MUZIKALE „TWEEDAAGSE" FRANSE JUMELAGEGASTEN UIT VER ST. HILAIRE DU HARCOUET TE ZIERIKZEE R.T.M. BOOD BRANDWEER OOSTERSCHELDErTOCHT AAN STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag li september 1972 Nr. 21147 NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziiisbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. - j De heer Blouin i I was er niet bij ZIERIKZEE. Zierikzee miste i II tijdens het jumelage-weekein- a 1 de een van St. Hilaire's be- i 1 kendste gasten, namelijk de i gemeentesecretaris de heer A Blouin. De heer Blouin heeft i zich altijd bijzonder voor de A 1 uitwisselingsbezoeken ingezet, a hij is een zeer bekend jume- a lage"-promotor en bovendien a ereburger van Zierikzee. Ve- len misten hem deze dagen in a Zierikzee, juist nu de komst a 1van zovelen uit St. Hilaire een a hoogtepunt in de kontakten A tussen beide steden vormdeA Oliebollen proeven op de kermis donkerblauw tuniek en witte broek, de majorettes fleurig in rode tuniek jasjes en lange witte broeken. Tusse de bedrijven door had bur gemeester De Meester gelegenheid de kermisexploitanten veel succes toe te wensen te nte hopen dat de Fransen volop van dit Zeeuwse kermisver maak zouden genieten. Hierna volgde een aardige geste van kermiszijde: alle Fransen kregen een gratis rit in de botsautootjes aangeboden en allen mochten gratis een oliebol proeven. Zaterdagmiddag zette het Franse gezelschap opnieuw het beste beentje voor en vond een optreden plaats voor patiënten en personeel van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, een gebaar dat zeer op prijs gesteld werd. In de wachtkamer van de po likliniek kregen de Franse gasten na hun optreden koffie aangeboden. Na mens patiënten, personeel en bestuur werd door de directeur de heer C. G. Langelaar dank gebracht voor de op het grasveld uitgevoerde muzikale show. Ondanks het slechte weer - het zonnetje dat zaterdagmorgen ex tra kleur gaf aan het kermisgebeuren maakte 's middag's plaats voor regen - werd hierna nog een rondgang door Zierikzee gemaakt. reis naar Zierikzee mee te maken, dankte het raadslid de heer Lamottc voor de „grandioze ontvangst" te Zierikzee. „Ieder die hier was zal altijd naar hier terug willen", aldus de heer Lamotte. „We voelen ons hier geen vreemdelingen maar in de eerste plaats vrienden". De heer Lamotte meende dat de leefgewoonten in beide steden ver schillend zijn, maar vond dit zeker niet belangrijk. „We houden van en willen de vrede tussen alle volkeren" aldus de heer Lamotte. Zijn slot woorden „vive le jumelage, vive Zie rikzee en vive la Hollande" werden met groot applaus door de aanwezi gen onderstreept. Als geschenk aan de gemeente Zie rikzee bood vervolgens het raadslid dirigent, de heer Daligault het vaan del aan van de muziekvereniging „Jeanne 'd Are". Burgemeester De Meester had op zijn beurt een ori gineel geschenk voor de belangrijk ste Franse gasten: dozen tulpenbol len voor madame Lamotte, madame Josset en voor madame Daligault. Bovendien werd een extra doos tul penbollen meegegeven voor St. Hi laire's burgemeester, de heer Guine- bault. Tenslotte overhandigde de heer Daligault burgemeester De Meester nog een fles „medicament de Normande" en daarbij gevoegd nog een kruikje Calvados. Het was de bedoeling dat zondag nog een vaartocht zou worden ge maakt over de Oosterschelde met de daarvoor beschikbaar gestelde mos- „Jeanne d' Arekomt aangemar- cheerd van de Appelmarkt naar het Havenplein. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). selkotter ZZ 5 van de familie Praet. Het weer was echter niet erg aan trekkelijk zodat dit boottochtje kwam te vervallen. In de plaats daarvan werd echter een busrit over Schouwen-Duiveland gemaakt, met onder andere een bezoek aan Brou wershaven, Renesse en Noordwelle. Heden (maandag)morgen in alle vroegte vertrokken de Franse gasten weer na een geslaagde, en vooral muzikale, Zierikzeese „tweedaagse" en nagewuifd door vele Zierikzeese vrienden en vriendinnen, voor de verre tocht naar huis. Korpsen Haamstede en Renesse rukten uit voor oefening „fijne hap" Dit is de elfjarige Philippe Jehan uit St. Hilaire, die dapper de trompette rende Franse jeugd vooraf ging tij dens een rongang over de Zierikzeese kermis en daarbij een bijzonder ont wapenende bijdrage aan de „jume lage" leverde. Mosselmaaltijd In de fraaie met kaarsen verlichte historische Vierschaar van het stad huis bood het gemeentebestuur 's avonds de Franse gasten en genodig den (het bestuur van „Kunst en Eer", de jumelagecommissie, het college van b. en w. en enige raadsleden) een zeer geslaagde mosselmaaltijd aan. Burgemeester De Meester sprak dc hoop uit dat de Franse gasten zouden genieten van deze Zeeuwse specialiteit, die voortreffelijk werd verzorgd door de heer Bart Schot en een staf van assistenten en assisten tes. In een in het Frans gesteld toe spraakje tot de gasten constateerde de burgemeester dat men samen aan wezig was onder „de hoge protectie van Neptunus", die vanaf zijn hoge standplaats op dc klokketorcn onge twijfeld een welwillend oog op deze rhaaltijd zou werpen. Het vrouwelijk raadslid van St. Hilaire madame Josset hield tijdens dit geslaagde etentje een gloedvolle aan de „jumelage" gewijde toe spraak. Zij riep daarbij de aanwezige jongeren op om deze belangrijke ju melage in stand te houden wanneer de ouderen er niet meer zullen zijn. Namens liet gemeentebestuur van St. Hilaire cn namens burgemeester Guinebault. <1 ie verhinderd was de Het is voldoende bekend, dat door zeer snel optreden van de vrijwillige brandweerkorpsen in Burgh-Haam- stede en Renesse, onder leiding van kommandant Van de Sluyters, by verschillende branden grote schade konden worden voorkomen. Als regel wordt er voor de man nen, tijdens de branden wel voor iets te drinken en, zo nodig, wat te eten gezorgd. Ook .komt het voor dat zij later via hun penningmeester verne men dat er iets geschonken is in de „ontspanningspot". Zeer origineel was wat de mannen dezer dagen mochten inkasseren. Op uitnodiging van de direktie van de R.T.M. konden zij met hun dames genieten van een rondvaart over de Oosterschelde. Donderdagavond waren de gasten aanwezig op de Schouwen-Duiveland in de haven Burghsluis. Een gezel schap van ruim 60 personen werd welkom geheten door de direkteur van de R.T.M.dr. H. J. van Zuylen. De aanleiding voor deze uitnodi ging was, het zeer snelle optreden by de busbrand op het station in Burgh. De dure motor van de bus en het onderstel konden daardoor behou den worden en betrekkelijk spoedig kon de bus weer „dienst" doen. Toen was er echter niet zoveel tijd om alle brandweermannen by elkaar te krij gen, vandaar dat men nü op deze wijze nog eens tot uitdrukking wilde brengen, de dank van de R.T.M. Geslaagd voor hel eindexamen HBS-A Geslaagd voor het eindexamen HBS-A: de heren J. Bergmans (Zie rikzee); P. J. van Donge (Dreischor); J. A. Stoutjesdijk (Oosterland)J. P. Zuidweg (St. Philipsland). Sportvissersboot kwam aan de grond in Grevelingenmeer Zaterdagmorgen 9 september kwam de Thoolse sportvissersboot door slechte weersomstandigheden op de zandbank Middelplaat op het Grevelingenmeer aan de grond te zitten. Advertentie Als gasten mochten de aanwezigen de gehele boot bekijken en intussen genieten van de hun aangeboden verversingen. Hoogtepunt vormde wel de bijzonder verzorgde maaltijd die men gezamenlijk gebruikte. Intussen kon men genieten van de rondvaart langs de werkeilanden en er was zelfs nog even tijd de haven van de Schelphoek te bezoeken. Voor de ontscheping plaats vond was het de heer Van de Sluyters die namens zijn „mannen" de direktie van de R.T.M. zeer hartelijk dank bracht voor het gebodenen. Hij noemde de ontvangst een zeer bij zondere waardering voor het korps, dat zich steeds zal blijven inzetten indien nodig om hun vrijwillig op zich genomen taak zo goed mogelijk te blijven vervullen Direkt daarna werd hulp gevraagd aan de sportvissersboot m.s. „Will- - ford" van de heer H. van Oeveren te Scharendijke. Vanwege het slechte weer is m.s. „Wilford" met de vissers van de Thoolse sportvissersboot naar de haven van Scharendijke terugge keerd, zonder echter de boot los te trekken. Toen de weersomstandig heden zondagmorgen beter waren voerde „Wilford" voor de tweede maal naar de gestrande boot, met het resultaat dat de sportvissersboot losgetrokken werd. ZIERIKZEE Opening nieuwe openbare basisschool Officieel 'wordt meegedeeld dat de officiële opening van de nieuwe openbare basisschool aan de Schel- destraat op vrijdagmiddag 22 sep tember a.s. om 14 uur zal worden verricht door de oud-leerkracht en ere-burgeres van Zierikzee mevrouw J. A. van Roon-Vooren. Begin van brand in graansilo Vrijdagmiddag om zes uur ont stond begin van brand in de graan silo op het C.A.V.-terrein aan de Ju- lianastraat. De brand werd door het aanwezige personeel ontdekt en kon snel met eigen blusmateriaal geblust worden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een zekering van de elektri citeit is doorgesmolten. Hierdoor kwam de elevator stil te staan, maar de z.g. „v-snaren" draaiden gewoon door en werden oververhit. De snel ter plaatse zijnde brandweer kon onverrichterzake naar huis terug ke ren. Aanrijding Zaterdagmiddag om ongeveer half drie had op de kruising Melkmarkt- Maarstraat - Beddeweeg - Verre- nieuwstraat een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De Duit ser M. K. S. uit Durbach verleende aan M. C. F. uit Kerkwerve geen voorrang. De schade aan beide auto's was gering. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. WESTENSCIIOUWEN Gevonden en verloren voorwerpen Tussen 20 augustus en 10 septem ber 1972 wei-den aan het groepsbu- reau der rijkspolitie te Haamstede dc volgende voorwerpen als gevonden cn verloren opgegeven. Gevonden: bos sleutels; zwart kin dertasje; 2 schaakboeken; rood-brui- ne trui met kol; gouden zegelring met initialen; bruine knipportemon- naie met inhoud: gele lichtboei; grijs damesvest. Verloren: vijftig gulden (losse bil jetten); bril met bruin-rose montuur rood-bruine portemonnaie. inhoud plm. f 15 en foto; nylon werphengel: donkere hondenriem met beige hals band; bruine portemonnaie met rits sluiting, inhoud plm. C 96,-; doublé kinderarmbandje, waarin gegraveerd „Fraukje"; leesbril in rood etui; bruin jack niet capuchon en ritssluiting; bril; grijs kindervestje; touristen- kaart; zilverkleurig schakelarmband je, vermoedelijk met Oosterse motie ven; lichtbruine tot beige antilope- lederen portemonnaie, inh. plm. f 400, 20 Belg. franks en boekje postzegels. Nadere inlichtingen te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspoli tie, uitsluitend tussen 8 en 18 ur. Succes op concours voor drumband ,Witte van Haemstede' De drumband van de Kon. Mu ziekvereniging „Witte van Haemste- de" te Haamstede, onder leiding van de instructeur, de heer M. Post, be haalde zaterdag 9 sept. j.l. een eerste prijs in de 3e divisie van de nationale Federatieve Marswedstrijden, onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschap pen voortreffelijk georganiseerd door de muziekvereniging „Mozart" te Yerseke. De Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" heeft nu in dit sei zoen op twee concoursen een le prijs behaald, n.l. voor het fanfarekorps te Brielle en thans de drumband te Yerseke. Dat deze resultaten stimulerend zullen werken, behoeft geen betoog - evenmin dat de stemming onder de leden opperbest is. Met een korte rondmars om de Hing te Haamstede werd de succesvolle dag besloten. HAAMSTEDE Rusfhuisbewoners genoten van koorzang Donderdagavond jl. hebben bewo ners cn personeel van het rusthuis „Duinoord" alhier kunnen genieten van het optreden in de hal van het rusthuis van het Shcll-manncnkoor uit Spykcnissc cn omgeving, onder leiding van mej. Ria Borgmcycr. Dit koor, dat vroeger veel in sana toria optrad, stelt zich mede ten doel jaarlijks enkele concerten te verzor gen in bepaarden-rusthuizen. Deze keer werd het rusthuis „Duinoord" uitgekozen; oorzaak daarvan was het bijwonen van een Shell-studic- conferentie in het voorjaar van 1972 in een van de hotels in dc Westhoek door de voorzitter van het koor. Dirigente cn koorleden werden verwelkomd door de voorzitter van dc Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen, burgemeester H. P. Ever wijn. Het koor bracht een programma van 17 liederen ten gehore, waarbij o.a. werken van: de Palestina, dc Victoria, Schubert. Alph. Diepcn- brock. Orteli, Uhlman en Stratcgier. Er werd uitstekend gezongen; oen goede koorklank cn goed uitgebalan ceerde stemverhoudingen. Het was een genot om naar dit koor te luiste ren. Burgemeester Everwijn bracht aan het eind van het programma de uit voerden dank voor het gebodene en riep hen graag een tot weerziens cn wederhoren toe. Aan de dirigenie werden bloemen aangeboden. De franige restaureerde ontvangsthal van het Zierikzeese stadhuis was vrijdagavond gevuld met tientallen gasten uit St. Hilaire en gastvrijheid ver lenende families uit Zierik'cc en andere gemeenten op Schouwen-Duiveland :';X X Hartelijke begroeting op de Balie: burgemeester De Meester heet dirigent raadslid de heer Daligault uit St. Hilaire van harte welkom op Zierikzeese bodem. ZIERIKZEE, 11-9. Van vrijdagavond jl. tot heden- maandagmorgen vroeg, met als duidelijk er „uit" springende dag de zaterdag, heeft Zierikzee zich op bijzonder hartelijke en spontane wijze gewijd aan al die unieke zaken die hier zo treffend worden samen gevat onder de noemer Jumelage". Inderdaad „Jume lage" met een hoofdletter, want de vriendschapshan den met het Franse „tweelingstadje" St. Hilaire-du- Harcouët, hebben zich wellicht nog niet eerder zo massaal, karakteristiek en „magnifique" gemanifes teerd als juist de afgelopen twee dagen. Het grote internationale treffen St.-Hilaire-Zierikzee 1972 ging vrijdag avond van start op de Balie, waar legen negen uur de meer dan tachtig Franse gasten, voor het overgrote deel jongeren van de muziekvereniging „Jeanne 'd Are" en majorettenkorps, moe van de lange reis, eindelijk de twee reisbussen konden verlaten, waarbij de stedelijke harmonie „Kunst en Eer" zorgde voor een muzikaal welkom. Mochten sommige jeugdige gasten wat tegen de ontmoeting hebben op gezien: de „Marseillaise", vertolkt door „Kunst en Eer", klonk ongetwij feld geruststellend in de Franse oren en laatste mogelijke „twijfels" bij de gasten verdwenen wel defini tief bij de hartelijke ontvangst even later in de Vierschaar van het stad huis, waar de glaasjes „rosé" en vele wachtende vertegenwoordigers van gastvrijheid verlenende families zorgden voor een hartelijke begroe ting. Daaraan toegevoegd werden de welkomstwoorden van burgemeester Th. H. de Meester die, in de franse taal, uiting gaf aan zijn vreugde over de komst van de bezoekers, en alle gasten prettige dagen te Zierikzee toewenste. Dankzij de inzet van Zie- rikzees' bekende jumelage-promo- tors, de heren J. J. D. van Male en F. J. Vos, kon na het welkom in het stadhuis een snelle afwerking van de ontvangst en „distributie" van de Franse gasten plaatsvinden. Opening kermis Dat de „jumelage" een volop le vende en weer publieke zaak is werd wellicht zaterdagmorgen wel het op vallendst gedemonstreerd toen de Franse jeugd bij het in grote getale belangstelling tonende publiek een bijzonder goede beurt maakte met een muzikale show op en om het Havenplein. Om 10 uur zaterdag morgen waren al zeer velen present om getuige te zijn van dit optreden, en het officiële startschot voor de opening van de kermis dat door burgemeester De Meester met een schot - niet in de roos maar wel pal „op 't pijpje" - werd verricht in de bekende schiettent van de heer A. van Griensven. De buks werd ook aangelegd door de „hoogste" jume- lagegast: de heer Lamotte, raadslid en vertegenwoordiger van het ge meentebestuur en de burgemeester van St. Hilaire. Nadat het kleurrijke kermisgebeu ren op deze unieke wyze was geo pend, hetgeen door de exploitanten - zo bleek wel - bijzonder werd ge waardeerd, gaven het trompetter korps, en de majoretten onder lei ding van dirigent/raadslid de heer Daligault, voor Concordia een door het publiek zeer op prijs gestelde muzikale show te zien. „Jeanne 'd Are" bleek een keurig geüniformeerd gezelschap van voornamelijk jonge ren: de jongens van het trompetter korps uitgerust met paarse baret,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3