DE KRING Aardappelteelt en -handel blijft hoogst onzekere zaak Wat biedt de BEELDBUIS? LAND- EN TUINBOUW Zoals bekend hebben vele boeren (met uitzondering: van de telers van fabrieksaardappelen) enkele jaren achter de rug: waarin zij of niets ver dienden aan de teelt van aardappe len of er zelfs geld op moesten toe leggen. Het gaat hier om de teelt van eetaardappelen. Vioeger wisselden jaren met lage en hoge prijzen elkaar tamelijk re gelmatig af. Als men het gemiddel de nam was men doorgaans nog zo slecht niet af. Bovendien moest het aantal akkerbouwers toch naar benee en dus vond „men" het zo erg niet dat er wat afvielen. Het is nu echter al drie jaar mis en dus hebben de deskundigen zich over de kwestie gebogen. Bekend zijn de aardappel- afzetstruktuurnota (leve de lint worm) van het landbouwschap, de rapporten van Cebeco en de publi- katics van de Vereniging van de Aai dappelverwerkende Industrie (V.A.V.I.) en van het Produktschap vcor Aardappelen. Plus uiteraad de stapel persartikelen. Welaan, laat ons trachten uit de veelheid van me ningen iets te peuren dat het lezen en onthouden waard is en mogelijk maakt De handel bloeit als nooit tevoren Bij een relatie tussen bestuur en handel zoals die in Nederland tot uiting komt in ministerie en schap pen moet men er zich niet over ver wonderen, dat de regering vooral be lang stelt in wat de aardappel eko- nomisch betekent. Welnu vol trots kon het produktschap melden dat van de oogst 1971 (zojuist afgesloten) 725.000 ton is uitgevoerdDit is een rekord dat alle voorgaande verre heeft overtroffen. Dit betreft dan voornamelijk de uitvoer van eet aardappelen en op dit gebied heeft Nederland het zeer ver gebracht doordat ivij rassen hebben die goed aan de onderscheiden vormen van bestemming zijn aangepast. Van de zijde van het ministerie bestaat dus niet de minste aandrang om iets te veranderen. Uiteraard kan de handel het beste floreren als de prijzen goed zijn. Toch durven wij de stelling poneren, dat de klappen die de aardappel (bij wijze van spreken) uitdeelt meer op de rug des agrariërs terecht komen dan op die van de handelaar. De trots van het produktschap over het bereikte rekord is dan ook geen ju beltoon, al is het volkomen waar dat zonder deze export de katastrofe on overzienbaar zou zijn geweest. Des ondanks (u zag het aan de veelheid rapporten) ziet men algemeen in dat het zó niet langer kan. Op het ogen blik zijn de prijzen van de vroege aardappelen goed. In augustus gaat men de middelvroege aardappelen rooien en markten. Men verwacht daarvoor prijzen van 12 tot 15 cent per kg veldgewas maar niemand weet of dat peil- gehandhaafd kan blijven. Vallen opbrengst per ha en kwa liteit en weersomstandigheden mee, dan kan opnieuw gerekend worden op een te grote oogst met te lage prijzen. Kontrakteren? Begin augustiLS werd voor Bintje, levering april 1973 gekontrakteerd 16 tot 20 cent. Dat is niet veel en ver wekt geen grote verwachtingen. Uit eraard kan niet de hele oogst in die maand afgezet worden en dus vor men de coöperaties zg. pools. Daar uit worden zeer regelmatig aardap pelen gesorteerd verkocht en dus doende smeert men het prijsrisiko uit over vele maanden. Een teler die dit niet doet, spekuleert. Hij kan zijn aardappelen best eens verkopen op een ogenblik dat de marktprijs hoger ligt dan de poolprijs naderhand blijkt te zijn geweest. Kort na een felle vorstperiode komt dat nogal eens voor en ook wel zodra blijkt dat de oogst in andere landen tegenvalt. Het spreekt wel vanzelf, dat Cebe co kontrakteren en poolvorming als de belangrijkste oplosing ziet. Ook het landbouwschap ziet daarin de oplossing en het noemt ook met na me de verwerkende industrie. En geen wonder. Frites chips, sticks, poeder en de vele andere produkten kunnen tegen tamelijk vaste prijzen afgezet worden. Dan moet het ook mogelijk zijn de grondstof tegen ta melijk vaste prijs in te kopen, mits die grondstof regelmatig, in voldoen de voorraad en in goede kwaliteiten aangeboden wordt. Ziehier de ge dachtegang van Cebeco en landbouw schap. Maar de Vavi meent, dat het grote prijsverschil tussen poolprijzen en kontraktprijzen enerzijds en Sie op de vrije markt anderzijds, ertoe zullen leiden dat de boer steeds min der kontrakteren wil. Misschien is de w.ens hier echter de vader der ge dachte! Desondanks moet erkend worden dat geen enkele instantie .in Nederland in staat is de aardappel- markt zodanig te beheersen dat re gelmatig een redelijke prijs voor de teler gewaarborgd is, kontrakt of geen kontrakt. En dat is nu juist de kern van de zaak. Want tot dusver ging de diskussie steeds weer over de vraag wie wel het meest uit de markt gehaald had: de vrije handel, de spekulant, de coöperator en de kontraktant! Dat mag dan een be langwekkende gedachtenwisseling zijn, ze kwamen er allemaal aan te kort. En zolang dat niet verbetert is de toestand somber. Internationale samenwerking? Engeland had indertijd met zijn Potato Marketing Boards een aan trekkelijke vorm van marktregule ring geschapen. Het is ook ekono- misch van belang dat voor goede aardappelen redelijkeprijzenïnhet verschiet liggen-wanneer vaststaat dat- men een té grote produktie wil en kan voorkómen. Men vetgeet iv, Nederland altijd weer, dat met een te grote produktie (waarvan dan ook) zéér grote, kapitaalverliezen gepaard gaan, nog afgezien van het feit dat men 'aktiviteiten' ontwikkelt die el ders winst hadden kunnen opleveren i.p.v. verliezen. Het ziet er naar uit, dat de Neder landse aardappelteelt alsnog een zeer slecht seizoen moetdoormaken om tot deze logica te komen. Dat be paalde sektoren van de handel elkaar het licht in de ogen niet gunnen speelt daarbij ook wel een rol. Bo vendien kan men de zaak zeer ver troebelen door er'op te wijzen, dat de aardappelprijzen afhangen van de uitvoer en dat deze laatste een inter nationale kwestie is. Dat is waar. Ze had echter in E. E.G.-verb and reeds lang geregeld kunnen zijn. Wanneer de E.E.G. straks tien landen gaat omvatten zou een regeling van de kwestie bepaald aantrekkelijk wor den omdat dan vrijwel alle grote produktie- en konsumptiegebieden van Europa (op Polen en de Balkan na) erbij betrokken kunnen worden. Naast kibbelen over kontrakten en poolvorming lijkt dit toch wel het overwegen waard. W. Boshuis. BEN HAAG. Met het oog op de in november te houden vervroegde verkiezingen voor de tweede kamer hebben de gemeenten op zo kort mo gelijke termijn behoefte aan een ant woord op de vraag, of de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd dan een feit zal zijn. Aldus de Vereniging van Ned. Gemeenten. Op het havenhoofd bij de sluis te Brouwershaven, bofte de hoogzit-schilder tijdens de zeilwedstrijden. Zo nu en dan kon hif een oogje wagen aan de fraaie zeilscheepjes. Aan de voet van de mast een groepje Engelse kinderen. TWEEDE KAM EB Pleidooi voor termijn betaling collegegelden DEN HAAd, 12-8. Het lid van de Kamer Masman (P.v.d.A.) heeft de minister van onderwijs er op gewe zen dat een groot aantal studenten het collegegeld in termijnen wenst te betalen. Aan betaling op termijn zijn on getwijfeld organisatorische bezwa ren verbonden maar die moeten, zo enigszins mogelijk, ondergeschikt dienen te worden gemaakt aan een tegemoetkoming aan de wens van de studenten. Masman wil van minister Van Veen weten of hij de overtuiging heeft dat de wet wetenschappelijk onderwijs op dit punt zo waterdicht is dat een gedeeltelijke betaling onder tijdsbe paling volstrekt ontoelaatbaar moest worden geacht. Stijgende ijsconsumptie BRUSSEL, 12-8. Met een verbruik van circa acht liter room- en con sumptie-ijs per hoofd der bevolking per jaar stond België in 1971 op dit gebied aan de spits in de Europese gemeenschap. Nederland volgde met 7,2 liter. Daarna kwamen Italië en West Duitsland met 4,9 en Frankrijk met 2,2 liter. Dit blijkt uit een in Brussel gepubliceerd overzicht. Hoe groot de opgang van room- en consumptie-ijs in het afgelopen de cennium is geweest, wordt geïllus treerd door het feit dat de gemiddel de jaarlijkse toeneming van de pro duktie eens zo groot was als die der gehelé voedingssector. In vergelij king met de 25 liter ijs die de Ame rikaan jaarlijks gemiddeld verorbert zijn de Europese cijfers echter ge ring. Inbreker kreeg tik op het hoofd AMSTERDAM, 12-8. Dankzij het kordate en krachtdadige optreden van het 17-jarige Amsterdamse win kelmeisje Ria Knobbe, is een poging van twee mannen, vermoedelijk Ma rokkanen, om geld uit de boekhandel van de N.V. Jan Haverman in de Fer dinand Bolstraat te stelen, mislukt. Het. meisje gaf een der twee dieven, die uit een doos in het kantoortje 25 biljetten van 100 gulden had geno men, eèn behoorlijke tik met een ha- ;rherop zijn. hoofd. De man liet de bankbiljetten vallen en verdween ijlings met zijn maat. Juwelier beroofd AMSTERDAM, 12-8. Twee Engels sprekende mannen hebben, naar thans bekend werd, 40 briljanten en geld mèt een totale waarde van 30 duizend gulden gestolen uit de brand kast van een juwelier in de Kalver- straat. De mannen stapten overdag de winkel binnen liepen door naar ach teren en vroegen aan de boekhouder of zij door iemand geholpen konden worden. Hij ging met een van hen naar voren in de winkel, terwijl de ander zijn kans waarnam. De juwe lier ontkent tegenover de politie dat de brandkast open stond. Verpleegster omgekomen bij brand UTRECHT, 12-8. De 37-jarige ver- pleegster Aaltje Zwier is bij een brand in haar flat in de Utrechtse wijk Overvëcht omgekomen. Toen de door buren gewaarschuwde brand weer haar in haar slaapkamer vond, was zij al overleden. De politie ver moedt dat zij in bed een sigaret ge rookt heeft en in slaap is gevallen. De slaapkamer is volledig uitge brand. Provincie Utrecht in 1973 tekort van 2 miljoen UTRECHT, 12-8. Op een budget van bijna f 30,2 miljoen gulden voor het jaar 1973 verwachten gedepu teerde staten van de provincie Utrecht een tekort van twee miljoen gulden. Dit tekort is minder dan het begrotingstekort over 1972, dat ge raamd wordt op 2,3 miljoen. De be snoeiing van de provinciale uitgaven voor 1973 is onder druk van de rijks overheid met grote tegenzin door het provinciaal bestuur van Utrecht uit gevoerd. „Talk als babypoeder niet meer gebruiken" AMSTERDAM, 12-8. Er is alles voor te zeggen talk als babypoeder niet meer te gebruiken wegens de gevaren die er aan verbonden zijn. Dit advies wordt gegeven in de ru briek Vraag en Antwoord in het Ne derlands Tijdschrift voor Genees kunde. Talk is magnesium silicaat in poedervorm en is verwant aan as best, waarvan vooral de laatste jaren de schadelijke effecten bij inademing meer bekend zijn geworden. Zestig varkens in de vlammen omgekomen ZUIDWOLDE, 12-8. In het Drentse Zuidwolde heeft een felle brand een varkënsmesterij van de landbouwer J. Doldersum aan de Slagenweg vol komen verwoest. Van de 100 biggen en zeugen kwa men er 60 in de vlammen om, 20 zijn gered en 20 moesten later worden afgemaakt. De schade is 2eer aan zienlijk. Door werkzaamheden met een lasapparaat aan een lekke wa terleiding is wat hooi en stro in brand geraakt. In korte tijd stond de schuur in lichter laaie. De brand weer van Zuidyolde verrichtte de blussingswerkzaamheden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. FRANK VAN FALCKENOORT „U weet het zeker? Er is geen twijfel mogelijk?" Heel zeker, meneer Hoolwerf. Deze lange, magere man heb ik twee keer naar binnen zien gaan. Ik be doel naar de wasgelegenheid. Beide keren kwam hij niet terug. Zo ook met die ander." Hoolwerf neemt de foto's weer in ontvangst en bekijkt ze. Het zijn Toon Brandelaar en Pietje van der Lee. Dat moet Manussen vernemen. Een en ander komt dus overeen met wat de tipgever heeft doorgespeeld. „En die derde?" Hij laat nogmaals de foto zien van Boudewijn Knol. Mieke neemt de foto in haar hand en bekijkt die nauwkeurig. „Gek, er gens komt hij me bekend voor. Maar niet van de cafetaria, dat weet ik ze ker. Wachter gaat me een lamp je brandenik denkt, dat ik het nu weer weet. Het was ehvan het voorjaar, meen ik. Zo omstreeks maart. Precies kan ik het niet zeg gen. Ik stond voor het stoplicht bij de Markt te wachten. Ik was op de fiets enneja ,hij was het nu Weet ik het beslist. Naast me kwam een grote blauwe auto. Donkerblauw. Hij zat aan het stuur, draaide het raampje los en zei zoiets als: „Ha, schoonheid, kunnen we niet eens een avondje samen uit?" Ik heb er na tuurlijk niet op gereageerd en .even later werd het licht groen. Ik stapte op en reed verder. Even later ging hij me voorbij, keek nog even ach terom door het raampje en lachte. Niet eens zo'n onsympathiek gezicht" „Dat was dus van het voorjaar?" „Ja. Februari, maart of april. Ik denk: maart. Maar ik doe er geen eed op." „Een grote, blauwe auto, Wat voor een?" „O, meneer Hoolwerf, ik heb geen verstand van auto's. Nico zou het zo kunnen zeggen, maar ik weet dat niet, hoor.' Hoolwerf glimlachte. „Waar lest u in?" De vrouw keek hem verbaasd aan. „Een eh. een VW geloof ik, niet7 Noemen ze die niet een kever?" „Lest u bij Gramwinkel?" „Ja, precies". „Dan rijdt u in een VW 1300." „Dat u dit allemaal zo goed weet!" Ze keek hem bewonderend aan. „Ik kan al die automerken niet. uit el kaar houden. Er zijn er zoveel. Moet je dat ook weten voor het examen? Nee toch?" Nu lacht hij breeduit. „Nee, dat is niet nodig. Als u maar kunt rijden, behoorlijk let op het andere verkeer en vlug reageert en zo..nou, dan haalt u het net zo goed als ieder an der, hoor." „Ik hoop het. Mijn instructeur zegt wel, dat ik de goeie instelling heb en er feeling voor begin te krij gen, maar als je hoort van lui. die al examen hebben gedaan en zakten Hoolwerf komt overeind: hij heeft nog meer te doen. Hij geeft de vrouw een schouderklopje. „Het zal tc zij ner tijd best meevallen." Hij prijst alsnog de koffie, bedankt voor dc koek en de sigaret en neemt met een handdruk afscheid. In de loop van de ochtend geeft hij zijn bevindingen door aan Manussen. En die antwoordt: „Weer een stukje in de legpuzzel compleet, Hoolwerf. Wc komen er wel. Heus, we komen er wel. Het enige momentcol: we moeten geduld hebben. Dc tijd werkt voor ons. Houd me op de hoogte, als je iets nieuws ontdekt." Er gaan enkele rustige dagen voor bij. Een paar agenten hebben de op dracht vooral de cafetaria van Wie- seveld in het oog te houden en als ze bepaalde verdachte figuren naar binnen zien gaan, onmiddellijk door geven aan Hoolwerf. Of aan Wou ters. Want die blaast nu ook zijn partijtje mee in het recherchewerk. Het hele korps gemeentepolitie heeft de foto's gezien, welke Manus sen in Dorringen heeft achtergela ten. De mannen prenten de gezich ten zo goed als maar mogelijk is in hun geheugen, maar resultaten blij ven uil. Bovendien is er ook ander werk te doen. Een boekhouder heeft fraude gepleegd en Hoolwerf heeft het onderzoek ter hand genomen, sa men met een accountant, die de chaotische boekhouding aan het ont warren is. De fraudeur is inmiddels op transport gesteld naar Hengelo en daar ingesloten. Hel is op de late namiddag van dc vierde december, de dag voor Sinter klaas, als het druk is in het dorp, dat Wouters het bureau binnenkomt met Maiers. Hoolwerf zit ook net in de wacht oen sigaret te roken en kijkt i-aar de beide binnengekomenen. Wouters maakt niet veel drukte en zegt ter verduidelijking: „Ik heb de ze meneer aangehouden. Hij bevond zich op min of meer verdachte wijze op verboden terrein." Maiers protesteert. „Ik was enkel aan het paddestoelen zoeken. Dal is een hobby van me. Kijk maar." Hij opent zijn tas en daarin zitten enke le witte, gele cn bont gekleurde pad destoelen." Dc agent, die dienst doet als wachtcommandant, kijkt er nieuws gierig in. „Zijn die dingen eetbaar?" vraagt hij, matig geïnteresseerd. (wordt vervolgd) Zieke komen <loor lucht fotografen gecontroleerd Hilversum, Bussum, Bluricum en Huizen gaan met behulp van lucht fotografie hun bomenbestand op ziekten controleren. Zieke of zelfs al licht aangetaste bomen ondergaan een verandering van temperatuur, die fotografisch met behulp van een infrarood film kan worden geregis treerd. Aan de hand van de foto's kan men nagaan welke bomen ziek of aange tast zijn en vervolgens de oorzaak opsporen. In vele gevallen zijn dat lekken in aardgasleidingen. Op verzoek van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten zal het onderzoek ook uitgebreid worden tot de gemeente 's Graveland. Baarn heeft via deze methode, die het mogelijk maakt, de aantasting in een heel vroeg stadium te consta teren, zijn zieke bomen reeds opge spoord. Laren en Naarden overwe gen om het binnenkort ook op deze wijze te gaan doen. Schade op camping Ameland loopt minstens in de tonnen NES, 12-8. Kampbeheerder Van Eijck kwam vrijdagavond tot de trieste conclusie' dat bijna 50 cara vans, 50 tenthuisjes en zo'n 150 ten ten totaal vernield zijn. Bovendien zijn er nog tien caravans zwaar be schadigd. De sohade is moeilijk te schatten, maar loopt minstens in de tonnen. Dode en zwaar gewonde bij hotsing GOUDA, 14-8. De 22-jarige mevr. A. F. M. de Jong-van der Coeveringe uit Waddinxveen is zondagavond bij een autobotsing op de Henegouwer- weg in haar woonplaats om het le ven gekomen. Haar man, die de per sonenauto waarin zij zat bestuurde, werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto uit tegenovergestelde richting komend met grote snelheid uit een flauwe boeht vloog en via de middenbermbeveiliging op de ver keerde weghelft terecht kwam. De bestuurder van de auto die het ongeluk veroorzaakte kwam er vrij wel ongedeerd af. Hij had volgens de politie vermoedelijk een drankje op'. Kinderen vinden mortier granaat op camping CASTRICUM, 14-8. Op de camping Bakkum te Castricum, waar een paar duizend kampeerders verblijven, is zondagmorgen door spelende kinde ren een mortiergranaat opgegraven. Het projectiel, dat uit de tweede we reldoorlog afkomstig bleek, is door de mijnopruimingsdienst uit Den Helder onschadelijk gemaakt. De di recte omgeving werd vervolgens met mijndetectors onderzocht, maar èr is verder niets meer gevonden. Hilversum III nog steeds populair HILVERSUM, 12-8. Hilversum III blijkt in populariteit nog steeds toe te nemen. De gemiddelde luister dichtheid tussen 7 en 18 uur is voor Hilversum III gestegen van 8,7 pro cent in het eerste kwartaal tot 9,1 procent in het 2de kwartaal. In die zelfde periode daalde de luister dichtheid voor Veronica van 3,9 naar 3,5 procent. De beluistering van ra dio Nordsee bleef met 2,2 procent constant. Een en ander blijkt uit het rapport luisterdichtheid tweede kwartaal van de NOS, dat zo juist is verschenen. DINSDAG 15 AUGUSTUS. NED. I. uit de serie „Worldpremi- ère" Zendt de NCRV na het journaal de speelfilm „Twee zielen, één ver langen" uit. Wie goed kijkt - want ze is wel veranderd - zal in de hoofd rolspeelster Sally Field de vrouw herkennen die wij beter kennen als de vliegende non uitde destijds zo populaire gelijknamige serie. Sally Field speelt in „Twee-zielen, één ver langen" het idealistische meisje Jan, dochter van welgestelde ouders, die ondanks hun'verzet, trouwt met een vierdejaars student medicijnen. De film gaat over het eerste huwelijks jaar van het jonge paar, waarin de moeilijkheden zich zo hoog opstape len, dat het de vraag is of het hu welijk stand zal houden, In de ru briek „Ander nieuws", die na deze film vólgt, wordt een indruk gegeven van de jaarvergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. Na het laatste journaal wordt een voorlichtingsprogramma over de schooltelevisieserie „Luiste ren" uitgezonden. De jeugd kan om 7 uur kijken naar „De Flaxton Boys", waarin een rustige picknick in dui gen dreigt te vallen. ,Dier en Vriend.' ook nog voor acht uur, is gewijd aan een onderzoek van een veulen door een dierenarts en aan het leven van de Afrikaanse olifant en neushoorn. NED. II. In „Zomaar een zomer avond" op het tweede net het geijkte recept. De componist van de week in dit VAR A-programma is Malando, de koning van de tango. Liedjes van deze componist en orkestleider wor den gezongen door Maria Montez, Frans Wanders en The Secrets. Ver der in „Zomaar een zomeravond" de zanger Ben Cramer, een trompettist, een cascade-act, de foto van de week en gesprekken met kinderen. Om ne gen uur weer een aflevering uit de door de Duitsers vakkundig in el kaar gezette misdaadserie „De com missaris". Er vallen dodelijke scho ten bij een juwelierswinkel. De zaak is ogenschijnlijk erg eenvoudig. De moordenaar van de winkelier moet de winkel gekend hebben als zijn broekzak. Meer personen worden, door de commissaris als verdachte gezien. Dat maakt de afwikkeling van de zaak weer niet zo eenvoudig. Oito Maria Jungerius maakte met subsidie van CRM de korte film „Joyriding", die om tien uur op het scherm komt. De film gaat over een jonge branieschopper die indruk wil maken op zijn schoolvriendinnetje en daarvoor een auto „leent". Hoe wel het meisje niet in het minst door deze daad geïmponeerd raakt, koes tert zij toch wel aardige gevoelens voor de jongen. Tien minuten zend tijd zijn er om half elf voor de Vrij denkers radio en t.v.-omroep. Het onderwerp is ouder worden. Aan de schaakmatch te Reykjavik wordt na het journaal in een Teleac-uitzending aandacht besteed. OLIEPRIJZEN OMHOOG ROTTERDAM, - 12-8. De prijzen voor gasolie, dunne stookolie en huis brandolie I en II zullen maandag aanstaande met dertig cent per hon derd liter worden verhoogd. Zware stookolie wordt twee gulden per 1000 kg-ltr. duurder. De oliemaatschap pijen hebben dit vrijdag meegedeeld. Tilaiius voorgesteld als lijsttrekker C.H.U. UTRECHT, 12-8. Het dagelijks be stuur van de CHU heeft in een ver gadering van vrijdagavond unaniem besloten aan de Unieraad voor te stellen drs. A. D. W. Tilanus tot lijst trekker van de CHU voor de Tweede Kamer-verkiezingen van november aanstaande te benoemen. De heer Tilanus is thans voorzit ter van de CH-Tweede Kamerfractie. De Kamerfractie, hierover tevoren geraadpleegd, adviseerde eveneens unaniem wat betreft deze aanbeve ling. Donderdag 17 augustus, 22.15 uur: Paco Pena Flamenco Puro. Paco Pena in actie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4