DE ZIERIKZEESCHE COURANT BELANGRIJKE OLIEVONDST „De Magneet" Loongrens ziekenfonds naar f 20.900,— Geweld in Noord-Ierland gaat voort India zegt bestand op met guerillastrijders in Nagaland Maffia op Sicilië slaat opnieuw toe JOSEPHINE'S BOUTIQUE - Bergweg 218 - Rotterdam |jj STUDENTENINSCHRIJVINCEN EN 1000-CULDEN-ACTIES Smog-slaehtoffers in Tokio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 september 1972 129ste jaargang Nr. 21142 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jarinewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie/ 4 B.T.W. In dit nummer: Eerste melk-bedrijfstanks op Sch.-Duiveland LONDEN, 3-8. Het Brits-Neder- lands-Amerikaanse olieconeortium Shell-Esso heeft donderdag een olie- vondst ten noordoosten van Schot land bekendgemaakt. Volgens des kundigen zou dit weer een groot olieveld zijn. Advertentie Doe uw voordeel in de OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Alles met 50 korting Italiaanse kerk leeggeplunderd ROME, 31-8. Dieven hebben de kerk van Mentorella, een van de oudste bedevaartskerken van Italië die in de buurt van Rome staat, vrij wel leeggeplunder. Zij stalen onder meer een houten madonnabeeld uit de twaalfde eeuw. een Byzantijns kruis en acht schiderijen uit de Middeleeuwen en de Renaissance. De totale waarde van de geroofde kunstwerken foordt op ruim 5 ¥2 mil joen gulden geschat. De dieven zijn via een raam de kerk binnengekomen na eerst de tralies voor dit raam met behulp van een krik verbogen te hebben. KAMPALA. - Oegandese douane ambtenaren inspecteren een deel van de honderdduizenden kilo's bagage van de eerste Aziaten die het land gaan verlaten na de uitwijzing door president Amin. De Delftse grondraad V.S.S.D. ziet hierin „een grove intimidatie" van de TH-leiding t.a.v. de zelfstandig heid van de afdelingen. In de inschrijvingsvleugel van het hoofdgebouw van de T.H. is sinds woensdag een boycotactiecentrum in gericht. Van hieruit leidt men de ac ties tegen de duizend gulden colle gegeld. Volgens het actiecentrum hebben tot nu toe ongeveer drie- hondeixi studenten het collegegeld betaald. T.H. Eindhoven EINDHOVEN, 31-8. Aan de Tech nische Hogeschool Eindhoven hebben zich tot nu toe 850 eerstejaarsstuden ten ingeschreven. Van hen hebben 456 de duizend gulden collegegeld TOKIO, 1-9. Een ongekend aantal van 1600 mensen heeft zich op één dag (donderdag) in de Japanse hoofd stad moeten laten behandelen voor aandoeningen veroorzaakt door de luchtverontreiniging, zoals branden de ogen en ademnood. Naar in de Japanse hoofdstad vry- dag is bekend gemaakt bevonden achtentachtig kinderen en vgf ver keersagenten zich onder de behan delden. TEL AVIV. De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan heeft ver klaard dat Israël het met Egypte eens zou kunnen worden over een gedeeltelijke vredesregeling, maar niet met Jordanië tenz\j koning Hoes sein zijn houding versoepelt. De personeelsraad van de Neder landse Spooi-wegen had voor 1973 een extra verhoging van de loon grens tot f 25.000 voorgesteld. Dit onder meer in verband met de om zetting van wisselvallig loon (toe slagen) in vast loon, waardoor meer werknemei-s boven de loongi'ens ko men. De Ziekenfondsraad vond ech ter dat deze tendens die zich bij N.S. na 1 januari 1972 inderdaad UTRECHT, 31-8. De Ziekenfondsraad heeft de regering donderdag gead viseerd, de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering per 1 januari 1973 met 11,17 procent te verhogen van f 18.800 tot f 20.900. Deze verhoging is gebaseerd op het gemiddelde van de loon- en prijsstijging in de periode juli 1971-juli 1972. De raad zag geen aanleiding voor een extra aanpassing van het loongrensbedrag. TOULOUSE, 31-8. In een wijn gaard tussen Ondes en Pompignan, bij Toulouse, hebben jagers woens dagmiddag de verminkte lijken ge vonden van een jongeman en een meisje. Zij waren met messteken om het leven gebracht. De politie poogt vast te stellen wie de slachtoffei-s zijn. Dat is geen ge makkelijke opgave want op de lij ken zijn geen identiteitspapiex-en aangetroffen. Wel heeft men in een broekzak van de jongeman een. bus kaartje uit het Spaanse Puigcerda gevonden, afgestempeld op 27 au gustus. De politie vei-moedt dat de jonge lui bij Boux-g Madame de grens over zijn gekomen en vandaar liftend Frankrijk in zijn gereisd. Het ïneis- je, dat ongeveer 20 jaar was, is voor zij vermoord werd verkracht. De tweevoudige moord is vei-moedelijk het werk van een of meer inzitten den van een auto die de jongelui heeft opgepikt. duidelijk heeft vooi-gedaan. landelijk gezien geen nieuwe ontwikkeling be tekent. De i-aad vei'wacht dat dit verschijnsel zich zal blijven voor doen. Hij tekent hier bovendien bij aan, dat de verwerking van toesla gen in vast loon ook gevolgen heeft voor de vaststelling van het loonin- dexcijfer waarop de loongrens mede is gebaseex-d. BELFAST, 31-8. Een door een sluipschutter gewonde Britse soldaat, drie lijken en bomaanslagen op een fabriek, een café, een gasstation en een douanepost. Dat was donderdag de oogst in Noord-Ierland, waar het geweld nog steeds voortduurt. In Britse legerkringen heerst de mening dat een aantal sluipmoorden van de laatste tijd het wex-k is van een door het Ierse republikiense le ger in Zweden aangeworven huur- moordenaar. Deze zou in de afge lopen weken vijf Britse militaix-en door een schot in nek of hoofd heb ben gedood. Een reden voor deze verdenking werd niet gegeven. In Armagh opende donderdag een sluipschutter het vuur op een Britse patrouille. Een militair werd ge wond. In Londenderry wandelde een man doodgemoedereerd een plasticfabriek binnen. Tegen de secretai*esse zei hij „hier is een bom" en zette een pak ket op de schrijfmachine van het meisje. Dertig minuten later, nadat de fabriek was ontruimd, kwam de bom tot ontploffing. Het gebouw werd verwoest. NIEUW DELHI, 31-8. De Indiase regering heeft donderdag het acht jaar geleden gesloten bestand met de afscheidingsbeweging van de noordooste lijke deelstaat Nagaland opgezegd. Waarnemers verwachten nu acties die een definitief eind moeten maken aan het bestaan van de ondergrondse separatistische beweging, die onafhankelijkheid voor Nagaland eist. Het bestand werd in 1964 afgekon digd nadat guerrillastrijders in het heuvelige dichtbeboste Nagaland al tien jaar strijd hadden gevqei*d tegen de Indiase regeringstroepen. Het werd iedere maand verlengd. De gouverneur van Nagaland Nehroc, die het regeringsbesluit in een radio- uitzending bekendmaakte, zei dat het opzeggen van het bestand niet betekende dat nu de vijandelijkhe den worden hervat. .Integendeel, het betekent dat we een enorme stap vooruit doen naar herstel van een pei-manenle vrede in Nagaland. Er kan geen vrede wor den gehandhaafd zonder gehoor zaamheid aan de wet. We ruimen de obstakels op die uitvoering van de wetten in de weg staan" zo zei hij. Doden De opstandige Naga's, die van Mongoolse oorsprong zijn, beweren dat hun staat vanzelf onafhankelijk werd toen de Britten in 1947 het In diase subcontinent verlieten. Hoewel er geen officiële cijfers beschikbaar zjjn wordt aangenomen dat de ge vechten tussen Indiase regeringstroe pen en Naga-guerilla's en rebellen van de naburige Mizostam aan beide zijden honderden doden hebben ge ëist Advertentie Dealer: ISTA Oosterland Tel. 01114-149S IIOME, 31-8. Bij het Siciliaansc Stadie Corlcone, dat onbedreigd aan kop gaat wat het aantal na dc laat ste Wereldoorlog in Italië gepleegde moorden betreft, heeft dc Maffia weer toegeslagen. Advertentie DAMES, nil nog BONTMANTELS „Hel mooiste van hel mooiste" 10-40 °/o ZOMERKORTING Tevens unieke kollektie Originele Lama- en Camelmantels nü 10-20 extra korting I DOESBURG. - Prinses Beatrix heeft een gedenkplaat onthuld ter gelegenheid van de officiële opening van de gerestaureerde Grote of Mar tinikerk. LEIDEN, 31-8. De Leidse universiteit zal de eerste maanden van het nieuwe academisch jaar geen college kaarten controleren. Dit heeft het college van bestuur van de universiteit gezegd in een gesprek met de Leidse studentenhom!. Ook voor het gebruik van studentenvoorzieningen, zoals de Stichting studentenhuisvesting, sportfacili teiten en trefcenra, is geen collegekaart nodig. Het hoofd van de afdeling kinder bijslagwet van de Leidse Raad van Arbeid heeft er geen bezwaar tegen het gebruik van bewijzen van in schrijving van een faculteit voor het verkrijgen van kinderbijslag. Vol gens de studentendekanen zijn deze bewijzen waarschijnlijk ook voldoen de bij militaire dienstkwesties. DELFT, 31-8. De afdelingen van de Technische Hogeschool Delft mo gen voorlopig niet op eigen initiatief verklaringen afgeven voor het ver krijgen van kinderbijslag. Dit heeft de rector van de T.H., ir. H. R. van Nauta Lemke op een vergadering van voorzitters van de afdelingen meegedeeld. betaald, zo verklaarde de Technische Hogeschool. Het ministerie van on derwijs en wetenschappen heeft van wege reeds toegekende rijksstudie toelagen het collegegeld van 51 stu denten ovei-gemaakt. Naar verwach ting zal dit laatste getal tot ruim 300 gi-oeien. Onder de 850 eerstejaars bevinden zich 27 vrouwelijke studenten. Het totale aantal eerstejaars zal in de loop van het jaar waarschijnlijk tot boven de duizend stjjgen. De meeste belangstelling geldt dc studie elek trotechniek (215 eerstejaars); dan volgen o.m. bouwkunde (171) en werktuigbouwkunde (152). Volgens gouverneur Nehroc heb ben de rebellen zich nooit aan het bestand gehouden. De maandelijkse verlenging heeft alleen maar „ver warring gezaaid bij het publiek om dat de ondergrondse beweging hier door een schijn van fatsoenlijkheid kreeg". De drie takken van dc af scheidingsbeweging - dc nationale raad. de. federale regering en het fe derale leger van Naga - zijn met on middellijke ingang tot verboden or ganisaties verklaard. Woensdagnacht werd een 70-jarige man op de weg tussen Corleone en Prizzi doodgeschoten. De meeste moorden in het 16.000 inwoners tellende stadje dat in de bergen bij Palermo ligt, zijn nooit opgehelderd. Bij haar pogingen om de daders te vinden, stuit de politic op een muur van stilzwijgen. Uit Corleone komt ook de beruchte Maf fiachef Luciano Liggio. De poliic heef hem nog altijd niet kunnen ar resteren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: ZONNIG Droog weer met flinke zonnige pe rioden; matige tot vrij 'krachtige nooi'doostelijke wind; minimumtem peraturen dichtbij zee omstreeks 12 graden, elders ongeveer 8 graden; maxima morgen rond 19 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturcn: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2 sept, Zon op 5.53, onder 19.25. Maan op onder 16.51. 3 sept. Zon op 5.55, onder 19.23. Maan op 0.28, onder 17.27. 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.20. Maan op 1.48, onder 17.53. Nieuwe maan: 7 sept. (18.28). HOOG- EN LAACWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 2 sept. 9.30 22.19 2.52 15.41/ 3 sept. 11.07 4.21 17.19 4 sept. 0.01 12.40 6.00 18.43 Doodtij: 3 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-9. Het K.N.M.I. meldt: Het ziet er naar uit. dat het hoge- drukgebied boven Noord- cn West- Europa en daarmee het redelijk mooie nazomerweer, nog enkele da gen aanwezig blijven: De voornaam ste kern ligt nu boven Noordwest- Rusland met 1037 mbar, terwijl bo ven de Britse eilanden een tweede kern bezig is tot stand te komen. Dc wind blijft daarbij in de noordoost hoek. In deze tijd is uit die richting geen bijzondere warmte te verwach ten. maar de temperaturen blijven toch rond de twintig graden schom melen. Een intensief regengebied. dat eerder in dc week Italië cn Joego slavië trof. ligt nu boven Bulgarije. Aan de noordflank ervan is een klei ne depressie ontstaan, die vandaag langs Warschau naar het zuidwesten koerst. Op het weer bij ons heeft dit nauwelijks invloed: hoogstens kan de wind tijdelijk wat toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1