REUZE-SCHUUR VAN „LUCHTENBURG" UITGEBRAND STREEKNIEUWS Bruinisser kwekers boos op „Zevibel" V.V.V-Renesse organiseerde lampionoptocht en vreugdevuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 augustus 1972 Nr. 21135 Rode haan kraaide te Haamstede Uitstapje personeelsvereniging £)e mosselarij HAAMSTEDE, 18-8. „Nog nooit zolang deze boerderij in bezit is van de familie, is er maar een spoor van brand geweest"", zo vertelde ons een 00111 van de tegen woordige eigenaar van „Luehtenbnrg", de heer A. de Vrieze, nu wonend te Renesse. Maar nu heeft de „rode haan" dan toch wel zeer hard viktorie gekraaid. In enkele uren tijds brandde de ste nen landbouwschuur (30 bij 10 meter), gebouwd in 1938, totaal uit. Even voor zes uur vrijdagavond ontdekte mevrouw De Vrieze-Mülier het begin van brand. Zij was alleen thuis met de kinderen, daar de heer \V. de Vrieze voor zaken in Tholen vertoefde. De ijlings gewaarschuwde brand weer sloeg onmiddellijk groot alarm zodat ook het korps in Renesse al spoedig op weg was naar de brand. Door dit zeer snelle optreden kon be reikt worden, dat de schade beperkt bleef tot de brand in de stenen schuur. De brand deed verwoestend werk. Toen even na zessen de brand weer uit Haamstede arriveerde stond de gehele schuur reeds in lichte laaie, wat men tot ver in de omtrek kon zien. Terwijl met de hogedruk spuit het vuur werd aangevallen brachten de toegesnelde buren verschillende landbouwmachines uit de nabij ge legen gebouwen in veiligheid. Het korps»uit Renesse had enige vertraging omdat het toegestroomde publiek de auto's op onvoorzichtige wijze in de toch al smalle Luchten- burgsweg parkeerden. Dankzij de paraatheid van de manschappen en het goede onderhoud van het mate rieel kwam ook dit korps vrijwel direkt aan spuiten toe. Als gezegd is het voor een goed deel te danken aan dit snelle optreden dat de scha de nog niet veel groter geworden is. Het huis dat slechts op enkele meters van de schuur staat, stond precies in de richting van de heer sende wind. Toen echter het dak instortte en het vuur meer gelokali seerd werd tussen de muren, was het ergste gevaar geweken. Wel moest er nog heel wat water aange voerd worden, om de grote voorraad pakstro die in de schuur lag opgesta peld te blussen. Ongeveer 8 uur was het zo ver dat men besloot de rest van het stro zoveel mogelijk te laten verbranden. Een groot gedeelte van de aanwe zige brandweermannen kon toen in rukken. Met zes man betrok, men de wacht en het werd zaterdagmorgen 11 uur, voor ook die in konden ruk ken, nadat men de aanwezige stro- resten naar buiten had gebracht. In dc vlammen gingen verloren een landbouwtractor, een stropers, een bictenrcoimachinc en een aard- appclplantmachine. Ook de met (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). modern materieel uitgeruste onder- houdswerkplaats brandde geheel uit. Een gevaar opleverende topgevel werd door personeel van dè firma Prince gestut. Deskundigen schatten de schade, voorzichtig op zeker 200.000 gulden. Als vermoedelijke oorzaak van de brand wordt gedacht aan kortslui ting in een snoer dat aangelegd was om een Jacobsladder in beweging te brengen voor het laden van aard appelen op een vrachtauto. Dat de schade beperkt bleeft tot de ene schuur, is zeker voor de fa milie De Vrieze een geluk bij een ongeluk. Maar ook historisch ge zien mag men dankbaar zijn. In een der schuren staan n.l. een aantal oude „gerijtjes" die de heer De Vrieze als hobby in de loop dér ja ren heeft weten te verzamelen, vaak met flink wat kosten en moeite. Ook het woonhuis herbergt verschillende waardevolle zaken. Bij zijn snelle thuiskomst toonde de heer De Vrieze zich dan ook zeer dankbaar voor het snelle optreden van de vrijwillige brandweerkorpsen onder leiding van de heer J. v. d. Sluyters, als ook voor de snelle burenhulp die verleend was. De technische recherche van de rijkspolitie.uit Den Haag stelde reeds zaterdag een onderzoek in. Jammer dat ook nu weer het pu bliek, dat begrijpelijk nieuwsgierig toestroomde, niet de „spelregels" in acht nam die nodig zijn voor een vlotte hulpverlening. Het schots en scheef neerzetten van auto's vaak half op de rijweg belemmert de hulpdiensten uitermate bij de hulp verlening. De wethouders M. J. Steur en L. C. Hogerhuis, waren op het terrein van de brand aanwezig om het werk van de brandweer in oogenschouw te nemen. Burgemeester H. P. Ever- wijn is momenteel met vakantie. Aanvankelijk was men begonnen met het ontruimen van de woning, maar toen al vrij spoedig bleek dat het gevaar voor overslaan niet meer aanwezig was, heeft men dat ge staakt. ZIERIKZEE Uitbreidingsplan Malta II B. en w. schrijven aan {le raad: In de vergadering van 14 septem ber 1971 verklaarde de raad dat een bestemmingsplan wordt voorbereid tot wijziging van een gedeelte van het „Uitbreidingsplan in onderdelen Malta II", zulks om het voornemen van de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" tot het bouwen van een complex van 16 bejaarden woningen - waarvan 8 beganegrondwoningen en 8 galerijwoningen op de le ver dieping - mogelijk te maken op een gedeelte van de gronden, omsloten door de Caustraat, Werckendetstraat, De Vagerstraat en de De Wittestraat, en wel op de strook grond langs laatstgenoemde twee straten. Volgens artikel 21 lid 4 van de wet op de ruimtelijke ordening vervalt het voorbereidingsbesluit, indien niet binnen één jaar na de dagteke ning daarvan het ontwerp van het plan ter inzage is gelegd. Aangezien dit laatste nog niet is geschied en er geen verlengingsmo gelijkheid voor het voorbereidings besluit bestaat, zal dit besluit op 14 september a.s. vervallen. Nu er thans definitieve plannen zijn om de bouw te verwezenlijken, is het ter honorering van een ver zoek om bouwvergunning van ge noemde vereniging noodzakelijk, dat door de raad opnieuw een voorbe reidingsbesluit wordt genomen. Vragen aan college b.~ w. De raadsfrakties van de Prot. Chr. Federatie en de Kat. Volkspartij hebben zich met de volgende vragen gericht tot het college van b. en w. 1. Is het juist, dat er onderhande lingen gaande zijn tussen Uw college, de Rijksgebouwendienst en de Kerkvoogdij der Ned. Her vormde Kerk inzake de toekom stige vormgeving en bestemming van het terrein rondom St. Lie- vensmonstertoren en Grote Kerk 2. Is het u bekent, of de Kerkvoog dij der Ned. Hervormde Kerk.het voornemen heeft op haar besluit om het plein voor de Grote Kerk beschikbaar te stellen als par keerruimte, terug te komen of het gebruik te beperken tot een bepaalde termijn 3. Indien de vorige vraag bevesti gend beantwoord wordt, is de vrees dan gewettigd, dat dit voornemen nadelige invloed kan hebben op het resultaat van de onderhandelingen waarvan in de eerste vraag sprake is 4. Bent u met ons van mening, dat het beschikbaar stellen van enige parkeerruimte door de Kerk voogdij der Ned. Hei-vormde Kerk een redelijke tegenprestatie ge acht mag worden voor het koste loos onderhoud van de beplanting door de dienst Gemeentewerken? Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- Water in het vuur. De personeelsvereniging van het schildersbedrijf P. Schults, gevestigd te Zierikzee, maakte zaterdag jl. met een toerwagen van garage Van Oeve- ren een dagreis naar België, in 't bij zonder naar Namen-Dunant. Een eerste pauze vond plaats te Brussel waarna de reis naar Namen werd volbracht. Te Namen werd een be zoek gebracht aan de citadel, waar men kon genieten van een prachtig uitzicht over de Maas en door velen een kabelbaatje werd „gepakt". De reis ging verder naar Dunant, waar gelegenheid was de inwendige mens te versterken en te winkelen. Na nog een bezoek aan Antwerpen ging de terugreis verder via Bergen op Zoom. BURGH Auto opengebroken Toen vrijdagmorgen slager J. de Koning zijn vorige avond goed afge sloten Opel Record wilde openen, bleek deze reeds te zijn geopend. Bij het starten van de motor gebeurde er niets en toen kreeg de slager arg waan. Toen hij de motorkop opende bleek de accu te zijn verdwenen, terwijl tevens een ruitenwisser ge heel was gedemonteerd en meegeno men. Aan de radio was tevens knoeid, doch deze had men niet van zijn plaats kunnen krijgen. De elektrische klok was blijven staan op half vier, zodat 's morgens om die tijd de auto moet zijn openge broken. Met een schroevendraaier of iets dergelijks was een zijruitje opengewrikt, waarna het gemakke lijk was het portier te openen. De Rijkspolitie werd van het voorval in kennis gesteld. Eveneens in deze omgeving werd al enkele malen gratis benzine ge tapt uit aldaar geparkeerd staande auto's. Intussen blijken op verschil lende plaatsen in de regio auto's te zijn opengebroken. HAAMSTEDE Automobilist uit Haamstede na hartinfarct overleden Zaterdagmiddag omstreeks half zes werd de 51-jarige heer G. Ch. M. Philipse uit Haamstede, toen hij als bestuurder van een auto reed op rijksweg 58 nabij Arnemuiden plot seling onwel. De heer Philipse over leed terstond aan een hartinfarct, waarna de auto in een sloot terecht kwam. De echtgenote van de heer Philipse moest met arm- en been verwondingen worden overgebracht naar het Gasthuis te Middelburg. NOORDGOUWE Brand in woning Zaterdagmiddag rond vijf uur werd brand ontdekt in de woning van de familie Joh. Pankow aan de Ring te Noordgouwe. Er ontstond een grote rookontwikkeling. De brandweerkorpsen van Dreischor en Brouwershaven verschenen snel ter plaatse. Het vuur was niet gemak kelijk te bestrijden omdat het pand uit twee tot één geheel samenge voegde woningen bestaat. Het vuur had de ladder in het huis aangetast die dan ook naar buiten verwijderd werd. Na ongeveer lVz uur kon men weer inrukken. Over de oorzaak tast men in het duister, de politie stelt een onderzoek in. Overigens betekent een en ander voor de eigenaar, die een groot gezin heeft, een behoorlij ke schadepost. SCHUDDEBEURS Prijs in zeilwedstrijd Bij de vorige week te Yerseke ge houden zeilwedstrijd ,De Mosselrace' op de Oosterschelde werd de eerste prijs in zijn klasse behaald door de heer C. Nelisse te Schuddebeurs (W. S.V. Zierikzee) met zijn jacht „Vuil baard". NIEUWERKERK Scholen weer begonnen Vorige week maandag zijn de bei de plaatselijke basisscholen te Nieu- werkerk weer van start gegaan. De openbare basisschool, nu met als hoofd de heer A. P. Provoost, welke reeds enkele jaren aan deze school als onderwijzer werkzaam is. Aan deze school kwamen voor het nieuwe cursusjaar in klas één in totaal 14 nieuwe leerlingen. Vermeld zij nog dat in de lagere klassen een nieu we leerkracht is gekomen, en wel de heer Dekker. Aan de Christ. Nat. School gaat men nu een veranderde aanvangstijd toepassen. Daardoor wordt op de woensdagmiddagen vrijaf gegeven. De nieuwe schooltijden zijn nu des morgens aanvang half negen tot kwart voor twaalf, 's Middags aan vang kwart over één tot kwart voor vier. Aan genoemde school kwamen 20 nieuwe leerlingen in de eerste klas. De algemene kleuterschool is op 14 augustus ook weer begonnen. Is er plaats voor in de eerste klas 24 en in BRUINISSE, 18-8. In de te Brui- nissc gehouden vergadering van dc vissersvereniging „Algemeen Vis- sersbelang" werd ernstige kritiek ge uit op het bestuur van de vissers vereniging „Zevibel", het overkoe pelend orgaan van dc Zeeuwse vis serij met betrekking tot de kandi daatstelling voor leden van de stuur groep die het probleem van de mos- selverwatering moet gaan bekijken. de tweede 37 leerlingen, thans is de bezetting slechts: in de eerste klas 20 kleuters en in de tweede klas 24 leerlingen. Mogelijk zal het aantal leerlingen druppelsgewijs groeien tot een groter aantal. OOSTERLAND ge- Dubbel woonhuis in gebruik Het dubbel woonhuis dat in de Van den Abeelestraat alhier werd gebouwd door het Bouwbedrijf Ca- pelle-Stouten, voor rekening van de heren Corn, de Bruine Jacz. en M. Verhoek Gz. is gereed gekomen en door de bewoners inmiddels in ge bruik genomen. Als een bijzonder heid kan worden vermeld dat deze twee bewoners van deze panden de eerste zijn in Oosterland die gebruik maken van het aardgas, zowel voor verwarmings- als kookdoeleinden. De installaties in beide woonhuizen werden aangebracht door de instal lateurs Gebr. Beije B.V. alhier, een bedrijf dat reeds talloze installaties verzorgde op het dorp en ook daar buiten. Wat de bouwgrond in de Van den Abeelestraat betreft, er is nog één perceel beschikbaar, waarop nog precies zo'n dubbel woonhuis als het bovenvermelde kan worden gebouwd wat wordt gerealiseerd door het Bouwbedrijf Boogert, die het perceel destijds aankocht van de gemeente Duiveland. Daarna is deze nieuwe straat volgebouwd. ZIERIKZEE/BRUINISSE Kwaliteitseisen mosselen Door het'Produktschap voor Vis en Visproduktschap is bepaald dat de kwaliteitseisen voor de aanvoer van mosselen zijn verruimd in die zin dat het zg. stukstal is verhoogd van 140 tot 145. Een bepaalde hoeveelheid mosselen mag in totaal 145 mosselen bevatten.' Op 4 september zal de heffing ten behoeve van het Mosselfonds ver laagd woi'den van f6 tot f4 per 1000 kg. BRUINISSE Goedkeuring op kredietverlening Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij besluit van 15 augustus het door de raad verleende krediet voor het verlengen van de Dokter de Kockstraat naar de Molenweg goed gekeurd. Naast een verkoring van de afstand noord-west Bru naar ge noemde Molenweg zal door de aan sluiting plan West-Molenweg een mooie wandelroute worden verkre gen, vooral omdat in plan West dan ook kan worden gébruik gemaakt van bet aangelegde wandeltegelpad langs de ijsbaan en door het aange legde plantsoen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. D '66 vindt het on- juist dat de kiezers buitenspel gezet worden bij het bepalen van het be leid voor het volgend jaar. Mr. van Mierlo, voorzitter van de fractie van D '66, hekelde tijdens het Tweede Kamerdebat sterk' de wens van het kabinet en de vier regeringspartijen om nog voor de komende Kamerver kiezingen de begroting voor 1973 in clusief het dekkingsplan .serieus te behandelen. DEN HAAG. Voor de sfeer van vertrouwen tussen de vier regerings partijen is volgens de heer Wiegel, voorzitter van de VVD-fractie, de uitlating van KVP-voorzitter De Zeeuw over het nu al praten over mogelijke samenwerking tussen de KVP en de P.v.d.A. niet bevorder lijk. UTRECHT. De spoorwegen willen in 1974 zeven voorstadstations ope nen: Bilfchoven West, Diemen, Hil versum Noord, Den Haag Moerwijk, Voorburg 't Loo, Leiden 5-Meilaan en Maarssen. Voor 1973 zijn gepland: Sneek Noord, Nijmegen Dukenburg, Waddinxveen Nooi-d, Dordrecht Zuid en Zoetermeer West. Dit wordt een interdepartementale stuurgroep, d.w.z. dat de ambtenaren van de verschillende departementen, die met deze zaak te maken krijgen, er de meerderheid in zullen hebben. Het bedrijfsleven mag daarin vier vertegenwoordigers benoemen. Voor Zevibel zal de heer Andree Ramme- loo, bezoldigd bestuurslid, daarin zitting nemen. Dat naast de heer Rammeloo en een vertegenwoordiger van de handel, die noodwendig ook uit Yerseke zal komen, de vereniging op Yerseke, die niet in Zevibel is opgenomen ook een vertegenwoordi ger aanwijst, terwijl als kandidaat voor een tweede Zevibel vertegen woordiger ook al een kweker uit Yerseke zal komen, de vereniging op Yerseke, die niet in Zevibel is opge nomen ook een vertegenwoordiger aanwijst, terwijl als kandidaat voor een tweede Zevibel-vertegenwoordi- ger ook al een kweker uit Yerseke wordt genoemd, wilde er bij de ver gadering niet in. Die tweede Zevibel-vertegenwoor- diger zou toch in elk geval van Schouwen-Duiveland en eigenlijk uit Bruinisse moeten komen, anders werd gevreesd, dat de zaak te één zijdig zou worden belicht. In Yerseke vecht men niet alleen voor een open Oosterschelde, maar ook voor het behoud van de verwa terplaatsen in Yerseke. Of dit laatste, verwaterplaatsen in Yerseke, nu wel in het belang is van de Bruse kwekers werd betwijfeld. Ver waterplaatsen Het vervoer van de mosselen naai de consumenten, zo werd gesteld, is een zaak van de handel. Voor de kweker is alleen van belang dat hij zijn mosselen kan afleveren en af levering op een verwaterplaats in de Waddenzee is straks als de Ooster schelde zal zijn afgesloten voor de kweker die geen percelen in Zee land meer heeft (en wie heeft dat dan nog) veel gemakkelijker dan de reis naar Zeeland. Reeds nu is Bruinisse zijn Zeeuwse percelen kwijt. Dit zal zeker moe ten meespelen, als men de zaak van de mosselverwatering in een com missie of een stuurgroep onder de loep neemt. Uittreden uit Zevibel, die de be langen van Bruinisse toch niet be hartigt, zo werd voorgesteld, een voorstel dat nogal wat bijval onder vond, maar dat enkelen waaronder het bestuur toch wel wat ver ging, want Zevibel is en blijft de officiële visserijinstantie. Er zal echter wel aan het bestuur worden bericht, dat Bruinisse uittreding zal overwegen, als niet aan de wensen van Bruinisse zal worden voldaan. Rode Kruisz^gels Het Rode Kruis, U allen wel bekend Is thans overal met haar postzegels present. Ook in Ziérïkzee Doet men mee Met de vijfhonderd boekjes a drie gulden per stuk Had men al veel geluk. Men zag die al meteen verdwijnen Maar, men liet spontaan weer nieuwe verschijnen. Het Rode Kruis heeft voor haar vele taken Geld nodig, om ze mogelijk te maken. Het is te verklaren Men kan ze niet meer laten varen. We denken allereerst aan het donorbloed Dat bij ongevallen en operaties wonderen doet. En als er weer wat aan dat bloed mankeert, Er is dan weer de Trombosedienst die het controleert. Dan de moedermelk voor zieke kinderen, Die men anders zag verminderen. Hulpposten langs de wegen Als men een ongeluk heeft gekregen. Vakantie-projecten voor zieken en invaliden, Het Rode Kruis laat ze geschieden. Zieken die zich op bed zitten te vervelen, Dan is er weer de Welfaredienst die hier komt helen. Jongeren Hulpdienst en Jeugd Rode Kruis, Ze zijn onmisbaar in Rust- of Ziekenhuis. Informatiedienst uit alle hoeken. Het Rode Kruis weet ze weer op te zoeken. Dan is er ook nog allerhande lectuur Bij ziekte van korte of lange duur. En op de perrons vindt men ook nog dc rolstoel, En zo is er nog een hele boel. Ook voor de verzamelaar Liggen de postzegels in variatie op het postkantoor klaar. En als U niet naar het postkantoor wil lopen, De boekjes kunt U ook bij de kolonnedames kopen, Of will U ze bestellen? Dan moet U 2992 bellen. Koop nu Rode Kruispostzegels voor al die mensen in nood En ons aller dank is groot. L. v. d. S.-b. d. V. Seizoen afgesloten RENESSE. 19-8. Zaterdagavond organiseerde dc plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" als laatste eve nement van het tocristcnseizoen een lampionoptocht en een vreugdevuur Om zeven uur konden dc deelne mers aan de tocht gratis lampionnen ophalen bij het V.V.V.kantoor op de dorpsring van Renesse. Om half ne gen ging vanaf het dorpshuis de op tocht van start met voorop dc mu ziekvereniging „Luctor et Emcrgo" van Renesse. Ondanks het feit dat dc grote seizoendrukte al voorbij is, was er een grote belangstelling cn een lange stoet liep dan ook. nadat cr eerst een rondje over dc Ring was afgelegd, via de Hoogc Zoom naar een stuk braak terrein aan dc Vroonweg. Ook langs de route, voor al in dc dorpskern, stonden vrij veel belangstellenden. Toen de stoet het terrein aan de Vroonweg naderde werd daar, door een team van brandweerlieden van dc korpsen van Haamstede cn Renes se, het vreugdevuur ontstoken. On der het spelen van de muziek kon men kijken naar een imposant vlammenspel. Omstreeks kwart voor tien aanvaardde de muziek met de overgebleven toeschouwers, vele waren inmiddels naar huis gegaan, dc terugtocht naar het dorpshuis. Het vuur werd daarna uitgespoten door de aanwezige brandweerlieden. Met het blussen werd een punt gezet achter een geslaagde reeks van door de V.V.V. georganiseerde eve nementen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3