610de Staatsloterij Gerestaureerde herv. kerk Oosterland zondag weer in gebruik PRODUCTIE WATERLEIDING WAS NIET ONRUSTBAREND Algemeen Vissersbelang Bru vergaderde GROOTSTE MOBIELE KRAAN BREDA, 23-8. - Stoof Breda heeft dinsdag de grootste mo biele kraan ter xoereld in ge bruik genomen. Het gevaarte - kosten drie miljoen gulden - is uitgerust met een computer, heeft een hefvermogen van vijfhonderd ton en is maximaal 176 meter lang. De kraan is vorige week vanuit Duitsland naar Breda vervoerd. Er wa ren twintigtons trucks voor nodig en een constructie met 32 banden, waarin het 110 tón ivegende onderstuk van de kraan was opgehangen. Het komende weekeinde zal de kraan voor het eerst worden gebruikt bij metro-werkzaam heden in Rotterdam, bij de Brieneroordbrug moet de mo biele kraan voorgespannen be- tonbalken overbrengen voor de aanleg van een viaduct over de spoorweg. Dit werk moet in twee nachten klaar. KERKNIEUWS Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepbaar: De classis Hilversum heelt praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard kand. J. B. K. de Vries, Gerbrandysingel 11 te, Spaken burg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Oudekerk aan de Am- stel: P. Beekhuis, Noordeloos. Aangenomen naar Nieuwe Pekela: kand. R. Hol, Apeldoorn, die bedank te voor Zaandam. De Wereldraad en Vietnam UTRECHT 23-8. Het Centrale Comité van de Wereldraad van Ker ken heeft in 'Utrecht unaniem presi dent Nixon opgeroepen de bombar dementen in Vietnam onmiddellijk te staken en de Amerikaanse troe pen vóór het einde van dit jaar te rug te trekken. De Wereldraad heeft zijn leden-kerken aangespooi-d de resolutie met alle mogelijke akties in hun eigen landen te steunen. De Wereldraad van Kerken heeft verder per 1 september 1972 een hulpfonds voor wederopbouw en verzoening in Vietnam ingesteld. Het fonds zal groepen in Vietnam steu nen, die zich met de wederopbouw van het land gaan bezig houden. Ned. Hervormde Kerk Ouwerkerk OUWERKERK. In de gehouden jeugddienst heeft de extra-collecte voor oecumenische doeleinden f 75 opgebracht. Intrede ds. J. C. Koppert Tijdens een dienst in de hervorm de kerk te Ouwerkerk op 3 septem ber a.s., 's middags om 2.30 uur, zal ds. J. C. Koppert als bijstand in het pastoraat aan de hervormde gemeen te worden verbonden. De consulent, ds. J. B. Assendorp, zal ds. Koppert inleiden. Dit bericht de kerkeraad en de kerkvoogdij, die belangstellenden uitnodigt tot het bijwonen van deze dienst en een nadere kennismaking met de nieuwe voorganger, daarna in het dorpshuis. Convocaties zijn verzonden. MUNCHEN. De Nederlandse zwem ploeg in het bad van München. V.l. n.r.: Anke Rijnders (op rug gezien), Atie Radersma, Tineke Hofland, An neke Segaar, Marianne Vermaal, Gerda Lassooy en Ton van Klooster. BREDA. De NKV-centrale Breda heeft woensdagavond de noodklok geluid over de groeiende werkloos heid in Breda. B. en w. en de raad wordt verweten een veel te afwach tende houding aan te nemen. Dat is bij de ENKA-kwestie nog eens dui delijk gebleken, vindt de centrale. Advertentie Derde klasse 23 augustus 1972 Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van 10.000,- De prijs van 25.000,- 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn geval.len op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op; 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,- is gevallen op het nummer: 5.000,— is gevallen op het nummer: 5.000,— is gevallen op het nummer: 5.000,— is gevallen op het nummer: 5.000,— is gevallen op het nummer: 5.000,— is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: De prijs van 50.000,— is gevallen op het nummer: De prijs van 100.000,— is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000 is gevallen in serie V op nummer: en een troostprijs van 4.000 op nummer van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000 is gevallen in serie H op nummer: en een troostprijs van ƒ5.000 op nummer van elk van de andere series. 9 77 76 84 14 43 284* 555 212 1077* 016104 047697 096565 008061 042324 006640 051674 032849* 066437 090655 090655 094259* 094259* Attentie: Op een met een gemerkt nummer is ook nog één van de andere prijzen gevallen. (Van een medewerker) OOSTERLAND, 23-8. Zondag 27 augustus a.s. hoopt men het geheel ge restaureerde kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier weer in gebruik te nemen, nadat men sedert juni van het vorig jaar de diensten heeft moeten houden in de grote zaal van de „Conferentiekamer". De firma Huurman te Delft heeft dit uitgebreide werk verricht. Was het feiteltfk aanvankelijk maar grotendeels het dak dat grondige verbetering behoefde, later bleek dat er meer mankeerde ook aan het muurwerk en aan het stucadoorwerk in het kerkinterieur. Er is aan de kapconstructie heel wat vernieuwd, meer dan dat aan vankelijk te voorzien was, en zo was het ook met de muurbepleistering. Een aantal vrouwen uit de gemeen te heeft de kerk keurig schoonge maakt, cn het is nu een lust om dc ruimte te betreden. Alle banken staan weer op hun plaats zowel als de preekstoel, en het orgel, de be faamde graftombe aan de zuidgevel van de voormalige Ambachtsvrouwe Suzarnp Maria Loncque, en de „Am- bachtsherenbank" zijn weeer uit de omhulsels gedaan waar ze in werden verpakt om beschadiging te voorko men tijdens de restauratie. Het ex terieur van het kerkgebouw staat gedeeltelijk nog in de steigers, en het kan nog wel enige weken aan lopen eer dif klaar is. Er is name lijk aan het metselwerk, vooral van onder, veel te herstellen, doch dit staat de ingebruikname van de kerk niet in dc weg, men heeft hier niet do minste hinder van. Oosterland is ru weer een mooi kerkgebouw rijk geworden cn dc firma Huurman kan weer een object aan de respectabele lijst toevoegen van de verschillende werken, die grondig zijn hersteld. Reeds in 1899 restaureerde de firma de toren van de Oude Kerk te Delft, en sindsdien zijn de door hen geres taureerde bouwwerken legio. De naam „Huurman" is een begrip ge worden in den lande, als het gaat om rest a u ra t i e werk en Ervaring Vooral in de naoorlogse jaren heeft de firma zich speciaal toegelegd en gespecialiseerd in restauraties van gebouwen van vooral kunsthistori sche waarde. Hel aantal objecten hiervan beloopt meer dan tweehon derdvijftig. Waar het bij de restau ratie van monumenten gaat om vaak heel belangrijke stukken, moet er heel veel zorg aan het werk worden besteed. Daarom kan het bedrijf be schikken over mensen met grote er varing, die goed kunnen kopiëren, het oude werk kunnen schoonmaken, restaureren en conserveren. Zo zijn b.v. in Edam momenteel houtsnij ders bezig met het restaureren van de authentiek gotische kerkbanken, een werk waarvoor, naast gedegen vakmanschap, ook echt wel „feeling" nodig is. De directie van de fa. Huurman is er dan ook steeds op uit om vakbe kwame mensen aan te trekken. Ze ventig mensen uit Zeeland, die bij het werk in die provincie betrokken zijn geweest, zijn nu in Dordrecht aan de slag. Het is vooral de oude garde, die uitgekeken is op de nieuwbouw, cn die nu graag bij de firma werkt, en meer en meer liefde krijgt voor dit mooie werk. Toch komt er ook bij de jongeren meer cn meer een tendens die wijst in de richting dat er voorkeur komt voor een opgeknapt oud huis boven een moderne flat. Bijzonder droevig is het echter, en dat is ook de mening van de directie var. de firma Huur man, dat de restauratie een aflopen de zaak wordt door de rampzalige subsidiestop tot 1975. En dal niet al leen voor dit bedrijf, maar ook voor het gehele land. Daarom mag de kerkvoogdij van Oosterland zich ge lukkig prijzen dat ze met deze her stelwerkzaamheden nog net bijtijds geweest is. hel zou nu niet meer zo gemakkelijk kunnen. Tenslotte zij nog vermeld dal de heringebruikneming, gepland op zondag 27 augustus zal worden ver richt door ds. M. H. Boogcrt, een ge boren en getogen Oosterlander. die in deze kerk is gedoopt en heel zijn jeugd hier heeft gekerkt, thans Her vormd predikant te Hellendoorn. Oosterland L. A. C. Vergadering gemeenteraad Westerseliouwen Oude gemeentehuis wordt openbaar verkocht 4VESTENSCHOUWEN, 24-8. Onder leiding van de loco-burgemeester weth. IVI. J. Steur kwam de raad der gemeente Westersehouwen in open bare vergadering byeen. Op voorstel van dfe voorzitter, werd burgemees ter H. P. Everwijn op zijn vakantie adres opgebeld om hem te feliciteren met zyn verjaardag. Niet minder dan 21 ingekomen stukken werden, na enkele op en aanmerkingen door de raad voor kennisgeving aangenomen. Onder mee$ bleek hieruit dat de produktie van de N.V. Waterleiding Mij niet onrustbarend gestegen was. Vermoe delijk dank zij de minder droge zo mer dit jaar. Ook bleek dat het gebruik van de Haringvlietbrug niet zo sterk was te rug gelopen als men had verwacht. Nu vooral de wegen in de Hoekse- waard nog niet aangepast zijn, wordt er nog geen intensief gebruik ge maakt van de „Brouwersdam". Op voorstel van b. en w. werd de heer mr, G. F. Lunsingh-Tonckens verkozen als lid van het bestuur van de Stichting Renesse. De heer Lustig (PvdA) verzocht b, en w. te willen bevorderen dat van de pas opgerichte vereniging van Erfpachtez's tenminste een lid van het bestuur als adviserend lid van de stichting zou mogen optreden, en zo zonder stemrecht uiteraard toch de bestuursvergaderingen van de stichting kon bijwonen. Hoewel deze vraag in feite gericht moest worden tot het bestuur van de Stichting Renesse, wilde b. en w. deze vraag wel doorgeven aan dit bestuur. Verkoop grond Inzake een voorstel van b. en w. om grond te verkopen aan de Stich ting Renesse gelegen aan de Helle- weg groot 3.13.20 ha voor de prijs van f 140.940.-. stelde de heer Tiele- man vooi om daaraan de bepaling toe te voegen dat deze grond later niet verkocht kan worden aan een bouwonderneming. Ook andere raadsleden wilden dat voorstel graag ondersteunen. Uit een toelichting bleek dat de stichting juist deze grond wil hebben, om een plan te ontwikkelen waarop het mogelijk zal zijn aan de z.g.n. „kort kampeer ders" ruimte te bieden. Men heeft reeds een deskundige geraadpleegd hoe men hier op juiste wijze zou kunnen handelen. Tenslotte wilde de raad zijn goed keuring aan het voorstel geven als men van de zijde van de Stichting Renesse, voordat de koopakte nota rieel gepasseerd wordt schriftelijk heeft bevestigd dat men deze grond in eigen exploitatie zal houden. Conciërge gemeentehuis Uit een aanbeveling van drie echt paren, voor de funktie conciërge echtpaar nieuw gemeentehuis werd met 10 stemmen gekozen het echt paar L. J. Bouwman te Haamstede. Op een nader overeen te komen da tum zal dit echtpaar in dienst treden van de gemeente. Aan mevr. Van Antwerpen-Gaan- derse, werd met ingang van 1 no vember 1972 eervol ontslag verleend als hoofdleidster van de kleuter school in Renesse. Goedgekeurd werd de invoering van een parkeerverbod aan een zijde in de Mauritsweg en de Emmaweg te Renesse. Het bleek zo ontdekte •aadslid Lustig, dat daar een tijdje ten onrechte een in rij verbodsbord geplaatst is geweest. Dit is nu ver wijderd en was alleen maar bedoeld tijdens de kermis en tijdens de week markt dienst te zullen doen. „Bon nen" zijn er schijnbaar niet gevallen, anders was dit wel een aanvechtbare zaak geworden", meende het raads lid. Besloten werd niet in beroep bij de Kroon te gaan inzake het ont houden van goedkeuring van artikel 10 inhoudende bepaalde bebouwings voorschriften in de bestemmings plannen van de kernen Serooskerke en Noordwelle. B. en w. stelden voor dit artikel te wijzigen in de geest UTRECHT. Ouderejaarsleden van de Utrechtse studenten-faculteiten U.S. F. hebben een boycot georganiseerd van de inschrijving van nieuwe stu denten aan het academiegebouw in Utrecht, als protest legen de verho ging van het collegegeld tot duizend gulden. Zij beletten het binnengaan van nieuwe studenten, wat tot in grijpen van de politie leidde. zoals door G.S. werd voorgesteld. De raad nam dit voorstel over. Met mevr. Prince-Klaassen, verte genwoordigende het bouwbedrijf Prince, zal de gemeente een grond ruil aangaan, waarbij het bouwbe drijf Prince nog een bedrag van f 520 zal bij betalen. Ook aan de heer mr. P. H. van Rij te Leidsendam zal 00.20 ha grond verkocht worden. Verkoop oude gemeentehuis De gebouwen, die nu in gebruik zijn als „gemeentehuis" zullen in het openbaar verkocht worden. Eerst in vier percelen en daarna in massa. (Slot) BRUINISSE, 24-8. Op de jongste vergadering van de Bruse Vissers vereniging „Algemeen Vissersbelang" kwamen nog verschillende zaken aan de orde. De heer Schot had zich namens de kwekers verzet tegen het voorstel van de handel om de kwaliteitseisen te verlagen en het zg. stukstal te brengen van 140 op 150, omdat de heer Schot daarin een extra voordeel voor de zg. kwekers-handelaars zag, die eigen mosselen te Yerseke aan voeren en daarom juist een nadeel voor de kwekers zijn. Voor de argu menten van de heer Schot, die met cijfers kon aantonen, dat verlaging van de kwaliteitseisen niet nodig was gezien de goede partijen mosselen, die geen koper konden vinden en in het opvangfonds terecht kwamen, was men niet ongevoelig gebleven. Er was een compromis bereikt waar op het stukstal op 145 werd gesteld. De rondvraag In de rondvraag werd door de heer Van Kooten, die gaat overschakelen op de zeevisserij, gesteld, dat de werknemers wel zonder meer een uitkering kunnen krijgen uit de W. W.-wet. Hij zou nu bewerkt willen zien. dat diezelfde mensen, bij het leren van de knepen van de zeevis serij, deze W.W.-uitkering eveneens kregen. Nu is het zo, dat de over- schakelingskosten van het personeel geheel uit de kas van het betrokken bedrijf moeten worden betaald. Deze mensen willen werken, maar krij gen geen uitkering, ofschoon zij niets kunnen verdienen omdat zij niet in loondienst zijn. De vereniging zal een en ander na der onderzoeken. Fiskale kwesties bij uitkering van tussentijdse schade en loonkwesties als gevolg van wegvallen van een stu van het bedrijf in verband met ver mindering van de produktie in Zeé- land werden verder besproken. Er zal binnenkort een statutenwij ziging moeten plaats vinden, mede als gevolg van het feit dat enkele mosselkwekers op de palingvisserij zijn overgestapt. Ook de contributie regeling zal op de helling komen. Als vertegenwoordiger van de leden, om aan deze statutenwijziging mee te werken, naast twee nog aan te wij zen bestuursleden werd bij zitten en opstaan aangewezen de heer J. W. de Waal-Otte. Er werd nog uitvoerig gesproken over de te organiseren binnenvaart- Sclieepvaartbericliten Abida, 29-8 te Yokohama. Acmaea, 20-8 te Shellhaven. Area, 24-8 te Pt. Hedland verwacht. Atys, 21-8 Calcutta naar Bukom. Camitia, 26-8 te Curagao verwacht. Diloma, 22-8 Portland-Maine naar Cardon. Dione, 21-8 Honolulu naar Bukom. Kelletia, 24-8 verwacht Pt. Dickson. Kenia, 21-8 Aruba naar Curagao. Krebsia, 24-8 te Seattle. Schiekerk, 21-8 25 m. z.w. Ouessant. Vivipara, 22-8 Rio de La Plata. Enkele beperkende bepalingen zul len bij deze verkoop gelden. 1. gebruik als tweede woning is niet toegestaan. 2. het vestigen of exploiteren van een amusementhal mag er niet in gebeuren. 3. Ook een bar, anders dan als on derdeel van een horecabedrijf kan niet toegestaan worden. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende zaken aan de orde, ter wijl een flink aantal begrotingswij zigingen afgewerkt moesten worden. (Voor de rondvraag verwijzen we naar het volgende nummer Red.) cursus, waarbij de hoop werd uitge sproken, dat ook opvarenden uit an dere plaatsen (met name Zierikzee) zouden meedoen. De prijzen van de mosselen en de kwaliteit van de aangevoerde mosse len te Yerseke zullen na een onder breking van enkele weken weer ge publiceerd worden. RECHTSZAKEN Penningmeester verduisterde geld AMSTERDAM, 24-8. Tegen de 48- jarige godsdienstleraar G. S. uit An keveen heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank ter zake van verduistering van ruim 42 mille van de Vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs „Slotermeer" in Amsterdam zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest geëist. De verdachte, die penningmeester der vereniging was gaf de verduistering toe, maat hei bedrag was volgens hem 33.000 gulden geweest. LAND- EN TUINBOUW Uienprijzen sterk gedaald DEN HAAG, 23-8. Be aanvoer van uien, dit jaar als gevolg van areaal- vermindering en van nat en koud weer lange tijd niet bijzonder groot, is de laatse dagen sterk gestegen. Be vraag ging niet omhoog, zodat de prijzen een heel eind daalden. Voor export geschikte uien deden twee weken geleden nog rond en soms boven de 40 cent per kilo, maar begin deze week was dat tot 23 a 25 cent gezakt. De uitvoer is al van behoorlijke betekenis: volgens het uitvoer con trole bureau voor tuinbouwproduk- ten ging in de week van 7 tot 12 au gustus 5.713 ton de grens over, waar van 2.913 naar West-Duitsland. Ruimere pere-aanvoer BEN HAAG, 23-8. Op de fruitvei lingen, vooral die in het zuiden en het midden van ons land, begint de aanvoer van peren op gang te ko men. Het vroege ras Précose de Tréyoux wordt nu - later dan normaal vol op geplukt. Een grote oogst wordt er niet van binnengehaald en er zijn veel kleine vruchten bij. Op de vei lingen doen de grote maten rond en iets boven de 60 cent per kilo, de kleine haalden begin deze week 20 tot 25 cent. Na de Précose is de Clapps Favo rite aan de beurt, maar het kan nog meer dan een week duren voor daar enige aanvoer van komt. Ook van dit ras is de oogst niet groot. De Nederlandse perenoogst in zijn geheel zal ti-ouwens aanzienlijk klei ner worden dan aanvankelijk ver wacht werd. Door regen en kou zijn de vruchten namelijk niet voldoende uitgegroeid. Wel is het mogelijk dat er toch nog wat meer peren worden geoogst dan vorig jaar. VISSERIJBERICHTEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5