DE BLIK DOOR HET WERELD Schonere lucht hier, vuilere lucht elders Ingewikkelde kunstmaan vandaag omhoog Sexbioscoop «licht VENSTER Spaarpot ontwerpwedstrijd Flitsen uit het buitenland Stemmen op 18-jarige leeftijd Wat biedt de BEELDBUIS? Internationale eonferentie over de ontwikkelingsproblematiek I -*-*r te Rotterdam Toevallig komen van alle kanten ■juist nu tamelijk optimistische rap porten over het opklaren van de lucht boven het Roergebied, boven de Brit se industriesteden en in de Verenig de Staten. Het zijn xuat Duitsland be treft voornamelijk statistisch ver- loerkte gegevens over zwaveldioxy- de en stof, inderdaad twee belang rijke vervuilers, zij het beslist niet de enige. Na het grote offensief van aller hande zwartgallige prognoses over de snelheid waarmee deze ivereld zichzelf tot onleefbaarheid aan het vervuilen is zijn dergelijke berichten die wat meer hoop ademen natuur lijk altijd van harte welkom. Ze zijn ook mogelijk doordat de profeten van het onheil in hun ijver de zaken met opzet zwarter te schilderen wilden dan strikt noodzakelijk was. Alles xoat een beetje meevalt kan dan ge bruikt worden als een argument waarom men rustig kan aannemen dat onheilsprofetieën in het geheel niet deugen. Dit nu echter is wel een beetje voorbarig. In deze rapporten gaat het over metingen in en nabij indus triegebieden, niet over metingen via een fijnmazig net over het hele land, laat staan het hele werelddeel. En juist om van de zwaveldioxyde en andere giftige zaken af te raken, als mede om het stof niet te dicht bij de bron te laten neerkomen is veelal de oplossing gekozen van zeer, zeer ho ge schoorstenen. Dat betekent dat stof en ander vuil over een grotere hoeveelheid lucht wordt verdeeld en op een veel wijder gebied neerdaalt. De totale vervuiling hoeft daarvoor niet afgenomen te zijn. Hoge kosten Dit wil niet zeggen dat niets ge beurt. In alle landen van ivest-Euro- pa - om ons tot het eigen gebied te beperken - is soms door nieuwe wet ten soms door nauwkeziriger toepas sen van oude bereikt dat fabrieken aanzienlijk schoner zijn gaan wér ken. hi de V.S. vooral heeft dit er ook al toe geleid dat bedrijven ge heel dicht gingen. Nieuwe bedrijven beginnen al door met allerlei milieu- beschermende bepalingen rekening te houdèn, waarvan zij kunnen ver moeden dat ze wél zullen komen als ze er al niet zijnDit gebeurt overi gens in die mate - dat is ook van zelfsprekend - waarin de extra-kos ten voor die extra-installaties eko- nomisch zijn; zodra ze het te maken produkt uit de markt zouden prijzen zou het industriële zelfmoord zijn er aan te beginnen. En of het nu in dé prijs van het produkt is - of, zoals in het Amerikaanse geval, door werk loosheid - altijd wordt iedere verbe tering op dit gebied betaald. En de lust hiervoor te betalen is nog altijd niet overweldigend, bij burgers niet en bij overheden niet. De oplossing van de hoge schoorste nen en enige andere maatregelen die niet al te veel kosten hebben bij el kaar - zo blijkt uit de rapporten - wel enig resultaat maar niet al te veel. En ze berusten allemaal op ak- ties van nationale regeringen, soms zelfs alleen van stadsbesturen. De Aziaten in Afrika NAIROBI, 19-8. Het besluit van president Idi Amin van Oeganda om binnen 90 dagen 55.000 Aziaten met een Brits paspoort het land uit te wijzen zal zich volgens waarnemers in de Keniase hoofdstad Nairobi uit breiden tot geheel Oost-Afrika. Dit zou het vertrek van in totaal 145.000 Britse Aziaten betekenen. Want bij de 55.000 in Oeganda komen er nog bij de 70.000 in Kenia ende 20.000 in Tanzania. In Oeganda heeft deze bevolkings groep 80 procent van de handel en 40 procent van de kleine industrie in handen Hun investeringen in de verschillende bedrijfstakken zijn moeilijk precies vast te stellen, maar belopen zeer zeker een bedrag van enige miljoenen ponden Sterling MUNCHEN. Ook in het Olympische dorp gaat de tweekamp Spasski- Fischer uiteraard niet ongemerkt voorbij. De Ethiopische atleten Ge- bre Tesfazgi (l.) en Faradou Arega- proberen hier een partij schaak op het reuzenbord. Zoals Nederland waarschijnlijk, als we ons ijverig op het meten gin gen toeleggen, zou blijken nu met wat meer Brits vuil te bekopen dat het boven Londen wat schoner is ge worden, zo komt nu ook wat meer vuil van de Roer een eind verder dan voorheen terecht, bijvoorbèeld in Oost-Duitsland. En dit verplaatst misschien iveer iets van zijn onge wenst stof en zwaveldioxyde aa?i Po len. Een afdoende oplossing durft niemand het te noemen. Maar - Ne derland iveet het maar al te goed door het oneindige gezeur over de viezigheid in de Rijn - internationaal zoals de aanpak zou moeten wezen, gebeurt er bitter weinig. Europa en liet Midden-Oosten LONDEN, 19-8. Een Europees ini tiatief met deelneming van Frankrijk en Engeland ter verbreking van de impasse in het Israëlisch-Arabische conflict is volgens diplomatieke kringen in Londen op vrijdag, „in actieve overweging". Egypte heeft bij Europese rege ringen voelhorens uitgestoken en is klaarblijkelijk vóór een Europese stap die zou moeten samenvallen met de opening van de assemblee van de algemene vergadering der V.N. later deze maand. Bij het initiatief zouden zich moe ten aansluiten de landen van de uit gebreide Europese Economische Ge meenschap en andere Europese na ties buiten de invloedsfeer van gro te mogendheden. Auto-gasolie duurder ROTTERDAM, 19-8. Met ingang van vandaag (maandag 21 augustus) wordt de maximumprijs van auto- gasolie met 30 cent per 100 liter ver hoogd,, aldiis delen de gezamenlijke oliemaatschappijen in Nederland mee. Rapport over drugbeleid DEN HAAG, 19-8. Hefc leveren van een bijdrage aan de preventie van het gebruik van drugs als onder deel van de totale welzijnszorg, zo ziet de werkgroep verdovende mid delen de doelstelling van het drug beleid dat de overheid moet voeren. Dit is dé basis van het rapport dat de werkgroep heeft opgesteld in op dracht van de ministers van volks gezondheid en milieuhygiëne, justi tie en cerm. Het rapport is donder dag aangeboden aan de regering die het zal gebruiken bij het behandelen van de nota over het drugbeleid. De werkgroep stelt de eigen ver antwoordelijkheid van ieder voor op. Daarnaast vervullen de maat schappelijk e organisaties een belang rijke rol. De regering is het met de werkgroep eens dat het beleid dient te zijn gericht op het voorkomen van het gebruik van drugs, waarbij on der wordt verstaan: „stoffen die psy chische veranderingen teweegbren gen, die als attractief worden onder vonden, waarbij het opnemen en/of verwerken van prikkels verandert en die worden gebruikt zonder dat daarvoor een medische indicatie be staat". MANCHESTER, 19-8. Vandaag (maandag) begint in Manchester een 'internationale conferentie over de '.ontwikkelingsproblematiek die tien 'dagen zal duren en waaraan zal (worden deelgenomen door rond 550 tjonge mensen tussen de 20 en 35 (jaar uit ruim 100 landen. Het hoofdthema van de conferen tie luidt „de ontwikkeling - de strijd om de rechtvaardigheid". Ook zal van gedachten worden gewisseld over kwesties als de geboorterege ling, de milieuverontreiniging en de Nederlanders van veerboot gestort LÜBECK/TRAVEMÜNDE, 19-8. In de Westduitse Oostzeehaven Trave- münde zijn vier Nederlanders van een hoogte van vijf meter in het wa ter gevallen toen de loopbrug van een Finse veerboot plotseling in de diepte verdween. De 60-jarige Rot terdamse Johanna Maria de Wit liep zware verwondingen op. De an dere drie, Dirk van de Plaats (71) uit Apeldoorn, Augusta Taverne (71) uit Den Haag en Augusta van Lookeren Campagne (17) uit Hilversum kwa men met de schrik vrij. Geen uitstel hum-liberalisatie DEN HAAG, 19-8. Er vindt geen uitstel plaats van de huurliberali- satie in een groot aantal gemeenten in Utrecht, Noord-Holland en Zuid- Holland, welke per 1 september aan staande gepland is. Een poging van de Tweede-Kamerfracties van PvdA, D'66 en PPR, gesteund door PSP en CPN om dat uitstel te bewerkstelli gen, leed in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Tweede Kamer schip breuk, tijdens een spoedinterpellatie van de socialist Schaefer. AMSTERDAM, 19-8. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam en de daar van deel uitmakende spaarbanken in de provincie Utrecht, de Zaan streek en Hoorn hebben 'n spaarpot ontwerpwedstrijd uitgeschreven ter gelegenheid van de Spaarbankweek in oktober en de Wereldspaardag. De spaarbank wil hiermee tevens het creatief bezig zijn voor bepaalde doelen stimuleren. Tijdens de Spaar bankweek houdt de spaarbank na melijk een speciale kawrtjesactie ten behoeve van de Raad van Milieude- fentie, „Het Zorgenkind" en hel Rheumafonds van Max Tailleur. Uit de bekroonde inzendingen wordt één spaarpot gekozen die de bank in produktie gaat nemen en aan het vërkoopassortiment zal toevoegen. Van elk verkocht exemplaar gaat één kwartje naar genoemde doelen. Twee doden in het verkeer GORSSEL, 19-8. De 55-jarige me juffrouw G. Makkink uit Eefde in de Gelderse gemeente Gorssel en de 23-jarige G. J. Olthof uit Deventer zijn bij een frontale autobotsing op de Zutphenseweg in Eefde om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat me juffrouw Makkink plotseling met haar personenauto slipte en op de linker weghelft terecht kwam. Daar kwam zij in botsing met een per sonenauto uit tegemoetkomende richting, bestuurd door de heer Olt hof. Een inzittende van laatstge noemde wagen werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Drie doden bij botsing ZUIDWOLDE, 19-8. Op een krui sing in het Drentse Zuidwoldè zijn drie personen verongelukt bij een botsing tussen een bestelauto en een personenauto. De slachtoffers zijn de bestuurder van de personenauto, de 19-jarige R. K. Hoorn uit Zuidwoldè en de 17-jarige B. Drost die bij hem in de auto zat en de bestuurder van de bestelauto, de 36-jarige J. Koster uit De WIJK (Dr.). Een vierde per soon raakte slechts licht gewond. aard en wijze van de hulpverle ning. Vooraanstaande politici uit di verse delen van de wereld zullen zich in de discussies mengen. Premier Heath van Engeland zal deze conferentie van de Wereld assemblee van de jeugd maandae openen. De in Brussel gevestigde wereld- jeugdassemblee treedt op als coör dinerend orgaan voor de nationale jeugdraden in de gehele wereld. Zij werd in 1949 gesticht om de interna tionale samenwerking en verstand houding te bevorderen. WASHINGTON, 19-8. De V.S. gaan vandaag (maandag 21 augus tus) van Kaap Kennedy de zwaarste en meest ingewikkelde kunstmaan lanceren die ooit is gebruikt voor al leen maar het waarnemen van ster ren en andere ver verwijderde ob jecten. De onbemande kunstmaan kan dat met ongekende precisie en duidelijk heid. Het voornaamste instrument is de grootste telescoop die ooit de ruimte ingezonden is. Deze heeft een doorsnee van 82 cm en zit in het KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oude water: W. Ver boom, Benschop. Bedankt voor Krimpen aan de IJs- sel, Opheusden en IJsselstein: J. C. Schuurman, Putten. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidhorn: D. Grutter, Huizum. Geref. Gem. Beroepen te Middelharnis: A. M. den Boer, Ridderkerk. Bedankt voor Sioux Center: D. Hakkenberg, Dordrecht. Oud Geref. Gemeenten BRUINISSE. Donderdagavond 24 augustus, 7.15 uur, ds. C. Smits, uit Giessendam. Kapittel Roermond ziet geen verzoeningskans meer ROERMOND, X9-8. Het Kathe- draal-kapittel van het bisdom Roer mond heeft in een vergadering met de kaders en hoofden van diensten van het bisdom verklaard, dat het iedere hoop op een verzoening tussen bisschop Gijsen en de kaders van het bisdom heeft opgegeven. Het kapittel ziet geen enkele kans op een bemiddelende taak, aange zien de bisschop in een gesprek op maandag „zijn oude visie weer eens scherp formuleerde". Een gesprek op de vrijdag daarvoor had bij het kapittel nog verwachtingen gewekt, omdat de bisschop zich „op sommige essentiële punten tolerant opstelde". Later zei de bisschop dat de heren hem totaal verkeerd hadden begre pen, aldus een verklaring van het kapittel Op 19 mei heeft het kader van het bisdom in een verklaring „de lijnen tussen de kaders en de bisschop doorgeknipt". Sindsdien heeft het kapittel gepoogd tussen de bisschop en de kaders te bemiddelen. FINANCIEEL NIEUWS Goed gespaard bij Bondsspaarbanken AMSTERDAM, 19-8. In de afgelo pen julimaand is bij de Bondsspaar banken f 930,2 min. ingelegd en f 888,7 min. opgenomen, waardoor het spaaroverschot zich op f 41,5 min. laat becijferen. In vergelijking tot juli 1971 toen f 806,4 min. werd ingelegd en f 774,9 min. werd terug betaald was het spaaraccres in de afgelopen maand rond f 10 min. ho ger. Het totale overschot in de maan den januari tot en met juli van dit 'jaar bedraagt f 463,2 min. In de ver gelijkbare periode van vorig jaar be liep dit f 404,8 min. Per eind juli was f 9,72 miljard aan de Bondsspaar banken toevertrouwd zo deelt de Nederlandse Spaarbankbond mee. Hoolwerf is aan het eind. Maar hij wil toch nog even laten merken, dat hij het mannetje voor hem helemaal door heeft. „Meneer Maiers u bent in het verleden betrokken geweest bij de handel in verdovende middelen. U kunt het keren of wenden, zoals u dat wenst, maar Interpol is ervan overtuigd, dat u erbij betrokken bent geweest. Trouwens, in Nederland be vestigd men dit feit eveneens. Dat is punt één. U bent onverwacht naar Dorringen vertrokken en hier is tot tweemaal toe een aanslag op uw le ven gepleegd. Op een wijze, waar door het zou lijken, dat u het slacht offer was geworden van een ver keersongeval. Nu mag u zeggen, dat het uitsluitend te wijten was aan ei gen onvoorzichtigheid, maar u bent vast geen doetje, dus laten we één ogenblik aannemen, dat het de eer ste keer onvoorzichtigheid van uw leant was, dan zou u zich toch wel een tweede maal bedenken, vooral eer u weer op de stoepand liep. Dus voor ons staat vast, dat men in beide gevallen u van de trottoirrand heeft geduwd. Dat is twee. U weet dus van iemand of iets meer dan eigenlijk goed is voor uw gezondheid. Van daar de aanslagen op uw leven. Dat is drie. En uw zogenaamde hobby voor wat betreft de paddestoelen neem ik ook met een korreltje zout. U bent met voorbedachte rade meer malen het bos achter de villa in ge weest. U hoeft dit riet te ontkennen, want zulks weten wij. U bent ver schillende keren gevolgd. U bent met een speciale bedoeling naar de ach terzijde van „Haersatc" gegaan, heel voorzichtig, heel behoedzaam om te voorkomen, dat men u zou zien. Waarom? Nogmaals: dat deed u met midden van de drie meter lange kunstmaan. De spiegel weegt slechts 47 kilo en is van speciaal fabrikaat - een normale zou 160 kilo gewogen hebben. Deze telescoop kan met buitenge wone precisie gericht worden en in die stand gehouden worden op voorwerpen die iets groter zijn dan het hoofd van een volwassene op 650 km afstand. Bovendien zitten er in de kunstmaan nog drie kleinere telescopen, die door de universiteit van Londen gelevérd zijn. RECHTSZAKEN Jongelui stalen vogels MAASTRICHT, 19-8. Een niet on baatzuchtige vogelliefde is enkele Sittard se jongelui noodlottig ge worden. Uit volières stalen zij, ter wijl de bewoners niet thuis waren, honderden kanaries, parkieten en vinken, niet om van het gezang de zer vogeltjes te genieten, doch om door de verkoop ervan hun tekort aan zakgeld, bestemd voor biertjes, aan te vullen. Vrijdag hebben zij zich hiervoor bij de Maastrichtse rechtbank moe ten verantwoorden. Tegen de 23-jarige leerling-lasser H. H. uit Sittard, die nog meer op zijn kerfstok had, waaronder rijden onder invloed, eiste de officier van justitie zeven maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk, een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdver klaring van zijn ondeugdelijke auto. Tegen zijn kameraad, de 18-jarige fabrieksarbeider M. van de V. uit Sittard, die ook een grote belang stelling voor andermans zangvogel tjes had gehad, eiste hij twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van f 150, De rechtbank zal op 1 september aanstaande uitspraak doen. Een jaar voor 16 kilo hasj AMSTERDAM, 19-8 Het gerechts- hof in Amsterdam heeft de 25-jarige Mafc. F. S. uit Californië wegens inl voer van 16 kilogramhasjiesj via Schiphol veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Dezelfde straf had de rechtbank in Haarlem heni in eerste instantie opgelegd. De procureur-ge neraal had twaalf maanden gevange nisstraf geëist waarvan drie voor waardelijk en met aftrek van het voorarrest. De Amerikaan, die per vliegtuig uit Ne\v Delhi kwam, had de hasj verstopt in een dekenkist mét dubbele bodem en deksel en in lampvoeten die in de kisten waren vèrpakt. REYKJAVIK. Ondanks de uit spraak van het Internationale Ge rechtshof dat IJsland niets mag on dernemen tegen Engelse of West- Duitse vissersschepen die opereren binnen een zone van 50 mijl uit de IJslandse kust, blijft IJsland bij zijn voorgenomen besluit en zal deze vis serszone met ingang van 1 septem ber ingesteld worden. MEDELLIN (Columbia). Een Bel gische priester, Wemaels van Villing Henarmand is donderdag met acht Columbianen in Medellin gearres teerd omdat zij tot een pro-Castro- guerillabeweging zouden behoren. MOSKOU. President Urho Kekko nen van Finland heeft een onder houd gehad met de secretaris-gene raal van de Russische communisti sche partij Leonid Brezjnjew en pre mier Alexei Kosygin. een speciale bedoeling. Goed, u wilt niet praten? Maar u speelt met vuur, meneer. Dat kunt u van mij aanne men. Geste eens, dat men u op de een of andere keer wèl had gezien? Wat dan?" Maiers haalde zijn schouders op. „Geloof kan ik u niet geven, meneer. Denk, wat u wilt, maar houdt u voor wat vandaag betreft bij de feiten. Ik geef toe, dat ik in overtreding was, toen ik mij op verboden grond be vond. Maak proces-verbaal op of laat het opmaken en dan is daarmee voor mij de kous af. Of staat er soms voorlopige hechtenis op deze over treding?" De man lacht. Maar het is oen val se lach. Gert neemt de telefoon en zegt: „Meneer Maiers krijgt een ver baai wegens het zich bevinden op verboden grond. Artikel 463. Maak een peeveetje en dan kan meneer naar huis gaan. Nee, laat hem zijn paddestoelen maar houden. Aan me neer z'n liefhebberijen komen we niet." En het laatste klinkt snijdend in de oren van Maiers. Maiers is weer naar huis vertrok ken. Met zijn tasje, dat. halverwege gevuld is met paddestoelen. In de wacht is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Overtreding artikel 463 wetboek van strafrecht. Dat kost hem misschien een paar tientjes. Daar tilt de kantonrechter niet te zwaar aan. En misschien krijgt hij 'wel een schikking tot dit bedrag. Wat betekenenen voor Maiers een paar tientjes? Hij zal best behoor lijk in zijn slappe was zitten. Anders rentenier je niet op 56-jarige leef tijd. Hoolwerf heeft het geval doorge beld naar Manussen. Doch die ziet ROTTERDAM, 19-8. Het gemeen tebestuur van Rotterdam, dat vorige maand aankondigde te zullen optre den tegen de ongebreidelde groei van sexbioscopen in de stad, is thans tot daden overgegaan. De politie deed een inval in de sexbioscoop „The House" in de Bea- trixstraat. De eigenaar, de heer C. Verbeek, beschikte niet over de ver eiste vergunning. De politie nam de apparatuur in beslag. DEN HAAG, 19-8. Zonder hoof delijke stemming heeft de Kamer zich akkoord verklaard met de ver laging van de kiesgerechtigde leef tijd van 21 naar 18 jaar. Boerenpartij en NMP stemden te gen. De commissie voor grondwet en kieswet uit de Tweede Kamer is van plan zeer spoedig met de regering te gaan praten over de uitvoering in geval het ontwerp tot wet wordt verheven. De minister van binnen landse zaken is tot dit overleg be reid. DINSDAG 22 AUGUSTUS. NED. I. Met een koffer vol gouden, zilveren en bronzen medailles heeft de Nederlandse equipe huiswaarts kunnen keren van de Paralympics in Heidelberg, de Olympische Spelen voor gehandicapten. Óm negen uur zendt de NCRV een programma uit van de begin augustus in Heidelberg gehouden spelen. Vooraf aan dit pro gramma gaat de aktualiteitenrubriek „Hier en Nu" en erna volgt de acht ste editie van het amusementspro gramma „Haal het doek maar op", waarin jonge artiesten de kans krij gen de aandacht van het Nederland se luister- en kijkpubliek op zich te vestigen. Een samenvatting van de Wereldraad van Kerken wordt in de rubriek „Ander Nieuws" gegeven. In de vooravond' allereerst een afleve ring van de „Flaxton Boys". Vervol gens presenteert Hans Zoet weer het programma voor amateur-uitvinders „Mijn Idee". NED. II. De Amsterdamse zanger Johnny J or daan is bij hoge uitzon dering vanavond weer eens op het scherm te zien en te horen. Hij treedt op in de rubriek „De componist van de week" van VARA's „Zomaar een zomeravond". Die componist is dit keer Harry de Groot en behalve door Jordaanse Johnny zullen ook door diéns vrienden Willy Alberti en Tante Leen liedjes van hem gezongen wor den. De Duitse commissaris Keiler krijgt vanavond met een geval van abortus te maken. Een jong meisje raakt in verwachting en laat het on geboren kind door een kwakzalver wegmaken. Het meisje overleeft het niet. Voor Keiler de vraag is de kwakzalver schuldig? Om tien uur de aktualiteitenrubriek „Achter het Nieuws". Na het journaal wordt in een Teleac-uitzending nagepraat over de door Fischer en Spasski in Reyk javik gedane zetten. DINSDAG 22 AUGUSTUS. NED. I: 18.15 Republikeinse con ventie; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 De Flaxton Boys; 19.30 Mijn idee; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 21.00 Paralympics; 21.40 Haal het doek maar op; 22.30 Ander nieuws; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Zomaar een zomer avond; 20.00 Journaal; 20.20 Zomaar een zomeravond; 21.00 De commis saris; 22.00 Achter het nieuws; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. 48 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT er niet bepaald veel in. Wat zou de man moeten zoeken in die villa? Ze gebruiken hem toch min of meer als opslagplaats voor speelgoed? Mis schien een maniakale bevlieging? Komt soms voor op die leeftijd. Als Gert de telefoon heeft neer ge legd, is hij ontstemd. Manussen heeft maar gemakkelijk praten. We doen in Dorringen allemaal ons best om do opheldering van dit geval te bespoe digen en geven iedere kleine bizon- derheid door, doch veel belangstel ling schijnt er in Amsterdam niet voor te bestaan. Het is een paar dagen na Sinter klaas, als Gert langs de cafetaria fietst en daar de lange Toon Brande- laar ziet zitten aan een tafeltje, met een kop koffie voor zich en een si garet in de mond. Dat geeft hem te denken. Dus draait hij aan het eind van dc straat om en rijdt nogmaals langs de cafetaria. Wieseveld staat in zijn witte jas achter de toog. Er zijn maar een paar klanten in de zaak. Lange Toon rookt nog steeds en kijkt nietszeggend voor zich uit. Toevallig passeert Tuinstra, een der agenten, Gert houdt hem staande en licht zijn collega in. „Lange Toon zit daar binnen. Wandel een beetje heen en weer met dc fiets aan de hand en houdt hem in de gaten. Zodra hij naar achteren verdwijnt moet je op letten, of Wieseveld ook wegaat. Ginds staat een telefooncel. Bel me dadelijk, als dat zo is. Ik ben op hel bureau." Tuinstra begrijpt zijn opdracht en gaat rustig lopend de straat verder in. terwijl Gert naar het bureau rijdt. Gelijk belt hij daar Manussen en vertelt, wat er aan de hand is. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4