Nog altijd weinig schot in kwestie sanering Havenkwartier STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Luchtverontreiniging, Streekplan, Ziekenhuis, Brugtavicven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 augustus 1972 Nr. 21137 Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 22-8. Na behandeling' van de „zware stukken", is de raad, ouder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester vry vlot door een omvangrijke agenda geschoten. Een voorstel tot vaststelling van de Archiefverordening. Ter sprake kwam de uitbreiding van de archiefruimte (dhr. Simmers); volgens de voorzitter is het nog altijd niet zo, dat uitbreiding van de ruimte niet onder „rcstauratiegeld" valt; de gemeente moet het zelf betalen. De raad nam een voorbereidings- besluil bestemmingsplan „Haven kwartier", inhoudende het intrekken van een eerder genomen raadsbesluit (1971) en het besluit tot voorberei ding van een bestemmingsplan. De zaak van het Havenkwartier blijkt nog altijd zeer moeilijk te liggen i.v.m. het uitblijven van subsidies, die toch alleen herbouw in oude stijl mogelijk kunnen maken. De heer De Moor merkte op: „het is allemaal al twintig jaar geleden en we doen niets". De voorzitter zei dat de zaak erg gecompliceerd ligt, want bij uit voering moet men wel erg voor zichtig zijn. Men kan maar niet zeggen: „breek het maar af en zet er woningwetwo ningen neer, gesteld dat men dit al zou willen, want Zierikzee is ten slotte ook beschermd stadsgezicht". De heer De Moor zei, dat thans een hele generatie naar de vervallen toe stand heeft gekeken. De voorzitter repliceerde dat het in wezen „unfair" is van de overheid, die herbouw in oude stijl eist, maar de gemeente de subsidies onthoudt. Gaat men als gemeente toch doorzetten, dan komt men tot hoge bouwkosten en uitein delijk tot huren, die te hoog zijn voor adspirant-bewoners. Planologisch Ook planologisch is er van de zij de van de staatssecretaris nog geen uitspraak gedaan en de gemeente zal toch eindelijk moeten weten, waar aan toe te zijn. In verband met de verplichting tot het vaststellen van een bebouwde kom ingevolge de Boswet, werden de grenzen van die bebouwde kom, gelijkluidend ver klaard aan die van de bouwverorde ning. Een voorstel van nieuwe namen voor straten in plan West werd (de namen publiceerden wij reeds Red.) overgenomen, met uitzondering van de Visdiefstraat. De heer Sprengel- meijer had bezwaar tegen deze naam daar hij het publiek niet ornitholo gisch genoeg geschoold vond, om de straat onmiddellijk in verband te brengen met een zeevogel. Op voor stel van de voorzitter wexxl de naam veranderd in „Stormvogelstraat". Grondzaken Onder de hamer door ging een wij ziging van de Havenverordening. Een kavel grond (1025 m3) woi-dt verkocht t.b.v. de katholieke basis school, tegen een prijs van f 45,- per m3. Onder bepaalde voorwaarden van de verkoper, wordt door de N.V. Delta Elektronika, 190 m3 grond aan geboden aan de Julianastraat, tegen een prijs van f 1,50 per m2. Idem 99 are ad f 7,50 per m3 aan de Stichting Sportcentrum. Aangekocht wox-den twee kleine stukjes grond aan de Laan van St. Hilaire van de heer M. J. Vane, t.b.v. een ontsluitingsweg. De woningbouw Voor het stichten van 49 woning wetwoningen in Plan West 'V krijgt de W.B.V. „Beter Wonen" kavels grond tot een oppervlakte van 7510 m2, tegen een verkoop-grondprijs per woning van f 5613,30, zijnde totaal f 260.913,70. Idem voor de bouw van 44 premiewoningen een totale oppervlakte van 6925 m2 tegen een totaal-grondprijs van f 278.006,08. Enkele bezoldigingsregelingen gin gen onder de hamer doox\ In vaste dienst als leerkracht aan de open- bax'e kleuterschool „De Woelwaters" werd benoemd mevr. P. H. Baris- Rotmeijex-. Ontslag werd verleend aan de kleuterleidster in vaste dienst aan „De Woelwaters" mevx\ C. Klippel-Huurling. De gemeente staat garant voor een geldlening van f 100.000 tegen een rente van 3 aan te gaan door de Stichting Sport centrum. Verbreding Wcstbrug De raad stond een voorbereidings krediet toe van f 23.000 voor vex*- breding van de Westbrug. De heer Becu vroeg of er nog een noodbrug komt en er ook gedacht wordt aan de oversteek op de Laan van St. Hi laix-e zelf. Wethouder Bij de Vaate lichtte toe dat een xxoodbrug vlak bij de brug niet kan, omdat dan t.z.t. vex'bredingswerkzaamheden zouden worden belemmex-d. Over een tijdstip van uitvoering is geheel niets te zeg gen. De heer Doeleman wilde knipper lichten op de L. van St. H., want „op de brug gebeuren geen ongelukken; men moet er px-aktisch stilstaan", al dus zijn zienswijze. Op de Laan wordt te hard gereden. "Wethouder Asma vond het nodig de.hele zaak nog eens in de Vex-keex*scommissie te bespreken. Wethouder Bij de Vaate dacht aan trottoirs in het ka der van de bruguitbreiding. Ver- keersbrigadiertjes aan de Laan zijn al succesvol in funktie. De heer De Moor geloofde dat bij brugverbre- ding de gevaren groter worden en de heer Den Boer vergeleek de si tuatie met de dam bij het Janne- wekken. Herstel Luitje Een begrotingswijziging was nodig in vex-band met de uitvoering van een belangrijk werk: het herstel van - het Luitje, waarvan 95 procent wordt gesubsidieerd. De heer Den Boer informeerde of bij de uitvoe ring van dit werk (in D.A.W.-ver- band) eigen wex-klozen kunnen wor den ingeschakeld. Het element van inschakeling „eigen, mensen" blijkt aanwezig. De heer Den Boer dankte directeur erx personeel van het Gew. Arbeidsbureau, die zich voor deze zaak hebben ingespannen. Het be stek. is inmiddels ingestuurd. De heer M. J. Schouls doet pachtafstand tegen de daarvoor geldende vergoe ding, van een pex-ceel grond aan de Laan van St. Hilaii-e, in verband met uitvoering van het plan West II. Kosten Luitje: f 770.000 De raad besloot f 0,15 per inwo ner te offeren voor de Stichting Re gionaal Pedagogisch Centrum, dat op onderwijsgebied uitstekend werk doet. Verschillende aanvragen voor ge bouwenrestauratie (Poststraat 7, Ha venpark 14 en St. Domusstraat 66) werden ingewilligd, tot 30 procent van de uiteindelijk door de staats secretaris definitief vast te stellen kosten. Een lening wox-dt aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten, ter aflossing van vlottende schuld. De rondvraag Bij de rondvraag kwamen ter sprake: het Luitje (bij uitvoex-ing vai> het wex-k kunnen voetgangers er ge bruik van blijven maken); plastic zakken aan de ponton (een volgend seizoen wordt deze zaak opnieuw be zien); plan Kaaskenswater (er zit schot in); Oude Weg (er zijn nieuwe moeilijkheden t.a.v. de uitbaning ter plaatse). De nieuwe openbare basis school krijgt de naam; „Het Kof schip", resultaat van een prijsvraag. De oplossing is van de heer J. Gel derblom. Een slot-begrotingswijziging had betrekking op plan West V (f 446.000). Parlementariërs naar Deltawerken DEN HAAG, 23-8. De vaste com missies voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede en Eerste Kamer brengen vandaag (donderdag 24 au- gustu) een werkbezoek aan de Del tawerken, vooral die voor de afslui ting van de Oosterschelde. Minister Udink van vex-keer en wa terstaat woont een deel van het be zoek bij. Gastheer is de hele dag ir. J. van de Kex-k, directeur-generaal van Rijkswatex'staat. In de ochtenduren vindt een be- spx-eking plaats te 's Heer Ax-ends- kerke op het bureau van de afdeling milieuondex-zoek van de Deltadienst van R.W.S., over allerlei aspecten van het xnilieu. 's Middags gaan de Kamerleden per boot naar enkele afsluitingswerkzaamheden in de Oos- tex-schelde. De dag wordt besloten met een be zoek aan de Haringvlietsluizen en een slotbespreking in het bedienings gebouw voor deze sluizen. Een „beeldverhaal" over drie eeuwen Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Eind 1972 zal in beperkte oplage een uiterst verzox*£d boekwex*k ver schijnen onder de titel: Drie eeuwen Stad en Lande van Schoxxwen-Dui- veland, „Beeldverhaal". Het boek werd samengesteld en van een histo- xdsche inleiding voorzien door de heer W. H. Keikes, gemeente-archivaris van Zierikzee. Het boek zal vex-schij- nen in fraaie kunstlederen band met goudopdxmk, fox-maat 19 x 19 cm. In deze band zullen een rijk gescha keerde collectie tekeningen en enkele zeldzame gravui-es ongeveer 85 in totaal - worden opgenomen. De gex-epx*oduceex-de stads-, dorps-, landsch'aps- en scheepsgezxchten zijn voorzien van korte maar verant woorde toelichtingen. De tekeningen omvatten een tijdvak van circa 1600 tot 1900 en hebben o.m. betrekking op Brouwershaven, Bruinisse, Drei- sChox-, Haamstede, Renesse en Zie rikzee. Het boekwex-k wordt uitge geven bij de uitgevers- en handel maatschappij Repro-Holland te Al- p'hexi aan den Rijn. ZIERIKZEE longeman omgekomen De uit Zierikzee afkomstige 19-ja- rige aan de T.H. studex-ende student B. W. werd dondei-dagmorgen, dicht in de omgeving van zijn kosthuis te Delft dood op straat aangetroffen. HAAMSTEDE Gevonden en verloren voorwerpen Tussen 1 en 19 augustus 1972 wer den bij de politie le Haamstede de volgende voorwerpen als gevonden en vexdoren opgegeven: Gevonden: groen shirt; rose kin- derportemonnaie met inhoud; oude zwarte hex-enfiets; zonnebx-il; zak mesje in etui; x*ode poi-temonnaie met inhoud; sleutelbos in etui; zwar te portemonnaie met inhoud; etui met huis- en autosleutel; sleutel; 3 autosleutels; steunzool; parapluie; bril; zwarte portefeuille (ledig); mo torhandschoen; doublé kettinkje met naam; schildpad; bosje sleutels met zwart hangertje; suêde tas met in houd. Verloren: filmcamera, mex-k Elmo; hondenriem met halsketting; badtas met inhoud, w.o. filmcamera; gouden dameshorloge met doublé bandje; zonnebril; groen jack met ritsslui ting; zilveren armbandje met bedel tje; gouden armband met twee be dels; gouden schakelarmband; bruine portemonnaie. inh. f 100 en verzeke ringsbewijs bromfiets; oud-rose trui tje; bril met zilver-doublé montuur; touristenkaart t.n.v. M. Schot; gou den horloge met zwarte klemband; oranje windscherm met kinderschep je; bos met 2 huis-, 1 auto- en - fiets- sleutel; zonnebril; roestvrij stalen horloge met idem band; dames horloge met rood bandje; zwart lak- jasje met bontvoering; sleutelbos met oa. 3. Lips-sleutels; gouden hor loge met rekbandje; Lipssleutel waaraan plaatje met autokenteken; zilveren schakclarmbandjc; mosterd- kleui'igc diplomatcntas met inhoud, w.o. paspoorten en autopapieren; bruin-zwarte portemonnaie met in houd; damesbril met lila montuur; rood-zwarte damesparapluie; bloed koralen kinderarmband met gouden sluiting; gouden kettingarmbandje met naamplaatje „Diana". Nadex*e inlichtingen te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Haamstede, uitsluitend tussen 8 en 18 uur. Tevens zijn aldaar aanwezig ver schillende reeds eerder gebrachte portemonnaies met inhoud, brillen en andere voorwerpen. renesse Oecumenische dienst Zondagavond jl. werd door Gere formeerden, Hervormden en Katho lieken in De Ark te Renesse een oe cumenische dienst belegd naar aan leiding van de vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. Tot verrassing van de organisatoren stroomde de grote zaal van De Ark geheel vol belang stellenden, naar schatting 700 per sonen. De dienst werd begonnen met een welkomstwoord van kapelaan Loo- nen. Daarna kreeg dr. R. V. Moss, president van de Verenigde Kerk van Chi'istus uit New Yoi-k en te vens lid van het Centraal Comité van de Wex'eldraad het woox'd. Deze vertelde iets over de histox'ie van zijn kerk en bepaalde de aandacht bij de belangx'ijkheid van de vex*ga- dex-ing te Utrecht. Als voorbeeld noemde hij het voorstel om de bij de Wereldraad aangesloten kerken te adviseren hun investeringen in be drijven, die de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika bevorderen, terug te trekken. Da. Van Leeuwen ver taalde zijn speech. Dr. Dummer, va- kantiepx*edikant voor de Duitse gas ten, voerde vexwolgens het woox'd, waarbij hij zijn vreugde over het sa menzijn van zovelen uit zoveel ver schillende kerken niet onder stoelen en banken stak. De dienst werd ver der geleid door da. A. A. van Leeu wen uit Burgh, die de aanwezigen voorhield een brief van Chzistus te zijn en dat illustreerde met enkele impressies van de landelijke bijeen komst daags tevox'en te Utrecht. Naast zang van allen was er inspi rerende zang van het katholieke koor en combo St. Bavo uit Rotter dam. Met een welgemeend applaus werden zij bedankt. Het slotgebed werd uitgesproken door kapelaan Loonen en dr. Dummer. In de war me zaal hadden velen zich met een staanplaats of een plaatsje op de vloer tevreden gesteld. De gehele samenkomst kan als een wezenlijke bijdrage tot een oecumenisch samen gaan van de kerken in de Westhoek gezien worden. Dat niet alle kerken zich in deze oecumene kunnen vin den, werd met enige weemoed tij dens deze dienst vastgesteld. DREISCHOR Slotconcert uitgesteld Het slotconcert dat de harmonie „Cx-escendo" en „Nieuw Leven" jl. zaterdag zouden verzox-gen, moest vanwege het weer worden afgelast. Zaterdag a.s. 26 aug. hoopt men het beter te treffen, zodat de bejaarden in de Renkumstvaat alsnog aan hun trekken kunnen komen. Aanvang half acht. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN zierikzee: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestx-aat, woens dag 15.30-16.30 uur; Westi Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. De heer Den Boer vreesde dat bij uitbi-eiding pei'soneel wordt aange trokken, waardoor de subsidiebe dragen kans hebben hoger te wor den. De heer Becu wilde zich niet helemaal afzijdig houden. Wethouder Bij de Vaate vond dat de omgeving van het Sloegebied dc grootste las ten moet di-agen. Daar heeft men ovexiast van luchtverontreiniging, maar ook profijt van de industrie. De raad besloot het te houden op dc symbolische bijdrage van één cent per inwoner. Een niet relevante zaak bleek een verzoek van de Ned. Ver. Bescher ming Voetgangers banken te plaat sen voor bejaarden bij bushaltes. Dergelijke banken staan er te Zie rikzee reeds. NIEUWERKERK Gymnastiekver. SKNWK weer begonnen De heer Kostex*s heeft voor de va kantie afscheid genomen wegens zijn drukke werkzaamheden en op ad vies van de dokter. Rest ons nog om de heer J. Kosters te bedanken voor alles wat hij voor de gymnastiek vereniging gedaan heeft. Onze 'nieuwe trainer, de heer Knuist, heten we bij deze hartelijk welkom in ons midden. We hopen op een prettige samenwerking. Hier volgen nog de tijden waarop les wordt gegeven: maandagmiddag van 4-5 uur, kleuters o.l.v. mevr. Overbeeke-Tanis; van 7-8 uur meis jes 8 tot 14 o.l.v. Kees Knuist; van 8-9 uur, dames o.l.v. Kees Knuist; van 9-10, heren o.l.v. Kees Knuist. Geitenverblijf in Slingerbos Onlangs maakten wij melding van eenden in de grote vijver in het Slin gerbos en geiten op de groenstrook tegenover de vijver. Thans hebben de geitjes een aardige behuizing ge kregen. Moesten deze dieren eerst vertoeven bij nacht en regen in eexi aantal aan elkaar gemaakte buizen, nu hebben ze een echte stal. Naar ontwerp van de heer Haak, gemeen- te-opzichtex% hebben handige ge meentewerklieden er iets moois voor gemaakt. Al met al wordt het Slin gerbos steeds mooier en aantx'ekke- lijker. Collecte kankerbestrijding Dezer dagen zijn door een aantal dames in de gemeente Duiveland circulaires verspreid met als doel de aandacht te vragen voor de volgende week te houden kollekte voor de kankerbestrijding. Het plaatselijk be stuur van de afdelingen Nieuwer- kerk, Ouwei-kerk, Oosterland en Six-jansland heeft gemeend dit jaar het accent te moeten leggen op de ledenwerving. De kollektanten/ti'ices zullen de bevolking daax-toe bezoe ken met het verzoek een ieder te mogen inschrijven als lid van het Koningin Wilhelminafonds. Men ontvangt hiervoor een kwitantie. De ze kwitanties kan men, zoals bekend, in de belastingaangifte verwerken. De kontributic bedraagt minimum f 5,- per jaar. Een hoger bedrag is Streekplan Scliouwcn-Duivcland De heer. Den Boer toonde zich ver ontwaardigd over het herziene Streekplan Schouwen-Duiveland. De talrijke bezwaarschriften ingediend op het oorspronkelijk plan, heeft dc Planologische Commissie eenvoudig weg naast zich neergelegd. Hij kon zich niet voorstellen, dat. onder die bezwaarschriften geen enkele ge gronde reden zou zijn. „Als dc za ken op een dergelijke wijze worden afgewimpeld, is hel voor mij een wassen neus". De voorzitter zei dat de heer Den Boer in die opvatting niet alleen staat. Er bestaat allcrwcgc teleurstelling, maar het Streekplan komt straks nog in behandeling btf Prov. Staten hartelijk welkom! Door de steun aan genoemd fonds te gevexi kan men meehelpen deze nare ziekte zo snel mogelijk te overwinnen. De diverse besturen hopen dat volgende week niemand tevergeefs als kollektanl/ trice zal behoeven aan te bellen. Deze inzameling wordt hartelijk aanbevolen! De reddingsbrigade Ondanks het feit dat de post van de Reddingsbrigade op de hoek van Ouwerkerk minder bezet gaat wor den, waai'door ook „ons gezicht naar buiten" - zeg maar de x-eklame - wat tex-ugloopt, kunnen wij toch xnede- delen, dat de bx-igade zich in een zich doorzettende bloei mag verheugen. Er komen nog veel aanmeldingen binnen voor het dorxaleux'schap en verschillexide partikulieren, die voor fijne giften zorgden. Zo kwam er geld binnen,maar o.m. ook een prachtige verrekijker, die wij op de post uiteraard hard nodig hebben. Een wijziging is inmiddels geko men in het trainingsuur. Het wordt van 9-10 en 7.30-8.30 uur. Wij hopen met de nieuwe cursus in september weer veel nieuwe leden te mogen inschrijven. Giftexr worden nog altijd gaarne ingewacht op giro: 2307122 t.n.v. de penningmeester. Een woox'd van dank intussen aan de donateurs. .Een wooi-d van dank hier verder aan mevr. Timmer die weer het trainingsuur wil leiden. J. FLIKWEERT, Kapellestraat 14, Zierikzee. De jeugdsociëteil Langs deze weg willen wij graag een woord van dank brengen aan degenen die op velerlei manieren be reid zijn geweest ons te helpen mot de voltooiing van onze nieuwe soos. Dankzij deze toegestoken handen is de opbouw van onze soos mogelijk gemaakt en kunnen we ieder, die de leeftijd van 15 jaar of ouder heeft bereikt, mededelen dat de geplande openingsdatum half september nu vrijwel gegarandeerd is. Het bestuur van dc Jeugdsociêeit Zierikzee. en bet is zaak, dat ieder in eigen po litieke kring zijn bezwaren naar vo ren brengt, zodat deze doorwerken in dit provinciaal college. Dc heer Den Boer vroeg verder naar dc ingekomen kasgelden van het kampeerterrein. De voorzitter verzekerde dat slechts kleine bedra gen dagelijks in kas blijven, om ri- siko's te vermijden. Ten aanzien van het Rode Kruis ziekenhuis deelde de voorzitter me de. dat weliswaar het ziekenhui thans geen gemeentelijke bijdrage nodig heeft, maar zulks kan !n de toekomst verandcre Haringvlietbrug Dc heer Groen 1 paardje: de Har: ven. De voorzitter weging is de brug maken. Onder dc ken bevond zich v ven inzake een te markt en een dai Stamboek Kond( jachten voor de vangst te Zicrikz voorzitter wijdde Stekelszijn al jaren lang een doorn in het oog van de bevolking en speci aal van dc landbouwers. Elk jaar wordt er gespoten tegen deze venijnige planten of moet de schrepel er aan te pas komen om ze uit de weilanden of andere velden met landbouwprodukten te weren. Doch elk jaar komen ze terug. Er zijn echter ook sierstekelsdie dan het predikaat distels kregen. In diverse tuinen ziet men ze wel staan en met hun blauwe (tijdens de bloei) bollen doen ze het dan heel aardig. In de tuin van de heer W. J. v. d. Maas aan dc llogezoom te Haamstede staat een wat vreemde telg uit de distelfa milie. Het is een zg. „Mariadistel" (Silybum Marianem) die van de andere soorten afwijkt door zijn enorme hoogte. Hij reikt tot aan dc dakgoot en is dus langer dan 2.50 meter. De Mariadistel is afkomstig uit Zuid-Europa en Perzië en verwildert soms. De bollen werden vroeger als geneesmiddel ge bruikt tegen geelzucht. ((Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode). Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 22-8. De agenda van de raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. dc Meester toonde een lange lijst van ingekomen stukken. Punt daarin was een verzoek van G.S. tol toetreding tot de Gemeenschappelijke Regeling tot het verrichten van metingen c.d. inzake luchtverontreiniging. Tol nu toe gaf de gemeente hiervoor een symbolisch bedrag van f 1,- per inwoner, en b. en w. wilde deze regeling gehandhaafd zien cn niet overgaan tot aansluiting, wat f 0,30 per inwoner zou gaan kosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3