DE KRING histoRie van „bru" heRleeft in Boek met ouöe ansichten BLIK DOOR HET WERELD Chili's linkse experiment faalt handschoenen Ieren trekken weg - WIÊÊIIÊÊÊBÊnMÊ&B/iËBiÊaÊsBËÈ Chili's experiment met het mar xisme langs democratische weg dreigt op alle mogelijke manieren te verzanden. Niet alleen heeft presi dent Salvador Allende Gossens vrij wat steun verloren van de ultra linkse groeperingen die hem via verkiezingen zijn ambt hielpen te veroveren, maar in twee streken van het land heeft hij nu de noodtoe stand moeten afkondigen na hevige rellen, waaraan ongetwijfeld velen hebben deelgenomen die enthousiast voor hem kozen maar dit nu waar schijnlijk niet meer zouden doen. Allende blijft vasthouden aan zijn principe dat hij strikt volgens de grondwet regeert. Dit is inderdaad zijn uitgangspunt, maar bovendien is het hem ook wel geraden want het Chileense leger beschouwt zich als een hoeder van de grondwet en zou ongetwijfeld optreden als die werd geschonden. Het is juist dit ivat de uiterst-linkse groepen van Allende heeft vervreemd. Ze erkennen wel dat hij nationalisaties heeft doorge voerd en diverse sociale maatregelen heeft genomen die hen zeer welge vallig zijn, vooral ook zijn optreden tegen de buitenlandse, vooral Ame rikaanse, industrie. Maar ze achten het nog niet genoeg en ze menen dat een formule in de grondwet geen be lemmering mag zijn om het in Chili maar gelijk helemaal op zijn Cu baans te gaan doen. Te veel last heeft Allende overigens van deze ultra-linkse afgevallen aanhangers niet, doordat ze ook onderling ver deeld zijn en heel wat tijd en ener gie verdoen aan het bestrijden van elkaar. Serieuzer moet Allende de onlus ten nemen in Santiago, de hoofdstad plus wijde omtrek, en in de zuide lijke provincie Magellanes. De di- rekte oorzaak is dat zowel winke liers als hun klanten protesteren tegen de schrikbarende prijsstijgin gen, ook van de eerste levensbehoef ten In twee weken zijn heel wat prij zen, zoals die van suiker, melk, meel e.d., met vijftig procent omhoog ge gaan. Dit is de kater die volgde op betrekkelijk kortstondige vreugde. Schuld afschuiven Allende begon ermee dat hij lonen verhoogde, vooral van de minst-ver dienende Chilenen. Dit stelde hen in staat dingen te kopen die ze voor heen nooit konden bekostigen. En voor de middenstand was het uiter aard ook plezierig, want de omzetten stegen behoorlijk door de gestegen koopkracht. Er werd druk geïmpor teerd om te kunnen voldoen aan de plotseling toegenomen vraag naar diverse artikelen, maar uiteraard moest dit wel betaald worden met buitenlandse valuta. En daar begon het probleem. Er was nog wel wat vreemd geid\h kas eii door leningen kwam er nog wel wat meer, maar het land zelf als geheel verdiende hoe langer hoe minder in het buiten land. Door de grotere vraag op de thuismarkt was er van menig pro- dukt minder over voor export en de nationalisatie van industrieën leidde Lederen /l/lflfo? handschu - t> in alle If:/;* modekleuren A. DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Een felle uitval van de vissersboot YE 96 op het Rijkspolitievaartuig de R.P. 18 Deze kleine „zeeslag" speelde zich zaterdag af op de Oosterschelde tijdens de door tegen de afsluiting demonstrerende vissers veelbewogen Deltawerkentrip van het College van Provinciale Staten van Zeeland. De YE 96 voer rechtstreeks in op de varende rijkspolitie, waarbij enige verfschade werd aangericht. Overi gens zorgde de R.P. 18 er voor dat het „Statenschip"zij het met veel moeite, de haven van Burghsluis kon verlaten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). er ook toe dat de winsten daalden, terwijl bovendien de lasten van die bedrijven door de hogere lonen toe genomen waren wat zonder meer hun exportpositie al niet verbeterde Er is dus wel meer geld in omloop, maar er staat geen evenredige toene ming van produktie tegenover en het onvermijdelijk gevolg is dat dingen schaars worden en duur. De oplossing die Allende ervoor heeft bedacht is de lonen van de laagst betaalden nogmaals te verdubbelen. Dit heeft alleen maar tot resultaat dat er nog meer geld in omloop komt, maar niet dat er meer gepro duceerd of geïmporteerd ivordt - het is vragen om nieuwe inflationaire prijsstijgingen en daarmee om nog ernstigere ontevredenheid, nog hef tiger onlusten. Een. afleidingsmanoexivre die de regering van Allende kan proberen is de schuld in de schoenen te schui ven van de Amerikanen, die inder daad niet erg meewerken om het marxistisch experiment van Allende te laten slagen, maar dit kon ook moeilijk van hen verwacht worden. Evenmin dat ze met ontwikkelings hulp extra-scheutig zullen zijn voor een land dat uitgerekend Ameri kaanse bedrijven onteigent met niet zo'n heel bevredigende betaling. Maar aan de andere kant zal het voor de Chilenen toch wel moeilijk zijn ortt te geloven dat daardoor bij voorbeeld de groenten en het rrteel schaarser en duurder moeten wor den - dat kan moeilijk aan anderen geweten worden dan aan Allende zelf. Zijn herverkiezing lijkt hoe langer hoe onwaarschijnlijker, als hij het al zo lang uithoudt in het ambt. Maar de pressie zowel op het leger om de linkse troep op te rui men als vanuit de linkse hoek om een radikalere koers in te slaan zul len wel heviger worden. Rust lijkt niet in zicht. Flitsen uit het buitenland NEW. YORK. Amerika, dat 31,52 procent bedraagt in de kosten van de Verenigde Naties, heeft gevraagd dit percentage te verlagen tot 25. Andere ryke landen, zoals China, Ja pan en Australië kunnen best wat meer betalen, aldus het Amerikaan se memorandum. CHARTOEM. De Soedanese steden Omdurman en Chartoem zijn door stormen en regens geteisterd. Naar verluidt zijn bijna 800 wo ningen in Chartoem verwoest en ruim 300 zwaar beschadigd. Een aantal kinderen zou verdronken zijn en minstens zeven volwassenen worden vermist. EIROET. Volgens het Libanese blad „An Nahar" heeft Syrië de Rus sen toegestaan Latakia als thuisha ven te gebruikèn voor hun Middel- landsé-zeevloot. BANGKOK. Bij een helicopteron geluk in Thailand zijn maandag der tien 'hoge Thailandse officieren om het - leven gekomen, zo is uit be trouwbare kringen in Bangkok ver nomen. BEIROET. West-Duitsland speelt volgens het Libanese blad „An Na- har" een bemiddelende rol in verbe tering van de betrekkingen tussen Amerika en Egypte na het vertrek van de Russische militaire adviseurs uit laatstgenoemd land. MOSKOU. De Amerikaanse, com munistische ex-docent wijsbegeerte Angela Davis is maandag in Moskou aangekomen. Ze voorspelde bij haar aankomst dat de Verenigde Staten eens communistisch zullen worden. BANGKOK. Een Thailandse mili taire helikopter is maandag in de lucht ontploft. Dertien mensen von den de dood. Onder de omgekomenen bevinden zich een devisie-generaal en nog zes hoge officieren. De ontploffing wordt geweten aan een mechanisch defect. DODELIJKE ONGELUKKEN ZOETERMEER. De 59-jarige vee houder C. W. van Haastert uit Zoe- termeer is overleden aan de gevol gen van een verkeersongeval. Op de Middenweg in zijn woonplaats reed hij met zijn auto tegen een tegen ligger, nadat hij een met hooi bela den vrachtwagen was gepasseerd. HELLENDOORN. De 50-jarige mevr. H. Öltihof-Schurink is om het leven gekomen toen zij met haar fiets in haar woonplaats Hellendoorn onvoorzichtig de weg overstak en werd aangereden door een personen auto. ACHTKARSPELEN. Bij een fron tale autobotsing op de weg tussen Augustunusga en Gerkesklooster in Friesland is één van de bestuurders om het leven gekomen en zijn twee andere personen zwaar gewond ge raakt. Het is de 24-jarige onderwij zer A. J. Broersma uit Kollumer- zwaag. DEN HAAG. Maandagavond is op de Purmerenderweg in de gemeente Beemster de 29-jarige Roelof Cam- minga uit Zaandam bij een ver keersongeval zo ernstig gewond dat hij later in het stadsziekenhuis in Purmerend is overleden. NOORDBROEK. De 21-jarige on derwijzer Klaas Nieland uit Zuid broek (Gr.) is maandagavond bij een verkeersongeluk in Noordbroek om het leven gekomen. Hij botste met zijn motor op een tractor met aan hangwagen die de verkeersweg overstak op weg naar een inrit van een boerderij. TILBURG. De 10-jarige J. van de Wou uit Tilburg is in een ziekenhuis overleden. Hij werd in zijn woon plaats toen hij met zijn fiets vlak voor een auto wilde oversteken, aangereden door een auto. RIJSWIJK. De 69-jarige L. de Boer uit Rijswijk (Z.H.) was op slag dood, toen hij op een kruising in de Sir Winston Churehilllaan in zijn woonplaats door een vrachtauto werd overreden. HOOGEVEEN. De 48-jarige H. Santing uit Elim (gem. Hoogeveen) was op slag dood, toen het busje waarin hij meereed, maandagmid dag op een kruising in Elim tegen een auto botste. De bestuurder van deze auto, die geen voorrang zou hebben verleend, de 24-jarige H. S. uit Schuinesloot (gem. Harderberg) werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Hoogeveen ge bracht. BELFAST, 28-8. Talrijke Ieren, moe van het eindeloze geweld in hun land, zoeken hun heil in emigratie. Zij volgen het voorbeeld van hun voorouders, die meer dan een eeuw geleden, door de hongersnood van 1840 gedwongen wegtrokken naar verre landen. Het knallen van de vuurwapens, het exploderen van bommen en de angst zelf het slachtoffer te zijn drijft vele Noordierse gezinnen het land. uit. Canada en Australië zijn landen die erg bp hen in trek zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het bericht, dat de bus- en treinkaartjes op korte ter mijn 15 tot 20 procent duurder wor den, is uit de lucht gegrepen. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat meegedeeld aan de alge mene Christelijke Bond van Ver voerpersoneel. BELLINGWOLDE. In het Gro ningse Bellingwolde (gem. Belling- wedde) is in de nacht de woning van de familie Katuin, die op vakantie in West-Duitsland is, afgebrand. De schade bedraagt f 50.000, EIBERGEN. In de nacht is in Bel trum (gem. Eibergen, Gld.), de 29- jarige heer J. J. Kooijers uit Bel trum om het leven gekomen toen hij op de weg van Borculo naar Bel trum met zijri auto tegen een boom botste. Het stoffelijk overschot moest door de brandweer van Eibergen uit het geheel om de boom gevouwen autowrak worden gezaagd. AMSTERDAM. Het kabinet heeft besloten steun te verlenen aan een verdere ontwikkeling van het Fok ker F 28 (Fellowship) project ,Bruinisse, zoals het was" op komst (Van een medewerker) ZIERIKZEE. Nog steeds behoort Bruinisse tot één der mooiste en grootste dorpen van Schouwen-Duive- land. Het zal de inwoners van dit Oost-Duivelandsc dorp en vele anderen, die Bru een warm hart toedra gen, dan ook zeker oprecht deugd doen te vernemen, dat over een paar maanden een fraai boek gaat ver schijnen met als titel: „Bruinisse, zoals het was". Karakteristieke Bruse hoekjes Hoewel het aantal verzamelaars van oude ansicht kaarten op Schouwen-Duiveland maar gering is, wordt vooral door ouderen vaak met een zekere vertedering naar oude prentbriefkaarten uit het begin van deze eeuw gekeken. Men ziet vaak groepen mensen op de kaarten afgebeeld, die blijkbaar altijd wel bij de hand waren, als de fotograaf zijn plaatjes in de dorpen kwam schieten. Niet alleen de „gezichten" op de dorpen en in de stad zijn interessant, maar vooral de mensen, die er opstaan worden zorgvuldig bestudeerd en in de meeste gevallen komt men wel aan de weet, wie het zijn en waar ze gewoond hebben. Wie zich daar vooral de laatste maanden intensief mee bezig gehouden heeft is Jan Huibers in Voorburg. Hij is namelijk de samen steller van „Bruinisse, zoals het wasdat binnen kort in een beperkte oplage bij Uitgeverij Steengracht in Zierikzee gaat verschijnen. De heer Huibers, die al verschillende jaren buiten Brui nisse woont, weet echter alles van „Bru" af. Hij kent ieder karakteristiek straatje en plekje, de haven en tal van markante hoekjes, die er in veel gevallen al niet eens meer zijn. Oorlog en watersnoodramp hebben die pe sporen in Bruinisse achtergelaten en juist daarom is het zo interessant te weten, dat de heer Huibers hon derden oude afbeeldingen van dit dorp bezit. Bruinisse, zoals hel was Heel, heel lang deze hoogaars de haven binnen en er was aan boord. geleden kwam veel personeel Niet alleen veel oude ansichtkaar ten maar ook foto's en andere illus traties. Ook de teksten en typische Bruse gebruiken, die in het boek zijn opgetekend, doen het goed en vooral de ouderen zullen bij het zien van zoveel oude prentbriefkaarten her inneringen aan een lang vervlogen tijd voel opkomen. De jongeren zul len zich nu gemakkelijker een voor stelling kunnen maken van dit ver leden, waarover hun ouders of grootouders nog zo dikwijls spreken. Wandeling door Bru en naar Zijpe De samensteller maakt aan de hand van bijna 160 afbeeldingen als het ware een rondwandeling door oud-Bruinisse maar is daarbij ook het oude Zijpe niet vergeten. Het boek geeft een duidelijk fotografisch beeld van het dagelijks leven in grootvaders tijd: de tijd, dat licht, gas en water nog een bijzonderheid was, het straatbeeld ook in Brui nisse nog werd bepaald door wande laars, fietsers en diverse soorten kar ren en de inwoners nog gekleed gin gen in lange rokken, op klompen liepen en de mannen hoge boorden en petten droegen. Het zou nu te ver voeren om een volledige opsomming te geven van al die 160 afbeeldingen maar één ding is zeker en dat is, dat de samensteller, die practisch alles alleen heeft gedaan, honderden fa milienamen bij de foto's en kaarten heeft vermeld en in sommige geval len ook hun beroep. Na Dreischor, Zierikzee en Schou- wens Westhoek kan dus ook Bruinis se binnenkort kennis maken met een boek in de serie „Zoals het was". Vooral voor de oudere inwoners van Bruinisse en hen die er al lang ge leden weggetrokken zijn, zal de nieuwe uitgave een prachtige „reis gids" vormen door het vissersdorp van weleer. Binnenkort zullen de inwoners van Bruinisse op de hoogte worden ge steld, hoe zy te zijner tyd in het be zit van het boek kunnen komen. De uitgave zal gebonden zijn in een fraaie groenlinnen stempelband, waarop het gemeentewapen is afge beeld Een plaatje uit „Bruiyiisse, zoals het was". De Oude straat begin 1900. Een „eigen uitgave" van J. van der Wal, uitgever en boek drukker in Bruinisse. "-V De heren dachten na. De hoofdin specteur meende te moeten opmer ken: „Tot zover klopt de redenering van Hoolwerf wel. Maar waar gaat het heen van Wieseveld vandaan? En op welke wijze? Als het op een bank in het buitenland wordt gezet, dan moet het toch op de een of an dere manier over de grens worden gesmokkeld". Hoolwerf knikte instemmend. „Dat kan wel eens één van de redenen zijn, dat de heren hun hoofdkwar- tier verlegd hebben naar deze con treien. Hemelsbreed zitten we maar enkele kilometers van de grens". Manussen haalde zijn schouders op. Och, enkele kilometers meer of min der, wat doet dat er eigenlijk toe. En dat smokkelen is maar een klein kunstje. Wie wel eens de grens over geweest is weet, dat maar heel zel den gevraagd wordt: hoeveel geld hebt u bij zich. Dat komt sporadisch voor. Om nog maar te zwijgen van visitatie". „Het kan ook zijn", vervolgde Hoolwerf, „dat de koeriers - laat ik de heren van het kaliber kleine Piet je en lange Toon eens zo mogen noe men - niet enkel geld brengen, zijn de de opbrengst van de verhandelde narcotica. Maar de mensen, die voor het bedrijf werken, moeten ook le ven en derhalve op gezette tijden geld ontvangen. Wieseveld kan daar om een tweeledige taak hebben: geld in ontvangst nemen en lonen uitbe talen". „En eens in de zoveel tijd hetgeen overblijft middels weer een ander dc grens overbrengen naar een bui tenlandse bank", voegde Manussen cr aan toe. „Die mogelijkheid bestaat. Hebben jullie geen boekhouding ge vonden of iets dergelijks?" „Er waren verscheidene kasboe ken. of hoe noem jc die dingen", ant woordde Hoolwerf. „maar ik heb er geen vorstand van. Daarvoor moet je eigenlijk een expert hebben". Manussen kwam overeind. „Die hebben wij wel. Enfin, we hebben a gezegd nu moeten we ook maar b zeggen. Als ik een mannetje mee kan krijgen, chef, gaan we nog even naar die cafetaria en nemen de hele boek houding in beslag. In Amsterdam zal ik die na laten kijken". De hoofdinspecteur keek zijn col lega aan en antwoordde op kalme toon: „Dat is geheel voor jouw ver antwoording. Manussen". „Die neem ik op me, chef. Als al les in orde is, hebben ze de hele boekhouding met een paar dagen weer terug. Vergezeld van onze ex cuses. En in het tegenovergestelde geval zal de fiscale recherche wel belangstelling hebben, zodat ons be zoek althans in dit opzicht niet zon der resultaat zal zijn geweest." Wieseveld werd die avond nog eens aan de tand gevoeld over het geld, maar Hoolwerf werd niets wij zer over de herkomst, omdat Wiese veld bij hoog en laag beweerde, dat het zijn eigen geld was, dat het al lemaal eerlijk verdiend was en dat ze er verder geen donder mee te ma ken hadden. „Of mag een zakenman niet een paar ton in huis hebben? Nou?" „Waarom deed u dan eerst zo ver baasd, toen wij die kluis ontdekten? U wist zogenaamd niets van het be staan ervan af." „Omdat ik wel moeilijkheden voorzag, als u dat geld vond," ant woordde de ondervraagde op geme lijke toon. „Juliie van de politic zijn nu eenmaal altijd wantrouwend. Of niet soms?" „Daar zijn wel eens redenen voor," merkte Hoolwerf op. „Kan zijn, maar in dit geval ziet u spoken, die niet bestaan. En met welke middelen mij ten dienste m'n advokaal /.al ik overleg plegen voor deze inval. U zult niet kunnen 53 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT staan om schadevergoeding te eisen ontkenen, dat de image van mijn zaak erdoor geschaad zal zijn". Hoolwerf glimlachte. „Wat een duur woord, meneer Wieseveld. Hebt u dat op de cursus voor uw vakdi ploma geleerd? Apropos, waar hebt u eigenlijk uw opleiding genoten? Voorzover ik weet, krijg je tegen woordig niet eens zo gemakkelijk een Horeca-vergunning." „Ik bezit ook een buitenlandse er kenning, meneer, en die wordt in Nederland beschouwd als even vol waardig als de Horeca. Vandaar, dat ik automatisch in het bezit kwam van de benodigde papieren, begrijpt u?" Hoolwerf begrijpt hem en begrijpt nog veel meer. Deze Wieseveld is een uitgekookte. Die waarschijnlijk in nauwe verbinding staat met zijn su perieuren. En wie zijn die superieu ren? Zijn het de grote bazen zelf? Langzamerhand begint hij wat te be grijpen van de aktiviteiten en dc werkmethoden van de bende. De ca fetaria zal in eerste instantie wel op gezet zijn als afleidingsmanoeuvre. Wel, daar zijn de heren dan uitste kend in geslaagd. In de loop van de avond zijn Wie seveld en lange Toon in vrijheid ge steld. Er is overleg gepleegd met de officier van justitie, maar deze ziet geen enkele mogelijkheid om het tweetal in verzekerde bewaring te stellen. Laat staan een nacht op tc sluiten. Formeel is er geen strafbaar feit geconstateerd. Jullie hebben niets anders gevonden dan die twee honderdduizend gulden en als die man beweert, dat het zijn eigen, eer lijk, verdiende geld is. moet de po litie proberen het tegendeel te be zen. Bewijzen, verstaat u? En zo lang dat niet het geval is, kunnen we dit tweetal niet langer in arrest houden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4