DE KRING Chili: Maatregelen tegen „ondermijning" Den Uyl bereid tot besprekingen met confessionelen vóór de verkiezingen Namen slachtoffers verkeersramp Vijf september 1908 - Zonnemaire vierde opgewekt feest SANTIAGO, 26-8. De Chileense minister van binnenlandse zaken Jaime Suarez heeft vrijdag in een televisierede vijf maatregelen aan gekondigd ter bestrijding van „eco nomische en politieke delicten met een ondermijnend karakter". De maatregelen zijn: Sluiting van het radiostation „agricultura" (560 km ten zuiden van Santiago) dat herhaaldelijk tot ondermijnende daden zou hebben opgeroepen. Uitwijzing uit Chili van enige buitenlanders die zich schuldig heb ben gemaakt aan smokkel en devie- zensmokkel en hebben deelgenomen aan acties die do openbare orde ver stoorden. Wijziging van de regels voor het verblijf van buitenlanders in Chili om hun activiteiten beter te kunnen controleren. Onmiddellijke toepassing van de wet op staatsveiligheid op de ex treem-rechtse groep „Vaderland en vrijheid" en op de paramilitaire bri gade „Rolando Matus" van de recht se Nationale Partij. De minister zei niet wat de gevolgen hiervan zijn. Instructies aan de politie om alle preventieve en strafmaatregelen te nemen die nodig zijn om oproeren en gewelddaden te voorkomeji. Stofzuigers niet altijd veilig DEN HAAG, 26-8. Ook stofzui gers zyn niet altijd veilig,deelt de stichting vergelijkend warenonder zoek mede. De stichting heeft Steel- stofzuigers aan een test onderworpen en is tot de slotsom gekomen, dat drie van de elf onderzochte stofzui gers niet in voldoende mate voldoen aan de eisen van elektrische veilig heid: Zij vertoonden ernstige fouten in de isolatie. De stichting heeft hier op de aandacht gevestigd van het ministerie van economische zaken. Accountant verpleegtehuis verduisterde een ton LEEUWARDEN, 26-8. De politie van Wolvega heeft de 71-jarige ac countant H. N. van O. uit Wojvega aangehouden in verband met ver duistering van ruim een ton ten na dele van het Gereformeerd Verpleeg huis te Wolvega. Hij is voor de offi cier van justitie in Leeuwarden ge leid. O. had financiële moeilijkheden en kon als penningmeester gemakkelijk over het geld van het tehuis be schikken. Hij haalde het geld van de bank met de bedoeling het later te rug te storten. De accountant bekende dat hij het geld in eigen zaak heeft gebruikt. NEW YORK, 25-8. Een groep be togers heeft vrijdag enkele uren het eilandje Belmont in de Newyorkie East River bezet gehouden en het herdoopt in „Vrijheidseiland voor de Russische Joden". Belmont ligt recht tegenover het gebouw van de Ver. Naties. De demonstranten wilden protesteren tegen de speciale belas ting die de Sowjet Unie oplegt aan Russische Joden die gestudeerd heb ben en willen emigreren. Tijdens de Minister Suarez zei dat deze maat regelen, die nog door meer decreten gevolgd zullen worden, beslist nood zakelijk zijn om een eind te maken aan „de escalatie door ondermijnen de groepen die tegen de regering zijn gekant". Hij herinnerde eraan dat rechtse elementen de huizen van drie ministers hadden beschoten en met stenen bekogeld en dat eerder deze week in Santiago de noodtoe stand moest worden afgekondigd na onlusten. Suarez zei ook dat de afgelopen drie dagen in Zuid-Chili drie land arbeiders zyn doodgeschoten en dat de moordenaars streng berecht zul len worden. Voor tweede keer naar W.-Duitsland gevlucht HANNOVER, 26-8. Een 29-jarige boer is er voor de tweede keer in geslaagd van Oost- naar West- Duitsland te vluchten. Zonder door de Oostduitse grens politie ontdekt te worden, zwom hij zaterdag de Elbe over naar West- Duitsland. Jaren geleden was hij ook de grens overgekomen. Toen hij echter teruggegaan was om zijn vrouw te halen, arresteerde de Oostduitse pol- te hem. Hij werd tot een gevangenis straf van enkele jaren veroordeeld; Zijn vrouw liet zich van hem schei den. Na zijn ontslag uit de gevange nis beraamde hij een nieuwe vlucht poging die nu met succes is be kroond. Munten-expositie UTRECHT, 26-8. De Verzamelaars Vereniging Tilburg houdt op zondag drie september in de Tilburgse stads schouwburg een muntenbeurs en muntenexpositie. Volgens de orga nisatoren wordt een uniek overzicht gegeven van alle, soms zeer zeld zame, munten van het Koninkrijk der Nederlanden. De expositie munt verder uit door een gorte serie Ro meinse en Duitse munten en gouden munten uit Nederland. Arrestaties wegens hasj-bezit ROTTERDAM, 26-8. De Rotter- damse recherche heeft twee mannen en een vrouw aangehouden, nadat in hun auto 275 gram hasjiesj was ge vonden. De arrestanten zijn de 21- jarige bankwerker B. V. uit Den Helder, de 23-jarige ambtenaar M. G. uit Den Haag en de 19-jarige se cretaresse I. V. eveneens uit Den Haag. Later arresteerde de politie nog de 25-jarige loodgieter P. L. uit Rotterdam, van wie het drietal de hasjiesj had gekocht. bezetting cirkelde een politieheli- copter boven het eiland. De Internationale Commissie van Juristen, de Internationale Liga voor de Rechten van de Mens, het Joodse Wereldcongres en vier ande re organisaties hebben vrijdag een beroep gedaan op secretaris-gene raal Waldheim, pogingen in het werk te stellen de Sowjet-Unie tot intrekking van de belastingmaatre gelen te bewegen. Dronken man dood in politiecel AMSTERDAM, 26-8. Een 44-ja- rige arrestant is in een cel van het bureau Warmoestraat in Amster dam overleden. De man was in de nacht door de bemanning van een surveillancewagen dronken op het parkeerterrein in de korte Wester- dokstraat aangetroffen en ter ont nuchtering naar het bureau overge bracht. Later ontdekte men dat hij was gestorven. Er zal sectie worden verricht. Voorlopig neemt de politie aan, dat alcoholvergiftiging de doodsoorzaak is. Dekking hagelschade in de fruitteelt DEN HAAG, 26-8. Het OllUvikke- lings- en Saneringsfonds voor de landbouw mag de fruittelers blijven helpen bij het dekken van het risico van hagelschade. De Europese Com missie heeft bezwaren hiertegen la ten vervallen. Het fonds geeft de bijdrage niet alleen als de teler een verzekering tegen hagelschade heeft gesloten, maar ook als hij door het reserveren van bedragen zelf zijn risico tracht te dekken. Vooral tegen die hulp bij eigen risicodekking gingen de be zwaren der commissie. Zij is tevre den gesteld nu de betrokken telers voortaan zullen moeten aantonen, dat zij werkelijk een bedrag van tenminste f 465 per hectare hebben gereserveerd. De bijdrage die het fonds geeft loopt af van f 90 per hectare in 1972 tot f 25 in 1975. Om ervoor in aan merking te komen moet de teler wel tenminste twee hectare fruit exploi teren. „Kijkdagen" voor getroffenen windhoos AMELAND, 26-8. De burgemees ter van Ameland heeft bericht dat in verband met de windhoos op het kampeerterrein Duinoord, vele goe deren, waaronder kleren, dekens, kampeeruitrustingen en andere voorwerpen zijn geborgen en thans liggen opgeslagen in een loods bij het kampeerterrein. In het belang van een vlotte afwikkeling is het di'ingend gewenst deze goederen vóór 1 oktober af te halen, zegt de burgemeester. Oldsmobile 75 jaar DEN HAAG, 26-8. Drie kwart eeuw en 13,5 miljoen personenauto's scheiden deze twee produkten van de oudste Amerikaanse automobiel fabriek: Oldsmobile. Dit autoconcern, tegenwoordig deel uitmakend van General Motors, werd opgericht eind augustus 1897, een jaar waarin vier auto's werden geproduceerd. De fabriek bestaat deze maand dus 75 jaar. Een heuglijk feit, dat intern zal worden gevierd met de nodige festiviteiten. In de loop van zijn bestaan heeft Oldsmobile zich onderscheiden door enkele waardevolle, technische nieu wigheden, zoals het assembleren op een lopende band, het vernikkelen (1907), het verchromen (1925), de eerste in serie gefabriceerde auto matische versnellingsbak (1939), de V 8 met hoge compressie (1948) en de voorwielaandrijving bij een wa gen met hoog vermogen (1966). AMSTERDAM, 25-8. „Als wjj niet de meerderheid halen bij de verkiezingen, zullen wij zeker aan bieden om een minderheidskabinet te vormen. Maar minderheidskabi netten kunnen op elk gewenst mo ment ten val worden gebracht. Wij mikken daarom wel terdege op een meerderheid". Dit zei oppositieleider drs. Den Uyl vrijdagavond op een zeer druk bezochte vergadering van het gewest Noord-Holland zuid van de PvdA in Krasnapolsky te Am sterdam. In de verkiezingen moet er een hecht samenwerkingsverband van PvdA, PPR en D'66 zijn, aldus Den Uyl. Hij toonde zich opnieuw bereid tot onderhandelingen met de con fessionelen om na te gaan of zij be reid zijn een radikaal program na te komen. Maar dan moeten zij zich eerst uitspreken over onze oplossin gen en daarnaast een beginselvoor keur voor een blijvende samenwer king met ons, zo zei Den Uyl, die be- BREDA, 25-8. De Rijkspolitie te Breda heeft vrijdagavond om half elf dc namen van zeven van de dertien slachtoffers van de verkeersramp bij Breda bekend gemaakt. Het zijn de heer J. H. de Vlieger (65) en zijn vrouw F. W. J. de Vlie- ger-Frederiks (65) uit Rotterdam, de 22-jarige H. J. Luyken uit Bef kei en Rodenrijs, de 30-jarige C. A. van Herwijnen uit Dordrecht, de 50-ja rige J. van Oort uit 's-Gravendeel en de 64-jarige mevrouw Z. Berends -Stegéman uit Apeldoorn. Voorts kwam om het leven het achtjarig Franse meisje Jeanette Blondeau uit Orleans. Haar ouders, bij wie zij in de auto zat, werden niet levensge vaarlijk gewond. De Rijkspolitie heeft ook de beide omgekomen Amerikanen afkomstig uit Arverne in de staat New York, kunnen identificeren. In verband toogde dat nu niet tegelijk met de V.V.D. kan worden gesproken. „Ik sta op het standpunt dat wij verplicht zijn die bereidheid van be sprekingen vóór de verkiezingen te tonen. Er moet worden nagegaan in hoeverre de confessionele partijen, de KVP voorop, bereid zijn te ver anderen". Medeleven koningin met getroffenen verkeersramp DEN HAAG, 26-8. Koningin Ju- liana en prins Bernhard hebben vanuit Porto Ercole in een telegram aan burgemeester P. J. A. Baetens hun medeleven betuigd met het leed van de getroffenen door de ver keersramp in Prinsenbeek. met het feit, dat vermoedelijk de zoon van de Amerikaanse man en vrouw nog in Nederland verblijft, worden de namen nog niet vrijgege ven. De namen van de vier overige Ne derlandse slachtoffers luiden: de 37- jarige J. W. van Ruijven en de 31- jarige H. M. M. Zuijderwijk, beiden betonvlechter uit Poeldijk, de 49- jarige P. Heeren uit Etten-Leur en zijn 12-jarige zoontje M. Heeren. Van de 31 gewonden lagen er vrij dagavond nog veertien in drie zie kenhuizen te Breda. Rijkswaterstaat is vrijdagavond koortsachtig bezig geweest de schade aan de middenbermbeveili ging en het wegdek van Rijksweg 16 (Rotetrdam-Breda V. T.) te herstel len. AMSTERDAM. Ontgroenen is er niet meer bij voor de eerstejaarsstuden ten die lid willen worden van de ge mengde vereniging „Cirrus", (Vrije Universiteit). Zoals op de foto te zien wordt volstaan met een voetwassing. Bij auto-ongelukken vier doden ZUTPHEN, 26-8. Bij een frontale autobotsing op de Rijksweg Zutphen -Apeldoorn in de gemeente Voorst zijn twee personen om het leven ge komen, de 21-jarige J. Daling uit Apeldoorn en de 70-jarige mej. J. G. Duvigneau uit Zutphen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. WIERINGERMEER, 25-8. Bij fron tale botsing tussen twee personen auto's op Rijksweg E-10 bij het via duct ten zuiden van Wieringerwerf zijn vrijdagochtend de 45-jarige heer J. H. Takens uit Enkhuizen en zijn zestienjarige zoon Harry om het leven gekomen. Zijn vrouw en dochtertje werden licht gewond. Betrokkenen schietpartij overleden GRONINGEN, 25-8. Dc 29-jarige gescheiden mevrouw K. T. Tuime laar uit Zuidlaren en de 55-jarige R.L. uit De Molen zijn vrijdagavond in het academisch ziekenhuis over leden aan de schotwonden die zij eerder op de dag hadden opgelopen bjj een schietpartij. L., bewaker-portier van militaire objecten in Oudemolen kwam vrij dagochtend omstreeks tien uur op bezoek in de woning van de vrouw aan de Emmastraat in Zuidlaren en schoot haar op. de overloop van de woning met zijn dienstpistool in de buik, waarna hij zichzelf een kogel door het hoofd joeg. Aan de hand van gevonden hulzen stelde de po litie vast dat de man in totaal vijf schoten had gelost. Omtrent het motief van de bewa ker-portier tast de politie volkomen in het duister. De families Tuime laar en L. konden goed met elkaar opschieten en kwamen geregeld bij elkaar. Vermoed wordt dat de man een verhouding met zijn slachtoffer wilde beginnen en nul op het re quest had gekregen. Protesten tegen Russische emigrantenbelasting (Van een medewerker) Het is 5 september 1908 en Zonne maire viert feest omdat Koningin Wilhelmina nu 10 jaar het land be stuurt. Zonnemaire liet in vroeger jaren geen gelegenheid voorbij gaan om feest te vieren. Dc „Zierikzeesche Nieuwsbode" van dinsdag 8 september 1908 gaf een juiste weergave over de feeste lijkheden in het dorp. We lazen o. a. 9.00 uur 's morgens werden de armen van het dorp extra bedeeld, er wa ren schietwedstrijden voor de leden van „Prins Hendrik", ringrijden per fiets voor dames en heren, mastklim- men en sprietlopen. 's Avonds trad het zanggezelschap „Nieuw Leven" onder leiding van J. H. Letzer op in de muziektent aan het Breedveld, terwijl natuurlijk ook „Nut en Uit spanning" concerteerde op de tent. De feestcommissie voor die dag be stond uit: J. Verseput. voorzitter; L. K. Kluit, socr. penningmeester; D. Deist, C. P. Blom, J. Bcrman, M. L. Schilpcroort, H. de Rijke, M. Akker daas, A. Viergever, J. C. de Wilde en A. van Houte. De Nieuwsbode besloot haar re laas met: „Geen wanklank werd ver nomen, jong en oud, rijk en arm, was één in doen één in gevoelen. Zonne maire, de vele vreemdelingen, die er heen gekomen waren, kunnen het getuigen, heeft weer bewezen echt feest te kunnen vieren. Drie jongelui - te groot voor ser vet en te klein voor tafellaken - maakten een uitzondering. Zij von den „het leven gedurig wonder schoon" cn riepen Suzanna aan, vra gende om een drupje en telkens op dc ongunstige ogenblikken. Jammer! Vaandel Het vaandel van „Nut en Uitspan ning" wordt gedragen door Leen van Nieuwenhuijze en daarachter lopen dc leden van de zangvereniging „Nieuw-Lcven". Links bij de deur staat met het witte mutsje op Mien- tje (Folmcr-)Vis en rechts daarvan Jaone (Evertse-)van Loozen en haar zoon Maarten Evertse. In de deur daarnaast herkennen we Piet van Felius. Het misje op de voorgrond met baret op is Janna (de Graaf-) van Splunter. Verder voor de mu ziek uit Leen Stoel Jacz.; Jan Kik, Pieter Berman, Piet Hanse, Piet van Felius Gzn., Dingeman Telle, Piet van Ast en Job de Munnik. Links voor de twee vrouwen met fiets staat Johannes Keuvelaar en geheel rechts staat tegen de muur geleund de pe- tróleumventer Leen van Ast. Van de muzikanten, die in de stoet meeliepen loopt links van het vaan del Jan Verhulst en verder o. a. Dirk Everwijn, Dr. Adriaan Berman, Gert Schilpcroort, Mart Akkerdaas, Jan Braber, Jac. de Rijke en oud-direc teur H. J. Everwijn. De laatste draagt een gleufhoed. In het huisje links woonde destijds Herman Evert se en daarnaast Piet van Felius. Dan volgt een schuur cn daarachter woonde Ko van Ast, van beroep huisslagter cn vervolgens ontdekken wc nog het Gereformeerde kerkje. Wieseveld doet een paar stappen naderbij en bekijkt het gat in de muur. „Verrek, wilt u wel geloven, dat ik dit vandaag voor het eerst zie? -Nooit geweten, dat daar een kluis zit". „O. Nou, ik geloof het niet, meneer Wieseveld. Mag ik uw sleutelbos?" Gewillig verstrekt de man het ver langde. Hooi werf bekijkt de verschil lende sleutels, maar hij hoeft er geen enkele te passen om te weten dat de sleutel, die hij nodig heeft, er niet aan zit. „U wilt hem niet geven?" vraagt hij, dc man aankijkend, terwijl zijn wenkbrauwen verdacht beginnen te fronsen. De ander spreidt zijn handen uit een. „Dit zijn al mijn sleutels. U kunt mijn zakken navoelen". „Niet nodig, Wieseveld, wij vinden hem wel, al zal ik er de hele kamer voor moeten afbreken". Even later zit Wieseveld bij de hoofdinspecteur, cn Brandelaar. Met z'n vijven riemen dc mannen het kan toortje nog eens onderhanden. Niets wordt overgeslagen. Het duurt twin tig minuten, tot Hoolwerf in een der bureauladen een klein deurtje ziet. Opnieuw komt de sleutelbos van Wieseveld er aan tc pas. Een der sleutels doet het cn een klein vakje is zichtbaar, waarin twee cylindcr- slotsleuteltjes liggen. Verheugd over deze vondst loopt hij naar het gat in de muur cn pro beert een der sleuteltjes. Het slot klikt cn een deurtje gaal open. In de holle is inderdaad een kluisje ge bouwd ,dat ook op* slot zit. Nu komt het tweede sleuteltje cr aan te pos. Drie sekonden later heeft Hoolwerf de kluis geopend. En dan laat hij een zacht gefluit horen. Want wat hij gezocht heeft zit niet in de kluis. Wel een stapel bankbiljetten, met een elastiekje cr omheen. Gert gaat er mee naar het bureau, maakt het elastiekje los cn begint te tellen, ter wijl de vier agenten toekijken. Er zijn biljetten van duizehd cn van honderd. En een klein aantal van vijf en twintig en tien. Als hij alles geteld heeft, komt hij aan een be drag van ruim tweehonderdduizend gulden. Bijna een kwart miljoen. En hoe komt een cafetaria-eigenaar aan zo'n groot bedrag? Die vraag wordt hem nogmaals op het politiebureau gesteld. Want Wie seveld en Brandelaar heeft men in eerste instantie maar meegenomen naar het bureau. De buffetbediende heeft op advies van de politie voor de rest van de dag de zaak gesloten en de meisjes naar huis gestuurd. Morgen moet hij maar zien, wat hij doet. En of Wieseveld dan weer te rug is, daar kan de politie nog geen antwoord op geven. Intussen is Manussen ook gearri veerd. In het vertrek van de hoofd inspecteur heeft de begroeting plaats en brengt de Dorringse politiechef verslag uit van dc huiszoeking. De geheime ingang is ontdekt. Manus sen mag best nog- een kijkje gaan nemen: de buffetbediende heeft het consigne tot nader order in de zaak te blijven. Manussen is zichtbaar teleurge steld. „Er is dus niets gevonden, wat ook maar lijkt op wekaminen of nar cotica?" vraagt hij. Hoolwerf schudt zijn hoofd. „Niets. En ik kan je verzekeren, Manussen, dat wc het hele huis met een fijne kam hebben doorgehaald. Zelfs de stofzuiger hebben we uit elkaar ge nomen, de koffiemachine leeg laten lopen, dc gashaard onderzocht, dc ventilatoren, broodroosters, in de keuken het fornuis, de koel- en diep- vrieskast.... noem maar op. We hebben niets overgeslagen. Het enige wat we gevonden hebben is dat kluisje cn daarin dat geld. Ruim tweehonderdduizend pop. En hoe komt meneer Wieseveld aan al dat geld? Hij wenst daarvoor geen ver klaring te geven. Zegt eenvoudig: 52 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Dat gaat niemand wat aan. Noteer de nummers van de briefjes van duizend en hondei'd en ga navx'aag doen bij de banken, of er soms ook gestolen biljetten bij zitten. Dan zul je zien, dat jullie bot vangen. Het is eerlijk verdiend geld, zegWmeneer. Maar waarmee dan? Ik maak me sterk, dat hij in zijn tent nog niet de helft aan omzet haalt in een heel jaar. Tweehondex-dduizend pop, of het maar niks is. Manussen denkt enige tijd na. „Als die Wieseveld trammelant gaat ma ken over deze huiszoeking, krijgen wc de pers op ons dak en staat het ex1 voor de officier ook niet zo mooi op. En zwijg ik nog maar over mezelf want ik ben degene geweest, die de officier heeft overgehaald tol het te kenen van het bevel tot huiszoeking. Verdraaid, mensen, dit is toch wel een grote sof. Waar zitten die lui dan, als ze niet bij Wieseveld een onder komen hebben?" Hoolwerf denkt aan het geld. „Ik heb een theorie en jc moet maar eens ovexxlenken, of er wat in kan zitten. Dc heren hebben natuurlijk ergens hun hoofdkwartier. „Dat kan hier vlakbij zijn maar ook een paar kilo meter vex-der. De handel in hun spul len brengt geld op. Dat geld komt via velschillende wegen op één cen traal punt. Dc heien kunnen het in Nederland niet zo gemakkelijk naar een bank brengen, want dat is tc ge vaarlijk. Er is hier weliswaar nog een gedeeltelijk bankgeheim, maar zoiets lekt op dc duur toch uit. Ik neem aan, dat dc heren het geld op dc een of andere manier naar ccn bank in het buitenland transporte ren. Maar om terug tc komen op het centrale punt. Manussen. zou bet niet zo kunnen zijn. dat dit bij Wie seveld gedeponeerd is? En dc heren, die op gc/.clte lijden komen cn ge bruik maken van dc derde deur. hem het geld komen brengen, waarna hij het in de kluis achter dat schilderij tje opbergt?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4