het was niet eens zijn schuld. En wat denk je, dat wij in zijn wagen von den?" „Narcotica natuurlijk." „Mis. Hoolwerf." antwoordt de de ander op grimmige toon. „Wat denk je? Een getekende kwitantie van duizend gulden. En weet je, wiens naam er onder stond? Van Maiers, dat renteniertje bij Jou in Dorringen. Haal die vent ook maar uit z'n nest. Want weet je. waarom? Ik heb zo de gedachte, dat hij wel eens de grote baas van het hele ge zelschap kan zijn." De avondbladen hebben al een summier bericht over de arrestatie van een bende, die in het groot han delde in allerlei verdovende midde len. Er zijn gelijktijdig in Rotterdam en in Dorringen invallen gedaan en arrestaties verricht. Er zit in totaal al twintig man achter slot en gren del. waaronder de drie leiders, maar er worden nog meer arrestaties ver wacht. Radstaak, de hoofdredaktcur van de plaatselijke krant, heeft niet be hoeven te wachten lol de telex het bericht doorgaf. Want al vrij vroeg in dc morgen is bekend geworden, dat er in de afgelopen nacht wat aan dc hand is geweest in Dorringen. Meer in het bijzonder in de villa aan de Enschedesestraat„Haersate". Dc vroege voorbijgangers hebben gezien, dat er heel wat politie op de been 63 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT was. Ook vreemden. Waarschijnlijk lui van de rijkspolitie. Om half tien belt Radstaak het bureau. „Wat is er vannacht in de villa gebeurd?" De dienstdoende agent houdt zich onnozel. „Welke villa, meneer?" „Kom nu, „Haersate" aan de En schedesestraat, die indertijd door die speelgoedfabrikanten werd gekocht. En wat moest van morgen al die lui van de rijkspolitie in ons dorp?" De agent weet niet, wat hij moet zeggen en antwoord: „Ogenblik" Dan drukt hij op een zoemer, waar na hij Hoolwerf aan de lijn krijgt. „Ja?" ..Meneer Radstaak van de krant vraagt inlichtingen over vannacht. Wat doen we?" Hoolwerf denkt even na. „Laat de man maar hierheen komen." zegt hij en de agent geeft het door aan de kranteman. die twee minuten later in zijn wagen zit om de korte ril naar het politiebureau te maken. Gert heeft intussen Manussen ge beld en deze geeft hem toestemming alles aan dc pel's te vertellen. „Ik heb hier straks ook een persconfe rentie, dus je kunt man en paard noemen. Of wacht eensnoem nog maar geen namen; dat kan later al tijd nog". Radstaak inag naar boven lopen en klopt aan bij dc rechercheur. Hij is cr wel vaker geweest, want op z'n tijd is dc rechercheur niet onge schikt en zo heeft hij al heel wat waardevolle inlichtingen gekregen. Hoolwerf wenkt met zijn hand. „Morgen, meneer Radstaak. U bent er gauw achter gekomen. Dat mag ik soms wel. Wat dat betreft, heb ik respect voor krantemensen". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7