de slof" Verton's Schoenen DICHTING OOSTERSCHELDE GEDURFDE ONDERNEMING Kamerlid vraagt onderzoek verkecrsramp AGENDA Tien vliegtuigkapers naar Cuba Verordening op ver blij isïiiriclit i n gen Oogsttijd op Schouwen-Duiveland al weer grotendeels voorbij Rijksivaterstaat heeft al lange ivandeling achter de rug Ir. Ferguson hoofd, van de Deltadienst Rijkswaterstaat, (links op de voor grond), na afloop van de toelichting op de afsluitingswerken in het gebouw van de dienst te Burghsluis, in gesprek met het Zeeuwse statenlid B. van Overbeeke. Op de achtergrond gedeputeerde mr. J. P. Boersma. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BURGHSLUIS, 26-8. „De Chinezen zouden ongetwij feld over de afsluiting van de Oosterselielde spreken als „het kleine geringe waardeloze werk waar we mee hezig zijn", maar voor ons is dit karwei een gedurfde onderneming en terecht zou men in dit verhand de vraag kunnen stellen „kuiten we het wel"? Rijkswaterstaat heeft echter al een lange wandeling achter de rug: Gestart werd met de Zuiderzeewerken, daarna volgde de grote leerschool Zeeland (Walche ren) en nu dan is de Deltadienst midden in het „hoge- schoolwerk" beland: de afsluiting van de Ooster selielde. Met woorden van deze strekking sprak zaterdagmorgen ir. H. A. Ferguson, hoofd Deltadienst Rijkswaterstaat in de ontvangstruimte van de dienst te Burghsluis, de provinciale staten van Zeeland toe, die deze dag over land en water in aanwezigheid van de Commissaris der Koningin mr. J. van Aartsen een excursie maakten naar de afsluitingswerken Oosterschelde. Met een enkel inleidend woord op de vervolgens in een duidelijk betoog door ir. N. Biezeveld, hoofd van de afsluitingswerken, verstrekte infor matie wees de heer Ferguson o.a. op de bestaande twijfels met betrekking tot het milieu. „Dit is ongetwijfeld nuttig en er zal zeker lering nodig zijn", aldus ir. Ferguson. Ir. Biezeveld gaf een overzicht van de stand van zaken van de werken in uitvoering. De bekende feiten: het tracée van de dam werd zoveel mo gelijk haaks op de stroomgeul gepro jecteerd, er werd gekozen voor vier sluitgaten, definitieve sluiting zal plaats vinden in 1978, er werden twee grote werkhavens gemaakt, resp. op Schouwen en Noord-Beve land, verder een aantal hulp-werk - havens en als meest belangrijke sluitgat kan worden aangemerkt: de Roompot. Als steunpunten werden drie werk- eilanden aangelegd en één van de vier stroomgeulen, de Geul, werd met een damvak van zo'n iVz km reeds afgesloten. Van de in totaal af te sluiten 9% km is thans öVz km gereed gekomen. Het komende werk behelst in hoofdzaak consolidatie van de sluitgaten. Ernstig heeft de Deltadienst zich beraden over de methode van afslui ting, namelijk met behulp van cais sons of met een kabelbaan. Zoals be kend werd gekozen voor de kabeï- baanmethode. Een overweging ten gunste van de kabelbaan was o.a. de grote diepte - 20 a 25 meter - van de Roompot. Sluiting van een derge lijk „gat" zou met caissons van nood zakelijk 30 x 30 x 100 meter wel erg ver gegrepen zijn, aldus ir. Biezeveld. Op grond van deze en andere over wegingen werd dus definitief geko zen voor kabelbaansluiting. Deze methode vereist echter wel enorme peilerconstructies zodat het aanbren gen van een vereiste bodembescher ming vooraf een absolute eis is. SANTIAGO, 26-8. De tien vlicg- tuigkapers, die tien dagen geleden met een gekaapt toestel uit Argen tinië naar Chili vluchtten, zijn za terdag met een Cubaans lijnvlieg tuig naar Havanna vertrokken. President Allendc had eerder in een radiorede gezegd dat Chili de kapers politiek asiel had verleend, maar tegelijkertijd maatregelen had genomen om ervoor te zorgen dat de kapers zo snel mogelijk uit Chili zouden vertrekken. WEGWIJZERS AMSTERDAM, 26-8 Psy chiatrische ziekenhuizen zijn vaak voor bezoekers moeilijk te vinden. De meeste zijn vroeger ver buiten de bewoon de wereld gebouwd. De Stich ting Pandora gaat daarom sa men mét de ANWB 'speciale wegwijzers plaatsen. Deze bewegwijzering is een noodzakelijke stap in de rich ting uan een verdere integra tie van het psychiatrische cen trum in de maatschappij, al dus de Stichting Pandora. De wegwijzers zien er als volgt uit: een witte II op een blauu; veld met daaronder de naam van de ziekenhuizen in een witte liorizóntale balk. Het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum (N.H.) heeft deze borden al op j wegen in de omgeving ge- a plaatst. a Argentinië had Chili verzocht om de uitlevering van de kapers, die tot een linkse guerrillabeweging be horen. De linkse vleugel van Allen- de's coalitie had druk op hem uit geoefend de „revolutionaire kamera den" niet uit te leveren, omdat hen in Argentinië een doodvonnis te wachten zou staan. Hun aandrang op de president werd nog sterker, nadat deze week op de Argentijnse luchtmachtbasis Trelew 16 guerril lastrijders werden doodgeschoten, die de kapers hadden geholpen bij de ontsnapping uit de gevangenis van Rawson en de kaping van het vliegtuig. Allendc zei in zijn rede ook dat hij „vurig verlangde" naar handha ving van de goede betrekkingen met Argentinië. De tien kapers zijn sinds hun aankomst op 15 augustus vast gehouden in het hoofdbureau van politic in Santiago. Bij hun vertrek met het Cubaanse toestel was het vliegveld van Santiago omsingeld door militairen en politic. Dertig jaar cel voor vliegtuigkaper RENO. 26-8. Dc 22-jarige Ameri kaan Robb Heady, die op 2 juni een Boeing 727 van „United Airlines" kaapte en deze maatschappij een losprijs van 200.000 dollar afperste, is vrijdag door een rechtbank in Re no (Nevada) veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. Heady, die in Viet nam heeft gevochten, was aan een parachute uit het toestel gesprongen mnav do volgondo dag al gearres teerd. Alternatieven Bij de gelegenheid tot discussie, na de inleiding van ir. Biezeveld, stel de het statenlid de heer Roels de vraag of er bij de beginstudies van het werk al over eventuele alterna tieven werd gedacht. Ir. Ferguson zei hierop dat Rijkswaterstaat niet de opdracht had om alternatieven te be kijken. Immers, de taak van Rijks waterstaat was en is: uitvoering aan dó plannen te geven. In antwoord op een andere vraag van de heer Roels zei ir. Ferguson het niet precies te kunnen bewijzen maar, gebaseerd op ervaringen, te moeten stellen dat het bekende studentenproject „eenvoudig niet kan". Het zou trouwens onzin nig zijn om het eens te gaan probe ren en dan te bewijzen dat 't niet kan. In antwoord op de wens var* het statenlid de heer Bennekom voor de instelling van een nieuwe Deltacom missie om allerlei zaken „eens te be kijken", zei ir. Ferguson dat alles reeds gemobiliseerd werd wat daar voor in aanmerking kwam. De Delta dienst heeft zelfs een speciale „Stuur"-begeleidings-groep om er voor te zorgen dat „niemand iets ont gaat", (o.a. biologische aspecten). Dit betékent een samenwerking ih we tenschappelijk opzicht om „nergens de boot te missen". Ir. Ferguson concludeerde „er is een volkomen verantwoorde begelei ding en een kort gésloten samenwer king op hoog niveau; een gèïnte- greerd meedenken van wetenschaps mensen.' H\j had dan ook gèeri enke le behoefte aan noè' eens een apaVte commissie. In antwoord op de vraag van een ander statenlid zei het hoofd van dc Deltadienst hièt nadruk dat ceh andere Wijze van afsluiting tech. nisch niet mogelijk is. Ir. Ferguson liet tenslotte géén twijfel aan zjjn inzichten: „we dienen zo snel moge lijk onverwijld door de gaan met de afsuitingswerken." DODELIJKE ONGELUKKEN OSS. In het dorpje Zeeland (nabij Oss) is de R.K.-priester J. van Ha ren (78) uit Nijmegen bij een ver keersongeluk verongelukt. De man gaf op zijn bromfiets een vrachtwa gen op een voorrangsweg geen voor rang en werd door het voertuig ge schept. Het slachtoffer overleed ter plaatse. VENLO. In het ziekenhuis te Ven- lo is de 39-jarige kloosterzuster mej. W. Arts uit Venray overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. De zuster kwam in haar woon plaats, rijdend op haar bromfiets in botsing met een personenauto. EINDHOVEN. De 84-jarige J. van Beers uit Eindhoven is in zijn woonplaats door een personenauto gegrepen en aan de gevolgen over leden. De bejaarde man zwenkte met zijn fiets plotseling linksaf. AARDENBURG. De 65-jarige me vrouw Dixhoorn-van Gaelen uit Aardenburg is op de Rijksweg Aar denburg-Belgische grens veronge lukt. De vrouw werd door een perso nenauto gegrepen toen zij met haar fiets de weg overstak. SLEEN. De 50-jarige mevrouw H. van Veenen uit Erp (gem. Sleen) is in 't Zand en Heerde (gem. Sleen) bij een botsing tussen twee perso nenauto's om het leven gekomen. De vrouw kwam om in haar auto, die bij de botsing in brand vloog. LEEUWARDEN. In het Sint Bo- nifaciushospitaal in Leeuwarden is de 20-jarige Age Dijkstra uit Twij- zelerheide overleden aan de ver wondingen die hij 12 augustus op liep bij een ongeval. De heer Dijk stra botste toen met een door hem bestuurde personenauto tegen een boom op het Wildpad in zijn woon plaats. HAZERSWOUDE. De 35-jarige J. H. Prinsen uit Zoetermeer is bij een verkeersongeluk in Hazerswoude om het leven gekomen. De man reed met zijn auto tegen een voor hem rijdende trekker en kwam daarna op de linkerweghelft in botsing met een tegenligger. Hij overleed ter plaat se. ROTTERDAM. Op de kruising Schiedamsedijk-Vasteland in Rot terdam is dc 63-jarige mevr. T. Bal- jon-Joon uit deze plaats bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Op de kruising werd zij door een vrachtwagen geschept. Zij liep daarbij fataal hoofdletsel op. DEN HAAG. Tengevolge vpn een verkeersongeval is om hel leven ge komen de 61-jarige mevrouw J. M. Cats-van Puffelen uit Wassenaar. ZWOLLE. Dc 17-jarige H. Gast huis uit Vollenhove is in een zieken huis overleden. Hij was in zijn woonplaats door onbekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom gereden. WASSENAAR. Dc tweejarige Jeanette de Roo uit Den Haag is zondagmiddag in een sloot bij een voetbalveld tc Wassenaar verdron ken. Zij was daar met haar ouders geweest. Om ongeveer 2 uur werd 't kind vermist, het lijkje werd 's avonds gevonden. AXEL. De 80-jarige R. L. M. Apers uit Zuiddorpe (gem. Axel in Zecuws- VJaanderen) is in het ziekenhuis te Sluiskil overleden, 's Midddags was hij in zijn woonplaats aangereden, toon hij met zijn fiets goon voorrang verleende aan een auto. DEN HAAG, 25-8. Het KVP-ka- merlid Cornelissen heeft de minis ters van Verkeer en Waterstaat en yan Volksgezondheid gevraagd een onderzoek in te stellen naar de ver- kcersramp op de autosnelweg Bre- da-Rotterdam. De resultaten van dit onderzoek zullen z.i. aan de Kamer moeten worden meegedeeld. In schriftelijke vragen aan beide bewindslieden dringt de heer Cor nelissen aan op het treffen van maatregelen om de verkeersveilig heid op de autosnelwegen te vergro ten. Nagegaan zal moeten worden of de invoering van verkeerssignale- ring om weggebruikers tijdig te in formeren over dreigende gevaren (verkeersopstoppingen, gladheid en mist) lean worden bespoedigd. Ook zal, naar de mening van het kamer lid, in het onderzoek moeten worden betrokken of nadere voorwaarden kunnen worden gesteld aan het ver voer van gevaarlijke en licht ont- brandbare stoffen. Daders van roofmoord gearresteerd BREDA, 28-8. Dc Rykspolitic heeft zondag twee Belgen gearresteerd, die bekend hebben in de nacht van za terdag op zondag de 74-jarige inva lide weduwnaar Cornelis Franciscus Vransen in diens woning aan dc Oosthoek te Castelré te hebben ver moord. De daders zijn de 21-jarige fa brieksarbeider A. L. C. V. en de 19- jarige kraanbestuurder F. Popelier uit Baarle Hertog 'België). Man doodgeschoten EINDHOVEN, 27-8. De 55-jarige Frits Amting uit Eersel bij Eindho ven is zondagochtend dood in zijn auto aangetroffen. Hij was door een aantal schoten in het hoofd om het leven gebracht. De auto stond in de bossen aan de Postelweg bij Eersel. Er zijn vier personen aangehouden, heeft de rijkspolitie meegedeeld. Man dood na val van trap AMSTERDAM, 27-8. Een val van de trap in zijn woning aan de Kwa kerstraat in Amsterdam heeft zon dag het leven gekost aan de 62-jari- ge K. Doeve. Het ongeluk gebeurde doordat de man over een vloermatje struikelde. Zijn stoffelijk overschot werd zondagnacht gevonden. Aange nomen wordt dat de man de val reeds in de nacht van zaterdag op zondag heeft gemaakt. Flitsen uit het buitenland MÜNCHEN. Op het moment dat in het Olympisch stadion door presi dent Heinemann de spelen van de Olympiade voor geopend werden verklaard, hébben duizend „linkse" jongeren een protestdemonstratie gehouden in de straten van Mün- chen. PEKING. Hoge functionarissen van het Chinese ministerie van volksge zondheid hebben met klem tegenge sproken dat China betrokken zou zijn bij het smokkelen van narcotica naar zuidoost-Azië en de Ver. Staten ten einde te pogen de bevolking daar te „ondermijnen". GLASGOW (SCHOTLAND). In een kanaal in de Schotse hoofdstad zijn vier jongens, die op een zelfge maakt vlot speelden, verdronken. NICOSIA. Bij de beëdiging van re- cruten, waarvoor ook de omstreden metropoliet Gennadios uitgenodigd was, is het in de Cyprische stad Pa fos tot ernstige botsingen gekomen tussen een grote menigte, leden van de nationale garde en de politie. WIESBADEN. In de eerste helft van 1972 zyn bij 180.561 verkeers ongelukken op de Westduitse wegen 8.644 mensen om het leven gekomen. Dat is 5.45 procent meer dan in de eerste helft van 1971, zo blijkt uit cijfers van het Westduitse bureau voor de statistiek. GENÈVE. De Wereldgezondheids organisatie in Genève heeft bekend gemaakt dat Portugal heeft laten weten dat een epidemie van polio op het eiland Madeira geheel bedwon gen is. DJAKARTA. Indonesië zal de rijstproduktie het seizoen 1973/74 met 0,06 miljoen ton verminderen teneinde de welstand van de boeren te bevorderen, aldus heeft president Suharto verklaard. ANKARA. De openbare aankla ger in een proces te Ankara tegen 144 Turkse leerkrachten heeft ge vangenisstraffen variërend van vijf tot twintig jaar tegen hen geëist. De docenten worden beschuldigd van illegale politieke activiteit. L' AQUILLA. - Uit de kerk van Santa Maria in Fossa, een stadje in de Abruzzen in Italië, is een 16-de eeuws kruisbeeld van goud en zilver ter waarde van 15 miljoen lire ont vreemd. MINDELHEIM. Bjj een verkeers ongeluk in de buurt van Mindel- heim in Beieren zyn zaterdagavond zes personen, onder wie drie kinde ren, om het leven gekomen. Drie an dere kinderen werden ernstig ge wond. LONDEN. In de Albany-gevange- nis op het Engelse eiland Wight heb ben zich zaterdagnacht ongeregeld heden voorgedaan, waarbij gevange nen brandjes stichtten en het meu bilair kort en klein sloegen. Zondag ochtend was de rust over het alge meen teruggekeerd. MEX.ICO-STAD. Bij een overval op twee legervrachtwagens in de Mexicaanse provincie Guerrero zijn zeker zeven soldaten gedood. Ver scheidene militairen werden gewond, zo heeft het Mexicaanse ministerie van defensie meegedeeld. LONDEN. Een Britse patrouille wagen is in Ulster bij de grens met Ierland op een mijn gereden. De be stuurder kwam om het leven en een andere militair werd ernstig gewond. Maandag 28 augustus Nieuwerkerk Gemeentehuis, 7.30 uur, openb. ver gadering raad Duiveland. Dinsdag 29 augustus Scharendijkc 19.30 uur raadsvergadering der ge meente Middenschouwen. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 8.00 uur, verga dering gemeenteraad. Woensdag 30 augustus Zicrikzce Huis van Nassau, 20.00 uur, Werk groep Prov. Politiek Zeeland D'66. Advertentie 11 Originele PINOCCHIOcréatle» onvoorstelbaar makkelijk, gezond en nlel te verslijten. voorschool, v;erk en weekend! in de maten 28-42 diverse kleuren natuur leder .plantage crêpe zolen. Voor ledereen die van gezonde* Jeugdige schoenen houdtl Alleen écht met het Tinoccfuo merK* Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 NEW YORK China heeft vrijdag in de Veiligheidsraad een veto uit gebracht tegen de toelating van Bangla Desj tot de Verenigde Na ties. Het is het eerste veto van Pe king in de raad. SAIGON. De afgelopen week zijn boven Noord-Vietnam vier Ameri kaanse vliegtuigen verloren gegaan, zo heeft het Amerikaanse opperbe vel in Saigon bekend gemaakt. Zes van de acht bemanningsleden wor den vermist. Twee zijn uit zee gered. Leonid Brezjnjew houdt zich mo menteel in Koktsjetaw in Noord- Kazachstan op, naar men aanneemt in verband met de moeilijkheden rond de graanoogst. Koninklijke familie terug van vakantie DEN HAAG, 27-8. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn zondag middag om vijf uur van hun vakan tieverblijf Porto Ercole (Italië) in ons land teruggekeerd. De reis werd ge maakt per Fellowship, die op Soes- terberg is geland. AMSTERDAM, 26-8. B. en w. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een ontwerp-verordening op dc ver- blij fsinrichtingen voorgelegd. De verordening heeft tot doel een passende controle op deze inrichtin gen mogelijk te maken en in geval van ongewenste verschijnselen in die sector maatregelen te kunnen nemen. Onder een verblijfsinrjchting wordt verstaan elke besloten ruimte of samenstel van besloten ruimten die bestemd zijn of gebezigd worden óm daarin aan drie of meer perso nen woon- of nachtverblijf te ver schaffen. Het gemeentebestuur acht de verordening noodzakelijk gezien het verschijnsel van verblijfsinrich tingen die wat brandveiligheid, hy giëne en bouwtechnische toestand betreft de toets der kritiek niet kun nen doorstaan. Duur plasje ARNHEM, 26-8. De beheer der van het postagentschap van Het Dorp bij Arnhem heeft geweten dat hij hoog no dig naar het toilet moest. Ter wijl hij zijn „kleine bood schap" deed, deed een onbe kend gebleven man een greep in de kas. Toen de beheerder van de wc kwam lag alleen nog wat klein geld in de kas. De onbekende slak een bedrag zo werd geschal, van f 15.000,- in zijn zak. ZIERIKZEE. 26-8. Dc laatste we ken hebben dc combines op Schou wen-Duiveland weer volop hun best gedaan en nu is het zover dat dc Ufd van het oogsten zo goed als klaar is. Op Schouwen-Duiveland wetden dc volgende oppervlakten ingezaaid: ruim 4000 ha wintertarwe. 50 ha zo- mortarwe. 1400 ha gerst, 85 ha haver (wat zeer weinig is vergeleken met jaren geleden toen dc paarden nog het werk op het land verrichtten) 700 ha schokkers en 3 ha rogge. Dc kwaliteit van dc granen is over het algemeen vrij goed in tegenstel ling met de peulvruchten waar de kwaliteit slecht van is. Donderdagochtend 24 augustus stond 10 tot 15 proeent tarwe nog vast, zomertarwc nog 25 procent. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van de gerst staat 90 procent aan dc tol. wat niet betekent dat het al bin nen is. Door het natte weer liadden dc combines soms mocilc op het land te komen. Deze foto toont een beeld van een combine aan het werk ergens tussen Zierikzee en Oostcr land. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2