AGENDA PRIJZEN VAN DE MOSSELEN TROKKEN STEVIG AAN Den Uyl: „Uitgesloten dat regering Zelfvertrouwen Republikeinse Conventie sociaal contract tot stand brengt" Middelburg is Vlissingen een slag voor Nederlanders in Duitsland verongelukt De Brauw: „Geen pistool op de borst" INPAKKEN „Algemeen Vissersbelang" - Bruinisse BRUINISSE, 18-8. In de in het hervormd verenigingsgebouw gehou den vergadering van de Vissers vereniging Algemeen Vissersbeang te Bruinisse onder leiding van de heer VV. Okkerse, sprak deze er in zijn openingswoord zyn genoegen over uit, dat de prijzen van de mosselen de laatste weken een flinke opleving vertoonden en dat er vooral de af gelopen week weinig mosselen in het opvangfonds terecht kwamen. De meerdere vraag van de handel was een verblijdend en moedgevend ver schijnsel. Wat de werzkaamheden van het bestuur betreft; er was een onder houd geweest met de heer Emeis over de schadeloosstelling en met name over de kwestie met de ver huurders en de onderverhuurders van mosselpercelen. Er werd contact gezocht met enkele leraren over het ook dit jaar weer organiseren van een binnenvaartcursus. De ontruiming van de percelen, voor de palingvissers en daarmee ge lijk gestelden, was oorspronkelijk gesteld op 31 augustus, een onrede lijke dqtum. Dit was nu verlengd tot 1 oktober. De overgeschakelde mos selkwekers hadden nu in elk geval ook npg de topmaanden september tot en met november om hun mos selen aan de handel te verkopen. De op palingvisserij overschake lende mosselkwekers hadden tot dusver, echt nog geen seizoen achter de rug om te onthouden, omdat de vangsten uiterst matig bleken te zijn. Zevibel De heer H. Hoogerheide, had een vergadering van Zevibel bezocht. Van de kant van de vereniging op Yerseke die nog niet bij Zevibel was aangesloten, was er enige toenade ring geweest om ook onder de Ze- vibel-paraplu te komen, maar uit eindelijk had men daarvan toch af gezien. Wel zijn' een aantal leden van die vereniging, na de te Zierikzee ge houden vergadering over de Delta wet en de schadevergoeding ex. art. 8, individueel lid van Zevibel gewor den. De heer L. de Waal (Bru 9) pleitte voor een opnieuw openen van de onderhandelingen voor aanslui- ting. De visserij school te Vlissingen is een voortdurend zorgenkind waar over ook Zevibel zich veel zorgen maakt. Er schijnt een nieuwe binnensche pen wet op stapel te staan. Een cer tificaat van deugdelijkheid voor de Vakbeurs „Het Kind" UTRECHT, 21-8. De 16e vakbeurs „Het Kind", georganiseerd door de Vereniging Baby- en Kinderkleding- beurs en de Vereniging voor het Ba by- en Kleutervak in nauwe samen werking met de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs zal de detaillisteen volledig overzicht geven van wat er op het gebied van baby- kleuter- en kinderkleding, zowel door de Neder landse fabrikanten als internationaal op de markt wordt gebracht voor de zomer van 1973. De (gedeeltelijke) ■werkloosheid DEN HAAG, 21-8, In maart 1972 waren in Nederland 15.274 mannen en 2.247 vrouwen gedeeltelijk werk loos, zo blijkt uit de sociale maand- statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor deze ruim 17.000 werknemers werd vergunning voor korter werken verleend. Ge middeld bedroeg de werktijdverkor ting voor deze mensen ongeveer 50 uur per maand. Het aantal minder gewerkte uren bedroeg bij de man nen ruim 749.000 en bij de vrouwen een kleine 113.000. Wiegel lijsttrekker VVD? DEN HAAG, 21-8. Het hoofdbe stuur van de V.V.D. heeft maandag avond besloten Hans Wiegel voor te dragen als lijsttrekker van de V.V.D. bij de komende verkiezingen. Het definitieve besluit over het lijsttrek kerschap zal op 23 septemer door de algemene ledenvergadering moeten worden genomen. Drs. Den Uyl landelijk lijsttrekker P.v.d.A. AMSTERDAM, 21-8, Het partijbe- stuur van de P.v.d.A. heeft maandag middag unaniem besloten de partij raad, die op 16 september bijeen komt, voor te stellen drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de Tweede Ka merfractie, aan te wijzen als enige landelijke lijsttrekker voor de ko mende verkiezingen. schepen en een vaarbewijs zal dan wel worden verplicht gesteld. Nu drs. J. D. van Dijk als voorzit ter van het bedrijfschap voor Vis en Visprodukten is afgetreden, rees de vraag of het bedrijfschap nog wel een zinvolle taak heeft in de'visserij. Van de zijde van de „mpsselsector" was gesteld dat men hét vroegere aan- en verkoopkantoor van mosse len in Bergen op Zoom, waarover alle transacties in de mosselhandel lopen, zeker niet kan missen. Iedere mosselkweker is verzekerd van de opbrengst van de aangekochte mos selen, aangezien deze door de handel vooruit moet worden betaald. Dit aan- en verkoopkantoor is in de loop der jaren gecorporeerd in het Pro- duktschap. Valt het Produktschap weg en daarmede ook deze regeling, dan valt een enorm stuk bedrijfsze kerheid weg. Nu het L.E.I. geen personeel ge noeg meer beschikbaar heeft om de boekhouding te begeleiden, heeft men de heer Hidebrand (directeur L.E.I.) gevraagd toch een eenvoudig rapport uit de boekhouding samen te stellen. Blij was de heer Hoogerheide met het succes, om de datum van inle vering van mosselpercelen, door personen die niet meer in het be drijf werkzaam zijn, was gebracht van 1 september naar 1 december. Stuurgroep Begin 1974 zijn voorstellen te ver wachten betreffende de verwatering van mosselen na de afsluiting van de Oosterschelde. In het schrijven, waarin dit wordt medegedeeld en waarin de instelling van een stuur groep werd aangekondigd werd het vermoeden uitgesproken, dat over schakeling van Zeeland naar de Waddenzee, c.q. een andere moge lijkheid van verwatering reeds no dig zou zijn vóór 1978 (jaar van de Oosterschelde-af sluiting) De heer H. Schot, secretaris van de vereniging, had eveneens enkele M.A.C.-vergaderingen bezocht, ter wijl hij een vergadering had bijge woond van de Commissie Toewijzing Mosselpercelen. Vooral het besprokene op deze laatste vergadering, gaf aanleiding tot het stellen van vragen. Basisja ren voor het verkrijgen van een plaats op de wachtlijst om in aan merking' te komen voor een ander perceel ter compensatie van het ver loren gaan van een perceel in Zee land (in de eerste plaats de Greve- lingen) zijn de produktie Zeeuwse mosselen in de jaren 1963/64 tot en met 1968/69. Hoewel van het begin af gesteld is, dat de Volkerakpercelen geen „compensatie" vormden voor het verloren gaan van een Grevelingen- perceel, zal de produktie van een Volkerak perceel toch een rol spelen by het toewijzen van een vervan gend perceel in de Waddenzee. HAAMSTEDE. - Dit bleef er over van de stenen schuur van de boerderij „Lucht enbur'g", toen het vuur zijn vernietigend iverk had gedaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Gesprek met N.K.V. „Zeker overwinning van Nixon" MIAMI BEACH, 21-8. Vol zelfver- trouwen is de Amerikaanse Repu blikeinse Party maandag in Miami Beach aan haar conventie begonnen. Ongeveer 2700 afgevaardigden en plaatsvervangers kwamen bijeen in de reusachtige hal waar vorige maand de democratische senator George McGovern werd aangewezen om het in november tegen Richard Nixon op te nemen. De republikeinen zijn zo zeker van de overwinning van Nixon, dat zij zich nu al bezig houden met de pre sidentsverkiezingen van 1976. Als Nixon dit jaar inderdaad wordt her kozen - volgens de jongste opinie peilingen heeft hij een voorsprong van 26 procent op McGovern - kan hij over vier jaar zich niet nog eens kandidaat stellen. De republikeinen proberen nu al de keuze te beïnvloe den die hun partij dan zal moeten doen. De kwestie is of dan de klei nere en gewoonlijk conservatieve staten meer afgevaardigden naar de conventie zullen mogen sturen, of dat de dichterbevolkte industriesta ten, die doorgaans liberaler zijn, een sterkere vertegenwoordiging moeten krijgen. Goese machinefabriek gaat fusie aan GOES, 21-8. De Goese machinefa briek A. van der Line B.V. heeft een fusie aangegaan met de Chromalloy Europa.' N.V. groep. In deze groep werken twee Italiaanse, een Zwit serse en een Franse onderneming sa men. De machinefabriek, die gespeciali seerd is in schuurmachines, heeft 135 man personeel in dienst. Het ligt in de verwachting dat dit personeel geen nadeel van de fusie zal onder vinden. De vakbonden hebben zich met de fusie akkoord verklaard, vooral ook omdat door de samenwer king in de Chromalloij-groep uit breiding van de productie in het vooruitzicht is gesteld. Ballonvaart over de Alpen TURIJN, 22-8. De Amerikaan Mark Yarry en de Schot Do nald Cameron zijn maandag als eersten per ballon de Al penketen tussen Zwitserland en Italië overgetrokken. Ze stegen maandagmiddag in Zer- matt op en landden 's avonds tegen half acht in Biella, onge veer 60 km. van Turijn. - De ballonvaarders werden op hun tocht vergezeld door twee he likopters. Hun ballon bereikte bij de vlucht over de Monte Rosa een hoogte van ruim 5000 meter. Grootwinkelbedrijf in de binnenstad MIDDELBURG, 21-8. Binnen ander half Jaar zal een der eerste zelfbe- dieningswarenhuizen van De Gruy- tcr in dc Middelburgse binnenstad worden geopend. De totale opper vlakte van de nieuwe vestiging be draagt 5000 m*. Hiermee is Middelburg het 6 km verderop gelegen Vlissingen een slag voor. Sinds enkele jaren wordt er tussen Middelburg en Vlissingen De partyleiding wenst een com promis omdat zij geen verdeeldheid wil, maar vele liberalen zyn vastbe sloten hun standpunt met klem te verdedigen, omdat zy inzien dat de beslissing die nu wordt genomen, van directe invloed zal zyn op de keuze van de presidentskandidaat in 1976. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Clipper tassen AttachékoHers fiuOtfa een felle concurrentiestrijd om de vestiging van grootwinkelbedrijven uitgevochten. Vlissingen wil een groot koopcentrum tussen de beide steden in en Middelburg vindt dat zijn binnenstad nog ruimte genoeg biedt voor vestigingen van dit soort grote bedrijven. Vlissingen wacht nog steeds op goedkeuring van zijn plannen door G.S. Middelburg ziet de vestiging van De Gruyter in zijn binnenstad als een grote overwinning. De ge meente verwadht dat er van deze vestiging grote aantrekkingskracht op andere grote bedrijven zal uit gaan. CA&1DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Tankboot na aanvaring bij Zuid-Afrika gezonken JOHANNESBURG, 21-8. De 43.339 ton metende Liberiaanse tankboot „Texanita" is maandag na een aan varing met een ander Liberiaans tankschip voor de kust van Zuid- Afrika ontploft en gezonken. Van de ongeveer 50 voor het merendeel Griekse opvarenden zijn er tot dus ver vier levend teruggevonden. Ook zijn vier ljjken geborgen. Overval op postkantoor in Eist UTRECHT, 21-8. Twee mannen, die maandagavond om tien over zes een overval hebben gepleegd op een by kantoor van de PTT in Eist, zyn er met 4500 gulden vandoor gegaan in een lichtgroene Ford Taunus De twee waren al eerder binnengevveest om de zaak te verkennen: eenmaal om postzegels te kopen en de tweede keer om een briefje van 25 gulden te wisselen. De kantoorhouder schat de leef tijd van de ene overvaller op 30 a 35 jaar en zijn lengte op 1,90 meter. Hij had zwart haar en een snor en droeg een gekleed donkerblauw kostuum. De tweede man was onge veer 1,86 meter lang. Hij had even eens donker haar (kalend). Steekpartij in Oude Pekela OUDE PEKELA, 21-8. Bij een steekpartij in de nacht van zaterdag op zondag in de „Denzo Bar" in Ou de Pekela heeft de 18-jarige J. W. P. uit Nieuwe Pekela vier messteken in de borst opgelopen. Hij is naar het „St. Lukas Ziekenhuis" in Win schoten overgebracht. Aan de steekpartij ging een woordenwisse ling vooraf tussen de jongeman en drie andere barbezoekers, allen af komstig uit Oude Pekela. Het drietal is aangehouden. Wie de steekwonden heeft toegebracht is nog niet bekend Het mes is in het toilet van de bar teruggevonden. Pech voor niet- verzekerde juwelier APELDOORN, 21-8. Met een bak- steen hebben in de nacht, van zon dag op maandag onbekenden de eta lageruit van een juwelierszaak aan de hoofdstraat in Apeldoorn vernield. Zij roofden daarna voor een waarde van circa f 20.000 aan juwelen en sieraden. De juwelier bleek tegen in braken niet verzekerd te zijn. Hij heeft enkele jaren geleden wegens de hoge premie de verzekering opge zegd. De juwelier - de heer H. van der Kamp - had bovendien pech dat zijn alarmapparatuur niet werkte. Deze zou maandag worden gerepa reerd DOORN, 21-8. P.v.d.A.-fraetievoor- zitter Den Uyl acht het uitgesloten dat de huidige regering een sociaal contract tot stand zou kunnen bren gen met de werknemers en de vak beweging. Dit niet alleen omdat daarmee te gelijk aanzet gegeven zal moeten worden tót structurele maatschappe lijke hervormingen op langere ter mijn, maar ook omdat een regerings combinatie met de V.V.D. volgens hem nooit bereid zal zijn om geheel van de inflatiecörrectié af te zien. De heer Den Uyl zei dit maandag avond in Doorn tijdens een onder breking .van het tweede gesprek tus sen fractievoorzitters en hoofdbe stuursleden van de P.v.d.A., D'66 en de P.P.R. met het verbondsbestuur van het N.K.V. Flitsen uit het buitenland RABAT. Koning Hassan van Ma rokko heeft de gezagvoerder van de Boeing 727 waarop vorige week in de lucht een aanslag werd gepleegd toen de koning en zijn gevolg uit Pa rijs terugkeerden wegens diens koel bloedig optreden tot bevelhebber van de Marokkaanse luchtmacht be noemd. WASHINGTON. Admiraal Harold Stark, chef operaties van de Ameri kaanse vloot tijdens de Japanse aan val op Pearl Harbour in december 1941, is op 91-jarige leeftijd in Was hington overleden. PARAMARIBO. De Surinaamse minister-president dr. J. Sedney heeft in een regeringsuitzending via de plaatselijke radiostations ver klaard, dat indien het Surinaams Olympisch Comité besluit geen ploeg af te vaardigen naar München deze beslissing „geheel in geest is van de Surinaamse regering". JERUZALEM. In Jeruzalem zal een museum ter nagedachtenis van alle slachtoffers van het nationaal- socialisme worden opgericht. BELFAST. Duizenden protestanten in para-militaire uniformen zijn in Belfast bijeengekomen voor een pro testmars door de straten van de Noordierse hoofdstad. Leger en po litie waren in volle staat van pa raatheid. Er kwamen geen inciden ten voor. N.K.V.-vooi*zitter P. J. J. Mertens was voorzichtiger met zijn voorspel lingen. Hij zei dat een sociaal con tract zowel een zuiver formeel-juri dische zaak kan zijn, als een kwestie van „afspraken", en dat veel zal af hangen van de vraag in hoeverre de regering zal voldoen aan de voor-, waarden die de vakbeweging in haar discussienota arbeidsvoorwaarden beleid heeft: gesteld. Over wat de re gering wil is - zei hij - nu nog te weinig békend. THURMONT, MARYLAND. Vei ligheidsadviseur dr. Henry Kissinger heeft direct na zijn terugkeer van zijn besprekingen in Parijs, Saigon en Tokio op Camp David verslag uitgebracht aan president Nixon. PHNOM PENH. In Phnom Penh is een mislukte aanslag gepleegd op de Cambodjaanse premier en minister van buitenlandse zaken Son Ngoc Thnah. In een geparkeerde auto, langs de route die de premier ge woonlijk volgt naar zijn departement ontplofte een kneedbom. BELFAST. „Provisional" I.R.A. heeft gedreigd dat katholieken, die informatie geven aan het Britse le ger die tegen de I.R.A. gebruikt kan worden, „wegens verraad berecht zullen worden en de kogel zullen krijgen als ze schuldig bevonden worden." In Belfast zijn de lijken gevonden van twee burgers. MOSKOU. De Russische televisie kijkers hebben te horen gekregen dat zij hun wrok-gevoelens tegen China moeten matigen en vastbera den moeten blijven hopen dat China de weg terugvindt naar het socialis me, die het sinds de breuk met de Sowjet-Unie in 1960 kwijt is geraakt. MIAMI BEACH. Een duizendtal mensen heeft voor het hotel in Mia mi Beach, waar een gala-diner was georganiseerd voor afgevaardigden naar de republikeinse conventie, ge demonstreerd tegen de regering- Nixon en de oorlog in Vietnam. MARIESTAD. De twee Kroaten, die vorig jaar de Zuidslavische am bassadeur in Stockholm doodschoten en vrijdag uit een Zweedse gevange nis ontsnapten, zijn door de politie aangehouden. TRIEST. In een gevangenis in Triest is onder de minderjarige ge vangenen een oproer uitgebroken waarbij twee gevangenen zijn omge komen en tien gewond. In busje op weg naar werk JULICH, 21-8. Op weg naar hun werk in Duitsland zijn maandagoch tend by Jülich by Aken in de Duitse bondsrepubliek drie Nederlanders in de leeftyd van 21 tot 23 jaar veron gelukt en twee zwaar gewond. Omgekomen zijn Johannes Her mans uit Schaesberg (24), Franz Loesberg uit Heerlen (20) en Heinz Boumans uit Schaesberg (21). Ge wond zijn: Martin Boumans (23) uit Kerkrade (kritiek) en de bestuurder Hendrik Knuit uit Nieuwenhagen (23). Volgens de politie reed hel busje waarin zij zaten door onbekende oorzaak van de weg tegen een boom. Eén der inzittenden was op slag dood, twee anderen overleden in het ziekenhuis. UTRECHT, 21-8. Drces, Berger en ik hebben nooit gepleit voor „ingre pen nu", noch voor „pistolen op dc borst". Dat zegt ex-minister mr. M. L. dc Brauw (DS'70) in een ingezon den stuk in „Ruim Zicht" van het N.K.V. Hij reageert op een artikel in Ruim Zicht van 24 juli waarin hom dubbel spel werd verweten omdat hij zou hebben gesuggereerd dat dc regering rich zou hebben vastgelegd op de zogenaamde nullijn (geen reële in komensverbetering), terwijl hij het anderzijds zou hebben doen voorko men alsof het overleg met de sociale partners nog volkomen open lag. Mr. De Brauw verklaart, dat hij en zijn partijgenoten Drees en Berl ger wel hebben gepleit voor een zeer spoedige afronding van de gesprek ken met werkgevers en vakbewe ging, omdat de regering bij de vast stelling van de begroting moet we ten waar ze aan toe is. „Wij van DS'70 zijn niet bereid tot het laten vallen van nieuwe Witteveense ga ten, noch tot de aantasting van onze welvaart door verdere inflatie", al dus mr. De Brauw. Hy voegt hieraan toe. dat hy ook heeft gepleit voor open kaart spelen. „Dc t(jd van elkaar kansen geven en meer van deze nobele voornemens is voorby". Zierikzee Deze zomer dagelijks geopend: ge meentemuseum (stadhuis), maritiem- museum (Noord-Havenpoort), Bur gerweeshuis (beeldentuin en antiek beurs), Gravensteen (foto- en kunst tentoonstelling). Dinsdag 22 augustus Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Zonnemaire 13.00 uur, start bij muziektent tocht je Plattelandsvrouwen afd. Noord- gouwe e.o. Zaterdag 26 augustus Oosterland 14.00 uur, start gezelligheidsrit MAC „Sparta", (vertrekpunt bij bouwbedr. Boogert, Lange Achterweg). Woensdag 30 augustus Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Werk groep Prov. Politiek Zeeland D'66. Frits Tliors verlaat NOS HILVERSUM, 22-8. Nieuwslezer Frits Thors gaat eind september het NOS-journaal verlaten. Op 26 sep tember zal de oudste nieuwspresen- tator voor het laatst op het scherm te zien zijn. Frits Thors is zeven jaar presentator geweest. De verbintenis wordt op zijn eigen verzoek beëindigd. Mede in verband met zijn leeftijd wil hij zijn werk zaamheden voor radio en televisie meer dan tot dusver overdag gaan verrichten. Toch zal men de heer Thors nog wel een enkele keer als nieuwslezer kunnen zien. Nog onrust in Utrecht UTRECHT, 22-8. Een legertje ge- uniformeerde politiemannen en 35 a 40 studenten van de U.S.F. (Utrecht se Studenten Faculteiten) hebben dinsdagochtend omstreeks 9 uur 15 weer hun stellingen betrokken bij het academiegebouw van de Rijks universiteit aan het Domplein. De politie was er met overvalwa gens om eerstejaars studenten de ge legenheid te geven zich te laten in schrijven; de U.S.F.-studenten om dat te verhinderen. Werkgroep bestudering chemische afvalstoffen ingesteld DEN HAAG. By beschikking van de minister van landbouw en visse rij is een werkgroep bestudering chemische afvalstoffen ingesteld. Tot voorzitter is benoemd dr. ir. A. M. van Doorn, directeur van het laboratorium voor insecticidenon- derzoek te Wageningen. Hitterecord in Moskou MOSKOU, 28-8. In Moskou is dins dag voor het eerst in honderd jaar een temperatuur van 36 graden Cel sius boven nul gemeten. Volgens Tass is de hittegolf het gevolg van een anti-cycloon die niet door pool- invloeden wordt getemperd. Het hete weer zal de komende da gen blijven. Zeker, zeker, vakantie is luxe, maar nu is het - sinds juli vorig jaar - toch wel welletjes geweest en zo gaat on dergetekende er eens mooi vandoor. Enkele weekjes „rieleksen", zoals de progressieven in Amsterdam dal woord schrijven. Weliswaar wordt de schoonheid aan de Koetenisseweg door vrijwel niets overtroffen, maar dat wordt thuis slapen en komen er tele- foontjes en mensen aan de deur met papiertjes en zo. Nee, gewoon inpak ken en wegwezen, op zoek naar een ander eiland. Het ligt aan de Dalma- tisclie kust en - een bevolkingsgrap je - net als Schouwen-Duiveland lig gen er twee stadjes op en het telt 24000 inwoners. Er is altijd zonmaar volgens de laatste berichten is het er 13 graden en plenst het onophoude lijk. Er moet dus wel iets veranderen wil het allemaal een vakantiesucces- je worden. Misschien valt er nog iets te pra ten met bepaalde eilandmannen ginds; pur sang Titoïsten of hele maal niet, want dc grote baas ginds heeft zorgen; buurman Bresj is een opletlertje en de nationalisten, Kro aten en Serven zijn knap roerig. Als het water daar ginds echter een goe de temperatuur heeft, zal de politiek wel lelijk op de achtergrond komen, maar misschien zit er een tripje in naar Serajewo, de bakermat van Europa's oorlogsellende. Ik weel het allemaal niet zo, want de pruime- jenever kan daar snel fout vallen en dan zit men weer te denken aan de Zuiddijkweg te Dreischor of „den Ouwen Diek", want Schouwen-Dui veland spreekt een woordje mee. Te zijner tijd hoop ik te berichten over „van alles"; over zigeunerkost jes en - in eer en deugd - hoe de Slavische dames ogen. U zult mij hier niet zo zeer missen, maar an dersom wel. Ik zal durend aan ieder een denken en de goede grond van deze in de zee drijvende schol aan de vaderlandse kust, kussen bij terug keer. Dat mag een theatraal gebaar lyken, maar misschien zijn we met z'n allen wel te nuchter en is het le ven soms een beetje onnodig inge zonken. SCHIERE1 LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2