DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE PERSOONUJKE TRIOMF VOOR WIL1Y BRANDT Belangrijke vorderingen tot verdere uitbreiding handel Ver. Staten-Rusland Uitbreiding E.E.G. goedgekeurd AUSTIN MORRIS Noodweer in India eist mensenlevens Man vermist na aanvaring van kotter V.S. schorten lening aan Oeganda op Zeventig mensen door chloor bedwelmd Aanvaring schepen op rede Vlissingen txva ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 september 19? 129ste jaargang Nr. 21. WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 Herstel diplomatieke betrekkingen West-Duitsland en Polen BONN, 14-9. Wesl-Diiitsliuid en Polen hebben don derdag de diplomatieke betrekkingen hersteld, die in 1939 werden verbroken toen de legers van Adolf Hit ler Polen binnenvielen en daarmede de tweede wereld oorlog inluidden. De aankondiging in een gezamen lijk communiqué volgt na twee da gen van besprekingen in Bonn tus sen de Poolse minister van buiten landse zaken Stefan Olszowski en zijn Westduitse collega Walter Scheel. De nieuwe diplomatieke band is een bekroning van de ont wikkeling die zich inzette nadat de twee regeringen ratificatie-oorkon den uitwisselden van het Duits- Pools niet-aanvalsverdrag dat op 3 juni van dit jaar werd gesloten. „De twee regeringen hebben besloten de diplomatieke betrekkingen te her stellen, ambassades in te stellen in Bon en Warschau en onverwijld ver tegenwoordigers aan te wijzen op ambassadeursniveau", zo zegt het communiqué. De verzoening tussen Westduits- land en het land dat mogelijk het meest heeft geleden van de bezetting door de Nazi's moet worden gezien als een persoonlijke triomf voor Bondskanselier Willy Brandt. Door middel van zijn „Ostpolitik" heeft Brandt er naar gestreefd het imago uit te wissen van een op wraak be lust Duitsland dat meer dan 20 jaar Zuidkoreaanse vissers vrijgelaten SEOEL, 15-9. twee-en-negentig lang door de Oosteuropese landen is gecreëerd. Naast het verdrag met Polen waarbij Bonn de Poolse west grens erkende, heeft hij een niet- aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie getekend en geratificeerd. Tevens zijn er onderhandelingen gaande met Oost-Duitsland en Tsjeohoslowakije met het uiteindelijke doel het aan knopen van volledige diplomatieke betrekkingen en het uitbreiden van de samenwerking. Deze laatste onderhandelingen verkeren in fasen, waarbij welhaast van een impasse kan worden gespro ken. Poolse eisen dat 'ze zouden instemmen met het herstellen van de diplomatieke betrekkingen met Bonn waren onderdeel van de pro blemen, die de diplomatieke sfeer de laatste drie maanden verkilden. Een ander geschil betrof de Poolse traag heid bij het repatriëren van onge veer 300.000 Etnische Duitsers die in Poolse gebieden wonen, die na de Tweede Wereldoorlog van Duitsland werden geannexeerd. Tot nu toe hebben de Polen slechts 31.000 per sonen toestemming gegeven naai Duitsland terug te keren. Zij moti veren deze handelwijze met het ar gument dat alleen de Etnische Duit sers die verwanten in Duitsland hebben wonen recht hebben op re patriëring. Donderdag zijn Zuidkoreaanse WASHINGTON, 14-9. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben be langrijke vorderingen gemaakt op weg naar een grote uitbreiding van de handel tussen beide landen en een akkoord zal naar verwacht wordt voor het einde van het jaar zijn bereikt. Dit heeft het Witte Huis donderdag be kendgemaakt. Het Witt'e Huis deelde mee dat het nog te vroeg is een schatting te geven van de omvang van de bedra gen die met de handelsovereenkomst gemoeid zullen zijn, maar economen in Washington geloven dat de waar de van de Russisch-Amerikaanst. handel tegen het einde van de jaren zeventig in miljarden dollars per jaar gemeten zal worden. vissers vrijgelaten die vorige maand door de Noordkoreanen wei-den meegevoerd. De Zuidkoreanen zijn heden, vrij dag, met hun vier schepen in Zuid- Korea aangekomen. Dit is de eerste keer dat Noord- Korea zo snel gevangengenomen Zuidkoreanen terugzendt. Op 7 september, korte tijd voor de hervattig van de onderhandelingen tussen het Rode Kruis van Zuid-Ko- rea en dat van Noord-Korea, had Noord-Korea reeds honderdzestig Zuidkoreaanse vissers in vrijheid gesteld. ZIERIKZEE, 15-9. Zaterdagavond a.s. opent de Zierikzeese jeugdsoos „Brogum" haar deuren aan het Kerkplein voor alle jongeren van vijftien jaar en ouder. De naam „Brogum" is een Zuideuropese naam, gevonden door John Bakker, striptekenaar bij het weekblad de „Pep", en heeft vele betekenissen zoals leuk, goed, fijn, happy enz. Kortom, het is de bedoeling dat de jongeren die de zaterdagavonden op deze „soos" door gaan brengen zich er echt thuis voelen. Het bestuur bestaat uit twee meis jes en acht jongens. Op de foto v.l. n.r. (boven) Kees Verwijs, Cora Schot, Petrie Lems, Koos Schel, Ben Schot, Kees Verkerk, (onder) Bert van Dongen, Hans Dalebout, Renée Verwijs, Sjaak van den Houten. De adviseur van president Nixon Henry Kissinger en Russische leiders hebben gedurende drie dagen in Moskou o.a. hierover besprekingen gevoerd. In een gezamenlijk Amerikaans- Russisch communiqué wordt ver klaard, dat belangrijke voortgang is gemaakt in Russische beginselkwes ties op het gebied van de handelsbe trekkingen tussen beide landen. „Met het oog op deze vorderingen zullen onderhandelingen over de Russische schulden op grond van de leen- en pachtwet en het sluiten van een handelsovereenkomst in septem ber in Washington worden voortge zet met de bedoeling deze in de nabije toekomst te voltooien". DEN HAAG, 14-9. De Tweede Ka mer heeft donderdagmiddag de uit breiding van de EEG met het Vere nigd Koninkrijk, Noorwegen, Dene marken en Ierland zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. De frac ties van CPN, PSP en NMP kregen de aantekening, dat zij tegen zijn. Dealer: ISTA - Ooslerland Tel. 01114-1495 NIEUW DELHI, 15-9. De cycloon die vorige week de Oostindiase staat Orissa teisterde heeft aan vieren twintig mensen het leven gekost, zo is nu officieel in Nieuw Delhi- be kendgemaakt. In het kustgebied raakten door het noodweer 200.000 mensen dak loos. Bijna driehonderd dorpen zijn nog steeds door overstroming geïso leerd. Nederland matig wat alcoholverbruik betreft SCHIEDAM, 15-9. Nederland is in vergelijking met de E.E.G.-partner- landen wat alcoholverbruik betreft een zeer matig land. Dat blijkt uit de consumptiecijfers per inwoner, die de Stichting Gedistileerd Bureau in Schiedam, van veertig landen heeft verzameld. Nederland staat in deze rij van 40 landen met een hoof delijke consumptie van 6,2 liter alco holhoudende dranken op de 23e plaats. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Officiële opening nieuwe bank te Renesse Aanvaring bij Stellendam WILLEMSTAD (N.B.), 15-9. Een opvarende van de kotter Arnemuiden 35 wordt vermist, sinds het schip donderdagnamiddag buiten de sluis te Stellendam werd aangevaren en zonk. Drie andere vissers werden gered door mannen van de sleepboot Tilly van de firma Kooren uit Rotterdam. Zij waren licht gewond, werden in een ziekenhus te Dirksland behan deld en zijn daarna naar huis gegaan. De kotter wilde na het verlaten van de sluis het 2500 ton metende motorzandschip de Zijpe van de fir ma Oosterwijk uit Rotterdam voor bijvaren. Bij deze manoeuvre raakte de kotter de zijkant van het zand- schip en voer daarna door tot vóór de Zijpe, in plaats van juist de ande re richting te varen, aldus de rijks politie te water. Het zandschip raak te toen de kotter, die kantelde en zonk. Drie vissers konden meteen worden gered. Een duiker heeft nog gezocht in de stuurhut doch niemand gevonden. WASHINGTON, 14-9. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag meegedeeld dat het de verstrekking van een le ning van drie miljoen dollar aan Oe ganda opschort. De woordvoerder, Charles Bray, citeerde een verklaring, van presi dent Idi Amin over Joden en sprak over een ruwe behandeling van een Amerikaanse diplomaat en diens echtgenote door Oeganda. Bray verklaarde dat de V.S. een anti-Israëlische verklaring, die pre- Doordat de overlevenden na het bezoek aan het ziekenhuis nog wat overstuur zijn vertrokken, had de rijkspolitie de naam van de vermiste man donderdagavond nog niet ach terhaald. PARIJS, 15-9. Ongeveer zeventig mensen zijn in ziekenhuizen in de zuidoostfranse steden Valence en Montelimar opgenomen na een bot sing tussen een tankauto en een Duitse personenauto op de weg Pa- rijs-Marseille. Het verkeersongeval vond plaats in de nacht van donderdag op vrij dag bij Etoile, ten zuiden van Valen ce. De opgenomenen zijn automobilis ten, brandweerlieden en inwoners van het gehucht Etoile. Prinses Grace bezoekt de „Floriade" AMSTERDAM, 14-9. Prinses Grace van Monaco komt dit weekend in Amsterdam om een bezoek te bren gen aan de Floriade. Zaterdagmorgen zal de prinses een nieuwe lelie van de firma De Jong uit Andljk ten doop houden. De grote witte lelie, een kruising tussen de Lilium auratum en Lilium seciosum, zal vanaf zaterdag „Grace" sident Amin in een telegram aarr^vheten. Na de doop-plechtigheid be- V.N.-secretaris-generaal Kurt Wald- heim aflegde, betreuren. Dr. Di •ees voorgesteld als lijsttrekker DS'70 AMSTERDAM. 14-9. Dr. W. Drees. lid van de Tweede Kamer voor DS'70 en oud-minister van verkeer en wa terstaat in het kabinet Bicsheuvel, is door het hoofdbestuur van deze par tij voorgesteld als lijsttrekker van DS'70 bij de komende verkiezingen. Op de advieslijst komen ook voor jhr. mr. M. L. de Brauw, de vroege re minister van wetenschappen en mevr. S. van Veenendaal-van Meg- gelen, staatssecretaris CRM in het kabinet-Biesheuvel tot aan haar af treden op 20 juli. Zij nemen respec tievelijk de derde en vierde plaats in op de advieslijst. Deze lijst vermeldt de thans zit tende kamerleden J. J. A. Berger (2), mr. K. A. Keuning (5), S. Keuning (6) dr. I. Z. Baruch (8), drs. E. F. B. Ver- woert (10) en J. J. Koningh (12). TRIPOLI. President Idi Amin van Oeganda heeft in een boodschap aan de Libische leider Gaddafi beweerd dat Engeland van plan is troepen naar Oeganda te zenden om daar de regering omver te werpen, zo is donderdag van officiële zijde in Tri poli vernomen. zichtigt de prinses het paviljoen Mo naco. Daarna bezoekt prinses Grace de wereldbloemenshow van Fleurop/ Interflora in de Amstelhal, waar 26 landen strijden om de wereldcup voor het mooiste bloemstuk. Zaterdagmiddag zal de prinses in gezelschap van H.M. Koningin Ju liana vanaf het Paleisbalkon het Aalsmeerse Bloemencorso gadeslaan. Dit jubileum-corso is de gehele zon dag op de Floriade te bewonderen in de lanen van het Amstelpark. ROTTERDAM, 15-9. Het Zweedse vrachtschip „Brasilia" (10.287 brt.) is lieden-vrijdagmorgen op de rede van Vlissingen in aanvaring gekomen met het Joegoslavische schip „Rljc- ka (3.487 brt.) Beide schepen Hepen boegschadc op. De „Rijeka" heeft oen gat boven de waterlijn cn kan zijn ankers niet meer gebruiken. Het schip, dat op weg was van Rotterdam naar Ant werpen, zal naar de Belgische haven plaats worden gesleept. Het Zweedse schip was op weg naar Rotterdam. Hel ligt thans nog op de rede van Vlissingen en zal waarschijnlijk later in Rotterdam worden gelost. Een van de meest prominente ge sprekspartners van dr. Eppler, Bonn's minister voor economische samenwerking is mr. Gardiner, exe cutive secretary van de Economic Commission voor Africa, (ECA). Eppler die zich ook wat de binnen landse politiek betreft voor de ge dachte van gelijkgerechtigd part nership angageert, kreeg voor zijn programma van Paul Hoffman, de „grote oude man van de ontwikke lingshulp", de beoordeling: „Ik heb nog nooit zoveel gezond mensenver stand in een enkel dokument ge vonden". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: BUIEN Koud weer met op de meeste plaat sen enkele buien; meest matige noor delijke wind; minimumtemperaturen dicht bij zee 10, elders ongeveer 7 graden, maxima morgen 14 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: van 0 tot 4 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: van 1 tot 4 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 sept. Zon op 6.16, onder 18.53. Maan op 15.40, onder 23.00. 17 sept. Zon op 6.18, onder 18.50. Maan op 16.16, onder 18 sept. Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 16.44, onder 0.09 Eerste kwartier: 15 sept. (20.13). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater 16 sept. 8.08 20.38 17 sept. 9.17 22.05 18 sept. 10.48 23.37 Doodtij: 18 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-9. Een hogedrukge- bied, waarvan de kern ten westen van Ierland ligt, houdt in onze om geving een noordelijke stroming in stand, waarmee koude en onstabiele lucht aangevoerd wordt. In de nacht kunnen de temperaturen flink dalen. Zo werd in Twenthe in de nacht van donderdag op vrijdag 3 graden ge meten. Vooral in de kustprovincies komen buien voor. In het westelijk deel van de Middellandse Zee vorm de zich donderdag een depressie, die langdurig hevige regen bracht. Op Palma werd in twaalf uur tijd 56 mm afgetapt. In de ligging der druk- systemen zal zaterdag weinig veran dering komen. Wel kunnen met de noordelijke stroming kleine storingen in de omgeving van Nederland ko men, die tijdelijk meer bewolking brengen. Laagwater 1.46 14.19 2.48 15.34 4.13 17.04 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1