DE KRING OEGANDA'S AZIATEN ^darder is sv BLIK DOOR HET WERELD Late straf voor koloniale fouten Hulp voor hoos-slachtoffers VENSTER Veel meer koolzaad De emigratie van Joden uit Rusland De Amerikaanse krijgsgevangenen Advertentie Zware Shag? President Amin van Oeganda gooit de Aziaten zijn land uit omdat de stem van God hem dit in een droom had geboden. Dit kunnen we niet af doen als een van de rariteiten die Afrikaanse landen kennelijk moge lijk zijn, zoals de barbaarse behan deling die plotseling in de Centraal Afrikaanse Republiek aan dieven wordt toebedeeld, die hun kwade da den op zouden cloen uit films, wes halve ook de bioscopen maar geslo ten zijn. Generaal Amin is niet dwaas en zijn riligie getinte verhaal is een uitstekende methode om de Oegandezen tegen de Aziaten op te zwepen. Hij wakken hiermee een te genstelling aan die al lang bestond en daar heeft hij belang'bij: het is al een recept dat Goebbels uitstekend kende. Verschaf de bevolking iets om haat op uit te leven dan heb je er geen last van bij het uitvoeren van je eigen plannen. Amin koopt op de ze manier af dat de Oegandezen hem kwalijk nemen dat hij in korte tijd niet alleen een massa bloed heeft la ten vergieten maar al doende ook de toch al wankele economie van het land heeft vernietigd. Het probleem is in Oeganda, maar ook in vele andere gebieden van oost Afrika en in Latijns-Amerika, ont staan doordat de Britse kolonisato ren voor lagere administratieve funkties en voor enigszins geschoold werk op allerlei niet fraaie manie ren werkkrachten uit Brits-Indië importeerden. Met deze groepen mee kwamen nijvere lieden die al spoe dig het grootste deel van de detail handel dreven, export leidden, poli tie- en andere overheidsdiensten vervulden. Het vreemde element in deze koloniale samenleving bleef op zichzelf. De blanke bestuurders lie-> ren zich niet met hen in, zij sloten zich niet aan bij de zwarte bevolking waarop ze neerkeken. Na het ver trek van de kolonisatoren verander de dit niet, behalve dan dat zij de enig overgebleven groep vormden die door de bevolking met een door af gunst op hun welvaart gestimuleer de, weerzin werd bezien. In alle zelf standig geworden Afrikaanse kolo niën is snel gepoogd - en niet zonder succes - de eigen middenstand te sti muleren, ten dele ook door de Azia ten te verplichten een bepaald deel van hun personel uit de eigen ne gerbevolking te rekruteren. Protesten Het drama is ontstaan doordat de geïmporteerde Aziaten en hun af stammelingen „British subject" wa ren en velen hun Brits paspoort ho ger waardeerden dan de nationaliteit van de onafhankelijk geworden ko lonie. Het is te begrijpen dat dit be schouwd werd als een belediging van de nieuwe natie: deze Aziaten gaven gewoon te kennen dat ze niet tot de nieuwe staat wilden behoren, maar wel hun brood er wjenste te verdie nen. In menig geval was er waar schijnlijk niet eens sprake van zo'n bewuste belediging: men voelde zich een aparte groep en deed liever geen afstand van een van de kenmerken van dit aptirte. Degenen echter die LEEUWARDEN. 14-8. Een actieco mité onder voorzitterschap van bur gemeester mr. J. Siderius van Ame land heeft een gironummer geopend, waarop geld gestort kan worden om de slachtoffers van de windhoos fi nancieel tegemoet te komen. Het gi ronummer is 2747200 ten name van „Hulpactie Ramp Ameland". Het se cretariaat is gevestigd in het ge meentehuis op Ameland. Zoals maandag gemeld, kwam een personenwagen bestuurd door W. van G. uit Rotterdam als gevolg van een foute inhaalmanoeuvre ter hoog te van Pikgat in een sloot terecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De foto geeft een beeld van het wegslepen van de beschadigde wa gen door de kraanwagen van garage De Jonge. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). hun Brits paspoort behielden brach ten zichzelf daardoor wel in een zwakke positie - ze waren vreemde lingen en konden geen enkel recht laten gelden op verblijf. Terecht of ten onrechte duchten velen ook dal ze altijd nog beter naar Engeland toe konden gaan dan blijven in een land waar ze toch niet zo erg ge liefd waren, met welk paspoort dan ook. De schrikbarende vloed van Azia ten - waaronder vele zeer arme - be gon in de jaren zestig zo'n omvang aan te nemen dat de Britse regering afweek van de regel dat houders van een Brits paspoort altijd toegang tot Groot-Brittannië hebben - er werd slechts een gering aantal per jaar toegelaten. De in Afrika gediskrimi- neerde Aziaten werden dus in En geland nog eens slachtoffer van dis- kriminering. Niet fraai misschien, maar wel begrijpelijk. Juist nu zijn in Liverpool flinke onlusten aan de gang van Britten die protesteren dat huizen aan Aziaten worden toege wezen die zij wel zouden willen heb ben en die er niet veel begrip voor hebben dat deze Aziaten eenvoudig meedoen in de verdeling waarbij de urmsten het eerst voor de goedkoop ste huizen in aanmerking komen - deze Indiërs en ook Pakistanen zijn nu eenmaal bitter arm. En veel vreugde beleeft de regering in Lon den niet aan de gedachte dat nog enige tienduizenden voor Oegandese begrippen misschien tamelijk xvelva rende,- maar naar Britse maatstaven arme Aziaten erbij komen. De fou ten xiit de koloniale tijd worden de Britten zo nog na eeuwen bitter in gewreven. DEN HAAG, 14-8. Nederlands koolzaadoogst zal dit jaar niet min der dan 11,2 ton groter zijn dan vo rig jaar: 43,9 duizend tegen 32,7 ton, als het Centraal Bureau van de Sta tistiek met zijn in juli gehouden voorlopige oogstraming gelijk krijgt. Oorzaak van die produktievergro- ting is een areaaluitbreiding met ruim 4.400 ha. De opbrengst per hec tare wordt op 2.950 kg geschat, 200 kg of zes procent minder dan in 1971. Toch ligt de hectare-opbrengst nog negen procent boven het gemiddelde van de periode 1962-1974. De produktie van rogge wordt ca 9 procent lager geraamd dan vorig jaar: 190 duizend ton tegen 209 dui zend. Bij de wintergerst verwacht men 13 procent meer (43,5 duizend tegen 38.4 duizend ton). Deze hogere op brengst komt volledig op rekening van de areaal-uitbreiding daar de kg/ha opbrengst ongewijzigd is ge bleven op 4300 kg/ha (d.i. 10 procent meer dan het tienjaarlijkse gemid delde). De yerwachtingen voor het karwij- zaad z'ijn veel minder gunstig wat de kg/ha opbrengst betreft. Camping in Italië door overstroming verwoest TURIJN, 14-8. Een camping in Ita lië is zondagmiddag gedeeltelijk ver woest door overstromingen veroor zaakt door onweer. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar de schade is aanzienlijk. De camping ligt bij Morgez in het dal van Aosta ten noorden van Tu rijn. Door een hevig onweer trad een riviertje buiten zijn oevers en ver woestte het grootste deel van de ten ten op het terrein. Ongeveer 50 ge zinnen raakten hun caravan kwijt. Grondwerker verongelukt RODEN, 14-8. Bij rioleringswerk zaamheden in de gemeente Roden is maandagmorgen de 62-jarige grond werker C. Mulder uit Roden onder een instortende hoop grond geraakt. Toen men het lichaam er uit haalde, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Bloedspoor leidde naar inbrekers LEEUWARDEN, 14-8. Door een bloedspoor te volgen heeft de Leeu warder politie maandagochtend twee mannen kunnen aanhouden, die in alle vroegte voor f 5300,aan arm banden en horloges hadden wcggc- gritst uit de etalage van een juwe lier in het centrum van Leeuwarden na een steen door de ruit te hebben gegooid. Het bloedspoor leidde vanaf de ju welierszaak aan de Schans regelrecht naar een woning in de Friese hoofd stad waar de 19-jarige P. P. K. zon der beroep en de 26-jarige boeren knecht P. K., beiden uit Leeuwarden zich bevonden. De laatste had zijn hand gesneden toen hij door het gat in de etalageruit een greep had ge daan in de uitgestalde arliekeln. Hel duo is in arrest gesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. „Een goede verhou ding tussen de Wereldraad van Ker ken en de Rooms Katholieke Kerk is bepalend voor het leven", dit zei dr. Eugene Carson Blake, algemeen secretaris van de Wereldraad, bij de opening van de vergadering van het centrale comité van deze Raad in het Jaarbeurscongresgebouw. UTRECHT. De spoorwegen heb ben zaterdagochtend met de normale en zeven extra treinen uit Amster dam 15.000 strandliefhebbers naar Zandvoort vervoerd. N.S. meldde ook grote weekend- en vakantiedrukte op de lijn Utrecht-Arnhem. DEN HAAG. - De onderzeeboot „Zwaardvis" zal vrijdag 18 augustus bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij door zijn commandant, lui tenant ter zee eerste klasse B. G. A. Fanoy, in dierist worden gesteld. HEERENVEEN. Aan de Nijenhuis- weg in Katlijk (gem. Heerenveen, Fr.) is een woonhuis door een felle uitslaande brand in de as gelegd. De schade wordt geschat op ongeveer honderdduizend gulden. Over de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. De bewoners waren niet aanwezig toen de brand uitbrak. LEUSDEN. Een brand in de boer derij van de familie Van Herwaar den aan de Hamersveldseweg in Leusden, heeft voor naar schatting hondervijftig duizend gulden schade aangericht. De brand, vermoedelijk veroox-zaakt door hooibroei, brak uit op een zolder waar tien ton hooi lag. AMSTERDAM. Een nog onbeken de jonge man met half lang bruin haar en een wit truitje met bruine stx-epen heeft een juwelier in de Staalstraat in de binnenstad van Amstei-dam overvallen. Hij nam en kele plateaus met ringen en een zak je met geslepen diamanten mee. UTRECHT. Op gi'ond van de be zwaren die vanuit Rome zijn gemaakt tegen de Landelijke Pastorale Raad van de Nederlandse R.K. Kex'kpro- vincie hebben de bisschoppen beslo ten de eerste vergadering van de raad die op 6, 7 en 8 oktober zou plaats hebben,, op te schorten. Dit heeft het seci-etai-iaat van de Nederlandse bis schoppenconferentie medegedeeld. Tluacisclie burcht WENEN, 12-8. Op het eilandje Cetatea Taurului in de Roe meense provincie Bihor zijn onlangs de resten van een Thracische bxircht uit de peri ode van 1.850 tot 1.450 voor Christus gevonden, aldus een bericht in een Roemeense Duitstalige publikatie „Nieuwe Weg", waarvan het nieuwe nummer zaterdag verscheen. De resten bestaan uit kaze matten, loopgraven, en ge bruiksvoorwerpen voor de landbouw. BERN. De besprekingen tussen de Vei'. Staten en de Sow jet-Unie over een beperking van de strategische aanvalswapens - het zogenaamde Salt-gesprek - zullen naar het zich laat aanzien in Gcnèvc worden voortgezet. „Flitsen" uit het buitenland KAMPALA. In Oeganda hebben militairen twee N politiemannen ge dood die een Aziatische koopman goedei'en ter waai'de van enkele dui zenden guldens tr-achtten af te per sen. Dit heeft pr-esident Amin in een toespraak- tot studenten te Kampala meegedeeld. BELFAST. Britse soldaten heb ben in Belfast het lijk gevonden van een jongeman die door twee kogels in het hoofd geti'offen was. Men neemt aan dat het bier om een te- ï-echtstelling is gegaan. Moskou. In de Sow jetrepubliek Krigizie zijn drieentwintig mannen die auto's stalen en opnieuw vez'han- delden veroordeeld tot gevangenis- stx-affen van maximaal dertien jaar, aldus een plaatselijk kx-antenber-icht. KUNCHING. Een Aziatische 'bok ser Bujang Mohamed Nor, 26 jaar oud, overleed zaterdag in het zieken huis te Kunching. Hij was hierin op genomen nadat hij tijdens de kam pioenschappen van Sax-awak, knock out was geslagen. Volgens zegslieden van het ziekenhuis stierf de bokser aan een hei'senbloeding. HAMBUR.G. Vijf mensen zijn om het leven gekomen toen het sportvliegtuig waai-in ze zaten bij het vliegveld Uetersen ten noorden van Hambui'g neerstortte. Het toestel ex plodeerde toen het de grond x-aakte Volgens de politie kwamen alle vijf inzittenden in de vlammen om. SYDNEY. Staatssecretaris Wester terp van buitenlandse zaken, die voor een wei'kbezoek naar Austi-alië is gegaan, heeft maandag, na zijn aankomst in Sydney, verklaard dat Australië door Engelands toeti'eding tot de E.E.G. weliswaar minder landbouwprodukten zal gaan uitvoe- x-en, maar daarentegen meer delf stoffen, in het bijzonder ui'anium en ijzererts. „Niet allemaal'." antwooi'dt Maiers. En begint een vei'handeling over wat eetbaar is en wat niet.. Doch Woutei's intei-esseert het in het geheel niet en beslist: „Meneer moet hier even wachten." Gelijk kijkt, hij Hooi werf op veelbetekende wijze aan. Gert be grijpt hem en samen gaan ze naai boven, naar de x-echex-cheux-skamer. Woutei's zakt neer en steekt een sigai'et op. „Ik heb die meneer Mai- ei's al een hele tijd in de link, Hool- werf. Een week of wat geleden zag ik hem het bos uitkomen, ongeveer nabij de achterzijde van de villa van die speelgoedfabrikanten. Dat is par ticulier terrein. Het is afgezet met draad. Ik deed net, of ik niets zag, maar sindsdien heb ik hem wat meer in het oog gehouden, als tijd me toe liet. Hij betrad vrij regelmatig dat gedeelte bos. En dat stond me niet aan. Als die man paddestoelen zoektalla. En dat hij dan eens een keer in een bosgedeelte komt, waar voor hem en iedereen verboden toe gang is, nu ja, dan" is het een taak voor mijn collega's om die man te verbaliseren. Doch ik begon het ver dacht te vinden, dat hij altijd het zelfde bosgedeelte in gaat en uit komt. Dus heb ik hem een paar keer geschaduwd en ben hem achterna gegaan, het bos in. En weet u, wat meneer doet? Hij loopt naar de ach terkant van de villa en staat daar te kijken. Van achter een boom. Niet een kwartiertje, ook niet een half uur. maar éen lange tijd. Ik ben hem vanmiddag ook weer achterna ge gaan. Om kwart over twee beti-ad hij het bos, plukte hier en daar een paar paddestoelen van de grond, deed die in de tas. welke hij bij zich had en liep verder. Naar de achter zijde van de villa. Van boom tot ROME. De Italiaanse regering heeft een wetsvoorstel aangenomen waarin gevangenisstraffen van ze ven tot veex-tien jaar wox-den gesteld op pogingen vliegtuigen te kapen. MONTEVIDEO. In Montevideo is een middelbare scholier doodgescho ten tijdens een botsing met de poli tie. De scholiei'en wilden een lyceum bezetten. LONDEN. Dx'ie Bi'itse zwemmers zijn uit de olympische ploeg voor München gestoten. Een woordvoer der van de Britse zwembond zei, dat Roland Jones, Raymond Terrell en Tyrone Tozer op disciplinaire gx-on- den de x*eis naar München niet mo gen meemaken. Wat zij hebben mis daan wilde hij niet zeggen. MANILLA. Leden van de stam der Tagabili hebben de laatste dagen in de Zuidfilippijnse px-ovincie Co- tabato 26 christenen - onder wie vrouwen en kinderen - gedood. Dit heeft de bux-gemeester van Surallah, een stad op 800 km ten zuidoosten van Manilla meegedeeld. STUTTGART. In Stuttgart heb ben rond 100 Amerikaanse negersol daten met de politie gevochten. Tien politiemannen en een onbekend aan tal soldaten x*aakten gewond. Een politieman moest naar het ziekenhuis gebi'acht worden. Twaalf soldaten zijn gearresteerd. MANILLA. President Fex*dinand Max-cos der Filippijnen heeft de noodtoestand afgekondigd voor veer tien door de droogte getx-of- ferx px'ovincies in het zuiden. Twee weken geleden wex'd de noodtoestand afgekondigd voor het door i'egens en overstx'omingen getroffen noox*den. BOULOGNE. In een schoolge bouw in de Fx-anse havenstad Bou logne verblijven 21 Aziaten uit Kenya en Oeganda die in het bezit zijn van een Brits paspoort maar di-ie weken geleden Engeland niet binnen mochten komen, omdat zij geen inreisvisum hadden en ook niet konden aantonen dat zij werk in En- geland konden krijgen. boom bewoog hij zich heel omzichtig, steeds dichtex'bij. Ik volgde hem. Tot hij op circa drie meter afstand van het gi'ote achteri'aam was. Daar heeft meneer precies anderhalf uur staan kijken. Vi-ijwel onbeweeglijk. Daarna ging hij, weer even voox'- zichtig, van boom tot boom tex-ug, tot hij beheel uit de gezichtskring van de bewoners verdwenen was, waarna hij op zijn gemak de terug tocht aanvaai'de naar de Van Bij- landtlaan, een dwarsweg van de En- schedesestraat. Daar klom hij over het draad en liep rustig in de rich ting van het dorp. Op straat heb ik hem aangehouden. Aangezien me neer Maiei's geen aannemelijke ver klaring kon geven voor dat afloei'en heb ik hem meegenomen. Gezien het feit, dat we alles, wat ons verdacht voorkomt, moeten dooi'geven - dat •zijn uw oi'dei's, nietwaar? - meende ik hem te moeten aanhouden." Hoolwerf heeft aandachtig geluis terd naar het relaas van zijn onder geschikte. En hij is het met Wouters eens. De handelwijze van Maiers is verdacht. Wat steekt er achter dat afloeren? „Haal hem maar eens hierheen. Wouters. Ik wil eens met hem onder vier ogen praten. Doe lang heb je vandaag dienst gedaan?" „Officieel of officieus?" De ander glimlacht. „Een politie man heeft altijd officieël dienst, Wouters. Dag en nacht." „Van vanmorgen half acht af, Hoolwerf. Nu ja. ik ben thuis ge weest, een half uurtje om te eten." „Ga dan nu maar naar huis. Wou ters. De boog kan niet altijd gespan nen zijn. Maak er een leuke avond van." „Jawel, dank u. Mocht u me van- Munitie-opslagplaatsen in Z.-Vietnam opgeblazen SAIGON, 14-8. Nooi'd Vietnamese militairen hebben binnen 24 uur drie Zuid Vietnamese munitie-opslagplaat sen in de lucht laten vliegen. Maan dag werden tonnen munitie opgebla zen in een legei'basis ten noorden van Pleikoe. Zondag wisten sabo teurs door te dringen in de basis Long Binh, 30 km. ten noorden van Saigon, waar door de explosies 6.000 ton munitie verloren ging. Het Ame rikaanse leger had deze basis onlangs ovei'gedi'agen aan Zuid-Vietnam. Ze ventig munitiebunkers werden opge blazen. TEL AVIV, 14-8. De republikeinse gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, heeft tijdens een bezoek aan Israël verklaard dat president Nixon tijdens zijn besprekingen met de Russische leiders in Moskou de verzekei-ing heeft gekregen dat jaar lijks 30.000 tot 35.000 Russische Jo den naar Israël mogen emigreren. Rockefellei-,' die maandag naar New York terugkeei'de, heeft een persoonlijke boodschap bij zich van de Israëlische premier Golda Meir voor president Nixon. Hij zei zeer onder de indi'uk te zijn van de vreed zame samenleving van Joden en Ara bieren in Israël. SAN FRANCISCO, 14-8. De voor malige Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, heeft zondag avond in San Francisco verklaard dat Noord Vietnamese functionarissen hem „zowel mondeling als schrifte lijk" de verzekex*ing hebben gegeven dat de Amei'ikaanse krijgsgevange nen zullen wox'den vrijgelaten „als wij de zinloze en moox-ddadige bom bardementen staken, een einde ma ken aan de oox'Iog en Vietnam ver laten". Clark die een bezoek aan Nooi'd- Vietnam heeft gebracht, zei dat hij later nadex'e bijzonderheden over deze kwestie zal versti'ekken. Arrestaties na rellen te Rotterdam ROTTERDAM, 14-8. De Rotter- damse politie heeft bij de x-ellen in de Afrikaanderbuurt totaal 43 ari'es- taties verricht. Onder de aiTestanten bevinden zich 7 Tux'ken, die bij de onlusten van zondagavond wei'den opgepakt. Het mei'endeel van de ar restanten is beschuldigd varx open lijke geweldpleging en vernieling. Een man wei'd ingerekend wegens opruiing. Spaghetti t MONTESILVANO, 12-8. - In I Montesilvano in Italië is een i kleine stap voorwaarts voor de wetenschap en een grote voor l liefhebbers van spaghetti ge- 4 zet. De 45-jarige Gravino Ago- 4 stino maakte zaterdag bekend 4 dat hij een apparaat heeft ge- 4 construeerd dat spaghetti in 4 ringen produceert waaraan 4 geen eind. zit. „Ik heb er een 4 jaar voor nodig gehad, maar 4 nu heb ik dan ook iets nuttigs 4 en afwijkends gemaakt", zei 4 Agostino. 4 45 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT daag nog nodig hebben, ik ben altijd tot uw beschikking." „Dat weet ik, Woutei's. Waarom zou ik je andei's van de straatdienst gehaald hebben?" Er klinkt warme waai'd'ei'ing in zijn stem. Woutei's lacht. „Dat is zo. Ja, het rechercheurwerk ligt me wel." Als Maieis tegenover de rechercheur zit, schuift deze een pakje sigaretten naar voi'en. „Steekt u eens op, me neer Maiers. Dat praat wat gemak- kelijkei'." „Dank u. Ik ï-ook geen sigaretten. Mag ik mijn pijp aansteken?" „Gaat uw gang". Intussen heeft hij zijn aantekeningen omtrent deze meneer nog eens nagekeken. En als de man tegenover hem behaagelijk aan zijn pijp trekt, kijkt Hoolwerf hem sti-ak aan en begint: „Meneer Maiers, wij gaan eens ernstig met elkaar praten. En nu wil ik de waar heid horen en geen fabeltjes meer, want dan sluit ik u in en laat een vervolging tegen u instellen." Maiers schudt pnkele keren zijn hoofd. „Meneer, op welke gronden den kt u mij te kunnen insluiten? Omdat ik op verboden grond liep? Of omdat ik een poosje heb staan kijken naar het inpakken van speel goed in die villa? Als u soms denkt, dat ik een gluurder ben en naai vrouwen kijk, kan ik u verzekeren, dat u zich vergist, want in de villa zijn geen vrouwen. Enkel mannen. En ik ben voorts een normaal mens als iedereen, al bijna dertig jaar ge trouwd. Ik snap niet, waarom men zoveel drukte maakt over een sim pele overtreding. Maakt u proces verbaal op en ik betaal de boete. Lijkt u dat ook niet het verstandig ste?" (wordt vervolgd) i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4