MODERN TIJDPERK VAN „LEREN EN WERKEN" IN DE NIEUWE OPENBARE BASISSCHOOL ,,'T KOFSCHIP" FRANSE JUMILAGE-GASTEN KOMEN NAAR ZIERIKZEE STREEKNIEUWS Huishoudschool Prinses Juliana te Zierikzee weer in vol bedrijf ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 september 1D72 Nr. 21145 i Aap-noot-miesbehoort lot het verleden ZIERIKZEE, 6-9. Hel begin van het nieuwe school jaar, enige weken geleden, betekende voor de leer lingen en leerkrachten van de openbare basisschool Nieuwe Boogerdstraat, de start van een geheel nieuw tijdperk leren en werken. Immers de oude, door vele generaties Zierikzeese jongeren bezoehte sehool in de „Nienwstraat" werd definitief de rug toegekeerd. En dat is bepaald niet gebeurd om er „minder" van te worden: de schoolgemeenschap is er met de inge bruikneming van de uiterst moderne nieuwe school ,,'t Kofschip" uitermate veel op vooruit gegaan. De nieuwe sehool ligt zoals bekend uitstekend gesitueerd in het Plan West. In deze nieuwbouwwijk van Zierikzee wonen dan ook de meeste jonge ge zinnen. De schoolgaande kinderen uit de buurt vinden een fraaie school in de directe omgeving: dwars gebouwd op de Scheldestraat. De nieuwe school zal op 22 september officieel worden geopend door de oudste van de nog in leven zijnde leerkrachten van de school Nieuwe Boo gerdstraat, mevrouw Van Rhoon uit Den Haag. Na de officiële opening zal de school voor alle belangstellenden ter bezichtiging worden opengesteld, en wel van 16.00-17.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. Het hoofd der school, de heer M. Vaarzon Morel, heeft met het leer krachtenkorps en de leerlingen de eerste weken van het nieuwe school- tijdperk een enorme verbetering kunnen constateren in vergelijking met wat men „gewoon" was in de oude school. „We werken.hier bijzon der prettig", aldus het hoofd. Hij vindt dat in ,,'t Kofschip" heel mooie ideeë'n zijn gerealiseerd, met name door de architect de heer Visser van het architectenbureau De Heer te Rotterdam. Zo werden in de school vier patio's - open ruimten - inge bouwd, die overigens nog niet in het onderwijs zijn opgenomen, maar wel bijzonder fraai zijn om te zien en „te hebben". De patio's bevinden zich in de school naast de gang, versprin gend tussen de in groepen van twee geformeerde leslokalen. Volop licht en „de ruimte", óók voor de eerste klassertjes. Het aantal leerlingen is het afge lopen jaar belangrijk toegenomen. Bij het uitwerken van de eerste bouwplannen werd uitgegaan van 170 leerlingen en dat zou een zès- klassige school hebben opgeleverd, maar halfweg de bouw bleek het aantal schoolbezoekende kinderen belangrijk te groeien. Zodanig zelfs dat gevreesd moest worden al bij de opening „vast te lopen". Ruimtege brek dreigde dus al in het prille be gin. Het was in de eerste plaats wij len wethouder C. Linders- die. zich met kracht en succes inzette voor een zevende lokaal. Bij een praatje over d.e bouwgeschiedenis van ,,'t Kof schip" komt overigens de naam van de overleden wethouder als de grote belangenpleitèr voor de totstandko ming van de nieuwe basisschool zeer duidelijk naar voren, evenals trou wens die van zijn ambtsvoorganger, de vroegere wethouder mr. K. A. Reuning, die vooral in het eerste be gin veel bemoeienis had met de plan nen. Plannen die dan ook al dateren uit 1967. De heer Vaarzon Morel herinnert zich verder het lot van het eerste ontwerp - een plan van de inspec teur zelf - dat werd verworpen. Het hoofd der school betreurt de afwij zing van dit eerste plan in feite nog altijd, want dat betekende dat de nieuwe school toch meer volgens „traditie" werd gebouwd. Maar wat het toenemende aantal leerlingen be treft: dat bedraagt thans 230, zodat het zevende lokaal, al was 't dus op het nippertje, inderdaad geen over bodige luxe is. Als toelichting hier bij kan dienen dat Zierikzees' tweede openbare basisschool, de Theo Thijs- sepschool, van zevenklassige naar zes-klassige school werd terugge bracht en dat ook deze school thans, dankzij het vrijgekomen lokaal, de beschikking heeft over een lokaal voor handenarbeid. Gemeenschapslokaal De nieuwe school in West heeft een ideale ruimte als gemeenschapslokaal In dit lokaal kunnen allerlei activi teiten plaatsvinden toneel, handen arbeid, film- en t.v.-vertoning. Bo vendien is de ruimte geschikt als overbljjf- en vergaderzaal. Dit ge meenschapslokaal staat via een dooi-geefluik rechtstreeks in verbin ding met een bijzonder praktisch ingerichte keuken. Niet alleen de school zelf is nieuw en modern, maar datzelfde kan ook gezegd worden van de nieuwe leer middelen. Er wordt dus in ,,'t Kof schip" niet meer gewerkt met de „oude spulletjes" uit de „Nieuw- straat" maar met practische leer middelen, die behoren bij moderne onderwijsmethoden. De „oude-aap- noot-mies"-boekjes, die tot vorig jaar nog in gebruik waren, zijn nu gelukkig definitief verdwenen" aldus de heer Vaarzon Morel, die in dit verband nog wijst op de meer gelei delijke overgang, dankzij ingevoerde leerspelletjes, van kleuter- naar ba sisonderwijs. Natuurlijk is de nieuwe school ook voorzien van betegelde en hygiëni sche toiletgroepen - twee in getal - en van een vol-automatisch werken de centrale verwarmingsinstallatie. Met de nieuwe school zit het dus wel goed, al heeft zich intussen als- gevolg van de situering in West, in middels wel een probleem aange diend. Een probleem overigens dat duidelijk ligt „buiten" de school, maar dat niettemin de leerkrachten en de ouders met enige zorg vervult, namelijk het naar huis-gaan van de kinderen die terug moeten naar de „oude stad", en daarbij onvermijde lijk de gevaarlijke kruising Schelde straat-Laan van St. Ililaire naar de Westbrug moeten passeren. „Ik ben hier toch niet helemaal ïerust op", aldus de heer Vaarzon Morel. Er wordt al „gewerkt" met in oranjejassen gestoken „klaarover- tjes", maar het vreemde feit doet zich voor dat er nog altijd wegge bruikers zijn die nog nooit een dergelijke „verschijning" in het mo derne verkeer hebben gezien en er dan ook geen acht op slaan. Tot nu toe is 't nog goed gegaan, maar dat neemt niet weg dat de be manning van ,,'t Kofschip" vurig hoopt dat eventuele maatregelen niet te laat zullen zijn. Na gebruik van het toilethandjes wassen in betegelde toiletruimten, (Foto's: Zierikzcesche Nieuwsbode). Zaterdag a.s. muzikale opening kermis ZIERIKZEE, 6-9. Vrijdagavond 8 september, 's avonds omstreeks 19.00 uur, wordt een grote groep - totaal 82 personen - verwacht uit de Franse „jnme- lage"-stad Saint Hilaire-du-Harcouët. Schoolhoofd Vaarzon Morel op inspectie-tochtin de nieuwe school. De lo kalen zijn, afgewisseld door ingebouwde patio's, in groepen van twee links en rechts van de corridor gelegen. Het Franse gezelschap bestaat voornamelijk uit leden van de plaat selijke muziekvereniging „Jeanne d'Arc", die naar Zierikzee komen voor de duur van het komende week einde en tijdens dit bezoek enige malen een muzikaal optreden zullen verzorgen. Het is ongetwijfeld een gelukkig feit dat in het kader van dit bezoek alle Franse gasten, ondanks het grote aantal, gastvrij onderdak zullen vin den bij tal van gastvrije „onderdak"- adressen. Van het totaal aantal gas ten kan zelfs, dankzij vele aanhou dende en geslaagde bemiddelingspo gingen van de gemeentelijke Jume- lagecommissie, niet minder dan 72 procent te Zierikzee worden gehuis vest, terwijl men de overige gasten eveneens partikulier, maar buiten Zierikzee kan laten logeren. De Franse groep wordt op de Balie verwacht, zoals gezegd omstreeks 19.00 uur vrijdagavond a.s., en wordt daar opgewacht door het muziekge zelschap „Kunst en Eer", dat de Fransen op weg naar het stadhuis zal begeleiden. In het stadhuis vindt vervolgens de ontvangst plaats en de „verdeling" van de gasten. Opening van de kermis Zaterdagmorgen 9 september vindt een bijzondere gebeurtenis plaats: om ongeveer 11.00 uur zal de Zierik zeese kermis worden geopend door burgemeester Th. H. de Meester en deze opening zal worden opgeluisterd floor „Jeanne d'Arc". Deze voor Zierikzee unieke gebeurtenis in ker- Vragen Kamerlid aan de minister van verkeer en waterstaat Door het Tweede Kamerlid de heer Roels (PvdA), zijn de volgende schriftelijke vragen gesteld aan de minister van verkeer en waterstaat 1. Deelt de minister de mening dat de afdeling milieu-onderzoek van de Deltadienst van Rijkswater staat, gevestigd in 's Heer Arends- kerke, van het grootste belang is teneinde alles wat op het gebied van milieu-onderzoek wordt ge daan te bundelen en gerichte adviezen te geven aan de technici binnen zijn eigen departement en aan andere overheidsdiensten, in het bijzonder met het doel een aanvaardbaar milieu te scheppen in het toekomstige Zeeuwse Meer? 2. Is de minister op de hoogte van het feit dal, tijdens het bezoek van de vaste commissie voor ver keer en waterstaat aan de Delta werken op donderdag 24 augustus j.l„ duidelijk is gebleken dat deze afdeling milieu-onderzoek kampt met personeelsgebrek 3. Deelt de bewindsman de mening dat, gezien de huidige algemeen verbreide opvattingen over de waarde van- het leefmilieu, het niet toelaatbaar geacht moet wor den dat studie en andere voorbe reidingen met betrekking tot de technische wijze van afsluiting van de Ooslerschelde, waarbij zeer sterk rekening gehouden dient te worden met hel creëeren van een zo goed mogelijk milieu in het toekomstige Zeeuwse Meer. vertraagd en bemoeilijkt worden door gebrek aan personeel 1. Is de minister bereid om onver wijld' allo stappen te doen om deze afdeling milieu-onderzoek met de nodige gekwalificeerde medewerkers uit te breiden ZIERIKZEE Bazar in „De Lichtboei" Vandaag (donderdag) heeft in „De Lichtboei het clubhuis van het Le- Van de bestuurder was geen spoor le bekennen. De brandweer rnoest rekening houden met de mogelijk heid dat de bestuurder nog in de auto kon zitten. Later bleek dat de jongeman, M. H. van R. uit Meppel, die naar Zierikzee was geweest en om elf uur in Renesse moest zijn, onder de auto was terechtgekomen en er door drie man van onder was' gehaald. Daarna was hij voor behan deling naar een dokter gegaan, waar bleek dat de jongeman niets ernstigs had opgelopen. De auto is totaal uit gebrand. SCHARENDIJKE Moedei- en kleuteicuuus 19 September, 's avonds half acht, wordt gestart met een moedercursus en kleutercursus. Het geheel omvat negen lessen en wordt verzorgd door zuster C. de Vries, districtsverpleeg ster kinderhygiëne van „Het Groene Kruis". Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de wijkzuster te Scharendijke. Bejaatdengymnastiek 3 Oktober wordt begonnen met de bejaardengymnastiek. Mevr. Lysen zal deze lessen weer gaan geven. Iedereen boven de 55 jaar, die wat leniger wil worden of lenig wil blij ven, is van harte welkom. Men kan zich opgeven bij mevrouw v. d. Pan- ne-Ringelberg of bij de wijkzuster. Geslaagd Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het examen doctoraal wiskunde de heer P. C. van Putten te Nieuwerkerk. missfeer zal plaatsvinden op het Ha venplein. Om 15.00 uur zaterdagmiddag vindt er een optreden van het Franse ge zelschap plaats bij het Zweedse Rode Kruisziekenhuis en van daaruit zal een rondtocht door de stad worden gemaakt. De Franse gasten wordt verder za terdagavond in de Vierschaar van het stadhuis een mosselmaaltijd aan geboden door het gemeentebestuur. Dit weekeindebezoek uit St. Hilaire wordt zondagmiddag afgerond met een boottocht over de Oosterschelde. Maandagmorgen keren de Fransen weer - in alle vroegte - naar huis terug. ger des Heils, een bazar plaats ten bate van het clubhuis. De bazar zal 's morgens 10 uur, 's middags 14 uur en 's avonds 19 uur van start gaan. Men kan allerhande artikelen kopen, zoals kledingstukken, waardebonnen, platenbonnen, damestassen, levens middelen, handdoeken, theedoeken, le veel om op te noemen. Al deze ar tikelen zijn aan het Leger des Heils geschonken door middenstanders van Schouwen. De opbrengst is bestemd voor aanschaffing van nieuw mate riaal voor het komende seizoen en vernieuwing van het clubhuis. Iedereen is van harte welkom. RENESSE Auto uitgebrand Woensdagavond omstreeks 11.00 uur werd de brandweer van Renesse gealarmeerd. Op de Stoofweg, vlak bij het bord waar de bebouwde kom begint, was een auto uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. Bij aankomst van de brandweer, brandde de wagen al als een fakkel. BROUWERSHAVEN In memoriam A. A. Gunst Op 56-jarige leeftijd overleed dinsdag, na een langdurige ziekte, in het Rode Kruis ziekenhuis te Zie rikzee de heer A. A. Gunst, in leven secretaris der gemeente Brouwers haven. De overledene werd tot gemeente secretaris benoemd op 1 juli 1953, van de voormalige gemeente Brou wershaven. Op 1 januari 1961 volgde zijn benoeming tot gemeentesecreta ris van de nieuwe gemeente, na de herindeling. Met zijn heengaan is een eind ge komen aan een vruchtbaar leven, vol energie en wilskracht. Vooral de bevolking van Brouwershaven in het algemeen en de gemeente in het bij zonder hebben kunnen profiteren van zijn grote kennis van zaken, vooral op het financiële vlak. In het verenigingsleven was de heer Gunst een grote promotor, wat vooral tot uiting is gekomen in zijn werk voor het Groene Kruis. Mede door zijn grote inzet kon de samen voeging van Kruisverenigingen op het eiland worden gerealiseerd. Voor de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft de overledene veel werk verzet, de opzet van de bibliotheek en de uitleen van boeken hadden een grote plaats in zijn leven. Met dankbaarheid zullen velen aan hen terugdenken. Vooral voor het gemeentelijk apparaat betekent zijn heengaan een groot verlies. De teraardebestelling is vastge steld op vrijdag 8 september a.s., des middags 3 uur op de algemene be graafplaats te Brouwershaven. NIEUWERKERK Vergadering A.R.-Kiesvereniging De A.R. kiesvereniging „Duive- land" hoopt op dinsdagavond 12 sep tember a.s. haar eerste vergadering te houden, voor het seizoen 1972-'73. Als spreker zal optreden de heer D. Geuze, lid van de Prov. Staten van Zeeland. Het onderwerp is: „De pro blemen van zuidwest Nederland, in zonderheid Schouwen-Duiveland". Op deze vergadering worden zowel leden als belangstellenden en ook dames verwacht. Aanvang der ver gadering half 8, in het lokaal van de Geref. Kerk aan de Badhuisstraat. Aanvang vergaderseizoen Nu het inmiddels september is ge worden, gaan diverse verenigingen hun werk weer beginnen. Vorige week vergaderde de Middenstands vereniging en maakte plannen en voorbereidingen voor de aanstaande winkelweek, welke zal worden ge houden rondom eind november, be gin december. Ook de Geref. vrou wenvereniging vergaderde deze week weer voor het eerst in dit seizoen. Ook de beide zangverenigingen van Nieuwerkerk hebben hun werk her vat. Zo gaat alles weer draaien op „wintertoeren". ZIERIKZEE, 6-9. Na een aan loop periode van 14 dagen is de Huishoudschool „Prinses Juliana" weer in vol bedrijf. Door het grote aantal leerlingen worden dc lessen weer zoals vorige jaren zowel in eigen school als op de landbouwschool gegeven. De verde ling van hel aantal leerlingen van de L.H.N.O.-afdeling is als volgt: Ic klassen (brugjaar): 56; 2c klas sen: 40; 3c klassen, onderverdeeld in TH. TN en PT: 58. De aantallen van de M.H.N.O.-af deling zijn als volgt: Inas 48 óp school en 43 in stage. O.V.B. 13 en Vormingsklas 16. In de V.O.C. 14 en op dc naaicursus 18 leerlingen. Inas en O.V.B. Voor niet ingewijden is het mis schien van belang te weten dat Inas en O.V.B. beroepsopleidingen zijn die de mogelijkheid bieden verschil lende verzorgende beroepen te kie zen. De Vormingsklas die een jaar duurt, geeft een algemeen vrouwe lijke vorming, waarna mogelijkhe den, ook in de verzorgende beroe pen, open staan. Om tot de Vor mingsklas te kunnen worden toege laten is nodig dat de meisjes in hel bezit zijn van het Mavo-4 diploma. Dc V.O.C. (vakopleiding confectie) komt twee maal een middag op de school om naast hun werk op het atelier aan hun algemene ontwikke ling tc werken. Voor directie. leerkrachten en leerlingen ligt weer een vol jaar voor de boeg. waarin van iedereen ver wacht wordt, dat ze naar beste vex- mogen hun werk zullen verrichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3