„de slof" INSTALLATIE L M. MOERMOND TOT BURGEMEESTER VAN WESTKAPELLE AGENDA Verton's Schoenen" BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" „WAT ZIEN IK" Jongens zaten urenlang in defecte lift Teraardebestelling A. A. Gunst Negenjarig jongetje in Utreeht gewurgd I STREEKPLAN SCHOLWEN- 1 1 DUIVELAND BLIJKT TWISTPUNT f IN PROVINCIALE STATEN I LAATSTE NIEUWS Op een huifkar het dorp in.... VET IN BROOD Advertentie (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WESTKAPELLE, 9-9. Ondanks harde wind en fikse regenbuien, is zaterdagmiddag de installatie van de heer L. M. Moerniond tot burgemeester van de ge meente Westkapelle, uitgegroeid tot een feestelijke manifestatie. Het burgemeestersechtpaar werd 's middags één uur aan de grens dei- gemeente verwelkomd door loco- burgemeester de heer J. Minderhoud. Mevrouw Moermond mocht uit han den van Andrea Hercules een fraaie ruiker in ontvangst nemen. De stoet, begeleid door een groot aantal rui ters, arriveerde kwart over één te Westkapelle. Aan het begin van het dorp bij de zeedijk stopte de stoet om de paarden van de huifkar af te spannen. Hun plaats werd ingeno men door een zestal inwoners die het rijtuig verder het dorp introkken. Voorafgegaan door de fanfare O.K.K. volgde een feestelijke intocht naar het stadhuis waar een aubade der schoolkinderen werd afgenomen. Om twee uur volgde de installatie in Advertentie i-oor school, werk en weekend! in de maten 28-45 diverse kleuren natuur leder, plantage crêpe zolen. Originele PINOCCHIOcréatie, onvoorstelbaar makkelijk, gezond en niet te verslijten. Alleen écht met het 'PiflOCc/uO merKl VERKRIJGBAAR BIJ Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Vrijdagmiddag om half één raakte door de slechte weersomstandighe den de auto van de heer K. H. uit Ouddorp van de weg en kwam in de sloot terecht. Het ongeluk gebeurde op de provinciale weg Zierikzee- Serooskerke ter hoogte van het Pik- gat". De echtgenote van K. H. werd met verwondingen van onbekende aard in het Zweeds Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee opgenomen. De auto werd aan de achterzijde zwaar beschadigd. De politie stelt een na der onderzoek in. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ook Bi-ouwershavens wethouder, de heer P. de Moor noemde het een veilles voor zijn gemeente, daar de heer Moermond met grote toewijding en inzichten steeds hard heeft ge werkt voor de gemeente. Niettegen staande is een felicitatie zeker op zijn plaats, ook voor de gemeente Westkapelle die er een prima bur gervader aan zal krijgen. Als oud-wethouder en ereburger sprak tenslotte de heer W. Gabrielse, waarna de burgemeester ook mede namens zijn vrouw een ieder harte lijk dankte voor de gevoelvolle woor den en de getoonde belangstelling. Vanaf het stadhuisbordes werd hierna in de stromende regen een défilé afgenomen van de plaatselijke verenigingen waarna de bevolking in het verenigingsgebouw kennis kon maken met de nieuwe burgemeester en zijn vrouw, 's Avonds werden de feestelijkheden voortgezet met een lampionoptocht en een taptoe. het verenigingsgebouw „Westkapelle herrijst". Wethouder Minderhoud verzocht het jongste en het oudste raadslid, resp. de'heren J. de Visser en J. Louws, de heer en mevrouw Moermond binnen te geleiden. De heer Minderhoud noemde het ver heugend dat de nieuwe burgemeester zö'n lange staat "van dienst heeft als wethouder en loco-burgemeester. „Met uw kennis in vele bestuürs- funkties zal het voor ons niet moei lijk zijn vertrouwen in u té krijgen. Er zijn hier geen grote problemen, maar u zult wel merken hier toch niet met vakantie te zijn. Een plus punt voor onze gemeente is dat u op het gebied van de sport uw sporen hebt verdiend". Met de hoop uit te spreken dat er een prettige samen werking zal ontstaan hing de loco burgemeester de heer Moermond de ambtsketen om. Burgemeester Moermond hield ver volgens zijn installatierede. Hierop komen wij nog nader terug (Red;). Geen „vechtjassen" Namens de fractie van de SGP fe liciteerde de heer J. de Visser de nieuwe burgemeester. „Hoewel er wel principiële verschillen zijn in de raad zijn we heus geen vechtjassen. We wensen u Gods zegen toe, veel gezondheid en energie bij de uitvoe ring van uw werk". Namens het gehele personeel sprak de gemeentesecretaris, de heer W. K. J. Dieleman een gelukwens, waarbij hij hoopte op een goede samenwer king en verstandhouding. Burgemeester Moermond dankte de sprekers, waarbij hij nog eens wees op de zwarte schaduw welke op deze feestelijke intrede is gevallen, n.l. het verliezen van zijn beste vriend, de gemeentesecretaris van Brouwershaven, de heer Gunst. Namens de vereniging B.W. en S. en diverse bestuurlijke organisaties sprak de burgemeester van Valke- nisse, de heer H. Koevoets. „Uw ide aal is thans uw levenstaak gewor den". Namens de waterschapsbesturen sprak de heer Rutgers van Roozen- burg, als oud-burgemeester de heer F. A. Bulder. Brouwershavens burgemeester, de heer A. P. Schouwenaar zei dat men de heer Moermond node zal missen in het bestuurlijke apparaat. Hy fe liciteerde de gemeente Westkapelle met deze benoeming van een man, die voor ieder klaar staat, een ruime mate van kennis heeft opgedaan waarbij een grote dosis levenswijs heid. brengt in de kermisweek op de volgende dagen: ZATERDAG 9 SEPTEMBER DINSDAG 12 SEPTEMBER WOENSDAG 13 SEPTEMBER De stukgelezen walletjesroman van Albert Mol, nu verfilmd. Aanvang 20.00 uur. Entreeprijzen f 4,50 en f 5,50. Toegang 18 jaar. Voorverkoop op de dag van de voorstelling van 11-12 uur aan de kassa. Dinsdag 12 september Zierikzee 'Tuis van Nassau, 20.00 uur, alg. le denvergadering P.v.d.A., Zierikzee. Concertzaal, 20 uur filmvoorstelling. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Ger. kerk, 19.30 uur, vergadering A.R.-Kiesvereniging. Woensdag 13 september Zierikzee Concertzaal, 20 uur filmvoorstelling. Dreischor Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, koorzang en orgelspel. Dinsdag 19 september Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, voorlich tingsavond over behang van de ge zamenlijke vrouwenverenigingen. Scharendijke 19.30 uur, start moeder- en kleuter- BROUWERSHAVEN, 9-9. Onder grote belangstelling vond vrijdag middag de teraardebestelling plaats van de heer A. A. Gunst, in leven gemeentesecretaris van de gemeente Brouwershaven. Hieraan vooraf gaand was er een rouwdienst in het Hervormd Verenigingsgebouw waar in ds. J. Feunekes voorging, en welke naast de familieleden werd bijge woond door burgemeester A. P. Schouwenaar, wethouder P. de Moor, collegae secretarissen, gemeenteper- scneel, oud-burgemeester J. L. van Leeuwen, oud-medewerkers, verte genwoordigers der rijkspolitie en plaatselijke verenigingen, de W.S.V. „De Kaag" en de VVD afd. Brou wershaven. De rouwdienst werd ge opend met het zingen van Gezang 282, de verzen 1, 2, 5 waarna de predikant voorging in gebed. De schriftlezing en predikatiewas uit Psalm 103 en Johannes 14 1-7, waarin ds. Feunekes sterk benadruk te de energieke strijd, die de heer Gunst gestreden heeft, jarenlang in het aangezicht van de dood. Na de prediking speelde de organiste mevr. Slager-de Oude „Leer mij Uw weg, o Heer", waarna gezongen werd Ge zang 243 5 en 6. Aan de groeve werd een schat van bloemen aangedragen o.a. door bur gemeester Schouwenaar namens de gemeente, namens de WD door mevr. Goemans-Moermond, door de gemeentesecretaris van Wester- schouwen de heer J. W. de Jónge als vertegenwoordiger van B. W. en S., door de familie Kloote, door de heer Ph. van Ast namens de sportvereni ging, namens Kavero, en door de fa milieleden Zwaar afscheid Burgemeester Schouwenaar noem de het een zwaar afscheid nemen voor zijn familie in het bijzonder en voor hen, die hem gekend hebben in zijn werk. De vraag rijst naar boven wanneer we hier afscheid nemen van iemand, die zoveel werk heeft ver richt, dat we zelf in dit leven, dat zo kort kan zijn, er van maken. Ik zeg dit met nadruk, omdat de mensen in deze korte tijd het elkaar soms zo heel moeilijk maken in plaats van elkaar de helpende hand te bieden. De heer Gunst was een mens, die wel voor ieder klaar stond en voor zijn omgeving en in de werkkamer groot werk heeft gedaan. „Laten we thans bij dit afscheid zijn voorbeeld voor ogen houden en moge dit voor mevr. Gunst en haar zoon een grote troost betekenen". Oud-wethouder de heer L. M. Moermond sprekend als naaste vriend zei dat woorden te kort schie ten. De heer Gunst wilde niet capi tuleren, aan iedere stroohalm klampte hij. zich vast. „Mijn vrouw en ik zijn zeer dankbaar voor de grote vriendschap die we van hem mochten ontvangen en vooral de vele steun. De WD-afdeling ziet een kundig bestuurder heengaan, waar bij hij steeds de belangen van de paaiselijke bevolking liet prevaleren boven de landspolitiek". Nadat ds. Feunekes was voorge gaan in gebed werd een algemeen dankwoord uitgesproken door de zwager van de overledene, de heer Joppe. TER APEL, 10-9. De 13-jarigre Ja cob Been en de 14-jarige Willy Be rends uit het Groningse Ter Apel hebben zondagavond een angstig avontuur beleefd in een lift van de drie verdiepingen tellende bejaar denflat aan de Dr. Tollemanstraat in Ter Apel. Kort nadat zij in de lift (omstreeks half zes) waren gegaan, raakte deze defect. Dit werd gemerkt toen de bewoners van deze flat van de lift gebruik wilden maken. Onmiddellijk werd er alarm geslagen, doch de monteur, die de redding zou kunnen brengen, was niet aanwezig. Direct werd contact opgenomen met iemand die met de werking van de lift op Auto uit bocht: Twee mensen verdronken VOORHOUT (Z.H.), 10-9. De 11- jarige fabrieksarbeider A. Vreeken en de 48-jarige carosseriebouwer A. Lous, beide uit Hillegom, zijn zater dagavond verdronken nadat hun auto in Voorhout (Z.H.) uit een bocht was gevlogen en in een sloot terecht was gekomen. Hun mede-inzittende echtgenotes werden beiden gered. Het ongeluk gebeurde om half elf, bij re'Sm, nat wegdek en slecht zicht in een scherpe bocht in de Prinsen- weg. De auto kwam op de kop in het water, met het voorste gedeelte, waarin de beide mannen zaten, het diepst. De politie, die dicht in de buurt en snel aanwezig was, kwam voor hen te laat, maar kon de twee achterin zittende dames bevrijden. de hoogte was. Het gelukte deze om streeks half negen de lift weer in bedrijf te ki'ijgen. Toen hij de deur van de lift opende, renden de beide knapen weg. Zij hebben geen nade lige gevolgen van hun onvrijwillige opsluiting gehad. Henk van Ulsen gewond LEIDSCHENDAM, 10-9. De acteur Henk van Ulsen is zaterdagavond ge wond geraakt bij een kettingbotsing op de autosnelweg tussen Leiden en Leidschendam. Hij kreeg mond-, kaak- en snijwonden. Drie in Neder land wonende buitenlanders, die hij als lifters had meegenomen, werden eveneens gewond; een Amerikaan het ernstigst, een Engelse en een Duitse studente minder erg. Verongelukt bij het mestsproeien CUYK, 9-9. De 46-jarige landbou wer J. Th. M. Barten is zaterdag middag in zijn woonplaats Cuyk om het leven gekomen toen hij op zijn land aan het meststrooien was. De 9-jarige zoon van het Slachtof fer bereed de traktor waarachter de met rollende messen uitgeruste mest sproeier hing. De landbouwer stond op de sproeimachine en is waar schijnlijk uitgegleden waardoor een been tussen de rollende messen kwam. Met een slagaderlijke bloeding bleef hij op het land liggen, waarna hij snel is doodgebloed. Na vermissing sinds donderdag UTRECHT, 10-9. De negenjarige Hans van Soest uit Utrecht is ge wurgd. De politie vond het stoffelijk overschot van het kind dat sinds donderdagavond werd vermist, zon dagmiddag op enkele honderden meters van zijn ouderlijk huis. Het jongetje was gedeeltelijk ontkleed. De ouders van Hans van Soest meldden de vermissing vrijdagoch tend. Sindsdien heeft de politie in tensief naar de jongen gezocht. Om dat hij spelend aan de waterkant zou zijn gezien is ook in de Weerdsingel naar hem gedregd en gezocht door het duikteam van de brandweer. Een dertienjarige buurjongen heeft de politie verteld, dat hij Hans donder dagavond om half negen nog vlak bij zijn huis aan de Lijsterstraat heeft zien spelen. Zondag werd het onderzoek uit gebreid tot het terrein van de oude gasfabriek tussen de Blauwkapelse weg en de Kleine Singel. De politie hond Jackie bracht twee hoofdagen ten naar de hoek van het terrein waar het kind tussen onkruid en struikgewas werd gevonden. De patholoog-anatoom M. Voort man die de sectie heeft verricht is tot de conclusie gekomen dat het kind is gewurgd. Het onderzoek in deze moordzaak wordt voortgezet door een team van vijftien man kinderpolitie en recher che. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minim iitiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiii mm niitiiniiiiiiiiiiiiiiiH „Afkoelingsperiode" van drie dagen MIDDELBURG, 9-9. Vrijdagavoild heeft zich in de provinciale staten van Zeeland een uniek E feit voorgedaan. Tijdens de behandeling vail 1 het streekplan Sehou wen-Du i vel and, waarover de hele vrijdag werd vergaderd, dienden de E statenleden verschillende amendementen in S tegen bepaalde wegenplannèn In liet streekplan E Schouwen-Duiveland. Het eigenlijke twistpunt bestond eigenlijk hier- E uit dat een stuk recreatieve verdeelweg tussen Reiiesse en Haamstede uit hët ontwerp-streek- E plan verwijderd moest worden. E Het college van gedeputeerde staten dreigde bij aanneming van E 5 de amendementen de verdere behandeling van het streekplan van E de agenda af te voeren. Tijdens de stemming, die daarop volgde, E E stonden dc staten en bloc op en deelden vla de PvdA-fractievoor- E 2 zltter mee, het streekplan Schouwen-Duiveland direct weer op de E agenda te zullen zetten teneinde de zaak verder af te handelen. E E Na beraad van het college van g.s. enerzijds en alle fractieleiders E anderzijds werd besloten een afkoelingsperiode van drie dagen in E acht te nemen, zodat dc zaak dinsdag weer in dc staten aan dc orde E zal worden gesteld. nilllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliï AMSTERDAM, 9-9. Het zoge naamde „veredeld' 'brood, zowel wit als bruin, heeft een vetgehalte op de bloem van circa 4 procent. Wanneer rekening wordt gehouden met de smaak in een bepaalde streek kan het vetgehalte in „veredeld" brood wel tot circa 8Vz procent verhoogd worden. Ieder procent vet op de bloem komt neer op 0,7 gram vet per 100 gram broody, dus „merkbrood" bevat 2,8 gram vet per 100 gram brood. Deze gegevens staan vermeld in de rubriek vraag en antwoord in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Een arts was het namelijk opge vallen dat bij een patiënt die zijn dieet had veranderd door een ander merk brood te eten het cholesterol gehalte een verhoging toonde. Nadat de patiënt op de oude broodsoort was teruggeschakeld daalde het choles terolgehalte weer tot de vroegere waarde. De arts 'had in verband hiermee naar percentageverschillen van vet in het brood gevraagd. Uit het antwoord blijkt dat de hoe veelheid vet 'wisselt van tot 4 pro cent. Het zogenaamde waterwit heeft Vz tot 1 procent vet in het recept. Dit geldt ook voor bruinbrood voor zo ver het niet als „merkartikel" in de handel wordt gebracht. Het soort vet dat voor het bakken het meest ge schikt is bestaat juist uit een meng sel van verzadigde vetten. Tot slot wordt nog opgemerkt dat men dient te bedenken dat voor het smeren van een boterham met een gewicht van 30 a 40 gram gemiddeld 4 a 5 gram vet gebruikt wordt, be langrijk meer dan h.et vetgehalte in het brood zelf. Brandstichters vernielden draaiorgel AMSTERDAM, 9-9. Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag het draaiorgel „Puntkapje" van G. Perlee te Amsterdam in brand gestoken. Het „muziekinstru ment" werd totaal verwoest. De schade bedraagt rond 40.000 gulden. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeluk op de Doenkade in Rotter dam is een jongetje van 1 Vz jaar om het leven gekomen. Zeven personen, onder wie de vader en de moeder van het kind, werden bij dit ongeluk zwaar gewond en moesten in het zie kenhuis in Rotterdam worden opge nomen. EINDHOVEN. In een ziekenhuis te Heeze (N.B.) is de 56-jarige A. M. Verhulst uit deze plaats overleden nadat hij kort daarvoor op de Gel- dropseweg in zijn woonplaats met zijn bromfiets was gevallen. ZEVENAAR. De 68-jarige J. F. Klutman uit Zevenaar is bij een verkeersongeluk op de Beekseweg in zijn woonplaats om het leven geko men. De heer Klutman stak met zijn bromfiets plotseling de weg over en werd door een auto gegrepen. BOXTEL. De 19-jarige W. van de Velden uit Boxtel is om het leven gekomen doordat hij als duopassa gier op een bromfiets aangereden werd door een auto. ARNHEM. De 70-jarige mevrouw L, Bevaart-Degenhardt uit Delft is in het Arnhemse gemeenteziekenhuis overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk op de Amsterdamse- weg in Arnhem. Verhoogde spanning in Israëlisch grensgebied E TEL AVIV, 11-9. Sinds maandag- ochtend vroeg z(jn er in bet Israeli- is sche grensgebied bij dc heuvels van E Gclan en dc Libanese grens tekenen E van vei hoogde spanning. Dit melden E de Isiaclischc kranten „Jedioth Aharonoth" cn „Maariv". Dc auto- ritcitcn hebben dc wegen in het go js bied afgesloten voor het gewone verkeer. HEERENVEEN. Te Gersloot in de gemeente Heerenveen rijn zaterdag morgen het café. dc boerderij en de hooischuur van de heer N. Ebbelaar afgebrand. Oorzaak was een verf- brander, waarmee een schilder de verf van de hooischuur verwijderde. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2