DE KRING BLIK DOOR HET WERELD De Marokkaanse vorst stelt zijn verdwijning even uit! Vervuiling zee blijkt schrikbarend Koning Hassan van Marokko ont breekt het zeker niet aan moed plus een flinke dosis geluk, anders had - hij niet binnen een jaar twee grof opgezette aanslagen overleefd. Zijn toon is echter door de twee aansla gen wel veranderd. Na de eerste kalmeerde hij zijn volk met de be lofte dat sterker dan ter>oren de de- mokratie bevorderd zou wordendit maal roept hij theatraal zijn men sen op om de eenheid te bewaren, omdat bij verdeeldheid onder de be manning zelfs de beste kapitein het schip niet veilig in de haven kan brengen. En het is de vraag of hij wel zo'n beste kapitein is. Nadat vorig jaar een ploeg militai ren, flink van hasj voorzien door hun kommandanten, een bloedbad aanrichtte in het zomerpaleis te Shkirat waar Hassan juist een re ceptie hield, gonsde het ogenblikke lijk van geruchten dat de grote man achter deze slag generaal Oefkir was. De koning wenste dit niet te geloven en hij getuigde er zelfs van dat deze Oefkir zijn trouioste onder daan was, die hij prompt nog meer macht in de regering gaf. Nog meer, was haast niet mogelijk: Oefkir ivas zonder enige twijfel na de koning de man die in Marokko de lakens uit deelde. Er zijn staaltjes te over bekend over de hardheid en zelfs wreedheid van Oefkir. Het bekendst is dat hij zelf indertijd naar Frankrijk ging om zijn linkse politieke tegenstander Ben Barka, die hier in ballingschap leefde, te ontvoeren en op onmense lijke manier te laten afmaken. En na de aanslag van vorig jaar leidde hij de zuivering van het leger ook niet bepaald zachtzinnig: en massa werden officieren gefusilleerd. De toestand in Marokko is nog steeds als voor Hassan, na de eerste mislukte aanslag, beloofde dat men terug zou keren naar de demokratie en dat de korruptie uitgeroeid zou worden. De welvaart stijgt niet ver rassend snel, al brengt geleidelijk aan vooral het toerisme aardige be dragen in het laatje. Scandinavië en de EEG SCHIPHOL, 23-8. Met de dag stijgt in Denemarken en Noorwegen de spanning over de eventuele toe treding tot de E.E.G., aldus heeft de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat. dr. R. J. H. Kruisinga, op Schiphol verklaard na zijn terugkeer uit Kopenhagen, waar hij op uitno diging van de Deense regering met twee ministers besprekingen heeft gevoerd over diverse problemen, die de aansluiting bij de E.E.G. voor De nemarken zullen opleveren. PTT-gigant te Utrecht UTRECHT. 23-8. Om de zandbak en klasjes van een naastgelegen kleuterschooltje niet de spaarzame zonnestralen te ontnemen, heeft de P.T.T. bij de voorbereiding voor de nieuwbouw van een nieuw 53 meter hoog kantoorgebouw van het tele foondistrict Utrecht aan de Burge meester Fockema Andrealaan in de Domstad voor deze kolos een andere plaats op hetzelfde terrein gekozen. Maandag wordt het 13 verdiepingen hoge gebouw (kosten 13 miljoen gul den) officieel geopend door de com missaris van de koningin in Utrecht, mr. P. J. Verdam. Het telefoondis trict Utrecht - qua omvang het groot ste van Nederland en met 250.000 abonnees beschikkend over 10 pro cent van het totale aantal in ons land - krijgt dan voor het eerst in zijn 40-jarig bestaan de beschikking over een eigen huis - tot nu toe was het telefoondistrict ondergebracht in zes Utrechtse huurpanden en andere P.T.T.-gebouwen. MIAMI BEACH. De Amerikaanse Republikeinse partij is de conventie begonnen in dezelfde hal waar vo rige maand de Democratische con ventie werd gehouden. Nixon's fa milie kreeg een eigen tribune. We zien hier bij de opening, mevr. Ni xon in het midden lussen haar doch ters en haar echtgenoten. Links Ed ward en Tricia Cox en rechts luite nant en mevr. David Eisenhower. Niet lang meer Slechts een beperkte groep profi teert ervan de massa blijft arm als voorheen of zelfs .armer. De ontevre denheid hierover leefde al lang in linkse kringen, maar die waren te gering in getal om veel indruk te maken in een land dat in ieder geval wel een aardig legertje op de been hield. Dit veranderde echter wel na dat in Libië kolonel Khadaffi kans zag zijn koning te verdrijven en ra- dikaal regerend inderdaad vrij wat tot stand te brengen. Hel was een voorbeeld dat menige Marokkaanse officier ook wel aansprak. In die zin is het niet onwaarschijnlijk dat zich geleidelijk in het militaire milieu groepen gingen vormen, die iets der gelijks tegen koning Hassan,ook wel wilden ondernemen. Er wordt wel aangenomen dat de ze ontwikkeling Oefkir ook niet ont ging en dat hij zijn twijfels had of koning Hassan wel de geschikte fi guur was om daartegen in te gaan - de bereidheid van de vorst om de mokratie te beloven' lijkt meer op toegeven dan Oefkir in zijn hart welgevallig kon zijn. Hij zal zichzelf ongetwijfeld gezien hebben als ie mand die men zoiets beter kon toe vertrouwen. Op die grond is er re den om te geloven dat Oefkir best wel iets met althans de laatste aan slag te maken gehad kan hebben, zo al niet met de eerste. En zijn „zelf moord" zou dan de logische executie zijn geweest. Geruchten van allerlei aard gaan ook nu weer - zo zouden de Ameri kanen die luchtmachtbases in Ma rokko hebben, betrokken zijn geweest bij de moordaanslag of er althans niets tege ondernomen hebben, hoe wel zij er van wisten. Het zijn Marokkaanse mysteries waarover voorlopig nog wel een sluier zal blijven hangen. Maar duidelijk is wel dat - hoe dan ook - de machtige man Oefkir van het toneel is verdwenen. En Hassan is er inderdaad niet zo erg de man naar om zijn wil door te zet ten, of dit nu regeren met harde hand is, of inderdaad demokratise- ren en korruptie uitroeien. De Libi sche leider Khadaffi heeft openlijk zijn teleurstelling uitgesproken over het falen van beide aanslagen. Het ziet er echter wel naar uit clat hij de hoop nog lang niet hoeft op te geven dat binnenkort Marokko uit het overgebleven trio van Arabische monarchiën valt. De rechtse harde figuren of de linkse Khadaffi-aan- hangers waartussen koning Hassan beklemd zit, raken nog wel op de een of andere manier van hem af. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon van de Verenigde Staten die nu reeds zeker is van een ontvangst als triomfator en een zekere kandidaat stelling op de Republikeinse partij dag in Miami Beach, is dinsdag avond uit Washington naar Florida gevlogen. VATIKAANSTAD. Het Vatikaan heeft bevestigd dat het aan het Ne derlandse episcopaat heeft gevraagd de voorgenomen zitting van de pas torale raad op te schorten omdat het gezag van de bisschoppen erdoor ver zwakt zou kunnen worden. De be vestiging is afgekomen een week na dat de Nederlandse bisschoppen zelf het uitstel bekend gemaakt hadden. MEXICO. Mexico heeft politiek asiel verleend aan twee Russische musici, die hun hotel hadden verla ten om naar de bioscoop te gaan en niet meer terugkeerden. Dit heeft het Mexicaanse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. CAIRO. Israël bereidt een nieuwe oorlog voor tegen de Arabische lan den. Dit zegt secretaris-generaal Mahmoud Riad van de Arabische Liga in een rapport aan Arabische staatshoofden waarin hij aandringt op een topconferentie om deze drei ging en mogelijkheden om Israël uit de bezette gebieden te verjagen, te bespreken. ROME, 24-8. Wanneer de vervuiling van de zee met olie in het huidige tempo blyft voortduren loopt het leven op aarde over hoogstens twintig jaar ernstig gevaar. Tot dit resultaat zyn vaklie den uit vyf landen (V.S., Groot-Brittannic, Frankrijk, Nederland en Italië) gekomen na een onderzoek op initiatief van een internatio naal industrieconcern (Lepetit). Hun rapport zal in september officieel by de Unesco-conferentie in Parys worden ingediend, zo is woensdag in Rome bekendge maakt. De deskundigen hebben tot dusver onder meer vastgesteld dat in een enkel jaar ongeveer een duizendste van al het water van de Indische Oceaan door olie wordt vervuild, precies 300.000 liter wa ter. Deze precieze cijfers hebben betrekking op 1970, waarover de meest gedetailleerde gegevens bekend zijn. Er wordt aan toegevoegd dat men bij de beoordeling van de huidige stand van zaken ook de schade in aanmerking moet nemen die de afgelopen 50 jaar aan de zee is toegebracht. Veel daarvan is niet meer te herstellen, zoals het uitsterven van enige dier- en plantensoorten. DAR ES SALAAM. President Ju lius Nyerere van Tanzania heeft de Oegandase president Idi Amin be schuldigd van racisme omdat hij ook de duizenden Aziaten die Oegandaas staatsburger zijn, uit het land wil zetten. Dit is duidelijk racisme, het vertegenwoordigt dezelfde mentali teit die de Afrikanen steeds betreurd hebben, aldus Nyerere in een toe spraak bij de opening van een on derwijsinstelling bij Dar Es Salaam. OSLO. De sociaal demokratische minderheidsregering van Noorwegen zal aftreden als een meerderheid van de Noren zich bij het referendum van 24 en 25 september tegen toetre ding tot de E.E.G. uitspreekt. DA NANG. In Da Nang is meege deeld dat de Zuid-Vietnamese mili taire politie de commandant van een Zuidvietnamese basis heeft gearres teerd die zijn mannen in de loop van het afgelopen weekeinde bevolen zou hebb'en de basis te ontruimen na de zware aanvallen van Noordvietna- mezen en eenheden van de Vietcong. TOKIO. Japan gaat voor 300 mil joen dollar extra aan Amerikaanse goederen kopen om het overschot op de balans van zijn goederenhandel met de Verenigde Staten te verklei nen, zo heeft minister van verkeer Hidejo Sasaki meegedeeld. SAIGON. De regering van Zuid- Vietnam heeft de vrijlating van 600 Noord Vietnamese krijgsgevangenen die „blijvend invalide" zijn aange kondigd. Tot de vrijlating is besloten naar aanleiding van het boeddhisti sche allerzielenfeest. TOKIO. Het Japanse ministerie van transport heeft bijzonderheden bekend gemaakt van het vijfjaren plan dat het aantal verkeersdoden drastisch moet verminderen. In hoofdzaak door strengere veilig heidsbepalingen voor auto's. GOTHENBORG. Sinds ongeveer een maand is er intensief overleg gaande tussen voorlopig negen Ne derlandse industrieën en de Zweedse viiegtuigmotorenfabriek van het Vol- vo-concefn over een eventuele in schakeling van die bedrijven bij de produktie van delen van de motor voor de Viggen-straaljager. Dertig eeuiven oud graf gevonden? EMMEN, 23-8. - In Bargeres bij Noord-Bar ge (gemeente Emmen) hebben medewerkers van het Biolo gisch Archeologisch Instituut te Gro ningen een 30 eeuwen oud reuzengraf blootgelegd, dat 21 meter lang is en 12 meter breed. Midden in dit graf is een urn gevonden met de crema- tieresten van iemand die ongeveer 1000 jaar voor Christus moet hebben geleefd. Urnenveldspecialist P. B. Kooi van het instituut zegt wel eens vaker sleutelgatvormige urnenvelden te hebben gevonden, maar nog nooit van deze af metingen. Dit duidt er op, zegt de heer Kooi, dat het een be langrijk iemand moet zijn geweest, wiens as in zo'n groot heuvelachtig graf werd bijgezet. In totaal zijn nu vijf urnen gevonden, alsmede de grondvlakken van drie boerderijen, tien hutten en resten van verbran dingsplaatsen. De opgravingen zul len nog enkele weken duren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALKMAAR. Oud-minister Jhr. mr. M. L. de Brauw heeft op een verkie zingsbijeenkomst van DS '70 in Alk maar opening van zaken gegeven over de hele affaire rond de minis terscrisis binnen het kabinet-Bies heuvel. De heer De Brauw ging uit voerig in op argumenten die tot de crisis hebben geleid. Hij onderstreep te dat de loon- en prijspolitiek één van de hoofdoorzaken van het uit treden van Drees en De Brauw is geweest. DEN HAAG. De Haagse politie gelooft een grootscheepse smokkel- affaire op het spoor te zijn, die zich enkele maanden geleden in Antwer pen al manifesteerde. Daarbij zou het om enige miljoenen sigaretten gaan. AMSTERDAM. Tegen de 27-jarige Canadese koopman Lawrence K. uit Montreal heeft de officier van justi tie bij de Amsterdamse rechtbank wegens bezit van 21 kg. hasj één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. DEVENTER. De begroting van De venter over 1973 vertoont een tekort van 7 miljoen gulden. De vorige be groting vermeldde een tekort van IV2 miljoen. B. en w. wijten het gro te tekort voornamelijk aan het uti- blijven van een beslissing over de grenswijziging. UTRECHT. „Nog steeds is de on gelijkheid troef". Dat concludeert de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Vakcentrales, waarin NVV, N KV en CNV samenwerken, uit een onderzoek dat het heeft ingesteld naar de inkomensverdeling in Ne derland. Volgens de stichting zijn de inkomensverschillen na 1950 nau welijks verminderd en zijn ze in geld uitgedrukt zelfs groter geworden. DEN HAAG. In de Schilderwijk in Den Haag is een smids- en lasbe- drijfje in de as gelegd, nadat bij las- werkzaamheden aan een auto de binnenbekleding in brand was ge raakt. BAARLE-NASSAU. De 30-jarige J. J. Siemons uit BaarleNassau is bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak reed de heer Sie mons in de Molenstraat tegen een lichtmast. DOORN. Prinses Beatrix en prins Claus hebben in het kader van hun werkbezoek aan de provincie Utrecht in Doorn gepraat met het hoofdbe stuur en leiding van het A. C. de Bruijninstituut, het vormingsinsti tuut van het N.K.V. Zaterdag 26 augustus 20.20: Schock. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 25 AUGUSTUS NED. I: De dag voor het begin van de Olympische Spelen in München zendt de KRO vanavond op het eer- DODELIJKE ONGELUKKEN EINDHOVEN. De 60-jarige H.,Va)k en de 58-jarige mevrouw M. Valk, beiden uit Eindhoven, zijn op een van automatische knipperlichten bevei ligde overweg bij Best door een trein overreden. Zij waren op slag dood. DEURNE. De 24-jarige P. van Soest uit Asten is in het ziekenhuis te Deurne overleden aan de verwon dingen die hij ruim een maand ge leden opliep bij een verkeersongeval in zijn woonplaats. Hij reed toen met zijn bromfiets tegen een lantaarn paal. BORGER. De 59-jarige H. Sicoema uit Winschoten is op een terrein van de Nederlandse Aardoliemaatschap pij in Borgercompagnie om het leven gekomen. Hij raakte tijdens zijn werk bedolven onder een kantelende heistelling. AMSTERDAM. De 61-jarige G. C. van Hoften uit Amsterdam is in de Valeriuskliniek in de hoofdstad over leden. Hij was in de nacht van maan dag op dinsdag met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis opgenomen, nadat de taxi, waarin hij als passa gier zat, op het kruispunt Buiten- veldertselaan-Van Nijenrodeweg in Amsterdam met een andere auto in botsing was gekomen. ROTTERDAM. De 17-jarige R. Nieman uit Rotterdam is met zijn bi-omfiets tegen een obstakel gere den en daarbij omgekomen. Met de muziek mee. Als gast: Rudolf ste net in de serie Zomertheater het Duitse t.v.-spel „Jules en de Olympische Spelen 1972" uit, waar in op een heerlijke manier de draak wordt gestoken met 's werelds grootste sportfestijn. Jules, de post- besteller, afkomstig van een denk beeldig eilandje in de Stille Zuidzee, is om wie alles draait. De president van het eilandje draagt Jules op aan de Olympische Spelen mee te doen, om zodoende meer mensen naar het eiland te kunnen trekken. Jules ont popt zich als een alleskunner. Hij wint de ene gouden plak na de an dere. De postbesteller wordt de sen satie van München. Liefhebbers van het variété kunnen tussen zeven en acht hun hart ophalen bij „Piste". Na het journaal de aktualileïtenru- briek „Brandpunt" die uit de Har monie in Leeuwarden komt. NED. II: De AVRO tracteeri het kijkersvolk weer op een weekend film om tien voor half negen, het is „Dr. Crok's Garden" van Ted Post. In het stadje waar hij woont is Crook de enige arts. Toevalligerwijs sterven verschillende mensen er vroegtijdig. Zijn tuin is de trots van de dokter. Hij wint er regelmatig prijzen mee. Er is een raadsel rond de arts: Waarom wil hij de enige dokter in het stadje blijven. Hij wei gert namelijk een jonge arts als zijn assistent aan te stellen. Om half tien wordt het tweede deel uitgezonden van het concert dat het orkest van de vermaarde Stan Kenton in fe bruari dit jaar in Rotterdam gaf. „De schaduw uit, de zon in", hel programma dat tussen zeven en acht op het scherm komt, is de eerste ge filmde beklimming van de noord wand van de Eiger in Zwitserland. VRIJDAG 25 AUGUSTUS. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Piste; 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 21.20 Zomertheater; 22.50 Journaal. NED. 11: 1S.45 Brigadier Dog18.55 Nieuws; 19.05 De schaduw uit, de zon in; 20.00 Journaal; 20.20 Weekend film; 21.30 The creative world of Stan Kenton; 22.20 Journaal. De agent kijkt nieuwsgierig over het hoofd van de rechercheur naar binnen. Wat hij ziet is een gewoon watercloset met een bak erboven en een trekker. Daarnaast een inge bouwde closetrol met papier er in. Niets bijzonders. Zo op het oog een gewone w.c. Hoolwerf staat een ogenblik ver wonderd te kijken. Maar Mieke Straver is positief geweest in haar bewering dat er mannen naar bin nen gingen en niet meer terugkeer den. En er is ook geconstateerd dat die gangster, die Winters er door naar binnen is gegaan en via een achterdeur en de tuinuitgang in de zijstraat kwam. Hoolwerf gaat naar binnen en be kijkt alles nauwkeurig. Daarmee is hij enige tijd bezig. Maar opeens be merkt hij een kleine knop. vrijwel verborgen aan de zijkant van de wa terbak. Hij drukt er op en het pa neel, waarop de closet en de water bak zijn gemonteerd, wijkt naar achteren. De agent achter Hoolwerf kijkt verbaasd. Zoiets komt in boe ken voor. denkt hij, maar nu ziet hij het in werkelijkheid. Als het paneel geheel teruggedraaid is, zien de bei de mannen voor zich een smalle wenteltrap. Gert bedenkt zich geen ogenblik maar bestijgt de trap, ge volgd door de agent. Ze bereiken een donker portaal, maar Gert heeft mol alle mogelijkheden en onmogelijk heden rekening gehouden en diept een sterke zaklamp uit zijn zak op. waarmee hij alles beschijnt. Er is een soort deurknop. Deze draait hij om en meieen straalt een zee van licht hem tegemoet. Het is een grote kamer, smaakvol gemeubileerd met een zijraam, waardoor het late dag licht naar binnenstroomt. In het vertrek bevinden zich geen mensen. Maar er zijn twee deuren. Gert opent er één van en ziet de keuken, die ook verlaten is. Maar als hij de an dere deur opent, komt hij in een woonkamer en daar zitten de hoofd inspecteur met een agent, terwijl Wieseveld met een nijdig gezicht le gen de muur staat. In een stoel bij het raam zit Toon Brandelaar en zijn gezicht voorspelt ook niet be paald veertien dagen mooi weer. De hoofdinspecteur knikt tevre den. „Hierheen gekomen door die deur?" vraagt hij. „Jawel, meneer." „Hoolwerf, jij blijft hier. De an deren kunnen beginnen met hun on derzoek. Denk er om. dat jullie niets forceren of breken. Als er wat op slot is. zal meneer Wieseveld wel zo vriendelijk zijn de sleutels af te ge ven. nietwaar?" Wieseveld zegt enkel: „Ik wens mijn advokaat te raadplegen. Dit gaat zo maar niet? Dit neem ik on der geen enkele omstandigheid!" De hoofdinspecteur is in het minst niet geïntimideerd. ..U krijgt straks voldoende gelegenheid om u met uw raadsman hierover te verstaan. Voorlopig hebben wij een bevel tol huiszoeking en u zult zélf wel be grijpen waarvoor." „Meneer de chef-veldwachter, antwoordt Wieseveld op snijdende toon, „ik begrijp niets. Ik exploiteer een cafétaria en verdien op eerlijke wijze mijn brood. Ik doe niets, wat in strijd is met de wet en daarom portesteer ik met klem tegen dit op treden." „Als het u niet zint. dient u te zij ner tijd maar een aanklacht in. Gert. neem hem mee naar een ander vertrek en ondervraag hem over. De hoofdinspecteur wees naar de man bij het raam. 50 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT In het nevenvertrek maakt Hool werf korte metten met de cafetaria eigenaar „Zo, en nu geen omwegen. Wat komt lange Toon hier doen en hoe kent u hem?" ;,Ik ken die man helemaal niet," antwoordt Wieseveld verontwaar digd. „Hij komt hier gewoon solli citeren als buffetchef. De man, die ik beneden heb, staat me niet aan. Ik heb geen bewijzen, maar ik ver denk hem ervan, dat hij niet zuiver op de graat is. Daarom zoek ik een ander, een betrouwbaar mens. Deze meneer is hier op mijn verzoek ge komen. We zitten rustig tc praten en daar stormt de halve politiemacht van Dorringen mijn zaak binnen. Hoe zou u dat vinden?" Gert gaat er niet op in. „Wiese veld. laten wc elkaar niet voor do gek houden. U kent Brandelaar en wij kennen hem. Hij is meermalen veroordeeld wegens het in zijn bezit hebben van narcotica. U trouwens eveneens. Nu herken ik u opeens weer. Een jaar of tien geleden was ik rechercheur in Amsterdam cn heb ik u aangehouden tijdens 'een razzia op dc Zeedijk U had cocaïne in uw bezit. Zeventien eenheden. Zelf gebruikt u het niet, dus u han delde er in. Dat kon niet missen. U bent toen veroordeeld tot een half jaar. Wilt u dat soms ontkennen?" „Ik ontken niks cn beken evenmin wat. Het gaal er nu enkel en alleen maar om. dat ik een cafetaria ex ploiteer en niets doe, wat niet mag. Ik heb dc nodige vergunningen en erkenningen cn ik gedraag me als een behoorlijk mens. Daarom wens ik niet lastig gevallen 1e worden door de dorpspolitic van Dorringen. En zeker nicl op een wijze als deze. Is dat duidelijk?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4