DE KRING geen haast met vrede Israël heeft door zijn kracht BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Tarieven kentekenbewijzen gaan omhoog OOSTERSCHELDEMOTIES PROV. STATEN VAN ZEELAND NIEUWE URGENTIELIJST Prijzen stegen dit jaar met 4,9 procent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 september 1972 Nr. 21149 Israël heeft weer diep in Syrië en Libanon militaire akties ondernomen tegen wat omschreven wordt als ba ses van Palestijnse verzetsorganisa ties - premier Golda Meir stoort zich daarbij kennelijk niet in het minst aan het foeigeroep dat wel in het Newyorkse V.N.-gebouw moet vol gen. Haar minister van buitenlandse zakenAbba Eban, heeft gezegd dat voortaan de strijd tegen het terro risme dat de burgers treft het eerste doel van de. regering is en dat de kwestie van de vrede naar het twee de plan was verschoven. Dit soort antwoorden op terreur- akties is haast een traditie geworden, ook al kan men in Israël niet echt de hoop koesteren dat op deze ma nier werkelijk het terrorisme uitge roeid kan worden of zelfs maar dat de regeringen in Beiroet en Damas cus erdoor komen tot optreden tegen de Palestijnen die ze nu de vrije hand laten. Maar het is traditie - het uitblijven van represailles is waar schijnlijk alleen al onmogelijk gewor den omdat in Arabische kring dit misschien gevierd kon worden als een soort overwinning dat de laatste terreurdaad zo hard was aangeko men dat de Israëliërs de lust tot wraak was vergaan. Belangrijker is dat mevrouw Meir in een - overigens al voor München afgenomen interview voor het eerst ondubbelzinnig duidelijk heeft ge steld dat Israël bij een vrede zeker niet genoegen zal nemen met kleine grenskorrekties: de Arabische landen zullen de vrede met flink wat grond moeten betalen. Ook hier wordt een besluit van de veiligheidsraad dus in de prullebak gegooid - die eiste her stel van de grenzen voor juni '67. Krachtsverhoudingen Mevrouw Meir voelt zich kenne lijk sterk genoeg om dergelijke on aangename voorwaarden te stellen aan de Arabische landen. En waarom ook niet: de krachtsverhoudingen zijn zeker niet in Israëls nadeel veran derd, vooral niet nadat Egypte de Russen eruit gooide. Na drie zo fa liekant uitgepakte pogingen om de Israëli's in zee te drijven kan daar om de lust om het nog eens een vier de keer te proberen maar gering zijn. Met name niet in Jordanië dat voor heen het zwaarst heeft betaald, eerst voor de nederlagen en daarna voor de Palestijnse verzetsakties tot ko ning Hoessein twee jaar geleden El Fatah en konsorten deels onderwierp deels loosde naar Syrië en Libanon. Mevrouw Meir ziet ook wel moge lijkheden met Hoessein tot een ak koord te komen, maar deze kan nog moeilijk alleen zoiets doen, met name zonder Egypte. Dit land vooral heeft wel het rea liteitsbesef dat gaan vechten weinig zin heeft en dat de vrijheden die Pa lestijnen in Libanon en Syrië zich kunnen permitteren in Egypte niet zijn toegestaan. Maar anderzijds zit het psychologisch met de erfenis van jarenlang opzwepen der bevolking tegen Israël, dat andere Arabische landen zoals Libië en Soedan, temeer omdat ze buiten de gevarenzone lig gen, nog altijd als officieel doctrine hanteren. En dat dan gesteund wordt door de officiële uitspraken van de V.N., die hen immers gelijk geven. (Aan de eerste V.N.-besluiten die tot het ontstaan van Israël leidden denkt men uiteraard liever niet). Mevrouw Meir gaat rustig uit van de werkelijkheid zoals die gegroeid is, vooral door toedoen van de Ara bische landen zelf: de iverkelijkheid zoals die in macht is weerspiegeld. Zy kafi rustig de realiteit vergeten van V.N.-besluiten en -veroordelin gen, die in wezen bij woorden moe ten blijven omdat de macht ont breekt er de uitvoering van af te dwingen. Men mag het betreuren dat de V.N. wel een gespierde tong maar geen gespierde arm hebben, maar zo is de werkelijkheid nu eenmaal. Maar nie mand kan zeggen hoelang mevrouw Meir en de wereld mogen wachten tot dit inzicht ook in de Arabische landen doordringt en men er de kon- sekwentie uit trekt om eindelijk on der elkaar te regelen wat door de hele wereld erbij te roepen alleen nog maar meer ontregeld raakte. DODELIJKE ONGELUKKEN ASSEN. De 21-jarige fabrieksar beider A. van der \Verff is dinsdag avond in zijn woonplaats Assen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Op de kruising Venestraat- Kanaal N.Z. gaf hij geen voorrang aan een van rechts komende vracht auto. VENRAY. Op de Maarheseweg on der Venray is de 26-jarige bestuur der van een personenauto C. Kne- lissen uit Boxmeer op slag gedood toen hij met zijn wagen tegen een boom reed. AMSTERDAM. De 83-jarige me vrouw E. A. Hennig-Hagen uit Am sterdam is in het Wilhelminagast- huis overleden nadat zij op een ze brapad nabij het kruispunt Roose- veltlaan-Dintelstraat in haar woon plaats door een auto was aangereden. DEN HAAG. De 27-jarige elektro- monteur A. G. S. Decker uit Den Haag is door stroom om het leven gekomen. De man was aan het werk in een schakelkast van de Nutsspaar- bank aan de Jan Hendrikstraat in Den Haag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OLDEMARKT. Op initiatief van de inmiddels opgeheven „culturele commissie" van de Streekraad Noord west-Overijssel zal binnenkort een borstbeeld van de in 1966 te Kalen- berg( gem. Oldemarkt) overleden dichter Jakob Cornells' Bloem wor den geplaatst aan de ingang van de gemeente Oldemarkt in de kop van Overijssel. DEN HAAG. Deze maand houdt de Koninklijke Landmacht een pa raatheidsoefening, waarvoor in wer kelijke dienst zijnde militairen van enige eenheden per radio van bewe gingsvrijheid worden teruggeroepen. De militairen dienen onmiddellijk te reageren op een omroepbericht, waarin duidelijk wordt aangegeven, om welke eenheden het gaat. UTRECHT. Het is dit jaar 75 jaar geleden dat in Den Haag de Alge mene Geheel-Onthouders Bond (AN- GOB) werd opgericht. Op de algeme ne vei'gadering, die zaterdag en zon dag a.s. in de kantine van het AN- GOB-kampeerterrein „Het Spoek" in Beekbergen wordt gehouden, zal het jubileum worden gevierd. EINDHOVEN. De recherchegroep van de rijkspolitie te Eindhoven heeft in samenwerking met de rijks politie te Heeze, en politie-instanties in de betrokken gemeenten een reeks kledingdiefstallen opgehelderd, waar bij gestolen goederen ter waarde van een kwart miljoen gulden in beslag genomen kon worden. DEN HAAG. De werkgroep milieu beheer van de rijksuniversiteit in Leiden heeft in een brief aan gede puteerde staten van Zuid-Holland een serie bezwaren geopperd tegen de secundaire en tertiaire wegen plannen 1973 voor deze provincie. DEN HAAG. De werkloosheidscij fers voor Zuid-Holland vertonen een wat gunstiger beeld dan de lande lijke cijfers. Het aantal werkloze mannen bleef in de maand augustus vrijwel gelijk op 17.800. APELDOORN. „Niemand alleen het bos in" - onder dit motto ver zorgt de Streek-VW Apeldoorn in samenwerking met o.a. Staatsbosbe heer, de mogelijkheid een boswach ter te bestellen. Deze maakt op af spraak bosexcursies door een zo ge varieerd mogelijk natuurgebied. Met dit initiatief tracht de Streek-VVV een start te geven voor een tweede vakantie op de Veluwe. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam stellen de gemeenteraad voor het aan de leden van de stem bureaus toe te kennen presentiegeld met 10 gulden te verhogen en vast te stellen op 55 gulden per zitting. DEN HAAG. Op Prinsjesdag zul len in Den Haag ruim 1600 militairen worden ingezet voor ere-escorte, ere wachten en afzetting van de route, die de koninklijke stoet zal volgen van het paleis aan het Lange Voor hout naar de Ridderzaal. De Haagse politie brengt de derde dinsdag in september 800 man op de been. ROTTERDAM. De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotter dam, mr. W. H. Fockema Andreae. meent dat er op korte termijn een conferentie moet komen tussen de Rijnstaten en de Oosteüropese Do- naulanden voor het opstellen van een gezamenlijke regeling van het scheepvaartverkeer op de twee be langrijkste vaarroutes van Europa. DEN HAAG. Prinses Margriet zal op vrijdag 29 september in Benne- kom de officiële opening verrichten van het „Short Stay Home" „Den nenoord" van de landelijke protes tants-christelijke vereniging voor ouders en vrienden van het afwij kende kind „Philadelphia". Stier van Potter verdoekt DEN HAAG, 13-9. „De jonge stier", het bekende schilderij van Paulus Potter in het Mauritshuis in Den Haag, is verdoekt en gerestaureerd opnieu wtentoongesteld. In vier vi trines bij de „Jonge stier" zijn foto's te zien van de fasen van het karwei om het schilderij van nieuw linnen te voorzien, wat volgens de toelich tende teksten een hele onderneming was. VERHOGING PREMIEGRENS DEN HAAG, 12-9. Dc inkomens grens voor de volksverzekeringen en de kinderbijslagwet voor loontrck- kenden Raat per 1 januari omhoog van f 21.150 (ot f 24.200. Dit staat in een beschikking van staatssecretaris Rietkerk (sociale zaken). Het gaat hier om de wettelijk voorgeschreven jaarlijkse aanpassing aan de ontwik keling van het loonpeil. Deze inkomensgrens geldt voor de A.O.W., de A.W.W., dc algemene wet bijzonder ziektekosten, de algemene kinderbijslagwet en dc kinderbij slagwet voor Inontrekkendcn. DEN HAAG, 13-9. Met ingang van 16 september zullen de tarieven voor het verkrijgen van kentekenbewijzen worden verhoogd. De verhoging be treft zowel deel 1 als deel 2 van het kentekenbewijs, respectieveijk de technische omschrijving van het voertuig en de vermelding van de eigenaar (houder). Tot het verhogen van de tarieven heeft men besloten om de opbrengst meer in evenredige verhouding te brengen tot de kosten van registratie en afgifte» van kentekenbewijzen. 'Bij het vaststellen van de nieuwe tarie ven is er rekening mee gehouden dat deze in 1973 niet behoeven te worden verhoogd. Het laatst werden de ta rieven in januari 1970 verhoogd.. De delen 1 van de kentekenbewij zen voor alle motorrijwielen, perso nenauto's, bestelauto's, vrachtwagens en autobussen gaan 30 gulden kosten (dit was f 15,-). De delen 2 van de kentekenbewijzen voor deze groepen gaan f 7,50 kosten (dit was f 6,-). Het nieuwe tarief van registratiebewijzen voor aanhangers en opleggers wordt 30 gulden (dit was f 15). Verder gaan onder andere de kosten voor een kentekenbewijs met de geldigheid van één dag 15 gulden en voor een fabrieks- of handelaarskentekenbe wijs 20 gulden bedragen. MIDDELBURG, 13-9. „De mens dient beveiligd te worden tegen stormvloeden". Deze wens vormt de kern van twee moties over de Oostersclielde, die de Stafèn van Zeeland dinsdag hebben aangenomen. De staten zjjn echter van oordeel dat tegenover een definitieve afslui ting alternatieve voorstellen interes sante mogelijkheden bieden. Hiertoe rekent men plannen als het aan brengen van een of meer storm vloedkeringen met bijbehorende werken in de Oosterscheldedam. Mochten de alternatieve plannen niet uit te voeren zijn, dan willen de staten van Zeeland dat de rege ring zorg draagt voor een verdeling van h£t Oosterscheldegebied in bek kens voordat men tot afsluiting overgaat. In de eerste motie verlan gen de statenleden eveneens dat er een beheerslichaam komt, bestaande uit gekozen vertegenwoordigers en deskundigen op verschillende gebie den. Daarnaast, aldus de motie, zal men het onmogelijk moeten maken dat gemeenten en waterschappen lozen op bet Zeeuwse Meer. Het in te laten rivierwater zal van zodanige kwaliteit moeten zijn dat geen ongewenste ontwikkelingen kunnen optreden. De tweede motie wil dat de moge lijkheden worden onderzocht om de schelpdierencultuur in de afgeslo ten Oosterscheldc te behouden. Volgens gedeputeerde mr. J. Schlingemapn is het instellen van een nieuwe Deltacommissie niet no dig. Er is momenteel al een uitge breid onderzoek gaande waaraan naast Rijkswaterstaat een indruk wekkend aantal instituten deelneemt zo voerde hij aan. Alle leden van de fracties van de PPR en D'66 ep enkele leden van de PvdA-fractie waren van mening dat de aangenomen moties niet ver ge noeg gingen Zij vinden dat onder het mom van veiligheid teveel con cessies worden gedaan aan het mi lieuprobleem. 62 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Boudewijn Knol is om half twaalf naar boven gegaan, naar zijn kamer. In een slecht humeur. Als nu alles weer terecht was, zouden er geen moeilijkheden zijn. Maar als er een paar dozen ontbreken, wat dan? Dan kunnen er moeilijkheden ontstaan, want ongetwijfeld zullen de treinen in handen komen van kinderen en deze gaan er doox*gaans niet zo zachtzinnig mee om. Hij moet er niet aan denken, wat er gebeurt, als de inhoud van de cylinders ontdekt wordt. In Rotterdam waren ze woest toen ze hoorden van de grootscheep se diefstal. Nee, dat was niet ingecal culeerd. Niemand had diefstal voor zien. Eigenlijk stom, maar wat kun je er tegen doen? Enfin, morgen weet hij het. Dan zal hij rapport moeten uitbrengen un Rotterdam. En de heren zullen ongetwijfeld spin nijdig zijn. Maar wat kan hij er aan doen? Waarom letten die stomme lui van de Spoorwegen niet beter op? Beneden wordt er zwaar gegokt. De tafel ligt bezaaid met briefjes van vijf. tien, vijf-en-twintig en honderd gulden. Er staan flessen bier en jenever. Er is al stevig gedron ken, maar iedereen is nog bij zijn positieven. Ze zwikken. Dc inzet is vijf gulden. Er wordt gepast cn ge roepen: „Kom maar." Dan spelen ze zwijgend. Soms verliest iemand zijn spel en dan vloekt hij. Een klein mannetje wint grof. Hij heeft ccn flinke stapel bankbiljetten bij zich liggen. Maar hij speelt onverstoord verder. Hij is van de drie nog het meest nuchter. En daarvan profiteert hij. waagt niet te veel en heeft bo vendien geluk, doordat hij dikwijls een goede kaart heeft, als de pot zo'n vier, vijf tientjes bevat. Een klok in het vertrek slaat twee uur. Een der drie mannen geeuwt en rekt zich uit. „Ik krijg slaap, jon gens." zegt hij en dooft zijn sigaret. „Nog een paar rondjes van een tien tje en dan kap ik ermee. Morgen zal er toch wel een beetje gewerkt moe ten worden. En het is dag voor je het weet." De inzet wordt verdubbeld. Het kleine mannetje heeft zwik koning. Iemand vraagt en het mannetje zegt kort en bondig: „Beter. Voor de hele pot." De eerste man vloekt. Maar het spel, dit spel althans, wordt niet meer gespeeld. De man. die zoeven gezegd heeft: „Het is dag, voor jc het weet", krijgt het grootste gelijk van dit moment, want plotseling floepen er van alle kanten lichten aan cn er wordt op de grote voor deur gebonsd, terwijl er ook op de ramen wordt getikt. „Doe onmiddel lijk open! Politie!" De drie verstijven één sekonde van schrik. Maar de kleine man is dc enige, die vrijwel terstond zijn po sitieven bij elkaar houdt. Hij graait zijn geld bij elkaar, stopt het in zijn zak en sist tussen zijn lippen door: „Naar de kelder! Vlug! En laten ze buiten de zenuwen krijgen!" Hoolwerf heeft enkele malen op de monumentale deur geslagen, maar niemand in huis reageert. Dan loopt hij naar het eerste het beste raam, smijt er een steen doorheen cn slaat met het kapmes de nog hangende scherven zoveel mogelijk los. „Voor zichtig, mannen, twee erdoor cn één probeert de voordeur te openen. Of een andere deur." Het cordon rond de villa, die nu rondom baadt in een zee van licht, is hecht. Dc mannen zijn gedeeltelijk bewapend met een karabijn cn hou den de vinger aan de trekker. Voor alsnog zien ze niemand naar buiten komen. Wel zien ze in het felle licht figuren bewegen in het huis. Onze mensen zullen intussen wel binnen gekomen zijn, veronderstelt Wouters, die dc achterzijde van de villa met enkele manschappen van de rijkspo litie in de gaten houdt. Maar opeens duiken er drie men sen uit de grond. Even zijn dc poli tiemannen geschrokken, doch de volgende seconde richten zc hun wa pens op het drietal: „Handen om hoog en staan blijven! Blijf staan! Dadelijk! Kleine Pietje, die als eerste naar boven gekomen is. verstijfd. We zijn er bij, snapt hij. Dit is een goed op gezette razzia. Geen schijn van kans. De prinsemarij heeft op alles gere kend. En zuchtend steekt hij zijn handen omhoog. Uit zijn zak fladdert een briefje van vijfentwintig gul den Binnen tien minuten is men het hele huis door geweest cn heeft men vier man bijeengebracht in het gro te werkvertrek beneden. Een man van dc rijkspolitie komt melden, dat buiten ook drie aangehouden zijn. Dus zeven man in totaal. Waaron der Boudewijn Knol. die er een beetje potsierlijk uitziet in zijn nachtgewaad. En daar komt zowaar ook kleine Pietje binnen. Alleen Toon Brandelaar ontbreekt. De vijf ande ren kent Hoolwerf niet. Gewapend met zijn kapmes loopt hij naar een grote, brede plank, die gesteund wordt door zware, metalen schragen. Op dc plank staan treinen en locomotieven. Gert neemt een lo comotief en weegt die in zijn hand. Hij schudt zijn hoofd. Na wat gezoek ontdekt hij in een hoek nog een hele rij loe's. Als hij een van deze gewo gen heeft, knikt hij tevreden cn hakt met één slag het deksel van de ketel Er rollen ampullen morfine uit. Uil de volgende locomotief eveneens. Als hij tenslotte een veertigtal locomo tieven heeft geopend, ligt daar voor een klein kapitaal aan wekaminen en narcotica. (wordt vervolgd) De Heesterlustweg te Schuddebeurs ai I92H. Deze verbindingsweg tussen dc Kloosterweg en Donkereweg werd ook wel vaak Moolenburg's iveg ge noemd. Sommigen hadden het zelfs over de „Tramlaan en hoe toepas selijk dat ook mocht klinken, zo heeft deze intieme weg officieel nooit ge heten. Burgemeester wil helikopter voor ziekenvervoer tussen Voorue en Rotterdam ROTTERDAM, 13-9. Burgemeester J. G. Bosoh van de gemeenten Vier- polders en Zwartewaal op het eiland Voorne heeft op een vergadering ge pleit voor een helikopterdienst tus sen Voorne en Rotterdam. Hij vindt die dienst dringend noodzakelijk voor het vervoer van zieken naar Rotter damse ziekenhuizen, omdat de regel matig voorkomende verkeersstagna- ties op de weg van Voorne naar Rot terdam levensgevaarlijk kunnen zijn voor ernstig zieke patiënten. De bur gemeester vindt dat de verkeerssi tuatie nu zo ernstig is geworden dat alleen een helikopterdienst voor het ziekenvervoer uitkomst kan brengen. Volgens hem steunen vele artsep in het gebied zijn plan. „Tot nu toe heeft de onmogelijke verkeerssitu atie in de verbinding Voorne-Putten naar Rotterdam bij het ziekenver voer nog geen slachtoffers gemaakt. Maar als er niets wordt gedaan gaat het een keer fout", aldus de burge meester. Vorige week ontstond een kritieke situatie toen een nierpatiënt met spoed moest worden overge- braeht van Oostvoorne naar een zie kenhuis in Rotterdam. Verkeersop stoppingen op de Spijkenisserbrug en de Groene Kruisweg waren er de oorzaak van dat de ziekenauto twee en een half uur nodig had voor de 40 km. tussen Oostvoorne en Rotter dam. DEN HAAG, 13-9. Minister-presi dent Biesheuvel heeft de Tweede Kamer een nieuw overzicht gezon den van urgente zaken, die - naar de mening van de regering - nog voor de verkiezingen afgehandeld zouden moeten worden. De oorspronkelijk ingediende urgentie-lijst bevatte 52 onderwerpen, waarvan de behan deling of urgent of zeer gewenst werd genoemd. Het nieuwe overzicht bevat 38 onderwerpen, onderver deeld in de categorieën „van het allergrootste belang", „van even groot gewicht" cn „urgent". Baby gestikt in kussen SPRANG-CAPELLE. 13-9. - In Sprang-Capelle (N.B.) is_de 5 maan den oude Jacominus Bax in zijn bedje gestikt in een kunnen. AMSTERDAM. De Amsterdamse couturier Max Heijmans heeft deze week thuis zijn nieuwe collectie voor het herfst- en winterseizoen 1972-'73 getoond. DEN HAAG, 13-9. Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen is dit jaar tot medio augustus met 4,9 procent ge stegen, zo blijkt uit de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft gepubliceerd. De prijsstij ging van midden juni tot midden augustus was: 0,8 procent. Een van de oorzaken van de prijs stijging in augustus is het groten deels verdwijnen van het uitver koop-effect voor kleding, schoenen en woningtextiel. Het indexcijfer vooh kleding dat de vorige maand door de uitverkopen daalde van 120 tot 114,1 steeg in augustus weer tot 118,7. Andere prijsstijgingen: o.m. voor aardappelen, fruit, vlees en eieren. Koffie daalde in prijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7