sated/ sahata" Afscheid H. B. Pilaar - hoofd B.B. Zeeland AGENDA DELTAPLAN VORMT DIEPE INGREEP IN NATUURLIJK MILIEU, MAAR OOSTERSCHELDE WORDT „GEEN TROEP" DUIVELAND DRAAGT BIJ IN KOSTEN TAFELTJE-DEK-JE Haamstede neemt afscheid van school hoofd Chr. Nat. school, de heer W. de Geus i Grote zorg besteden aan self reinigingsproces J. R. de Boer nieuw hoofd Bescherming Bevolking •f, V. -'v -*#' - C vVv .7 S.' - r -t t* i. 5 Ï.1: i r {.*1-'si' V k'r-'.v*,V J -J ZIERIKZEE, 29-8. Vrijdag 1 sep tember aanstaande zal in een ver gadering van de Kringraad van de Bescherming Bevolking A-Kring Zeeland afscheid worden genomen van de heer H. B. Pilaar ais H.B.B. van deze Kring. In deze vergadering zal tevens zijn opvolger, de heer J. R. de Boer als zodanig worden be ëdigd. Ce heer Pilaar heeft zijn funktie van hoefd bescherming bevolking in deze kring bjjna 22 jaar vervuld. Hy behoort daarom binnen de organisa tie B.B. tot de werkers van het eer ste uur en is de nestor van de thans in dienst zijnde hoofden Bescher ming Bevolking. Hij werd op 1 januari 1951 be noemd tot kringhoofd B. N. in de toenmalige B-Kring Zeeland 2, om vattende de beide Bevelanden. Per 2 januari 1968 werden de kringen benoorden de Westerschelde samen gevoegd tot de nieuwe A-Kring Zee land a en werd hij benoemd tot H. B.B. van de nieuwe kring. Hij was van 1 januari 1948 tot 1 september 1961 ook commandant van de vrijwillige Brandweer van de ge meente Goes. Gedurende de 22 jaar van zijn H. B.B.-scbap is er binnen de organi satie Bescherming Bevolking veel veranderd. Niet alleen door de sa menvoeging van kringen, ook an derszins. Van het éénmanswerk ge durende de eerste jaren, dat sterk op de werving van vrijwilligers was gericht is de dienst gegroeid naai de huidige kringorganisatie met een formatiesterkte van ruim 4000 noodwachters en een ambtelijke staf van 20 medewerkers. Dinsdag 29 augustus Scharendyke 19.30 uur raadsvergadering der ge meente Middenschouwen. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 8.00 uur, verga dering gemeenteraad. Woensdag 30 augustus Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Werk groep Prov. Politiek Zeeland D'66. ZIERIKZEE, 29-8. „De uitvoering van het Deltaplan betekent een diepe ingreep in het natuurlijke milieu van zuidwest-Nederland. Karakteristiek voor het be staand milieu tot de vijftiger jaren was de „geleide lijkheid", de dialoog van land en zee, een grote rijk dom, variëteit en stabiliteit. De uitvoering van het Deltaplan is een plotselinge ingreep en dat betekent: een verarming van het milieu en kans op instabiliteit in de eerste tijd. Een optimaal inriclitingsbeleid zal dan ook noodzakelijk zijn. De afdeling milieu-onderzoek, waterhuishouding en inrichtingszaken van de Deltadienst zal te maken hebben met vele facetten: bodem, flora, fauna, klimaat en hydrologie. De betreffende studies zullen ongetwijfeld inten siever moeten worden gemaakt". Aldus constateerde zaterdagmid dag ir. P. Santema, hoofd afdeling waterhuishouding, milieu-onderzoek en inrichtingszaken van de Delta dienst, in een lezing te 's-Heer Arendskerke voor provinciale staten van Zeeland, getiteld: „Milieu-on derzoek bij de Deltadienst, waarom en hoe?" Ir. Santema wees op het feit dat de vegetatie van de droogvallende gronden fundamenteel zal verande ren en dat betekent een opkomen en neergaan van verschillende soorten. Wat betreft de ornithologie: het Deltagebied is een uiterst belang rijke plaats voor het leven van de vogels in west-Europa. Ongetwijfeld worden door de werken bepaalde soorten bedreigd. Het moet zinvol worden geacht - aldus ir. Santema - hiervoor zo mogelijk compensatie te bieden. Niet vergeten mag worden dat Nederland op het punt van de ornithologie internationale verplich tingen heeft. De klimatologische veranderingen zullen bijzonder veel meevallen, zo wordt verwacht. Er bestaat geen Geen „troep'' Slakkegangetje TOKIO, 28-8. In de Japanse stad Kyoto zullen personenau to's voortaan niet harder dan 20 km per uur mogen rijden. De vroede vaderen van deze ongeveer twee miljoen inwo ners tellende stad hebben dit zondag besloten om het ver keer zoveel mogelijk buiten de stad te houden. Zij hopen op deze wijze het aantal ver keersongevallen drastisch te verminderen. Er wordt alleen een uitzon dering gemaakt voor de uit- vals- en ringwegen, waar har der mag worden gereden. HAAMSTEDE, 28-9. Na een ver bluf van ruim 9 jaar in Haamstede, eerst als „gewoon onderwijzer" aan de Chr. Nat. School, later als hoofd van deze school, gaat de heer W. de Geus per 1 september deze gemeente verlaten. In zijn verblijfsperiode heeft de heer De Geus, in deze school de on derwijsvernieuwing volgens de mo derne methode gestalte kunnen ge ven. Gelet op de toestand waarin de oude school aan de Burghse weg ver keerd is, dat op zich al een flinke prestatie Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de heer De Geus als het ware vanaf de eerste dag van zijn komst in de school heeft ge ijverd voor de totstandkoming van een nieuwe school. Zijn en veler wens gaat in vervulling nu men Het Grevelingenwater onder- zoekobject van cle eerste rang (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). van de processen zoals die in de na tuur plaatsvinden en die worden in geschakeld bij de bestudering van tal van problemen. Leidend principe .is dat er een maximaal gebruik wordt gemaakt van elders (internationale weten schappelijke contacten) aanwezige kennis. Een groot aantal weten schappelijke instituten heeft bij de studies een eigen, inbreng via een gecoördineérd program. vogel' Nieuwe in het Nederlandse luchtruim SCHIPHOL, 28-8. Met een proefvlucht van 2 uur en 14 minuten vanaf Schiphol heeft maandagmiddag voor het eerst een vliegtuig van het type VFW-Fokker 614 boven Ne derland gevlogen. Dit tweemotorig straalvlieg tuig, dat in Bremen bij de VFW-Fokker fabrieken wordt ontwikkeld, is een van de be langrijkste toekomstprojecten van het Duits-Nederlandse vliegtuigconcern. Ruim een jaar geleden heeft het eerste toestel van dit type uitgerust met Rolls Royce mo toren zijn eerste vlucht ge maakt. Commandocentrum Gedurende de bijna vijf jaar, dat de heer Pilaar H.B.B. van de nieuwe kring is geweest, is een aantal ver langens, dat bij de start bestond, verwezenlijkt kunnen worden. Er is een nieuw commandocentrum in ge bruik genomen, de magazijnaccom modatie is belangrijk verbeterd, de kring beschikt over een drietal commandowagens, die tevens be schikbaar zijn om al dan niet in sa menspel met het Rode Kruis dienst te doen als ongevallenwagen, enz. De laatste jaren is er een duidelijk streven de B.B. niet uitsluitend te zien als een organisatie, die alleen op zal treden in lijd van oorlog. Ook in normale tijden kunnen zich situa ties en ontwikkelingen voordoen, waarbij de E.B. een bijdrage kan le veren en taken heeft te vervullen. Het bestuur van de kring, zowel als de heer Pilaar en zijn opvolger staan daar zeer. positief tegenover. De kring heeft dan ook een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van het centrale alarmnummer 01100 4444 en in de regelingen m.b.t. het vervoer van gevaarlijke stoffen. De opvolger van de heer Pilaar, de heer J. R. de Boer, is in de kring en in de provincie niet onbekend. Hjj kwam in 1959 van de hoofdinspectie voor het Brandweerwezen by het Ministerie van Binnenlandse Zaken naar Zierikzee als Kringhoofd B.B. van de toenmalige kring Zeeland 6, omvattende Schouwen-Duiveland. In 1961 werd deze kring met die, om vattende het eiland Tholcn, samen gevoegd tot de kring Zeeland d, waaraan ook Sint-Philipsland werd toegevoegd. Bjj de samenvoeging per 1 januari 1968 werd de heer De Boer plv. H.B.B. en als zodanig heeft hij de afgelopen jaren met de heer Pi laar samengewerkt. wetenschappelijke grond voor de zo gevreesde nachtvorstgevoeligheid Vergadering gemeenteraad Vaste geldlening ter consolidatie vlottende schuld Met nadruk constateerde ir. San tema dat het met de kwaliteit en kwantiteit van het water zeker geen „troep" behoeft te worden. Er zullen echter wel maatregelen genomen moeten worden. Zo zal grote zorg moeten worden besteed aan het pro ces van zelfreiniging (versterking van het sedimentatieproces lijkt ge wenst), er zal meer stringent geko men moeten worden tot een functie scheiding bij de wateren (in uitein delijke vorm kan dit leiden tot com partimentering), een diligent beleid is nodig bij de lokale lozingen van afvalwater. Een zorgvuldige begeleiding zal vooral ook nodig zijn als zich „ge laagdheid" van het water voordoet; eventueel zal moeten worden over gegaan tot inblazing van lucht. Als aan deze voorwaarden wordt vol daan, zal ongetwijfeld een aanvaard baar hygiënisch milieu kunnen wor den verwacht, aldus ir. Santema. Onderzoekob j ecten Het Veerse meer en het Grevelin- genbekken vormen onderzoekobj ec ten van de eerste rang. De milieu atlas en de studie van de oecologi- sche kring geven een goed overzicht van wat aan natuurlijke rijkdom men aanwezig is. De prognoses wa ren overigens wel wat somber: men heeft zich kennelijk „veilig" willen stellen. Ir. Santema achtte het gewenst dat een beleid gevoerd wordt dat mogelijkheden openhoudt, maar er zal wel keuze moeten worden ge maakt vóór de definitieve afsluiting. Overigens wilde ir. Santema erheen twijfel over laten bestaan dat af sluiting van de Oosterschelde uit een oogpunt van veiligheid absoluut noodzakelijk is. Hij wees ook op het gebruik van „voorspellingsmechanismen" in de vorm van biologische beslissingsmo dellen, die een beschrijving geven reeds met de bouw daarvan is be gonnen. Jeugdwerk Ook in de Gereformeerde Kerk, heeft de heer De Geus zich volledig ingezet, vooral bij het jeugdwerk. Hij was enige jaren speciaal jeugdou- derling in deze kerk. Het bestuur van de Chr. Nat. School wil tijdens een receptie af scheid nemen van het echtpaar Geus. De afscheidsreceptie zal plaats vinden woensdagavond 30 augustus in de zaal van de Geref. kerk, 's avonds van half acht tot half negen waarbij iedereen hartelijk welkom zal zijn. Per 1 september gaat het nieuw benoemde hoofd de heer Van Von- deren uit Vlaardingen zijn werk be ginnen. DUIVELAND, 28-8. De gemeente raad van Duiveland kwam op maan dagavond in een openbare vergade ring bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, waarbij alle raadsleden aanwezig waren. De voorzitter opende de ver gadering met ambtsgebed en een welkomstwoord tot de aanwezigen. Hierna beantwoordde hij enige vra gen door leden gesteld op de vorige vergadering o.m, dat er in de Kerk straat te Oosterland in het vervolg een eindje in de straat mag worden geparkeerd d.w.z. vanaf het Toren plein tot de garage van de heer A. Bakker. Dit leek het college van b. en w. voldoende omdat er, als het er op aankomt, toch altijd nog plaats is voor kerkgangers die op de zonda gen hun wagen willen parkeren, ach ter de kerk eventueel. Wat betreft de verkoop van het leegstaande woonhuis in de Burge meester van der Havestraat, nummer 8, het wachten is nog op een besluit van de minister. Als toegevoegd punt bracht de voorzitter ter tafel een verzoek van de actie: „Tafeltje dek je", om samen met de gemeente Bruinisse bij te dragen in de kos ten van bezorging van het voedsel dat nogal duur is, nl. f 7.000,- per jaar. Besloten werd da.t ook de ge meente Duiveland, procentsgewijze naar het getal inwoners, hieraan een steentje zal bijdragen zoals gevraagd werd. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland van het raadsbesluit van 25 juli 1972, om grond aan te kopen van de fam. Bal te Oosterland. Ver der was er een schrijven binnenge komen van de heer J. P. van dei- Maas te Sirjansland, waarin hij meedeelt af te zien van de koop van het perceel bouwgrond aan de Kerk- laan aldaar, waartoe de raad besloot in de vergadering van 28 juli jl. Dit werd goedgekeurd. Geldlening Besloten werd verder in te gaan op de aanbieding ontvangen van de Bank voor Ned. Gemeenten tot het aangaan van een geldlening ten bate van de aanleg van centrale verwar ming in de woningwetwoningen De ze lening werd aangeboden tegen een rente van 7% procent per jaar en een looptijd van 25 jaar. Ze is groot f 476.000,-. Sedert geruime tijd be staat er bij de gemeente voor de uit voering van z.g. kapitaalswerken be hoefte aan z.g. „kort geld". Bij het besluit van de Raad van 8 juni was daarvoor weer een kasgeldlening aangegaan van een miljoen gulden. Desondanks heeft de gemeente nog een schuld in rekening-courant bij de Bank van rond f 500.000,-, voor een groot deel te wijten aan een tij delijk tekort aan financieringsmidde len. De gemeente mag 25 procent van het totaal der uitgaven op de ge wone dienst van de gemeentebegro ting uitgeven voor investeringen, zonder dat daar een vaste lening te genover staat. Uiteindelijk is dit be drag met ongeveer f 300.000,- over schreden. Ter consolidatie van deze vlottende schuld biedt de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een vaste geldlening adfn van f 350.000,-, tegen een rente van 7% procent, looptijd 5 jaar. Besloten werd hierop in te gaan. Bouwrijp maken grond Voor het bouwrijp maken van de grond waarop te Sirjansland een blokje van vier bejaardenwoningen zal worden gebouwd in het bestem mingsplan naast de huidige woning wetwoningen aan de Kerklaan werd een bedrag groot f 10.500,- beschik baar gesteld. Hiervan zullen bestra tingen, rioleringen, trotoirs en trot- toirkolken en dergelijke worden aangelegd. De heer J. op 't Hof (ARP) vond de plaats waar deze be jaardenwoningen zullen worden ge bouwd niet ideaal voor bejaarden- inwonenden. Hij vreesde dat er hier veel te veel hinderlijke geluiden de rust van de bejaarden zullen ver storen. Wethouder Kuijper (PvdA) vond dat dit nog wel mee zal vallen en bovendien: „Waar zullen we ze anders kunnen bouwen?" zo vroeg hij zich af. Dit wist de heer Op 't Hof ook niet. Verder werd een verzoek ingewil ligd van de heren M. A. Matthijsse te Zierikzee', C. J. M. Nolet eveneens te Zierikzee, van de heer A. D. Hoo- gendoorn te Brielle en van het Bouwbedrijf Boogert B.V. te Ooster land, om elk een perceel bouwgrond aan te kopen aan de Erling Steen straat te Nieuwerkerk. De bedoeling is op deze percelen een tweetal dub bele woonhuizen te bouwen. De per celen zijn voor elk groot ongeveer 250 ca voor de prijs van f 25,- per ca. Of in totaal voor ieder f 6.250.-. De heer Bezemer uit Zwijndrecht heeft aangekocht van de gemeente destijds het pand Koningin Juliana- straat 14 te Ouwerkerk. Hij verzocht het perceeltje tuingrond, grenzende aan zijn perceel te mogen kopen van de gemeente. Besloten werd dit toe te staan en te vragen voor deze z.g. „achtergrond" f3,- per ca of in to taal f 870,-, de grootte is ongeveer 290 ca. Verschillende raadsleden vonden dit bedrag voor de tegen woordige tijd belachelijk laag en ze zouden wel wat meer willen vragen voor dergelijke achtergrond. Beslo ten werd om in het vervolg de prijs wat te verhogen van deze grond, maar nu wordt het nog voor f 3,- verkocht aan de heer Bezemer. Bezwaarschrift Door de heer A. Bolijn te Ouwer kerk is op 18 mei jl. een vergunning aangevraagd om een vijftal caravans te mogen plaatsen op zijn bedrijf. B. en w. wees dit verzoek af, omdat de verzoeker niet aan de eisen voldeed, omdat hij de caravans wil plaatsen buiten de erfbeplanting. Zowel in de door de gemeente afgegeven vergun ningen als in het advies van Ged. Staten van Zeeland wordt als eis ge steld dat de te plaatsen caravans binnen de erfbeplanting blijven. De heer Bolijn maakte bezwaar tegen de afwijzing door het college. Dit laatste werd voor kennisgeving aan genomen. Wethouder Overbeeke (ARP) heeft getracht de verzoeker te bewegen de zaak in orde te maken, wat hij ook heeft toegezegd, doch Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL E ZIERIKZEE 5 A.s. zaterdagmiddag 14.30 uur: j s Kindermatinée i „Dik Trom 2 in het circus" s S Toegangsprijzen 2,50 en 3,- A.s. zaterdagavond 20.00 uur: 5 LEE VAN CLEEF de James Bond van 't meedogen ioze Wfesten bij nader onderzoek was hier nieps van terecht gekomen. De wethouder- wilde niet onmiddellijk de politie op het dak van de heer Bolijn sturen, maar in der minne de zaak schikken. Dit zal een harder optreden tenge volge hebben is de mening van de raadsleden. Mevr. Van der Zande-Vleugels Schutter (WD) meent, dat er aan verordeningen niet mag worden ge tornd en bézwaren mogen hier niet van pas komen. Haar partijgenoot, de heer M. K. Romeijn, vond het ook geen fraai gezicht als de caravans buiten de erfbeplanting staan. Van de heer P. A. van Bloois te Nieuwerkerk is éen beroepschrift binnengekomen. Hij is voornemens een laagbouwwoning voor zijn gezin te bouwen waartoe hij aan het hoofd van gemeentewerken heeft gevraagd hem op het zuid-oosteinde van de Erling Steenstraat aldaar 400 m2 grond té verkopen tegen f 25,- per m2. Dit kon niet doorgaan, omdat hier hoogbouwwoningen moesten komen. Dit vond de heer Van Bloois vreemd, want waarom kan hier het zelfde systeem niet worden gevolgd als in de Unastraat, waar van laag bouw halverwege op hoogbouw overgegaan. Wanneer de heer Van Bloois ingaat op het aanbod van het hoofd gemeentewerken om te bou wen in de Schoolstraat zou in ver- bónd met de hoge grondprijs de prijs veel te hoog worden, afgezien nog van het feit dat de bouwdiepte van deze grond maar 21 meter bedraagt en zijn geplande woning daar nau welijks zou kunnen staan Evenwel was hij bereid de grond aan de Schoolstraat aan te kopen, wanneer de gemeente deze voor f 25,- per m2 zou willen verkopen, zoals in de Er ling Steenstraat. Schrijver betoogde verder dat er weliswaar in het Bouwplan „Gaanderse" nog gelegen heid bestaat voor bungalowbouw doch de grootte van deze percelen, vermenigvuldigd met de daar gelden de prijs, brengt deze plaats alleen bereikbaar voor mensen met dikke beurzen, waartoe hij zegt niet te be horen. Het college antwoordde op het beroepschrift van de heer Van Bloois dat volgens de bebouwings voorschriften van het betreffende bestemmingsplan aan de noordkant van de Erling Steenstraat woningen gebouwd dienen te worden in blok jes van minimaal twee. Vrijstaande bouw vergt meer grond dan blok bouw. Wanneer dus het verzoek van de heer Van Bloois zou worden in gewilligd zou dit in strijd zijn met de voor dat gebied vastgestelde be bouwingsvoorschriften, en zou er minder grond voor de bouw van pre miewoningen over blijven. Daarom werd besloten afwijzend op dit be roepschrift te beschikken. Mevr. Van der Zande-Vleugels Schutter zou toch graag andere mogelijkheden on derzocht willen zien, en haar partij genoot, de heer Romeijn vond dat de heer Van Bloois toch wel zeer lang op antwoord heeft moeten wachten voor zijn beroepschrift. Van 8 mei tot bijna eind augustus is wel een lange tijd, wat echter door wet houder Kuijper gestoken werd op de vakantietijd. De heer Romeijn vond echter dat daar wel eens te veel op gestoken wordt, want begin mei zijn de vakanties nog niet aan de gang. Overigens is hij het wat de zaak be treft wel eens met het college. ALBERTO GRIMALD1 produce LEE VAN CLEEF WILLIAM BERGER TECHNICOLOR" Toegang: 14 jaar Voorverkoop: zaterdagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur aan de kassa. Toegangsprijzen 3.50 en 4,50 Daling geboorteniveau DEN HAAG, 28-8. Evenals 1970 werd 1971 gekenmerkt door een op merkelijke daling van het geboorte niveau. Per duizend van de bevol king liep het aantal levendgeborenen terug van 19,2 in 1969, via 18,3 in 1970 tot 17,2 in 1971. Dit zegt het jaarverslag 1971 van de Rijksplano logische dienst. Het immigratiesaldo vertoonde een geringe daling van 33.000 in 1970 tot 32.000 in 1971, gezien de teruglopen de conjunctuur mag het volgens het verslag merkwaardig heten, dat de vermindering van de immigratie zo beperkt bleef. Twee doden bij vliegtuigongeluk AMSTERDAM, 29-8. Aerocarto heeft uit Bolivia bericht ontvangen dat twee van haar vliegers daar do delijk zijn verongelukt met een tweemotorige Cessna-402. Het Z'jn J- E- van Gilst (32) uit Ouderkerk a/d IJssel, die op 1 mei 1969 in dienst trad van Aerocarto, en een vlieger van niet-Nederlandse nationaliteit, die als kortverbander aan de maatschappij was verbonden. Beide slachtoffei's laten vrouw en kinderen achter. Over plaats, tijd en toedracht van het ongeval zijn nog geen bijzonder heden bekend. Maya-vondst in Mexico MEXICO, 28-8. In Quintana Roo in hel zuiden van Mexico zijn drie houten met Maya-tekens gegraveer de balken gevonden. De balken, die vermoedelijk terug gaan tol het eerste tijdvak van het Maya-rijk, zijn ontdekt door de Amerikaanse antropoloog Peter Harrisson, die oudheidkundige ar beid voor het Mexicaanse Instituut voor Geschiedenis en Antropologie verricht. De uitzonderlijk goed bewaard ge bleven balken zijn de oudste Maya overblijfselen die men in Mexico heeft gevonden. Hel oude Maya-rijk strekte zich uit over zuid-Mexico, Guatemala, Honduras. El Salvador en Belize in Brazilië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2