Riskante oversteek met grote „roeiboot" PIJPLEIDING OPENGERITST Rondvraag gemeenteraad Oosterland ZATERDAG 2 SEPTEMBER: TRADITIONELE TAPTOE BRU EERSTE DIENST IN GERESTAUREERDE HERV. KERK STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2D augustus 1972 Nr. 21140 üji r rv. BURGHSLUIS, 29-8. Op het havenplateau van Burghsluis ligt al enkele dagen een huikje dat de naam „jacht" amper waardig is, want het 3 meter lange, van een soort triplex'vervaardigd bouwsel, is nauwelijks meer dan een roeiboot. Met dit bootje, genaamd „Sea Urchin" stak de familie Plowman bestaande uit vader, moeder en de 16-jarige zoon afkomstig uit Welwyn Garden City, gelegen in het graafschap Hertford de Noordzêe over en kwamen veilig in Scheveningen aanVandaar werd naar Burghsluis gevaren, waar de eigenaar het bootje afmeerde aan de Waterstaatsteiger. Toen hij op weg was naar de havenmeester om te vragen of het scheepje daar goed lag, werd de „Sea Ur chin" aan de voorkant geraakt door de waterstaatboot „Delta", waardoor aan de voorkant een groot gat ontstond. Het jachtje is toén op de wal gezet en de familie Plowman „kampeerde" en kele dagen in'het oude pakhuis dat daar op de haven staat. De mast en de zeiltjes werden gedemonteerd (een motor heeft het scheepje niet) en vrijdag vertrok de familie Plowman via Hoek van Holland naar huis. Een dezer dagen zal de eigenaar met een vrachtauto de restanten op komen halen nadat de verzekering enz. geregeld is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Aan scherpe kritiek onderhevig was ook de strandontsluiting te Wes- terschouvven. Deze ontsluiting draagt overigens wel de goedkeuring weg van de P.v.d.A.-fractie in de West hoek. Naar de mening echter van de meerderheid in deze bijeenkomst wordt met deze ontsluiting teveel geofferd aan het „idool auto". Reden tot bezorgdheid gaf ook de verwachte ontwikkeling van Oosterschelde, Grevelingenbekken en Zeeuwse Meer. ZIEKIKZEE Diefstal van fietsen en brommers Van de zijde van de rijkspolitie te Zierikzee wordt ons medegedeeld dat in deze gemeente een sterk stij gende lijn valt te constateren van diefstallen van fietsen en bromfiet sen. Niet slechts van voertuigen die niet-afgesloten staan, maar ook van op de weg op slot staande. Tevens is het de laatste tijd diverse malen voorgekomen dat voertuigen werden ontvreemd uit schuurtjes achter wo ningen, o.a. in de wijken Malta II en Plan-Buyze. De opsporing van de daders en de (brom)fietsen wordt extra bemoei lijkt door het feit dat de meeste be nadeelden nauwelijks op de hoogte zijn van de voor een goede opsporing meest elementaire gegevens, als merk en vooral framenummer. Aldus de politic. Een recente diefstal van een (groene) damesfiets deed zich gis- teren(maandag)morgen voor. De fiets werd brutaalweg ontvreemd bij een bakkerszaak in de St. Domusstraat. Toen de eigenaresse van de fiets na enige minuten weer buiten kwam, was haar fiets spoorloos verdwenen. Reconstructie Grachtweg gegund Namens het gemeentebestuur van Zierikzee werd door het N.V. Ad vies- en Ing. Bureau Witteveen Bos te Deventer het reconstrueren van 3070 m2 wegverharding met bij komende werken te Zierikzee voor f 130.215,- opgedragen aan Fa. S. Bezuijen Zn., te Ouddorp. Geslipf Zondagavond slipte de bromfietser G. M. H. L. L. uit Zeist op de Pro vinciale weg Zierikzee-Serooskerke door nog onbekende oorzaak en kwam hierdoor te, vallen. De brom fietser werd met een schedelbasis- fractuur opgenomen in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. WESTENSCHOUWEN Verenigingsleven gaat weer van start Na een korte onderbreking in de zomermaanden gaat 't verenigings leven in de dorpen weer de aandacht vragen. De zangvereniging „Nu met Hope" te Burgh, direkteur M. Hogenstein, begint haar repetities weer en wel op donderdag 31 augustus in de oude kleuterschool te Haamstede. Nieuwe leden zijn hartelijk wel kom, en worden ter kennismaking op die avond uitgenodigd. Gok het Kerkkoor Haamstede heeft inmiddels haar repetities her vat, die eveneens op donderdagavond plaats vinden, maar dan in de zaal van de Herv. kerk. Diverse vrouwenverenigingen en de mannenvereniging, hebben hun leden weer uitgenodigd voor de bij eenkomsten. De Herv. mannenverenigingen be gint het seizoen met een bezoek aan het recreatiebedrijf van de Herv. kerk in Ouddorp „Toppei*shoedje", waar de leden met hun dames op dinsdag 29 augustus een bezoek gaan brengen. OOSTERLAND Gezelligheidsrit M.C. „Sparta" De Motor- en Autoclub SPARTA organiseerde op zaterdag 26 augustus een gezelligheids-oriënteringsrit voor auto's en motoren. Het was een leuke rit, uitgezet door de heren Goudzwaard en Poelman, met als startplaats Oosterland De route voerde de deelnemers langs rustige wegen nabij Ooster land en Ouwerkerk naar de finish. De uitreiking van de mooie prij zen, ditmaal beschikbaar gesteld door de bekende bandenfirma Cla- rijs te Goes-Zierikzee, vond plaats in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. De uitslag van de rit, met het aan tal strafpunten, was: 1. F. Schuilingh 126; 2. D. v. d. Wielen 162; 3. A. Boshoven 181; 4. P. Renshof 205; 5. J. W. Renshof 209; 6. J. N. Wirtz 232; 7. J. J. Dorst 240; 8. K. Jongman 240; 9. H. P. v. d. Vel de 247; 10. M. H. Dorst 267; 11. C. J. M. de Graaf 268; 12. L. M. J. Stuki 271; 13. J. L. Schoof 272; 14. A. J. Bastiaansé 273; 15. T. v. d. Have 281; 16. J. v. Maanen 287; 17. C. W. Ver ton 311; 18. J. M. Geelhoed 322; 19. M. v. d. Have 330; 20. D. de Bruine 408. Beroepen predikant bedankt De beroepen predikant naar de Hervormde gemeente alhier, ds. K. W. Slik te Groningen, heeft bedankt Hij was beroepen in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. H. Ommering, die op 8 nov. j.l. afscheid nam van de gemeente wegens een aangenomen beroep naar de Her vormde gemeente te Glanerbrug. BRUINISSE Collecte Kon. Wilhelmina Fonds Ook in Bruinisse wordt deze weck de jaarlijkse collecte gehouden voor het koningin Wilhelmina fonds, de bekende vereniging voor de kanker bestrijding. Voor het kankeronderzoek zijn grote sommen nodig; hoewel deze ziekte nog niet is overwonnen, wor den toch goede resultaten bereikt, bij tijdig ingrijpen. Loco-burgemeester Nu wethouder Van Gilst als zo danig heeft bedankt is in de deze week gehouden vergadering van het college van b. en w. van Bruinisse, wethouder S. A. Jumèlet benbemd tot loco-burgemeester. Herv. Vrouwenvereniging De Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" te Bruinisse zal heden 29 augustus weer voor het eerst bijeenkomen na de grote va kantie. „Mosseltocht" watersportvereniging De Watersportver. „Bru" houdt zaterdag 2 september weer haar traditionele „Mosseltocht", waaraan naar men verwacht 90 schepen uit Dordrecht en omstreken zullen deel nemen. De bemanningen van deze botenloods- reparatiewerkplaats van schepen worden opgewacht in de jachtwerf D. van Duivendijk, waar mosselen zullen worden gegeten en waar burgemeester G. Hokken, de „zilveren mossel" zal uitreiken aan de winnaar van de tocht. Landbouwer kreeg pakken stro op hoofd De landbouwer Jac. van den Berge (onlangs uit het ziekenhuis ontsla gen na een' geslaagde operatie) moest opnieuw daarheen worden vervoerd, nu wegens een ongeluk. Toen hij op een tractor zat en op zijn bouwland met zijn tractor door een kuil reed. De wagen achter de tractor beladen met pakken stro, kreeg een schok en door die schok kreeg de heer Van den Berge enige vallende pakken stro op hoofd nek en schouders. Hij sloeg voorover met zijn gezicht op het stuur en kreeg naast enkele verwondingen een kaakfractuur. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank IJ bent welkom bij uw Nutsspaarbanb voor PERSOONLIJKE LENINGEN NOORD WELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. PARIJS, 28-8. Even dacht boer Quiot in de Franse stad Orange dat hij goud had aangeboord, toen hij bij hef ploegen van zijn akker ineens een straat olie vijftien meter de lucht inspoot. Het bleek echter dat Quiot met zijn landbouwwerktuig een oliepijp leiding van de NAVO had openge- ritst die een olieraffinaderij in Mar seille verbindt met de Westduitse bondsrepubliek. De leiding die een middellijn van dertig centimeter heeft, ligt tachtig centimeter onder de oppervlakte. De gewaarschuwde gendarmerie sloot de in de leiding gebouwde slui zen maar toen waren talrijke boom gaarden in de omgeving al door olie overstroomd. NIEUWERKERK, 28-8. In een rondvraag aan de gemeenteraadsver gadering Duivcland, men zie ook el ders in dit nummer, wees de heer Stouten (SGP) op het feit dat er nog geen witte strepen getrokken zijn te Oosterland by de doorgang van de Markt naar het Groenendaal. Onlangs heeft men de Hofweg van deze verkeersstrepen voorzien. De heer Stouten zou graag gezien heb ben dat ze toen ook de genoemde plaats hadden gemarkeerd. Het zal worden bekeken. Zijn partijgenoot de heer Van dei- Werf had ernstige bezwaren tegen de ingestelde regeling dat er bij de grof- vuilophaling geen tuinvuil meer meegenomen wordt, of het moet in zakken met opdrukken van de vuil- nisdienst zijn gedeponeerd. Dat zal een duur zaakje worden vond hij, met zakken van 25 cent per stuk. In dit verband wees de heer Bakker nog op het feit dat deze ophaaldienst van het grof vuil in een zeer lange tijd niet meer te Oosterland is geweest. Ook de heer Stoutjesdijk (CHU) was het met de heer Van der Werf eens en hij vreesde dat het tuinvuil etc. zal belanden in sloten en op de straten. De vertegenwoordiger van de gemeente bij de Reinigingsdienst werd verzocht genoemde bezwaren op de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen. Verder wees de heer Stoutjesdijk nog op de slechte kwaliteit van de plasticzakken van de ophaaldienst, waarop de voorzit ter antwoordde dat er in de laatste tijd een zending is gekomen met een slechte partij er tussen. Over het algemeen zou men toch ccn wat zwaarder soort plastic wil len zien toegepast bij de fabricage van de zakken, hetgeen echter vol gens de voorzitter weer zijn bezwaar .heeft, omdat deze zo moeilijk verte ren op de vuilnisbelt. De heer Bakker informeerde nog naar de mogelijkheid voorrang te verlenen aan 65-plussers, die in ge meentewetwoningen wonen bij de aanleg van de centrale verwarmings installatie. Hij heeft een verzoek daartoe gehad van oen bejaarde in gezetene, die zijn kachel al had ver kocht en nu vreesde dat hij bij het invallen van koud weer in de kou zou komen te zitten. Dit zal volgens de raadsvoorzitter maar bezwaarlijk gaan, omdat de aannemer de wonin gen achter elkaar zal willen maken. Alleen bij de bejaardenwoningen zal dit wel mogelijk zijn. BRUINISSE, 28-8. Traditiege trouw wordt ook dit jaar in Bruinis se, min of meer ter afsluiting van het zomerseizoen een muzikaal feest gehouden, dat als „Taptoe Bru 1972" wordt gepresenteerd op zaterdag 2 september. Aan deze taptoe nemen deel de korpsen: O.K.K. en Con Affezzione uit Wemeldinge-Kwadendamme on der leiding van de heer A. van der Cingel. Tamboer-maitres de heren: J. Adriaanse ep C. Doene; „Apollo uit Nieuwe Tonge, onder leiding van de heer L. Horseling (tamboer maitre de heer J. Vos), het tamboers en trompetterskorps „Excelsior" on der leiding van dc heer Joop Groes- beek, tambour maitre de heer L. Beelke. En tenslotte het plaatselijk muziekkorps „Nu met Hope" te Brui nisse, onder leiding van de heer M. A. Swenne, tambour maitre mej. T. Capelle. Srpeker voor de microfoon zal dc heer L. Koster te Bruinisse zijn, de belichting wordt verzorgd door de fa. Breugelmans, Roosendaal. Apollo uit Nieuwe Tonge is te Bruinisse niet onbekend, ook Excelsior uit Goes was eerder in Bruinisse. Bekende nummers Een keur van bekende en minder bekende muzikale nummers zullen door deze korpsen ten gehore wor den gebracht, teveel om hier te ver melden, maar het begint al met Bright Outlock van Albert Kappert, terwijl Onze taptoe van P. B. Bisse- link en de Feestmars van J. R. van der Glas velen bekend in de oren zal klinken. Dit zal ook het geval zijn met de Widhorn van Max Leeman, Up in the air van Albert Kappert, de American Medley, de Happy Days, de Thunderbirds en Delilah. Geëindigd wordt met het Wilhel mus van kapitein C. L. Walter Boer, onder leiding van de heer M. A. Swenne, voorafgegaan door het be kende Blijf bij mij Heer. arr. S. P. van Leeuwen, afgewisseld door de bekende roffels. Het zal ongetwijfeld weer goed worden zaterdag 2 september. Feestelijke zondagsdienst te Oosterland Hij wenste kevkeraad en gemeente geluk met dit herboren kerkgebouw, en hoopte dat nog vele geslachten in deze gewijde ruimte God zullen mogen ontmoeten. Na het uitspreken van de Geloofsbelijdenis besloot de predikant de dienst met dankgebed. Dankwoord Naast allereerst een dankwoord aan God, dankte de president-kerk voogd, de heer A. F. Schoof, allen die hebben meegewerkt om dit gebouw zo keurig te herstellen. Na veertien maanden in de „Conferentiekamer" te hebben gekerkt kon weer het ou de vertrouwde gebouw worden be trokken. Er was een prettige samen werking onderling met de fa, Huur- man te Delft en de onderaannemers en de kerkvoogdij. Hij dankte allen die op enigerlei wijze aan dit her stelwerk hebben deelgenomen en vooral ook de dames die in zeer kor te tijd de kerk schoonmaakten. Ook de gemeente Duiveland kreeg dank woorden. Na het zingen van Psalm 65 2 en 3 volgde de zegenbede waar na deze indrukwekkende dienst werd beëindigd. P.v.cl.A.-beraad over Gelukwens Kijkje op het orgel en de daaronder geplaatste gerestaureerde Ambachts- heerenbank,. eigendom van de ambachtsheer van Oosterland, Carel baron Schimmelpenninck v. d. Oije. OOSTERLAND, 27-8. Het eeuwenoude kerkgebouw van de Hervormde gemeente alhier was zondagmorgen tjokvol bij de eerste dienst die na een veertien maan den durende restauratie weer in het kerkgebouw kon gehouden worden. Aanwezig: waren, behalve burgemeester J. D. de Kam van Duiveland, een aantal personen die bij dit restauratiewerk betrokken waren, o.m. de aan nemer, de heer Huurman, de uitvoerder, de heer B. Netelenbos, en anderen. Voorganger by deze heropening van het kerkgebouw was ds. M. H. Boogert, hervormd predikant te Hellendoorn, geboren en getogen Oosterlander. streekplan Schouwen-Duiveland Statenleden van de Partij van de Arbeid in Zeeland, leden van Ged. Staten en P.Vcd.A.-fractieleden uit de gemeenteraden van Schouwen- Duiveland waren gisteren (maandag) avond byeen in het Huis van Nassau te Zierikzee voor een diepgaand be raad over het Streekplan Schouwen- Duiveland, dat zoals bekend dezer dagen in behandeling komt in het College van Provinciale Staten. De Statenfractie van de P.v.d.A. kwam naar Zierikzee om zich ter plaatse te oriënteren en op de hoogte te stellen van de gevoelens in de party om trent dit Streekplan. Diverse wegen vormden min of meer „hete hangijzers" in deze ver gadering, met name de nieuw ont worpen recreatieweg naar Scharen- dijke, die in de toekomst aansluitend verbinding via de Zeelandbrug zal geven. Het belang van deze weg wat betreft het gedeelte ten westen van Brou wershaven richting Scharendijke werd wèl onderkend, maar het tra- cée richting Zierikzee was aan kri tiek onderhevig. Na de gebruikelijke opening van deze dienst werd gelezen Psalm 84 en enige verzen uit Hebr. 9. De tekst woorden waren voor deze buitenge wone dienst: Psalm 84 5 „Welgeluk zalig zijn zij die in uw huis wonen". Na het zingen van Gezang 266 stelde de predikant de gemeente de wel wat „vreemde" vraag welk huis ze in Oosterland „het mooiste" von den. De één zal dit antwoorden, de ander weer anders. De dichter van Psalm 84 wist hierop wel een ant woord: het was hij hem het Huis des Heeren. „Blijdschap is er in ons hart bij deze feestelijke dienst", al dus de predikant. In onze tijd raakt het kerkbezoek bij velen in discrediet, men voelt er niet meer voor, kerkgangers worden helaas op den duur een uitstervend geslacht. „laten we echter niet ver geten dat wij, als we zo spreken, to taal op de verkeerde weg zijn. De psalmist wist het wel beter. Hij ju belt er van en noemt ze „welgeluk zalig", die gestadiglijk in Gods Huis verkeren mogen. Het is de plaats waar men God kan ontmoeten, er is verzoening te vinden door het bloed van Christus. Het verstrekt het le ven". „Hebt u de beste woning reeds uit gekozen van het hele dorp?" zo vroeg ds. Boogert ten laatste aan de ge meente, en hij sprak de hoop uit dat velen in deze gewijde ruimte de weg tot God zullen vinden. Hierna volgde nog een persoonlijke felicitatie van de predikant, die zich zeer vereerd toonde deze eerste dienst te mogen hebben leiden. Als geboren Oosterlander heeft hij een schat van herinneringen aan de mooie oude kerk, die herinnert aan zijn doop en belijdenis aan deze plaats. Spreker wist zich nog heel goed te herinneren hoe na de oor logsevacuatie het beschadigde kerk gebouw teruggevonden werd en hoe toen de eerste dienst met kapotte ra men en gehavende banken werd ge houden. Het „koor"-gedeelte van de gerestaureerde kerk (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3