DE KRING Tinoccfiïo BLIK DOOR HET WERELD Nixon werkt met honing aan superzege Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? voorakvatjongis. Verton's Schoenen „Bombarderen Noord-Vietnam gaat door" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 augustus 1972 Nr. 21141 Nixon haalt het op zijn sloffen - clat is de overtuiging bij de Repu blikeinen en het is tevens voor hen het grootste gevaar. Als te veel Amerikanen er zo over denken kun nen ze het minder noodzakelijk vin den om hun stem te gaan uitbrengen misschien *in zo grote getale dat de gegarandeerde winnaar toch verliest Tenslotte zijn de percentages stem men in de meeste presidentsverkie zingen niet zo heel ver uit elkaar. Opiniepeilers komen met gegevens die het Republikeinse hart sneller doen kloppen. In de zestien staten met veel kiesmannen - en daar wordt de slag beslist - ligt Nixon 2 legen 1 voor op McGovern. Een lan delijke peiling ziet voor McGovern slechts 31 lo en voor Nixon 57 van de stemmen en dit doet terstond denken aan 1964, toen op een verge lijkbaar tijdstip in de campagne Johnson 60 tegen Goldwater 30 °/o werd toegeschreven. De uiteindelijke uitslag was nog veel rampzaliger voor de aartskonservatief Goldwater Maar dergelijke vergelijkingen zijn gevaarlijk. McGovern is geen Goldwater en 1972 is geen 1964. On getwijfeld heeft de Democratische kandidaat voor het presidentschap heel wat goodxvill verspeeld door de affaire met de oorspronkelijk aange wezen tweede man Eagleton en diens psychiatrische behandelingen. Maar daartegenover staat dat publiek snel vergeet en dat bovendien McGovern en zijn nieuwe „running mate" Shri- ver" geoefende vaklui zijn om over te laten komen wat ze zeggen en te laten vergeten wat beter niet opge haald kan worden. Goldwater bij voorbeeld was een man van wie al tevoren vaststond dat hij slechts bij het uiterst rechtse deel van de natie enige weerklank zou vinden - dit duo heeft wel degelijk een aanpak die aantrekkingskracht kan hebben op een breed publiek. En daar komt dan bij dat het Amerika van nu an ders is. Juist omdat het anders is kon McGovern op volkomen onge bruikelijke manier met tegenwer king van alle partijgroten zijn posi tie opbouwen. Vooral ook dankzij de jeugd en het aantal jeugdige stem mers is groot. Nieuwe stijl Ook groot is het verlangen om het heel anders te gaan doen dan tot dusver: niet zozeer aan de figuur van Nixon dan wel aan de hele reeks van de laatste presidenten wordt geweten dat het politieke sy steem hoe langer hoe onbevredigen der funktioneert. Om daarin veran dering te brengen kan men uitein delijk beter stemmen voor onbeken de nieuwe figuren dan voor het duo Nixon-Agnew dat hoe dan ook het symbool is van wat nu de stijl is in Washington. Minister Van Veen keurt studentenacties af DEN HAAG, 30-8. Minister Van Veen (onderwijs) keurt de „harde" akties van studenten, gericht tegen een in democratisch overleg tot stand gekomen wettelijke regeling, ten sterkste af. Zijn mening heeft de minister neergelegd in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Diepen horst (ARP) in dit antwoord zegt de minister het te betreuren, dat de es sentie van de interne democratering van de universiteiten en hogescholen aan de z.i. overigens kleine groep van studenten, is ontgaan. Minister Van Veen spreekt in het antwoord het vertrouwen uit dat de bestuurs organen van de universiteiten en hogescholen hun taak en verant woordelijkheden volledig verstaan. De Hervormde Kerk van Haam stede in 1907. Voor de hervorming in 1566 trok men van het gehele ei land in processie naar deze kerk en arriveerde men met Sint-Jan bij deze kerk. Daar was het dan Ker(k)- mis. Rechts op de kaart is nog een raam zichtbaar van de herberg en uitspanning en bakkerij van Bran denburg. Dit pand brandde in 1949 af en is later als bakkerij herbouwd. Nixon zelf zal de laatste zijn om zich door het gevoel de zege al in zijn zak te hebben in slaap te laten wiegen. Integendeel. Hij heeft ge zien hoe door McGovern en zijn jeugdige aanhang zo al niet het hele politieke denken van de V.S. over hoop is gegooid dan toch wel de traditionele sfeer van de Demokra- tische partij - zozeer zelfs dat partij groten als ex-president Johnson bijvoorbeeld zich ertoe beperken McGovern niet tegen te werken maar hem ook niet steunen, McGo vern en Shriver hebben het char mant geprobeerd om Johnson toch binnen hun kamp te lukken en met hem de kiezers die hij kan beïnvloe den. Maar zonder veel succes. Nixon heeft hetzelfde gedaan: min of meer merkwaardig werd op zijn Republi keinse conventie meer dan op de Demokratische lof toegezwaaid aan Kennedy, Truman, Johnson. Met andere woorden nodigt Nixon de Demokratische kiezers tiit om zich maar „bij zijn nieuwe meerder heid te voegen", ivaar ze zich meer op hun gemak kunnen voelen dan bij de nieuwlichters met hun twijfel achtige ideeën. En Nixon heeft dui delijk instruktie gegeven dat het er om gaat vrienden te winnen, niet om vijanden te maken. Zelfs zijn vice-president Spiro Agnew, die zich toch faam heeft verworven door scherpslijperijen die op en over de rand van het schelden kwamen, is voortaan de beminnelijkheid zelve. Honing is nu gevraagd, de azijn moet in de kast blijven. TOKIO. De Japanse defensie zal volgend jaar een bedrag van onge veer 9,8 miljard vergen. Dit bedrag, dat 22 procent hoger ligt dan voor dit jaar, is bekendgemaakt door het bureau voor defensiezaken. JERUZALEM. De bevolking van Israël is de afgelopen elf jaar met bijna 50 pet. toegenomen en telt thans 3,16 miljoen mensen. BRAZZAVILLE. In nog geen twee jaar zijn er in Afrika 13.216 mensen aan cholera gestorven, zo zegt de af deling Afrika van de Wereldgezond heidsorganisatie in een deze week gepubliceerd verslag over de ge zondheidstoestand in dit werelddeel. LONDEN. Prins William van Gloucester de 30-jarige volle neef van koningin Elizabeth die maandag bij een ongeluk met zijn privévlieg- tuig om het leven kwam zal zater dag op het kerkhof van Frogmore bij het kasteel van Windsor begra ven worden. ROME. Het zwaarste onweer in 19 jaar, vergezeld van regen en ha gel, heeft delen van Rome onder water gezet, stroomonderbrekingen veroorzaakt, bomen uit de grond ge rukt en achtduizend toeristen doen stranden in de Sint Pieter en het Vaticaan. SAN CLEMENTE. President Nixon heeft aangekondigd dat voor 1 december nog eens 12.000 militai ren uit Zuid-Vietnam zullen worden teruggetrokken. Er zijn dan nog 27.000 Amerikaanse militairen in dat land, volgens officieel schema. DACCA. De jonge staat Bangla Desj stevent rechtstreeks op een nieuwe crisis af. De zeventig miljoen inwoners zullen zich moeten voorbe reiden op een radicale verslechtering van de economische situatie, op so ciale onrust en op politieke twisten, zo meldt de correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A. uit Dacca. NIEUW DELHI. Dinsdagavond zijn op de rivier de Ganges bjj Mirzapoer in Noord-India minstens twintig mensen verdronken, nadat een over volle boot was omgeslagen. Waarschijnlijk vijftig mensen wor den vermist. ALLIANCE (NEBRASKA). Een groep Amerikaanse Indianen kam peert voor het gerechtsgebouw te Alliance uit protest tegen naar hun oordeel veel te lichte gevangenis straffen, die zijn opgelegd aan twee blanken, die een indiaan van de Oglala-Siouxstam hebben gedood. ALEXANDROEPOLIS (Grieken land). De Griekse politie heeft be kend gemaakt, dat de Griekse doua ne aan de Grieks-Turkse grens een party hasjiesj in beslag heeft geno men ter waarde van honderd mil joen drachman (twaalf miljoen gul den). MOSKOU. Nog geen vijftien Joden die uil de Sowjet-Unie willen emi greren hebben tot dusver de heffing voor hun opleiding kunnen betalen, zo is in Moskou uit welingelichte bron vernomen. DJAKARTA. Een woordvoerder van het Indonesische leger heeft meegedeeld dat meer Indonesische valschermtroepen zijn ingezet in het westen van Irian, bij de grens met Australisch Nieuw-Guinea. MOSKOU. Het Russische persbu reau Tass meldt, dat in de herfst in Tsjecho-Slowakije oefeningen wor den gehouden van troepen van de landen van het Pact van Warschau. GAZA. In het zuidelijk deel van de door Israël bezette strook van Gaza zijn twee Arabieren gewond toen een handgranaat werd gewor pen naar een bus, die met Arabische arbeiders naar Israël zou vertrekken SYDNEY. M.i.v. zondag 10 sep tember zal er onder de zondagsmis sen in de R.K. kerken van Australië een speciaal gebed worden gebeden waarin God gesmeekt wordt de mensen te doordringen van eerbied voor het leven van het ongeboren kind. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZAANDAM. De 59-jarige me vrouw A. Duits-Poezé uit Kromme nie is in het ziekenhuis in Zaandam overleden nadat ze maandagavond in Krommenie op de fiets was aan gereden door een zestienjarige bromfietser uit Uitgeest. DEN HAAG. De boogie-woogie en blues-pianist Rob Hoeke is de Gou den Tulp toegekend. De onderschei ding wordt hem op 6 september in „O'Henry's" in Amsterdam uitge reikt. SCHIEDAM- De gemeenteraad van Schiedam heeft met algemene stem men besloten bij de minister van verkeer en waterstaat aan te dringen op sluiting van het vliegveld „Zes tienhoven" voor nachtelijk vliegver keer. UTRECHT. Met ingang van 1 oktober 1972 zullen de reizigersta rieven bij de N.S. verhoogd worden met gemiddeld tien procent. De ver hogingen variëren naar gelang de reisafstand en het soort plaatsbewijs De prijzen voor de zeer korte en de zeer lange afstanden wijzigen niet. DEN HAAG. Nederlandse tomaten en sla genieten op het ogenblik van een goede vraag. Bij tomaten komt die vraag goeddeels uit het buiten land vooral Duitsland, en er staat een ruim aanbod tegenover zodat er lévendige handel aan de gang is. LEEUWARDEN. De hulpaktie Ramp Ameland, ingesteld onmiddel lijk nadat het kampeerterrein „Duinoord" op 11 augustus door een windhoos werd getroffen, heeft tot dusver f 175.000 opgeleverd. Bij de overschrijvingen was ook een gift van prinses Beatrix en prins Claus. DEN HAAG. - Minister Udink (verkeer) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat binnenkort in de raad van ministers het vraagstuk van de drankverstrekking op recep ties zal worden behandeld. Skelet van mammoet JAKOETSK, 28-8. In de monding van de Oostsiberi- sche rivier de Indigirka aan de kust van de noordelijke ijs- zee heeft men het volledig on geschonden skelet van een mammoet gevonden. Men trof niet alleen de beenderen van het dier aan, maar ook sttikken huid, wol, spierweefsels, de maag met nog onverteerd voedsel en de ingewanden. Door de oude van de permafrost - de benaming voor de eeuw bevroren grond onder een deel van het aard oppervlak - is dit alles goed bewaard gebleven. Het skelet is van een oud vrouwtje met afgesleten tanden. De mam moet is drie meter hoog ge weest. VRIJDAG 1 SEPTEMBER NED. I: Opnieuw de hele dag te levisie op het eerste net, waarvan het leeuwendeel voor rekening van de Olympische Spelen komt. Om kwart voor tien beginnen de uitzen dingen vanuit Miinchen, die met hier en daar een onderbreking tot aan het journaal van zeven uur zul len doorgaan. Het avondprogramma gaat van Ncrv uit. Eerst na het Aanbesteding Deltadienst Rijkswaterstaat DEN HAAG, 30-8. De Deltadienst van Rykswaterstaat heeft aanbe steed het maken van kan aal vakken en voorhavens met bijkomende wer ken in de gemeenten Reimerswaal, Tholen en Woensdrecht. Er waren dertien inschrijvingen, waaronder één alternatieve. (Dwz. niet geheel volgens bestek). Van de gewone inschrijvingen kwam de laagste van de bagger- maatschappij Bos en Kalis in Pa- pendrecht, namelijk f 14.279.000,-. Met f 17.945.000,- was S. A. Over seas Decleodt et Fils in Brussel de hoogste. De alternatieve inschrijving was van de N.V. Aannemers en Handels bedrijf van Oord Werkendam in Werkendam. Deze schreef in voor f 13.924.000. Bij de alternatieve in schrijving mag de aannemer volgens de nieuwe reglementen afwijken van het bestek, waarbij hij zelf bepaalde mogelijkheden van uitvoering van sommige onderdelen van het werk in het biljet schrijft en daarop zijn inschrijvingssom baseert. Sluiting metaalbedrijf te Vlissingen VLISSINGEN, 30-8. Het metaal- bedrijf Crakau te Vlissingen zal per 1 september a.s. worden opgeheven. Het moederbedrijf van Crakau is gevestigd in Rotterdam. Het Vlissingse bedrijf telt 19 per soneelsleden. Alle werknemers heb ben inmiddels - zonder medeweten van de vakbonden - ontslag aange zegd gekregen. De directie van het bedrijf heeft zich wel met het arbeidsbureau in Vlissingen in verbinding gesteld, maar er zou geen afvloeiingsrege ling zijn getroffen. journaal van zeven uur „De Flax- ton Boys". Tot acht uur dan de derde aflevering van „De vrouw in het wit". Walter dreigt het meisje, waarop hij verliefd is, te verliezen. Er duikt een anonieme brief op, die het aanstaande huwelijk van Laura in opspraak brengt. Na het journaal wordt in een kwartier durend pro gramma aandacht besteed aan het 25-jarig bestaan van het PIT (Pro testants Interkerkelijk Thuisfront). Het (echt)paar Saskia en Serge krijgt vervolgens een eigen showtje. Ge rard van den Berg presenteert ver volgens weer zijn „Mensen, mensen, mensen". Voordat de rubriek „An der Nieuws" de Ncrv-avond afsluit kan de kijker nog genieten van een kort filmverhaal „Verhuizen". Hoofdfiguur is een man die bereid is een oud echtpaar bij zijn verhuizing te helpen. NED. II: Ook op het tweede net veel aandacht voor de Olympische Spelen. Dat begint om kwart voor zeven met rechtstreekse reportages van zwemwedstrijden. Om half acht komt de Vara op de buis. Het blijft bij slechts een half uurtje, waarin indrukken worden gegeven van het samen muziek maken door ruim honderd kinderen van de orkesten van „Jeugd en muziek" uit Hilver sum en Amersfoort. Na het journaal eist de Nos zendtijd weer op voor uitzendingen over de Olympische Spelen, die tot half één zullen duren Rechtstreekse reportages zijn er te xwrwachten over turnen, wielrennen judo, alsmede een samenvatting xwn een half uur over andere takken van sport, die vandaag beoefend zijn. VRIJDAG I SEPTEMBER NED. 1: 9.54 Olympische Spelen; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 De Flaxton Boys; 19.29 De vrouw in het wit; 20.00 Journaal; 20.21 Met pit op pad; 20.35 Saskia en Vrijdag 1 september, 20.35 uur Nederland I. Saskia en Serge treden op in studio Idee in Loenen. Zij brengen een gala van oude en nieu we liedjes. Serge; 21.00 Mensen mensen mensen; 22.00 Verhuizen; 22.25 Ander Nieuws 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Olympische Spelen 19.20 Journaal; 19.30 Jeugd en mu ziek; 20.00 Journaal; 20.20 Olympi sche Spelen; 22.55 Journaal; 23.00 Olympische Spelen. Advertentie Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Verklaring van Nixon: SAN CLEMENTE, 29-8. President Nixon heeft dinsdag op een perscon ferentie gezegd dat de bombarde menten op Noord-Vietnam „absoluut niet" gestaakt zullen worden tijdens de verkiezingscampagne Zij zullen worden voortgezet zo lang er geen vooruitgang zit in de onderhandelingen over een regeling van deze oorlog. Een bericht dat de V.S. Noord- Vietnam nog wel twee of drie jaren zouden blijven bombarderen vond hij echter „belachelijk". Nixon herhaalde dat hij de Ame rikaanse steun aan Zuid-Vietnam zal handhaven en beschuldigde de De- mocratsche presidentkandidaat George McGovern ervan, voorstan der te zijn van een Amerikaans ver raad van Saigon en een defensiepo litiek die de V.S. in de wereld zou den verzwakken. Zolang li' nog een Amerikaan in Noord-Vietnam krijgsgevangen zit en nog niet alle vermisten zyn op gespoord zal in Zuid-Vietnam een kleine beschermiiigsmacht worden gehandhaafd. Dus om negen uur staan Wiese- veld en lange Toon weer op straat. Ze wandelen naar de cafetaria, die nu gesloten is. Wieseveld heeft een sleutel. Zijn gezicht staat gemelijk, als hij de deur ontsluit. In de «zaak vertoeft nog de buffetbediende en van deze man verneemt hij, dat de boekhouding is meegenomen. „Door die Amsterdamse smeris," voegt hij er aan toe. Dan is Wieseveld des duivels. Hij gaat naar boven om zich te verkle den. Lange Toon bij ft in de gesloten cafetaria wachten en laat zich troos ten met een kop koffie en een koek. Terwijl hij een sigaret rookt, denkt hij na. Hij is enkel loopjongen, dus hij heeft geen verantwoording. Hem kunnen ze niets maken. Hij heeft de voorgeschreven veiligheidsmaatrege len in acht genomen. Mar de politie hier zal wel een hele tijd al op de zaak geloerd hebben. Tenslotte is Wieseveld eveneens een oude klant van de justitie. Na twintig minuten komt Wiese veld naar beneden. „We gaan naar Rotterdam," beslist hij. „We moeten ze op de hoogte brengen van wat hier vandaag heeft plaatsgevonden. Temeer omdat ze de boekhouding in beslag genomen hebben Het geld heb ik bij mc. Ik pas er voortaan voor. Ze moeten mar een andere manier verzinnen. Ik heb zo altijd gewaar schuwd voor dit rotdorp, maar nee. ze moesten en zouden zo hoogno dig naar Dorringen. Dc feestdagen en de jaarwisseling gaan voorbij, zonder dat er iets bi- zonders voorvalt. Cafetaria „De Kring" is dc volgende dag weer ge opend. Wieseveld staat achter de toog, als of er niets aan de hand is geweest. Er komen wat meer klan ten dan normaal, maar hun consum- tie bestaat uit een kop koffie of een glas frisdrank. Kennelijk is men nieuwsgierig, want ze vragen zo langs hun neus weg, wat die inval betekende. Wieseveld antwoordt ie dereen, dat alles op een vergissing berustte. De politie heeft haar ex cuus aangeboden en Wieseveld is een man van de wereld, die breed denkt. Hij heeft het voorlopig aanvaard. Zijn advokaat zal het verder wel uit zoeken of er nog een eis tot schade vergoeding in zit. En voor de rest gaat hij over tot de orde van de dag. Na enkele dagen zakt de belang stelling weer en komt het oude, be kende beeld terug: af en toe een klant en tussen de middag wat ver tegenwoordigers. die hier afstappen om een uitsmijter te gebruiken en een krant te lezen. In de avond wat jogelui, die de jukebox aanzetten, frisdrank bestellen en zwaar discus siëren over duizend en één onder werpen. Soms is er om half elf al geen mens meer in de zaak en dan geeft Wieseveld het sein: sluiten. Hij weet drommels goed, dat de zaak met zwaar verlies werkt. De beide meisjes hebben hun garantie loon, want met de normale tip ko men ze er op geen stukken na aan toe. De buffetbediende en de kok hebben eveneens vast loon en de werkster wordt per uur betaald. In Rotterdam heeft Wieseveld ver slag uitgebracht van het gebeurde. Op neutraal terrein. Nabij de Maas stad heeft hij in een telefooncel ge beld. De heren hebben een café op gegeven in de binnenstad. „We heb ben dit zien aankomen", zegt één hunner. „De hoofdzaak is, dat de aandacht der justitie werd afgeleid en daarin zijn wc geslaagd. We gaan op de oude voet voort; jij drijft de cafetaria en bemoeit je verder ner- 54 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT gens mee. En klets niet zo, want je hebt op tijd je geld en een bruin le ven. Zonder een enkel risico. Je hebt nu zelf ondervonden, dat ze je niets kunnen maken. Al ben je honderd maal Teun Wieseveld. Laat de politie jou maar in het oog houden, dan kunnen wij ongestoord doorwerken. Het loopt prima en je krijgt toch ook procenten? Nou?" Middernacht is Wieseveld weer te rug in het slapende dorp. Als hij voor zijn zaak uit de wagen stapt - hij heeft de sleutel van de garage ver geten mee te nemen door al de con sternatie en die is in huis - passeert de patrouillewagen van de politie. Deze stopt en de inzittenden kijken naar de man. Wieseveld is in een zonnig humeur, want hij heeft in Rotterdam een ex traatje gehad. Als pleister op de won de. Dus doet hij een paar passen naar de auto en y.iet, dat de man achter het stuur een van de agenten is, die meegedaan heeft aan de huiszoeking. Gelijk krijgt hij zin de man te voe ren. „Zo? Nog niet in bed? Na zo'n emotionele middag en avond hebt u toch wel een behoorlijke nachtrust verdiend, nietwaar? En nu zo laat nog op patrouille? Ook niet 7.0'n bes te baan bij de politie, wel?" Brigadier Bakker heeft de smoor in. Hij heeft extra dienst gedaan, maar nu moet hij de gehele nacht nog patrouilleren. Tot morgenoch tend zes uur. Dan pas kan hij naar huis gaan om te slapen. Bakker stapt uit en gaat vlak voor de man staan. „U. hebt toch niet teveel gedronken, meneer Wieseveld? Ik vind, dat u een beetje wartaal uitslaat, is het niet?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7