TOEKOMST STREEKNIEUWS SLECHTE OOCSTOMSTANDICHEDEN OP SCH.-DIIIVELAND De Centrale Dienst Noord-Zeeland Rest Westhoek-gasten genoot van muziek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 augustus 1872 Nr. 21132 De trend van de toekomst - als men het zo wil noemen - heeft dit jaar, ondanks oiigustige weersom standigheden, wat duidelijker re liëf gekregen op Sehouwen-Duive- land. We menen te kunnen consta teren, dat er binnen het raam van het toerisme duidelijker lijnen zijn getrokken en er is sprake van een vervolg op hetgeen reeds was, maar er zijn ook nieuwe aspekten. De Schouwse Westhoek kreeg het druk, al zullen mogelijk geen topcijfers zijn genoteerd. Die druk te is niet nieuw. Het seizoen heeft intussen niet meer zulke duidelijke grenzen, want er is een uitsmeren van het toerisme over een langere periode, zij het zonder topdrukte. Oorzaak is de vaste tweede behui zing, die het mogelijk maakt lan ger te blijven, te weekeinden en minder afhankelijk zijn van het weer. Het verschijnsel geldt ook voor andere plaatsen waar de zomer huizen in opkomst zijn: omgeving Brouwershaven en Ouwerkerk. Wat de Smalstad betreft lagen de kaarten duidelijk geschud op de tafel van de zeilerij. Brouwersha ven krijgt een jachthaven en het contact met „De Kaag" is dit jaar wel bijzonder geslaagd geweest. Het biedt alle perspektieven voor de toekomst. Ook Zierikzee kreeg opnieuw een duidelijk toeristisch stempel opgedrukt. Vooral als het geen duidelijk strandweer is - en dat kwam vaak voor dit jaar - blijkt Zierikzee (althans overdag) uitwijkplaats te worden voor velen. De Geuzendagen en het stijgend museumbezoek bewezen wel, dat de oude stad goed in de toeristi sche markt ligt. Nieuwe aanzetten ziet men in Duiveland. Nieuwer- kerk gooide hoge ogen met een - zeg maar voor toeristen opgezette - markt en Bruinisse probeerde het weer met Grevelingendagen. Nog geen doorslaand succes, maar ginds kan men niets anders dan door blijven zetten en dan komt het op de duur zeker goed. De toeristische kaarten lagen wat duidelijker geschud in het af gelopen seizoen en naast de twee de economische streekpeiler - de landbouw - en de derde, de visse rij zal er - naar de mens gesproken - toekomst zijn voor Schouwen- Duiveland. ZIERIKZEE Concertzaal brengt „Irma la Douce" In de Concertzaal gaat zaterdag 19 augustus de bekende film „Irma la Douce". Een samenvatting uit de in houd laten wij hieronder volgen. Als de nieuwbakken en nogal ar geloze politieagent Nestor Patou (Jack Lemmon) in zijn eentje een raid organiseert op een befaamde - of moet men zeggen beruchte - straat in Parijs achter de hallen, heeft hij de enorme pech om onder de teleurgestelde en verontwaardige ZIERIKZEE. - Zoals reeds gemeld werd gisteren (maandag) bij de start van het nieuwe schooljaar voor het eerst de nieuwe openbare basisschool in plan West alhier in gebruik geno men. De officiële opening van het moderne schoolgebouw zal op een nog nader te bepalen datum geschie den. Intussen schijnt de schooljeugd zich uitstekend te amuseren met het oude scheepsjacht dat ter verfraai ing en als speelobject op het school plein werd opgesteld. Het is nu nog een school zonder naam", maar zo als bekend wordt een prijsvraag ge houden om de lang gewenste nieuwe basisschool van een toepasselijke nieuwe naam te voorzien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Enig perspektief voor piepersen uien SCHOUWEN-DLIYLLANI), 14-8. Onder moeilijke omstandigheden vanwege de telkens invallende regen- perioden is men in het zuidwestelijk kleigebied thans hezig de oogsl hiimen te halen. Het eerste produkt dat daarbij altijd wordt geoogst zijn de erwten. De erwtenoogst is dit jaar kwantitatief en kwalitatief matig tot slecht. Ook de capucijners, dit jaar voor het eerst als meetellend gewas op Schouwen- Diiiveland ingezaaid, zal een matige opbrengst geven, met een twijfelachtige kwaliteit. Wat de bruine bonen betreft, deze geven een zeer verschillende stand te zien. Van de granen geeft de gerst dit jaar, dank zij het met succes toege paste nieuwe middel tegen meeldauw een goede kilo-opbrengst. Doordat echter verschillende percelen gele gerd zijn is er bij de oogst met com bines nogal wat „uitmaal": (hoog uitvalpercentage). De tarwestand is zeer verschillend. Verwacht wordt een matige opbrengst: de nieuwe z.g. bruine rassen schijnen het beter te doen dan de lichtere rassen. Vast staat wel dat de hakvruchten dit jaar in de landbouw veel goed zullen moeten maken. Aardappelen en uien De contracttelers van aardappelen en uien - zij die met de grote coöpe- Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 14-8. Bij dc behan deling van de klachten van de heer Meertens over zijn woning, is in het gemeenteraadsverslag van Brunisse in het nummer van maandag, ten on rechte niet vermeld, dat deze zaak voor B. en W. verdedigd werd door wethouder van Gilst. Wethouder van Gilst, die belast met de portefeuille van Openbare werken, zich voor een zware taak geplaatst ziet, heeft ook veel werk gemaakt, van het onderzoek betref fende de woning van de heer Meer tens voornoemd. De heer van Gilst had kritiek op de Centrale Dienst Noord Zeeland, die momenteel niets meer kan doen aan het onderzoek, dat gevraagd is, betreffende reparatienoodzakelijkhe den aan de gemeente woningen. Het is toch bekend, dat een aantal wo ningen dringend verbetering behoeft. Ik heb het idee, dat ze in Tholen denken, laat ze het op Bruinisse zelf maar uitzoeken, we gaan toch uit el kaar. De voorzitter was het daarmede niet eens. Ze verrichten veel werk voor ons, nooit deed ik tevergeefs een beroep op deze dienst. Plan West, wordt nog besteksklaar gemaakt. „Tholen" heeft na de her indeling daar ook zijn problemen, hij had volledig begrip voor de moeilijk heden voor de heer Boot en zijn staf. klanten van de dames zijn politiechef aan te treffen. Zulks maakt een ein de aan de politionele carrière van Nestor. Eén van de aardigste meisjes, die hij bij het oppikken ontmoet heeft, is de lieve Irma (Shirley Mac Laine), die om duidelijke redenen de bij naam La Douce heeft gekregen. Nes tor wordt verliefd op haar. Uiteraard brengt dat moeilijkheden met zich mede haar „beschermer", de kracht dadige Hippolyte (Bi-uce Yarnell), bijgenaamd De Os, de sterkste man uit het quartier, vorst der „bescher mers" en fel strijder voor het prin cipe, dat je een meisje zo nu en dan een pak slaag moet geven om haar gelukkig te houden. In het café van Moustache (Lou Jacobi) wordt de strijd uitgevochten en tot aller verrassing is de overr winning na een nogal zot gevecht, waarbij alle voordelen aan de kant van Nestor terechtkomen,- aan de laatste. Zo wordt Nestor de meester van Irma. Nestor meent het allemaal dood eerlijk en dus wordt de rust in het paradijs verstoord door de groen- ogige slang van de jaloezie. Dit leidt er toe, dat hij zich vermomt als een rijke, excentrieke Engelsman, die Irma overhaalt, tegen een redelijk bedrag uiteraard, haar gunsten uit sluitend, aan hem te verlenen, om dat hij niet jaloers op zichzelf wil worden. Hoewel Nestor van de trouwhar tige Irma dus zijn eigen geld keurig terugkrijgt - minus enkele bedrijfs kosten uiteraard -, heeft hij toch een begin aan bedrijfskapitaal nodig en dat verwerft hij weer door 's nachts verschillende baantjes aan te nemen op de enorme voedselhallen, die in de buurt liggen. Het maakt hem overdag wat ongenietbaar, maar de zaak marcheert uitstekend, mede dankzij de medewerking van Mou stache, in wiens kelder hij zich mag verkleden. Maar een niet verwachte compli catie steekt de kop op. Irma blijkt zich plotseling in de gelukkige po sitie te bevinden van de vrouw, die een afkeer krijgt van haring en die voorzichtig moet zijn met trappen lopen. Het is voor haar echter niet duidelijk of het nu de gefortuneerde Engelsman is of haar eigen Nestor, die haar in deze positie gebracht heeft. BURGHHAAMSTEDE Postzegelactie Rode Kruis De steeds actieve afdeling West hoek van het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten ook haar steentje bij te dragen aan de landelijke postze gelactie. In verkoop worden' gebracht post zegelboekjes inhoudende 4 zegels a f 0,30 en f 0,15 toeslag en 4 zegels a f 0,20 en f 0,10 toeslag, totaal waar de f 3,00 per boekje. Deze actie loopt van 15 augustus tot 29 september. Vaak zal men Jhr. Van Citters aan treffen in het postkantoor te Burgh- Haamstede, voor de verkoop van de zegelboekjes. Losse zegels kunnen alleen aan het loket van het postkantoor gekocht worden. Ook de kolonneleden en het be stuur hebben zich belast met de ver koop van de zegelboekjes. Het wordt de bevolking dus weer erg gemak kelijk gemaakt om aan deze actie deel te nemen. We twijfelen er niet aan of men zal voor ons aller Rode Kruis weer graag veel zegels kopen. ZONNEMAIRE Uitstapje Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen maakt op dinsdag 22 augustus aanstaande met particuliere auto's een reisje met als einddoel „Euro- Rama". Gestart zal worden vanaf de muziektent van Zonnemaire en dan gaat de tocht via Scharendijke en Ouddorp naar de Haringvlietsluizen en verder richting Brielle en Oost- voorne. Op de terugreis zal Rockan- je worden „gedaan" voor een bezoek aan de poffertjeskraam op de Markt aldaar. raties een leveringscontract tegen een bepaalde prijs hebben afgesloten - schijnen dit jaar zich daarmee geen voordeel te hebben gedaan. Er zit in de uien- en aardappelenprijzen dit jaar veel meer perspectief dan de laatste jaren het geval was. Daarop zijn de contractprijzen enigszins ge baseerd, de niet gecontracteerde uien en aardappelen zullen waarschijnlijk belangrijk meer opbrengen. OOSTERLAND Hogeweg kreeg strepen Door het wegmarkeringsbedrijf Harry Smulders werden maandag jl. de laatste werkzaamheden verricht aan de Hofweg alhier, door er witte strepen op te trekken. Hiei-mee is de Hofweg nu volledig klaar gekomen. Er is nl. onlangs een nieuwe bitu- menlaag op aangebracht en de weg is aan beide zijden verbreed. Door het steeds toenemende verkeer was dit zeer noodzakelijk. Collectes Ned. Herv. Kerk De over de maand juli in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden kollek- tes brachten het volgende op: voor de kerkvoogdij f 879,34; voor de dia- konie f 288,12; Avondmaalskollekte voor kerk en ziekenzorg f 128,47; voor het pastoraat buitenland f 166,45 en voor centr. verwai*ming f 138,41. Basisscholen weer begonnen Na een vakantie van omstreeks zes weken hebben de beide basis scholen alhier de lessen weer her vat. De openbare lagere school, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, is gestart met 92 leerlingen in totaal, waarvan er 23 voor het eerste jaar de school bezoeken. De christelijke basisschool, hoofd de heer J. D. Bart, is begon nen met in totaal 108 leerlingen, waarvan er eveneens 23 voor het eerst op school komen. Populair concert ging niet door Wegens het bijzondere ongunstige weer kon het voorgenomen concert van populaire liederen zaterdagavond jl. door de plaatselijke muziekver eniging ,Oosterlands Fanfare" geen doorgang vinden. Beroep op herv. predikant In het kader van het beroepings- werk in de Ned. Herv. Gemeente al hier werd op een daartoe door de kerkeraad gehouden vergadering be sloten een beroep ujt te brengen op de hervormde predikant ds. K. W. Slik uit Groningen. Zulks ter ver vulling van de vacature ontstaan door het vertrek van ds. H. Omme- ring. De morgengodsdienstoefening van vorige zondag werd in verband met de bediening van de Heilige Doop ge houden in de sporthal aap de Dokter Schutterstraat. De luisteraars via de kerktelefoon konden deze dienst niet meeluisteren doch het gesprokene was opgenomen op de bandrecorder en 's middags om half drie uitgezon den. Zodoende konden ook deze luis teraars aan hun trekken komen. De voorganger in deze dienst was ds. H. J. Groenewegen jr., voorheen predi kant alhier. In memoriam M. Otte Czn In de ouderdom van 84 jaar over leed zaterdag alhier de heer M. Otte Cz. De overledene, die een zeer be scheiden figuur was, heeft tal van jaren met grote trouw de Oud Ger. Gemeente alhier gediend in het ambt. Eerst als diaken en daarna vele jaren als ouderling. Dit bracht in een tijd, dat er geen predikant was in de gemeente mee, dat hij elke zondag een predikatie las, cateche- satie hield en huisbezoek deed. Of schoon de heer Otte maar een een voudige werkman was, was hij zeer belezen en bezat een grote kennis van vele dingen, de godsdienst be treffende. Een man van weinig woor den, maar als hij sprak had vooral ook in de kerkeraad zijn woord groot gezag. De laatste jaren namen zijn geestvermogens sterk af. De teraardebestelling zal plaats hebben op woensdagmiddag 16 au gustus a.s. vanuit het hervormd ver enigingsgebouw op de algemene be graafplaats alhier. BRUINISSE Botsing op kruising Een botsing ontstond tussen twee personenauto's, toen mejuffr. A. K. T. uit Rotterdam komend van de veerpont Zijpe geen voorrang ver leende aan de auto bestuurd door G. L. E. van A. uit Brugge, bij de Stap horster overgang aan de Oude Dijk bij Bruinisse, waar Rijksweg 57, en Rijksweg 18 elkaar kruisen. Gelukkig liep een en ander met schade aan de auto's af en kwamen de personen met de schrik vrij. Nieuwe leerlingen basisscholen Bij de aanvang van het nieuwe leerjaar kreeg de openbare basis school op Bruinisse er 22 nieuwe leerlingen bij (in klas l). Voor de chr. basisschool was dit aantal 26 nieuwe leerlingen. Einde leerjaar 1971-'72 verlieten 32 leerlingen de school, om ander (middelbaar) onderwijs te gaan vol gen, terwijl door het vertrek van de heer Schaap het leerlingcntal van die school nog eens met drie ver minderde. Het aantal leerlingen be draagt op de chr. school nu in to taal 148. ZIERIKZEE. Een in Zierikzee en in verre omtrek veel voor onze krant wer kende fotograaf is 't gelukt een reputatie op te bouwen als het er om gaat snel met de camera aanwezig te zijn bij het ook op Schouw en-Duiveland toe nemende aantal verkeersongelukken. Thans valt het zelfs op als de fotograaf er een keer niet bij is. Het bewijs hiervoor leverde dezer dagen een mede werker van een takelbedrijf. Hij kwam, toen hij de fotograag ter plaatse miste met een zwaar gehavende wagen maar bij onze cameraman voorgereden. „Toen we je niet aan de telefoon konden krijgen om 't ongeluk te fotogra feren ben ik maar even met de wagen langs gekomenaldus de man van het takelbedrijf. Waarna de fotograaf uiteraard niet kon nalaten toch maar even een plaatje te maken(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Nipte botsing Door het omgooien van zijn stuur kon S. O. uit Bruinisse zaterdag avond een frontale botsing voorko men. O. reed op de parallelweg van de Grevelingendam richting Bruinis se toen bij de afslag aan de Westkop Van Z. uit Waarde rijdend op de snelweg, eveneens de parallelweg op kwam rijden. Door deze manoeuvre beperkte de schade zich tot het ma teriële aan beide auto's, die niet on zacht met elkaar in aanraking kwa men. Boete voor vuilwerpen De heer R. uit de Beatrixstraat te Bruinisse kreeg een bekeuring we gens het deponei'en van vuil in de Molenweg te Bruinisse. De heer R. voerde als verontschuldiging aan, dat de vuilniswagen maar eens pèr week langs komt, wat hij te weinig vond. Bord van vrachtauto Bij de Grevelingensluis nabij Brui- riisse woei vorige week een bord van een vrachtauto. Dit bord trof de auto van de Duitse automobilist H. C. E. uit Zeil. De vrachtwagen werd bestuurd door de heer J. H. K. uit Den Bommel. Cursus typen en steno De heer K. Koetsdijk, leraar ma- chineschrijven enz. die drie keer per jaar een cursen typen en steno geeft te Zierikzee. En aan wie vele hon derden op Schouwen-Duiveland hun diploma „machineschrijven tien vin ger systeem" te danken hebben, gaat dit jaar ook te Bruinisse weer een typecursus organiseren. Wie 1 sep tember begint, kan begin januari of eind december examen doen. Zeeuwse boerenkaas Dat ze kaas maken in Friesland, In Leiden, Gouda en Edam, Leerden we al op de scholen, Daar wisten we wel alles van. Maar nu is het ook gekomen Heel dichtbij, in Nieuwerkerk. Daar vonden twee jonge mensen In de kaasbereiding werk. En ze doen het met genoegen, Vinden het een leuk bestaan, We willen daarom met hen hopen, Dat hun bedrijf heel goed zal gaan. De victorie, van het kazen Vond zijn begin in Duiveland, 't Is te hopen dat ze krijgen Veel omzet in het eigen land. 'I Zijn nu niet enkel Leidse kazen, Goudse, of bolletjes uil Edam, Je kunt nu ook echt genieten Van kaas die hier uit Zeeland kwam. Dus koop uw kaas uit d' eerste hand Boerenkaas uit 't Zeeuwse land. A. W.-B. DODELIJKE ONGELUKKEN LEEUWARDEN. In het Sint Boni- faciushospitaal in Leeuawrden is de 62-jarige mevrouw A. Noordhoff- Jasper uit Leeuwarden overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. De vrouw werd op een kruising in Leeuwarden aangereden door een auto waaraan zijn geen voorrang verleende. SNEEK. In het Sint Anthoniuszie- kenhuis te Sneek overleed de 14-ja rige Ronald ter Braake uit Sneek, die gewond raakte bij een verkeersonge val op de weg van Scharnegoutum naar IJsbrechtum. Het slachtoffer reed toen voorin mee in een perso nenauto, die tegen de achterzijde van een onverlichte tractor met aanhang wagen opreed. BEESD. De 9-jarige Hendrik de Keizer uit Rhenoy (gem Beesd gld) is maandagavond in zijn woonplaats verongelukt. Het jongentje liep spe lenderwijs de door Rhenoy lopende provincialeweg Geldermalsen-Leer- dam op en werd gegrepen door een personenauto. DELFT. De 41-jarige ongehuwde J. M. van de K. is zondagavond'dood in zijn woning aangetroffen. De man moet daar drie tot vier weken heb ben gelegen. Omwonenden hadden bij de politie geklaagd over een on dragelijke stank. De doodsoorzaak was waarschijnlijk een hartaanval. ROERMOND. De 31-jarige Hen- rik Serné uit Maasbracht, schipper van het motorschip „Gerrit-Hen- drik", is maandagmiddag in Herten bij Roermond met zijn auto veron gelukt. Volgens de politie moest hij afremmen voor een linksaf slaande auto, waarna hij tegen een boom vloog. WARNSVELD. De 64-jarige pa stoor G. J. Maureau van de parochie Drempt, wonende te Hummelo en Keppel bij Doetinchem, is maandag middag met zijn auto verongelukt. In Warnsveld kwam hij op de lin ker weghelft in botsing met een vrachtauto. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bü uw Nutsspaarbank SPAARBUSJES in bruikleen NOORDWELI.E: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. kon. harmonie „Wille van Haemstedc" aklicf HAAMSTEDE, 14-8. Voor dc nog aanwezige gasten op dc camping „Dc Duinhoeve", „Ginstervcld" en Va kantieoord „Schouwcnduin" van dc Algemene Bank Nederland werd door dc Kon. Muziekvereniging Wit te van Haemstedc maandagavond een concert verzorgd. Van de zijde der gasten bestond voor dit concert goede belangstelling. Na afloop ging het met de .muziek' voor op naar het parkeerterrein aan de Maireweg waar een kampvuur ont stoken werd. Ook hier brachten zo wel <le muziek als de drumband eni ge nummers ten gehoi zoveel jeugd meer werden dc nummers terd. Dc voorzitter va Haemstede mocht ee; ontvangst nemen ter 1 de kas en de leden sumptie aangeboden. bi Witte ;nveloi Men avond kaï trof een voor dit j dit een volg worden, maar dar seizoen zodat de 1 genoemde Campir Icmaal van kunn Nu was het aar gedunt. Nietemin wezigen zeer tcv bodene. I-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3