DE KRING Generaals aan de top zijn China slecht bekomen BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel en Zn Moord van 3000 jaar oud uit het buitenland Londense bouwvakkers gaan staken Russisch-Chinees gesprek vastgelopen Ex-caféhouder in adelstand verheven Bijna een jaar lang bewaarde Pe king officieel een diep stilzwijgen over de verdwijning van Lin Piao, de officiële opvolger van voorzitter Mao Tse Toeng. Nu komt opeens het hele verhaal los, waarover buiten China lang gespekuleerd is. De officiële versie laat van de man niet veel heel: Hij zou gekuipt en gekomplotteerd hebben tot en met moordaanslagen op Mao. Toen zyn smerige praktij ken niet meer te kamoufleren waren vluchtte hij naar Rusland, maar on derweg stortte zijn toestel neer. Er zy'n ook andere versies van het ver haal waarin het vluchttoestel is neergeschoten na een schietpartij aan boord tussen Lin en zijn aart- hang en de Mao-getrouwe beman ning. Hoe dan ook: Lin is dood, mogen de Chinezen nu iveten. Het zal te vens de verklaring zijn waarom ze tal van bekende gezichten sinds lang niet meer hebben gezien. Het groepje aan de top - het politbureau - is da nig uitgedund en het is duidelijk dat premier Tsjoe En Lai de man is die thans aan de touwtjes trekt, met in stemming van Mao zoals deze uiU drukkelijk heeft daten weten. Welke machtsstrijd zich heeft af gespeeld en hoe precies zullen Chi nezen noch buitenlanders waar schijnlijk nooit in detail horen. Zeker lijkt wel dat Lin de aanvoerder was van een groepering die op de duur toch naar verzoening met de Sowjet- XJnie streefde en die waarschijnlijk meende dat het land en de ekono- mie vooral ondergeschikt moest wor den aan het leger. De gelegenheid om die idee te verwerkelijken was ook mooi. De kulturele revolutie had een dusdanige chaos veroorzaakt dat men wel een beroep op het straf ge organiseerde leger moest doen om de zaak weer draaiend te krijgen. Het meesterstuk is in die tijd echter ge leverd door de bejaarde Tsjoe die kans heeft gezien alles wat regel recht leek, te voeren naar een mili taire diktatuur waarvan Lin droom de nog net te voorkomen. Geen militair meer Het was Tsjoe's idee om toenade ring tot de Ver. Staten te zoeken en hij heeft het uit kunnen voeren. Naar China-gangers melden is de grote Mao-verering aanzienlijk af genomen - in krante-artikelen wordt de man geëerd maar er wordt ter stond op attent gemaakt dat hij ook maar een sterfelijk wezen is en der halve vervangbaar. Men moet dit al les niet onderschatten: sinds 1965 hebben aanhoudend stormen van al lerlei aard over China gewoed en het is sindsdien een land zonder parle ment en ook zonder staatshoofd, zon der grondwet en zonder officieel vijfjarenplan voor de ekonomie - iets zeer uitzonderlijks in een kommunis- tisch land. Kortom een chaos die als het ware vroeg om een sterke man die lust had voor diktator te spelen - een rol waarvoor de knappe leger aanvoerder Lin Piao zonder meer ge knipt scheen. Dat Tsjoe dit alles niet alleen heeft weten te voorkomen, maar boven- Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 De vroegere dokterswoning te Noord- gouwe hier op een plaatje van 1922. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). dien de politieke lijn van de Chine se regering radikaal kon ombuigen, getuigt van zijn politieke gewiekst heid - zelfs, het beetje machtstrijd dat nog geleverd werd bleef keurig verborgen. Niet verborgen bleef ech ter de ommekeer die duidelijk moet steunen op een voortreffelijk korps van bekwame bestuurders. En dat Tsjoe daarover kon beschikken heeft de wereld met verrassing opgemerkt toen na toetreding tot de V.N. de Chinese diplomaten ullerwege hun debuut maakten op imponerende manier. De vraag lijkt niet meer gewettigd of het leger misschien nog eens met een andere persoon dan Lin Piao zal pogen de macht over te nemen - in dit opzicht lijkt Tsjoe dermate de gelijk werk geleverd te hebben dat zelfs zulke dolle ondernemingen als de „kulturele revolutieindertijd was, geen kans meer maken. Een an dere zaak is wie hem en Mao te zij- nertijd moet opvolgen: Mao is 78, Tsjoe 74 en het wemelt verder aan de top van bejaarde figuren. Een jonge „coming man" zien we niet, maar zal ongetwijfeld komen. En we mogen dan rustig wedden dat het geen militair zal zijn. Bankkraak in Londen Buit: f 1 miljoen LONDEN, 10-8. Een uit zeven man bestaande bende heeft gewapend met geweren en hamers meer dan een miljoen gulden gestolen van de Bar clays-bank in Londen. De bende blokkeerde een nabij gelegen kruispunt van wegen met een bestelauto juist voordat veilig heidsmensen bij de bank, in de druk ke voorstad Wembley, waren aange komen om geld op te halen. De over vallers stormden het bankgebouw binnen, vuurden enige schoten af in het plafond, dwongen alle aanwezi gen op de grond te gaan liggen en namen het geld mee. De overvallers zijn voortvluchtig. ROME, 10-8. Als gevolg van een grondverschuiving is in het Italiaan se Acquaviva Picena, ongeveer 100 ten zuiden van Ancona, een misdaad aan het licht gekomen die ca. 3.000 jaar geleden moet zijn gepleegd. Men vond het skelet van een uit zonderlijk lange man - 2,10 m. bij wie in de schedel de bronzen punt van een pijl stak. Het feit dat het lijk ver van een begraafplaats werd aan getroffen, zonder graftombe en zon der de gebruikelijke gr af voorwerpen, doet vermoeden dat het slachtoffer haastig onder de grond is gestopt. Ook acht men het uitgesloten dat het een gesneuvelde krijgsman betreft. De pijlpunt lijkt sterk op de pijlen die de Etrusken gebruikten. Volgens een archeoloog moet het geval zich veel vroeger hebben af gespeeld dan de verovering van het betrokken gebied door de Romeinen. „FZifsen" MOSKOU. Het merendeel van de veenbranden die gedurende enkele dagen hebben gewoed in de streek van Kalinin, Wladimir en Moskou, is bedwongen, maar het gevaar bestaat dat ze door aanhoudende droogte weer oplaaien blijft bestaan. CASTELGANDOLFO. Paus Paulus heeft op zijn algemene audiëntie de rechtvaardiging van de revolutie als „ideaal, systeem en bron van recht en rechtvaardigheid" veroordeeld en zijn voorkeur uitgesproken voor de hervorming waarbij rekening wordt gehouden met het algemeen welzijn en op voorzichtige wijze naar ver nieuwing wordt gestreefd. SARAFAND. De verdediging in het proces tegen twee Arabische meisjes die in Sarafand terecht staan wegens hun aandeel in het kapen van een Belgisch vliegtuig, heeft donderdag vrijspraak gevraagd om dat zy door hun medeplichtigen ge dwongen zouden zijn aan de kaping mee te doen. JOHANNESBURG. Zevenenveer tig Zuidafrikaanse studenten die werden aangehouden na een bloedi ge botsing met de politie twee maan den geleden, hebben bij hun voorge leiding ontkend dat ze de wet tegen oproerige bijeenkomsten hebben ge schonden. WASHINGTON. Het Amerikaanse leger heeft de produktie van een ge- 6chutshelikopter van het type „Chey enne" afgelast, ondanks het feit dat er al ruim 400 miljoen dollar (ruim 1,3 miljard gulden) voor het project is uitgegeven. LONDEN. De Britse regering heeft meegedeeld dat zij plannen voor contingentering voorbereidt voor het geval pzesident Amin van Oeganda zijn dreigement tot uitwijzing van naar schatting 55.000 Aziaten met een Brits paspoort zal uitvoeren. PRAAG. In het Tsjechoslowaakse Brno is een nieuw proces wegens on dermijnende activiteit begonnen, zo meldt „Rovnos", het orgaan van de communistische partij voor Zuid- Moravië. Het is het negende van de reeks politieke processen die drie weken geleden in Tsjechoslowakije begon. SAIGON. Zuidvietnamese soldaten hebben gesteund door de Amerikaan se luchtmacht een tegenaanval on dernomen op een Vietcong bataljon dat zich op 27 kilometer van Saigon genesteld had. ANKARA. Het militair gezag in Istanbul heeft bekend gemaakt dat „een organisatie van marxistisch- leninistische maoistische bandieten" verantwoordelijk is voor de brand stichting in de opera in 1970 en de schipbreuken van de vrachtboot „Marmaris" en de veerboot „Emino- nu", respectievelijk in maart en juni van dit jaar. MOSKOU. Rusische natuurkundi gen hebben een nieuw scheikundig element ontdekt, het helium-8. Dit heeft het partijblad de Prawda mee gedeeld. De kern van dit element be staat uit twee protenen en zes neu tronen. Dat is drie maal zoveel als bij het normale helium. Aan het pro ject hebben acht natuurkundigen twaalf jaar gewerkt. TAIPEH. De minister van bui tenlandse zaken van Taiwan, Sjen Tsjang-Hwan, heeft een krachtige veroordeling uitgesproken over het Japanse streven naar normalisering van de betrekkingen met Peking. In een toespraak tot het parlement waarschuwde hij Tokio voor de ern stige gevolgen van zo'n politiek. KAAP KENNEDY. De NASA is van plan zondag van het eiland Wal lops in Virginia een kunstmaan te lanceren die uitgerust is met schil den voor het beschermen van ruim teschepen tegen meteorieten. WASHINGTON. De verkiezings campagne van de democratische pre sidentskandidaat George McGovern zal wellicht bemoeilijkt worden door het feit dat diverse rijke democra ten hem hun steun onthouden of zelfs de republikeinse campagne financi ële injecties geven. CAIRO. In politieke kringen in Cairo is vernomen dat het Egypti sche pai-lement dinsdag bijeen zal komen om van gedachten te wisselen over de toestand die in Egypte is ont staan na de terugtrekking van de Russische militaire adviseurs en het besluit van de regering om een unie met Libië te vormen. WASHINGTON. Admiraal Elmo Zumwald, chef van de afdeling ope raties van de Amerikaanse marine, heeft op een persconferentie in Was hington meegedeeld, dat spoedig ook vrouwen als matroos of officier op schepen van de Amerikaanse marine dienst kunnen doen. BONN. Ambtenaren van de West- Duitse justitie de fiscale opsporings dienst en de recherche hebben de kantoren van de uitgeversmaat schappij Bauer in München en Ham burg doorzocht, benevens de redac tielokalen van het Bauertij<j6chrift „Quick" in München en' Bonn. De justitie deelde mee dat er verden king bestaat van omkoping, weder rechtelijke verwerving van officiële documenten en belastingdelicten. LONDEN, 10-8. De Londense bouwvakarbeiders zijn van plan „de bouw" in de Britse hoofdstad binnen twee weken volledig stil te leggen. Zij hebben besloten volgende week al met een reeks stakingen te begin nen. Ze eisen optrekking van het mini mum-weekloon van 20 tot 30 pond en een werkweek van 35 i.p.v. 40 uur. Er zijn de afgelopen tijd in heel Engeland al selectieve stakingen ge houden ter onderstreping van de eisen. De werkgevers willen niet ver der gaan dan een onmiddellijke loonsverhoging tot 23 pond voor een werkweek van 40 uur plus een ge garandeerde toeslag van twee pond later te brengen op drie pond. Zij spreken van „het grootste en beste" aanbod in de geschiedenis van het bouwbedrijf. Het artikel in „ideologie en poli tiek" dat verschijnt in Warschau, verduidelijkte niet of het overleg ge heel en al is afgebroken. Maar waarnemers in Moskou me nen veilig te kunnen aannemen dat het in ieder geval is verdaagd. MOSKOU, 10-8. Een in Moskou verschijnend dagblad bevatte don derdag een aanwijzing dat de Chi nees-Russische grensonderhandelin- gen in ernstige moeilijkheden zijn geraakt. „Izvestia", spreekbuis van het Kremlin, haalde uit een Pools tijd schrift de volgende passage aan: „ondanks de talrijke initiatieven van Sowjetzijde, is men er niet in ge slaagd het overleg in Peking dat al bijna drie jaar duurt tot een succes vol einde te brengen". LONDEN, 10-8. Een voormalige Engelse caféhouder en zijn vrouw die ook achter de tapkast placht te staan zijn deze week graaf en gravin Nelson geworden. Het zijn de 68-jarige George Nel son en zijn 56-jarige vrouw Wynn die na eerst in het Noordlondense Southgate en later in Wales een „pub" te hebben gehad zich in 1966 uit het cafébedrijf terugtrokken en nu in een huisje in Bishopston, bij Swansea in Zuid-Wales, wonen. George heeft de titel geërfd van zijn broer, een vrijgezel die als zevende graaf Nelson op 78-jarige leeftijd op de Canarische eilanden is over leden. De nieuwe graaf en gravin ver klaarden niet van plan te zijn om te verhuizen. Heftige aanval Een tweede indicatie dat het grensoverleg wellicht in een impas se is beland verscheen in de Izves tia van maandag. Toen bevatte de krant een heftige aanval op de Chinese volksrepubliek wegens het stellen van „absurde eisen" aan de Sowjet-Unie. Een van die eisen is dat de Sowjet-Unie in haar verre oosten anderhalf miljoen vierkante kilometer gebied aan Pe king moet afstaan. Diplomatieke waarnemers in de Sowjethoofdstad waren verrast dooi de felheid waarmee de Izvestia de mogelijkheid van het afstaan van ge bied hoe groot of klein ook, ook maar in overweging zou nemen. De waarnemers meenden hierin een nieuw hard standpunt van de Russen in het overleg te mogen be speuren. Doden bij vliegongeluk LONDEN, 10-8. Boven het eiland Anglesey, voor de kust van Wales, zijn donderdag twee Hunter-straal- jagers van de Britse luchtmacht te gen elkaar gevlogen en neergestort. De twee piloten kwamen om het le ven evenals een vrouw, wier caravan beneden op een kampeerterrein door wrakstukken van een der toestellen werd vernield. Ook andere caravans werden getroffen. Drie van de Zierikzeese kunstwer ken, tijdens de toeristendagen, ge schilderd door Hans ter Keur. We vernemen dat de schilderijen te Zie- rikzee zullen blijven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Sowjet-Unie bang van .t.v.-uitzendingen MOSKOU, 10-8. De Sowjet-Unie heeft donderdag aan de V.N. ver zocht een ontwerpconventie inzake het gebruik van kunstmanen voor rechtstreekse overdracht van televi sieuitzendingen in behandeling te nemen, zo heeft het persbureau Tass donderdag meegedeeld. Uitzendingen naar het buitenland zonder toesteming van het betrokken land zouden moeten worden verbo den, zegt het voorstel. Tass zegt dat uitzendingen die „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een land betekenen" eveneens on wettig zouden moeten zijn, evenals uitzendingen die schending van de mensenrechten inhouden of valse voorlichting geven. Advertentie KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. „Was het maar waar. Dan konden we verder werken. Maar dat kan hij niet vertellen. Hij zegt enkel: Ik heb ze gezienmeerdere malen. En we weten uit jarenlange ervaring, dat onze tipgever betrouwbaar is, dus we moeten het wel aannemen." Hoolwerf denkt na. In ieder geval hebben ze nu de foto's van het drie tal. Dus kan de Dorringse gemeen tepolitie opletten. Hij heeft zijn strijdplan al klaar. Zodra iemand één der heren ziet, hem volgen om te weten te komen, waarheen hij gaat. Dan zou men al een hele stap verder zijn. „Wel, we zullen onze ogen goed openhouden, Manussen," zegt Gert, de dossiermap sluitend. „En op mijn medewerking kun je rekenen, dat weet je." Manussen is al lang weer op weg naar Amsterdam, als Gert nog met het probleem rondloopt. Natuurlijk is hij er nu van overtuigd, dat de bewering van Manussen, als zouden de bendeleiders van de handel in wekaminen en andere verdovende middelen of in de nabijheid van Dor ringen domicileren. juist is. Maar waar? Het zit hem dwars, dat hij in dit opzicht nauwelijks enig houvast heeft. Nu ja. daar is de cafetaria, waar Wieseveld nog altijd de scep ter zwaait. Jammer, dat die Mieke Straver er niet meer werkt. Die is intussen getrouwd en het enige kon- takt is zodoende opgehouden tc be staan Dat is jammer, maar het feit ligt er nu eenmaal Staat Wieseveld in verbinding met de grote leiders? Waarom is er indertijd zoveel ge heimzinnigheid geweest bij de ver bouwing van de cafetaria? En waar leidt die derde deuropening in de wasgelegenheid naar toe? Die deur is altijd op slot, dat weet hij van Mieke Straver. Dus degene, die er naar binnen gaat, heeft een sleutel. En wie zijn er in de tijd, dat Mieke daar werkte, naar binnen gegaan? Onder anderen meneer Winters, één van de overvallers op Piet Maiers. Verder een paar andere mannen met een niet al te betrouwbaar uiterlijk. Toch Manussen nog eens vragen naar meer foto's van oude bekenden. En daarmee gewapend eens bij Mie ke, pardon mevrouw Vredenoord zijn opwachting maken. Het duurt enkele dagen, vooraleer Hoolwerf de gevraagde foto's krijgt Met deze en de drie, welke hij al eer der van Manussen heeft ontvangen, gaat Hoolwerf op een regenachtige novemberdag naar het kampeercen- trum. Daar is het stil. Alle huisjes zijn gesloten met de luiken voor de ra men, want er is al eens een paar keer ingebroken in de huisjes en sindsdien heeft Nico Vredenoord er luiken voor gemaakt. Wel zo afdoen de. Mevrouw Vredenoord ontvangt dc rechercheur op vriendelijke wijze. „Gaat u zitten, meneer. Sigaret? Daar staan ze. Zin in koffie? Ja. na tuurlijk, het is er net tijd voor. Mijn man is naar zijn broer in Oldenzanl. Die verhuist naar een nieuwe wo ning en nu helpt mijn man hem." Als ze even later tegenover elkaar zitten te genieten van de koffie en de koek, vraagt Gert: „Geen heim wee naar Leiden?" Ze lacht wat verlegen. „Soms. Vooral in deze tijd van het jaar. als het stil is. Tegen de feestdagen krij gen wc een paar gezinnen, maar op het moment heeft mijn man weinig om handen en dan heb ik ook niet 43 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT zoveel te doen. O, ik ga wel eens een dagje naar huis. Weet u, dat ik rij les neem? Het gaat al heel aardig. Je kunt er tegenwoordig eigenlijk niet meer buiten, he? Een rijbewijs bedoel ik." Gert beaamt het, maar als de kof fie op is, opent hij zijn tas en legt een map met foto's voor haar neer. „Bekijkt u ze eens rustig, mevrouw," adviseert hij. „Misschien is er eentje bij, die wel eens op bezoek kwam in de cafetaria en door de derde deur verdween." „Nog steeds op het oorlogspad, meneer?" vraagt ze. Hoolwerf knikt. „Dit is een ern stige zaak, mevrouw." „O, zegt u alstublieft Mieke, zoals vroeger, toen ik nog in dc cafetaria werkte. Dat mevrouw klinkt zo oud Hoolwerf glimlacht even. Tegen over hem zit een knappe jonge vrouw. Die Nico is een geluksvogel. En sinds haar huwelijk ziet ze er nog liever uit. Was dat indertijd ook niet het geval met Cobv? Ja, Coby bloeide ook helemaal op, nadat ze uit het miljeu van thuis weg was. Intussen bekijkt Mieke Vreden oord op haar gemak de foto's. Na enige tijd weet Gert het al. Er is "•emand bii. die Mieke heeft gezien. En dat bevestigt het meisje, als ze alle koppen rustig heeft bekeken. Tenslotte schuift Gert de map door waarin de contcrfeitsels van Bran- delaar, kleine Pietje en Boudcwijn zitten. En dan heeft hij meer succes. Want twee van de drie kent Mieke. Ze is zeer pertinent, als ze zegt: „Deze lange man heb ik een paar keer gezien. En dat kleine kereltje eveneens. Een griezel." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4