Opzoek naarh°ge rente? DE KRING U krijgt tot 61% bij de postspaarbank JERRY'S BLIK DOOR HET WERELD Afgewezen referendum komt langs omweg koninkrijk binnen de panty voor iedere vrouw voor iedere maat altijd safe Wiebeltax per 1 januari ingetrokken Olievondst in de Noordzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 1 september 1972 Nr. 21142 Advertentie Steeds meer stemmen gaan op in Suriname om daar een referendum te houden over wat in ambtelijke taal heet „cle toekomstige verhouding met Nederland". Wat daarmee wordt bedoeld is eenvoudigonafhanke lijkheid. Sektie-voorzitter Morpurgo van cle Koninkrijkscommissie in Pa ramaribo meende dat het referen dum zo spoedig mogelijk gehouden moest worden, de grote Verenigde Hindoestaanse Partij (van staten- voorzitter Lachmon, die als de grote man achter cle schermen wordt be schouwd) is er al van oudsher voor en het is daarom niet vreemd dat minister-president Sedney zegt er ook hoe langer hoe meer voor te gaan voelen. De reden waarom is duidelijk: de heren zien via de normale parlemen taire weg niet zoveel mogelijkheden. En dit is ook niet vreemd - immers cle kiezer geeft zijn stem aan cle kan didaat van zijn keuze om verschil lende redenen, waarvan de opstelling jegens onafhankelijkheid er maar één is. Zoals de zaken nu liggen is er misschien eens een meerderheid in de Surinaamse staten voor onaf hankelijkheid te vormen, maar er zit inderdaad een beetje griezelig kantje aan om een dergelijk ingrijpend be sluit te nemen met maar een kleine meerderheid. De Surinaamse regering heeft het recht om het referendum, dat nu nog geen plaats heeft in het staatsrecht, mogelijk te maken. Tenminse, een dergelijke uitleg is mogelijk. Maar daarmee zou dan in koninkrijksver- band een methode van politieke me ningsuiting en vooral besluitvorming geïntroduceerd worden, waarop nog al wat ivordt afgegeven. Niet dat de volksstemming op zichzelf zo'n verwerpelijke zaakK is. De Zwitsers bijvoorbeeld maken er uitgebreid gebruik van en niemand zal beweren clat dit tot gevolg heeft gehad, dat het hief een ondemokra- ische troep is geworden. Tegenstrijdigheid Maar het is ook duidelijk dat het referendum een uitstekende manier is om de massa mee te pressen tot heel anclere zaken dan feitelijk aan de orde zijn: de methode-De Gaulle waarbij het referendum formeel ging om grondwetszaakjes van onbenulli ge aard maar in feite bedoeld was om door een daverende bijval van de massa's aan het parlement te la ten zien clat het zijn gemak maar moest houden omdat de kiezers toch achter de president stonden. Juist vanwege deze mogelijkheid dat het referendum misbruikt wordt om de demokratische struktuur uit te hollen is er in Nederland geen ruimte voor gelaten in hét staats recht. Er zijn wel gelegenheden waarbij er ijverig voor gepleit iverd - na de oorlog over Duits gebied bij voorbeeld dat „ter korrektie van de grens" onder Nederlands bestuur ge bracht was, maar niet echt geannex eerd - en een politieke partij heeft ooit eens het referendum in zijn naam en beginselprogramma opge nomen. Men is er niet toe overge gaan, voornamelijk op grond van de overweging dat er een parlement is dat beschouwd wordt als de verte genwoordiging van de buregers en als die vertegenwoordiging te wen sen overlaat dan moet men maar iets verzinnen ivaardoor dit verbe tert, liever dan twee manieren van „inspraak" van de bevolking naast elkaar te hanteren. Met andere ivoorden: de noodzaak van een refe rendum werd beschouwd als iets clat alleen maar de ziekte van het par lement bewees en men gaf de voor rang aan het genezen van dit parle ment. Een vreemde toestand ontstaat na tuurlijk wel als het ene rijksdeel het referendum als niet passend in de demokratische struktuur verwerpt en het andere rijksdeel gaat er ge bruik van maken. En het is de vraag of binnen één koninkrijk wel twee zo radikaal verschillende methoden vein demokratie toelaatbaar zijn. (in de rode verpakking) Twee koninginnen hij hloeinen-corso AALSMEER, 7-9. Twee koningin nen zullen aanwezig zijn bij het Aalsmeerse bloemencorso, dat zater dag 16 september a.s. voor de vijf- en-twintigste keer wordt gehouden. Als cle stoet van Aalsmeer door Am stelveen naar Amsterdam is getrok ken en via het Olympisch stadion de Dam heeft bereikt, zal koningin Ju liana daar het défilé afnemen. Op de eerste van de 21 praalwagens zal Aalsmeers eerste bloemenkoningin, de 24-jarige Myrna Schekius, geze ten zijn. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 7-9. Coöp. Veluwse Eierveiling Aanvoer:, 2.799.500 stuks. Stem ming: flauw. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 50-51 gram 7,75; 55-56 gram 8.50-8,70; 00-61 gram 10,20- 10,30; 65-66 gram 11,20-12,50 gram. Eierveiling Aanvoer: 1.412.144 stuks. Stem ming: traag. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51-52 gram 7,55; 54-55 gram 8,25; 60-61 gram 10,30; 65-66 gram 11,60. Eiermarkt Aanvoer: ca. 2.100.000 stuks. Han del: kalm. Eieren van 50-58 gram 8,00-10,00 per 100 stuks, kg-prijs 1,60-1,72; 59-64 gram 10,35-12,80 per 100 stuks, kg-prijs 1,75-2,00; 65-69 gram 13,00-14,00 per 100 stuks, kg- prijs 2,07-2,03; witte eieren 35 tot 150 cent per 100 stuks lager. NIEUWKOOP. De 84-jarige me vrouw C. van Leeuwen is in het Zuid-Hollandse Ter Aar (gemeente Nieuwkoop) Verongelukt. Voor haar woning aan de Kerkweg stak zij vlak voor een nadere auto de rijweg over. by MARATHON VERTON'S SCHOENEN Havenplein 13, Zierikzee Tel. 2488 De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. DEN IIAAG, 7-9. De wiebeltax zal met ingang van 1 januari 1973 verval len. De ministers van financiën en van economische zaken hebben daartoe besloten, in samenhang met het kabinetsprogramma uit te voeren. Zij hebben dit in een nota aan de Twcde Kamer meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Op de eerste dag van het Joodse nieuwjaar zaterdag 9 september a.s. wordt in de synagogè van de Nederlandse Israëlitische ge meente in Utrecht (Springweg 164) een herdenkingsbijeenkomst gehou den voor de Israëlische slachtoffers van de gebeurtenissen in München. AMSTERDAM. Terstond nadat de overvallers van de Amro-bank aan het Valeriusplein waren gearres teerd heeft de politie een inval ge daan in het pension in Amsterdam- West waar enkelen van hen stonden ingeschreven. Een huiszoeking le verde een stengun op en een hand granaat. DEN HAAG. Zaterdag 9 septem ber zal het weer nationale brand weerdag zijn. In veel gemeenten zul- lén brandweerkorpsen in het open baar hun activiteiten tonen: optre den bij brand, redden van mensen en dieren, technische hulpverlenin gen. Thema van de dag zal zijn: Voorkomen is beter dan blussen. HILVERSUM. Een man van om streeks 22 jaar heeft een gewapende overval gepleegd op de Bondsspaar bank aan de Olivier van Noortstraat in Hilversum. Op het moment," dat hij met getrokken vuurwapen of iets wat daarop lijkt, het bankgebouw binnenkwam, waren alleen twee cas sières aanwezig. De man verdween met een bedrag van ongeveer 4500 gulden. AMSTERDAM. De 51-jarige Duitse industrieel D. Sieberg uit Limburg a.d. Lahn, die op het Damrak in Amsterdam met zijn auto in botsing kwam met een ontsporende tram en daarbij het bewustzijn verloor, heeft bij de politie aangifte gedaan dat uit het dashbordkastje van zijn wagen 11.000 mark zijn verdwenen. MENALDUMADEEL. De 22-jarige G. Jongsma uit de Friese plaats Zu rich is in Menaldumadeel onder de gemeente Massum om het leven ge komen toen de door hem bestuurde personenauto bij een inhaalmanoeu vre frontaal in botsing kwam mei een vrachtauto. De zgn. wiebeltax is de in 1971 en 1972 toegepaste conjuncturele verho ging op een aantal belastingen dat zijn de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, de benzi- ne-accijns en de bijzondere ver bruiksbelasting op personenauto's. Bij de verlaging van de wiebeltax van vijf naar drie procent op 1 juli van dit jaar was reeds meegedeeld dat nader zou worden bekeken of een verdere aanpassing gewenst was, als de verwachtingen ten aanzien van de economische situatie daartoe aanleiding zou geven. Volgens de beide ministers wijzen de tekenen erop dat niet meer kan worden gesproken van een situatie van overbesteding die voortzetting van de wiebeltax na 1972 noodzake lijk zou maken. Op deze ontwikke ling zullen de ministers in de mil joenen nota verder ingaan. Overigens laten de ministers in hun nota de mogelijkheid open dat, indien later noodzakelijk, dit instru ment opnieuw gehanteerd kan wor den. Flitsen uit het buitenland SANTIAGO. Bij ongeregeldheden lussen de politie van Santiago en aanhangers en tegenstanders van de Marxistische president Allende is een 18-jarige rechtse student om het leven gekomen, aldus de politie. LONDEN. Harold Wilson, de leider van de Britse Labour-partij, heeft in een vraaggesprek voor de radio pre sident Amin van Oeganda een man genoemd die aan waanideeën lijdt en geestelijk onevenwichtig is. Hij zei het te betreuren dat men Amin een militaire staatsgreep heeft laten uit voeren zonder enig machtsvertoon van de Britse Marine. PORT OF SPAIN. Eén toeschou wer werd gedood en meer dan veer tig mannen, vrouwen en kinderen moesten met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen, toen in het met 40.000 toeschouwers gevulde voetbalstadion te Port of Spain een rel ontstond. MOSKOU. De Russische politie heeft ongeveer 30 Joden gearres teerd, die een betoging wilden hou den voor de Libanese ambassade in Moskou in verband met de moord op de Israëlische atleten in München. HOLLAND (MICHIGAN). Prinses Margriet en Pieter van Vollenhovcn brengen zaterdag een bezoek aan de stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan. CADIZ. Bij de kust van Zuid- Span je zijn twee Nederlanders door een helicopter gered nadat hun jacht in brand was geraakt en zij in een rubberboot moesten stappen. Het bezoek houdt verband met het 125-jarig bestaan van de stad, die door Nederlandse immigranten is gesticht. De prinses en mr. Pieter van Vollenhoven zullen ontvangen worden door inwoners van Holland in Oudhollandse klederdracht. BRUSSEL. Er is geen sprake van een nieuw Europees vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. De juist heid van onlangs in de Egyptische pers verschenen berichten hierover zijn zowel in kringen Van de Bel gisch regering als wel door een woordvoerder van de Europese Com missie in Brussel ten stelligste ont kend. MADRID. De hertog van Alva, Don Luis Martinez de Irujo y Artaz- coz, is in een ziekenhuis in het Ame rikaanse Houston overleden. Dit heeft en lid van zijn huishouding in Madrid bekendgemaakt. De hertog was 52. Hij was naar Houston gegaan voor een behandeling tegen leuke- mi. SEOUL. Zuid-Korea gaat in de cember beginnen zijn 38.000 militai ren uit Zuid-Vietnam terug te trek ken. Binnen zes maanden moet deze operatie zijn voltooid, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken, Jong-Sjik Kim, in Seoul bekendge maakt. Hij sprak van een „definitie ve beslissing". Ditmaal een „zoekplautje" van een straat in Haamstede. De foto werd in het prille begin van 1900 gemaakt. Vooral oudere mensen in Haamste de, die het dorp goed kennen, zullen zeker weinig moeite hebben de juis te plaats te bepalen. BRUSSEL, 7-9. Petrofina in Bel gië heeft meegedeeld dat het zoge heten „Ekofisk-Consortium" in de bodem van het Noorse deel van de Noordzee opnieuw een oliereserve heeft aangeboord. De nieuwe put be vindt zich twaalf kilometer ten zui den van de reserve Ekofisk, waar naar het consortium is genoemd. De nieuwe reserve heeft de naam Edda gekregen. Proefnemingen heb ben volgens Petrol'ina tot de con clusie geleid dat een produktie van 10.000 barrels (een barrel is 159 liter) per dag mogelijk is. De olie bevat weinig zwavel. Er zullen onmiddel lijk nieuwe boringen verricht wor den om nieuwe gegevens over de vondst te krijgen. Advertentie KOUWENBERG voor UW gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. En dan ziet ook inspecteur Balk het verschil. De ene ketel bestaat uit drie delen; de ander is blijkbaar van massief hout gemaakt. Vandaar dat hij zwaarder is, denkt Balk. De an der is natuurlijk hol. Hol!.... Ef gaat een fel licht branden bij de inspecteur: hol! Dat betekent, dat er wat in kan zitten. Gelijktijdig kijken de beide politie mannen elkaar aan. Nu ziet Balk een triomfantelijke blik op het ge zicht van de rechercheur. „U zult wel razend nieuwsgierig zijn, meneer, naar wat er in zit", zegt Hoolwerf. maar zijn stem trilt. „Ik ben het ook. maar waarschijnlijk weet ik het al." „Maak eens open." moedigt Balk aan, die zichzelf nu nauwelijks in bedwang kan houden. Gert zet zijn mes tussen de voe gen van de cylinder en het sluitstuk Na wat wrikken en buigen, laat het sluitstuk los. Er rollen kleine plas tic voorwerpen uit: twaalf in getal. Gert neemt er een in zijn hand en laat het aan Balk zien. ,Weet u. wat dit zijn? Ampullen morfine. Kosten de verslaafden minstens acht gulden per stuk. Misschien wel tien. Twaalf stuks. Dat betekent voor een waarde van circa honderd gulden in 'iedere locomotief." Balk is perplex. .Bedoel je. dat hier verdovende middelen in zitten?" ...Ja. meneer. Zo noemen ze dat. En dit betekent, dat we eindelijk ge vonden hebben, waar we al maanden naar zoeken: de verzendmethode naar het buitenland. Duitsland. Bel gië en Frankrijk worden al maanden overstroomd met narcotica in aller lei vorm. Interpol wist te vertellen, dat de verzending vanuit Nederland plaatsvond en u mag nu wel weten, dat de afdeling verdovende midde len in Amsterdam, met wie ik nauw samenwerk, al lange tijd met stelli ge zekerheid meende te weten, dat het hoofdkwartier van de bende in of nabij Dorringen moest zitten. Vanaf dit ogenblik weten u en ik het meneer: dat hoofdkwartier ligt in de villa, waarheen grote hoeveelheden speelgoed worden gebracht vanaf de fabriek in Rotterdam. Waarschijnlijk worden de locomotieven in Dorrin gen gevuld en van daar uit verzon den: per auto, per spoor en Joost mag weten op welke wijze nog meer Ik ga bellen, meneer. In Amsterdam is uw collega Manussen het hoofd van de afdeling verdovende midde len. Hij zal best in zijn schik zijn, als hij verneemt, wat ik heb ontdekt." Balk knikt, maar legt zijn hand op Gert's arm. „Zou je eerst niet eens kijken, wat er in die overige locomo tieven zit?" En hij wijst op de rij loe's, die allemaal ongeveer vijf en veertig gram lichter wegen. „Manus sen ligt waarschijnlijk al lang in bed Laat die man nog een poosje slapen, Hoolwerf; hij zal morgen al zijn energie nodig hebben." Om drie uur in de nacht weet Manussen, wat Gert in zeventien locomotieven heeft gevonden: am pullen morfine, buisjes L.S.D.-ta- bletten en zakjes heroïne. Tenminste wat dit laatste betreft, is het Gert's veronderstelling. En voegt er aan toe: „Hier staan nog ruim dertig dozen met speelgoed en we kunnen gevoegelijk aannemen, dat alle holle locomotieven iets dergelijks bevat ten." 59 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Manussen is klaar wakker. „Man, het is geweldig, wat je daar ontdekt hebt. Doe verder niets, ik organiseer alles. Dus ook niet in Dorringen. Mochten ze morgenochtend komen om de dozen op te halen, laat in specteur Balk dan maar wat verzin nen om ze morgen zoet te houden. Zeg maar, dat alles eerst gere gistreerd moet worden. Kwestie van één dag. En laat hem ook de spoor wegrecherche onwetend blijven. Ik wil gelijktijdig invallen in Rotter dam en in Dorringen. Maar daarvoor moet ik de nodige bevelen hebben van de respectievelijke officieren. En de nodige mensen optrommelen. In Dorringen reken ik op jouw me dewerking, Hoolwerf. Ik zou zggen: ga rustig naar bed, slaap lekker uit, want om een uur of twee in de ko mende nacht slaan we onze slag. Ik zal je baas wel op de hoogte stellen. En geef me nu inspecteur Balk even wil je? Apropos: gefeliciteerd met je ontdekking. Man, hoe kwam op de idee: verstopt in de holle ketels van de locomotievenorigineel is het in ieder geval. Nou, geef me Balk even, want ik moet Interpol een en ander vannacht ook nog doorseinen en dat doen we tegenwoordig in code nu zoveel bedrijven en zakenlieden een telex hebben In Hengelo wordt de kamer, waar in de dozen met speelgoed zijn opge slagen, stevig op slot gedraaid. Er is slechts éné ingang en de ramen zijn geblindeerd. Bovendien ligt het ver trek op de eerste verdieping. Maar voor alle zekerheid wordt een man op post gezet bij de deur. Voor ieder een verboden toegang. Tot zelfs de commissaris aan toe. Zo gaat dat wel eens bij de politie. (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7