„ZINGENDE ZEEUWEN" IN ROTTERDAM VIEREN FEEST pantyV J de panty voor iedere vrouw voor iedere maat Oude begraafplaats van Kapelle oase van stilte in Duiveland Vijftigjarig bestaan „Zeelandia" (Van onze verslaggeefster) ZIERIKZEE, 13-9. De gemengde Zangvereniging „Zeelandia" te Rotterdam viert 21 september a.s. het 50-jarig bestaan, met een receptie in de koffie kamer van het Beursgebouw op de Coolsingel. Deze vereniging, onderafdeling van de Zeeuwse Vereniging „Zeelandia", werd op 21 september 1922 opge richt door de heer M. J. 'Meerman, oorspronkelijk afkomstig uit Brouwers haven. Zangeres Anneke GrÖnloh heeft het songfestival gewonnen dat is gehouden op het eiland Menorca. Zij kreeg twee eerste prijzen en de hoogste waarde ring van de jury voor het gekozen nummer „Shalalee Shalaloo" en voor haar vertolking daarvan. Op de foto Anneke met haar twee fraaie bekers, een onderwerp waarvoor ook de fotograaf veel belangstelling had Begonnen werd toen met 44 leden allen van Zeeuwse oorsprong. De eerste voorzitter van de vereniging VOOR DE VROUW V kunt niet ALLES wetenl PADDESTOELEN worden liefst ge geten als ze nog erg jong zijn. Ze hebben dan ook de meeste geur en smaak. CANTARELLEN moeten heel goed gewassen worden, daarna gestoofd in een klein beetje boter. Dan voegt u een scheutje melk, wat maggi of ander aroma, wat peper en zout toe en bindt het sausje even. Geef hierbij aardappelpuree. CANTARELLEN kunnen ook een beetje zuur gemaakt worden met wat azijn of citroensap. U kunt ze bijvoorbeeld koud geven als een slaatje met tomaat, paprika en komkommer. CANTARELLEN (gedroogd) kunt u de hele winter bewaren. Spreid de cantarellen op een hor uit en droog ze in de zon. Ze mogen pas in een zak gedaan worden als ze aan alle kanten en van binnen absoluut droog zijnanders gaan ze schim melen. CANTARELLEN kunt u ook bewa ren als u ze in het zuur ingemaakt hebt. De cantarellen worden heel goed gewassen en met een laagje zout weggezet tot de volgende dag. Daarna droogt ze af en doet ze met kruiden (1 Spaanse peper of peperkorrels wat laurierbladeren, eventueel een paar schijfjes mie rikswortel) en de gekookte azijn in een fles. De cantarellen moeten goed onder staan. Sluit de fles goed, zodat de azijn niet verdam pen kan. CANTARELLEN zijn zeer voedzaam en kunnen gemakkelijk een vlees gerecht vervangen. U kunt in plaats van kroketten cantarellen- koekjes makendeze kunnen in een heel klein beetje vet bruin worden gebakken. CANTARELLEN SOEP. De ragout van cantarellen wordt verdund met bouillon van een blokje of van een been getrokken. Eventueel wordt de soep nog wat nagebonden met aardappelmeel. Giet een scheutje melk door de soep om ze zacht te maken. CANTARELLENKROKETTEN. - De cantarellen worden in kleine stuk jes gehakt of gesneden en tot kro ketten verwerkt. Sinds december 1952. kort voor de rampzalige watersnood, die ook het gehucht Kapelle niet onberoerd liet, is er geen mens meer begraven. Het laatste grafje werd gedolven voor een kindje, enige dagen oud, van wjjlcn de heer Jac. Flikweert, een bewoner van Kapelle. Sindsdien is dit miniatuur doden- akkertje „ingevroren", en worden er geen graven meer gedolven. Wan neer men door het nog intact gelaten smeedijzeren hek het veldje betreed dat door gemeentewerklieden van Duiveland nog goed onderhouden wordt, zien we nog verschillende grafstenen de plaats aanwijzen waar bewoners van Kapelle en omstreken hun laatste rustplaats vonden. Een liggende steen van de land bouwer St. van der Wekken en zijn echtgenote ligt dicht bij het hek, en dan een zestal staande stenen op één rij waaruit blijkt dat de geslachts naam Bolijn vroeger in Kapelle veelvuldig voorkwam. Vijf van hen, die hier rusten droegen deze naam; de zesde is van de heer Van Damme, wiens echtgenote een Bolijn was. Oudste steen Het oudste graf dat er te vinden is, is de rustplaats van Maria van Graafeiland, echtgenote van de heer Joh. Elisa Droogendijk, In vroeger was de heer A. F. H. Kraak uit Mid delburg, later opgevolgd door de heer Meerman. Om een paar namen van Zeeuwse leden te noemen: mevr. v. d. Klooster, dhr. Jac. Mens beiden uit de Westhoek en de heer J. Kort uit Zierikzee en tal van anderen waren in de eerste jaren trouwe le den van het koor. De repetities startten in 1922 in café Promenade. De heer Meerman vertelde over de „ups en downs" van het koor. Tegen slag werd ondervonden met de ruimten waar men kon repeteren. De „ups" zijn wel de concoursen waar aan het koor meedeed en het er niet slecht afbracht. Zij behaalden tal van keren eerste prijzen, zoals in Gouda, Overschie, Dordrecht en na tuurlijk ook in Rotterdam. In de oorlogsjaren heeft de vereniging door de bombardementen veel scha de ondervonden, wat een grote fi nanciële strop betekende. Verloren werd onder andere het vaandel en ongeveer tachtig muziekstukken. Maar iedere keer weer kwam „de zang" er weer boven op. De operet tes, die werden opgevoerd, werden uitgevoerd in Zeeuwse klederdrach ten en gesproken in Zeeuws dialect. Het koor bestaat thans uit 23 leden. Grote „familie" „Het is één grote familie. De sfeer is uitstekend wat ons optreden alleen maar ten goede komt", aldus de heer Meerman. Het koor staat onder leiding van dirigent J. Boer uit Krimpen en wordt muzikaal bijgestaan door een pianist. Op 25 november wordt de „grote Advertentie Qn de rode verpakking) tijden caféhouder te Kapelle. Ze overleed op 17 juli 1899. Met een hiernaast liggende steen van een zekere mej. Droogendijk - misschien een dochter van laatstgenoemde - zijn dit wel de twee slechtst onder houden grafmonumenten. Waar schijnlijk leeft er van deze familie niemand meer die zich nog over de ze beide graven ontfermt. Uiteraard zijn hier natuurlijk in de loop der eeuwen tal van mensen begraven, want uit alles blijkt dat dit kerkhofje werkelijk die naam verdiende, omdat het een stukje was van het oorspronkelijke grotere kerkhof, dat gelegen was aan of bij de kerk of kapel, die hier eertijds stond Doch niet iederéén was bij machte een steen te zetten of te leg gen, op de graven van familieleden. Wanneer men weet dat Kapelle ge sticht is in augustus van het jaar 1304 is het waarschijnlijk dat ook de dodenakker spoedig zal zijn aan gelegd. De opgegraven skeletten buiten het veld liegen er niet om, vroeger was het kerkhof aanzienlijk groter. In het uiterste hoekje van het veldje ontwaren we nog een kinder grafje van Leendert Smalhcer die nog geen jaar werd - geb. 30-4-'42 en overleden 26-3-'43. Een paaltje met een emaille plaatje erop wijst waar dit kleine grafje werd gedolven. feestavond" gevierd, waarop ook enige streekverenigingen aanwezig zullen zijn. „Zeelandia'' zal zelf de avond openen met enige muziek stukken, waarna de streekvereni- ging uit Den Haag een toneelstuk zal opvoeren. Zeeschildpad zwom over de Atlantische oceaan GENEVE, 13-9. Een zeeschildpad blijkt de afstand van Zuid-Amerika naar Afrika - bijna 6.000 km. - af gezwommen te hebben. Het wereld- nat uurfonds heeft dit geconstateerd, want de schildpad die gekenmerkt was, is indertijd in Suriname te wa ter gelaten en onlangs op het strand in Ghana aangetroffen. Het dier speelt nu een grote rol in het program van het wereldnatuur- fonds dat beoogt de zeeschildpadden tegen uitroeiing te beschermen. Dor de vondst van de gemerkte schildpad heeft men nu ook een strand gevonden, xuaar zeeschild padden hun eieren plegen te leggen. Dit soort stranden wil het wereld- natuurfonds beschermen. Dit soort stranden, waarvoor het fonds reeds regelingen heeft getroffij liggen in het Caribisch gebied, andere gebie den in Zuid-Amerika, zuidelijk Afri ka, Azië en Australië. Zeeschildpadden brengen hun he le leven in zee door, behalve wanneer zij eieren leggen. Dit gebeurt op tro pische stranden. Dan zijn zij ook een gemakkelijke prooi en in de afgelo pen jaren zijn er zoveel schildpad den gedood, dat er maar weinig ex emplaren overgebleven zijn. Flitsen uit het buitenland HERWEN EN AERDT. Bij een on geluk in Herwen en Aerdt (bij Nij megen) is in de nacht de 21-jarige H. W. Th. Drost uit Aerdt om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets tegen een voetganger op reed. Hij overleed ter plaatse. De voetganger werd slechts licht ge wond. SEOEL. De Zuidkoreaanse haven stad Poesan wordt sinds woensdag getroffen door storm en wolkbreu ken. Tot dusver is melding gemaakt van minstens 21 doden en 30 gewon den. Acht mensen worden vermist en ongeveer drieduizend huizen staan onder water. CAIRO. De ministers van buiten landse zaken van zeventien Arabi sche landen hebben op hun in Cairo geëindigde conferentie van vijf da gen geen overeenstemming bereikt over de voorgenomen Arabische top conferentie. PARIJS. Een vroegere Franse re geringsambtenaar heeft gedreigd corrupte banden tussen de Franse zakenwereld en regeringskringen in Parijs bloot te leggen tenzij Frank rijk onmiddellijk de leveranties van Miragestraaljagers aan Libië stopzet Treffend is ook het staande zerk je met de namen van een drietal jongens van de .familie Ha ge, die overleden in de leeftijd van 21, 18 en 18 jaar. Het waren Cornells, Adri- aan en Johannes, de laatste een tweeling, die gelijk de verdrin kingsdood stierven, echter niet met de watersnood. LONDEN, in heel Noord-Ierland moest tijdelijk de stroom uitgescha keld worden daar protestantse ar beiders in de elektriciteitscentrales in Belfast staakten. Met hun actie wilden zij afdwingen dat de voor de bewaking van de krachtcentrales ingoschakyie Britse parachutisten door andere militairen worden ver vangen. BELGRADO. - Woensdagochtend zijn vier mensen om het leven geko men en een vijftal gewond toen in de buurt van Varadzin in Kroatië zich een botsing voordeed tussen een trein en een vrachtauto. SKOPJE. Wereldkampioen Robert Fischer zal slechts als eerste speler van het Amerikaanse team deelne men aan de schaakolympiade in Skopje wanneer hij daarvoor een bedrag van 100.000 dollar (320.000) gulden) ontvangt. De organisatoren van het toernooi dat maandag a.s. begint, zijn telefonisch van de eisen van de Amerikaan op de hoogte ge steld. CAIRO. De nieuwe Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mohammed Hassan Zayyat vliegt morgen (vrijdag) aan het hoofd van een delegatie naar Rome voor een driedaags bezoek. Met zijn Italiaanse ambtgenoot zal hij het Arabisch-Is- raëlische conflict bespreken, zo meldt het semi-officiële Egyptische blad Al Achram. Engelsman veroordeeld wegens liasj-bezit HAARLEM, 14-9. De rechtbank in Haarlem hdeft heden (donderdag morgen) de 22-jarige electromonteur K. T. M. C. uit Wiltshire (Engeland) tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden eiste de officier een jaar gevange nisstraf C. was op 8 juli op Schiphol aan gehouden. Hij was toen in het bezit van dertig kilogram hasjiesj. Hij was lid van een „vriendenclub" waar regelmatig hasj werd gebruikt. Men had verdachte gevraagd naar Pakis tan te gaan om hasj te kopen. Opnieuw sluiting pensions gastarbeiders ROTTERDAM, 13-9. B. en w. van Rotterdam hebben de afgelopen week opnieuw een aantal gastarbei derspensions laten sluiten. Het gaat om acht logementen. .Met in totaal 128 bedden. Sinds de rellen in de Afrikaander- wijk zijn in de Maasstad 33 pensions gesloten Tweehonderd carburateurs ROTTERDAM, 13-9. De politie van het bureau Slinge in Rot terdam heeft in de afgelopen anderhalve maand in haar ray on 200 carburateurs van brom fietsen in beslag genomen. Te gen de eigenaars is proces verbaal opgemaakt, omdat de carburateurs afweken van het toegestane model. De appara ten hebben een gezamenlijke waarde van f 10.000. De oudste, Cornells, moet aan ta fel dood gebleven zijn- °it drama tisch gebeuren moet, naar verluid, omstreeks 1930 hebben plaats ge vonden. Enig jaartal is niet op het zerkje van het broederschap te be speuren. Enkel vermeld staan de na men van de drie broers en leeftijd. Oosterland, L. A. C. Rode Kruis-hulp vluchtelingen Boeroendi DEN HAAG, 14-9. Het Nederland se Rode Kruis heeffc donderdag 15.000 potten kindervoeding en dui zend dekens bestemd voor vluchte lingen uit Boeroendi in Tanzania verscheept naar Dar es Salaam. Deze hulpgoederen hebben een waarde van 20.000 gulden. Er bevinden zich in Tanzania meer dan 20.000 vluchtelingen uit Boeroen di die na de mislukte staatsgreep van 29 april van dit jaar tegen het be wind van president Michel Micom- bèro en de daarop volgende massa moord op de leden van de stam der Hoëtóe's zijn Uitgeweken. De regering in Dar Es Salaam voert samen met een aantal particu liere organisaties een uitgebreid hulpprogramma uit. Daar de eigen voorraden zijn uitgeput heeft het Tanzaniaanse Rode Kruis via de in ternationale liga in Genève -een be roep op de nationale Rode Kruis-ver- enigingen gedaan. De Rode Kruisorganisaties ver-le nen ook hulp aan vluchtelingen uit Boeroendi en Rwanda en Zai2*e. Creatief experiment BREDA, 14-9. Drie maanden lang kan iedere geinteresseerde Breda- naar tegen een bijdrage van ander halve gulden per keer zich op di verse manieren creatief uiten. Dit is mogelijk dankzij een experiment, dat is opgezet door de aktiegroep „Speels Kreatief Sentrum". In de organisatie werken vijftig vrijwilligers mee, die zijn gespecialiseerd in diverse vor men van vrijetijdsbesteding. De geïnteresseerden kunnen weke lijks van maandag tot en met vrij dagavond terecht, terwijl de zondag middag speciaal bedoeld is voor de creatieve uiting door gehele gezin nen. Het Speels Kreatief Sentrum gaat op de zaterdagen de Bredase wijken in. Daarbij zijn vijf gemeen schapsgebouwen ingeschakeld. Voor 50 jaar ZIERIKZEE. De commissaris der koningin bezoekt maandag a.s. de gemeente Zonnemaire, Brouwersha ven en Zierikzee. RENESSE. Zondagmiddag gaf het muziekgezelschap van Zonnemaire een welgeslaagde muziekuitvoering in de muziektent in ons dorp. Wij roepen het corps gaarne een „Tot weerzienstoe. ZIERIKZEE. Woensdagavond had in de zaal van de heer Verwer de plechtige uitreiking plaats der me dailles en prijzen, welke door de Zie- rikzeese Burgerwacht op de zaterdag jl. gehouden schietivedstrijden wa ren gewonnen. BURGH. Als bewijs van de over vloed van aardappelen, kan dienen dat bij de landbouwer v. d. P. alhier, deze week een aardappelslruik is ge rooid waaraan zich niet minder dan 107 aardappelen bevonden, waaron der sommige van buitengewone grootte. WESTELIJK SCHOUWEN. Zater dagavond jl. ongeveer 10 uur ver toonde zich aan de westelijke hemel een prachtige maan-regenboog. ZIERIKZEE. De tentoonstelling van het reizend museum, in een der lokalen der Ambachtsschool van de Volksbond tegen drankmisbruik, vangt woensdagmiddag 2 uur aan. ZIERIKZEE. Woensdagavond gaf het Zierikzeese Mondharmonicage zelschap „D.O.K." een uitvoering in de tent op het Havenplein, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. BRUINISSE. De heer Annos, rijks veldwachter te Bruinisse is als zoda nig overgeplaatst naar Gorkum. ZIERIKZEE. Bij gunstig weer zal „Kunst en Eer" op dinsdag of don derdag in de muziektent 's avonds om acht uur haar laatste uitvoering in dit seizoen geven. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 15 SEPTEMBER. NED. I. De Evangelische Omroep mag het zeggen in het eerste zend uur op déze vrijdagavond. Tussen zeven en acht drie programma's: Aardrijkskunde van het heilige evan gelie, een alternatieve vakantie van een internationaal groepje jongeren en de rubriek Nader bekeken. Met de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws maakt de VARA na het jour naal zijn opwachting op het scherm. Bijna anderhalf uur kan men ver volgens terecht bij Commissaris Mai- gret. Het gebeurt zelden, dat Maigret een man die een belangrijke rol in een moordzaak speelt, sympathiek vindt Laat dit keer wel het geval zijn. Met een aflevering van „Van Onderen", een programma aan de basis va?i de samenleving komt een eind aan het eerste net. In deze af levering een reportage van een week end waarop mensen die meewerkten aan vorige Van Onderen-uitzendin gen bij elkaar kwamen om over el- kaars problemen te spreken en een aantal wensen op een rijtje zetten. NED. II. Het enige nieuws in het NCRV-programma is deel één van de Franse serie „A.D. 1917" over de we reld in tijd van oorlog. Aan de hand van archiefmateriaal wordt een in druk gegeven van de gebeurtenissen in het achterland die van verstrek kender betekenis zouden blijken te zijn dan de strijd aan het front. Het eerste deel van A.D. 1917 staat bijna aan het eind van de avond alleen de rubriek Achter het Nieuws, die aan dacht schenkt aan de aanstaande interkerkelijke vredesweek, volgt er nog op. De Flaxton Boys openen het programma om zeven uur. Hoe het „de vrouw in het wit" vergaat kun nen we ook nog voor acht uur te we ten komen. Ze blijkt opnieuw te zijn verdwenen. Na het journaal heeft Gerard van den Berg het voor het zeggen. Of beter: hij zorgt ervoor dat andere mensen het voor het zeggen hebben, want zijn programma Men sen, mensen, mensen beoogt nu een maal de doodgewone burger die iets te vertellen heeft, daartoe de kans te geven. VRIJDAG 15 SEPTEMBER. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Aardrijkskunde van het heilige land; 19.20 Alternatieve vakantie; 19.35 Nader bekeken20.00 Journaal; 20.20 Achter hetNieuws; 20A0 Commis saris Maigret; 22.05 Van onderen; 23.00 Journaal. NED. 11: 1S.45 Brigadier Dog: 18.55 Journaal; 19.05 De Flaxton Boys; 19.20 De vrouw in het wit; 20.00 Journaal; 20.20 Mensen, mensen, mensen; 21.20 Ad 191722.05 Ander nieuws; 22.20 Journaal. Aktie „Geef gezondheid (Ingezonden) Op 14 september 1971 organiseer den de AVRO en MEMISA een groot scheepse aktie ..Geef Gezondheid", die onder de bekwame leiding van Willem Duys bijna 20 miljoen gulden opbracht. Op 13 september 1972. nog juist binnen het jaar. opent de Nederland se consul van Karachi aldaar en Te huis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte jongens; dit is een van de resultaten van deze aktie. Zuster G. Lemmes. in Indiase klederdracht gestoken, vertelde in De Vuist op ontroerende wijze over haar erva ringen met deze totaal verwaarloos de cn uitgestoten jongens, die vaak leven in wat wij hier een „honden hok" zouden noemen. Meer dan 100 van deze jongens zul len morgen met open armen worden ontvangen in het Tehuis, dat het Ne derlandse volk zo gul voor hen ge bouwd heeft en waar lal van revali- datie-mogelijkheden de weg openen voor een gelukkiger jeugd en een betere toekomst. DACCA. In het district Choelna, ten zuidwesten van Dacca, zijn sinds januari ongeveer zevenhonderd men sen aan pokken gestorven. DUIVELAND, september. Diep weggedoken tussen opgaande populieren en omzoomd door een hegje van doornstruiken, ligt in het Duivelandse Kapelle, een zaam cn verlaten, de voormalige begraafplaats van dit gehucht. Een stukje grond van enige honderden vier kante meters, nauwelijks te vinden, gelegen aan een zijwegje van de Zwanenburgseweg, waar de bestrating van de vroegere provinciale weg nog zichtbaar is. Het stille begraafplaatsje van het verdwenen Capelle. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4