CINZANO VERMOUTH Kissinger in Saigon Explosie in El-Al-vliegtuig „De Magneet" STRAALJAGERS BESCHOTEN TOESTEL VAN DE VORST Doden door noodweer in Stuttgart BRITSE ARBEIDERS BEËINDIGEN DE HAVENSTAKING Gewapende vliegtuigkapers gaven zich over in Chili DE ZIERIKZEESCHE COURANT deze week bij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REOAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lei. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaar .52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. Donderdag 17 augustus 1972 128stc jaargang Nr. '21133 WAAR/N OPGENOMEN 1797 - 1889 in dit nummer: Hér vor inde Kerkbode in hel goud SAIGON, 16-8. Henry Kissinger, de voornaamste adviseur van presi dent Nixon in veiligheidszaken, is woensdag-in Saigon aarigiekomen 'oni met president Nguyen van Thicu van gedachten te wisselen over het resultaat van zijn recente geheime overleg in Parijs met de Noordvict- namese vertegenwoordigers Le Due Tho en Xuan Thuy. Er waren stren ge veiligheidsmaatregelen getroffen. Het bezoek, dat twee dagen zal duren, is het derde dat Kissinger aan Zuid-Vietnam brengt. In 1969 was hij in het gezelschap van president Nixon en in 1971 deed hy Saigon aan, toen hij op weg was naar Pe king. Volgens een woordvoerder van de Japanse regering zal Kissinger na afloop van zijn bezoek aan Saigon vrijdagavond naar Tokio reizen, waar hij de zaterdag zal doorbren gen. In de Japanse hoofdstad ver wacht men dat hij een gesprek zal hebben met premier Kakoeei Tana- ka, die op 31 augustus en 1 septem ber in Honoloeloe een topconferentie heeft met het Amerikaanse staats hoofd. Intussen heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Zieglcr, gewaarschuwd niet te hoge verwach tingen te koesteren over het bezoek van Kissinger aan Saigon. Le Due Tho die maandag in Parijs met Kissinger sprak, vertrok woens dag naar Hanoi. Hij reisde via Mos kou en zou waarschijnlijk ook Pe king aandoen. Zelf sprak hij van een „routine-reis". SANTIAGO, 16-8. Zes zwaar ge wapende mannen die dinsdagavond een Argentijns passagiersvliegtuig haden gekaapt, hebben zich woens dagmorgen op de internationale luchthaven Pudahuel nabij de Chi leense hoofdstad Santiago aan de po litie overgegeven. De regering van Chili had geweigerd de kapers poli tiek asiel te verlenen of hun een vrijgeleide naar een ander land te geven. De zes mannen maakten deel uit van een groep van ongeveer 25 ge vangen leden van linkse Argentijnse ROME, 16-8. Vier mensen zyn woensdagavond licht gewond toen zich in een Boeing-707 passagiers vliegtuig van de Israëlische maat schappij El Al een explosie voordeed kort na de start van de luchthaven Leonardo da Vinci by Rome naar Tel Aviv. Er zaten 140 passagiers en acht be manningsleden in het vliegtuig. Het toestel bevond zich juist bo ven zee toen de explosie zich in hel bagageruim voordeed. De gezagvoer der keerde meteen terug, en maak te een veilige landing. Een mededeling van een passa- giere volgens wie een gasaansteker zou zijn ontploft, is niet bevestigd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een bom aanslag. Dit schijnt toch het geval te zijn geweest. Het vliegtuig is licht beschadigd. verzetsorganisaties die er dinsdag in slaagden uit de gevangenis van Raw- son ten zuiden van Buenos Aires tc ontsnappen. Bij deze massale vlucht werd een bewaker gedood. De vluchtelingen behoorden toi het „Volkbevrijdingsleger" (E.R.P.); dat eerder dit jaar de Fiat-directeur Oberdan Sallusiro ontvoerde erx ver moordde, de „Revolutionaire Gewa pende Strijdkrachten" (F.A.R.) én de Montoneros die trouw zijn aan de vroegere president Juan Peron. Na hun geslaagde vluchtpoging bezetten de gevangenen de controle toren van het vliegveld van Tx-elaw nabij Rawson. Volgens het officiële Argentijnse persbureau gaven 19 van de vluchtelingen zich hier aan de politie 'Ovei*. De overige zes. die in het bezit waren van wapens en explosieven, bestormden een Argentijns straal- passagiei'svliegtuig en dwongen de piloot het toestel, dat met 97 passa giers aan booi'd op weg was naar Buenos Aii-es, naar Chili te vliegen. Advertentie Doe uw voordeel in de OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Alles wet 50 korting Weer aanslag op Marokkaanse koning RABAT. 17-8. Na (le mislukte aanslag van woensdag op koning Hassan van Marokko was liet 's avonds rus tig in de hoofdstad Rabat. Uit de aanvankelijk verwarde en tegenstrijdige be richten kan thans het volgende beeld vau de gebeurte nissen gereconstrueerd worden. Toen de Boeing 727 waarin koning Hassan uit Parys naar zijn land terug keerde boven Marokkaans grondgebied arriveerde kreeg het een normale escorte van straaljagers van de Marokkaanse luchtmacht. Enkele honderden kilometers van Rabat openden de jagers plotseling het vuur op de Boeing, die verscheidene malen door munitie uit de boordwapens werd getroffen. Niettemin wist de gezagvoerder het op slechts één motor vliegende toestel zonder ongelukken op de luchthaven van Rabat aan de grond te zetten. Advertentie rood of wit fles 0,75 liter •595 497 3?» Koning Hassan, die vorig jaar ook aan een aanslag ontsnapte, hield het hoofd koel en nam zelf het radiocon tact met de verkeerstoren ter hand. Rekening houdend met de mogelijk heid dat daar medeplichtigen in het komplot zouden zitten gaf de vorst zich voor boordwei'ktuigkundige uit en deelde de verkeerstoren mee dat verscheidene personen aan booi'd gedood waren onder wie de koning. Opmerkelijk was dat de aanvallers zich toen tijdelijk terugtrokken. Verdere aanvallen Nadat de Boeing, aan boord waarvan niemand was gewond, ge land was stapte koning Hassan alsof er niets gebeui'd was uit en inspec- teei'de op het vliegveld de erewacht. Vei'volgens begroette hij in de ont vangsthal de i-egering,- die voltallig aanwezig was, alsmede de diploma tieke vei-tegenwooi'digei's van Frank rijk en Spanje. Niemand leek iets van het gebeui'de te hebben gemerkt. Dat was snel over toen de drie stiaaljagers, die herhaaldelijk over het luchthavengebouw scheerden, STUTTGART, 16-8. Bij een van de hevigste onweersbuien die West- duitsland de laatste jaren hebben ge troffen zijn in Stuttgart zes mensen om het leven gekomen en zeker 40 gewond. De schade wordt op meer dan honderd miljoen gulden ge raamd. Het verkeer werd volkomen tot stilstand gebacht doordat in een half uur tijd meer dan 40 liter neerslag per vierkante meter viel. De binnenstad van de in een ketel gelegen hoofdplaats van de deelstaat Baden-Wuerttemberg stond in kor te tijd onder water. In een expeditie ruimte in een kelder verdi'onken drie mannen van resp. 21, 28 en 29 jaar. In een andere kelder verdronk een 77-jarige man, terwijl op straat een bejaarde vrouw het leven verloor doordat zij door het water werd meegesleurd. Elders in de stad werd een man door de bliksem gedood. MUNCHEN. De president van het Internationaal Olympisch Comité. Avery Brundagc (S-l). tussen twee Olympische (/astvrouwen, na aankomst in de Beierse hoofdstad. De Spelen kunnen beginnen. Na twintig dagen LONDEN, 16t8. Afgevaardigden van de Britse haven arbeiders hebben woensdag besloten tot beëindiging van de staking, die alle grote havens van bel land de afgelopen twintig dagen beeft verlamd. De afgevaardigden van de 40.000 stakers spraken zich op een bijeenkomst iu Londen met 53 tegen 30 stemmen uit voor hervatting van hel werk. Zij aanvaardden de gczamcnlyk door werkgevers cn vakbondsleiders voorge stelde regelingen die de werkgelegenheid van de havenarbeiders in de groeiende overgang naar het containervervoer moeten garanderen. Hel besluit van de afgevaardigden deed de buiten dc vergaderzaal voor voortzetting van de staking demon strerende havenarbeiders in grote woede ontsteken. Eén van hen drong zelfs de zaal binnen en wierp een as bak naar het hoofd van Jack Jones, de leider van dc „Transport and Ge neral Workers' Union". Ilct was Jones die samen met dc leider van dc werkgevers in dc ha vens. Lord Aldington, het „vredes plan" had ontworpen. Jones deelde mee dat het werk in de havens zondag tc middernacht wordt hervat. Maar de kans bestaat Joncs op de derde verdieping van bet gebouw gaf. Een havenarbeider greep een glas water cn smeet de in houd in het gezicht van de vakbonds- leider. Anderen schudden hun vuis ten en schreeuwden „je verraadt en verkoopt ons". Afgevaardigden die voor werkhervatting hadden gestemd werden bij het vcVlalen van het ge bouw heen cn weer gestoten en ge duwd en uitgescholden voor „onder kruipers". Hef compromis dat grote aantallen havenarbeiders er nu een wilde staking van zullen maken. Hevige gevechten In hot tumult dat bij het „Tran sport House" losbarstte na dc be kendmaking van de beëindiging der staking braken hevige gevechten uil tussen de betogers en de politicmacht van ongeveer 500 man. Politie tc paard werd ingeschakeld om haven arbeiders uiteen te jagen die poog den het gebouw binnen te komen. Ze verstoorden een persconferentie die Er stonden honderden betogers bij het vakbondsgebouw dal door een grote politiemacht werd bewaakt. Jones was bij zijn aankomst al uit gejouwd. Het voornaamste punt van hel compromis is dat havenarbeiders die door dc opmars dor containers zon der werk raken, zoveel mogelijk voorrang krijgen waar hel de aan stelling van personeel belieft bij het groeiend aantal iaadstations. Deze depots hebben een groot deel over genomen van het werk dat vroeger op de kaden gebeurde - zoveel dat het aantal havenarbeiders dc afge lopen vijf jaar met ongeveer 30 pro cent is afgenomen. EDE. Drs. Ph. Leeman (l.), directeur- generaal van de P.T.T., overhandigt het „carnet" met de nieuwe Rode Kruis-postzegels aan jhr. G. Krayen- hoff, voorzitter van het Ned. Rode Kruis. Op de achtergrond de wiel renners, die de zegels uit vier plaat sen in Nederland tezamen brachten. hun boordwapens leegden. Hierbij vielen vier doden en twintig gewon den. Koning Hassan en zijn gevolg had den toen al beschutting gezocht on der de bomen van een bij het vlieg veld staand bos. Later deden verscheidene vliegtui gen aanvallen op het paleis in Rabat. Zes uur na de mislukte coup be zette het leger de luchtmachtbasis Kcnitra, vijftig kilometer noordelijk van Rabat. Hierbij deden zich geen moeilijkheden voor. De basis huis vest o.m. zevenhonderd Amerikaanse militaire adviseurs cn hun gezinsle den. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Geestigheid wordt geprezen; J goedhartigheid bemind. Na enige tijd verschenen de vlieg tuigen die bij de aanslag beti-okken waren boven de basis. Onmiddellijk nadat zij waren geland werden de vliegers door het leger gearresteerd. De meeste van de 20 toestellen die op de basis zijn gestationeei'd hadden niét aan de actie meegedaan. Een van de gearresteerden is de commandant van de basis, de 35-ja- rige majoor Kouera. Hij wordt be schouwd als de leider van het kom plot. De majoor werd gegrepen na dat hij in de buurt van de hoofdstad uit zijn vliegtuig was gesprongen toen de brandstof op was. MOSKOU. De verbannen Krim- tartaren. die byna dertig jaar gele den door Stalin massaal werden ge deporteerd. hebben het Kremlin in twee petities met 38.000 handteke ningen verzocht naar hun eigen land tc kunnen terugkeren. Verwachting tot vrijdagavond: Koel en onbestendig Eerst nog veel bewolking met plaat selijk regen; morgen koel weer met opklaringen, maar ook hier en daar een bui; matige tot krachtige, aan dc kust af en toe harde wind uit west tot noordwest: minimumtempe raturen ongeveer 13 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon; 3 lot 10. Min.-temperaturenvan 0 tot 4 gra den. onder normaal. Max.-temperaluren: van 1 lot 5 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 pi'oceht. ZON- EN MAANSTANDEN 18 aug. Zon op 5.29. onder 19..58. Maan op 16.12. onder 23.16. Eerste kwartier: 17 aug. (2.09). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 18 aug. 8.55 21.23 2.24 15.04 Doodtij: 19 aug. HET WEEROVERZICHT Dc wekelijkse stroming boven dc oceaan breidt zich geleidelijk uit naar West-europa. Het weer in onze omgeving komt dan ook geleidelijk meer onder invloed van oceaande- prcssic. Een bij een depressie tussen IJsland en Noorwegen behorend front naderde donderdag vanuit hel westen. Vrijdag zal het ons land ge- passcci'd zijn. Dan stroomt met een westelijke lot noordwestelijke wind koele lucht binnen, waarin naast op klaringen plaatselijk buien worden verwacht. Ook in de meeste andere delen van Europa bereiken de temperaturen geen zomerse waarden meer, alleen in midden- en zuideuropa blijft hel nog warm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1