AGENDA HERFST OVER SCHOUWEN KONDIGT ZICH WEER AAN STREEKNIEUWS Geen verzet tegen uitbreiding van E.E.G. Campagne „Val op in het verkeer" „Dow Chemical" vreest bomaanslagen Af tocht van de zomer vroeg begonnen... Herfst in Westerschouwen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). (Van een medewerker) WESTHOEK, 13-9. - Met op enkele plaatsen al een rokende schoorsteen - hoewel die met het aardgas op komst weldra geschiedenis gaat worden - is de natuur nog slechts tien dagen van de herfst verwijderd. In tegenstelling met voorgaande jaren, heeft de natuur het klimaat een negatieve „duw" gegeven, waardoor alles eigenlijk veel te vroeg in de greep van het najaar terecht is gekomen. Beziet men de hossen rond Haam stede, dan valt het op dat reeds zeer veel blad van de bomen is verdwenen en op de aardse ondergang ligt te wachten. Nu was er dit jaar zeer weinig: blad aan de bomen omdat juist by het eerste prille groen een voorjaars- storm alles vernielde en elke boom als het ware opnieuw moest begin nen met het vervaardigen van blad groen in de minder sterke knoppen. En dat werd veel loofhout noodlottig want de Westhoek kreeg een minder dik bladerdak dan in voorgaande ja ren. Heesters en andere planten kre gen een zelfde beurt van die teiste rende storm, en ook daar waren de gevolgen de gehele zomer duidelijk zichtbaar. Inmiddels is de aftocht van de zo mer begonnen en in tegenstelling met seizoenen uit de badgeschiedenis van Westelijk Schouwen, te vroeg. Temperaturen van maximum 15 gra den zijn normaal voor oktober. De echte „weerkijkers" zijn op dat ge bied zeer pessimistisch. Zelfs de Enkhuizer Almanak voorspelt een koude september- en oktobermaand en zo gezien zijn we daar al hard aan toe. ,,'t Bluuft koud", zei deze week een oude Westhoeker, „want er vlie- ge veel te veel Fliplanders in uus". „Fliplanders" is een ander woord voor langpootmuggen, waarvan vroe- get de larven (emelten) de boeren veel schade berokkenden in sommige jaren. Met de hedendaagse bestrij dingsmiddelen is hun aantal zeer af genomen, doch dit jaar zijn er veel meer dan anders. Het is wel opmer kelijk dat de kleinere soortgenoten, de z.g. „steek"-muggen, de echte minnaars van menselijk bloed, in aantal ver achter bleven bij andere jaren. Een voordeel voor de tijdelijke bewoners van caravans en tenten. Datzelfde geldt ook voor de vliegen. De afname van de veeteelt in de Westhoek en de daarbij behorende mestputten zou daar wel eens een medeoorzaak van kunnen zijn. Recreatie Onvermijdelijk komen we dan op het onderwerp recreatie en het moet gezegd worden dat weer zeer veel stedelingen uit binnen- en buiten land naar de Schouwse stranden trokken met de wetenschap, (opge diept uit voorgaande badseizoenen) dat elke dag daar de mogelijkheid biedt om te zonnen en te baden. Hoe zijn deze mensen bedrogen uitge komen! Vooral de vroegkomers kon den haastig met de auto naar huis rijden om meer aangepaste kleding te gaan halen om daarmede inplaats van naar het strand, de dorpskernen in te trekken en te gaan winkelen. De Middenstandszaken aldaar, spe ciaal op de souvenirs- en lectuurwin- kels hebben het dan ook nog nooit zo druk gehad. Massa's boeken en tijd schriften zijn verkocht, om niet te spreken van gezelschaps- en familie spelletjes in de vorm van „Mens er ger je niet" enz. De uitgesproken strandzaken heb ben een minder goed jaar achter de rug wat zich vooral manifesteert in de verkoop van zonnebrandolicën en andere smeerseltjes om snel bruin te worden. Er zijn gasten geweest die nauwe lijks het strand hebben gezien. Voor deel hiervan hadden o.a. Zierikzee Goes en andere Zeeuwse steden, doch de ware opzet van de badgast ging door het slechte weer teloor. De Domeinen profiteerden mede, het aantal wandelaars dat zich in de be schutting van de dennen recreëerde was veel groter dan bijv. vorig jaar. Ondanks deze tegenwerking van de natuur lieten alle gasten hun span ningen wel achter en daar waren ze uiteindelijk voor gekomen, want naast vele ontevredenen was het grootste deel der gasten heerlijk uit gerust na het veertien dagen lang inademen van zuivere lucht. Er waren ook mooie dagen en vooral in juli waren er een paar uit schieters. Toen bleek pas hoe groot de toename van het aantal auto's was. Alle parkeerterreinen vol en zelfs (te Westenschouwcn wel te ver staan) de bermen volgezet met au to's. Daartussen natuurlijk de dagjes mensen die de verblijfsrecreatie aar dig in de wielen gaan rijden. Nu de recr'eatieweg in de Domeinen niet doorgaat zal het gemeentebestuur van Westerschouwen zich diep over de kaart van de streek moeten bui gen om een andere oplossing te vin den. We zijn van mening dat deze Domaniale weg toch weinig zin had omdat op het strand, waar het eind punt der weg zou komen, met het grote parkeerterrein de boel toch al vol zat met gasten. Het is en blijft jammer dat ër geen mogelijkheid be staat om de enorm brede stranden bij het Middenpad en de Verklikker te ontsluiten, want daar is plaats voor duizenden badgasten. Oostvoor- ne heeft indertijd met een zelfde probleem gekampt en daar werd een parkeerplaats op het strand aange bracht, terwijl zelfs de tram via de aangebrachte rails het strand opreed. Vertrokken De toeristen zijn voor het over grote deel vertrokken naar huis, een klein aantal wat oudere mensen en ouders met kleuters kwam in hun plaats. Voorwaar geen pretje om in een zomerhuisje of caravan te zitten met een gestaag vallende regen bui ten. Doch de lucht is fris en gezond en als een hoofdfactor voor een ge slaagde vakantie is de rest maar bij zaak. Een trekpleister werd dit jaar de haven van Burghsluis, vanwaar de R.T.M. rondvaartboten had ingezet naar de afsluitingswerkzaamheden in de Oosterschelde. Er werd een druk gebruik van gemaakt. Werphenge laars zochten Burghsluis op als basis voor een daagje hengelen op zee en het aantal sportvisboten nam weer toe, evenals de kleinere huikjes die evenzeer vispret waarborgen. Als volleerde kapiteins ter zee voeren deze werphengelaars al in de vroege morgen met hun hakkepufjes de ha ven uit om te trachten een visje te verschalken. Anderen zoeken hun geluk aan de zeedijken, nemen moe der de vrouw mee die in een bad stoel in het zeedijkgras wordt gezet om vaders geluk te aanschouwen. De meegebrachte auto's worden langs de dijk geparkeerd en vormen plaatse lijk al een flinke rij. Op het strand worden de badhok jes al weer afgebroken evenals de strandpaviljoens. Voor de eigenaars en beheerders van deze eet- en drinkhuisjes was het seizoen minder goed omdat het weer veel gasten weghield. Toch is men van mening dat het aantal bezoekers aan de Westhoek in 1972 niet kleiner is dan in 1971, doch in dat jaar was het weer dermate goed dat elke dag een topdag werd en dat waren er in 1972 maar enkele. De rijkspolitie heeft handen vol werk gehad om al die vreemdelin gen met hun vervoermiddelen in „goede banen" te leiden, doch slaagde daar volkomen in. Zoals in andere toeristengebieden kwam wat balda digheid voor en dat zal wel zo blij ven. Het beperkte zich slechts tot wat kleinigheden, hoewel menigeen, die met een bromfiets naar hier kwam, met de bus terug kon, omdat znij vervoermiddel gestolen of ge deeltelijk gedemonteerd was terug gevonden. De mannen van de Dienst Ge meentewerken zorgden weer voor opruiming van de grootste rommel, welke toeristen nu eenmaal achter laten, hoewel er plaatsen zijn waar de plasticverpakkingen van snoep enz. wel „eeuwig" zullen blijven lig gen, omdat de gemeentemannen daar nu eenmaal niet komen. We doelen op het duingebied van „Het Zeepe" en de daarlangs lopende wandelpa den. Ook deze mensen verdienen een pluim omdat ze steeds in de weer waren. Het is jammer dat het evenemen tenprogramma - in vergelijking met vroeger én met de nabuurgemeen schap Renesse - afneemt. Wat in Re- nesse wel allemaal kan, schijnt te Burgh-Haamstede tot de onmogelijk heden te behoren. Gelukkig stellen enkele campings en vooral bunga lowparken voor hun gasten zelf wat attracties op, zodat de mensen gasten 's avonds wat anders te doen hadden dan doelloos rond te slenteren. RIJSWIJK. Ridder van Rappard, voormalig slotvoogd van het slot Loevestein, heeft woensdag uit han den van staatssecretaris Vonhoff van CRM de museum medaille in goud gekregen „voor de kundige en toe gewijde wijze waarop hij bijna 30 jaar het beheer over het slot heeft gevoerd." Algemene vergadering Prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" De algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" is voor dit jaar vast gesteld op zaterdag 25 november aan staande in het dorpshuis „De Wim pel" te St. Philipsland. In verband met het vertrek van de voorzitter de heer F. A. Bulder zal een nieuwe voorzitter gekozen dienen te worden. Aan de orde komen ook de gewijzig de statuten en het huishoudelijk re glement. De suikerbietencampagne De suikerbietencampagne zal dit jaar lopen, van 25 september tot en met 16 december 1972, over 12 we ken of 12 leveringstermijnen. De eerste termijn loopt van maan dag 25 september tot en met zaterdag 30 september. In deze eerste termijn wordt een premie gegeven van f '3, per ton. Een premie van f 7,per ton krijgen die bietentelers die leve ren op de vier dagen die voorafgaan op de eerste leveringstermijn, dus op de dagen 20 tot en met 23 septem ber. De voorschotprijs is gesteld op f 52,50 per 1000 kg, voor bieten met een suikergehalte van 15 of meer inclusief B.T.W. Voor bieten met een suikergehalte lager dan 15 °/o wordt voor elk pro cent minder f 5,per ton afgetrok ken. De uitbetaling van het voorschot kan als volgt worden verwacht. Om streeks 20 oktober, half november, begin december, half december en het restant begin januari 1973. De drie weken zon, die half au gustus en begin september brachten, zullen ongetwijfeld hebben meege werkt het suikergehalte in de bieten te verhogen. Er blijken dit jaar veel zaadkoppen in de op het veld groeiende bieten voor te komen. ZIERIKZEE Winterprogramma „Deltafoto" In een deze week gehouden leden vergadering van de amateurfotogra- fenvereniging „Deltafoto" werd een nieuw bestuur gekozen. Dit bestuur werd samengesteld als volgt: de he ren J. D. C. Berrevoets, voorzitter, P. Jonker, secretaris, C. Dubel, pen ningmeester, O. Bergsma en D. Kloet leden. In de vereniging zyn thans 23 werkende léden-fotografen opge nomen. Voor het nieuwe seizoen is een competitie gepland voor dia's en zwart-wit-foto's. Op het programma staan diverse lezingen en ook enke le „werkavonden", waarop aan op nametechniek en donkere-kamer- werk aandacht zal worden besteed. Alle clubavonden zullen weer wor den gehouden in restaurant „Mon- dragon", afgezien uiteraard van de wei*ka vonden. Tot 5 januari aanstaande ziet het programma er uit als volgt: 22 sep tember: eerste inlevering en als spreker de heer Rib Broere, die voor de pauze zwart-wit en na de pauze dia's zal behandelen; 9 :oktober: werkavonden, (figuurfotografie) door Hans GÖtze; 20 okt.: uitslag eerste jurering door fotoclub Goes, (tweede inlevering); 3 november: werkavond (donkere kamer) bij N.V. Bema; 17 november: uitslag jurering door fo toclub Breda, tevens eigen werk van TERNEUZEN, 13-9. De directie van het in Terneuzen gevestigde Amerikaanse Chemische Concern „Dow Chemical" heeft de „oppn dag" afgelast die aanvankelijk op 30 september a.s. zou worden gehouden. De directie vreest dat het bedrijf tijdens zo'n open dag een doelwit zou kunnen zijn voor terroristische aktiviteit. Zij wil de bezoekers aan deze „open dag" niet blootstellen aan eventuele bomaanslagen. Breda en derde inleving; 1 decem ber: dia-avond verzorgd door Siem Pamu; 15 december: uitslag jurering door fotoclub Middelburg en verto ning dia's van de eigen leden; 5 ja nuari: nieuwjaarsreceptie en feeste lijke bijeenkomst. „De Kleuterkrant" Deze week verscheen het eerste nummer van de zevende jaargang van „De Kleuterkrant", schoolkrant van de christelijke kleuterschool „Rehoboth". In dit nummer zijn weer vele algemene dingen de school be treffende opgenomen en ook een ar tikel over „het schema van werk zaamheden". Aangekondigd wordt de UNI-collecte in de periode van 2-8 oktober a.s. De herfstvakantie valt dit jaar van 16 tJm 20 oktober. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het kandidaatsexa men biologie mejuffrouw L. A. van der Lelie te Zierikzee. NIEUWERKERK Rectificatie Vorige week meldden we het zin gen van de Chr. Gem. Zangvereni ging „Eén Naam is onze Hope" te Nieuwerkerk in rusthuis „Ons Huis". Dit was echter in rusthuis „Irene". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Prinses Gracia van Monaco zal zaterdag op de Floriade een nieuwe lelie (Lilium Zosiosum) van de Andijkse kwekerij W. de Jong met haar naam dopen. NIJKERK. De 14-jarige A. C. J. Daatselaar uit Nijkerk kwam om het leven toen hij in zijn woonplaats met zijn bromfiets plotseling de Amers- foortseweg wilde oversteken. Hij werd aangereden door een auto. Ach terop zat zijn 11-jarige broertje, die licht werd gewond. DEN HAAG. „De val van het ka binet Biesheuvel is meer dan een politiek incident. Het is de afsluiting van een periode". Aldus de versche nen concept-tekst van een regeer akkoord van de drie samenwerkende progressieve partijen (PvdA, D'66 en PPR), opgesteld door een gezamen lijke werkcommissie Auto in sluiskolk: Jongeman verdronken YERSEKE, 13-9. Twee broers uit Yerseke zijn woensdagavond met hun auto door de afsluitbomen van de sluis in Wemeldinge gereden. Zij kwamen in de sluiskolk terecht. Een van hen, de 17-jarige bankwerker Hugo Bakker, die naast de bestuur der zat, verdronk. Zijn 19-jarige broer Willem werd naar het zieken huis te Goes gebracht. Scholier na aanrijding overleden ROTTERDAM, 13-9. De 17-jarige scholier M. van Meeteren is woens dag bij een verkeersongeluk in Rot terdam om het leven gekomen. Toen hij op zijn fiets de Bosdreef overstak werd hij aangereden door een bus van de R.E.T. De scholier overleed in een zieken huis aan de zware verwondingen. Bij Dow is men bijzonder waak zaam geworden na de aanslagen in München en Brussel. Er zijn strenge veiligheidsmaatregelen getroffen om ongewenste bezoekers buiten de poorten te houden. Een „open dag" zou hierin een ongunstige verande ring kunnen brengen. Men verwacht dan namelijk enkele duizenden be zoekers. Op zo'n grote groep is vol gens de directie geen voldoende controle meer mogelijk. Vrijdag 15 september Haamstede Wijkgebouw, 21.00 uur, trekking lo terij Groene Kruis. Zonnemaire Wijkgebouw^ 19.00 uur. trekking lo terij Groene Kruis. Kerkwerve Wijkgebouw, 20.00 uur, trekking lo terij Groene Kruis. Zalerdag 16 september Zierikzee 20.00 uur, opening Jeugdsociëteit „Brogum". Maandag 18 september Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, open snelschaaktournooi schaakver. Zie rikzee. Dreischor Plaatsenhuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Dinsdag 19 september Dreischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, bijeen komst afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, voorlich tingsavond over behang van de ge zamenlijke vrouwenverenigingen. Scharendijke 19.30 uur, start moeder- en kleuter cursus. Woensdag 20 september Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 14.30 uur, start be jaardensociëteit. Ellemeet Dorpshuis, start bejaardensociëteit. Donderdag 21 september Zierikzee x Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een ze gen". t FORS BROOD 4 BRUSSEL, 13-9. - Bakker W. 4 Blondeel, een eerzuchtig vak- 4 man uit St. Genesius Rode 4 even ten zuiden van Brussel) 4 heejt een brood gebakken van 4 199,5 kilogram. Hij claimt daar 4 mee het wereldrecord brood- 4 bakken op zijn naam geplaatst 4 te hebben. Het gewicht van het 4 brood werd officieel vastge- 4 steld door een deurwaarder. 4 Bakker Blondeel lag er al eni- 4 ge tijd wakker van dat colle- 4 ga's uit Veurne het onlangs 4 presteerden een brood van 134 4 kilogram uit de oven te halen. 4 Na zijn oven nog eens nauw- 4 keurig nagemeten te hebben zette hij zich aan het werk met 4 het resultaat dat hij zijn Vern- 4 nese collega's met 65,5 kilo- 4 gram wist te slaan. Pleidooi voor Russisch op school AMSTERDAM, 13-9. Het Russisch is een belangrijke taal en het blijkt dat veel Nederlanders daar oog voor hebben. Zowel in Europa als in de Verenigde Staten is het Russisch een grotere plaats gaan innemen dan voorheen. Wil Nederland niet achter raken op het vlak van wetenschap en internationale contacten dan zal het zich los moeten maken van het traditionele talenpatroon in het on derwijs en zich moeten instellen op een groter aanbod Van talen. Dit wordt geconcludeerd in een brochure van de commissie leerplan Russisch, waarin gepleit wordt voor invoering van het Russisch op de middelbare school en waarin de resultaten wor den gegeven die in het jaar 1971- 1972 zijn behaald met het Russisch op een tweetal scholen. Man en vrouw gedood hij auto-ongeluk ROERMOND, 13-9. Dc 46-jarige C, J. M. van den Brulle uit Breda en de 57-jarige Duitse Hedwig Sybilla Lau- men uit Waldniel zijn woensdag avond op de rijksweg Roermond- Weert bij Bacxem verongelukt. Zwaar gewond werd een inwoner van Brugge in Duitsland, wiens naam wordt opggegeven als P. J. Jansen. Oorzaak van het ongeluk zou vol gens de rijkspolitie kunnen zijn een geslipte vrachtauto, die dwars op de weg kwam te staan. Man beschiet huis van zijn schoonouders GRONINGEN. 13-9. De 29-jarige K. D. uit Hoogezand. die in dc nacht van dinsdag op woensdag zeven schoten had gelost op het huls van zijn schoonouders, Is in de loop van woensdagmiddag weer op vrije voe ten gesteld. Tijdens het verhoor is komen vast te staan dat de man de schoten heeft gelost met zowel het alarmpistool als met het luchtdrukpistool. Er is evenwel alleen proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens het verbo den bezit van een „wapenstok", waarmee bedoeld is de gummiknup pel die hij in zijn auto had. Het bezit van de andere wapens is niet ver boden. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 13-9. In de Tweede pese dinosaurus", die 260 miljoen Kamer leeft weinig of geen verzet inwoners gaat vertegenwoordigen, tegen de toetreding van Denemarken geen al te rooskleurig beeld op te Ierland, Noorwegen en het Verenigd leveren. Koningkrijk tot de Europese Econo- Kritisch stelde men zich op te- mische Gemeenschappen. genover het nagenoeg ontbreken van parlementaire controle op de Byna algemeen sprak men woens- Eur0pese besluitvorming, dag, tijdens het debat over het wets ontwerp tot goedkeuring van het Mr. Berkhouwer (VVD), voorzitter toelatingsverdrag, van een mijlpaal van de liberale fractie in het Euro- op de weg naar de door Nederland pese parlement, vond dat de interne steeds voorgestane uitbreiding van situatie noch in politiek, noch in eco- de E.E.G., de verwezenlijking van nomisch opzicht, reden tot juichen een van de doelstellingen in ons geeft. „De gemeenschap lijdt aan een buitenlands beleid. zware ziekte: de inflatie. Gezamen- Maar ook bleek in de kamer de lijke bestrijding van deze plaag acht blik op de toekomst van de „Euro- hij dringend, geboden. UTRECHT, 13-9. Onder het motto „Val op in het verkeer" gaat Veilig Verkeer Nederland (V.V.N.) de komende weken een cam pagne voeren, die gericht is op het kind en de bcj'aarde in het verkeer. Ook wordt tijdens de actie aandacht besteed aan het belang van een goede verlichting van fiets en brommer. Kinderen en bej'aarden zijn de meest kwetsbare verkeersdeelne mers. Uit voorlopige cijfers is gebleken dat vorig jaar 1073 kinderen en bejaarden in het verkeer omkwamen. In de leeftijdscategorie tot 14 jaar vielen er 449 slachtoffers, bij mensen boven dc 65 jaar was dit aantal 624. Bijna een derde van dc kinderen en bejaarden die In 1971 in het Nederlandse verkeer werden gedood was voetganger (375), een derde (377) fietser. Uit de statistieken is niet af te lezen hoeveel ongelukken (e wijten waren aan (on)zichtbaarheld. maar deze factor speelt vooral in de donkere jaargetijden een belangrijke rol, aldus V.V.N. Uit een Engels onderzoek is gebleken dat een donker geklede voetganger bij duisternis pas op een afstand van 25 tot 60 meter gezien wordt door een automobilist die met gedimd licht rijdt. Dlc afstand wordt 40 tot 200 meter als de voetganger lichte kleding draagt. V.V.N. dringt er dan ook op aan in het donker en bij slecht zicht overdag een lichte jas, sjaal of hoofddoek te dragen of bijvoorbeeld een opvallende tas mee te nemen. Bloemen voor zieken op voortocht ZIERIKZEE. Zoals elders in dit nummer uitvoerig gemeld, werd Zierikzee dinsdagavond bezocht, in het kader van een vaartocht voor patiënten, door een schip van het Rode Kruis. Ondanks het late uur kon er aan boord nog best een gezellig uurtje af. Dit werd mede een succes dankzij de medewer king van leerlingen van de landbouwhuishoudschool „De Schutse", die onder leiding van mevrouw S. Mol-Kleinepier rechts op de foto), leuk opgemaakte bloemstukjes aanboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2