DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKDISCONTO GAAT MET EEN VOL PROCENT OMLAAG „De Magneet" Spelen worden sober voortgezet Herdenking vermoorde Israëli's „Zwarte september" wil zich op Duitse autoriteiten wreken Hevige strijd woedt in Zuid-Vietnam Drie Arabische commando's in München werden formeel beschuldigd Parijs voelde aardschokken AUSTIN MORRIS Bus in meer Bus in afgrond I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijflag 8 september 1972 129ste jaargang Nr. 21116 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lei. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uilgave: 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Mobilisatie Rode Kruis Schoutven-Duiveland Kasreserve van twee procent AMSTERDAM, 8-9. Het officiële bankiliseonto is met een vol procent verlaagd tot 3 procent en niet ingang van 22 september zal gedurende een maand een kasreserve ter grootte van gemiddeld 2 proeent van de toevertrouwde gelden bij de Centrale Bank worden aangehouden. De Nederlandse Bank heeft besloten haar tarieven over de gehele linie met 1 pet. te verlagen. Deze verlaging dient ter aanpassing van de bank in de richting van de lage tarieven op de geldmarkt, die reeds enige tijd zeer ruim is als gevolg van omvangrijke deviezenafdrachten, zo heeft de Nedcr- landsche Bank bekendgemaakt. Met ingang van 8 september gelden cle volgende tarieven: wisseldisconto 3 pet., promessendisconto 3,5 pet., rente voor voorschotten in rekening- courant en beleningen voor particu lieren 4,5 pet en voor anderen 3,5 pet. Doe uw voordeel in de OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Alles met 50 korting Recordaantal bezoekers MUNCHEN, 8-9. In de eerste ne gen dagen van de 20-ste Olympische zomerspelen in München hebben 2.371.000 toeschouwers de verschil lende onderdelen gadegeslagen Zon dag 3 september werd het record aantal op een dag geregistreerd: 554.000, wat een derde van het inwo nertal van München is. MUNCHEN. 7-9. Alle officiële re cepties die op het programma van de Olympische Spelen in München stonden zijn in verband met het ge beurde met de Israëlische ploeg ge schrapt. Het dagelijks bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité zegt in een donderdag uitgegeven verkla ring ..De Olympische Spelen vinden voortgang voor de zaak van de sport alleen. Alle officiële recepties zijn geschrapt. Alle ceremonieën zullen zo sober mogelijk zijn". MUNCHEN. De politie te München heeft deze foto's vrijgegeven van de drie Arabische terroristen, gearres teerd na de schietpartij gevolgd door het opblazen van een helicopter, bij de poging van de Westduitse politie Israëlische gijzelaars te bevrijden uit de handen van de Arabieren op het militaire vliegveld hij München. V.l.n.r.: Abrahim Moroud Badram, die door verwondingen een been verloor, Samer Mohamed Abdoulah, gewond aan de rechterhand en Dna- wy Abed al Kair. Kasreserve Daarnaast acht de bank het ge wenst de ruimte op de geldmarkt voor een aanzienlijk deel af te romen Daarbij zal, behalve van open markt - transacties, gebruik worden gemaakt van de bestaande kasreservedvereen- komst. Met de representatieve orga nisaties van het bankwezen en met de PTT is overeengekomen dat met ingang van 22 september gedurende een maand een kasreserve ter groot- :e van gemiddeld 2 pet. van de toe vertrouwde gelden bij de bank zal worden aangehouden. Er wordt nog overleg gepleegd over de technische modaliteiten. Teneinde te voorkomen dat het af- romingsbeleid via een rentestijging verdere deviezenafdrachten zou uit lokken, zal er voorshands naar wor den gestreefd een zekere ruimte op de geldmarkt te laten voortbestaan, aldus het communiqué van de Ne- derlandsche Bank. Kas reserves zijn renteloze deposi to's die de banken moeten aanhouden by de centrale bank in een bepaalde verhouding tot de aan de banken toevertrouwde middelen. In dit geval dus gedurende een maand een kas reserve ter grootte van gemiddeld 2 pet. In de jaren 1954 tot en met 1963 heeft de verplichte kasreserve ook bestaan. Wat betreft de tarieven van de Nederlandsche Bank: het belang rijkste tarief is het promessendiscon- :o. Op basis van dit disconto (met ingang van 8 september dus 3,5 pet.) berekenen de banken hun rentetarie ven voor kredieten en leningen aan het bedrijfsleven. Die tarieven be staan uit het promessendisconto plus een opslag. In geldtmarktkringcn hield men al een paar dagen rekening met afro- mingsmaatregelcn. Maar dat hierbij ook het disconto zou worden ver laagd, had niemand verwacht. De koppeling van de kasreservcmaatrc- gel aan een discontoverlaging met een vol procent is in deze kringen dan ook als een bom ingeslagen. „Een donderslag bij heldere hemel", zo typeerde een geldhandelaar de maat regel. Twaalf doden bij bus-ongeluk BELO HORIZONTE, 8-9. By de stad Valadares in de Braziliaanse staat Minas Gerais is donderdag een autobus verongelukt. Twaalf inzit tenden zijn gedood en eenentwintig gewond. AMSTERDAM, 7-9. Staatssecreta ris Vonhoff van CRM en burgemees ter Samkalden van Amsterdam heb ben zich donderdagavond onder de belangstellenden bevonden, die in het Olympisch stadion te Amster dam een korte "herdenkingsdienst hebben bijgewoond voor de bij de Olympische Spelen omgekomen Is raëli's. De Stichting Sportbevordering Nederland-Israël en de Joodse sport vereniging Maccabi-Nederland had den tot deze plechtigheid het initia tief genomen. Na afloop spoedde de burgemees ter zich naar een tweede herdenking, die door de Joodse gemeente werd gehouden in de synagoge aan het Ja cob Obrechtsplein. Hier voerde rab bijn M. Just het woord. MUNCHEN, 8-9. Drie gevangenge nomen Arabische commando's zijn donderdag voorgeleid voor een rech ter van instructie in München en formeel beschuldigd van moord op en ontvoering van elf leden van het Israëlische Olympische sportteam. Krachtens de Westduitse wet moet een arrestant binnen 24 uur vrijge laten worden, tenzij hij formeel in staat van beschuldiging is gesteld. CAIRO. 7-9. De Palestijnse verzets organisatie „Zwarte September" heeft in een donderdagavond in Cai ro gepubliceerd communiqué ge dreigd zich te zullen wreken op de leden van de Westduitse regering die „verantwoordelijk zyn voor het in München gepleegde verraad". Duitsland, aldus het communiqué, heeft in het verleden at verschillende malen het Palestijnse en Arabische volk verraden. „Nu heeft het aan De drie Arabieren hebben volgens de politie bekend dat ze hebben deelgenomen aan de aanval op het Israëlische onderkomen in het Olym pisch dorp, maar hebben ontkend dat ze aan de slachtpartij op Fürsten- feldbruck hebben deelgenomen. SAIGON, 7-9. Zuid-Vietnam heeft tlonderdag 2000 man verse troepen in de stryd geworpen in de districts hoofdstad Tien Phuoc, 60 km ten zuiden van Da Nang. Uit Saigon wordt melding gemaakt van huis- aan-huis-gevechten in de stad, bij het vallen van dc avond. PARIJS, 8-9. Na half twaalf op donderdagavond zijn in Parijs en omstreken aardschokken gevoeld. Ze deden zich vooral voor in de 15-de, 19-de en 20-ste arrondissementen, en in de voorsteden Alfortvillc, Nauilly- sur-Marne en Saint-Cloud. De brandweer in de Franse hoofd stad kreeg veel telefoontjes van mensen wier meubilair door de schokken in beweging was geraakt. Ook in Bordeaux werden aard schokken gevoeld. Om middernacht van donderdag op vrijdag meende de brandweer te kunnen melden dat geen schade werd aangericht. Advertentie Twee commando's wei'den op de luchtmachtbasis licht gewond en verblijven in het hospitaal van de Stadelheim gevangenis. deze lijst een nieuwe schanddaad ^toegevoegd die ons dwingt het ver goten bloed te wreken en op te tre den tegen de autoriteiten die hun erewoord braken". In het communi qué staat voorts dat „Zwarte Sep tember" de Amerikaanse belangen in West-Duitsland wil treffen. De operatie in München, zo gaat hot dan verder, is volledig gelukt doordat „de leiders van de wereld nu in de greep van de spanning en dc angst zijn gekomen". ■JU...t/.a. Dealer: ISTA - Oosterland Tel. 01114-1495 Twee doden hij aanslagen in Noord-lerland BELFAST. 7-9. Bij bomexplosies en schietpartijen zijn donderdagoch tend in Belfast twee mensen gedood. Een vrouw kwam om bij de explosie van een bom die in een woning van een vooraanstaande republikeinse leider naar binnen werd geworpen en een man werd op straal doodge schoten. De politie vermoedt dat hij het slachtoffer van een wraakoefe ning van de I.R.A. of de U.D.A. is. PHNOM PENH. 8-9. Dc meer dan vijftig inzittenden van een bus zyn heden (vrydag) om het leven geko men toen de chauffeur op enkele ki lometers van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh voor een te genligger moest uitwijken en met zyn voertuig in een meer reed. Volgens ooggetuigen was de tegen ligger een militaire vrachtauto. Verkeersongelukken in West-Duitsland BONN. 7-9. Bij ongeveer 370.000 verkeersongevallen in 1971 zijn op dc .Westduitse wegen bijna 19.000 mensen omgekomen. Er werden 518.000 mensen gewond. Dit blijkt uit een donderdag ge publiceerd verslag van de West- Duitse regering. Eerder op de dag hadden vijande lijke troepen het Zuidvietnamese hoofdkwartier in Tien Phuoc ver overd. Het gevaar bestond, dat zij de gehele stad zouden nemen, aldus verluidt uit militaire bron in de Zuidvietnamese hoofdstad. Tachtig km ten zuid-westen van Saigon hebben Noordvietnamese en Vietcong-eenheden een hevige aan val gedaan op het hoofdkwartier van de Zuidvietnamese infanteriedivisie, in de buurt van Cai Be. Vijf golven van achtmotorige Ame rikaanse bommenwerpers wierpen bommen rondom Tien Phuoc. Nieuwe film over Deltaiverhen ZIERIKZEE, 9-9. Begin volgend jaar zal een nieuwe film over de Deltawerken in roulatie worden ge bracht. In opdracht van Voorlichting Verkeer en Waterstaat werkt Ronny Erends (Carillon Audiovisual Media) aan een film over dit onderwerp, die in zijn vormgeving zal afwijken van de bestaande instructieve documen taires. Erends tracht het stadium waarin de Deltawerken zich op dit moment bevinden, te vatten in een aantal sfeerrijke, impressionistisch getinte filmbeelden. Hij heeft daar voor onder andere de hulp ingeroe pen van de componist-fluitist Chris Hinze, 'die de muziek componeert en met zijn combinatie uitvoert. Op de ze muziek van Hinze zal de film ge monteerd worden, zodat de compo nist - die vorig jaar werd uitgeroe pen tot musicus van het jaar - een grotere vrijheid krijgt in zijn muzi kale interpretatie. In de N.B.C.-stu dio's in Nedcrhorst den Berg worden spoedig de eerste muziekopnamen voor de nieuwe film gemaakt. In de loop van september zullen nog van Chris Hinze en zijn combinatie film opnamen worden gemaakt op de Ha ringvliet sluizen en op de dam door hel Brouioershavense Gat. Filmer Ronny Erends heeft vorig jaar op het Chicago filmfestival twee Golr'. Camera Awards gekregen voor zijn films „Dynamic Amsterdam" en „Ziekenhuis". IIERAKLON. 8-9. Op Kreta zyn heden, vrydag, minstens 18 mensen gedood en 20 gewond toen dc bus. waarin zy zaten van dc weg raakte en in een afgrond terechtkwam. Dc bus was op weg van bet dorp Kalo Horio naar Males. 200 km ten ocstcn van Hcraklion. SCHIPHOL. Donderdag zijn de eer ste Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen op Schiphol te ruggekeerd. V.l.n.r.: de atleet Jos Hermens was vergezeld van de at lete Wilma van Gooi en de hockey ers Flip van Lidth en Paul Litjens. Beide laatsten lieten weten het niet eens te zijn met de beslissing van het I.O.C. en het N.O.C. over het doorgaan van de Spelen na de aan slag van de terroristen die aan elf Israëlische deelnemers het leven ge kost heeft. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ik denk, dus ik besta. Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; minimumtemperaturen ongeveer 13. maxima morgen rond 18 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 sept. Zon op Maan op 10 sept. Zon op Maan op 11 sept. Zon op 6.05. onder 19.09 8.11. onder 19.10 6.06, onder 19.07 9.24, onder 19.25 6.08, onder 19.04 8 ..WAT ZIEN IK" KERMIS j| (/ie pagina 2) sooa»socoaoo(»K>K»5sOBtó SAIGON. Na zware aanvallen, ender meer met tanks, zyn dc Zuid vietnamese regeringsstrydkrachtcn heden, vrydag. verdreven uit de stad Tien Phuoc ten zuiden van Da Nang. Maan op 10.35, onder 19.43 Eerste kwartier: 15 sept. (20.13). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 9 sept. 4.20 16.26 9.36 22.03 10 sept. 4.52 16.58 10.05 22.35 11 sept. 5.20 17.28 10.38 23.09 Doodtij: 18 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-9. Hel K.N.M.I. meldt: Een onweersstoring afkomstig uit Noord-Frankrijk, die donderdag in hel zuidoosten van het land slechts enkele milimeters neerslag veroor zaakte. was ten oosten van onze drens beduidend actiever. Zo werd in Keulen 30 mm afgetapt. Achter deze storing, die inmiddels over Duitsland verder oostwaarts trekt, werd dro gere lucht aangevoerd waarin flinke opklaringen voorkwamen. Deze op klaringen waren slechts van korte duur, daar een oceaanfront, dat vrij dag in de vroege morgen het noord westen van het land bereikte, dc be wolking weer snel deed toenemen. Dit front dal in onze omgeving vrij wel tot stilstand zal komen, zal ook zaterdag het weer in ons land bepa len.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1