GEMISTE KANS Vergadering gemeenteraad STREEKNIEUWS AGENDA ZAL FRAAI PLAN ZIERIKZEE DE NEUS VOORBIJ GAAN? Benzine één cent duurder Zeeuwsch Genootschap wijdt aandacht aan de Oosterschelde RodenstoÈ Fa. J. W. Qudde Met betrekking tot de omgeving van St. Lievensmonstertoren en Grote Kerk, heeft de gemeente Zierikzee een bijzondere teleurstel ling te slikken gekregen, die - als de zaak niet nog op het nippertje wordt gered - tot in de verre toe komst schadelijke en spijtige ge volgen zal blijken te hebben. Twee dingen zijn in het geding: de - zo mogelijk durende - gele genheid tot parkeren, in enige vorm en in enige mate en verder liet aanzien van deze omgeving, die vraagt om een „make up", nu de Monster toren-restaura tie met zon uitgesproken estetisch succes vrij wel is voltooid. Ten aanzien van de onderwerpe- lijke affaire zijn reeds vroeg in het jaar besprekingen gevoerd, die leidden tot een ambitieus plan, dat voorzag in o.m. de aanleg van een plantsoen; het aanbrengen van een laag gemetseld muurtje om onge ordend parkeren tegen te gaan, de aanleg van met groen te camoufle ren parkeerplaatsen, het plaatsen van een hekwerk bij de toren, waarin beplanting zou kunnen worden aangebracht, alsmede pa den, wegen, banken en een speel- vijveitje voor kinderen. In principe was overeenstem ming bereikt tussen de betreffende instanties, zijnde de Rijksgebou wendienst, de Kerkvoogdij dei- Hervormde Gemeente en de ge meente Zierikzee. Ongerustheid is ontstaan rond dit plan; een ongerustheid die ook sprak uit recentelijk aan het col lege van b. en w. gestelde vragen door de frakties van de Prot. Chr. Federatie en de K.V.P. in de raad. Het college van b. en w. heeft op de jongste raadsvergadering ope ning van zaken gegeven, waaruit bleek dat de reeds genoemde kerk voogdij zich praktisch van dit plan heeft gedistancieerd, door zijn standpunt in dier voege te wijzi gen, dat „een en ander", d.w.z. de genoemde voorzieningen gelimi teerd waren tot de periode 1 april tot I oktober 1972. Door deze in perking van het oorspronkelijk afgesprokene is het gehele con cept-plan, met de participaties van de Rijksgebouwendienst en de ge meente Zierikzee op losse schroe ven komen te staan. Zulks is te meer ernstig daar de belangrijke en omvangrijke voor zieningen te treffen door de Rijks gebouwendienst, geheel buiten be zwaar van de gemeentekas zouden worden uitgevoerd. De Rijksge bouwendienst heeft zich duidelijk ge-ergerd aan de omgeving van de thans zo fraaie toren en wil om estetische overwegingen nog een vervolg geven aan de restauratie. Met andere woorden: de omgeving van de toren wordt opgeknapt voor rekening van - zeg maar uit eindelijk - het Rijk. Daarnaast wil de gemeente Zierikzee in de beurs tasten met enkele aanvullende voorzieningen, die het geheel zo wel een verantwoorde parkering bieden, als de verfraaiing van dit brokje Zierikzee ten goede komen. De gemeenteraad was óm be grijpelijke redenen buitengewoon teleurgesteld, om niet te zeggen verontwaardigd over de gewijzig de standpunten van de Kerkvoog dij der Hervormde Gemeente, die zo duidelijk - en helaas ongeargu- menteerd - een spaak in het wiel heeft gestoken. Zo zit Zierikzee met een opge legde, maar gemiste kans en men mag de zienswijze van de kerk voogdij - naar ons gevoelen - rus tig in de sfeer van het onbegrijpe lijke trekken. Er is enige emotio naliteit rond dit probleem, maar wij zouden er sterk op willen aandringen dat het niet verdicht wordt tot een prestige kwestie. Daar is Zierikzee nu eenmaal erg gevoelig voor, maar er is nooit en zeker met in dit geval, reden voor. Wij vragen ons zelfs af, of niet met name een kerkgenootschap - om een goed christelijk woord te gebruiken - gepredestineerd is in dergelijke zaken, een soepele en welwillende houding aan te nemen. Anderzijds kan er alle begrip voor bestaan dat de Kerkvoogdij de toestand tijdens de „interimpe riode", waarin auto's maar schots en scheef op het voorplein werden neergezet, weinig aantrekkelijk vond en op grond daarvan moeilijk- een vergunning kan continueren. Maar het zit er thans duidelijk in, dat liet gehele complex in het ka der van én het aanbod van de Rijksgebouwendienst én dc plan nen van de gemeente Zierikzee. op verantwoorde wijze kan worden gesoigneerd en het zou erg spijtig zijn als dat - om welke reden dan ook - hiot door zou kunnen gaan. ZIERIKZEE, 22-8. Op dc dinsdag gehouden verga dering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, is het college van b. w. uitvoerig ingegaan op vragen, gesteld door de P.C.- en K.V.P.-fraktie inzake de toekomstige vormgeving en bestemming van het terrein rond de St. Lievensmonstertoren en Grote Kerk. Uit de antwoorden van b. en w. blijkt dat destijds een bespreking heeft plaats gehad tussen vertegenwoordigers van de Rijksgebouwendienst, de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente en de burgerlijke gemeente. In prin cipe is toen (januari) overeengekomen, dat door de Rijksgebouwendienst een ambitieus plan zou worden gerealiseerd, dat verschillende interessante elementen bevat. Wethouder Asma herinnerde nog aan een reeds in 1967 gegeven toe stemming van de zijde der kerkvoog dij. De heer Simmers vond het heel erg, dat zo iels moois de mist in moet gaan. De voorzitter wist wel zeker dat het hier een éénmalige zaak betreft. Als het nu niet ge beurt, gebeurt het nooit meer. De heer Groen wilde dat het college zich toch nog eenmaal met de kerk voogdij in verbinding zal stellen, om te pogen op de valreep dit plan voor Zierikzee te redden voor het alge meen belang. De raad sloot zich hierbij aan, zodat nog een laatste poging zal worden ondernomen. Ho pelijk met succes. Zierikzee zou duidelijk in dit plan participeren, met aanvullende wer ken; o.m. aanleg van een plantsoen en exclusieve aanwijzing (en inrich ting) van het terrein oostelijk van de kerk voor het parkeren van au to's. De kerkvoogdij zou de opper vlakte grond, gelegen rond de St. Lievensmonstertoren tegen een ver goeding van f 1,- overdragen aan het Rijk. In de overeenkomst werden stringente bepalingen gesteld ten aanzien van het onderhoud. De Rijksgebouwendienst zou - als ver volg op de torenrestauratie - zorgen voor een laag gemetseld muurtje, een ijzeren hekwerk, voor beplan ting, de aanleg van paden, wegen, banken en een speel vijvertje voor kinderen. 1 april tot 1 oktober Bij schrijven van 23 juni evenwel distancieert de kerkvoogdij- der Her vormde gemeente zich van de oor spronkelijke principe overeenkomst, in dier voege dat „een en ander" dient gelimiteerd tot de pero de van 1 april tot 1 oktober 1972, waarbij de gemeente Zierikzee de aantekening maakt, dat het weinig zinvol is, de afgesproken, vrij kost bare parkeervoorzieningen te tref fen voor een zo korte termijn, „zon der daaraan gekoppeld de welhaast vanzelfsprekende continuering voor de toekomst". Het college van b. w. is dan ook bevreesd, dat het terugkomen door de kerkvoogdij op de gemaakte af spraken, van nadelige invloed is op de onderhandelingen. Bij de eerste besprekingen - zo vervolgen b. w. - is over een li mitering van de periode, niet ge sproken. Was dat wel gebeurd, dan had het college zich bij deze onder handelingen uiteraard geheel anders opgesteld. Afwerking omgeving De voorzitter lichtte nog nader toe, dat per 1 oktober de torenrestaura tie zal zijn voltooid. Van de zijde van de Rijksgebouwendienst wordt thans al rekening gehouden met de noodzakelijke afwerking van de om geving, maar de ambitieuze plannen van de R.G.D. stuiten thans af op gebrek aan medewerking van de zijde der kerkvoogdij. De heer Den Boer noemde de gang van zaken zeer teleurstellend. Het plein voorziet in een grote behoefte. De voorzitter accentueerde vooral de scpijtigheid, dat Zierikzee dit unieke aanbod zal moeten afslaan; het geld is er (de Rijksgebouwendienst be taalt) en nieuw aanbesteden op ei gen kosten in de toekomst is prak tisch uitgesloten. „Vergeet het maar", aldus de heer De Meester. On-schone vrouw ATHENE, 24-8. Voor een recht bank in het Griekse Saloniki is een echtscheidingsproces be gonnen dat is aangespannen door een echtgenoot die van zijn vrouw af wil omdat deze zich sinds het begin van hun huwelijk, drie jaar geleden, nimmer heeft gewassen. Ik wil scheiden, op zijn minst van ta fel en bedwant dit is niet uit te houden, motiveerde de echt genoot zijn eis. Op vragen van de rechter schoot de vrouw een scherpe pijl af. „Waarom zou ik me wassen. Mijn man heeft me al drie jaar met geen vin ger aangeraakt", zei ze strak. De rechtbank heeft de zaak in beraad gehouden. Overval op employees EINDHOVEN, 23-8. Een gemasker- de man met een vuurwapen heeft in Eindhoven twee emplcyé's van de Hema, die met een geldzending on derweg waren naar de (Amro) bank, beroofd van f 20.000. De overvaller, die zijn slag sloeg toen de twee em- ployé's, de 27-jarige A. H. en de 18- jarige mej. P. S., in een taxi wilden stappen, ging er vandoor in een rode Volkswagen, die korte tijd later te ruggevonden werd in een straat bij het Eindhovens kanaal. De auto bleek gestolen in Son, de kenteken platen van een personenauto uit Mierlo. Studenten bezetten inschrijvingsbureau AMSTERDAM, 24-8. Een Eioep leden van de ASVA heeft woensdag ochtend het inschrijvingsbureau van de universiteit van Amsterdam be zet, waardoor een half uur na de opening een abrupt einde kwam aan de inschrijving van eerstejaars. De studenten, die zich de actie groep „Weg met de wet" noemen, gingen rond tien uur het inschrij vingsbureau aan de Jodenbreestraat binnen. Hun leider, oud-asvavoorzit- ter Constant Vecht, deelde de aan wezigen per megafoon mee, dat zij gekomen waren om de inschrijving onmogelijk te maken. De medewer kers van het bureau werd verzocht solidair te zijn. „Gaat u maar op het Maagdenhuis aan uw superieuren vertellen dat studenten u het wer ken beletten", aldus Vecht. Hij zei dat de actie bedoeld is om de in schrijvingsprocedure te rekken tot dat een nieuw kabinet de duizend gulden maatregel mogelijk intrekt. KAMPALA. Oegandese Afrikanen vieren feest, nadat de Oegandese president Amin had aangekondigd, dat ook Aziaten met een Oegandees paspoort het land zullen moeten ver laten. Twee doden in het verkeer TEGELEN, 23-8. Bij een verkeers ongeluk op de rijksweg Venlo-Roer- mond in Tegelen zijn de 21-jarige H. Driessen uit Elslo en de 45-jarige J. Clauwert uit Geleen om het leven gekomen, de auto waarin zij zaten botste frontaal op een vrachtwagen met aanhanger. Twee andere inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond. Nederlandse artsen doen beroep op Amin NIJMEGEN, 24-8. Zestien Neder- landse artsen, die in de jaren 1964 tot 1968 in dienst van het Oegandese gouvernement op verschillende pos ten en sleutelposities werkzaam zijn geweest in Oeganda, hebben woens dagmiddag een telegram aan presi dent Amin gestuurd om hem te vra gen het besluit tot uitwijzing van Aziaten en statenlozen uit zijn land, in te trekken. Op grond van humani taire overwegingen doen de Neder landse artsen een beroep op hem om naar oplossingen te zoeken, die in overeenstemming zijn met de men selijke waardigheid. Verscheidene ondertekenaars kennen president Amin persoonlijk. Duitse oorlogsgraven blootgelegd SPRANG-CAPELLE, 23-8. De oor- logsgravendienst te IJsselstein van het ministerie van defensie heeft in een weiland aan het Capelseveer in Sprang-Capelle twee graven bloot gelegd van in de Tweede Wereldoor log gesneuvelde Duitse militairen. Eén van de militairen kon ter plaatse worden geïdentificeerd aan de hand van het herkenningsplaatje en het gebit (gouden tand). De naam kan nog niet worden vrijgegeven, aangezien de familie nog niet is in gelicht. Bij de stoffelijke resten bevonden zich ook munitiekisten en oorlogs uitrusting. Vermoed wordt dat er zich een massagraf bevindt vari 13 tot 20 personen die daar destijds in de stellingen zijn begraven. DEN HAAG, 23-8. Met ingang van gisteren (woensdag) moesten auto mobilisten één cent per liter meer betalen voor benzine. Een woordvoerder van Shell, die het initiatief heeft genomen tot deze prijsverhoging, verklaarde dat dit gebeurt met het oog op de gestegen noteringen voor autobenzine op de internationale markt. Andere olie maatschappijen als Esso en Chevron zullen de maatregel van Shell vol gen. Volgens een zegsman van Esso was de benzineprijs na de verlaging met drie cent per liter in juni, gezien het rendement op een „onaanvaardbaar laag peil" gekomen. NIEUWERKERK Collecte Kon. Wilhelmfnafonds Volgende week wordt in Nieuwer- kerk de jaarlijkse collecte gehouden voor de kankerbestrijding. In een circulaire die dezer dagen wordt ver spreid, wijst het plaatselijk bestuur er op dat men ook deze keer flink werk wil maken van de ledenwer ving yah genoemd fonds. Onder het motto „Deze ziekte moet zou gauw mogelijk overwonnen worden", hoopt het bestuur op een flinke toename der leden. Materiële schade door kettingbotsing Op de Rijksweg (18) vond een au to-ongeluk plaats, waarbij vier per sonenwagens betrokken waren, doch wonderlijk zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Het ongeluk vond plaats ter hoog te van Nieuwerkerk, toen een lange file uit de richting Schouwen kwam en enkele auto's probeerden in te halen. Eén auto reed op de linker rijbaan, waardoor een tegemoetko mende personenauto bestuurd door J. C. H. uit Oude Tonge de rechter berm in moest gaan om een fronta le botsing te voorkomen. H. geraakte echter in een slip, schoot opnieuw de rijbaan op en kwam in aanraking met een personenwagen, bestuurd door mej. A. A. G. uit Soestdijk, welke normaal op de rechterrijbaan reed. De auto van H. sloeg dwars over de weg, met als gevolg dat de uit de richting Zierikzee komende personenauto, bestuurd door A. K. uit Nieuwerkerk op de auto van H. uit Oude Tonge vloog. Achter A. K. volgde een personenwagen die be stuurd werd door P. C. G. H. uit Ba- rendrecht, die met de voorkant van zijn auto tegen de auto van K. bot ste. De eerste bestuurder, de bestuur der van de auto die in het allereer ste begin aan het inhalen was ge slagen, reed door en is tot op heden nog onbekend gebleven. De perso nenwagens van H. en K. werden in de loop van de avond door garage Ista te Oosterland weggesleept. Zij waren „totall loss". De andere twee wagens konden met enkele lichte beschadigingen op eigen gelegenheid de reis voortzetten. OOSTERLAND Populair concert Het voorgenomen populair concert door de plaatselijke muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare" dat door minde gunstige weersgesteldheid was uitgesteld, heeft nu zaterdag avond doorgang kunnen vinden op het Koninginneplein. Er werden on der leiding van de directeur, de heer Jac. Capelle, populaire liederen ge speeld in afwijking van normaal, nl. een concert van meer onbekende stukken. Toch was de belangstelling niet bijster groot. Het koele weer zal trouwens hieraan ook niet onschul dig geweest zijn. Moeilijke oogst Ook in de polder Oosterland wor den de oogstwerkzaamheden ernstig bemoeilijkt door het steeds voortdu rende natte weer. Het is niet alleen dat het graan vochtig en klammig is veelal, maar de doorweekte gronden gedogen geen zware combines enz. Dit laatste is wel een grote handicap. Desondanks tracht men toch de werkzaamheden voortgang te doen vinden. MIDDELHARNIS Orgelconcert te Middelharnis Zaterdag 26 augustus a.s. om 8 uur Lezingcyclus komende winter MIDDELBURG, 23-8. Dc gebrui kelijke lezingcyclus van het Zeeuwsch Genootschap zal het ko mende seizoen voornamelijk gewijd zijn aan het onderwerp: „De Ooster schelde en dc zee". In een reeks van acht avonden, verspreid over dc maanden september 1972 tot en met februari 1973 zullen deskundigen wetenschappelijke informatie geven over dc verschillende vraagstukken, die zich met betrekking tot de Oos terschelde voordoen. In deze cyclus zullen de volgende, in nauw verband met elkaar staan de onderwerpen aan de orde komen. De technieken en mogelijkheden bij de bouw van kustverdedigings- werken, zowel in historisch als in futuristisch perspectief; de totstand koming van dynamische evenwich- ten betreffende erodering en sedi mentatie bij wijziging van stroompa- Ironen; het visserijkundige en alge meen apaubiologische aspect van dc eenheid zee-zeearm en de eventuele verbreking daarvan; alternatieve in richtingsmogelijkheden voor een Zeeuws Meer met of zonder totale loskoppeling van de zee in relatie met de waterhuishouding; het men selijke en economische aspect van het onveiligheids-syndroom in de verhouding van mens tot omgeving. Op de laatste avond van de cyclus zal in uitgebreider verband gelegen heid worden gegeven tot het stellen van vragen en tot discussie met een forum bestaande uit sprekers cn an dere betrokken wetenschapsbeoefe naars. Toezegging voor het houden van een inleiding en of deelneming in het forum is reeds binnengekomen van: enkele lot de groep „Zeeuwse Meer?" behoord hebbende afgestu deerden aan de TH tc Delft, dc Rijksuniversiteit te Utrecht en de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen; dr. M. J. Adriani, Wouter van Dieren, ir. J. van Dixhoorn, prof. dr. C. den Harlogdrs. R. Hueting, prof. dr. P. Korringa, ir. A. Mertcns, ir. J. Svasek cn prof. ir. H. Wiggerts. Toegankelijk voor leden en nicl- ledcn. Belangstellenden, die geen lid van het Zeeuwsch Genootschap zijn kun nen het programma, dat levens be wijs van toegang is. aanvragen bij hel secretariaat. Abdij 9. Middelburg telefoon 01180-8055. De leden van het Genootschap krijgen binnenkort dit programma automatisch thuisgestuurd. Vrijdag 15 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „De langste dag". Zaterdag 26 augustus Oosterland 14.00 uur, start gezelligheidsrit MAC „Sparta", (vertrekpunt bij bouwbedr. Boogert, Lange Achterweg). Middelharnis Grote Kerk, 20.00 uur; orgelconcert. Woensdag 30 augustus Huis van Nassau, 20.00 uur, Werk groep Prov. Politiek Zeeland D'66. Advertentie Het nieuwe komfort-brilleglas met automatische - kleur-verandering. Past zich zeer snel aan. Optiek Mol 7 - Zierikzee Telefoon 2582 organiseert de Stichting Kerkconcer- ten Goeree en Overflakkee een or gelconcert in de Grote Kerk te Middelharnis. Voor dit concert werd uitgenodigd de jonge organist Dick Bloemer die vorig jaar zijn diploma solospel met onderscheiding behaalde aan het Rotterdams Conservatorium. Mo menteel studeert hij voor de Prijs van Uitnemendheid. Hij werd opge leid door André Verwoerd en is or ganist van de kerken te Heenvliet en Abbenbroek. Op zijn programma staan werken van Sweelinck, Pachelbel, Bach, Stanley en Dupré. Grotbewoner komt boven HOUSTON, 23-8. De Franse geleerde dr. Michel Siffre, die zes maanden alleen in een grot in zuidwest Texas leeft, :al 5 september aan dc oppervlakte t komen, zo heeft zijn vrouw f Nathalie dinsdag in Houston t meegedeeld. I-Iet experiment van de Fransman om vast te t stellen of de mens zich aan een f levensritme van langer dan 24 f uur kan gewennen, eindigde f dinsdag. Toen ik hem vertelde f dat hij naar boven zou komen, ivas hij werkelijk verbaasd. Hij F geloofde niet dat hel ver in f augustus was, aldus mevrouw J Siffre. Zij :ci dat haar man, die 14 februari met zijn expe- J riment begon, ent gemiddeld ritme heeft van 26 uur cn niet J tol een ritme vatt 26 uur u'a- ken en 12 nur slaap was geko- J men, zoals hij had verwacht. De langste tijd dat hij achter een wakker is geweest, was 36 ur. De langste slaap duurde 17 uur. Siffre zal binnen en kele dagen bezoek van zijn vrouw en artsen krijgen om hem voor te bereiden op zijn terugkeer naar het daglicht. Vierde slachtoffer van ongeluk KERKRADE. -24-8. De 22-jarige Martin Boumans uit Kerkrede is woensdag overleden als vierde slacht offer van het ongeluk met het pen delbusje. dat maandagmorgen van Limburg met vijf personen op weg was naar het wetk in Duitsland en dat in Duitsland tussen Hocngcn cn Aldenhoven is verongelukt. Dc 23-jarige bestuurder H. Knuit uit Ni eu wen hagen werd vermoede lijk door slaap overvallen waardoor het pendclbusjc met grote snelheid tegen een boom reed. De man werd 20 meter ver uit de auto geslingerd. Hij verkeert thans buiten direct le vensgevaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2