JERRY'S Jaarhoekje 1972 Prov. ZeeuwseVereniging „Het Groene Kruis" Raad Middenschouwen vergaderde STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 september 1972 Nr. 21150 maak met een kindermolen en een gebakkraam, annex suikerwerken en nougat-verkoop. Voor de liefheb bers van wat jolijt voor de kinderen is zaterdag de openingsdag gevolgd door maandag en op dinsdagnacht is het weer afbreken geblazen. Voor de toeristen met hun kleuters een paar dagen attractie, terwijl de burgerij al van ouds weet dat het Burghee „mart" is. HAAMSTEDE Uitstapje N.C.V.B. De dames van de N.C.V.B. uit de Westhoek vertrokken woensdag, on der de goede leiding van de presi dente mevr. Hack en de chauffeur de heer Willemse van de firma Van Oeveren via Goedereede, Haring- viietsluizen en Beneluxtunnel naar Amsterdam. In Amsterdam werd een bezoek aan de Floriade gebracht. De dames genoten van de prachtige bloemstukken en bloemsierkunst uit de gehele wereld. Een bezoek aan het wassenbeeldenmuseum van Ma dame Tussaud stond ook op het pro gramma. De chauffeur bracht de leden van de Vrouwenbond vervolgens naar het winkelcentrum in Amstelveen. Na een prachtige rit door Het Gooi kwamen zij in Huis ter Heide aan waar in hotel „De Dynselhoek" het diner de dames wel smaakte. Tevre den en voldaan ging 'het daarna huiswaarts. Door de goede zorgen van de chauffeur kwamen de dames weer veilig en wel op hun dorp aan en kunnen terugzien op een mooie en geslaagde dag. SCIIARENDIJKE Geslaagde actie voor zangvereniging In de groentewinkel van de heer A. C. Landman te Scharendijke heeft vanaf het voorjaar een prach tige Schouwse pop gestaan, waarvan tegen een kleine bijdrage de naam geraden kon worden, zulks ten bate van de kas van de Chr. Gem. Zang vereniging „Sursum Corda" alhier. Mevr. Francke-van Nes, die de pop een naam gegeven had was dinsdag avond jl. aanwezig voor het openen van de verzegelde enveloppe. De naam van „Jannekee" werd hierbij aan de pop gegeven. Het bleek dat deze naam vier maal goed geraden was. Na de loting kwam voor de pop in aanmerking mevr. H. de Klerk-Kroon uit Rotterdam. De opbrengst bleek f 47,- te hebben bedragen. ZIERIKZEE, 14-9. Op de zo netjes gewitte zijgevel van deze woning aan de Zierikzeese Scheepstimmerdijk stond tot voor kort nog te lezen „Hier waar schuwt men voor den tram". De tram is al lang - vanaf de watersnood in 1953 - definitief verdwenen, maar het'typische hierboven aangehaalde op schrift hield tot voor kort de herinnering aan de tramhalte ,,'t Sas" nog altijd vast. Ook deze laatste herinnering aan het „tramtijdperk" is dus nu uitge wist, al wordt beweerd dat het opschrift over niet al te lange tijd wel weer zichtbaar zal worden. De muurverf van tegenwoordig schijnt toch minder tegen de invloed van het weer bestand te zijn dan de verf waarmee schilders in vroeger jaren in stad en dorp te werk gingen (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN Geslaagd Aan de medische faculteit te Rot terdam slaagde voor arts onze oud stadgenoot de heer Hendrik Jan Keizer. BRUINISSE Tenfconcert „Nu met Hope" De muziekvereniging „Nu met Ho pe" te Bruinisse zal zaterdagavond van half acht tot 8 uur een korte uitvoering geven op de muziektent. Intussen zal om half acht een uit reiking van lampions plaats hebben bij de huishoudschool (tot 8 uur) de kinderen kunen zich dan na 8 uur achter de muziek scharen, die een rondwandeling door het dorp zal or ganiseren (lampionoptocht ter af sluiting van het seizoen). Mevrouw Van Leeuwen-Sieling, gemeenteraadslid voor Algemeen Be lang, moest wegens een hielblessure in het Zweedse Rode Kruiszieken- huis worden opgenomen. Vergadering N.C.V.B. De Ned. Ohr. Vrouwenbond afd. Bruinisse zal op D.V. donderdag 21 september haar maandelijkse verga dering houden in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Gastspreker is ds. W. Oosthoek van het hospitaal schip „De Hoop.' Spoedeisende raadsvergadering BRUINISSE, 14-9. In de donder dagavond te Bruinisse gehouden spoedeisende vergadering van de ge meenteraad was mevr. Van Leeu wen-Sieling met kennisgeving afwe zig. De vergadering moest worden be legd in verband met enkele wijzigin gen om op het verlangen van Ged. Staten van de Gemeenschappelijke Regeling Technische Dienstkring Bruinisse-Middenschouwen goed te keuren. Deze goedkeuring werd vlot verleend. Het betreft enkele aanvul lende bepalingen betreffende de rechtspositie ambtenaren. De heer P. Geluk, gemeentebode werd benoemd als controleur van de gemeentewoningen met centrale verwarmingsinstallaties. Storingen in de c.v. moeten bij de heer Geluk worden gemeld, die wanneer sprake is van kleine technische storingen, deze zal verhelpen, terwijl grotere ontregelingen door hem aan de servi ce dienst zullen worden doorgegeven De huurder van woningen met c.v. zal er op worden gewezen, dat niet zelf aan de c.v. mag worden gesleu teld. Nadat men hierover in besloten vergadering had gediscussiëerd werd besloten, dat vooruitlopend op het grote plan tot bouwrijp maken van Plan-West III. de Mosselstraat, de Stelbergstraat en nog een andere straat ter plaatse, tot over de sloot zullen worden doorgetrokken en van rioleringen etc. zullen worden voor zien. Men krijgt dan gelegenheid om de 18 bejaardenwoningen te bouwen, waarmee de bouwvereniging voor woningen en woongebouwen op Schouwen-Duiveland midden okto ber wil beginnen. SCHARENDIJKE, 14-9. De raad van Middenschouwen kwam woens dagavond j.l. spoedeisend in open bare vergadering bijeen. Burgemeester S. Francke deelde mede. dat de raad spoedeisend bij een geroepen was i.v.m. enkele aan te brengen wijzigingen in de ge meenschappelijk regeling voor het bouw- en woningtoezicht en de dienst, van gemeentewerken voor de gemeenten Bruinisse en Midden schouwen. Gedeputeerde staten hebben nl. medegedeeld, dat de regeling in principe voor goedkeuring in aan merking komt, doch voor verkrijging van de officiële goedkeuring enkele wijzigingen behoeft. Voor de rechtspositie van het per soneel worden de recht positierege lingen van de gemeente Bruinisse van toepassing verklaard. De rege ling van de administratie als een tak van dienst behoeft enige verduide lijking. De bepalingen betreffende controle van de administratie door het Vertificatiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten behoeven een kleine aanvulling. Tenslotte dient de verhouding waarin beide gemeen ten eigenares worden van de bezit tingen van de dienst een andere om schrijving, nl. in verhouding tot het aantal inwoners. Dit geldt ook voor de schulden van de dienst. Advertentie by MARATHON De raad besloot tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling con form het door burgemeester en wet houders aangeboden ontwerp. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is, dat de commissie nog deze maand tot de benoeming van een hoofd van gemeentewerken zal overgaan. De gemeenterekening en de reke ning van het woningbedrijf over 1970 werden de raad ter voorlopige vast stelling aangeboden. Een commissie uit de raad zal de rekeningen onder zoeken. Tijdens de rondvraag informeerde de heer W. A. Wessels naar de be zoldiging van het te benoemen hoofd van gemeentewerken. De voorzitter deelde mede, 'dat deze in de oproep van sollicitanten was opgenomen. De bezoldiging is gebaseerd op 90% van die voor een secretaris van een ge meente met gezamenlijk inwonertal van Bruinisse en Middenschouwen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Engels en staatssecretaris Vonhoff van cultuur recreatie en maatschappelijk werk ontvangen op 23 september 's mid dags op het ministerie in Rijswijk de deelnemers en -neemsters aan de Para-olympische en Olympische spe len, die in Heidelberg en in Sapporo Kiel en München zijn gehouden. AMSTERDAM. Het hoofdbestuur van de Nederlandse vrijgezellenbond acht de voorgestelde wijziging in de tariefstructuur van de inkomstenbe lasting voor ongehuwden onaan vaardbaar. Volgens het bestuur moet nog steeds van een achterstelling van deze groep worden gesproken. AMSTERDAM. De man. die ruim twintig jaar vertegenwoordiger in New York is geweest van het na tionaal bureau voor toerisme, is de heer Onno Leebaert, heeft in het hart van New York zijn „Holland center" gevestigd, van waaruit hij Nederlandse zakenlieden wil helpen vaste voet te krijgen op de Ameri kaanse markt. RECREATIE De Veermansplaat, de Hompelvoet. voorheen ten prooi aan eb en vloed. Zijn nu geen dorre vlakten meer, waar meeuwen krijsend streken neer. Geen zandplaat kaal als een woestijn, zal er nu nog te vinden zijn. De Grevelingenwerd een meer, mei dammen voor hel snelverkeer. En waar eens was een grote plas, groeit nu de rogge, en het gras. Door mensen handen ingezaaid, ontkiemd: en ook op lijd gemaaid. En als eens t groen het oog bekoort, ontstaat een „Recreatieoord". Dan vindt de stadsmens rust en vree, op het land ontworsteld aan de zee. Bru A. W.-B. ZIERIKZEE, 14-9. Het jaar 1971 heelt, voor wat betreft cle interkrui- selijko samenwerkig, in hel teken gestaan van een groot aantal moei zame besprekingen, zowel in hei be stuur van cle Stichting Zeeuwse Kruisraad als in het bestuur van de vereniging Aldus wordt opgemerkt in het de ze week verschenen jaarboekje van de prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". Deze besprekingen hebben uitein delijk geresulteerd in een op 8 ok tober 1971 gehouden vergadering van de algemene besturen van de drie provinciale Zeeuwse kruisverenigin gen. In deze vergadering is gespro ken over een door een statutencom missie neergelegde gedachtengang om te komen tot een gewijzigde op zet van de Stichting Zeeuwse Kruis raad, tereinde te kunnen geraken tot een meer slagvaardiger interkruise- lijk beleid. De hoop wordt uitgesproken dat in 1972 een organisatievorm zal zjjn gevonden waar binnen een optimale sociaal-medisehe-dienstverlening is te verwezenlijken. Vermeldenswaard voor wat betreft de eiggn organisatie zijn de volgende punten: De Commissie Gezondheidsvoor lichting en -opvoeding (G.V.O.) heeft - naar aanleiding van de in 1970 ge houden algemene ledenvergadering - de opdracht ontvangen de mogelijk heden te bestuderen ter voorkoming Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij mv Nutsspaarbank voor PERSOONLIJKE LENINGEN NOOUDWELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. van hart- en vaatziekten. Hiertoe is een projektgroep „hart- en vaat ziekten" in het leven geroepen. In het volgende jaarverslag hopen wij u hierover nadere mededelingen té kunnen doen. Uit het fonds voor toelagen op pensioenen is in 1971 - op basis van een door de Pensioencomissie uitge werkt voorste] - een bedrag van ruim f 30.000,- betaald aan reeds ge pensioneerd verpleegkundig perso neel van de plaatselijke verenigingen en de provinciale vereniging. De ereniging „Het Groene Kruis" Misleidende advertenties De Commissie tot handhaving van cle Nederlandse Code voor het Recla me wezen heeft een aantal bezwaren beoordeeld tegen de advertentieserie van de firma Superdam, een van de bedrijven van een handelsonderne ming in Amsterdam (firma Kroonen- burg). Op grond hiervan beveelt cje commissie deze adverteerder aan reclame van deze aard onmiddellijk te staken. In genoemde advertentie campagne wordt de indruk gewekt dat dames- en herenconfectie wordt aangeboden wegens recente sluitin gen van een confectiefabrieken, een bewering die volgens de commissie hoogstwaarschijnlijk niet op waar heid berust. Voorts wordt er gesteld dat het publiek alleen de stof en de fournituren zou betalen. Ook deze bewering wordt ernstig in twijfel ge trokken. Verschillende malen heeft de code commissie de firma Kroo- nenburg in de gelegenheid gesteld haar visie op deze bezwaren te geven De firma heeft hierop nimmer gerea geerd, zodat bü de code commissie het ernstige vermoeden bestaat dat de ingediende bezwaren juist zijn, aldus verneemt het A.N.P. ZIERIKZEE Bejaardengymnastiek ver. „Het Groene Kruis" De lessen „Beter bewegen voor be jaarden" beginnen a.s. dinsdag, o.l.v. mevr. Doeleman-Arkenbout. Alle be langstellende dames en heren zijn welkom. (Inlichtingen bij de wijk zuster). te Zierikzee - welke vereniging in 1970 is begonnen met een preventief- geneeskundig-onderzoek voor be jaarden - heeft voor deze aktiviteit een eenmalige subsidie van de Pro vinciale vereniging ontvangen van f 1.500,-. Het aantal aangesloten plaatselijke verenigingen bedroeg per 31 decem ber 1971 69 (vorig jaar 69). Het aantal leden steeg met 993 en bedroeg per 31 december 1971 53.710 van wie 518 zelfstandige contribue rende gezinsleden. A.R.-Kiesvereniging De Anti Revolutionaire Kiesvere niging „Nederland en Oranje", hoopt vrijdag 22 september een ledenver gadering te houden in de zaal van de Chr. .Ger. Kerk aan de Zevenge- tijstraat. Op deze vergadering komt de ledenlijst voor de Tweede Kamer verkiezingen aan de orde. (Ook 18- jarigen en damesleden zijn welkom). Internationaal medisch congres Naar wij vernemen zullen onge veer tweehonderd tumorvirulogen uit alle delen van de wereld op 24, 25, 26 en 27 september a.s. voor een congres bijeenkomen te Zierikzee. De vergaderingen zullen plaatsvinden in de congreszalen van Mondragon. Or ganisator van deze internationale bijeenkomst is de Universiteit van Amsterdam, BURGHHAAMSTEDE Collecte Het comité van het Koningin Wil- helmina Fonds te Burgh/Haamstede is de burgerij ten zeerste dankbaar voor de milde gaven die de kollekte 1972 een totaal bedrag van f 1181,- opleverde. Haamstede offerde f 440,76. Ook voor de dames die de collecte uitvoerden is een dank woord ten zeerste op zijn plaats. BURGH Kermis Vandaag (vrijdag) wordt de Burghse kermis opgebouwd. Niet zo als gewoonlijk met een speling van 9 dagen met Zierikzee, doch nu er vlak na. De familie v. d. Zande uit Halsteren verzorgt het kermis-ver- Huisje achter de coidissen ZIERIKZEE. Achter vele van Zierik- zee's historische gevelrijen verbergen zich een heel enkele keer huisjes die vanaf de straat geheel aan het oog onttrokken zijn. Woninkjes die als het ware onvermoed een geheel eigen leven leidenmaar die aan de andere kant toch ook voor 'velen die in Zie rikzee zijn opgegroeid bepaald weer niet geheel onbekend zullen zijn. Zo is het St. Anthonieshof in de Man huisstraat een bijzonder bekend voorbeeld van een „onzichtbare" wo ning. Minder algemeen bekend, maar niettemin minstens zo apart gelegen, is het woonhuis met erf aan de noordzijde van de St. Anthoniesdam. In dit pand, bereikbaar vanaf de St. Anthoniesdam via een zg. brandgang die met een houten deur wordt af gesloten, was in vroeger jaren een bakkerij gevestigd. Het woonhuis, thans een dubbele woning, was en is nog altijd familiebezit van de familie Van Velthoven. Er hebben trouwens ook generaties van deze familie in gewoondonder andere de familie Van Velthoven-Vorstenbosch. In la ter jaren woonde er gedurende lange tijd de timmerman de heer F. Bran denburg, terwijl er ook een winkeltje was gevestigd. De foto's tonen de zo wonderlijk verborgen gelegen wo ning en daarnaast het toegangspoort je zoals dat op de St. Anthoniesdam aanwezig is. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). onder de iierf van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3