DE KRING De reuzen van Azië gedragen zich zachtzinnig BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Loodsen kwaad over gevaarlijke goederenoverslag op de Westersehelde Ziekenhuistarieven gingen in 1971 en 1972 met ruim 20 procent omhoog de panty voor iedere vrouw voor iedere maat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 september 1972 Nr. 21145 De ommekeer die premier Tanaka inluidt in de Japanse politiek blijkt het sterkst uit zijn mededelingen tij dens het gesprek dat hij op Hawaii voerde met president Nixon. Japan, zo zei hij, staat gereed om grotere verantwoordelijkheden op zich te nemen. Daarmee is een eind gekomen aan de periode dat Japan zich voor namelijk neutraal in alle zaken op stelde, in zulke mate zelfs dat het zich geen leger van enige betekenis aanschafte. En politieke bemoeienis werd zoveel mogelijk voorkomen. Dit had een psychologische achter grond. Tenslotte was het wel ver standig om de vorige bemoeienis, die leidde tot een geweldige oorlog tegen China en vervolgens tegen de halve wereld, maar een beetje te vergeten. ,Flitsenn uit het buitenland BEIROET. Arabische diplomatie ke waarnemers in Beiroet zijn van ooi-deel dat Syrië het meest waar schijnlijk doel is van Israëlische ver geldingsacties na het gebeurde in het Olympisch dorp in München. TEL AVIV. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft bekend gemaakt, dat drie mannen een moordaanslag hebben gedaan op de burgemeester van Gaza Rasjed Sjawwa. De daders wisten te ont snappen en Israëlische veiligheids troepen maken jacht op hen. CAIRO. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Moerad Ghaleb, zal beginnende op 16 sep tember een aantal Europese hoofd steden bezoeken waaronder Londen, Rome en Brussel. Daarna gaat Gha leb naar New York voor de komende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties. HARRISBURG (Pennsylvania). - Pater Philip Berrigan, een activist tegen de oorlog in Vietnam, is tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het smokkelen van brieven in en uit zijn gevangenis in het kader van een „komplot, de ad viseur van president Nixon, Henry Kissinger, te ontvoeren". PARIJS. De Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schu mann heeft namens de Franse rege ring verontwaardiging uitgesproken over de aanslag van Arabische guer- rilleros op het Israëlische team in het Olympische dorp in München. TEL AVIV. Een Israëlische sport- official die uit München in Tel Aviv terugkeerde, heeft de veiligheids maatregelen rond het Israëlische Olympische team in de Beierse hoofdstad „volslagen onvoldoende" genoemd. SAN CLEMENTE. Henry Kissin ger, Nixons speciale adviseur voor veiligheidszaken, gaat zondag naar Moskou en zal daar drie dagen over leg plegen met de Sowjet-Russische leiders. BRUSSEL. In oktober van dit jaar- zal het publiek in België, Luxemburg en Duitsland de beschikking krijgen over uniforme gegara'ndeex-de betaal cheques. Deze Eurocheques kunnen in eigen land gebruikt ..worden om er betalingen mee te doen. LONDEN. Postzegeldeskundige Ja mes MacKay, die belast was met het toezicht op een postzegelverzameling ter waarde van ongeveer 200.000 mil joen gulden in het „British Museum" in Londen is tot 7.000 gulden boete, veroordeeld wegens het stelen van postzegels. REYKJAVIK. De IJslandse pa trouilleboot Odinn heeft de netten van een niet-geïdentificeerde Britse treiler stukgevaren ter hoogte van de IJslandse kust. zo heeft de kust wacht in Reykjavik meegedeeld. In 1007 knipte de fotograaf dit plaat je op „De Dam" te Haamstede. Rechts op de kaart achter de bomen het be kende hotel Bom en links o.a. de timm.ersmanswinkel van E. C. de Rijke. Bovendien was het ook voordeliger natuurlijk: de geweldige industriële expansie kwam mede tot stand door dat Japan op vele punten waar an dere landen het zich niet konden per mitteren sterk kon bezuinigen in de uitgaven. En tenslotte werd de eigen, goed verdienende export nog eens extra versterkt door de buitenlandse produkten zoveel mogelijk te weren. Hef was geen onbehaaglijke toestand, die Tanaka's voorganger Sato zo lang mogelijk probeerde te besten digen. Tanaka begrijpt dat ook aan de mooiste dingen eens een eind moet komen en dat het nu zover is. Vooral de V.S. hadden er trouwens al een eind aan gemaakt. De verras sing die als een koude douche op Ja pans regering neerdaalde was. de plotselinge goede relatie die Was hington en Peking aanknoopten, zon der zelfs een waarschuwing vooraf. Daarbij mag wel in het oog worden gehouden dat voordien Washington reden had zich gepikeerd te voelen door Japans beloften over beperking van de textielinvoer, die niet gehou den werden. De nodige takt Op Tanaka's programma staat al lereerst het aanknopen van betrek kingen met China - logisch, want dit is het natuurlijke achterland voor de Japanse industrie, zoals Japan zelf de natuurlijke markt is voor Chine se voortbrengselen. Dat dit natuur lijk verloop niet doorging was er al leen aan te danken dat de Japan ners zich erg trouw tchter ieder Amerikaans standpunt opstelden, overigens niet zonder beloning - ver loren gebied werd door de V.S. keu rig teruggegeven. En Japan was ook de beste vriend van Amerika's vriend Tsjiang Kai Sjek op Formosa, een vriendschap die nu ijlings opgege ven zal moeten worden, want Peking beschouwt Formosa als een eigen provincie. De uittocht van Japanse bedrijven uit Taiwan (Formosa) is al begonnen. Het i>alt te voorzien dat Tanaka's politieke aktiviteiten zich niet zullen beperken tot de relatie met China - hij gaat Japans rol van sterkste macht in dit gebied eindelijk na jaren van neutraal op de achter grond blijven weer opnemen. Maar wel zo dat hij niet met de V.S. ruzie krijkt. Dit is immers de grote klant van Japan en tevens de grote leverancier van Japan. Het is dus niet zozeer een gunst dan ivel verstandig koopmanschap dat Tana ka aan Nixon beloofde dat Japan meer uit de V.S. zal importeren orii de danig scheefhangende handelsba lans weer recht te trekken. Japan begint zijn nieuwe politieke leven dus wel met takt en voor zichtigheid volgens het principe vrienden maken en geen vijanden. Trouwens ook de andere grote mo gendheid in dit gebied, China, ont plooit dezelfde taktiek. Een voornaam punt voor dit land is natuurlijk het hernemen van het gezag over For mosa, maar daarover nu geen drei gende taal. Wel een vriendelijke uit nodiging om een pingpong-team af te vaardigen naar Peking en medede lingen dat Peking niet van plan is alle buitenlandse bezittingen op For mosa direkt te nationaliseren. De Chinezen maken voorzichtig het ter rein rijp. De twee landen die samen, vooral na de Amerikaanse aftocht uit Azië die toch op handen is, de dienst gaan uitmaken in dit gebied, lijken dit zachtzinniger te gaan doen dan de wereld zo langzamerhand gewend KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BERGEN (N.H.). Door nog onbe- kende oorzaak is de boerderij van de heer J. Akkerman te Bergen in Noord-Holland afgebrand. Ook de voorraad hooi ging verloren. De schade wordt geschat op f 200.000. De stal met vee bleef behouden. AMSTERDAM. In het Sity-thea- ter te Amsterdam is de nieuwste Nederlandse speelfilm ,De inbreker" van regisseur Franz Weisz in pre mière gegaan. Het scenario van Chiem van Houweningen en Rod du Mee is gebaseerd op de gelijknamige roman van August Defresne. DEN HAAG. In Madurodam zal in de maand september een tentoon stelling van Australische „Wildflo- wers" te zien zijn. De duizenden or chideeën en andere exotische bloe men van de expositie zullen recht streeks uit Australië worden over gevlogen. De Australische ambassa deur L. D. Thomson zal de expositie op 6 september openen. DEN BOSCH, Een tot nu toe on bekende insluiper heeft in een woon huis in het centrum van Den Bosch f 20.000 buitgemaakt. Uit het politie onderzoek is komen vast te staan dat de man met een haak door de brie venbus de niet op 't nachtslot zijnde deur heeft kunnen openen en het huis kon binnengaan. In de hal hing een colbertje, waarin hij twee por tefeuilles aantrof, die het bedrag van f 20.000 bevatten. AMSTERDAM. „Ziekte en ontspo ring ofwel het misbruik van bewust zijnsveranderende middelen, hebben in het middelpunt van de aandacht gestaan, ten nadele van het veel uit gebreidere en belangrijkere gebruik van die middelen bij gezondheid", zei de Australische arts dr. David S. Bell dinsdag op het 30ste congres over alcoholisme en drugverslaving in Amsterdam. DEN HAAG. De Eerste Kamer is' - ondanks lichte bedenkingen - met unanimiteit akkoord gegaan met de invoering van het instituut van de verkeersschout bij het openbaar mi nisterie. Minister Van Agt (justitie) noemde de introductie van deze nieuwe functie „op zichzelf van be tekenis en waarde". AMSTERDAM. - Een ontspoorde tram heeft drie mensen op het Dam rak in Amsterdam licht verwond en voor een twee uur durende verkeers opstopping gezorgd. DEN HAAG. De Haagse politie heeft negen mannen tussen 15 en 44 jaar en een meisje van 17 aangehou den in verband met twee diefstallen van verdovende middelen en genees middelen bij twee farmaceutische groothandels in Den Haag. Bij de inbraken was voor f 20.000 aan pal- fium- en dexedrinetabletten gesto len. AMSTERDAM. Van zaterdag 9 tot dinsdag 12 september brengt de 22e divisie van Franse mijnenvegers, be staande uit de kustmijnenvegers „Lobelia", „Cyclamen", „Mimosa" en „Eglantine", een bezoek aan Amster dam. POELDIJK. Door het inwerking stellen van een aantal waterverne- velapparaten zoals in de glastuin bouw gebruikt worden, heeft burge meester mr. J. H. J. Daniels van Monster in de veiling „Westland- Noord" in Poeldijk de internationale tuinbouwmanifestatie „Westland Promotion" geopend. DRACHTEN. In het ziekenhuis in Drachten is de 32-jarige S. Tjreed- sma uit Nijbeets overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De heer Tjeerdsma vloog kort daar voor met zijn personenauto uit een bocht in de weg en botste tegen een boom. VLISSINGEN, 6-9. Nederlandse loodsen zijn bezorgd over de overslag van gevaarlijke goederen van zee- in binnenschepen op de Westersehelde. Dit gebeurt onder meer in de vaar route vlak bü de stad Tcrncuzen. Het vakblad „De Nederlandse Loods" geeft een „toppunt van on zorgvuldig handelen" op 21 juli ter hoogte van Terneuzen. De Texado Belgium - een tanker - heeft toen, met slechts een anker uitgegooid zijn lading overgepompt op twee kust vaarders en een grote binnentanker, die langszij lagen. Na enige tijd la gen de schepen gezamenlijk in de vaarroute van de Westersehelde. Dit optreden spot met de veilig heid van de scheepvaart en de om geving, aldus de Nederlandse loods. Wat biedt de BEELD BV IS? VRIJDAG 8 SEPTEMBER. NED. I. Het lijkt er op, dat van daag een record bereikt wordt wat betreft de zendtijd die aan de Olym pische Spelen gewijd is. Het uur lussen zeven en acht uitgezonderd, is het allemaal Olympisch nieuws dat op ons afkomt. Het begint vanmor gen bij tienen al met een rechtstreek se reportage finale kanovaren. In de ochtend zijn verder nog beelden te" verwachten van. atletiek, 's Middags kan men achtereenvolgens kijken naar reportages van volleybal, paar- desport, atletiek. Het uur tussen ze ven en acht wordt benut voor het xützenden van een aflevering uit dc naHiurserie ,,'s Wrelds dierentui nen". Deze documentaire houdt zich bezig met ongeveer 500 dierentuinen en aquaria in de wereld. Na het journaal van acht uur regeert hel Olympische sportgebeuren op hei eerste net. NED. II. Waarschijnlijk omdat de ze maand de film in première gaat waarin hij een van de hoofdrollen speelt (de inbreker) is Rijk de Gooij- er vanavond de gast in de filmquiz „Voor een briefkaart op de eerste rang", die de KRO om zeven uur op het scherm brengt. Na het journaal gaat de KRO verder met actualitei- en in de rubriek Brandpunt. Op het tiveede net hebben we dan alleen nog maar te goed de aflevering uit de serie KRO Zomertheater. Het is dit keer een Duits werkstuk, dat de titel „Ik heet Erwin en ik ben 17 jaar", draagt. Een jongeman is in dit stuk de centrale figuur. Hij is leerling in een middelgroot bedrijf. Erwin krijgt in de gaten hoe hij HILVERSUM. Albert Mol in dubbel rol als „Gerda Fluithorn" en haar dochter Annie Fluithorn" voor de sketch „Het Wonderkind" welke voor de TROS-televisie is opgenomen. De uitzenddatum is nog niet bekend. binnen het bedrijf misbruikt wordt. Dit zet hem aan tol rebelleren. VRIJDAG 8 SEPTEMBER. NED. I: 9.54-18.45 Olympische Spelen; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 's Werelds dierentui nen; 20.00 Journaal; 20.20 Olympi sche Spelen; 23.00 Journaal; 23.05- 01.00 Olympische Spelen. NED. 11: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang; '20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 21.10 Zomertheater; 22.25 Journaal. Gert pakt een der drie geopende dozen ep gaat ermee naar een tafel. Daar begint hij de locomotieven en treinwagens uit de houtwol te halen en zet ze netjes op tafel. Als de doos leeg is, staan er zes complete trein stellen: elk bestaande uit een loco motief en drie wagons. Bovendien nog eens zes locomotieven. Allemaal hetzelfde geschilderd. Gert loopt naar de stapel en pakt de tweede geopende doos. Ook hierin zitten treinen, net zo geschilderd als de treinen, die al op tafel staan. Maar er is niet veel ruimte meer. dus Gert pakt een tweede tafel en zet die erbij. Uit deze doos komen drie treinen en vijf locomotieven. Dc beide Hengelose rechercheurs zijn vertrokken, maar inspecteur Balk kijkt belangstellend loc, als Gert één voor cén treinstellen uit de doos haalt. „Wat ben je van plan, Gert?" „Precies weet ik het nog niet." antwoordt Hoolwerf. half in trance. Hij trekt een stoel bij en neemt dc locomotieven en wagons één voor één in de handen. Bekijkt ze scherp van onderen en van boven, opzij en van achteren. Voelt en schudt en bekijkt ze dan opnieuw. Soms is het een locomotief, dan weer een passa gierswagen of een goederenwagen. Hij bekijkt alles heel nauwkeurig. Balk heeft ook een stoel bijgetrok ken. Met zijn voet schuift hij een stapeltje houtwol, dat Gert op dc grond heeft gegooid, opzij, waarna hij een sigaret opsteekt. Dc man doet dit alles met een bepaalde bedoeling, begrijpt Balk. Zo is het vak wel eens. Dan moet je experimenteren met ie hersens. Dus laat hij zijn collega zijn gang gaan. zonder een woord te zeggen. Hoolwerf is zeker al twintig minu ten bezig, als hij op een gegeven ogenblik twee locomotieven op zijn vlakke handen houdt en ze weegt. Althans, hij maakt' wegende bewe gingen. Als de ene hand naar boven gaat, zakt de ander. En omgekeerd. Dan wendt hij zich eindelijk tot de inspecteur en vraagt» „Hebben jullie hier geen weegschaal? Bijvoorbeeld een brieven weger?" Balk denkt na. „Ik veronderstel van wel." zegt hij. „Zal ik eens be neden kijken? Bij de administratie?" Als u het wilt doen Enkele minuten later is Balk terug met een flink formaat brieven- en pakjesweegschaal. Hoolwerf bekijkt hem en ziet, dat het ding tot 1000 gram loopt. Hoeveel zou zo'n loco motief wegen? Driehonderd? Vier honderd? Vijfhonderd? Of nog meer? Hij zet een stuk speelgoed op de weegschaal: vijfhonderd en dertig gram. Ja. hout is zwaar. En het ziet er ook stevig uit. Hecht in elkaar gezet. Vilvoorde en Baanders leveren vast geen rommel. Nu zet hij een andere locomotief op de weegsdhaal: Kijk, die weegt zeker veertig gram minder. Zo on geveer een kleine vijfhonderd. Opnieuw weegt hij een locomotief: vijfhonderd en dertig. En andere lo comotief weegt iets meer dan vier honderd en negentig gram. Hij zet de gewogen locs op twee rijen. Als alle locomotieven gewogen zijn. heeft hij een rij. die zo om en nabij dc vijfhonderd en veertig weegt, en een rij. die net onder dc vijfhonderd blijft. Alzo een verschil van gemid deld vijftig gram. Hetzelfde doet hij met de wagens, maar hier is weinig verschil. Bij el kaar nauwelijks tien gram. De wa- 58 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT gens schuift hij dus opzij en opnieuw gaat hij zijn aandacht besteden aan de locomotieven. Eerst de zware groep, zoals hij die in gedachten noemt. Minutenlang bekijkt hij ze van alle kanten, één voor één. schudt ze en luistert zelfs. Nog im mer is zijn gezicht onbewogen. Balk is aan zijn tweede sigaret begonnen. Hij kijkt enkel belangstellend. Gert is nu met de andere groep loe's be zig, de groep, die gemiddeld zo'n vijf en veertig gram lichter weegt. Ook deze locomotieven bekijkt hij van alle kanten, bevoelt ze. schudt ze cn luistert opnieuw. Z'n gezicht is nog altijd onbewogen. Ook als hij een stevig zakmes uit zijn zak haalt cn het openknipt. Hij neemt een locomotief cn zei het mes in het yonde blok. dat dc ketel moet voorstellen. Want het moeten allemaal stoomlocomotieven lijken. Dat spreekt nog altijd tot dc verbeelding van dc kinderen. De locomotief stevig op de tafel geplant bewerkt Hoolwerf het hout met zijn mes. Verfschilfcrs vallen cr af. Nu gaaf hij krabben, zodat nog meer verfschilfcrs cr af vallen. Daarmee is hij geruime tijd bezig. En als hij er zo ongeveer mee klaar is. blijkt ketel uit drie stukken te bestaan: een cylinder en twee sluitstukken, die met koperen pennetjes aan el kaar getimmerd zijn. Nu neemt Hoolwerf een locomo tief van de zware greep. Opnieuw gaat hij krabben. Er vormt zich een hoopje verfschilfertjes allemaal dezelfde kleur. Daarmee is hij nog eens lange tijd bezig. Blijkbaar gaaf het ditmaal niet zo snel. Maar na een kwartiertje heeft hij de meeste verf ook hier af. (wordt vervolgd) DODELIJKE ON GELUKKEN ZUTPHEN. De 52-jarige melkcon- troleur A. Verstege uit Steenweren kwam om het leven. In zijn woon plaats reed hij met zijn bromfiets van een uitrit de weg op waar hij werd aangereden door een auto. AMSTERDAM. De 18-jarige stu dent Joal Friedman uit Ramatgan in Israël is met zijn bromfiets op het Bos en Lommerplein in Amsterdam om het leven gekomen bij een aan rijding met een vrachtauto. De stu dent had een rood verkeerslicht ge negeerd. DE KOOG. De 17-jarige Marion Leber uit Polder Eijerland (Texel) is in haar woonplaats om het leven ge komen, toen zij door een auto werd gegrepen. Zij zat achter op de fiets van haar zusje, die - ongewond - met een shock in het ziekenhuis is ge bracht. REIMERSWAAL. Bij een ongeluk door een foute inhaalmanoeuvre is het 6-jarige meisje L. C. Harthoorn uit Kruiningen op een knjising in Reimerswaal aangereden. Zij werd naar het ziekenhuis in Goes ge bracht, waar zij overleed. VLAARDINGEN. De vijfjarige Ri chard den Brabander uit Vlaardin- gen is in de Oude Haven in zijn woonplaats terecht gekomen en ver dronken. Kikvorsmannen van de brandweer haalden hem uit het wa ter maar het, jongetje was al over leden. UTRECHT, 6-9. De ziekenhuista rieven zijn het afgelopen jaar met ruim 23 procent gestegen cn het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven verwacht dat de styging dit jaar on geveer in dezelfde orde van grootte zal liggen. Ook de tarieven van de verpleeg tehuizen, psychiatrische instituten en zwakzinnigeninrichtingen zullen dit jaar waarschijnlijk weer met on geveer een vijfde stijgen. Het centraal orgaan spreekt in zijn zo, uist verschenen jaarverslag over 1971 zijn grote bezorgdheid uit over de explosieve kostenstijging in de gezondheidszorg. Het zegt, dat een nauwkeuriger aanduiding van de prioriteiten binnen de sfeer van de collectieve bestedingen, inclusief de gezondheidszorg, alsmede een meer gericht beleid onontkoombaar lijken. De kosten van de volksgezondheid zijn niet conjunctuurgevoelig. Bij een ruimere arbeidsmarkt wordt de kos tenstijging zelfs nog versterkt, door dat vacatures gemakkelijker vervuld kunnen worden. Het C.O.Z. betreurt liet, dat cr nog veel ontbreekt aan het cijfer mate riaal en het instrumentarium om op langere termijn tot een ander beleid te komen. Niettemin, zo zegt het, kan het noodzakelijk worden om op kor te termijn ingrepen te doen die dan echter niet voldoende gefundeerd kunnen worden. (In de rode verpakking)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7