AGENDA JERRY'S VRACEN OVER OPVANGCENTRUM JONGEREN RENESSE Oufkir pleegde verraad Brand in binnenstad van Amsterdam vrijwel zeker aangestoken De verkiezingsstrijd in de Ver. Staten Altmann is Barbie Heli's botsten Rassenscheiding in Rhodesië Aardverschuiving in Brazilië MIDDELBURG, 19-8. Het lid van Prov. Staten C. Th. A. van Wester- schoot te Oostburg, heeft het college van G.S. de volgende vragen ge steld, betreffende een verzoek om subsidie ten behoeve van het op vangcentrum voor jongeren te Re- nesse. Blijkens persbericht zou uw colle ge hebben besloten afwijzend te be schikken op een verzoek om een eenmalig subsidie ad f 3.000,voor het opvangcentrum voor jongeren te Renesse, een projekt dat is onder gebracht bij de stichting Kerk en recreatie. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat deze verblijfsgelegenheid voor jongeren op Schouwen-Duiveland voor het volgend jaar in gevaar zou komen. Gezien de gunstige ervaringen, die dit jaar met de zogenaamde slaap- boerderij zijn opgedaan, en mede gezien het feit, dat deze in een dui delijke behoefte blijkt te voorzien, zou dit een duidelijk verlies bete kenen. Daarnaast mag worden opgemerkt, dat hiermee het prijzenswaardige persoonlijke initiatief van de leden van de werkgroep en de opofferin gen, die zij zich hebben getroost om deze verblijfsaccommodatie to tstand te brengen, zouden worden gene geerd. Vragen Ik zou uw college dan ook de vol gende vragen willen voorleggen: 1. Is het juist, dat van de zijde van uw- college afwijzend is beschikt op het verzoek om subsidie met betrekking tot het bovengenoem de opvangcenti'um? 2. Is het juist, dat de provinciale jeugdraad gunstig heeft geadvi seerd met betrekking tot dit ver zoek om subsidie? 3. Is uw college op de hoogte van de problematiek van het jongeren- toerisme in onze provincie en met name van de problemen met betrekking tot de verblijfsaccom modatie voor deze categorie? 4. Heeft uw college zich geïnfor meerd over de wijze, waarop de werkgroep (waarin o.a. vertegen woordigers van de gemeente Westerschouwen, de stichting Kerk en recreatie en het Christe lijk jongeren-verbond zitting had den) een bijdrage heeft geleverd tot het oplossen van deze proble men? RABAT, 19-8. Marokko's sterke man, generaal Mohamed Oufkir heeft woensdag koning Hassan ver raden en gepoogd hem ten val te brengen. Dit heeft minister van bin nenlandse zaken Mohamed Banhima op een persconferentie over de aan slag op koning Hassan gezegd. Oufkir pleegde zelfmoord toen zijn verraad was ontdekt. Generaal Moulay Hafid Alaoui, minister voor het protocol en Hassans adjudant kolonel Ahmed Dlimi waren erbij toen Oufkir zich met drie pistool schoten het leven benam. Volgens minister Banhami zat Oufkir ook achter de aanslag vorig jaar in het Skhirat-paleis toen ka- detten een inval deden, maar die mislukte toen één van hen de ko ning ontdekte. 5. Zo ja, is het uw college dan te vens bekend, dat naast de werk groep een aantal deskundige be roepskrachten met de leiding van dit projekt is belast? 6. Is uw college niet van mening, dat de met dit projekt opgedane ervaring, vastgelegd in een rap port, een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren om te komen tot een snelle oplossing van soortge lijke problemen in andere delen van de provincie? 7. Laat de begrotingspost Jeugd- en jongerenwerk dit subsidie niet toe? 8. Om welke redenen heeft uw col lege dan gemeend afwijzend te moeten beschikken op dit ver zoek om subsidie? AMSTERDAM, 20-8. De Amster damse politie is er nagenoeg zeker van dat de twee branden, die in de nacht van zaterdag op zondag in de binnenstad hebben gewoed, zyn aangestoken. In het uitgebrande gebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Looiersgracht, zijn op vier plaatsen brandhaarden ontdekt. In het pand van een op de Lijnbaansgracht (vlakbij de Looiersgracht) gevestigde drukkerij ontstond ruim een uur na de eerste brand ook brand. Hier trof de politie in petroleum gedrenkte stukken papier aan. Bijzondere zeevangsten ROME, 19-8. Vissers in Triest hebben vrijdag een schildpad van liefst honderd kilo gevan gen. De vereniging voor die renbescherming kocht 't zeld zame exemplaar meteen om het daarna op volle zee de vrij heid te geven. De afgelopen dagen zijn in de Golf van Triest meer ongewone vangsten ge daan, waaronder een prachtig exemplaar van een soort maan vis die tot 600 kilo zwaar wor den. Een vrouiotjeshaai van drie meter lengte, die door een visser uit zee getrokken werd, is hier een zeldzaamheid. Sinds de dag van de vangst duikt bijna dagelijks het van woede snuivende mannetje dicht bij de kust op en jaagt de baders van het strand. Alle pogingen om de vijf meter lange knaap te doden zijn tot dusver mis lukt. Bij de drukkerij waren de ruiten van een voor- en achterdeur gebro ken. Voorts was een brandkast open gemaakt en diverse kastén overhoop gehaald. Van diefstal is echter in eerste aanleg niets gebleken. LAPAZ, 21-8 De tot Boliviaan ge naturaliseerd Duitser Klaus Altman heeft toegegeven dat hü in werke lijkheid Klaus Barbie is, zo heeft een Boliviaanse regeringswoordvoer der in La Paz zondag bekendge maakt. Een Boliviaanse rechtbank onder zoekt of hij in Bolivia berecht kan worden. Frankrijk heeft Bolivia om de uitlevering van Barbie gevraagd omdat hij in Frankrijk bij verstek ter dood is veroordeeld wegens zijn aandeel in de martelingen en de executies van Franse verzetsstrijders in de tweede wereldoorlog. Tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk was Barbie hoofd van de Gestapo in Lyon. WESTERSCHOUWEN. De Strandreddingsbrigade Westerschouwen, kreeg zaterdag bezoek van de reddingsbrigade Weert. Doel van de ontmoeting was een gezamenlijke demonstratie reddend zwemmen, in samenwerking met de „Jan Leis". O.m. werden een nieuw rednet en redlijnen beproefd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MIAMI BEACH/NEW YORK, 20-8 In republikeinse kringen in Miami Beach, waar maandag de conventie begint, heerste zaterdag een ver heugde stemming toen bekend werd dat een nieuw opinie-onderzoek, dat van het bureau Gallup president Nixon een 26 procent voorsprong geeft cp zjjn democratische tegen stander McGovern. Volgens het Gallup-onderzoek zou president Nixon 58 procent van de stemmen krijgen tegen McGovern 32 procent. Een onderzoek vorige week door het bureau Harris gaf Nixon een 23 procent voorsprong. Inmiddels hebben de republikei nen weer enkele tips van de sluier over het programma opgelicht. Op buitenlands gebied wordt McGovern een gevaarlijke isolationist genoemd wiens politiek het gevaar voor oor log vergroot. Op binnenlands terrein wil Nixon zijn politiek voortzetten om de in= flatie te bestrijden, meer werkgele genheid te bieden en het besteedbaar inkomen te vergroten. 38 doden SAIGON, 20-8. Achtendertig men sen zijn zondag gedood en 42 gewond toen twee grote hefschroefvliegtui- gen met vluchtelingen boven hef vliegveld van Kontum in het cen trale Zuidvietnamese hoogland in de lucht met elkaar in botsing kwamen, zo meldt het opperbevel in Saigon. De vluchtelingen waren geëvacu eerd uit de afgelegen basis Ben Het die omsingeld is door de Noordviet- namezen. SALISBURY, 19-8. In Rhodesië worden nieuwe maatregelen voorbe reid voor een verdere invoering van de rassenscheiding. Zo is vernomen uit kringen van de regeringspartij, het Rhodesische Front. Er zouden voorzieningen worden getroffen om de rassenscheiding in te voeren in openbare parken, zwembaden, bios copen, bussen en toiletten. SAO PAULO, 19-8. Bij een aard verschuiving zijn vrijdag bij Campos de Jordao, in Brazilië, zeker elf mensen omgekomen. Vijftien perso nen worden vermist. De meeste slachtoffers zijn vrou wen wier mannen op hun werk wa ren. De kinderen zaten op school. De grondverschuiving is niet ver oorzaakt door een aardbeving, zoals aanvankelijk werd verondersteld. In Peru deed zich vrijdag wel een aardbeving voor. Hierbij zijn vol gens voorlopige berichten zeker twee doden gevallen. Weer doden in Ulster BELFAST, 19-8. By nieuwe acties van het Ierse Republikeinse Leger zijn in de afgelopen 48 uur drie Britse soldaten gedood en twee ern stig gewond. Zes bommen ontploften in de Noordierse hoofdstad Belfast. In de rooms-katholieke wijk Falls Road schoten IRA-leden vrijdag twee soldaten dood, in de omgeving waar donderdagavond een 24-jarige korporaal was doodgeschoten. Twee soldaten raakten ernstig ge wond toen een op afstand bediende landmijn ontplofte. Bij een aanslag op een supermarkt ontstond brand. In de ochtend werd het met kogels doorzeefde lijk van een jonge hotel employé gevonden in een protestant se wijk. Veel doden bij busongeluk door mijn SAIGON, 20-8. In Zuid-Vietnam is zondag een bus met zevèntig passa giers op een mijn van de Vietcong gereden waardoor veertig inzittenden om het leven kwamen en dertig ge wond werden, aldus een bericht van de Zuidvietnamese radio. Het ongeluk deed zich voor tussen Pleiku cn Phu Bon, in Midden- Annam. DODELIJKE ONGELUKKEN LEEUWARDEN. De 19-jarige dienstplichtig militair S. de Jong uit Leeuwarden is met een auto veron gelukt. In Idaarderadeel raakte hij op het linker weggedeeltè, botste tegen een boom en werd uit de auto geslingerd. In het ziekenhuis te Leeuwarden is hij kort daarna overleden. ARCEN. De 48-jarige N. de Korte uit Bergen op Zoom, die met vakan tie in Arcen was, is daar om het leven gekomen. De man wilde met zijn fiets de weg oversteken en werd aangereden door een auto. ZEVENHUIZEN. De 32-jarige J. A. M. van Dijk uit Helmond is in Zevenhuizen met zijn auto veronge lukt. Op de vluchtstrook langs de rijksweg stond een kraanwagen. Een bestelauto was tegen deze kraanwa gen gereden, waarna de heer Van Dijk tegen de bestelauto botste. AMSTERDAM. Bij een verkeers ongeluk op de provinciale weg Amsterdam-Hoorrï in de gemeente Broek in Waterland is de 26-jarige mej. M. A. Mes om het leven geko men. Mej. Mes kwam in botsing met een uit tegenovergestelde richting komende vrachtwagencombinatie, die bij een inhaalpoging op de linker weghelft begon te „scharen". BERGH (GLD.). Bij een ongeval op een kruispunt in Bergh (Gld.) is de 26-jarige mej. A. M. W. van dei- Heiden uit Netterden om het leven gekomen. Het ongeluk ontstond doordat een automobilist haar geen voorrang verleende. DIDAM. De 25-jarige koperslager E. T. de Reus uit Didam is zondag avond om het leven gekomen toen hij op het kruispunt Oude Doetin- chemseweg-Oldegoorweg in zijn woonplaats, volgens de politie, met zijn auto geen voorrang verleende aan een andere personenauto en daarmee, in botsing kwam. Hij over leed tér plaatse. MOOK. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Groesbeekseweg onder Mook de 20-jarige militair A. Ostendorp uit Groesbeek op slag ge dood, toen hij met zijn bromfiets te gen een lantaarnpaal botste. TIBURG. De 73-jarige heer A. Voets uit Tilburg is zondagavond op het kruispunt Ringbaan-Noord-Oude Lind in zijn woonplaats om het le ven gekomen toen hij met zijn fiets door een rood licht reed en door een auto werd aangereden. AMSTERDAM. De Amsterdammer J. J. Everhgrt is zondag in de voor avond in het Wilhelminagasthuis in de hoofdstad overleden aan de ver wondingen, die hij had opgelopen bij een aanrijding met een personenauto op de Middenweg in Amsterdamr Oost. DORDRECHT.Dp bromfietser die zaterdagnacht in de Maasstraat te Dordrecht verongelukte en omtrent wiens, identiteit de politie aanvanke lijk voor een raadsel stond, is de 18- jarige C. J. de Landgraaf uit Slie- drecht. UTRECHT. De 23-jarige Utrechtse typograaf Steven van der Pas is zon dagavond bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. Hij reed met zijn motorfiets vanaf hét trottoir de W. A. Vulta- straat op. Daarbij kwam hij om on verklaarbare reden op de linkerweg helft terecht waar hij tegen een hem tegemoetkomende auto botste. BOXMEER. In de Noord-Brabant se gemeente Boxmeer is maandag ochtend de 20-jarige J. P. Bouten uit Groningen dodelijk verongelukt. De jongeman reed op zijn bromfiets op de provinciale weg Boxmeer-Sam- beek in de berm slingerde daarna weer de weg op en botste tegen een lichtmast. Hij overleed ter plaatse. W r aakneming te Eersel (N.B.) EERSEL (N.B.), 20-8. Zaterdag- morgen werd door de politie in Eer sel ontdekt dat bij garage Van Ke ken in de Nieuwstraat de benzine pompen en alle ruiten van de show rooms waren vernield Van alle zich in de garage bevin dende auto's, zowel oude als nieuwe, was door de onbekende daders een puinhoop gemaakt. Er stonden ne gen nieuwe en acht gebruikte Daf's. Vermoedelijk is er van een wraak neming sprake. Er werd een schade van anderhalve ton aangericht. Van de daders is nog geen spoor gevon den. Eerbetoon aan Gebroeders De Witt DORDRECHT, 19-8. Zondag 20 au- gustus was het 300 jaar geleden, dat Johan en Comelis de Witt in Den Haag werden vermoord. De gebroe ders De Witt waren Dordtenaren. In Dordrecht staat op de Visbi'ug een monument met hun bronzen beelte nissen. Daar heeft loco-burgemees ter J. H. van Zuuren maandagoch tend een krans gelegd. Dalende belangstelling voor agrarisch onderwijs ARNHEM, 19-8. De dalende be langstelling voor het lager agrarisch onderwijs zet zich naar de A.B.T.B. in zijn jaarverslag opmerkt in ver sterkte mate voort. Indien deze ver minderde belangstelling in dit tempo blijft doorgaan, valt te verwachten, aldus het bestuur, dat het lager ag rarisch onderwijs in deze vorm bin nen een aantal jaren nagenoeg ge heet is verdwenen. Ook bij het la ger huishoud- en nijverheidsonder wijs begint zich een vermindering van de belangstelling af te tekenen. Geen beperking voor kabinet-Biesheuvel DEN HAAG, 19-8. Met een tame lijk ruime meerderheid heeft de kamer de motie van de linkse oppo sitie verworpen waarin werd voor gesteld de taak van regering en kamer inhoudelijk te beperken. By de stemming bleek dat de fracties van PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN ep de KVP'er Van Schaik de motie steunden. Tegen stemden de vier regeringspartijen KVP, VVD, ARP, CHU, en de kleinere groepe ringen DS'70, SGP, GPV, BP, NMP en de eenmansfractie-De Jong. Veenbranden bij Moskou zijn geblust MOSKOU, 19-8. De veen- en bos branden die maandenlang in de na bijheid van Moskou hebben gewoed zijn nu bedwongen. Het gevaar voor opnieuw uitbreken van branden is echter groot. Dit is vrijdagavond door generaal Oboekhov, hoofd van de brandweer, meegedeeld. Hij zei dat de branden geen slachtoffers hebben gemaakt. Onbevestigde berichten maakten vo rige week melding van de dood van een aantal brandweerlieden. Troepenvermindering in Vietnam WASHINGTON, 19-8. President Nixon zal op omstreeks 28 augustus nadere mededelingen doen over ver dere Amerikaanse troepenverminde ring in Zuid-Vietnam, zo heeft mi nister van defensie Meivin Laird vrijdag gezegd. Het aantal Amerikaanse militairen bij de grondstrijdkrachten moet, volgens het programma, tegen 1 sep tember zijn teruggebracht tot 39.000 man. Verwacht dat Nixon zal mee delen dat nog 15.000 man uit Zuid- Vietnam zullen vertrekken. Giet-aktie in Moskou MOSKOU, 19-8. De bewoners van Moskou werden opgeroepen in het weekeinde, bomen, struiken en an dere aanplantingen te begieten, om dat het de afgelopen drie maanden nauwelijks heeft geregend Veel bomen hebben vorige maand al als gevolg van de droogte hun blad verloren Deskundigen hebben de raad gegeven de grond om bo men en struiken af te graven opdat het water dieper in de aarde kan doordringen. Volgens Russische gegevens bezit de Sow jet-hoofdstad met haar zeven miljoen inwoners meer groen dan enige andere grote stad, n.l. ruim 20 m2 per inwoner. Bloemen en kaarsen op graf Jan Palach PRAAG, 20-8. Ter herdenking van het feit dat vier jaar geleden de troe pen van het Warschau Pact Tsjecho- Slowakije binnenrukten om een eind te maken aan het liberale commu nisme van Dubcek en diens mede standers hebben vele inwoners van Praag zondag het graf bezocht van Jan Palach, de 22-jarige student die zich uit protest tegen de bezetting van zijn land op 16 januari 1969 op het Weneeslahplein in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad in brand stak en later aan zijn verwondingen over leed. Flitsen uit het buitenland TOKIO. Japan overweegt het uit geven van één of andere verklaring waarin het afziet van oorlog als het te zijner tijd tot diplomatieke be trekkingen met de Chinese Volksre publiek zou komen, aldus kringen in het Japanse ministerie van buiten landse zaken. BONN. De Westduitse luchtvaart maatschappij Lufthansa zal nog dit jaar de door West-Duitsland, Frank rijk, Engeland en Nederland te ont wikkelen Europese „luchtbus" be stellen. Volgens goed ingelichte kringen in Bonn is het desbetref fende akkoord al tot stand gekomen. REYKJAVIK, 18-8. Het kabinet van IJsland heeft vrijdag besloten zich niets aan te trekken van het ihternationaal gerechtshof en op 1 september over te gaan op een vis serszone vfin 50 mijl. WENEN. Twintig vooraanstaande Tsjechoslowaakse ballingen hebben in een manifest het onmiddellijk vertrek van alle Russische troepen uit Tsjecho-Slöwakije geëist. Voorts Verlangen ze stopzetting van de po litieke processen en vrijlating van alle politieke gevangenen in hun vaderland. CAGLIARI. Het aantal doden in één van de ergste bandietenoverval len op Sardinië is tot vijf gestegen toen de 72-jarige dr. Vincenzo Lod- do in een ziekenhuis in Cagliari aan zijn verwondingen bezweek. PARIJS. Tijdens de buitengewoon grote activiteit van de zon in de eer ste helft van deze maand hebben de drie Europese kunstmanen die om de aarde draaien belangrijke gege vens daarover doorgezonden, zo heeft de Esro vrijdag in Parijs be kendgemaakt. MEXICO. Mgr. Antonio Batista Fragoso. bisschop van Crateus in Brazilië, heeft op een persconferen tie in Mexico de V.S. beschuldigd van uitbuiting van de arme landen en verklaard er volstrekt niet zeker van te zijn dat het ontwikkelings plan van de Braziliaanse regering wel de grote massa armen ten goede komt. Zierikzee Deze zomer dagelijks geopend: ge meentemuseum (stadhuis), maritiem- museum (Noord-Havenpoort), Bur gerweeshuis (beeldentuin en antiek beurs), Gravensteen (foto- en kunst tentoonstelling). Dinsdag 22 augustus Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Zonnemairc 13.00 uur, start bij muziektent tocht je Plattelandsvrouwen afd. Noord- gouwe e.o. Woensdag 30 augustus Zierikzee Huis van Nassau, 8.00 uur, Werk groep Prov. Politiek Zeeland D'66. f by MARATHON VERTON'S SCHOENEN Havenpfein 13, Zierikzee Tel. 2488 BELFAST. De Noordierse politie houdt rekening met de mogelijkheid dat een bende psychopatische moor denaars zonder politieke banden, door haar „The Animals" (de die ren) genoemd, verantwoordelijk is voor een groot aantal moorden in de afgelopen weken op zowel protes tanten als rooms-katholieken. WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrij dag de Sowjet-Amerikaanse over eenkomst goedgekeurd ter bevrie zing van het aantal offensieve kern- raketten. MIAMI BEACH. Het verkiezings program Van de republikeinse partij, dat formeel moet worden goedge keurd op het volgende week in Mia mi Beach beginnende partijcongres, brandmerkt de democratische kan didaat voor de presidentsverkiezin gen van november, senator McGo vern, als een gevaarlijke en onver antwoordelijke isolationist. LONDEN. De Britse minister van binnenlandse zaken Robert Carr, die door de premier speciaal belast is met de behandeling van de verwach te stroom Aziaten met Brits paspoort uit Oeganda, heeft aangekondigd dat er een speciale commissie zal wor den gevormd om deze mensen aan hervestiging te helpen. ROME. Paus Paulus heeft dr. Phi lippe Potter gelukgewenst met diens benoeming tot secretaris-generaal van de Wereldi^aad van Kerken. LONDEN. Er is geen sprake van dat de E.E.G.-landen binnenkort een deel van de 55.000 Britse Aziaten uit Oeganda zouden moeten opnemen, zo heeft een Britse functionaris gezegd. Hij gaf hiermee commentaar op pers berichten die dit hadden beweerd en die in Londen merkbare verlegen heid hebben veroorzaakt. Instelling mestbank(en) UDDEL, 19-8. Gelderland zal binnenkort, naar Noord-Bra bants voorbeeld, een mestbank hebben die er voor kan zorgen dat mestoverschotten van var kens-, mestkalver- en pluim- veebedrijven terecht komt op landbouwgrond die er baat bij kon hebben. De drie geweste lijke landbouworganisaties, de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en de Provin ciale Raad voor de Bedrijfs ontwikkeling gaan samen zo'n instelling oprichten. Volgens ir. H. P. de Bruin, hoofd van de Landbouwkundige Dienst van de provincie, is er in Gel derland als geheel wel even wicht tussen de produktie van ?n de behoefte aan mest. Plaat selijk en regionaal zijn er ech- ter wel tekorten en overschot- ten, die met een mestbank zijn f weg te werken. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2