Vader ontvoert tweeling uit ziekenhuis „Toppershoedje" - boeiend recreatiecentrum te Ouddorp - reisdoel van Hervormde mannenvereniging Haamstede Nederlandse expeditie met schat aan gegevens teruggekeerd van Spitsbergen KERKWERVE - Bij de moderne landbouwmethoden is medewerking van uit de lucht al weer betrekkelijk lang een algemeen geaccepteerde zaak als het gaat om besproeiingen van diverse gewassen. Zo kon het gebeuren dat dezer dagen in de omgeving van Kerkwerve een sproei-vliegtuigje een rus tige landingsplaats koos, en daarna weer het wijde luchtruim invloog zonder daarmee veel belangstelling te wekken. Een landbouwvliegtuig is immers niets „bijzonders meer": het behoort als de trekker en de combine tot de praktische seizoens-uitrusting van de moderne agrariër (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het begin van een nieuw duinmeer in het Zeepe BURGH, 30-8. In het wijde duingebied achter Burgh, midden in het vogelparadijs van het Zeepe, 0111 nauw keurig te zijn: achter de zogenaamde „Witte Hillen", gromt en graaft sinds maandag jl. een grote dragline. De grijper van de kraan bijt enorme happen uit de gewillig loslatende zandgrond en er ontstaat lang zaam maar zeker een grote krater. Op de bodem van de tot twee-eu-een-halve meter diepte gapende opening in de rulle zandgrond, welt voorzichtig en uiterst spaarzaam wat water naar boven. En om dat water is dit graafkarwei begonnen. Water, uiterst kostbaar water. In dit geval nu eens niet in de eerste plaats voor de mens, maar voor de dorstige dieren. Want in het Zeepe is water nog maar spaarzaam aanwezig: waar in vroeger jaren enige tientallen duin meertjes zorgden voor voldoende vochtigheid voor flora en fauna moet nu tot grote diepte gegraven worden om te kunnen constateren dat de voorraad althans nog niet helemaal is uitgeput De duinmeertjes zijn totaal ver dwenen: de begroeiing in de van de meertjes resterende verdiepingen in de bodem is misschien wel wat fris ser en groener dan elders in het ge bied, maar men vindt er geen drup pel van het zo begeerde natuurlijke vocht Om het vooral de dieren in dit unieke gebied, de vogels en vooral de herten, in de toekomst wat ge makkelijker te maken werd door de eigenaresse, de NV Landgoed Slot Haamstede, aan een aannemersbe drijf te Burgh de opdracht gegeven een meer te graven. Een meer dat een oppervlakte zal krijgen van on geveer 16.000 m-, bepaald geen „plas je" dus. En om een werkelijk voor de vogels ideale situatie te krijgen ligt het verder in de bedoeling in het meer een eilandje te maken: een ongetwijfeld gelukkige combinatie van broed- en drinkgelegenheid. Intussen is het voor al degenen die de Burghse duinen kennen bepaald Uilkomend zand wordt met zware vrachtwagens afgevoerd naar diver se bestemmingen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). geen geheim dat het met de waterr voorraad de laatste jaren bepaald bergafwaarts is gegaan. Ondanks de vele regen van de afgelopen maan den moest ook dit jaar weer worden geconstateerd dat het waterpeil wel erg laag is gezakt. De grote water onttrekking is voornamelijk een ge volg van het massale verbruik gedu rende de zomermaanden - recreatie - en van de diepere ontwatering zo als die na de herverkaveling werd doorgevoerd. Tekort Sommige milieudeskundigen ver wachten zelfs een crisis in de drink watervoorziening De Watermaat schappij „Zeeland", zal in de verdere toekomst zijn aangewezen op een wateronttrekking uit spaarbekkens in de Biesbosch, in de Grevelingen en in de hals van St. Philipsland. Bij voortzetting van de ontwikkeling wordt rond 1976 een tekort verwacht, een tijdstip waarop het spaarbekken in de Grevelingen nog niet gereed zal zijn. Bij de Watermaatschappij is thans in studie of middels kunstma tige infiltratie van oppervlaktewater de produktie van de bestaande bron nen te Haamstede, zodanig kan wor den opgevoerd dat de periode 1976- 1983 kan worden overbrugd. „Verkeerde weg" Overigens wordt er in de uitgave „Milieubalans van Nederland", een uitgave van Indermediair, Amster dam/Brussel op gewezen, dat men op Schouwen-Duiveland „duidelijk op de verkeerde weg is". De oud-direc teur van Gemeentewerken te 's-Gra- venhage J. G. W. Bolomey, thans vice-voorzitter van de landelijke Ver. tot Behoud van de Waddenzee, signaleert in deze publikatie onder andere dat in Westerschouwen een leiding is geprojecteerd voor de af voer, ongezuiverd, van 40.000 inwo ner-equivalenten rioolwater naar het schoonste - en ook gevoeligste - wa ter dat Nederland kent: dat van de Oosterschelde. Tegelijkertijd vragen de tiendui zenden badgasten zoveel water dat mede dientengevolge een crisis te wachten is in de drinkwatervoor ziening. Opgemerkt wordt: „Dat zou wel eens een persleiding kunnen kosten van de Biesbos naar Westerschou wen. Het is duidelijk dat we ook hier op de verkeerde weg zgn cn dat hier de kringloop moet worden toegepast waarbij het afvalwater na perfecte zuivering op de duinen wordt terug gebracht". Dierenatlas AMSTERDAM, 30-8. „De zekerheid dat de mens nimmer in staat zal zijn een diersoort die is uitgeroeid terug te krij gen bewijst de noodzakelijk heid en de urgentie van een doelmatige bescherming en een vakkundig beheer van al wat leeft op onze aarde. Ieder kan op zijn eigen manier mee helpen de levende dierenwe reld te behouden". Dit schrijft prins Bernhard in zijn voorwoord in de. grote geïllustreerde dierenatlas, die zojuist bij de uitgeversmaat schappij the Reader's Digest is verschenen. Het boekwerk wordt uitgegeven in samen werking met het Wereldna- tiLurfonds (Nederland). Fazant oorzaak van ernstig ongeval ANTWERPEN, 31-8. Op de auto- weg Antwerpen-Breda is woensdag avond laat een fazant de oorzaak geweest van een ernstig ongeval. Toen een Nederlandse trekker met oplegger op de E-10 ter hoogte van praatpaal nummer 4 reed, vloog plotseling een fazant langs de voor ruit van de cabine. De bestuurder schrok zo hevig, dat zijn trekker op de linkerzijde van de snelweg ge raakte en in botsing kwam met een Nederlandse personenauto. De bestuurder van de personen wagen, de heer Poma uit Ameron- gen, werd uit zijn wagen geslingerd en met zware verwondingen overge bracht naar een ziekenhuis te Bras- schaat. Huis slopen door middel van karate JOHANNESBURG, 30-8. Vijftien potige Zuidafrikaanse karatebeoe- fenaars hebben met hun blote han den en voeten in precies vijf uur een stevig gebouwd huis in St. Michaels- on-Sea in Natal afgebroken. Na hun prestatie eisten de man nen het wereldrecord in deze cate gorie op. Ze onttroonden volgens hun zeg gen vijftien Britten die in juni door middel van karate voor het slopen van een soortgelijk perceel zes uur nodig hadden. Weggenomen uit eouveuse UTRECHT, 31-8. Een man heeft gisteravond (woensdag) zijn twee kinderen, een tweeling, uit de cou veuse in het Academische Ziekenhuis in Utrecht ontvoerd. Hij stapte met de baby's in een taxi en ging daarmee richting Arn hem. Voor hij zo ver was werd hij echter bij de afslag Veenendaal klemgereden door auto's van de gemeente- en rijkspolitie. De twee baby's, Ingrid en Jeroen genaamd, die op 5 augustus zijn ge boren, werden onmiddellijk naar het ziekenhuis in Veeiiendaal gebracht, waar zij later door een arts uit het Academisch Ziekenhuis zijn opge haald. De politiemannen die de ont voerder, de 30-jarige slachter M. R. „Flitsen^ uit het buitenland WASHINGTON. In de hoofdstad der Verenigde Staten doen geruch ten de ronde, dat president Sadat van Egypte het voornemen heeft, de Russische Marine te verzoeken haar schepen uit Egyptische havens te la ten vertrekken. De Amerikaanse in lichtingendienst zou de bron zijn van deze geruchten. De vier leden van de expeditie, de Hagenaars Fred van Olphen, Loek en Hein Rijven en de van Terschel ling afkomstige Hein Doeksen, heb ben op Spitsbergen twee voettochten van elk driehonderd kilometer ge maakt vanuit een basiskamp in de Noorse nederzetting Longyearbyen. De Nederlanders hebben op Spits bergen als eersten een oost-west- tocht door het centrale gebied ge maakt. Als hun belangrijkste ornithologi sche waarneming zien de expeditie- Plaats voor 600 gasten oj> vijf hectare terrein HAAMSTEDE, 30-8. „Toppers- hoedje" is een van de meer dan twintig recreatiebedrgven die rond om Ouddorp te vinden zgn. Het bij zondere daarvan is echter dat dit bedrijf een van dc acht bedrijven is. die door de Stichting Recreatie Centra van dc Hervormde Kerk be heerd wordt Het hoofdkantoor van dc Stichting is tc vinden in Drie bergen, maar elk bedrijf voert zijn eigen gastcnrcgistratic. Niet alleen leden van de Herv. Kerk kunnen er uiteraard hun va kantie doorbrengen. De centra staan voor alle belangstellenden open. „Toppershoedje" is een van de kleinere bedrijven. Ongeveer 5 ha groot biedt het plaats aan zo'n 600 gasten. Meer mensen wil men op deze ruimte niet hebben. Pas als men weer tot uitbreiding over zal gaan, wordt ook het gastenbestand groter. Men gaat er van uit dal alle gasten een behoorlijk ruimte gebo den moet kunnen worden. Deze gegevens kwamen deze weck naar voren tijdens het bezoek van de Hervormde mannenvereniging aan het recreatie Centrum „Top- pershoedje". De leden van dc ver eniging werden ontvangen door de direkteur, de heer J. Muurling. Eerst werd het terrein bezichtigd. Door be planting die goed groeit heeft men vakken gemaakt, waar do staan plaatsen om gegroepeerd zijn voor tenten cn of caravans. Ook voor sta caravans is cr ruimte. In een nogal uit Utrecht, hebben achtervolgd, wis ten na lang praten de man te over reden de twee kinderen weer af te staan. Zijn motief is volgens de poli tie een gebroken verhouding met zijn vrouw. De man en zijn vrouw zijn verwikkeld in echtscheiding en de man wilde niet dat de kinderen bij zijn vrouw terechtkwamen. Hij was woensdagavond op het normale be zoekuur het ziekenhuis ingekomen, toen ontdekt werd dat de kinderen uit de couveuse waren verdwenen, is onmiddellijk alarm geslagen. De slachter wordt nog door de politie vastgehouden. PHNOM PENH. Ruim 350 Cam bodjaanse militairen zijn gedood of gewond sinds twaalf dagen geleden ten noorden van Phnom Penh zware gevechten met communistische troe pen uitbraken om verkeersweg nr. 5 de enige wegverbinding tussen de hoofdstad en haar voornaamste voedselbron, de rijke rijstvelden van noordwestelijk Cambodja. Er wor den bovendien 200 militairen ver mist, zo deelde dc Cambodjaanse le gerleiding donderdag mee. SAIGON. De Vietcong heeft he den (donderdag) morgen weer een hevige raketbeschieting uitgevoerd op de vliegbasis Bien Hoa, slechts 25 km van Saigon. De guerillastrij- ders .vuurden circa 50 raketten af, waarvan er enkele, buiten de basis in de naburige stad terecht kwamen. leden hun bestudering van de ivoor meeuw, waarvan ze de grootste ooit gevonden kolonie ontdekten. Op een tocht naar het centrale bergland van Spitsbergen hebben de vier de nog zelden bedwongen Newtontop (1.717 meter) beklommen, het hoogste punt van het in 1596 door Willem Ba- rentsz ontdekte pooleiland. De expe ditie heeft voorts rendiertellingen verricht voor het „Forstzoologisches Institut" in Freiburg en vogels ge ringd voor het „Vogelmuseum" in Stavanger. dichte bebossing heeft men dertig bungalows van ongeveer 150 nv* in houd gebouwd, allen aangesloten op water- en lichtleidingen, terwijl in elk huis verwarmingsmogelijkheden zijn. Men kan er zelfs in de winter voor korter of langere tijd tegen sterk gereduceerde prijzen terecht. Parkeren Verder is er op heL terrein ruime parkeer mogelijkheid. Het bijzondere is dat indien er gasten zonder auto komen, men via een opgave gratis de mogelijkheid heeft om per taxie van en naar het bedrijf gebracht te worden, als men tenminste voor een week komt. Een hoofdgebouw dat plaats biedt aan veertig personen met volledige verzorging, biedt veel ruimte aan groepen die in rustige omgeving bij voorbeeld een cursus af willen ron den. De laatste tijd zijn cr kerkelij ke gemeenten, die in ccn gezamen lijk weekend hun winterwerk in „Toppershoedje" starten. De ruime kantine die door het ge zelschap bezocht werd en waar de koffie werd aangeboden, heeft veel mogelijkheden voor ontspanning der gasten. De gasten worden zelf inge schakeld voor het opstellen van de programma's. De gasten werken ook mee aan de voorbereiding van de wekelijkse kerkdiensten, waarin als regel de direkteur zélf voorganger is. Juist het na de kerkdienst ge bruiken van een kopje koffie biedt veel mogelijkheden tot gesprekken. Dc heer Muurling vond dit een van dc mooiste zijden van hel werk. om dat de gasten uit zeer verschillende kerkelijke groeperingen komen en MOSKOU. Het Russische blad Leninskoje Znamja meldt dat er bij de veen- en bosbranden, die nu al ruim twee maanden in de omgeving van Moskou woedden, twee leden van de vrijwillige brandweer om het leven zijn gekomen. Een van hen is een meisje van 19 jaar. WENEN. Twee Duitsers zijn vo rige week door Bulgaarse grens wachten gedood toen zij naar Zuid- Slavië trachtten te ontsnappen, zo heeft het Bulgaarse persbureau BTA woensdagavond meegedeeld. NEW YORK. Senator George McGovern, de Democratische kandi daat voor het Amerikaanse presi dentschap, heeft gepleit voor poli tiek asiel in de Verenigde Staten voor president Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam. Voorts verdedig de hij het Vietnambeleid van oud president Lyndon Johnson. LONDEN. De toenaderingspogin gen van Egypte tot Europa, onder nomen nadat de Russische adviseurs het land waren uitgewezen, hebben woensdag vruchten afgeworpen, toen Engeland een lening van 20 miljoen pond sterling ter bevordering van de Brits-Egyptische handelsbetrekkin gen aanbood. BEIROET. Het pro-Palestijnse Li banese blad Al Moharrer bericht, dat Iraël en Jordanië een akkoord hebben bereikt op grond waarvan de Palestgnse vluchtelingenkampen in Jordanië en het door Israël be zette gebied zullen verdwijnen. „Zwartboek noodsituatie hartpatiënten" UTRECHT, 31-8. De Hartpatiën ten vereniging gaat naar aanleiding van de gebeurtenissen in Eindhoven en Tilburg, die deze week bekend zijn geworden, een zwartboek sa menstellen over wat wordt genoemd de noodsituatie voor hartpatiënten die een operatieve ingreep behoeven. Volgens de heer H. S. Fievet uit Bre da, voorzitter van de vereniging, zal het zwartboek aan alle fractievoor zitters in de Tweede Kamer worden toegezonden om hen nogmaals tc wijzen op de noodsituatie. VOOR DE VROUW U kunt niet ALLES iveten! Meeldauw of ander ongedierte in planten bestrijdt u met een oplos sing van 2 kg keukenzout in 100 li ter water (of naar verhouding kleinere hoeveelheden). De plan ten hiermee besproeien. Mooie konijnevellen krijgt u door in het voer lijnzaad te doen. Als uw kanarie luis heeft, hang dan een stuk vilt over de kooi. Het on gedierte zal hierin kruipen, waar na u het gemakkelijk kan vernie tigen. Papier kunt u op metaal plakken met uiensap. Met een droog flanellen lapje ge drenkt in terpentijn, kunt u vet vlekken verwijderen uit fluweel. Kamillenthee is een goed ontvet- tingsmiddel voor uw haren. Bestrooi een verse vetvlek zo spoe dig mogelijk met wat zout. Veel vet zal daar dan intrekken. Daar na behandelen met tetra of benzi ne. (Denk aan het brandgevaar). Kristal maakt u schoon met een lin nen doek. Kristal met figuurtjes behandelt u met een borsteltje. Dof geworden kristal met blauw- selwater behandelen daarna even opwrijven. ook mensen treft die niets van de kerk willen weten. Strand Via een viaduct over dc pas aan gelegde Rijksweg is men maar 200 meter van het strand verwijderd. Bovendien biedt dc verkaveling van het landschap met de teelt van vele soorten bloemzaden altijd weer een boeiende aanblik. Opmerkelijk was de mededeling, dat verschillende gasten via dc Brouwersdam een kijkje gaan nemen in de Westhoek van Schouwen en vaak in Burghsluis de vaartochten naar de Deltawerken willen mee makeg. De voorzitter van de mannenver eniging sprak dc hoop uit dat cr meer kontakten met Schouwen-Dui veland cn met name de Westhoek gelegd zullen worden. Temeer omdat men geen kontakt heeft met dc plaatselijke kerkcraad in Ouddorp, zou het prettig zijn als er gegevens over het kerkelijk recrealicwerk uit gewisseld konden worden, met Kerk en Recreatie in de Westhoek. Voor de kantine werd een wandel- kaart van Schouwens Westhoek aan geboden, terwijl de heer Muurling een, fotoboekje in ontvangt mocht nemen, met dc uitnodiging erbij eens heel vlug met eigen ogen tc komen zien wat daarin is afgebeeld. Voldaan over deze start van het vergaderseizoen keerden de leden met hun dames daarna weer terug. Men heeft kennis kunnen nemen van ccn stukje „kerkewerk" dat door dc aanleg van dc Brouwers- dam wel zeer dichtbg is gekomen. WÊI DEN HAAG, 31-8. Dc Nederlandse Spitsbergen-expeditie is met een schat aan gegevens en filmmateriaal over de flora en fauna van dit noordelijkste pooleiland in Nederland teruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4