HEFTIGE DEMONSTRATIE ZEEUWSE VISSERS TIJDENS VAARTOCHT VAN STATENLEDEN OVER OOSTERSCHELDE STREEKNIEUWS Auto van dijktalud bij Grcvclingensluis Veerpont Zijpe werd door ebstroom op steenglooiing vastgezet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 augustus 1972 Nr. 21139 Vissersvloot blokkeerde hoven Bnrghsluis BURGHSLUIS, 26-8. Woedende vissers uit Yerseke, Zierikzee en Kortgene hebben zaterdagmorgen om streeks half elf op uiterst felle wijze gedemonstreerd voor het openhouden van de Oosterschelde. Deze krachtsexplosie van opgekropte woede kwam tot ont lading toen de Provinciale Staten van Zeeland, onder leiding van de commissaris der koningin, rar. J. van Aartsen, verzameld aan boord van de rondvaartboot „Schouwen-Duiveland" van de R.T.M., in de haven van Burghsluis van start gingen voor een tocht dooi de monding van de Oosterschelde. De verzamelde vissersvloot in de monding van de haven versperde de vrije doorvaart van het excursieschip. Vanaf visserschepen en niet minder van vele aanwezige particuliere snelboten, werden de meest grove verwensingen en scheldpartijen gericht tot de provinciale bestuurders en autoriteiten van de Rijkswaterstaat. Slechts met de grootste moeite lukte het dankzij rustig maar kor daat optreden van het Rijkspolitie- ivaartuig de R.P. 18 in de driftig opererende vissersvloot een opening te maken, zodat de rondvaartboot, onder vele toegeschreeuwde verwen singen als „de heren gaan weer lek ker op snoepreis" en meer van dat fraais, de haven kon verlaten. Het excursieschip werd geheel in gesloten door de met luidkeels „Oos terschelde open" schreeuwende jon geren, leden van de actiegroep Oos terschelde en met vissers bevolkte visserschepen. De meegevoerde span doeken logen er niet om: Het pro vinciaal bestuur kon weer eens ken nis nemen van leuzen als „Water schap boerenbedrog", Oosterschelde open, houd dat in de gaten, gij Zeeuwse staten". Waterschap erken uw fout, laat de Oosterschelde zout" en „Milieu-dieven blijven jullie lie ver". Escorte Zich „recreërende" snelboolpassa- giers toonden zelfs een tussen twee stokken gespannen stuk beddelaken met daarop geschilderd de tekst „Geen akkoord met jullie moord". Nadat de blokkade door de R.P. 18 was doorbroken en het R.T.M.-schip eindelijk de haven kon verlaten werd het nog niet rustig op het Ooster- scheldewater, want de visserschepen begeleidden met een ononderbroken fluitconcert de „Schouwen-Duive land", kapitein Jan Otte, die er door rustig optreden in slaagde het schip schadevrij koers te laten zetten naai de Sophia-werkhaven op Noord-Be veland bij Wissenkerke. Tijdens de tocht bleven de varende statenleden geëscorteerd door de ver toornde vissers. Het politievaartuig (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Driftig opererende visserschepen uit Yerseke, Kortgene en Zierikzee escorteren het Zeeuwse „Staten- schip" tijdens een rondvaart over de Oosterschelde. moest er een aantal malen, aan te pas komen om doelbewuste pogingen tot aanvaring door enige vissersschepen van het R.T.M.-schip te voorkomen. Door de rijkspolitie wordt intussen uitgezocht in hoever sprake is van begane overtredingen, zoals het blok keren van vrije doorvaart, het on dernemen van „aanvallen" door eni ge schepen, met als de meest drieste voorloper de Ye 96, bedreiging van het openbaar gezag enz. Door de Ye 96 werd zelfs tijdens deze roerige vaartocht rechtstreeks ingevaren op het politievaartuig. De heftige reacties tegen de afslui ting van de Oosterschelde werden bij aankomst in de Sophia-werkhaven nog eens in alle hevigheid voortgezet door de leden van de actiegroep „Oosterschelde Open". Er werden folders uitgereikt en krachtdadig ge tracht in „discussie" te treden met een aantal statenleden. Het scheelde niet veel of hier-en-daar werd tot molestatie van personen overgegaan. De politie moest er aan te pas ko men om uiteindelijk de weg vrij te maken voor de twee bussen waar mee de excursie werd voortgezet naar Kortgene en 's Heer Arends- kerke. Het voorgenomen bezoek van de staten aan één van de werkeilanden ging in verband met bet optreden van de varende demonstranten niet door. WESTERSCHOUWEN Inbraak in konsumptietent Deze maand is tot tweemaal toe ingebroken in de consumptietent van de heer K. v. d. V. uit Zierikzee op het parkeerterrein nabij de vuur toren. Bij de eerste maal werd door onbekenden voor een waarde aan f 600,- goederen, in hoofdzaak siga retten. ontvreemd. Afgelopen week was bij een tweede inbraak de buit van nog grotere waarde: gestolen werd voor ruim f 1.000,- gulden aan sigaretten. Ook een nog nieuw ra diotoestel is verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. RENESSE „Luctor el Emergo" bezoekt Taptoe Delft Zaterdag 26 augustus bracht de muziekvereniging van Renesse „Luc tor et Emergo" een bezoek aan Tap toe Delft. Op de jaarvergadering de ze winter had men besloten deze trip te maken in plaats van het traditio neel geworden dagje uit op Hemel vaartsdag. 's Middags omstreeks 4 uur vertrokken de muzikanten van Luctor et Emergo met hun echtge notes en verloofden met een bus van Van Oeveren. Via de nieuwe Brou- wersdam en de Haringvlietdam reed men naar Spijkenisse waar in uen splinternieuwe zaak van Vink s ho recabedrijven door het uit 54 perso nen bestaande gezelschap werd ge dineerd. Na de maaltijd werd de tocht naar Delft hervat en reeds vóór achten was men op de plaats- van bestemming. Daar werd van acht tot negen een voorprogramma verzorgd door de winnaars van een 's middags gehouden concours voor drumbands- en trompetterkorpsen. En van negen tot tien voor elf ge noot men van de uitstekende taptoe. Tijdens de terugreis werd in Rotter dam nog even gestopt bij Deltapoort waar iets gebruikt werd en vandaar uit reed men terug naar Renesse waar het gezelschap om tegen twee uur aankwam. SCHARENDI.IKE Vergadering gemeenteraad Dinsdag 29 augustus a.s. komt de Raad der gemeente Middenschou- wen in openbare vergadering bijeen. Op de agenda slaat o.m.: ingekomen stukken en mededelingen; voorstel lot vaststellen van het structuurplan Kuststrook Scharendijke; voorstel tot het vaststellen van het bestem mingsplan Natuurgebieden; voorstel tot verkoop van percelen bouwgrond te Scharendijke; voorstel tot ver koop van een perceeltje grond aan de Elkerzeeseweg te Scharendijke aan de N.V. PZEM voor het plaat sen van een gasdisti ibutiestation; voorstel tot verkoop van een strook grond bij de voormalige begraaf plaats te Looperskapelle; voorstel tot bouwen van lokaliteiten op do sportterreinen te Kerkwerve en Scharendijke; voorstel tot wijziging Van het parkeerverbod voor de El kerzeeseweg te Scharendijke; voor stel lot verhoging van de subsidie aan de Stichting Regionaal Pedago gisch Centrum voor Zeeland; voor stel tot vaststelling van de 8e wijzi ging van de gemeentebegroting voor 1972; rondvraag. BROUWERSHAVEN Kon. Jachtclub uit Antwerpen zeilt op Grevelingen Brouwershaven zal opnieuw in de belangstelling staan van de zeilsport en wel op zaterdag 2 en zondag 3 september wanneer op de Grevelin gen wedstrijden zullen worden ge houden door de Koninklijke Jacht club uit Antwerpen. Er zal worden gezeild in de klasse der O.K. Jollen en Europa'Moth. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 29 augustus a.s. ver gadert de raad der gemeente Brou wershaven 's avonds om 8 uur in het verenigingsgebouw te Brouwersha ven. In deze vergadering vindt de beëdiging plaats van het raadslid, de heer J. J. Klomp; is er een voorstel tot het aangaan van een vaste geld lening van f 200.000,- en zal er af scheid worden genomen van wethou der L. M. Moermond, wegens diens benoeming tot burgemeester van Westkapelle. NIEUWERKERK Bouw-aktiviteiten De laatste weken wordt er weer hard gewerkt in de bouwsector, voor wat betreft nieuwe woningen te Nieuwerkerk. Aan de Burgem. Boumanstraat staat een flinke reeks bejaarden woningen, al zo ver dat spoedig het dak erop zal gaan. Aan de Schoolstraat is de bouw pakketwoning bestemd voor de heer P Flikweert J.P.z. deze week voor bewoning gereed gekomen. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. De „Krammer" maakt zware slagzij. BRUINISSE, 28-8. Zaterdagavond ongeveer half acht is de veerpont Zijne bij het invaren van de (rani- havcn te Zijpe door de ebstroom ge pakt en op de steenglooiing bij de haveningang aan de zijde van de Bruinisser polder gedrukt De pont kon niet meer loskomen en de passagiers konden ook niet BRUINISSE, 28-8. Het echtpaar W. Visser uit 's-IIertogenbosch reed sa men met een bevriend echtpaar za terdagmorgen in een Renault perso nenauto op de Grcvelingendam bij Bruinissc op weg naar een camping in Renesse. Juist bij de brug over de Grcvclingensluis verloor een passe rende vrachtauto een pak stro, die voor de wielen vzn de door de heer Vt bestuurde auto terecht kwam. De personenauto, die daardoor plotseling onbestuurbaar werd, stui terde tegen de kant van de brug, die men daardoor niet kon oprijden, maar waadoor men langs het dijkta- lut naar beneden stortte. De auto De in aanbouw zijnde woning in de Burgemeester v. Eetenstraat is ook reeds zover dat zeer binnenkort de dakbedekking erop zal gaan. Deze woning wordt gebouwd door de fa. L. Tieleman onder architectuur van P. C. Tieleman. Dit wordt de tweede nieuwe woning in deze nog jonge straat. BRUINISSE Start bejaardensociëteit Na enkele maanden rust gaat de tyejaardensociëteit te Bruinisse weer beginnen. De eerste vergadering na de vakantie is onder leiding van mevrouw P. IJzelenberg-Olree op woensdag 30 augustus. De vergade ring op woensdag 6 september zal weer door mevr. Van de Linde-Be- zemer worden geleid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 42-jarige trans porteur J. S. uit Amsterdam die deze week verdacht van dodelijke mis handeling van de tweejaiige Bianca Verburgt. werd aangehouden, heeft een volledige bekentenis afgelegd. S. verklaarde het meisje de afgelopen drie maanden enkele malen per week te hebben geschopt en geslagen. DOORN. - „Werkende Jeugd", de jongerenorganisatie van het CNV, is evenals haar zusterorganisatie ern stig teleurgesteld over de behartiging van haar belangen door het kabinet! Biesheuvel en door de aan haar vert wante protestants-christelijke partij en in het bijzonder. Dit heeft de voorzitter van „Werkende Jeugd" Huib Groenevelö gezegd op een na tionale bijeenkomst van kaderleden van deze organisatie in Doorn. ROTTERDAM. De Rotterdamse bankier T. Slavenburg (83) wil het Noordwijkse hotel „Huis ter Duin" overnemen en het daarmee redden van de ondergang. „De plannen zijn in een vergevorderd, stadium", aldus de heer Slavenburg, „maar voor waarde is, dat het hotel tot 31 ok tober 1973 openblijft". DEN HAAG. Het Nederlandse duo Mouth en MacNeal boekt thans suc cessen met zijn nummer „Hello A" in West-Duitsland. Blijkens de jong ste verkoopcijfers is de laatste we ken een ongekend hoog aantal sing les van deze hit over de toonbanken gegaan, aldus het blad Musik-Markt. AMSTERDAM. Een 27-jarige Hon gaarse toerist heeft bij de Amster damse politie aangifte gedaan dat hij op de walletjes door vier „bescher mers" van de publieke vrouwen is mishandeld toen 'hij de vrouwen wilde fotograferen. Zij sloegen hem in het gezicht, vernielden de lens van zijn camera en haalden de film uit zijn toestel. aan land komen, daarvoor was de sprong die zou moeten worden gemaakt te groot. De parlevinker C. Boukema kwam, nadat hij gewaarschuwd was. met zijn bootje langszij en door middel van een trap kon men zich aan boord van het bootje van Boukema bege ven. Een paniek ontslond toen een liekgolf van een op volle snelheid voorbijvarende tanker, het bootje van de parlevinker overspoelde waarby de vrouwen en kinderen (de kwam op een ongeveer vier meter lager plateautje terecht. Men had het geluk, dat men niet in de sluiskolk terecht kwam, want dan waren de gevolgen ernstiger geweest. De beide dames moesten resp. met een schou der en een knieblessure naar het Zweedse Rode Kuis ziekenhuis le Zierikzee worden vervoerd, maar de verwonding waren niet van ernstige aard. De beide heren kwamen met de schrik vrij, uit de wrakstukken van de auto gekropen. Het wrak werd later, evenals h<?t aanhangwa- gentje dat men achter de auto had gehaakt, door de firma L. Isla uit Oosterland worden weggesleept. AMSTERDAM. Op G4-jarige leef tijd is zaterdagavond in zijn woning in Amsterdam de journalist Jacques Gans overleden. Wal biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 29 AUGUSTUS. NED. 1. Ook vandaag vragen de uitzendingen over het Olympisch ge beuren in München meer tijd dan het helq avondprogramma. Al om bij negenen kan men reportages ver wachten van roeien en zwemmen. Dit gaat dan de hele dag zo'n beetje door, lot het avondprogramma toe. Om kwart over zeven komt dan de NCRV aan bod, die begint met een aflevering van „De Flaxton Boys", waarin Jonathan en William op Car- liston een nieuweling ontmoeten. Tot acht uur duurt het hierna volgende programma „Dier en Vriend", gepre senteerd door Tanja Koen. Vijf kwar tier is uitgetrokken voor de na hel journaal uit ie zenden speelfilm over het leven van de componist Robert Schumann. De film getiteld „Papil- lons", naar zijn gelijknamige piano suite, gaat over de tijd dal Schumann pianolessen kreeg van Friedrich Wieck. Met de rubriek „Ander Nieuws" komt het NCRV-program- ma aan zijn einde. Tot half een wordt dan nog aandacht besteed aan de Olympische Spelen. NED. II. Als we goed op de hoogte zijn dan beleven we vanavond de laatste Zomaar een zomeravond" van de VARA. In elk geval wordt in deze aflevering de winnende foto van de hele serie gekozen. Voor acht uur zijn Letty Kosterman en Herman Stpk de gastvrouw en -heer van o.a. het Joegoslavische volksdansensem ble Wajda, de Amerikaanse komiek Chaz Chase en de zanger Cornelis Vreeswijk. Harry Bannink is de com ponist van de week. Hetty Blok, Leen Jongewaard en Edwin Rutten bren gen een selectie van zijn liedjes. Als gewoonlijk volgt dan om negen uur een aflevering uit de Duitse misdaad serie „De commissaris". Een hele spannende ditmaal. Hoofdfiguur is een alleenstaande oude heer, eige naar van een aantal huizen. Niemand staat er versteld van als de oude heer op een keer bestolen wordt. De huisbaas doet elke maand zijn ronde langs gaan bij de bewoners van zijn huizen. Na afloop draagt hij dan twaalf mille in zijn zak. De VARA gaat de lucht uit met actualiteiten in de rubriek „Achter het Nieuws". DINSDAG 29 AUGUSTUS. NED. 1: 8.54 Olympische Spelen; 19.15 De Flaxton Boys19.40 Dier en Vriend; 20.00 Journaal; 20.21 Papil- lons; 21.35 Ander nieuws; 22.00 Jour naal; 22.05 Olympische Spelen. NED. II: 1S.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Zomaar een zomer avond; 20.00 Journaal; 20.20 Zomaar een zomeravond; 21.00 De commis saris; 22.00 Achter het nieuws; 22.40 Journaal. debarkatie was toen in volle gang), natte voeten kregen. Gelukkig waren de gevolgen niet ernstiger, allen kwamen tenslotte veilig aan land. Aan boord bevonden zich 18 auto's Het gevaar dat deze zouden gaan schuiven, de pont maakte liggend te gen de steenglooiing een zeer zware slagzij, was niet denkbeeldig Bij laag water zaterdagavond was dit echter nog niet het geval. In de nacht van zaterdag op zondag is de pont door een sleepboot vlot getrok ken Zondag deed hij wer dienst. Het meest „drieste" schip van de verzamelde vissers, de YE 96 in actie onder het motto „Laat de Oosterschelde open".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3